Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Кръстопът: Ивайло Добрев: Младата плът иска собствена рана

$
0
0


Ставам в 5, оголвам тялото си пред огледалото,
патрулирам около рождените белези,
загръщам сърцето със син халат,
обикалям от стая в стая,
гледам новини от центъра на
събитието – не ме е срам, дори не съм тъжен,
моята страна емигрира отдавна,
премести се, нае камиони и тирове,
и здрави момчета пренесоха болната
пръст и болния камък,
разходих моята нова страна
и ѝ казах: виж, това са алеи от палми,
това тук е трева, това е градина,
хвани ме под ръка, смугла красавице,
разходи се с мен, младата плът иска
собствена рана.

Стихотворението е от книгата на Ивайло Добрев „Птица в ключалката“ (Издателство „Жанет 45″, оформление Иво Рафаилов), включена от журито, заедно с още 9 ясно различими книги с поезия, в разширената листа за номинации за „Национална литературна награда „Памет“ (в нейната Година втора – годината на Георги Рупчев) и в разширената листа с номинации за „Национална награда „Биньо Иванов“ .


Ивайло Добрев  





  Ивайло Добревв „Кръстопът“.
  Ивайло Добрев в DICTUM.


Кариери: Петъчен виц: Коя е вашата най-силна страна?

$
0
0

Изпращайте ни вашите любими смешки на тема HR, мениджмънт и човешки ресурси на karieri@karieri.bg. Ако ни разсмеят, ще ги публикуваме в петъчната ни рубрика

Стойчо Димитров: Леденика

$
0
0

Днес Теодора ще ни води до пещерата Леденика – за да не останете разочаровани, още от сега ще трябва да ви кажа, че тя няма да влезе в самата пещера, а ще ни разкаже за „обновленията“ край нея. Приятно четене:

Леденика

„обновената“

Случи се така, че през месец май се озовахме край Враца и моментално решихме, че ще видим

пещера Леденика

Времето беше чудесно, имахме повечко от него на разположение, защо да не?

Докато пресичахме града, видяхме множество хора излезли на разходка край реката. Там имаше и лагер от малки цветни палатки – като балончета, разхвърляни по тревата. Много младежи се катереха по скалите – мравчици, опасани с въжета. Гранитните гиганти се извисяваха – плоски и равни, да се чудиш за какво да се захванеш.

Във Враца има достатъчно табели и въпреки въпросите „а сега наляво ли сочи, това ли е правилния път, да не би да трябва да минем отсреща“, кола пълна с три деца и четирима възрастни може спокойно да се заизкачва по правилния път в планината. Пътят беше много живописен. Нищо не може да се сравни с планината в късна пролет, не дишаш въздух, а райски газ. Всяко листенце трепка светлозелено, всяка буболечка жужи поздравително. Превалихме билото и се озовахме от другата страна на планинското завишение. Малкото шосе непрекъснато се пресичаше от изоставена лифтова линия – седалките бяха посивели, ръждясали. Ех, ако работеше лифта щяхме да стъпваме по върховете на дърветата J

За жалост, в Северозападната част на страната, няма много стабилна икономика, доста стари предприятия са затворени, изоставени села тъмнеят…

Скоро пристигнахме пред

хижа Леденика

На голямата поляна отпреде и имаше доста хора, като че ли на празник – фолклорни ритми, вкусно ухаещи скари, дори коне, които можеше да се яздят от всеки хайдутин, пасяха кротко. Сградата е солидна, с планинска архитектура и доста голяма – не хижа, хотел. Запътихме се към пещерата. През 50-те метра, отделящи хижата от природната забележителност имаше табели, които уведомяваха мало и голямо, че благодарение на европейски проект,

паркът е реновиран, оборудван, преобразен. Само за 5милионалева.

Имаше и химически тоалетни (2броя) за хора с инвалидни особености. И това по средата на Северозапада!

Вървим по-надолу, стигаме Посетителския център. Още по-удивена, виждам невероятна сграда – тематично оформена в черно, за да напомня прилеп, климатизирана, с тоалетни, с рецепция, с кът, в който се продаваха книги, рекламни материали и прочее. Персоналът с униформи, любезен, добронамерен. АХ!

Реших, че не искам да слизам под земята, защото дребното ми неудобство от затворени пространства, щеше да помрачи хубавия ми ден.

Останалата част от малката ни група се облече и се спусна в недрата на майката природа. Аз се върнах малко по-нагоре, пих кафе, гледах хората как идват и идват, за да видят едно от чудесата на България :)

Обаче времето минаваше бавно, започнах да се разхождам, прочетох една табела (едничка и малка, но разказвателна), която обясняваше за прилепите, с които е известна Леденика. Седнах на сянка до едно момиче, което се оказа екскурзовод и изчакваше да се събере нова посетителска група. Заговорих я.

Тя ми разказа, че въпреки късната пролет, имало ледени фигури все още. Разказа ми, че пещерата хем била нещо като резерват заради колониите от 4 вида прилепи, хем била национален туристически обект и работела целогодишно. Е, как пазим животните – ами опитвали се, затваряли някои от залите за определени периоди. Но много хубаво било, когато туристите от хижата идвали да посрещат Нова година в пещерата. А между другото децата можели да гледат 5Dфилмче в една от залите на центъра. Ооо, „от пещерата ли? чудесно!“, казвам. Не, просто някаква прожекция с каквато разполагали – имало за буболечки, за разни там други неща, от пещерата или с местните прилепи – нямало.

Леденика

Леденика отвътре

Леденика

Хората долу към ляво са мънички, почти не се виждат.

Леденика

Последният леден водопад за тази зима.

След малко тя ме остави, а аз потърсих моите хора. И о, чудеса – зад сградата пред очите ми се ширна

малък амфитеатър. Седалките – оформени като шарени маргаритки.

Леденика, 3003, България

Малко пó в страни видях и

входа на пещерата

Имитация на снежна пряспа, с най-сладкото стиропорено бръмбарче на света – като от списание Дъга (единственото комикс – списание от времето на социализма). Имаше детска площадка с въртележка, която моите деца използваха съвсем по предназначение. Вероятно на Леденика се провежда фестивал на детския театър?Или конкурсът Златната монета ще напусне Болоня, за да се провежда от Враца? Не, най-вероятно детската Евровизия ще огласи Стара планина.

Леденика

Амфитеатърът с интересно и неясно предназначение.

Леденика

Картина на входа за пещерата.

Малко вляво, на една поляна, беше разположено нещо изумително –

фигурата на мъжът – жена. Или на принцесата – мъж.

Имаше и стиропорена фигура на принц-девойка, както и на тенекиен контейнер-рицар. Снимах се с всичките трима, а някой снимал и баба Яга. По-късно по телевизията видях, че имало и Триглава ламя.

ЛеденикаЛеденика

Кое е принцът и кое е принцесата?

Леденика

Посетителският център

Леденика

Баба Яга каца

Леденика

Видно, мястото е облагородено и подредено.

Някак, за да сменят впечатлението, още по-вляво

имаше наистина интересни атракции –

въжена люлка или нещо подобно, въжена пътека между дърветата и малка стеничка за катерене.

Леденика

Стената за катерене и въжената линия-люлка зад нея.

Леденика

Въжена пътека сред дърветата. Много добре направена, без ирония го заявявам.

Въжената пътека бе доста интересна, появиха се аниматори, които обезопасиха желаещия да я преодолява с колани (срещу съвсем скромна сума от 2лева и над 10години). Момичето, което закачи синковеца за колана, беше много мила, окуражаваше наследника, насочваше го и накрая, истински се зарадва, че той преодоля страховете си.

Леденика

Малък Тарзан по врачанси лиани

Радостта от преживяното пролича особено на последната отсечка, когато нашето вървеше по една мрежа, за да стъпи на крайната дървена платформа и да слезе с победоносен вик. Точно тогава един любезен господин – як като бик и почти толкова умен, сложи синчето си в края на мрежата, рече му да върви направо, сиреч срещу моето по-голямо. Аниматорката – 1,30м висока с платформи, учтиво го помоли да свали детето си, за да не стане беля. Господинътвъзрази, в бързината я наплю, съвсем нарочно, опита се да заплаши, девойката не му се даваше, намесихме се и ние, Бикът се оттегли, като пръхтеше мило под нос. Горе няма охрана, казаха момичетата, обгрижващи пътеката после. Предполагам, че при нужда, би могъл да дойде полицейски патрул – по завоите от града в ниското, до пещерата от другата страна на билото, колко му е

Настроението ни – помрачи се. На път за паркинга, отново видяхме голямата табела за 5-темилиона, относно този проект. Наскоро имаше репортаж, за едно село, дето правят юнашки увеселителен парк само срещу 1милионче. Е, нямат лифт, ама то и на Леденика няма.

П.П.Когато предложих краткия разказ на администратора на сайта, той ме попита:Толкова ли е зле?Зле е, но въпреки зле-то пещерата си е автентична. На другата зима стиропора ще се е разпаднал и това ще бъде най-скъпата бутафория в историята на природните български забележителности. Пещерата ще си е там, дано и прилепчетата да си почиват.

Искам да помоля, репортерката, показала историята за обновяването на Врачанския кът, да продължи разследването и да потърси резултати, а зрителите да правим рекламация, когато не ни се хареса нещо. Но смислена и разумна.

Инфо за пещерата от Уикипедия:

Входът на пещерата е разположен в най-ниската част на Леденишкия увал при надморска височина 830 метра. Температурата варира от –7°С до 15°С в преддверието и до 8°С във вътрешността. Влажността на въздуха е 92%. Има множество галерии и интересни карстовиформи — сталактити, сталагмитии сталактони, формирани в продължение на хиляди години. Дълга е около 320 m и има десет зали

Отклонявайки се вдясно от Концертната зала, се стига до малко синтрово езеро с дълбочина 0,50 m, за което има легенда, че водата му е „вълшебна“ и изпълнява желанието на всеки, който потопи ръката си в него.

Пещера Леденика е само една от над 500-те пещери, убежища на прилепи, известни във Врачанския Балкан. Поради ниската температура, тя се използва предимно за зимуване. Чрез преки наблюдения и улови с мрежи в пещерата са регистрирани 4 вида прилепи:

Автор: Теодора Миткова

Снимки: авторът

Други разкази свързани с Стара планина – на картата:

Стара планина

Никола Балов: VIVACOM +Pool Data позволява да споделяте мобилния си интернет с до 3 други номера

$
0
0
VIVACOM +Pool Data позволява да споделяте мобилния си интернет с до 3 други номера
VIVACOM обяви нова за българския пазар услуга, която ще позволява на абонатите да споделят включения в тарифния им план мобилен…

Тихомир Димитров: Аварията

$
0
0

korica

„Аварията“ е книга за решенията, които взимаме. И за последствията от тях… Когато сме изправени пред важен житейски кръстопът, ние имаме само два избора: Да действаме от позицията на любовта. Или от позицията на страха. Среден вариант няма. Но какво става, ако вземем наглед „правилното“ решение и изведнъж цивилизацията – такава, каквато я познаваме – престане да съществува? Представяте ли си свят като днешния, където токът на цялата планета спира, без никой да знае защо? Ами, ако точно тогава се окажете натикани буквално в миша дупка? Ще се изправите ли пред най-големите си страхове или ще позволите на човечеството, регресиращо до първичните си, зверски инстинкти, да ви разкъса на парчета? Ами, ако нямате избор? Ще оцелеете ли в една нова Тъмна епоха, която признава само правото на силния? Книгата отговаря на всички тези въпроси и поставя под съмнение отговорите, които смятаме за правилни. „Аварията“ е фантастичен роман за една голяма любов, развиваща се на фона на катастрофата, в който героите няма как да са по-близо до съществуващата реалност. Остава само един последен въпрос обаче: Дали тази реалност е единствената?

Теглете от ТУК.

Позволявам споделянето с приятели (по социалките и по мейла) и ще се радвам на обратна връзка.

Enjoy!

Тихомир Димитров

 


Никола Балов: Lumia 930, 830 и 735 ще са сред първите с ъпдейт до Windows 10

$
0
0
Lumia 930, 830 и 735 ще са сред първите с ъпдейт до Windows 10
Microsoft обяви преди време, че всички смартфони Lumia с Windows Phone 8.1 ще получат ъпдейт до новия Windows 10, а…

LeeNeeAnn: Happy SysAdmin Day v16 …

$
0
0

SysAdminDay 2015 ...

Вашата мрежа е сигурна, вашият компютър е включен и работи (даже и под Windows), вашият принтер не е задръстен с хартия?!

Защо?!

Защото (най-вероятно) имате прекрасен системен администратор или даже цял IT отдел, който да ви държи над водата? Ако всичко това е така, можете точно днес да отидете и да благодарите на тези хора, без които трудно щяхте да се вписвате в съвременния свят.

И накрая — честит празник на всички колеги и колежки (не само като горните :roll: ), които са се посветили на тази твърде често неблагодарна професия.

:roll:

Никола Балов: Главният търговски директор на VIVACOM застава начело на Мтел, Кацирубас си тръгва

$
0
0
Главният търговски директор на VIVACOM застава начело на Мтел, Кацирубас си тръгва
Александър Димитров е новият главен изпълнителен директор на Мтел. Той ще замени Танасис Кацирубас от 1 октомври 2015 г.

Нели Огнянова: Има ли нужда БНР от посредници до аудиторията си

$
0
0

Вече стана дума за петте програми, които се появиха на сайта на БНР с марката Digital radio. Въпросът е какъв е интересът на българското обществено радио  да плати за програми с търговска марка Digital radio, за да ги включи в програмите на сайта си. Защо едно обществено радио с 1450 души, музикални състави от най-висок клас и златен фонд  плаща на външно търговско дружество за тези пет музикални програми Smooth, Rock, DJ, Pop и Hip-Hop.

Вече стана дума за това, че общественото радио има уникални функции и уникална мисияи не всичко, което някой   предлага да се качи на сайта на БНР, е допустимо и законно да се финансира с публичен ресурс. Според журналисти на заседанието на СЕМ в четвъртък генералният директор на БНР попитал къде пише – ако наистина е възникнал  такъв въпрос – ето тук : Съобщение на ЕК, основано на договорите и практиката на Съдана ЕС.

Вече стана дума за това, че БНР носи редакционна отговорности трябва да има пълен контрол върху съдържанието, достъпно чрез сайта му.

Вече стана дума, че не се обсъжда технически въпрос– един плейър, едни стриймове – а програмна политика (5 от обявените 22 програмина общественото радио, според съобщението на сайта на БНР). От което следва, че не може решения от подобен тип да се вземат неизвестно на какви нива или еднолично.

Но сега за друго. Радиото получава публичен ресурс,  за да информира, но също и да се  развива като основенбългарскикултурен институт. За какво плаща БНР на частно дружество: за стрийминг и за търговска марка, казва Мартин Захариев (Клубът на журналистите, БНР, водещ Ирен Филева).

Какво се оказва:   БНР, основен български културен институт,  става  един от клиентитена частно дружество и марката на това дружество се появява върху музикалните програми на сайта на  общественото радио.  Какъв е общественият интерес  да се сключва договор, по силата  на който на изхода на БНР (ако предположим, че правата за стрийминг на произведенията са на БНР – което е отделен въпрос, подлежащ на проверка)  се появява посредниккъм аудиторията?

Наистина ли няма кой в БНР да се занимае със стриймването, та да се налага да се възлага на колеги – директори/бивши директори/собственици на радиа от частния сектор? Наистина ли? И не, не е убедителна тезата за цената, когато говорим за цифровото бъдеще на радиото.

Наистина ли тези програми вече се предлагат на телекомии на всеки, който ги желае, срещу заплащане,  под марката на частно дружество? Наистина ли?  Офертите са на пазара  –  в каталозите на телекомите. Това казват и  прессъобщенията на частното дружество – партньор на БНР:

Каталог на Виваком, 2015:

digital radio  vivacom 2015

digital radio mtel 2015

Мтел предлага “иновативното радио” срещу  1.20 лв месечно.

*

Въпросът е принципен.  Да се коментират имена, лица,кой за избирането на кого като какъв е гласувал като депутат,  кой идва от частния сектор и кой какво общо има с какво – има смисъл, но е друга тема.

Съветът за електронни медии на две заседания се занимава с петте програми.

Очаква се Съветът да излезе с позиция по случая.

Жюстин Томс, smiling: Мандарини

$
0
0

18504

Мандарини е филм за безсмислието на войната, доказано на шепа ничия земя, с много малко думи. И много човещина.

Годините са 1992-93, действието се развива в Абхазия-Грузия, в малко градче, към което военните действия наближават. Последните му жители са от естонски произход и отглеждат мандарини. Иво и Маргус спасяват по чудо оцелелите в схватката Ахмед от чеченците и Нико от грузинците.

Филмът е естоно-грузинска копродукция. Режисьор и сценарист – Заза Урушадзе, оператор – Рейн Котов, музика – Ниаз Диасамидзе.

tangerines_900

Гледай също: Песента на морето, Раната, Игра на кодове, Кутия за храна, Пяната на дните, Филомена

Никола Балов: Новият камерафон на Sony ще бъде водоустойчив и с корпус в златисто

$
0
0
Новият камерафон на Sony ще бъде водоустойчив и с корпус в златисто
В социалните мрежи Sony от два дни подсказва за задаващата се премиера на нов смартфон. За мистериозния модел Xperia вече…

Денислав Георгиев: Дългосрочни футболни залози?

$
0
0
Познавам хора, които печелят много от футболни залози.Други се хвалят, че са 0-0 – т.е. играят за удоволствие. Почти никой не си признава, че е “вътре”. Направо се чудя как оцеляват спортните букмейкъри С развитието на мобилните технологии, засичам разни хора, дори и момичета, да си следят залозите в реално време на доста странни места. [...]

Никола Балов: Windows 10 достигна до 14 милиона РС-та за първите 24 часа

$
0
0
Windows 10 достигна до 14 милиона РС-та за първите 24 часа
Актуализацията до Windows 10 започна на 29 юли и само за 24 часа ъпдейтът е достигнал до 14 милиона компютри,…

Димитър Цонев: Angry Birds 2

$
0
0
Днес е денят, който бележи нов етап в пристрастяването. Днес Rovio извадиха на пазара версия 2 на популярните Angry Birds. Въпреки многобройните експанжъни, сега е ред на нещо ново, затова слд името се кипри гордо 2. Това е то, всичко Continue reading

Йовко Ламбрев: Смешен плач

$
0
0

Заглавието е напълно достатъчно за коментарите, които последваха фалита на „Преса“ и „Тема“. И не – не искам да бъда груб, нито да злорадствам, но… Сериозно ли!? Някой е отишъл да работи в „Преса“, вярвайки че ще прави независим вестник и журналистика? При Тошо Тошев и Валерия Велева!?…

В интерес на истината, следва да призная, че и аз съм работил за гадове (и шефове, и клиенти), но… винаги съм го правил осъзнато – било заради колеги, екип или поети ангажименти и отговорност, и никога не съм се заблуждавал за рисковете, нито за това кой стои срещу мен.

Но споделям тъгата по журналистиката – такава, каквато трябва да бъде. Тя е мъртва, отдавна. Не от днес. И я убиха не само тези, които я упражняват по удобния за тях начин. Убиха я също и тези, които междувременно се правеха, че тях това не ги засяга. Същото е, като да пребиват някой в автобуса, а ти да се правиш, че гледаш през прозореца. Убиха я и тези, които ходят в студиата, редакциите и блоковете на журналисти, издания и предавания със съмнителна хигиена и авторитет. Убиха я и тези, които си купуват евтините и жълти парцали. Също и тези с интернет-сайтовете с гръмките заглавия, но и тези, които ги reshare-ват дори и само за забавление.

И не – възкресението на истинската и независима публицистика и журналистика няма да дойде от поредните нови медийни проекти, нови медийни „звезди“ или нови медийни могули, които евентуално еволюционно да очакваме някога да са една идея по-свестни. Нова и независима журналистика може да се роди само и единствено в Интернет, но не под нечия шапка и закрила, а подобно на дистрибутираните мрежи за съдържание, евентуално усилени от социални мрежи, където да няма единична точка за въздействие, чрез която да бъде притиснат автор, редактор, собственик или издател. Където пишещите трупат авторитет на база репутацията си като автори и експерти, а не като разказвачи или преразказвачи. Такива медии трябва да бъдат финансирани от тези, на които служат, а именно от читателите си, за което е нужна друга еволюция на нагласите, много различна от вредната култура на „безплатния Google“. В противен случай, ако това не стане, бъдещите „журналисти“ очевидно ще се прехранват с нещо друго. Което може и да не е толкова лошо – да бъдат експерти – инженери, икономисти, лекари, юристи, преподаватели… а „журналистиката“ да остане само призвание, втора проекция или аватар на тези, които истински и безкористно го умеят.

Предстои да видим… А междувременно нали не си правим илюзиите, че призраците на фалиралите и други техни реинкарнации няма да се прераждат неколкократно и в Интернет, правейки същото, което и досега. И дори още по-лошо. Пазете се от тях! Не им помагайте! И не се правете на изненадани… Някак е тъпо да те вкарват в един и същ капан няколко пъти.

Оригинален линк: "Смешен плач" - Някои права запазени


Никола Балов: HBO спира да излъчва каналите си за абонатите на Булсатком

$
0
0
HBO спира да излъчва каналите си за абонатите на Булсатком
Каналите от групата на HBO вече не са в списъка на Булсатком. В официалната си страница във Facebook днес HBO…

Иван Ланджев: Anmerkungen zu „Leviathan“

$
0
0
Статията ми за "Левиатан"на немски. Оригиналната публикация е тук
Bei einem Rendezvous mit dem korrupten, grotesken Bürgermeister zitiert ein orthodoxer Priester den Römerbrief des Apostel Paulus, Kapitel 13.
Genauer: jenen populär gewordenen Teil, der lautet: „Denn es gibt keine staatliche Gewalt, die nicht von Gott stammt; jede ist von Gott eingesetzt “. Dieses Zitat wiederholt sich sogar in zwei verschiedenen Szenen, der Film legt einen Wert darauf.
Denn, nimmt man es wörtlich, kommt auch die Aussichtslosigkeit des Individuums gegenüber dem System klar ersichtlich hervor. Es stellt sich heraus, dass eben die Vertreter des Systems an Gott glauben (noch mehr sogar, dass de facto Gott der Arbeitgeber des Bürgermeisters ist) und nicht das Individuum. Das Individuum verliert durch Gott alles, wie der biblische Hiob. Aber im Unterschied zu Hiob, wird uns Nikolaj am Ende nicht in seinem wiedergewonnen Glück und Segen gezeigt. Er bleibt ein Verlierer.
Die Worte der Hl. Schrift werden von den Machthabern nicht nur buchstäblich genommen, sie werden auch bequem interpretiert – der Bürgermeister fühlt sich beruhigt nach seinen Treffen mit dem ehrwürdigen Bischof.
Er fühlt sich soweit beruhigt, dass er seine bestialischen Vergehen mit einem noch größeren Elan fortführt (es wird ihm ja von oben herab eine carte blanche gegeben). Er glaubt aufrichtig daran, dass Gott „in seiner Mannschaft“ mitspielt. Andererseits, der Moskauer Anwalt Dmitrij, der Freund Nikolajs, beschwört stolz, dass er „nicht an Gott, sondern an die Fakten glaubt“. Aber Nikolaj glaubt an nichts. Eigentlich glaubt er seiner Frau und hat keine Ahnung wie falsch er damit liegt.
Ich betone das alles, da m. E. eben darin die Hauptidee von „Leviathan“ liegt. Diese schwankt zwischen zwei großen Texten: der eine ist Poesie, der andere Prosa – das Buch Hiob und der Traktat Leviathan von Hobbes.
Es besteht aber keine vollständige Übereinstimmung weder mit dem einem noch mit dem anderen. Ich finde diese woanders: in der Warnung vor dem Missverstehen der genannten Zeilen von Römer 13. Die beeindruckenden Bilder des Zvyagintsev zeigen uns deutlich, welche elende Wirklichkeit solch ein Missverstehen zustande bringen kann. Wenn die Macht von oben herab gekommen ist, anstatt von unten herauf, wenn keiner „bevollmächtigt ist“, sie in Frage zu stellen, wenn alles seinem Gang überlassen ist – führt nicht gerade dies, fragt Zvyagintsev, zum Obskurantismus, zur sittlichen Verdummung und zur alkoholisierten Apathie. Wird dann nicht auch unser eigenes Bewusstsein zu einer entlegenen, dunklen Provinz, zu der die guten Nachrichten zu lange fahren, um überhaupt anzukommen?
Die zeitgenössischen weltlichen Gesellschaften haben sich dazu entschieden, Römer 13 nicht wörtlich zu verstehen. Deshalb steht auch in unseren Grundgesetzen (z. B. im bulgarischen sowie im russischen) auch etwas ganz anderes – dass die Macht allein aus dem Volk heraus kommt.
Auch wenn Gott ursächlich ist für die Entstehung des Volks, hat Er das Volk jedoch selbst seine eigenen Missverständnisse wählen lassen. Dies legitimiert auch das Urrecht zum Einspruch-Erheben, zum Protest. Im Zvyagintsevs „Leviathan“ ist dieses gleiche Recht unerreichbar für den Protagonisten Nikolaj. Er kann nichts tun, und wenn wir ehrlich sind, versucht er erst gar nicht viel zu machen.
Der Betrachter bemitleidet Nikolaj für seine ungerechten Verluste, aber in diesem Film gibt es eigentlich keine guten Menschen. Der Bürgermeister ist schlecht und der Bischof auch. Dass beide an einem Strick ziehen macht es dann ganz schlimm. Aber Nikolaj, Lilja, der Anwalt Dmitrij, der Sohn Romka, die Freunde der Familie – sie sind alle nicht gut. Es ist leicht, sie angesichts der Tragödie zu bemitleiden, hin und wieder über sie zu lachen, aber er ist nahezu unmöglich, jemanden aus diesem nördlichen Städtchen lieb zu gewinnen. Der Bürgermeister Wadim ist das reinste Böse, aber Schuld daran, dass Nikolaj säuft, hat er nicht. „Wer ist schuld?“ fragt Herzen noch am Anfang der 40-er Jahre des 19. Jahrhunderts. Die Russophoben tragen mit größtem Vergnügen das Saltykov-Schtschedrin zugeschriebene Zitat vor: „Wenn ich nun einschlafe und in 100 Jahren wieder aufwache, werde ich die Frage ‘Was in Russland geschehe?’ mit ‘Sie saufen und stehlen.’ beantworten.“. Die Russophilen (ein heute verzerrter Begriff) werfen dem Film dagegen alles Mögliche vor, nur nicht das, wofür er Kritik verdient.
Natürlich, ein Großteil sowohl von den einen als auch von den anderen haben den Film gar nicht gesehen, haben das, was sie zitieren, nie gelesen, und werden das auch ihr Leben lang wohl nicht machen.
Deshalb sind ihre Meinungen auch so fest und kategorisch. Die Diskussion um „Leviathan“ nahm von Anfang an eine seltsame Richtung, wahrscheinlich wegen des Zeitpunkts der Erscheinung. Der Film wurde sofort als „bestellt“ abgestempelt, unabhängig davon, dass er noch vor 2008 begonnen worden ist und die Prototyp-Geschichte dahinter von einem Amerikaner aus dem Staat Colorado handelt.
In Russland kommen die schärfsten Kritiken gegen den Film erwartungsgemäß wegen des politischen Elements darin – das übrigens ganz nebensächlich thematisiert wird, zumindest was seine Tagesaktualität betrifft. Allerdings ist die Alleinstaatlichkeit traditionell empfindlich und mag es überhaupt nicht, wenn man ihr Schlechtes nachsagt, auch nicht mal andeutet.
Die Staatssender im Moment besingen die neuen russischen Waffen, schweigen jedoch zum internationalen Sieg des russischen Kinos mit „Leviathan“. Dabei ist das der erste Goldene Globus für Russland in der Kategorie „Bester ausländischer Film“ nach der Verfilmung von „Krieg und Frieden“ im entfernten 1969.
Das Problem von Radikalpatrioten und kranken Nationalisten ist, dass sie ihren Staat lediglich heuchlerisch und niederträchtig lieben. Sie posaunen damit öffentlich herum, aber was nicht liebenswert ist, halten sie verdeckt. Sie sind von solchen Filmen beleidigt, denn sie sind besorgt, dass das Heimatland bloßgestellt wäre und was, um Gottes Willen, würden die Leute von uns hier halten.
Nur, wahre Liebe zur Heimat ist dies nicht. Das ähnelt mehr der Liebe zur Familie – man kennt die Makel all seiner Verwandten, aber man liebt sie trotzdem. Was soll man denn sonst tun – man hat sie sich ja nicht ausgesucht.
In diesem Sinne scheint es mir, dass Zvyagintsev Russland liebt. Die russischen Nationalisten (und Konformisten, was in der heutigen russischen Realität das Gleiche ist) sind nun beleidigt, dass der Russe im „Leviathan“ zu viel fluche und saufe und dies nicht der Wahrheit entspräche. Gut, sei es dem so. Das endgültige Bild des Films bleibt jedoch russisch. Ich bin mit der Annahme nicht einverstanden, dass wenn man den Wodka gegen den Schnaps tauscht, das Monster Leviathan sich in unseren (bulgarischen) Gewässern heimisch fühlen würde, oder wenn man stattdessen Tequila nimmt – es mexikanisch wird usw.
Das mag politisch korrekt klingen und ist auch gut für Festtagreden geeignet, ist aber nicht wirklich wahr – die Begebenheit kann sich überall ereignen, die Macht kann dem Bürger überall Gewalt antun, aber die konkrete Wirklichkeit hier ist russisch.
Das eben nicht so sehr wegen des Saufens und der feudalen Lokalmacht, sondern vielmehr wegen jener Treffen zwischen dem Bürgermeister und dem Bischof. Und die „einsichtsvollen“ Kritiker des Liberalismus heute, diejenigen, welche in der russischen Orthodoxie die letzte „Alternative“ des westlichen Untergangs beschwören, sollten sich ernsthaft über das Zusammenwachsen von absolutistischer Macht und institutionalisierter Religion Gedanken machen.
Um diesen verwerflichen Bund sollten sie sich Sorgen machen, denn er ist nicht normal und stellt keine „Symphonie der Mächte“ nach byzantinischer Art dar. Ja, er ist typisch und wohl bekannt aus der Geschichte, aber nicht normal, sondern monströs – ein Leviathan.
Diejenigen, die den Film voreilig als antirussisch bezeichnen, sollten ihn lieber aus einer begründeteren Position heraus kritisieren. Z. B. in Bezug auf die Struktur – bis zum Schluss erfahren wir nahezu nichts über die Protagonisten. Es kommen auch einige legitime Fragen auf: Warum der sattelfeste Moskauer Anwalt, der klüger als alle in dieser hoffnungslosen Provinz ist, so einfach und naiv in den Wagen des Bürgermeisters einsteigt? Oder warum Lilja das machte, was sie im Wald tat, und dazu noch vor allen, ungeachtet des Risikos?
Warum der Bürgermeister sich ausgerechnet Nikolajs Häuschen vorknöpft, wenn entlang der Küste sonst nichts ist? Was ist sein „Nutzen“ davon? Diese Fragen sollen nicht verdrießen, sie kommen von allein, viele Betrachter werden sie sich beim Verlassen des Kinosaals stellen. Die Schauspieler sind tadellos, der Dialog ist sparsam und stark, aber die Motivation der Charaktere bleibt an vielen Stellen des Drehbuchs unklar. Es ist nicht übertrieben zu sagen, dass bei „Leviathan“ die Natur plausibler handelt als die Figuren. Letztere werden uns im Vergleich als weit ungestümer und unbeständiger gezeigt.
Vor unseren Augen wechseln sich angeblich Bilder einer landschaftlichen Ödnis, die Ödnis ist aber in den Menschen. Die Symbolik ist dicht, reichhaltig und betont biblisch – von den Fischen am Fließband, über den Schiffsfriedhof bis zum Walskelett. Jedes Bild ist tiefgründig und bewegend, virtuos ausgeführt. Aber in den Seelen dieser Menschen bleibt es weiterhin so trist und leer.
Die Landschaften im „Leviathan“ sind raffinierter als die Porträts.
Das ist auch einer der Gründe, warum der Film m. E. kein Meisterwerk ist, auch wenn man hier eindeutig von einem starken, beeindruckenden Kino sprechen kann.
Zvjaginzev ist nicht der „neue Tarkowski“. Solch eine dumme Definition klingt schlimm für beide. Nichtsdestoweniger ist „Leviathan“ wichtig, wertvoll und – wir wollen es ja nicht abstreiten – zeitgenössisch.
Und wenn es um die Fragen zu Hiob, Hobbes, der Vertikalen der Macht und der Umarmung mit der Kirche, sowie zu dem Abstempeln oder Nicht-Abstempeln, den Skeletten und dem Geist geht – der Zuschauer wird das alles letztendlich selbst entscheiden. Oder, leider Gottes, noch wahrscheinlicher wird er das entschieden haben, bevor er den Film gesehen hat. 
 Übersetzung aus dem Bulgarischen: Luba Karabadjakova

Голямата снимка, Дневник: Най-добрите снимки на "Дневник"за юли

Никола Балов: Необявените Sony Xperia M5 и Xperia C5 Ultra в галерия снимки + спецификации

$
0
0
Необявените Sony Xperia M5 и Xperia C5 Ultra в галерия снимки + спецификации
Флагманите на Sony от серията Z най-вероятно ще се появят в началото на септември, но още следващата седмица японците подготвят…

Кръстопът: Стойчо Младенов: Апартаментът

$
0
0


без вътрешни стени и мебели
нито закачалка гардероб маса
нито картини снимка дори
крушките на лампите са изгорели

чудиш се какво
прави в апартамента само
този стол

щом си вътре
би трябвало да знаеш

този стол те чака

Стихотоврението е от книгата на Стойчо Младенов „Между два града“ (Издателство „Женет 45″, художник Христо Гочев“), включена от журито, заедно с още 9 ясно различими книги с поезия, в разширената листа за номинации за „Национална литературна награда „Памет“ (в нейната Година втора – годината на Георги Рупчев) и в разширената листа с номинации за „Национална награда „Биньо Иванов“ .



Стойчо Младенов




   Стойчо Младеновв „Кръстопът“.

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live




Latest Images