Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Силвина Фурнаджиева: Дайджест на предприемача #16

$
0
0

Тази седмица: защо е важно да споделяме знанията си, как да се отървем от лош клиент и още полезни (и интересни) четива.


Материалът Дайджест на предприемача #16е публикуван за пръв път на Сайтът на Силвина.


Никола Балов: Видеото със Скалата и Siri се оказа не филм, а реклама (слава богу)

$
0
0
Видеото със Скалата и Siri се оказа не филм, а реклама (слава богу)
В YouTube канала на Apple се появи видео с участието на Дуейн Джонсън-Скалата и гласовия асистент Siri, което мнозина приеха…

Нели Огнянова: ЕСПЧ: речта на омразата не е защитено слово

$
0
0

Съгласно единодушно решение на Европейския  съд по правата на човека по дело Belkacem / Belgium [2017]   34367/14 [на френски език]  речта на омразата не е защитена от правото на свобода на изразяване на мнение съгласно член 10 от ЕКПЧ.

Делото се отнася за осъждането на г-н Belkacem, белгийски гражданин,  лидер и говорител на организацията “Sharia4Belgium”,  за подбуждане към дискриминация, омраза и насилие заради негови изявления  в YouTube.  Зрителите са призовани „да дадат урок“ на хората с друга вяра.  Съдът в Антверпен го осъжда на две години лишаване от свобода и глоба в размер на 550 евро.

Позовавайки се на член 10 (свобода на изразяване) от Европейската конвенция за правата на човека, г-н Belkacem изтъква,   че никога не е имал намерение да подтикне другиго към омраза, насилие или  дискриминация, а просто се е опитал да се разпространи  своите идеи. Според него  шокиращите му изявления са само проява на свободата му на изразяване  и не   представляват заплаха за обществения ред.

ЕСПЧ потвърждава заключението на местните съдилища, че в случая е налице подбуждане към омраза, дискриминация и насилие. Въпросното изявление противоречи на ценностите на толерантността, социалния мир и недискриминацията, които стоят в основата на  ЕКПЧ. Съдът напомня, че чл.10 се отнася до свободата на словото в едно демократично общество, но в разпоредбата  са посочени и границите на свободата чрез изключване  на определени
изявления от защитата на чл. 10 ЕКПЧ.  

 


Filed under: Media Law Tagged: еспч

Никола Балов: Двойната камера на Galaxy Note 8 ще предлага 3-кратно оптично приближение, твърди анализатор

$
0
0
Двойната камера на Galaxy Note 8 ще предлага 3-кратно оптично приближение, твърди анализатор
Вече знаем със сигурност, че новият топмодел на Samsung ще има двойна камера, а анализаторът от KGI Минг-Чи Куо сега…

Боян Юруков: Драмата по вадене на паспорт в чужбина

$
0
0

През май се усетих, че ми изтича паспорта. До сега винаги съм го обновявал в България, но този път пропуснах. Изчетох изискванията на сайта на Външно, направих си час във Франкфурт през online системата и зачаках. Беше за след два месеца, но имах време.

На 10-ти юни в 8:50 бях пред сградата. Часът ми беше за 9:00, когато отваря и консулството. Вече имаше опашка от към 40-тина души. Поне 5-6 бяха бебета, за които родителите се опитваха да извадят документи. Други чакаха заради загубени паспорти, за заверка на пълномощни и прочие. Тъй като сградата е малка и никога не е била строена за консулство, опашката беше отвън и преливаше на тротоара. Естествено, минаващите на път за работа негодуваха.

Пробих си път през тълпата, тъй като бях един от малкото с час и се качих горе. Имаше две гишета. Тогава осъзнах, че съм забравил заявлението попълнено на сайта и го попълних наново за няколко минути. Когато го предадох на консулския служител, последва спор за детайли по заявлението, както защо не си нося стария паспорт. Оказа се, че въпреки практиката в България, написаното на сайта на Външно и на новия консулски портал, МВР изисквали паспортът да се предаде в консулството при подаването на заявлението. Абсурдно е, но „така искали и може да върнат заявлението, вие си знаете“. Като посочих, че в портала пише друго, последва отговор „Ако можеше през интернет, щяха всички да го правят там, нали?“ Отговорих, че по принцип може, ама…

Тогава ми светна, че всъщност има един друг портал, за който Външно похарчи стотици хиляди. Бях забравил за него (въобще много забравяне в тази история). Идеята му е да си подадеш заявлението изцяло online и така да олекоти работата на консулствата. Уловката е, че изисква електронен подпис, което е доста рядко все още.

Е, аз имам електронен подпис. Вече бях доста изнервен на служителката, събрах си документите и си тръгнах. Вечерта седнах и отворих e-services.mfa.bg. Прие електронния ми подпис и започнах да попълвам детайлите. Любопитно е, че ми показа снимката съхранявана от МВР, но се наложи на ръка да въведа почти всичко останало.

Пуснах заявлението и съвсем очаквано сайтът се счупи. Това всъщност е известно отдавана. Пробвах в случай, че имам някакъв късмет. Само един човек е успял да подаде заявление така малко след пускането на проекта. От тогава насам прескъпият портал просто не работи. Опитах се на няколко различни конфигурации, но резултатът беше същия.

Върнах се към консулския портал consulatebg.eu, попълних отново електронното заявление и си направих нов час за след месец и половина. Толкова се чака. Ако днес се опитате да си направите час във Франкфурт, най-скорошният е на 14-ти септември. Може да се пробвате в съседните консулства, но и там чакането не е по-малко. След като подадете заявлението, може да се наложи да чакате между един и шест месеца за самия паспорт. Зависи от натоварването и бързината на чиновниците в България.

Иронията тук е, че ако подам заявление за немско гражданство, процедурата може да мине дори по-бързо от обновяването на българския. Това, както и лошите консулски услуги са сред основните причинитолкова българи да взимат немски паспорт. Аз съм решил, че просто не ми трябва. Същото, впрочем, важи и за децата на български родителиродени в чужбина – процедурата е сравнително лесна, но трябва да се върнеш в България. Има разписан в закона вариант български акт за раждане да се вади и през консулствата. Според отговора, който получих от Външно, няма данни някой някога да го е правил. Консулите дори имат задължение да вадят служебно български акт за българчета, за които знаят, че са родени в региона им. Нямат обаче капацитета и също не се е случвало.

За нищо от това не виня хората работещи в консулството. Колкото и да ме изнерви отношението на служителката тогава, разбирам я напълно предвид наплива пред сградата и ѝ го казах. Истината е, че точно консулството във Франкфурт работи с 2-3-ма консулски служители. Още няколко помагат с възспирането на тълпата и организацията, макар да не им е това работата. Консулството отговаря вече за близо 120 хиляди българи в съседните провинции. Това е все едно град като Плевен или Стара Загора да бъде обслужван от кметството на малко родопско село.

За проблемите на консулствата ни и недостига на служители и материално осигуряванесъм писал вече. Министерството на външните работи отказа да ми предостави данните за финансовите отчети на всяко от тях. Съдих ги, спечелих на първа инстанция, но те обжалваха пред ВАС. Делото е насрочено за средата на февруари. Опърничавостта им ме кара да мисля, че явно има резон в неофициалната информация, която имам от познати във Външно, че от такси и услуги министерството излиза на печалба, а не се инвестира почти нищо. Само данните ще покажат дали емиграцията ни не издържа дипломацията ни.

Целият процес е изнервящ за всички участници. Нищо ново за бюрокрацията ни, ще кажете. Интернет платформите, електронната идентичност, електронните услуги и гласуване ще олекотят много нещата, но няма да изместят нуждата от адекватни консулства. Дори да не подаваме ухо на фалшивите бомбастични твърденияза броя на българите в чужбина, емиграцията ни е доста голяма. Всички говорят как ще бъдат върнати с една или друга мярка, но никой не се сеща, че често допирът до държавата България са именно тези консулства. През тях всички виждат, че малко от причините да напуснат да се подобрили – бюрокрация, неясни изисквания, липса на обучен персонал, изнервени служители и опашки. Ако искаме да променим нещо, това е добро място да започнем.

А иначе, аз паспорт ще си изкарам. Ще ми излезе по-евтино и по-бързо да се вдигна на самолета и да изкарам по бързата процедура в Пловдив. Ще загубя ден-два отпуска, но не ми е проблем. За доста обаче товане е вариант. Особено, когато са с дете.

Нели Огнянова: Моделът КТБ, колко е ощетен ощетеният Пеевски

$
0
0

На 20.07.2017 г. Специализираната прокуратура внесе обвинителен акт по досъдебното производство  за КТБ. По делото са привлечени като обвиняеми 18 лица, на първо място Цветан Василев. На сайта на прокуратурата текстът е публикуван под заглавие  Общ поглед върху  “Моделът КТБ” .

Прокуратурата е изготвила   инструмент за влияние върху общественото мнение:

  • първо,   текстът съдържа не само обективна информация, но на читателя се предлага  интерпретация за същността на т.нар. модел КТБи
  • второ,   картината не е пълна, липсват герои, събития, причинно-следствени връзки – за които ще ни се внушава, че нямат общо с модела КТБ. В тази посока вече работят и прокуратурата, и водещи фигури на ГЕРБ като Менда Стоянова, която е успяла да обяви Пеевски за ощетен,  виновните трябвало да се търсят в управлението на КТБ и в осъществяващите контрола.

От въпросния Общ погледна прокуратурата научаваме, че обв. Цветан Василев се е самоидентифициралс банката и  е използвал средствата на КТБ като свои еднолично за финансиране на хора и предприятия, условно разглеждани като лични инвестиционни проекти, като са вземани мерки да не се проследява произхода на финансирането (до КТБ).

Но няма и дума за технологиите на контрол.

Няма дума за ролята на правителствата, благодарение на които КТБ става банката на властта и акумулира огромен публичен ресурс.  Вежди Рашидов е учястник, говори от първо лице:

Ние оставихме всички мангизи да минават през банката на  Доган парите да текат, спокойно да се управлява заради един медиен комфорт и сега разбрахме, че това са еднигадове, които ни изпързаляха. Всички ли сте роби на такъв изрод, нямате ли смелост… Как е станал този боклук мултимилиардер на 20 години и е изкупил всички хора …По мое време г-н Борисов направи голяма грешка. Какво направи той – на него му трябваше медиен комфорт. Това са на Доган вестници. Ако смятате, че този фес не ви управлява, селски от Дръндар – то това ви е нацията на 1300 години, да ви е.а циганската нация – това го напишете, ама няма да посмеете. Това са парите на Доган и на двама шейхове от Оман. Ако толкова не знаете какво седи в банката. Банката е собственик на вестниците, а Делян Пеевски е боздуганът с майка си отпред.

Няма дума за конкретните представители на политическата класа, обрекли дългосрочно на провал важни сектори – вярно ли е това, което казва  Цветан Василев

Целият малоумен план за дигитализация на България беше разработен от тандема Пеевски-Карадимов, заедно с Веселин Божков [председателят на КРС]. Оттам са и проблемите с дигитализацията.

Споменатият Росен Карадимов –  очевидно като представител на Сергей Станишев: ролята на Станишев за развитието на медийната среда  е много съществена, включително назначаването на Веселин Божков  – шеф на КРС от 2007 г. до днес, с все решенията за мултиплексите  – и днешната му изненада от тези решения.

Нито дума за ролята на Българския медиен съюз,  по една случайност обединил проекта Барекови медиите на Пеевски    и – както се полага на Цветан Василев добре да знае – финансирани  косвено с привидни договори за кредитот КТБ. Трудно се доказваше връзката  – но сега вече дори самата прокуратура е решила да освети проекта Бареков. Избирателно. Но има още какво да се осветява.

Цветан Василев в интервю:

“24 часа” и “Труд”?

В момента не знам какво точно е разпределението, но там реалната собственост е на Пеевски и “Винпром Пещера”. За своя дял Пеевски взе пари от банката, а пещерняците са си платили техния дял.

“Пеевски взе пари от банката.”

Както Менда Стоянова би казала  – ощетениятПеевски взе  пари от КТБ.  Защо? – защото може  – виж по-горе Рашидов: защото ГЕРБ остави всички мангизи да минават през банката.  Иначе Цветан Василев нямаше да се самоидентифицира с  четвъртата по значимостбанка – а с много по-маргинална – и нямаше да може да финансира така  щедро медийните обръчи на властта  – а в това време Борисов да твърди, че няма свои медии. 

Бартерът  публичен ресурс срещу комфортизглежда е извън вниманието на прокуратурата.


Filed under: BG Law Making, BG Media, Media Law

Никола Балов: Apple може да инвестира в собствена продукция на OLED панели, за да бъде независима от Samsung

$
0
0
Apple може да инвестира в собствена продукция на OLED панели, за да бъде независима от Samsung
Феновете вече очакват новия iPhone 8, за който знаем, че ще предлага OLED дисплей. За юбилейния си модел слуховете твърдят,…

Жюстин Томс: Даниел Киряков за ПР-а днес и предизвикателствата

$
0
0

IMG_20170425_132034

Дани, в бизнес средите и формално Даниел Киряков е млад, винаги засмян и активен ПР, който е сред най-добрите в селфитата, но и в комуникациите в добивния бранш. Радвам се, че прие поканата ми за този разговор – честен и с не малко удивителни и многоточия, дори да не са изписани. За тази важна за всеки бизнес професия – връзки с обществеността с Даниел Киряков.

Защо професията ПР става все по-предизвикателна?
Благодаря ти за поканата да споделя своите професионални мисли в твоя блог. Дано ми се получи :)

Добрите ПР-и разбрахме отдавна, че динамиката в бизнеса и обществото като цяло, е новата константа за професията: тя определя стратегиите, тя обуславя и постоянната промяна и актуализация на вече утвърдените планове. Това е предизвикателство, с което се сблъскваме в стремежа си да изпълним вече приетите цели и планирани резултати. Но как да ги постигнем, когато средата и обстоятелствата се променят често?

Към динамиката, разбира се, трябва да добавим дигитализацията. Днес ние сме все по зависими от информационните технологии и от какофонията в социалните мрежи. Ще ми позволиш малко генерализации и ще ме извиниш, ако не съм прецизен докрай, нали?

В зависимост от бизнес-сектора, в които оперираме, ПР-ите трябва да съобразяваме постоянно това кой какво къде е написал за нашата компания или за нашия клиент. Затова е нужно постоянно да сме готови да анализираме ситуацията и да подготвим организацията да реагира. Понякога, знаеш, че компаниите предпочитат да не реагират на всяка публикация, особено в социалните мрежи. Забелязвам и друга тенденция – „Да направим един App и ще избием рибата!“ или за успеха на дадена кампания се съди по това до колко е digital, а не на колко хора реално е променила представите или колко души са променили мнението си за даден продукт, услуга, бранд или бранш. И тук неизменно достигаме до други два проблема – как мерим резултатите и как планираме ефективно проектите и кампаниите си.

Крачката към явлението „борба за адекватна на нуждите ни информация“, както и разбираемото споделяне на послания към заинтересованите страни и осъществяването на качествен, взаимен диалог с публиките, е друго предизвикателство пред нас.

Друг съществен, според мен, елемент е напасването на нуждите, дефинирани от ръководството и от определените от него ресурси за тяхното постигане и това, което ПР-професионалистът предлага да се осъществи стратегически. Отварям скоба (защото е модерно все още) – има PR-хрумвания, които нямат никаква връзка с реалността и дори при реализацията им може да се нанесат щети на организацията. Това предимно важи за корпоративните комуникации. Напасването между визия на висшето ръководство и анализът на нуждите от страна на ПР-а, както и намирането на подходящите ресурси за тяхното осъществяване, е сред основните предизвикателства пред ПР-ите.

Сред предизвикателствата на професията е и творчеството. За да ме разберат повече читатели ще употребя и думата „креативност“. Постоянното измисляне на нови концепции, на успешни подходи в кризисните комуникации или дори за създаването на едно вълнуващо коледно парти водят до изчерпване на творческия потенциал на ПР-ите. Ефективната справяне с творческото пресъхване е обмяната на опит с колеги, нежното „крадене на идеи“ или елегантното им заимстване, както и силната вътрешна комуникация както на ръководно ниво, така и с колеги по вертикала на организацията.

Говорейки за предизвикателства, можем спокойно да посочим и мястото на ПР-професионалистът в организацията. Дали той/тя е подчинен/а пряко на СЕО-то, дали има място в залата за взимане на решения, дали комуникационният план е обезпечен с нужните ресурси (съответно дали проекти и дейности могат да се отлагат във времето) са сред стратегическите въпроси, които са предизвикателство пред всяка организация и ПР-експерт.

И не на последно място – сроковете, multitasking-ът и неефективните срещи – са сред бичовете, които ни пречат да сме ефективни и по-успешни.

А не ти ли се струва, че напоследък доста се засили общественото мнение, че ПР-ите са лоши хора? Кой има полза от подобно настроение в обществото ни?
Много неприятна тенденция очертава въпроса ти. Тя се корени в две причини, според мен.

Едната е, че ПР-ите често се представят като хората, които правят машинации и дърпат конците зад сцената. В практиката сме били свидетели на редица примери на лоши лобистки и дори корупционни практики, които са се прокарвали през консултантски договори на ПР-агенции и експерти. Използването на ПР-агенции за инкубатори на коментари на тролове в социалните мрежи; миксирането на networking способностите на ерудирани ПР-експерти с лобистки похвати, както и някои образи от модерните филми и сериали очертават тази страна на този негативен образ.

Реалността, обаче, е малко по-различна – част от работата ни изисква ние да подготвим нашите клиенти или шефове да се представят в най-добрата светлина, да кажат точните послания на точното място и да вдъхват доверие. Ние сме хората, които имаме нужния опит, миксираме знания и даваме посока на нещата, за да може да се изгради дадена представа за бранд, продукт или личност. Често ние трябва да „подготвим почвата“ за желаната промяна, но при спазване на етичните правила и ние трябва да променяме нещата само към по-добро…за повече хора.

Втората причина се крие в това, че мнозина започнаха да се титулуват „ПР-и“ благодарение на политическо или конюнктурно развитие. Днес сякаш всеки разбира от PR – от шефът, който дори няма ПР-специалист на щат до новоизлюпения политик, защото е гледал как колегите му говорят по темата. Усещането за леснотата на ПР-ската професия вероятно се дължи на добрите в бранша, които споделяйки успеха си дават вид, че работата им е песен. На колеги често казвам, че работата ми е свързана с всичко между кашоните и костюмите – трябва да мога да работя и с лопата, и със словото.

Освен това, често като общувам с колеги-журналисти те споделят, че „пиарките на еди-коя си партия, министър, община или компания не ставали за нищо, били роднина на еди-кой-си“ и затова си позволявали да се държат грубо с техните въпроси и искания. Не трябва да подминаваме и случаите на политически назначения на пиари в частни компании или в министерства за стратегически контрол на информацията.

След тези примери ни коства много усилия, за да покажем, че всъщност пиарите сме посланици на компаниите, за които работим, че сме професионалисти, които дават точна, достоверна и адекватна информация за това, което се случва с нашите организации или за това, което те искат да кажат на обществото. Че можем да подкрепяме каузи и проекти в полза на местната общност и че можем да подобряваме политическата, корпоративната и индивидуална култура в страната ни.

От подобни настроения, че пиарите сме „лошите от филмите“, няма полза никой. Добрата новина е, че от години професията се саморегулира и в този си етап от своето развитие е (може би) нормално да се получават грешни стъпки в страни от етичните правила и общоприетите норми на професията. Известно е, че нашата ПР-общност прие преди повече от 10 години Етичен кодекс на ПР-специалистите, зад който стоят всички ПР-организации. Това е нашият опит да поставим рамки на нашето професионално поведение и които принципите да са водещи в стратегическото планиране и в ежедневните ни действия.

Богатият ти в годините придобит опит – търсен ли е или големите компании предпочитат начинаещи, за да ги управляват по-лесно?
Усещам, че въпросите ти започнаха да стават все по-трудни и лични :)

През последните две години вече на два пъти ми се налага да излизам от организации и да търся нова работа. Пред редица от колегите това е дилема, пред която са попадали – дали квалификацията им е достатъчна за конкретния работодател и дали работодателят е склонен да им плаща справедлива заплата за техния опит, труд, инициативност и отдаденост в/на компанията. Това, според мен, са фактори, които отиват отвъд стандартното описание в повечето длъжностни характеристики (wow!).

Тук можем да направим препратка към първия въпрос – за предизвикателствата пред ПР-а и за взаимоотношенията между него/нея и висшият мениджмънт. Ако ръководителите искат ПР, който/която послушно да изпълнява техните нареждания, то те ще предпочетат начинаещи колеги. Така шефовете по-лесно ще управляват пряко и в ръчен режим процесите по комуникация, както и самият ПР-специалист. Дефектите на този подход са, че така ПР-ът се превръща в поредната секретарка на шефа, а шефът започва да микроменажира още един процес в организацията. Този подход не развива нито качествата на пиара, нито самата организация, защото ПР-ът не се учи, а просто следва чуждата воля и визия. Добре е да уточним, че има мениджъри, които наистина имат и богат управленски опит, и поглед върху комуникациите (дори и афинитет към тях, и така с тях се работи по-лесно). Точно те са хората, които „дават свобода“ на ПР-а да се води от насоките при изпълнение на комуникационните планове, но и да прилагат творчески подходи.

Компаниите, които оценяват (и наемат) опитни специалисти, правят стратегически успешен избор. Защото те „купуват“ опита на ПР-а, натрупаното Know-how, амбициите му/й, контактите и специфичното позициониране на специалиста, изграждано с годините. Така те минимизират риска от „грешки на растежа“. Смятам, че попадам в тази категория специалисти :)

Но компаниите трябва да преценят бързо и добре дали опитният ПР-специалист ще пасне на тяхната корпоративна култура. Те трябва да разберат дали CV-то е реално, колко маски носи кандидатът по време на интервюто и кой е истинският му образ и т.н. Затова, може би, някои предпочитат да наемат неопитни специалисти, които да растат в самата организация (друг е въпросът от кой ще се учат те), както и да не би да се окаже, че рутината на опитният специалист е пагубна за динамиката и нуждите на компанията. Това са все сложни въпроси и се случва изборът на компаниите да не е рационален от гл. т. на техните реални нужни, от нуждите на екипа, с които новият ПР ще работи, както и за ефективното управление на комуникационните процеси. Но това си е техен организационен и репутационен проблем, а ние анализаторите и консултантите на бранша с охота можем да помагаме :)

Ще ти споделя едно мое пряко наблюдение. През последните 2 години се сблъсквам с една друга тенденция – да се предпочитат жените пред мъжете за пиари. Може би е време на обратна дискриминация в бизнеса, но може просто да си въобразявам :) Реално ми се случи на 2-3 пъти да се натъкна на off-the-record споделяне, че има „промяна в профила на търсения кандидат“, което преведено на човешки език означаваше, че изборът предопределя колега-жена за позицията. Успокоението ми е, че така мъжете в бранша ставаме все по-ценни (може би).

Три неща, които би променил в професията/отношенията в компаниите към ПР-ите, ако имаш вълшебна пръчица?
Основна „болка“ на ПР-ите е нашето място в организацията и дали нашият глас се чува, взима пред вид и се реализират идеите ни. Пак правя уточнението, че говоря за рационални идеи, в подкрепа на основната стратегия, които дори да изглеждат революционни, биха донесли ползи. ПР-ите сме недооценени и страдаме от това – особено в организации, които нямат опит с публичните комуникации. Защото в тях все се намират други специалисти, които разбират И от ПР.
Второто, което бих променил, е оказването на реална подкрепа, от която ПР-ът има нужда, за да разбере самата организация. Може да имаш най-добрият план, който да е получил одобрението на ръководството, но да нямаш специалистите, с които да го реализираш или да ти „правят сечено“ още преди да си започнал/а. Това важи особено за вътрешните комуникации – ако спойката в екипа липсва, то пиар-специалистът е обречен на провал. Важен момент тук е и вътрешното обучение и споделяне, което комуникаторът получава, за да не се лута излишно в компанията. Ние можем да имаме солиден опит или да идваме след качествено университетско образование и с проведени 2-3 кампании и стажове в биографията си, но дали разбираме от спецификата на фармацията, минното дело, строителното инвестиране, енергетиката, взаимодействията с трети страни (и кои са те?). Това е важен процес, които често се пренебрегва и зависи както от подкрепата и изискванията към колегиума, но и зависи от човешкия, личностен фактор и предразположението на дадения колега към новия ПР на организацията.
Третата промяна, която моята вълшебна пръчка би променила, е разбирането за важността на комуникациите в организацията. Наличието на длъжност експерт/мениджър „Комуникации“ не значи, че проблемите с общуването в организацията са решени. Даже обратното – често лошата комуникация се поражда от организационни проблеми, управленско късогледство и липса на обратна връзка. И това да е проблем пред ПР-а, но той/тя да са безпомощни да ги решат, ако липсва воля и визия за това от страна на висшето ръководство.

Какво си пожелаваш?
Да сме живи и здрави. И да имаме сили, воля, увереност, подкрепа за успешната реализация на нашите мечти, идеи и планове.
И световен мир, разбира се 😉


Никола Балов: Нови кадри на iPhone 8 подсказват, че скенерът за пръстови отпечатъци ще бъде скрит в бутона за включване

$
0
0
Нови кадри на iPhone 8 подсказват, че скенерът за пръстови отпечатъци ще бъде скрит в бутона за включване
Публикувани нови изображения на iPhone 8 от Forbes разкриват дизайна на юбилейния смартфон от Apple, като от тях става ясно,…

Ирина Марудина: Under the hood: assert in Java

$
0
0

How does pre-Java8 compilers/JVMs handle assert? It is not a function, it is a keyword instead, and has a special semantics of executing its test only if asserts are allowed in the JVM (JVM flag “-ea”).

My goal is to create a simple Java assertFunc() method, which like the assert keyword acts only when the -ea flag of the JVM is set, generates the same error when assertion fails and does nothing in case the assertion are disabled at runtime.

First let’s analyze what Java bytecode is generated when asserts are used. The following simple Java class would suffice our needs:

package ch03;

public class AssertionsTest {

	public static void main(String[] args) {
		int i = 9;
		assert i < getMax() : "i should be less than " + getMax();
	}

	private static int getMax() {
		System.out.println("Calling getMax()");
		return 7;
	}
}

The System.out’s are there to show the deferred execution of the message concatenation – the second getMax() is only called if the condition of the assert fails (for test – change i to 1). If you run the program with “-ea” VM flag, only then the code for the assert (and the calculation of its arguments) gets executed.

What happens under the hood can be understood by looking at the decompiled byte code:

static final boolean $assertionsDisabled;
    descriptor: Z
    flags: ACC_STATIC, ACC_FINAL, ACC_SYNTHETIC
...
  static {};
    descriptor: ()V
    flags: ACC_STATIC
    Code:
      stack=1, locals=0, args_size=0
         0: ldc           #15                 // class ch03/AssertionsTest
         2: invokevirtual #16                 // Method java/lang/Class.desiredAssertionStatus:()Z
         5: ifne          12
         8: iconst_1
         9: goto          13
        12: iconst_0
        13: putstatic     #2                  // Field $assertionsDisabled:Z
        16: return

Here we see that once the compiler sees the “assert” keyword in a class, it generates a static final boolean field (“$assertionsDisabled”) which holds the negated value of Class.desiredAssertionStatus() method call.

How is this field used? We need to look at the main() method itself:

public static void main(java.lang.String[]);
    descriptor: ([Ljava/lang/String;)V
    flags: ACC_PUBLIC, ACC_STATIC
    Code:
      stack=4, locals=2, args_size=1
         0: bipush        9
         2: istore_1
         3: getstatic     #2                  // Field $assertionsDisabled:Z
         6: ifne          45
         9: iload_1
        10: invokestatic  #3                  // Method getMax:()I
        13: if_icmplt     45
        16: new           #4                  // class java/lang/AssertionError
        19: dup
        20: new           #5                  // class java/lang/StringBuilder
        23: dup
        24: invokespecial #6                  // Method java/lang/StringBuilder."<init>":()V
        27: ldc           #7                  // String i should be less than
        29: invokevirtual #8                  // Method java/lang/StringBuilder.append:(Ljava/lang/String;)Ljava/lang/StringBuilder;
        32: invokestatic  #3                  // Method getMax:()I
        35: invokevirtual #9                  // Method java/lang/StringBuilder.append:(I)Ljava/lang/StringBuilder;
        38: invokevirtual #10                 // Method java/lang/StringBuilder.toString:()Ljava/lang/String;
        41: invokespecial #11                 // Method java/lang/AssertionError."<init>":(Ljava/lang/Object;)V
        44: athrow
        45: return

The main() starts with the assertion flag check – if assertions are disabled (flag is true), a jump (instruction 6) is made to the line just after the assert statement, this way skipping the test. The statement after the assert in this case is the return statement (instruction 45). If assertions are enabled, the getMax() function is called and the test gets executed. If the test fails, a java.lang.AssertionError with the given message is created and thrown, calling getMax() for the second time.

A possible Java 8 equivalent is:

package ch03;

import java.util.function.BooleanSupplier;
import java.util.function.Supplier;

public class AssertionsTestLambda {
	final static boolean areAssertionsDisabled;

	static {
		areAssertionsDisabled = !AssertionsTestLambda.class.desiredAssertionStatus();
	}

	public static void main(String[] args) {
		int i = 9;
		assertFunc(() -> i < getMax(), () -> "i should be less than " + getMax());
	}

	private static int getMax() {
		System.out.println("Calling getMax()");
		return 7;
	}

	public static void assertFunc(BooleanSupplier condition, Supplier messageSupplier) {
		if (!areAssertionsDisabled && !condition.getAsBoolean()) {
			throw new AssertionError(messageSupplier.get());
		}
	}
}

I have introduced lambdas for the parameters of the assertFunc to take advantage of the deferred execution. If I simply expected a boolean and a string as parameters to the function assertFunc(), they would always get calculated – even if the asserts were disabled.

Conclusion: Assertions in Java are always present in the bytecode (.class file) and modify the structure of the classes that use them.

Кръстопът: Славена Зайкова: Този свят

$
0
0


паднали
в небето му
птици светят
като запалени парчета хартия
с написани на тях стихотворения
от отдавна мъртви поети


Славена Зайкова    Славена Зайкова завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов” (НАТФИЗ) през 2017 г. в класа на проф. Пламен Марков със специалност „Актьорство за драматичен театър”. До този момент играе в представлението „Саломе“ на Дияна Добрева в театър „Българска армия“ и репетира, отново с нея, в „Калигула“, като премиерата се очаква да излезе в края на месец октомври в Народен театър „Иван Вазов”.
   До този момент е публикувала поетическите си ескизи само в социалните мрежи…

Славена Зайкова в „Кръстопът”.

Кръстопът: Наталия Иванова: Ватикан

$
0
0


На площад Свети Петър
куполите тъкмо са пораснали над слънцето
сакатият става от количката
да събере днешната милостиня
по стълбите встрани като прясна вода
текат косите на бездомните,
които досега
са я продавали
на по-малко жадните,
една жена
пробива път
с провесен юмрук
гледа в дълбоката си длан
дайте нещо,
извиква
и вдига пръст срещу базиликата
като майка, посочила сина си
неблагодарник,
казва на минувача,
Той вижда всичко!

и ето, обръщат се тълпите
да срещнат невидимия Господ
съди ли ги
или вече им прощава
трябва да е тръгнал
ако някога въобще е идвал
успокояват се
и продължават към храма



Наталия Иванова





Наталия Ивановав „Кръстопът”и в DICTUM.

Йоана Петрова: Горски плодове с крем забайон

$
0
0

Храната на лятото е колкото свежа, толкова и пикантна. Под свежа имам предвид лека, във формата на салати, а под пикантна имам предвид много неща, но като че ли предимно суров чесън. Ако реша за вечеря да приготвя просто една голяма купа със салата, включваща онези грамадни розови сочни домати, ще ми трябва и хубав хляб, с който да обера всички събрали се сокове на дъното на купата (извинете ме, ама знам, че всички го правим). А щом има хубав хляб и хубави домати, неизбежно ми трябва и някакво песто. Обикновено приготвям босилково пестос много чесън. Суров чесън присъства задължително и в киселото мляко, с което заливам тиквички. Пак суров чесън слагам и към маринатата на печените червени чушки. Ако пък съм на провансалска тема, сосовете ми айоли и руй са с толкова чесън, че хем ти е хубаво докато ги ядеш, хем после… ами търсиш още вино, в което май-няма нищо лошо. Гръцката лятна тема пък включва скордаля– идеален семпъл сос с оползотворяване на изсъхнал хляб.

Горски плодове с крем забайон

След такива хубави чеснови вечери, ако имам настроение и за десерт, който не съм приготвила предварително, най-често на масата слагам купа със сезонни плодове. Дали обаче, не бих могла да ги направя още по-добри, отколкото природата ги е създала?

Горски плодове с крем забайон

Работата е там, че ако включа за десерт от дребните летни плодове, с най-познатото название горски – малини, къпини, боровинки и ако сме късметлии късни дребни и супер ароматни ягоди – те всички притежават изразена киселинност, която колкото и да желая, в някакъв момент ми идва в повече. А и все пак говорим за десерт, който под подразбиране е нещо сладко и би трябвало да завърши яденето с приятно усещане.

Горски плодове с крем забайон

Ако съм се подготвила предварително, то такъв десерт би бил шоколадова Павлова, тарт с рози и малиниили просто тарт със сладкарски крем, или любимата ми импровизацияот миналия август. Но ако нямам предварителна подготовка, а разполагам с горски плодове, малко яйца и хубаво десертно вино, десертът може да бъде решен в последния момент.

Горски плодове с крем забайон

Това направих импулсивно една вечер и толкова се впечатлих от простота на десерта, че направих още няколко опита с идеята да го споделя с теб. Един от най-семплите, но изпълнен с вкус летен десерт.

Горски плодове с крем забайон

Горски плодове с крем забайон

За тази рецепта използвам Вин Санто, но ти може да използваш всяко едно десертно или ликьорено вино, което харесваш. Ако имаш отворено просеко, с кoето си правил Aperol Spritzпрез уикенда, спокойно може да използваш него.

Искаш да сервираш този десерт на деца и не искаш алкохол в него?Приготви крем англез, вместо забайон.

Мога ли да използвам други летни плодове като праскови, кайсии, смокини?Разбира се. Ще бъде прекрасно в сезона на смокините. Бих добавила бадем или шамфъстък, вместо шоколад за завършване.

Мога ли да приготвя предварително крем забайон?Хм. Би могло, но има риск кремът да се раздели при стоенето. Ако искаш да се подготвиш предварително с крема, тогава по-добре използвай рецептата за забайон, който може да се сервира и студен.

Порциите на крем забайон са 4. Количеството на плодовете са неограничени, но все пак мисля, че е добре да се предвидят по 150 грама на порция.

За плодовете:

  • 600 г смесени горски плодове – малини, къпини, боровинки, ягоди

За крем забайон:

  • 4 жълтъка
  • 80 г фина кристална захар
  • 80 мл Вин Санто или друго десертно или ликьорно вино

За завършване:

  • настърган черен шоколад

Плодовете се почистват. По-големите ягоди се нарязват на две или четири парчета. Смесват се внимателно, като се внимава да не се нараняват.

За крем забайон всички продукти се смесват в съд за водна баня. Съдът се поставя върху тенджера с едва къкреща вода. Съставките се разбъркват непрекъснато с телена бъркалка, докато кремът стане обемен, пухкав и се сгъсти. Това отнема около 10 минути.

Плодовете се разпределят в купички. Заливат се веднага с крема и се поръсват с настърган шоколад.

Мням!

Още рецепти с горски-плодове

Други рецепти със забайон

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Горски плодове с крем забайоне публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Никола Балов: Премиерата на Android 8.0 наближава с пускането на Developer Preview 4

$
0
0
Премиерата на Android 8.0 наближава с пускането на Developer Preview 4
Google пусна последния ъпдейт Developer Preview 4 на Android 8.0 O, чиято официална премиера се очаква до края на лятото.…

Никола Балов: Шефът на Google Съндар Пичай вече е в борда на директорите на компанията майка Alphabet

$
0
0
Шефът на Google Съндар Пичай вече е в борда на директорите на компанията майка Alphabet
Главният изпълнителен директор на Google Съндар Пичай вече е част от борда на директорите на Alphabet. Компанията майка, под чиято…

Точица - блог за образование без принуда: Да си ученик в Рейкявик

Антония: Хигиена нулева

$
0
0

Това изказване:

„Защо децата ни трябва да учат теорията на Чарлз Дарвин, в която не вярвам, а да не учат креативната теория?“, попита риторично Цонев, който получи в Пловдив най-високото епархийско отличие – църковният орден „Св. Ерм“ – първа степен, от Пловдивския митрополит Николай за заслуги към БПЦ.

на Данчо Ментата повдига въпроса

ТОЙ ТЪП ЛИ Е ИЛИ Е ЗЪЛ?

Защото ако наистина си вярва в креационизма, то глупостта очевидно прелива направо от изгнилата му кухарка проста. А ако не вярва, ама само си говори – значи е гад отвратителна, целяща само да се подмазва на поповете и да сее лъжи, непросветеност и мизерия на белия свят.

Е, може да е и тъп, и зъл…

Animal Rescue Sofia: ЗОВ ЗА ПОМОЩ: За крачетата на Роня, Бейби и Муцунка

$
0
0

Толкова много неща се случват във Фермата в момента…

  1. Строим Бебешориум!
    Благодарение на вас и с решаващото участие на In Timeкуриери започваме! Бяхме се засилили да отливаме бетон, но имахме проблем със заустването на каналите към ямата. Окончателната работа по тях ще се случва от 27-ми и вероятно ще отнеме 2-3 дни. Останалото не би трябвало да създава проблеми и трябва да сме готови за седмица. Ще пишем подробно в първия свободен миг.
  2. Осъществихме транспорт ТРАНСПОРТ Х/2017!
    С огромната помощ на невероятните хора, работещи в Sofia Airport Centerизпратихме към новия им живот в Хландия 29 кутрета и 5 котета! Вече пристигнаха, а ние още не сме успели да ви разкажем за тях, молим да ни извините… Бебешориумът и пътуването са 2 от много стъпки, които се опитваме да предприемем, за да не се случи криза с огромния брой бебета, които са вече тук, или чакат в приемен дом.
  3. Избухваме с AnimAle!
    Тази сряда – 26.07 – е премиерата на яката бира с кучета. Страхотна инициатива, която осъществяваме благодарение на 100 BEERS– муцунки от Фермата, които отдавна чакат своите стопани ще се появат на етикетите на специална бира. Ще ви чакаме ТАМ. Пък дано да им провърви!
  4. Заринати сме от животни – болни и здрави.
    Приютът е на ръба на кризата с толкова много кучета. Но най-голям е проблемът с нуждаещите се от спешни ортопедични операции, които не можем да направим сами. Тук ви представяме най-спешните от тях, дечицата които не могат да чакат и ще изгубят крачетата и шанса си за щастие, ако не получат помощ от ортопеда д-р Христо Николов незабавно. За всички останали… има да разказваме. Положението е почти неудържимо.

Роня

IMG_1763

Роня е намерена на Ботевградско шосе, близо до Фермата, със счупено краче. Впоследствие установихме, че е била изоставена през съботната нощ, в кашонче на пътя към приюта, явно заедно със сестричето си. Измъкнали се от кашона. Роня е била блъсната от кола, а другото бебенце е станало жертва на бездомничетата в района.

ronja1ronja2

Нямаме думи за това зверство, но сега трябва да се погрижим за Роня. Тя е с фрактура на бедрената кост, счупването е много близо до коленната става и д-р Николов ще трябва да и постави игла. В противен случай крачето ще зарастне накриво и ще и причинява болка всеки ден, до края на дните и.

Цената на операцията на Роня е 250лв.

Муцунка

IMG_1730IMG_1750

Нежната Муцунка е от кв.Надежда 6. Блъсната е от кола пред блок 635В. Приехме я с пневмоторакс и луксирана тазобедрена става.

m2mucunka 1

Муцунка е прелесно, тихо, обичливо и добро същество. Много се мъчи и я боли, не може да се изправя. Операцията за фиксирането на ставата е сложна, и трябва да се състои незабавно.

Цената на операцията на Муцунка е 400лв.

Бейби

IMG_1756IMG_1758

Приехме кучило от 7 изоставени едномесечни трошички. По една шепичка всяко, ужасно уплашени и много, много малки. Едното от тях пищеше неудържимо. И нищо чудно – малката Бейби е с две счупени задни крачета.

baby1baby2

Едното е счупено на тибията близо до ставата, което прави операцията много трудна (защото е толкова мъничка), другото краче е с фисура на тибията и отворени рани. Бейби е ужасно малка и за да не зарастне на криво унищоженото краче трябва да се оперира незабавно.

Цената на операцията на Бейби е 250лв.

Помощ

Ако имате възможност – дори да е съвсем малка, молим ви – помогнете. Операциите трябва да се случат възможно най-скоро, т.к. пациентите са млади, изпитват силни болки и шансът за успех намалява с всеки изминал ден.

Разбираме, че в разгара на лятото болните кучета са последното, за което човек се сеща. Но в последните 2 месеца сме приели 147 нови животни, голяма част от които – болни или пострадали, просто няма как да заделим пари за тези ортопедични пациенти в момента.

Колкото и да ни се късат сърцата, колкото и да ги обичаме – не можем да лишим останалите кучета от тези пари, за да помогнем само на трима. Молим се тези мишлета да успеят да съберат нужното, за да бъдат здрави и щастливи.

В случай, че се чудите – защо събираме пари за тях, щом имаме клиника:
Д-р Маринчева и д-р Илиева оперират всеки ден. Правим кастрации, тумори, ампутации, всякакви операции на меките тъкани. За ортопедичните ни пациенти обаче се налага да викаме външен лекар. Клиниката ни позволява да правим операциите на място и да не харчим пари за транпортиране, стационар и упойки на друго място, но материалите и лекарският няма как да не се платят…

Ударете рамо на Муцунка и бебетата, мили хора,
помогнете да махнем болката от очите им… 

IMG_1776

Павлина Делчева: Сбогом и на кафене и ресторант „България“?

$
0
0

 

хотел България на Царя_2

..

Когато започнах да пиша за изчезналите софийски кръчми, сладкарницата на Гранд-хотел „България“ все още съществуваше. Е, не във вида, в който аз я помня, но тя стоеше като нещо стабилно и неизменимо. Видяла е много – и царе, и папи, и патриарси. Покрай нея са минавали и български военни, и немски, и руски армии, манифестирали са ученици, трудещи се, протестирали са свободно мислещите хора срещу безобразия на всякакви власти.

Тя бе част от старото и ново време, както и булевард „Цар Освободител“. Винаги съм мислела, че ще си остане такава – една от малкото свидетелства за отминали, настоящи и бъдещи епохи.

Гранд хотел България

Но ето, че 80 години след откриването й, посегнаха и на нея.

Новият собственик Мирослав Печев предвижда надстройване на сградата на комплекс „България“ и построяване на ново здание на ъгъла на „Дякон Игнатий“ и „Аксаков“. Проектант е арх. Иво Петров. Виж за повече информация http://citybuild.bg/news/nadstroiavane-podpokrivniia/35037

Osvoboditel1

Не зная какви са плановете – говори се за мол, за офис помещения, за частни апартаменти или може би от всичко по малко.

Aksakov1

Току-що гледах финала на филма „Без батерии“, където малки извънземни помагат на едни обикновени хора да си запазят старата красива сграда и заведението в нея. Трябва ли извънземни да дойдат, за да ни помогнат?!?

Приятели, познати и непознати, нека си помогнем сами. Моля ви, протестирайте и против това посегателство, защото вече съм изгубила вяра в „отговорните институции“.

 

Хотел България 2017

 

Ще си позволя отново да поместя част от книгата си „По дирите на изчезналите софийски кръчми“ или по-скоро началото на главата за заведенията по булевард „Цар Освободител“:

„Гранд-хотел „България“и неговият ресторант класа за София – най-тежкарският, най-престижният, такъв бе и такъв ще си остане за мен. На практика той не беше само ресторант. Целият този хотелски комплекс, завършен в далечното за мен минало т.е. през 1937 година, и заведенията към него включваше – сладкарница, ресторант, бирхале, ресторант-градина, червен и бежов салон.

И днес разхождащият се по „Царя“ може да погледне през големите витринни прозорци, но това което ще види няма нищо общо с миналото. Ремонтите през последните години постепенно заличаваха духа на този някога най-престижен комплекс и го превърнаха в нещо парвенюжко и псевдомодерно. Но аз разказвам за миналото, нали.

Първият ми спомен за „България“ е от детството – големите прозорци, меките столове, тихите разговори на съседните маси. Прозорците-витрини на сладкарницата се отваряха надолу, лятно време влизаше въздух и люлееше тънките пердета.

Ценко Бояджиев Кафене България (1966)Ценко Бояджиев, „Кафене България“, 1966 г.

На картината на Ценко Бояджиев се виждат булевардът, колите, Художествената галерия т.е. бившият Дворец. Моят спомен е по-ранен, в него масите бяха по-празни и нямаше тази суета. Явно сме ходили сутрин или ранен следобед.

хотел България кафенето_2

Много деца от моето поколение могат да разкажат как родителите им са ги водили там, какво са си поръчвали, кое колко е струвало. Аз имам спомен само за млечен сладолед, който ядях бавно с квадратна плоска лъжичка. Избирах си от остъклената витрина някаква вкуснотия и търпеливо чаках възрастните да си изпият кафето и „още нещото“, гледах през прозорците хората навън и наоколо. Но не зная защо най-яркият ми спомен бе, когато веднъж мама ми посочи една маса с достолепни господа, елегантни в своите леко износени костюми – „виж ги, това е историята на България“ и ми изброи имената. Уви, запомних само проф. Михаил Арнаудов. Толкова ме е яд и до днес.

хотел България - ресторант-зимна градина

Ето я залата на ресторанта със стълбището, водещо към втория полуетаж, който приличаше на овален балкон, наредените наоколо маси, растенията, обграждащи парапетите. Доколкото си спомням на тавана имаше оберлихт, който при хубаво време отваряха и се виждаха звездите – може би затова го наричаха „ресторант зимна градина“. Всяка една от залите при нужда можеше да бъде присъединена към някоя съседна – ресторантът към кафенето както на нивото на улицата, така и на балкона, вторият етаж към Червения салон. Сладкарницата и ресторантът се свързваха чрез голяма врата тип хармоника – поне така беше едно време. Точно срещу нея бе подиумът за оркестъра, а в центъра дансингът. На тази сцена са свирили „Джаз Овчаров“, „Оркестърът на оптимистите“, Сашо Сладура, пяла е Леа Иванова с „Еди Казасян Комбо“ и още много други добри музиканти…“

хотел България нощем

………

Използвани са фотоси от сайтовете Стара София, Ситибилд, Булрест, пощенски картички и др.


Никола Балов: Българската Алтерко Роботикс пуска в продажба умни устройства за автоматизация на дома

$
0
0
Българската Алтерко Роботикс пуска в продажба умни устройства за автоматизация на дома
Българската компания Алтерко Роботикс, която познаваме от детския смартчасовник MyKi, обяви, че пуска в продажба две нови устройства от продуктовата…
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live




Latest Images