Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Сталик: Нов български сайт за гей новини

0
0
Вероятно сте забелязали, че напоследък не успявам да поддържам настоящия блог редовно. Не съм се отказал, тъй като създадох този блог заради ценните (според мен) материали в секцията Статии. Междувременно започнах да предлагам тук различни новини за гей-лесбийската общност от България и света. Смятам, че за всяка общност — етническа, национална, верска, сексуална и пр. — е [...]

Аз чета... за вас и с вас: Как четеш: Михаил Руев

0
0

ruev


Тази седмица в "Как четеш"си говорим с Михаил Руев, който е бранд мениджър на Happy и в свободното си време снима за сайта U-lica.com.

Ето и какви са неговите читателски навици:

Какво са книгите за теб?
Били са много неща. Дълго време бяха досадно задължение, а след като престанаха да са задължение, реших да си почина от тях. Буквално забравих за тях. Сега в книгите намирам много и най-вече възможността да погледна света през очите на друг, да се почувствам друг.

Коя е книгата, която най-силно ти е повлияла? Или книгата, която най-силно те е замислила и те е накарала да промениш нещо в живота си?
Всяка книга притежава нещо, което ме обогатява или поне до момента, в който още е в съзнанието ми. Затова някои книги трябва да се препрочитат, но аз имам много да наваксвам, докато започна да повтарям.
Книгата, която прочетох накоро и за която често мисля, е „В разредения въздух” на Джон Кракауер.

Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти „храна за четене”?
Принципно не похапвам. Някой път се случва да изляза сам в обедна почивка и тогава чета, докато обядвам, но е много неудобно.

Какво обичаш да пиеш, докато четеш?
Кафе.

Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти от книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Не отбелязвам и не драскам. Не ме ужасява, просто не мисля, че ще заразлиствам книга, за да търся къде съм отбелязал нещо. По-скоро ще го види този, който я чете след мен, както става с книгите, които препрочитам след сестра ми (бел. ред. Николета Руева). Ако нещо много ме впечатли, просто си го преписвам.

Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?
С каквото намеря около мен. Много често билет от градския, а в момента ползвам опаковка от клечки за суши.

Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?
Категоричнохудожествена!

Eлектронни или хартиени издания? Или и двете?
Сравнително малко съм имал възможност да чета от електронен носител, така че – хартиено издание. Преди време прочетох голяма част от „Кръстникът” на мобилния си телефон и беше много неудобно.

Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?
Опитвам се да прочитам главата до края, но не винаги успявам, защото рядко сядам да чета вкъщи на спокойствие.Някой път, за да приключа с глава, ми се случва да чета ходейки.

Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът или самият текст те дразни?
Правил съм го, да, но не повече от 2-3 пъти.

Ако в книгата, която четеш главните герои те дразнят, може ли все пак да се нареди сред любимите ти книги?
Може.

Какво четеш в момента?
Жестокото присъствие на времетоот Дженифър Игън.

Коя е последната книга, която си купи?
Не съм купувал от много време. Сестра ми, редакторка в издателство, ме снабдява с много интересни четива.

От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?
Старая се да отдам съзнанието си на книгата и не само не чета няколко наведнъж, но и когато съм прочел дадена книга, не започвам следваща известно време. Това се случва, ако книгата ме е впечатлила, тогава си давам време да помисля над нея и след края й.

Имаш ли си любимо място/време за четене?
Нямам любимо място.Не съм се научил да отделям специално време за четене и чета на най-неудобни места. Най-често в градския транпорт. Това е свободно време, което хората не оценяват достатъчно. Има книги, които съм прочел само пътувайки в трамвая.

Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?
Самостоятелни издания.

Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
Рядко говорим за книги с приятели, така че не, няма такава книга или автор. Също така, не мисля, че упоритото препоръчване ще накара някой да прочете нещо. Казвам го от личен опит.

Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
Библиотека е силно казано, че имам. Подреждам ги по рафтове, шкафове или ги връщам, от когото съм ги взел. ;)

Боян Юруков: Отворено писмо: 8 стъпки за значително подобряване на енергийната система

0
0

Това писмо е написано от Александър Николов, старши консултант в сферата на Енергийната Търговия и Управлението на Риска. Авторът участва дейно в реализирането на няколко успешни енергийни проекта за осъвременяването на бизнес процесите и интегрирането на нови технологии в областта на енергетиката в повече от една държави в Западна Европа.

Цялото писмо може да свалите също в PDF формат. Тук ще намерите и предишните две гост-статии на г-н Николов: Пенсионната система по света– една некачествена измама и Бъдещето на пенсиите


Отворено Писмо

до Министър Председателя на Република България Господин Бойко Борисов,
до Президента на Република България Господин Росен Плевнелиев,
до Председателя на Парламента на Република България Госпожа Цецка Цачева,
до Ръководителите и Организаторите на всички протести из страната свързани с ЕРП-тата и цената на тока в Република България,
до всички отговорни и безпристрастни медии в Република България (с тайната надежда, че са останали такива).

Уважаеми Господин Министър Председател,
Уважаеми Господин Президент,
Уважаема Госпожо Председател,
Уважаеми Свободни Медии,
Скъпи Сънародници,

Следейки политическите и икономическите процеси в Република България Ви пиша с искрено прискърбие наблюдавайки какво се случва за пореден път в моята родина. Подкрепям напълно своите сънародници в търсенето на техните права и в правото им на едно достойно заплащаме, за което най-минималното изискване би било сметките за консумативи (ток, вода, отопление) и за храна и подслон да не представляват проблем. За какво са сегашните протести? Аз бих формулирал проблема по следния начин: „Прекомерно високите сметки за ток в Република България като се вземат предвид доходите на населението в страната.“Първо важно уточнение е, че говорим за релативните сметки спрямо доходите. Голяма манипулация е, че цената на тока в България на киловат/час е най-високата в Европа. Всъщност, ако положите достатъчно време и усилия да намерите реалните данни за тази статистика (препоръчвам като източник, на който може да се разчита ENSTO-E European Network of Transmission System Operators for Electricity), ще се убедите, че абсолютната стойност на цената на тока в страната е най-ниската в целия Европейски Съюз. Това, разбира се, не решава проблема, но исках да го спомена, за да има едно по-добро разбиране на ситуацията. За решаването на един проблем, първата необходима стъпка е правилното осъзнаване на ситуацията.

Сега, да се концентрираме на основната причина да напиша това отворено писмо. С много голяма доза огорчение заявявам, че проблемът (конкретно за цените на тока) не се осъзнава правилно от мнозинството български граждани и така ситуацията се използва от политическите партии, а и от откровени маргинали за реализиране на политически, икономически и други дивиденти. Прочетох исканията на много от протестиращите групи и смело мога да заявя, че според мен повечето искания на хората са контра продуктивни в момента и въпреки доброто желание на организаторите на протестите (наличието на такова не е сигурно), волно или неволно ситуацията се превръща в един манипулиран цирк, народното недоволство се насочва в посоки, които са изгодни за определени кръгове от хора и общо взето постигнатите резултати от тези протести ще бъдат съвсем други от оптималните резултати, които биха могли да бъдат постигнати при създалата се ситуация.

Въпреки че ясно осъзнавам, че маргиналните призиви „Смърт за този“, „Вън“, „Оставка“, „Одържавяване“, „Затвор за онзи“ и други подобни имат много по-голямо влияние върху една тълпа, отколкото рационалните аргументи, аз все пак се надявам, че има достатъчно отговорни хора в тази страна, за които това отворено писмо би имало някакво значение.

Да се върнем на проблема: „Прекомерно високите сметки за ток в Република България като се вземат предвид доходите на населението в страната.“Целта на това писмо е да изрази несъгласие с исканията на протестиращите и да формулира група нови искания, за които авторът вярва, че при реализирането им, би имало истинска промяна на ситуацията и решаване на поставения по-горе проблем.

Искане Номер 1: Пълна либерализация на енергийните пазари до 01.01.2014.

Обяснено на по-прост език, това означава пазарна конкуренция на вътрешния и външния пазар. Например, да има десетки фирми, които продават електроенергия на крайните потребители. Клиентите могат сами да избират фирмата, която им предоставя най-доброто съотношение на цена/качество. Реалната пазарна конкуренция ще доведе до чувствително сваляне на цените. За пример може да се използва индустрията на мобилните оператори. Всеки българин може да си спомни цената на мобилните услуги, когато имаше един оператор в страната и цената в момента, когато е разрешено дори смяната на оператор при запазване на номера на абоната. Тъй като има Европейски рамков договор, който ни задължава да направим тази либерализация, идваме съвсем естествено до

Искане Номер 2: Търсене на политическа, административна и съдебна отговорност на всички, които волно или неволно са забавяли процеса досега.

Конкретни резултати до 30.06.2013. Разследването трябва да се проведе от независима експертна група, а не от политическата клика на България. Не може да е толкова трудно да се определи кой и защо е действал против пълната либерализация на енергийните пазари. Хората направили това, са тези, които имат пряк интерес от сегашната ситуация и високите цени на тока. Това би означавало, че ако се открият хората, трябва да започне да се разследва около тях за откриване на корупционни схеми, поради които те са имали интерес да забавят процеса.

Като следствие от либерализацията ще се появят и фирми, които ще предлагат гарантирани цени да кажем за следващите 2 години, така клиентите няма да имат изненади и ще могат сами да планират потреблението си.

Искане Номер 3: Разсекретяване на договорите с ЕРП-тата, търсенето на начини за тяхното незабавно прекратяване и изготвянето на нови договори, които да бъдат в синхрон с енергийната либерализация.

Конкретни резултати колкото се може по-скоро. Тъй като не познавам въпросните договори тук не мога да кажа много, но едно от основните неща, които разбрах, че фигурира в тези договори е липсата на бизнес риск от страна на ЕРП-тата. Ще обясня какво означава това. Работил съм на няколко енергийни проекта в Западна Европа и мога да ви кажа, че това не е изолиран случай в България, а го има и на много други места. Все пак това не е оправдание, а още един стимул да се справим със ситуацията. Става въпрос за следната клауза в договорите- най-общо казано имате дадена цена на тока, която е обявена предварително. Тя обаче не е финална, а е предварителна. В последствие се оказва, че фирмата доставчик е назначила некачествени брокери, които са купували тока на по-скъпа от очакваната цена. Това е само един пример. Може да не са брокерите, може да е инфраструктурата- прекалено много кражби на ток са наблюдавани (повече от очакваното) или трябва да се прави обновление на инфраструктурата по-голямо от очакваното. Такава клауза позволява на фирмата доставчик да прехвърля финансовите загуби или поне на значителна част от тях от всички изброени случаи, а и от каквито се сетите други (назначаването на ненужен персонал например) на своите клиенти!!! При наличието на монополно положение, каквото има в България това е пагубно! Какво се получава- фирмата няма никакъв стимул да харчи по–малко пари за каквото и да било. Всъщност те биха харчили, колкото могат повече, защото не носят сами загубите.

Сами може да се досетите от новите корупционни схеми, които се откриват от подобни клаузи. Освен това клиентите нямат избор – фирмата харчи колкото иска, където иска и прехвърля своите разходи на клиентите си. Това положение се нарича в мениджмънта Moral Hazard. Основната задача на добрия мениджър е да подсигури липсата на Moral Hazard. Например, работниците направили прекомерни разходи или грешна предварителна оценка, трябва да носят някаква финансова и административна санкция за своите решения. Не може аз да доставям ток и да се обадя на братовчед ми и да му кажа „Дай, твоята почистваща фирма ще идва да ни чисти офисите и аз ще ти давам 10 милиона затова. Знам, че струва 1 милион, ама то клиентите го плащат, а не моята фирма, така че няма проблем, другите ще ги разделим с теб.“ Та казвам го аз това, правя го и никой не ми търси отговорност. Ако обаче за всеки лев който платя повече ми се търси обяснение, прави се финансов контрол, аз трябва сам да погася процент от сумата, която съм платил повече, уволняват ме за слабо справяне със ситуацията и така нататък, аз ще се замисля преди да звънна на братовчед ми. Отделно ако моите клиенти имат правото като им сложа такса почистване да ми кажат „Гледай си работата“ и да идат при конкуренцията, веднага след като въведа такса „Братовчеда“ и моите шефове няма да са много щастливи от моята работа и най-вероятно ще ме уволнят.

Последно по тази тема, както ви казах такива клаузи съществуват и в други държави, но при нас има 2 допълнителни проблема. Първият е, че при нас контролът от страна на държавата очевидно е по-слаб (не знам дали поради некадърност или заради нови корупционни схеми). Отделно при подписването на договорите трябва да има някакъв таван за тези допълнителни разходи. В България не знам какъв е таванът и дали е разумен и обоснован. Вторият допълнителен проблем е моралът и нивото на корупция в страната. Дори при наличие на Moral Hazard, това не означава автоматично, че хората изложени на него поради липсата на слаб контрол и мениджмънт, ще се възползват от него. За жалост обаче, сами може да си отговорите, а и всички наблюдаваме какво се случва, когато има такава възможност в България. Помислете дали хората в Норвегия, Германия, Япония и други подобни държави биха се възползвали до такава степен от тази възможност! Този въпрос е риторичен, така че няма да продължавам по тази тема.

Искане Номер 4: Търсене на политическа, административна и съдебна отговорност на хората, подписали въпросните договори с ЕРП-тата и на хората оказвали слаб контрол върху същите тези електроразпределителни дружества.

Отговорността за слабия контрол трябва да се търси само ако е имало възможност от такъв контрол. Това зависи от договорите. Не може да знаем повече, докато договорите не бъдат подробно изследвани. Подобно на Искане Номер 2, има нужда от конкретни резултати до 30.06.2013. Разследването отново трябва да се направи от експертна група.

Искане Номер 5: Търсене на политическа, административна и съдебна отговорност на хората направили кашата със зелената енергия в страната. Изготвянето и стриктното придържане към план за развитие на зелената енергия в България за следващите няколко десетилетия.

Зелената енергия е бъдещето. Цената на зелената енергия е свързана с много голяма първоначална инвестиция, но после остава константна. За разлика от конвенционалните източници, зелената енергия не се изчерпва и докато цената на тока произвеждан да кажем от газовите централи ще се вдига през времето обратнопропорционално на намаляването на газовите залежи в световен мащаб, тази на тока произвеждан от зелена енергия няма да се вдига. Зелената енергия щади природата, за разлика от ТЕЦ-овете и не крие опасностите на атомната енергия.

Въпреки всичко това, все още технологиите за производство на зелена енергия не са достатъчно ефективни. Или за да го кажем по друг начин, ще стават все по-ефективни. Имаме предписание от Европейския Съюз за нивото на произведена зелена енергия, което трябва да се постигне от България по години. Проблемът се крие в това, че заради липсата на качествен контрол, тези нива бяха преизпълнени за доста години напред. Тази липса на качествен контрол трябва да се разследва и да има наказани, защото крайните клиенти плащат цената, както обикновено.

И последно по темата, да бъде изяснено липсата на контрол дали се дължи на некадърност или на наличието на корупция! Некадърността естествено не е оправдание, но при наличието на корупция имаме допълнително престъпление.

Искане Номер 6: Оптимизация на енергийния микс в страната.

Тъй като съм работил с водещите фирми в бранша за производството на енергиен софтуер, нямам информация, която и да е от тях да има клиент в България. Какво означава това? Фирмите са основани началото на 90-те години и вече над 20 години разработват софтуерни продукти за подпомагане на енергийната индустрия. Няма да им споменавам имената, за да не се приеме като реклама. Въпросът тук е, как работи индустрията в България след като тези водещи фирми със съвременен софтуер нямат нито един клиент в страната.

Най-доброто, което мога да си представя са разни Excel файлове, които са опасани от VBA скриптове и доставят някакъв краен продукт. Страх ме е да си помисля, че ситуацията може и да е по-лоша.

Какво представлява всъщност оптимизацията? Първо се правят анализи на потреблението на ток за следващата година на всички потребители в страната със стойности за всеки час. Естествено тези анализи биха били доста по-точни и по-добри със съвременен софтуер, какъвто установихме в България няма. След това се опитваме да покрием нуждите на потреблението с предварително закупен или произведен ток за всеки час на възможно най-добрата цена. Липсващите количества се купуват или продават в последния момент на енергийните борси или директно между компаниите на пазарна цена. Това води до повишаване цената на тока при грешна прогноза, тъй като предварително произведения или закупен ток е на много по-ниска цена от този, който се купува в последния момент. Установихме вече, че в България това няма значение, защото потребителите плащат, така или иначе, но ако се оправят договорите и се либерализира пазара, оптимизацията е много важна следваща стъпка.

Определянето на потреблението е всъщност само първата стъпка на процеса. Истинската оптимизация идва, когато производството се наложи върху потреблението и се „оптимизира“. Какво ще рече това? Тъй като нямам време и желание да проверявам реалните данни в момента от различните енергийни централи в България, ще използвам условни стойности, за да онагледя процеса, без претенции, че нещата стоят по този начин като стойности.

Да кажем, че трябва да осигурим 10 000 MW/h на 05.05.2013 от 00:00 до 08:00 според прогнозата. От 08:00 до 20:00 ни трябват 20 000 MW/h и от 20:00 до 00:00 отново 10 000 MW/h. Условно приемаме, че най-евтиният ток се произвежда от ВЕЦ-овете, те се спират най-рядко за профилактиката и тяхната цена на пускане и спиране е най-висока. Какво означава това? Оставяме ги да работят почти постоянно, с много малки прекъсвания за профилактика. Да кажем, че можем да произведем 5 000 MW/h константно от всички големи ВЕЦ-ове от 00:00 до 24:00. Значи остава да намерим още 5 000 MW/h за сутринта и вечерта и още 15 000 MW/h за през деня. След това по веригата идва атомната енергия. АЕЦ произвежда сравнително евтина енергия, разходите за пускане и за спиране са сравнително големи. Решаваме, че този ден АЕЦ може да произведе 2 000 MW/h през целия ден без прекъсване. И така нататък продължаваме, към газовите централи, въглища, петрол, докато не покрием цялото потребление. Отделно решаваме, че можем да произведем между 16:00 и 20:00 часа 4 000 MW/h повече, защото очакваме висока цена на енергийните пазари (да кажем, очаква се, че 05.05.2013 ще бъде много студен ден или има някакъв специален празник в съседна държава) и можем да продаваме енергията на добра цена.

Общо взето принципа е следния: опитваме се да покрием потреблението с най-евтините източници, които имаме и да произвеждаме повече, когато енергията е скъпа, за да я продаваме и по-малко, когато енергията е евтина и можем да купуваме. Зелената енергия внася допълнителна променлива в цялото уравнение, тъй като е със задължително изкупуване, а няма гаранции колко ще бъде (не знаем колко вятър ще духа точно или слънцето колко силно ще пече).

Ако печалбите от оптимизацията се пренасят със закон отчасти и на крайните клиенти, това ще свали цената на тока допълнително.

Искане Номер 7: Осезателно държавно стимулиране за рязко подобряване на енергийната ефективност в цялата страна.

Първо, отопление на ток не е най-добрата идея. Това трябва да е последната ви опция, ако избирате отоплението си. Най-добре е при строенето на новите сгради, те да бъдат строени със съвременна изолация и вградена отоплителна система (да кажем „водна риза“). Проблемът е, че в много ситуации имаме заварено положение. Най-елементарното нещо, с което държавата може да помогне е спешно саниране и обновяване на изолацията на колкото се може повече сгради. Доста анализи показват, че сметките за тока ще паднат с поне 20% при по-добра изолация.

Имам пример от сграда строена в Германия 2012 година. Парното е изключено на 15.XII при температура 20,6 градуса. На 06.I, когато парното на ново е пуснато термометърът показва 19,8 градуса. Сами се замислете колко отопление ви трябва ако сградата ви губи по-малко от 1 градус за 3 седмици. С подобна изолация, енергоспестяващи уреди и енергоспестяващо осветление, двучленно семейство харчи около 160 KW/h на месец. Сами разбирате, че с подобно потребление сметката за тока не може да ти бъде 300 лева дори да ти носят тока от луната.

Искане Номер 8: Спешно реализиране на въглеродните сертификати и търсене на политическа, административна и съдебна отговорност на виновните затова тези сертификати да не бъдат напълно реализирани досега.

Поради липсата на истински работещо производство в Република България (достатъчно на брой фабрики замърсяващи въздуха), нашата държава има невероятната възможност да си продава квотите за въглероден диоксид на други държави, които имат нужда от тях. Не знам каква е актуалната ситуация по темата, но последният път, когато проверих България не се възползваше почти изобщо от това свое право, тъй като първото необходимо условие е да се инсталират подходящи измервателни уреди, които доказват какво ни е истинското производство на въглероден диоксид. Не съм чул да има някаква промяна по този казус.

Спешното въвеждане на всички необходими условия за реализирането на въглеродните сертификати би позволило на страната да генерира печалба от тях, която е пряко свързана с електричеството в страната, така че тази печалба може да се използва в енергийния сектор, да кажем за подобряване на изолацията.

Търсене на отговорност защо това не е направено досега, на какво се дължи забавянето и кой е виновен?

Заключение

Мога да продължа и още, но мисля, че това са минималните условия в страната ни да има осезателна промяна в енергийния сектор. Всичко останало е евтин популизъм, манипулации и приближаващи избори…

Искрено се надявам, че това отворено писмо ще придобие гласност и поне малко ще насочи народното недоволство в посока, която би имала някакъв положителен ефект върху цените на електричеството в България, а не цели постигането на користните цели на различни фигури от политическия или обществен „елит“ на страната.

С уважение,
Александър Николов
Старши Консултант
Енергийна Търговия и Управление на Риска

Кристина Станинска: Some Inspirations

Йовко Ламбрев: Киана – мляко без консерванти

0
0
Киана – мляко без консерванти

Преди известно време здравословни причини ме провокираха да се заглеждам повече по етикетите на нещата, които ям. От тогава ми остана навика да се разглеждам из рафтовете за продукти на малки и неизвестни производители и да търся етикети, на които не само пише “Без оцветители” или “Без консерванти”, но и такива, чийто срок на годност е достатъчно кратък за да има смисъл да повярвам, че наистина няма консерванти. И след това, разбира се, пробвам – дали след като срокът на годност отмине, нещото наистина се разваля. Защото, особено в наши дни, каквото и да пише на опаковките, се оказва, че въпреки всичко млеката са вечнии нищо им няма дълго след формалния срок на годност. Казвам го, защото в следващия абзац юе пиша за мляко, а и се чудех дали да озаглавя този текст “Мляко, което се разваля”, и което би звучало като чудесна реклама в моите уши, но не съм сигурен в общата култура на средностатистическия потребител.

Така попадах на Киана– серия продукти на малък млекопроизводител от село Самораново, които открих из рафтовете на моят квартален магазин. Винаги с удоволствие предпочитам да пазарувам именно от там, заради личното отношение и старанието на собствениците, което е рядкост в големите вериги и хипермаркети. Привлече ме етикетът “Без консерванти”, а и забелязвах всяка сутрин, тръгвайки за работа, бусчетата на производителя, които снабдяваха магазина и краткият срок на годност от едва няколко дни, маркиран върху бутилките с мляко. Вкусът е чудесен – и на прясното, и на киселото мляко, както и на сирената и кашкавала. Мисля, че само краве масло не съм купувал още от Киана. Цените им също са много добри (около и дори леко под средните).

Най-важният за мен тест също беше издържан – млеката се развалят. Прясното мляко се разваля най-много до втория-третия ден след отваряне (както и трябва!) – дори в хладилника. Същото се случва и с неотворена бутилка, не по-късно от ден след като е изтекъл срокът на годност. Тествано!

Така, вече поне година-две много често взимам за вкъщи млечните продукти с марка Киана. Единственият недостатък е, понеже очевидно самият производител си организира дистрибуцията, че продуктите с етикет “Киана” трудно се намират извън югозападна България. Не успявам да ги открия в Пловдив, например. Иначе, вероятно няма смисъл да ги търсите из големите вериги – поне досега не си спомням да съм ги виждал там.

Съвсем наскоро попаднах и на друг подобен български, малък и читав млекопроизводител, но за него ще споделя някой друг път…

"Киана – мляко без консерванти"е публикация от yovko in a nutshellс автор Йовко Ламбрев. Някои права запазени.

Григор Гачев: Дянков и след него

0
0

… Добре. Дянков си тръгна. Най-сетне.

А след него?…

Личното ми мнение за Дянков е доста ниско. Единственото му що-годе добро качество беше, че отказваше да разрешава безсмислени разходи. А проблемът беше, че отказваше и смислените. Справяше се на нивото на казармен старшина, който реагира с „Няма!“ още преди да е чул въпроса. А в кризисна ситуация, когато се изисква фин баланс между строги рестрикции на харчовете и поощрения за развитие на производството, универсалният отказ е рецепта за стагнация. Добре е в такъв момент държавата да я управляват хора с интелект над този на старшина.

Затова и оставката на Дянков би трябвало да е огромен плюс. Но само ако назначим на негово място кадърен финансист, който умее да отстоява позициите си. Което не го виждам да се случи. Виждам да бъде назначен финансов популист, който щедро ще бръкне в държавния резерв и ще дръпне нови заеми (на неизгодни условия), за да запуши гърлата на протестиращите. Временно. Докато не бъде доограбено набързо и каквото е останало. А след това ще сме на хала на Гърция, с тази разлика, че нямаме нейната икономика. И скоропостижното спасяване оттук ще се превърне в единствения ни избор.

Можем ли да предотвратим това? Много трудно.

А принципно бихме могли.

Почти всички медии масово обясняват как българите протестираме срещу скъпия ток и ниския си жизнен стандарт. Което е една от най-качествените лъжи, които съм чувал някога. Качествена, защото е почтиистината. И лъжа, защото в същото време е грешна в точно нужната на мафията насока.

Според мен огромното мнозинство от протестиращите се борят не за пари на корем и мързел без ограничения. Борят се срещу кожодерството и кръвопийството на корупционерите. В конкретния случай – на монополите в електроснабдяването. Заради които и Европейската комисия е на път да ни светне една хубава глоба – оказва се, че „приватизацията“ и „конкуренцията“ в български вариант могат да измамят за известно време масовия българин, но не и ЕК. Че ЕК е абсолютно наясно, че „свободен пазар“ означава възможност за всеки гражданин да избира между конкуриращи се оферти, а не различни монополи в различните райони… Иначе казано – мнозинстото се борят не за долче вита, а срещу мафията.

И което е най-хубаво – мъничко по мъничко и българите започват да осъзнават това. И съответно биват „облъчвани“ с масова промивка как всъщност искат държавен контрол, национализация, ниски цени и каквото и да било друго, но не и истинска приватизация със създаване на конкуренция. Защото мафията, която държи медиите, е същата, от която са част и на която се „отчитат“ финансово монополите. Тръгнат ли си те, тя ще остане по-бедна, тоест с по-малко власт над нас.

Това е истинската ни схватка. Да разберем, че въпросът е не дали ще ни управлява тази или онази марионетка, а дали монополите ще бъдат разрушени истински или запазени под някаква прикрита форма. Дали ще поотлепим леко мафията от властта, или ще си я запазим под поредната нова външност.

Бъдат ли монополите разрушени, бъде ли мафията отслабена, икономиката ни ще поеме нагоре. Може би не мигновено, но ще поеме. И ще имаме възможността да печелим и да си позволяваме разходите, дори ако са на европейски цени. Било като получим възможност да проявим икономическа инициатива, без да ни разорят корупционери или мутри. Било като получим възможност да работим за или с някой, успял да прояви такава инициатива.

Бъдат ли запазени монополите под някаква форма, независимо колко прикрита, кожодерството и кръвопийството ще продължат. Ще сме си все така бедни, както и сега – ако не и повече.

И ще сме си го заслужили.

Защото дали ще повярваме на поредната лъжа си зависи единствено и само от нас.

Капитал Блог: Някои особености на законодателния популизъм...

0
0

"Парламентарната група на ГЕРБ ще подкрепи категорично предложение да се избере шеф на ДКЕВР от парламента с две трети мнозинство." Малко след като премиерът Бойко Борисов направи тази заявка в петък, седем депутати от ГЕРБ – Красимир Велчев, Диан Червенкондев, Димитър Главчев, Искра Фидосова, Димитър Лазаров, Красимир Ципов, Доброслав Димитров внесоха законопроект за Закона за енергетиката, който предвижда "Председателят и членовете на комисията се избират от Народното събрание с мнозинство...

Библиотеката: На изток от запада

0
0

Сякаш осем различни писатели са включили по един свой разказ в този сборник. Осем различни писатели, всеки от които със собствен стил. А всъщност всички са дело на един човек – Мирослав Пенков. Неговата книга “На изток от запада”се превърна в събитието на изминалата година, а той самият спечели международната награда на BBC за разказ 2012 г.

bgcoverЗатваряйки последните страници на сборника, си мисля едно нещо. Мисля си колко хубаво би било повече от книгите на съвременни български автори да бяха така добри. На ум се опитвам да изброя други добри родни автори и се сещам предимно за емигранти, емигранти, емигранти… Сякаш съдбата на голяма част от стойностната българска литература е такава – да бъде създавана извън родината. Не говорим за Ботев и Каравелов, които също са писали извън границите на България, а може би пък има сходни черти между тяхното време и нашето.

Мирослав Пенковпише на хиляди километри от родината си. И въпреки това неговите разкази са изцяло пропити от нея. От родното, чийто образ сякаш се изостря, независимо от разстоянието. В някои от произведенията почти разпознаваш стила на Елин Пелин и Йовков, само че пренесли се напред  във времето с малко повече от половин век. Елин Пелин и Йовков на късния социализъм и прехода, как ви звучи това? Всъщност е само малък, малък щрих. Има още много. Митология и история, романтика и спомени, обикновени и необикновени житейски истории – разказите са толкова различни, и при все това има нещо, което ги обединява. Родината, която авторът е напуснал и която не спира да тревожи мислите му. Родината, в която се завръща постоянно, разказвайки за хайдушки истории, срещи с цигани, родопски майстори на гайди, митинги, партизани и още, и още… Разкази за срещи и раздели, за скръб и надежда, за граници – държавни и душевни, за болки и поверия. Разкази, които ни връщат десет, двайсет, сто години назад, за да ни покажат една България, която ще ни накара да се запитаме – познаваме ли я ние, които живеем тук. Познаваме ли я такава?

Непременно прочетете тази книга. Силата на написаното, невероятното майсторство на автора й и смелия подбор на теми и герои ще ви остави без думи. Прочетете я, преди да посегнете към съмнителните произведения на редица други прехвалени местни герои с претенции за писатели. И, по дяволите, ако е съдено най-добрите ни творци да живеят и създават зад граница, така да е. Но нека да ги има. Явно разстоянието изостря образа на родното и изкоренява нарцисизма, който иначе така добре вирее по нашите (литературни) хоризонти.

Георги Грънчаров

* Книгата бе любезно предоставена на “Библиотеката” от изд. “Сиела”.


Filed under: Разкази, български

Милена Фучеджиева: "мисли първо за малкия", но "размерът има значение":))))

0
0
това са днешните ми статуси във фейсбук:


1. и понеже виждам как фейсбук е просмукан от една носталгия по тройната коалиция, ще пусна пак, този път директно, този цитат от огнян минчев, за да ви подсетя леееекинко за късата ви памет. 


"През уикенда Станишев насериозно се опита да оглави гражданските протести срещу сметките за тока и обеща ... да строи АЕЦ Белене. Виждали ли сте как се гаси пожар с бензин? Така и скъпият ток ще поевтинее със строителството на Белене. Днешните цени на електричеството са пряк резултат от корупционното управление на Р. Овч. и цялата енергийна мафия, която фалира НЕК, натоварвайки я с корупционните разходи по проекта Белене - 300 милиона лева комисионни - консултантски на енергийните олигарси, 600 милиона евро - за оборудване в Русия без да има подписан договор, 400 милиона евро заем от Банк дьо Пари и ... т.н. Тези плащания бяха направени от министър - председателя Сергей Станишев."

2. значи на протестите е имало и горене на американското знаме. из фейсбук се разпространяват червени "позиви"на които липсва само сърпът и чукът. неизлечима руска болест мори българския народ и надежда няма. знам, че няма и никаква полза от подобни постинги като този, но преди отново да се деактивирам, не мога да не изкоментирам тъгата си смесена с леко гадене от това, което се задава - отново. аз имам изход, като всеки напуснал българия когато комунизмът се превърна в модерен социализъм, но вие които сте тук, май сте решили завинаги да сте крепостни селяни. ваш избор и ваше право. 


have a nice day:)


3. "мисли първо за малкия"е новото мото на социалистите. предполагам, че не са добавили "човек"след "малкия", защото вече под "малки хора"се подразбира джуджета. 


единственото адекватно мото с което герб може да се противопостави на това гениално изречение е: "размерът има значение". 
меглена кунева трябва да се яви със "сексът не е повод за запознанство", а иван костов със "стара любов ръжда не хваща", и т.н.

4. публичният линч е дясната алтернатива на революцията;)


и с наставането на нощта, имайки глупостта да си пусна телевизора и да отида на фейсбук, резултатът е:

5. симпатията ми към излъганите хора с тока е голяма, но става два пъти по-голяма заради активните мероприятия и лъжите с които коалицията от бсп, дпс, руски граждани и държавна сигурност отново ще вземе властта в българия.

6. тъпите футболни викачи не могат да измислят да викат нещо по-смислено от "българи-юнаци". в момента просто всички българи са баси юнаците. разсъних се, ядосах се, вместо да спя, сега пия бира и пуша. като българка-юначка:)

7. хахахаха "дянков без окови"!!!
ако не друго, народът ни има прекрасно чувство за хумор, а това е адски много според някои класации:)

Никола Балов: Видео: Sony пусна две нови реклами на Xperia Z

0
0
Видео: Sony пусна две нови реклами на Xperia Z

Sony Xperia Zтепърва излиза на европейския пазар, но в Япония вече подгряват публиката и с телевизионни реклами за смартфона. Двата появили се в YouTube промоклипа не показват толкова самото устройство, колкото разчитат на емоционално въздействие и приключват с думите "Be moved"и "Make Magic".

Припомням ви, че 13-мегапикселовият камерафон с Full HD дисплей на Sony ще бъде представен официално в България на 21-ви февруари, като ще се продава и от трите мобилни оператора.  

Ето и новите реклами на Sony Xperia Z за Япония: 

Никола Балов: Google обещава невероятни камери за бъдещите смартфони Nexus

0
0
Google обещава невероятни камери за бъдещите смартфони Nexus

Nexus 4и неговата 8-мегапикселова камера постигат значително по-добри резултати от предишния смартфон от серията на Google (Galaxy Nexus), но на пазара има и далеч по-качествени камерафони. В бъдеще Google изглежда смята да се бори с най-добрите и на този фронт и обеща "ненормално добри камери"за следващите модели Nexus.

Обещанието идва от старши видепрезидента на инженерния отдел в Google, Вик Гундотра, който сподели в Google+, че трябва "само да почакаме и ще видим"какво ни готви компанията със следващия си камерафон.

Screen Shot 2013-02-18 at 8.50.01 AM

В Jelly Bean Google показа отношението си към камерите на телефоните и представи функцията Photo Sphere, но удобният интерфейс и няколко екстри като тази не са достатъчни за по-добри снимки. Така че очакваме с интерес следващата стъпка и да се надяваме, че Гундотра действително има нещо наум.  

Никола Балов: LG Optimus G Pro използва обявения преди месец мощен процесор Snapdragon 600

0
0
LG Optimus G Pro използва обявения преди месец мощен процесор Snapdragon 600

LG наскоро представи корейската (вероятно и международна) версия на Optimus G Pro, но детайлите бяха запазени в тайна и пристигат едва днес. Днес стана ясно, че LG Optimus G Pro ще е първият смартфон с чисто новия процесор Snapdragon 600 на Qualcomm, обявен едва миналия месец на изложението CES 2013.

LG Optimus G Pro ще разчита на четириядрен процесор на 1.7 GHz, подкрепен от 2 GB RAM, 32 GB вградена памет + microSD слот, 13 МР основна камера и предна 2.1 МР за видеоразговори. Смартфонът използва батерия с капацитет 3140 mAh, а операционната система е Android 4.1.2 Jelly Bean. 

Optimus G Pro впечатлява и с дисплея си - 5.5 инча диагонал при Full HD резолюция.

Смартфонът ще бъде на пазара в родната Южна Корея на 20 февруари за около $900, а в САЩ се очаква през второто тримесечие. За Европа вероятно ще научим детайли за премиерата на MWC 2013 в Барселона.

Никола Балов: Sony Xperia Z тръгва и от VIVACOM + подарък преносимо USB зарядно

0
0
Sony Xperia Z тръгва и от VIVACOM + подарък преносимо USB зарядно

След като Мтел и GLOBUL обявиха, че ще предлагат Sony Xperia Z, днес и VIVACOM потвърди предстояща премиера за новия флагман на японците. Оранжевият оператор ще пусне Xperia Z по магазините си от края на следващата седмица и ще го предлага на цена от 35.90 лв. с договор. Интересното тук е, че VIVACOM пусна форма за записване, с която ще подари 50 преносими USB зарядни на първите записали се и поръчали телефона.

Формата за записване на интереса към Sony Xperia Z е туки схемата е, че първите записали се чрез нея и след това закупили смартфона ще получат като подарък преносимото USB зарядно Sony CP-ELSAB. 

Цената от 35.90 лв. е при 2-годишен лизинг с двугодишен договор по програма MegaCall XL, Net&Call Super Max или UniCall XL. Това са най-скъпите тарифни планове на оператора, но подаръкът не е обвързан с определена тарифа и ще бъде получен и при подписване за по-евтин план. 

Никола Балов: Sony реже цената на Vita дни преди премиерата на PlayStation 4

0
0
Sony реже цената на Vita дни преди премиерата на PlayStation 4

Sony обяви сериозно намаление в цената на преносимата игрова конзола PlayStation Vita, което се случва само два дни преди събитието на 20-и февруари и очакваната премиера на PlayStation 4 тогава.

В Япония 3G+Wi-Fi версията на PlayStation Vita получи нова цена, която е с една трета по-ниска от досегашната. Решението на Sony без съмнение е продиктувано от целта да увеличи продажбите на конзолата, която не се радва на особен интерес най-вече заради смартфоните и хилядите игри и приложения за тях.

Наскоро Sony намали и очакваните годишни продажби на преносимите си конзоли (Vita + PSP) от 16 на 7 милиона за годината

Освен това редуцирането на цената съвпада с премиерата на следващата голяма конзола от Sony - дългоочакваната PlayStation 4, която би трябвало да бъде представена на 20-и февруари като наследник на успешната PS3.

Интересно дали новата цена ще бъде отразена и в Европа. 

Никола Балов: Появи се снимка и инфо за Apple A7 - чипсета, който вероятно ще използва iPhone 5S

0
0
Появи се снимка и инфо за Apple A7 - чипсета, който вероятно ще използва iPhone 5S

В мрежата се появи снимка на чипсет, за който се твърди, че е Apple A7 - очакваното продължение на А6, което вероятно ще видим в следващия смартфон iPhone. Apple A7 ще предлага много повече мощ с два пъти повече ядра на процесора и нов графичен чип.

Оперативната памет на iPhone 5S също щяла да е двойна - вече 2 GB

Снимката идва от сайта iOSdoc.com, които споделят, че им е била изпратена от "много надежден източник".

С нея се потвърждава информацията, че следващият iPhone 5S, който се очаква да бъде представен до няколко месеца, ще използва вече четириядрен процесор на 1.2 GHz, a графичният му чип ще е също четириядреният PowerVR SGX554MP4, познат от iPad 4.

A7MB3

С всичко това можем да очакваме много повече мощ и възможности в следващия iPhone, но да се надяваме, че покрай новия хардуер Apple ще обърнат внимание и на батерията в бъдещия си телефон. 


Никола Балов: Първият Galaxy Note вече получава Android 4.1.2 Jelly Bean

0
0
Първият Galaxy Note вече получава Android 4.1.2 Jelly Bean

След като в края на януари Samsung ъпдейтна сайта сис ръководство за ползване на Galaxy Note с инсталиран Jelly Bean, сега дойде ред и самият ъпдейт да започне разпространението си към смартфоните. Ако използвате първия Galaxy Note, очаквайте всеки момент актуализация до Android 4.1.2 Jelly Bean. 

Новината идва от SamMobile, които съобщават, че някои бройки на Galaxy Note вече получават дългоочаквания ъпдейт, но както винаги разпространението е поетапно и при някои апарати може да дойде малко по-късно. 

А Android 4.1.2 Jelly Bean ще донесе куп нови екстри за Galaxy Note, включително чисто нов интерфейс. MultiView, Smart Stay, Pop-up Play, Direct call и много други новости също са част от ъпдейта, който идва за смартфона година и половина след представянето му. 

Никола Балов: Samsung Galaxy S IV вероятно ще се появи на 14 март с премиера в Ню Йорк

0
0
Samsung Galaxy S IV вероятно ще се появи на 14 март с премиера в Ню Йорк

Слуховете до момента сочеха, че Samsung ще представи новия си водещ модел при смартфоните на отделно събитие след MWC 2013 в Барселона, а споменаваната дата беше 15-и март. Днес руснакът Елдар Муртазин пусна съобщение в Twitter, с което загатва, че премиерата всъщност ще бъде на 14-и март и посочи Ню Йорк като град за събитието. 

Ден по-рано е добре дошъл, разбира се, а това означава, че Samsung Galaxy S IV ще бъде показан само две седмици след Конгреса и останалите интересни устройства там. 

Все още няма потвърдени спецификации, но за S IV очакваме да използва 4.99" Super AMOLED дисплей с Full HD резолюция, процесор Exynos 5 Octa, 2 GB RAM, 13 MP основна камера и 2 МР предна за видеоразговори, а операционната система ще бъде най-актуалната Android 4.2.2 Jelly Bean. 

Никола Балов: HTC представя днес новия си хай-енд смартфон - какво очакваме от него

0
0
HTC представя днес новия си хай-енд смартфон - какво очакваме от него

В 17 часа българско време днес в Лондон HTC ще представи новия си водещ модел при смартфоните, който очакваме да се нарича HTC One. Флагманът е гореща тема и в блога от няколко седмици, а след малко тръгвам към летището, за да присъствам на живо на събитието и да ви запозная с новините от първа ръка. На следващите редове ви предлагам кратко обобщение на очакваното от HTC One. 

Алуминиев корпус

Преди всичко дизайнът на HTC One се очаква да бъде различен от този на предишния флагман - One X, като материалът на изработка ще бъде сменен от поликарбонат на алуминий. Корпусът също изглежда по-стегнат на появилите се изображения, напомняйки леко на iPhone 5 и BlackBerry Z10. HTC One ще се предлага в черно и бяло.

htc one

Стерео високоговорители

Корпусът на One ще бъде по-различен и заради очакванията да има два високоговорителя - под и над екрана. HTC на няколко пъти пуска тийзър изображения на тонколони и сподели съобщение, че ще бъде акцентирано на аудиовъзможностите в смартфона. Вероятно става дума именно за стерео звук, което в комбинация с beats audio може да се окаже приятна комбинация за меломаните.

proxy

Инфрачервен порт

В по-ранните слухове за HTC One се появи информацията, че смартфонът ще разполага с инфрачервен порт. Технологията беше популярна в мобилните телефони, още преди ерата на смартфоните, а след това изчезна, но изглежда дойде време да се завърне. С помощта на инфрачервения порт в One би трябвало да можем да контролираме техниката вкъщи - телевизора, DVD плейъра и други. Същата екстра беше акцент и в таблета на Sony - Xperia Tablet S. 

Камера с "ултрапиксели"

Камерата всъщност ще бъде ключовият акцент при HTC One. Прогнозите са, че ще се промотира като камерафон, използващ не мега-, а "ултрапиксели". Всъщност би трябвало да видим камера с по-малък, вероятно едва 4.3 МР сензор, но доставяща далеч по-качествени изображения от днешните смартфони. Дали HTC One ще се превърне в конкурент на Nokia 808 PureView по отношение на снимките - предстои да разберем съвсем скоро.

htcone

Нов интерфейс

С HTC One би трябвало да видим и новата версия на фирмения интерфейс Sense 5.0, която ще бъде доста сериозна промяна спрямо сегашния вид на смартфоните на компанията. От изображенията до момента се вижда, че началният екран ще бъде разделен на части, напомнящи плочките при Windows Phone, а останалата част от менютата ще бъде с малко по-строг и изчистен вид. 

BC0-LdSCUAELIpm.jpg-large

Full HD дисплей с висока гъстота на пикселите

Миналогодишният HTC One X е с 4.7-инчов диагонал на дисплея и HD резолюция, а за новия HTC One се говори, че ще запази този размер - изглежда HTC смятат, че са открили златната среда. Добрата новина обаче е, че резолюцията ще получи сериозно напомпване и ще е вече 1080p Full HD, което е и актуалното във високия клас за 2013 г. Това ще доведе до много по-висока гъстота на пикселите при новия модел спрямо хай-енд смартфоните от миналата година.

htc one 2

Освен по-горните характеристики за HTC One се очаква да има четириядрен процесор на 1.7 GHz + 2 GB RAM и 32 GB вградена памет. Чували сме и че батерията ще е с капацитет 2300 mAh, а операционната система - най-новият Android 4.2 Jelly Bean.

Юлиан Попов: Електрификация на политиката

0
0

Бунтовете били за електричеството. Било скъпо. Няма как да се стигно да съгласие за това дали е скъпо или евтино. Тези, които казват, че е скъпо, го сравняват със заплатите в Западна Европа. Тези, които казват, че е евтино (такива като мен), го сравняват с цените в другите страни в ЕС (защото българските цени на електроенергията са най-ниските).


Очевидно цените на тока са фокус на напрежението сред хората, които не знаят какво предстои. А не знаят какво предстои по две причини. Първо, икономиката в Европа се обърка (в България сравнително по-малко). Второ, няма някой, който може да говори убедително за бъдещето. Ето това е, което лиспва сега на политическата сцена - някой, който да може да говори убедително за бъдещето. Но няма.

Милена Фучеджиева: Waka Flocka - Luv Dem Gun Sounds (Young Jeezy/CTE Diss)(Official Music V...

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live




Latest Images