Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Боби Димитров: Дом

$
0
0

С това кратко заглавие ще започна най-пространното писание на този блог, което се появява след почти три години застой. Темата е: Избор на парцел в село или малък град с цел строеж на фамилна къща за целогодишно обитаване.


Да започнем с първия и най-важен закон на имотите:
ПЕРФЕКТЕН ИМОТ НЯМА.


Примирете се с това от самото начало – ако е нужно си го разпечатете и сложете на стената и съзерцавайте ежедневно, или си го напявайте като мантра преди заспиване.

За да се справите със задачата, най-важната подготвителна стъпка при търсенето на имот е съставяне на списък с качества и недостатъци според вашите виждания. Започнете със „задължително да“, после „задължително не“ и накрая „може би/все едно“ за нещата, които би било добре да има/няма, но не са решаващи за вас или сте склонни на компромис.

Следвайте това будистко правило – всичко трябва да бъде пречупено през вашата призма, не приемайте безропотно и без проверка ничий съвет (дори съветите в тази статия)! Не се съобразявайте сляпо с мнението на близки и далечни роднини, близки и далечни приятели и всякакви други доброжелатели. Избирането на парцел е като избирането на партньор. Всеки човек ще види различни плюсове и минуси, а за вас е най-важно вашето собствено щастие.

На пазара няма да намерите такова нещо като „райско кътче“, „гнездото на мечтите“, „уникално местенце“, „перфектна локация за вашия дом“, „идеалния парцел за…“ – това са все любими фрази от брокерската лирика. Тези неща не се продават, те се създават.

Знайте, че финалното решение трябва да бъде донякъде емоционално (аз лично препоръчвам поне наполовина). Не всичко е цифри. Трябва да видите едно място и да се влюбите – може би не лудо, но да усетите привличането, за което знаете, че ще се превърне в нещо чудесно с времето.

Една шепа от десетките (стотиците?) възможни фактори, които могат да повлияят на избора ви, съм изброил по-долу. Те са ни направили впечатление в нашето дълго търсене на парцели и десеткивидяни имоти в радиус 30 км от центъра на София.

Местоположение

Географското положение е от огромно значение за мястото, на което ще живеете. Ето бърз пример.

Разстоянието по въздух между селата на северния и южния склон на Витоша е едва 20 км. Може да не изглежда много, но в Бояна и Княжево зимата си отива месец по-късно от в село Ярлово. Дърветата цъфтят по-късно, градината се съживява по-късно, нощите са по-студени, на есен сланата пада по-рано, на пролет има по-голям риск от слана до късно, ливадата е мокра до обяд през поне 5 месеца, отоплението е по-скъпо, слънцето е по-малко часове в двора ви…

В по-голямата част от България класическия отоплителен сезон е 6 месеца. На южен склон или с подходящо изложение и надморска височина можете да го свалите на 4. Ако сте студолюбиви, може и да ви хареса по-хладното лято, но бъдете наясно с всички последствия. Хладно в дома може да се направи и със северно изложение на къщата, но ако планирате да имате живот на двора - градина, овошки, ливада, търсете подходящо място!

Говорете с бъдещите ви комшии. Вали ли лятото? Колко често? На пролет стават ли наводнения, залят ли е пътя? На къде се стича водата? Бързо ли изсъхва почвата? Има ли свлачища? Духа ли силен вятър и от каква посока най-често?

Ще се изненадате какви неща забелязват хората, които живеят там от години. Например посоката на вятъра ще ви покаже дали докарва свеж въздух от близки възвишения/гора или обратно – носи смог от града. Редовен силен вятър (напр. в Бучин проход до София) вещае нисък комфорт без значение от температурата и сезона, или нужда от сериозни ограждения, защитен пояс от дървета и тн. Има теория, че вятърът гони насекомите, но в момента, в който си оградите външно място за похапване на завет, всички мухи от околията ще се сберат там.

По интернет можете да намерите статистически данни за температура, както и вятър– могат да ви бъдат полезни. Задължително използвайте TPEпри всеки оглед– или предварително, ако знаете местоположението, или на място със смартфона, или след това на компютъра в къщи! Огледайте слънчевите вектори поне за най-късите зимни и най-дългите летни дни! Това е много ценна информация за възможностите за разполагане на къщата и другите елементи в двора.

Има ли близки водоизточници? Чисти ли са? Има ли риба в тях, има ли рибари? Има ли много комари през лятото, а мухи, а оси (това са все индикатори)? Има ли близка индустрия или примерно мина или кариера, дори такава, която е работила до преди 10 или 20 години? Има ли наблизо магистрала или друг натоварен път, което значи шумово замърсяване, в добавка към прах и газове (за пример идете в Елешница – пиеш си лимонадата на ливадата в тихата надвечер, а наоколо едно непрекъснато бучене)? Има ли гора, хълм, водопад, някакво интересно близко място, до което можете да стигнете пеша под формата на разходка през деня? Има ли гъби? Има ли обработваеми земи или землището пустее?

Питайте каквото ви хрумне, не се знае от къде може да изскочи заекът. Подгответе си списък с въпроси, но бъдете учтиви, а не мнителни. Не карайте хората да се усещат на разпит и нека не изглежда все едно искате да компрометират мястото, където живеят и вероятно обичат. За щастие българите сме такива, че бързо си казваме и майчиното мляко, и за добро, и за лошо.

Много полезно е да посетите харесаното от вас място поне в два различни сезона, най-добре през ноември-декември когато има сняг или поне лед или поне след много проливен дъжд и през август, когато не е валяло от месец. Ще придобиете ясна представа за достъпа, дренажа, състоянието на пътя, на почвата, на градината… А ако не можете да харесате едно място и в най-окаяния му вид, най-добре не го купувайте.

Разположение в самото населено място

Много парцели се рекламират като „до селото“ или „до нови къщи“, а се оказва, че са на 500 метра от края на пътя. „Целогодишен достъп по черен път“ значи достъп само през лятото и то ако не вали, през останалото време – с трактор. „Прекрасна панорама“ обикновено значи терен с огромна денивелация. „До регулация“ значи, че скоро няма да бъде урегулиран, а и да бъде – какво от това, като е на 200 метра от ток и вода (=десетки хиляди разходи за прокарването им). „Уникален парцел“ обикновено значи парцел с уникални проблеми.

В най-добрия случай ще намерите парцел, който да бъде сред други обитавани целогодишно парцели, но не гъсто застроени, с добри отстояния и с добри комшии, които да ви направят добро впечатление още на прима виста. Отидете в събота (когато дори и виладжиите ще са там) с кутия бонбони или две бири или направете една баница за почерпка и поговорете с хората откровено. За предишните собственици, за живота в селото, има ли кражби, има ли други проблеми, стабилен ли е тока, спира ли водата лятото… За всякакви теми – в процеса на разговора ще разберете вероятно повече за вашите бъдещи комшии, отколкото за парцела, който оглеждате. И това е важно!

Избягвайте парцели, които имат построени къщи на ограда („на калкан“) = рецепта за проблеми и надвиснала гола стена над двора ви или задължението да строите на калкан. Изобщо съседските къщи е добре да имат поне 10-12 метра от вашата, поне от южната страна на парцела/бъдещата ви къща. Това не е задължително за големи парцели, но за малки е изключително решаващо да имате чисто петно с добро слънцегреене в двора.

По същото съображение винаги оглеждайте дърветата в околните дворове. Ако по вашата южна/западна ограда има големи, стари дървета, най-вероятно ще имате едно голямо сенчесто петно в тази част на двора.

Ако в селото минава рейс или влак, близост до спирката е половинчат бонус. При проблем с колата не е нужно да вървите километри, но най-вероятно това значи малък парцел в центъра, където е нагъчкано и шумно.

Ако през селото минава важен и натоварен път, търсете парцел възможно най-далече от него, в рамките на разумното. Шумовото и праховото замърсяване са сред най-трудните и скъпите (а понякога и невъзможни) за елиминиране.

Размер и форма на парцела

Колко голям трябва да бъде парцелът? На този въпрос няма лесен отговор, всичко е много индивидуално. Можете да имате 500 квм със заварена къща с 200 квм основа и тънките ивички дворче около къщата да са ви достатъчни. Може да имате 3 дка овощна градина с рухнала къща в единия край и пак да не ви стигат.

Ако сте мислили по въпроса и имате опит с дейностите, които искате да развивате в имота си, вероятно вече имате добра представа за нужната ви площ. Зеленчукова градина с определен размер? Сектор за овошки с прилежащ кокошарник? Малко езерце? Пчелин и барака за обслужване? Полянка за мачле и федербал и надуваемо басейнче? Отделна барачка за грънчарска работилничка? Беседка за работа през лятото? Зона за палатков лагер на безспирния поток гости? Паркинг за 5 коли с канал за ремонти и навес?

За размера единственият съвет, който мога да ви дам, е универсалния – мислете му! С други думи, хубаво обмислете (или помечтайте, с по-практичен уклон) какво искате да се случва, как ще го случите и кога.

Дори да се абстрахираме от парите, всяко нещо изисква своето време. Хубавата 150 квм ливада райграс иска поне 1 косене и разчесване седмично за 2 часа време, поливане 2-4 пъти седмично (да речем, че поне това сте автоматизирали), място за компостиране на окосеното + грижа за компоста, ежегодно наторяване и дозасяване. Ако допуснем, че се грижите за ливадата само в почивните дни, само с една дейност ви отиват всички неделни следобеди между 16:00 и 18:00, от април до октомври.

Ако парцелът има много неправилна форма, най-добре е да изискате от собствениците да направят предварително една геодезия – очертаване на крайните точки на парцела – за да знаете точнодо къде се простира.

Всъщност, ако сте харесали някой парцел сериозно, почти задължително е да имате геодезия преди покупката. За да убедите собствениците да направят геодезия, уговорете се, че ако стане сделката, вие ще платите цената на услугата. А ако не се стигне до сделка, геодезията ще им улесни продажбата, защото показва реалните граници на имота.

Това е тънък момент, за който много хора не са подготвени, а може да е много проблемен, особено на имоти със съществуващи постройки. Едно време кой какво заградил, кой с кого какво се разбрал, кой къде построил – нещата не са били толкова строги. Напълно възможно е да попадне човек на парцел, в който къщата е на 2 метра от предната ограда (само по себе си забранено за нови строежи), а след геодезията да се окаже, че оградата трябва да се измести 2 метра навътре и къщата става с лице директно на улицата.

Парцели се рекламират с една площ, защото това знае собственикът и това пише в нотариалния акт, но оградата на място загражда значително повече. И ако да се измести предната ограда може да не е чак такъв проблем, какво се прави, ако страничната ограда е отнела метър от комшийския двор? Или още по-зле – те са отнели от вашия?

И последно за геодезията – освен за формата и реалните граници, тя дава информация за денивелацията. Ако на етап избор на парцела мислите за архитектура, това е много полезно. Нашият опит показа, че окото лъже много. „Идеално равни“ парцели е нормално да имат 1+ метър денивелация за 20 метра.  Лек наклон по дължината на терена винаги е за предпочитане пред терен с „дупка“, от гледна точка на отичането на водата.

Масово парцелите не са правоъгълници – често са с формата на успоредник, трапец, триъгълник, а понякога са в доста измислени и неправилни форми. Това не трябва да ви спира от покупка, ако предварително придобиете представа кое къде и как ще бъде разположено в парцела. Основното е да проверите какви са разпоредбите за отстояния на сградите от края на парцела във вашия случай и как ще се прилагат спрямо неправилната форма.

Ние изисквахме скица от брокера или собственика, която после уголемявахме до А4 формат на паус и върху нея с молив рисувахме кое къде. Приятно занимание, нещо средно между редене на пъзел и комбинаторика. Често налагахме под очертанията на парцела сателитната снимка или карта на релефа, взета от Google Maps.

Ако парцелът има голяма денивелация, но цената му е много добра, проучете опциите за терасиране (пример). Тези парцели предлагат интересни възможности като гледка, архитектура и градински дизайн, но ще изискат повече пари първоначално.

Ако парцелът под 5-600 квм, вероятно е парче от по-голям имот, делен между наследници. Говорете с директните комшии, особено ако са роднини – могат да изскочат интересни детайли, като например единия брат не искал да се дели имота, другия брат отишъл в чужбина, бащата разделил парцела и първият брат се заканил да стъжни живота на който го купи (реален пример!). Вкарате ли се в човешка драма, излизането ще е много трудно. Затова – четете надолу!

История на парцела

При възможност говорете директно и на живо със собствениците. Без значение дали ще купите от тях или през агенция. Говорете с комшии и вземете координатите на собствениците.

Никога не показвайте, че много харесвате парцела и че много искате да го купите, колкото и да ви се вижда перфектен! Защо ли – да повторя: перфектен имот няма. Накарайте продавача да се разприказва, изслушайте го внимателно и го поведете леко към пълната история на парцела. Все ще изскочи нещо, което не сте знаели и няма да ви хареса.

Не бъдете изцяло негативни, отбележете предимствата на парцела, но и недостатъците. Ще придобиете представа за отношението на хората към земята им. Обичат ли я, как са я обработвали, държат ли на нея, в затруднено положение ли са, бързат ли да го продадат, на какъв компромис са склонни… Тези хора (или техни близки) ще живеят ли близо, дори в съседен парцел? Ще бъде ужасно да купите имот, а после да не се понасяте с комшиите, които се ядосват, че сте го измъкнали от тях несправедливо.

Историята на парцела може да ви разкрие неподозирани проблеми - защо предишния собственик не е построил нищо до сега? Може би има неуредици с документите, спор с други наследници или с комшии, може би през парцела минава инж. инфраструктура и е проблемно строителството, може би водопроводът, който е „на улицата, ей там“ е всъщност на 50 метра и никой до сега не е искал да инвестира в прокарването му до парцела…

Регулация

Тук няма да задълбавам. Ако няма регулация – не се занимавайте. Прочетете малко за процедурите за вкарване на имот в регулация и ще се откажете сами.

Брокерите и собствениците понякога казват „ама знаете ли колко лесно и бързо се урегулира парцел, сега ще го вземете на половин цена и след 6 месеца вече сте на 100% печалба“ и прочее глупости. Предложете им, щом е толкова лесно, те да направят процедурата, а вие ще купите на по-висока цена вече урегулирания имот, в който са прокарали ток и вода с изрядни партиди. Точка.

Има разни схеми, където на земеделска земя можеш да построиш стопанска постройка, или да имаш земя със смесено предназначение, но ако това ви вълнува, вероятно вече сте много по-напред с проучването и този материал ви е излишен. При всяко положение нашата цел (а и целта на това писание) не е ферма насред полето, а къща в населено място.

Ток

Ако парцелът има открита, редовна партида (винаги проверявайте за стари задължения!), което предполага пломбиран нов електромер в кутия на стълб пред имота + кабел от кутията, влизащ в имота + договор към енергото – честито, вие сте сред 10-те% късметлии на пазара!

В противен случай трябва да се започне с проучване дали изобщо може да бъде присъединен парцела към тока. Принципно това е задължение на продавача, ако иска имотът да бъде по-атрактивен. Можете да се договорите той да задейства процедурата по проучване, а после разходите му да се добавят към цената на сделката.

Не се лъжете по приказки на брокери и дори на собственици „ей къде го тока, един кабел и готово“. Дори да има стълб пред самия имот, а на стълба да има кутия с други електромери, това не е гаранция, че вие ще се включите безпроблемно. Затова се прави проучването – да имате официално становище от енергото дали може и ако да – на колко киловата. Ако ви кажат максимум 6, помислете как ще я карате (6 киловата ще глътнат фурна, хладилник, фризер и 2 малки климатика, работещи на половин мощност).

Освен това, присъединяване към ЧЕЗ примерно струва към 700 лева, така че не е само „един кабел и готово“. Можете да ползвате това като основание за намаляване на цената на имота.

Ако няма достатъчно мощност, най-добре се откажете от парцела. Захванете ли се с процедурата „изграждане на трафопост“, си приготвите 100 000 лева и доста години здрави нерви.

Вода

Всички приемаме водата за даденост, но фактът е, че в България водата е относително дефицитен ресурс, тъй като не се управлява добре. В много села водопроводите са стари, имат малък дебит, имат режим на водата, често са изградени от частни инвеститори, не са узаконени…

Разпитайте комшиите. Как е водата – редовна, силна, чиста, мирише ли, как е на цвят, пият ли от нея, имат ли водомер, познават ли някой от локалното ВиК… Говорете с хора, които скоро са строили на това място – те ще знаят най-добре как е положението от гледна точка на закона.

Без партида за водомер (или поне предварителен договор за такава) няма да получите разрешително за строеж. Така че този момент е важен.

Можете да идете лично в локалното ВиК и да говорите с началника или някой техник, за да ви кажат как седят нещата преди да купите имота. Но е възможно да получите отговор „да бе, няма проблем, ще те включим“, но след това да не можете да ползвате това включване като база за узаконяване.

Ако няма водопровод, или има проблеми с него, остава ви възможността за сондаж. „Собствен водоизточник“ е основание за издаване на разрешително за строеж. За целта разпитайте съседите имат ли кладенец или сонда, на колко метра в водата, колко е дебита, кой е бил сондата или копал кладенеца, спада ли много лятото нивото… и си пригответе поне 1-2 кубика контейнери, в които да имате резерв вода, в случай на проблеми.

Канализация

Ако няма изградена канализация (повечето от селата в България нямат, вкл. доста „квартали“ в София), трябва да заложите в проекта септична яма или локална пречиствателна станция за отпадни води (ЛПСОВ).

Септичната яма трябва да бъде ВОДОПЛЪТНА изгребна – не може да е просто дупка в земята, като едно време. Така че или се взема пластмасов контейнер, който се закопава, или се прави бетонова шахта с дъно и стени от водоплътен бетон (със специална добавка), като могат да ви поискат и хидроизолация на бетона.

Ямата не се препоръчва, защото трябва всеки месец да се вика лайновоз да „изгребва“ материала. Освен това в нея текат анаеробни процеси, които миришат.

Изключение е ако си купите стара къща с вече налична яма (заварено положение). Една добре направена стара яма със сух зид може да седи години без да се чисти, в зависимост от употребата. Имайте предвид само, че всичко, което изливате в канала влиза в почвата. Шампоани, сапуни, веро, препарати, прах за пране – една камара вредни и неразградими съставки в градината. Това ли желаете?

ЛПСОВ е за предпочитане, като пазарът е голям и разнообразен. Прието е, че най-ефективни са тези с приток на въздух и активен аеробен процес. Добрите инсталации са от 5000 лв нагоре за 3-4-5 членно семейство. Изходящата вода е (добре да бъде) със евро сертификат за чистота, който позволява употребата ѝ за поливане на тревни площи и дървета.

Също така, ако имате подходящо дере или река покрай имота, можете да извадите разрешително от Басейнова дирекция за заустване на изходящата вода от пречиствателната станция там. Ако това не стане, от общината е вероятно да ви поискат да направите попивен кладенец, който е дупка в земята, пълна с чакъл, най-общо казано. Там се излива пречистената вода и попива в почвата.

Път и достъп

Няколко думи за стигането до заветната цел. Тук положението е доста индивидуално, но все пак… Да, ясно ми е, ще се окопаете в селото и никога никъде няма да мръднете! Освен всеки ден до съседното село за магазин, с децата до училище и вие до офиса.

Задължително минете пътя в двете посоки в най-натовареното време! Може принципно да го избягвате, но все ще ви се наложи, или на ваши приятели. Час пик разкрива различни аспекти – какви заобиколни маршрути могат да са удобни в случай на затворен път (ремонт, катастрофа, авария) и колко е натоварен пътя принципно.

В неделя по обяд определено не е показателно за авто-натоварването – ако парцелът е близо до важен път, отидете в час пик и останете час на място, за да прецените дали натоварения трафик се отразява на шумовия фон (теб гледам, Елешница!).

Всеки си преценя колко време и пари иска да отдели за пътни разходи. Дори да работите дистанционно, децата ще трябва да стигат до училище – има ли друг транспорт въобще (селски рейс?) и ако да – в удобни часове ли е за първа и втора смяна и прибиране? От къде се хваща спрямо вашия парцел, къде пристига този рейс в града, има ли удобни свръзки с друг градски транспорт?

Когато бях в гимназията, имахме може ги 15% ученици от Несебър и Созопол – това са деца, които 5 години всеки ден пътуваха с рейс по 30-40 км в едната посока, което обикновено отнема към 40 минути. Не се смяташе за нещо необичайно или изключително.

Има една теза – електромобилите ще направят пътуването много евтино. Дано сме живи да го видим, аз лично имам леки опасения… Но дори и така, Дупница – София си остава 70 км и освен ако не работите в Люлин 1, дори магистралата няма да ви свали времето на под 50 минути в едната посока, от врата до врата. Ако желаете да изгубите 2 часа от и без това краткия ден в колата, дори и да е безплатно горивото – ваша воля. Просто ви препоръчвам да добиете представа и да си направите сметката – примерно пътувайте 4-5 пъти до там и обратно в рамките на 1-2 седмици.

Тъй като нашите търсения бяха около София, научихме, че поради размера на града е нормално да отпадне цял сегмент от околните населени места просто защото са на другия край на града. ОК, може би един ден ще си смените работата, но ако имате къща на удобно разстояние от сегашната ви работа, ще видите, че по-трудно ще се решите да пътувате двойно. Може би ще вземате двойна заплата и ще имате шофьор – чудесно! В противен случай не пречи да си намерите работа отново близко до дома (както правят много хора така или иначе), или да работите дистанционно.

Мислете и по евентуалния вектор втора кола > втори набор преглед, гражданска, винетка, данък > втори комплект зимни гуми > втора кола за ремонтиране…

Много внимавайте с обяви, където се споменава за особености с достъпа до парцела. „100 метра по черен път“ значи да газите кал 6 месеца от годината, а ако нямате возило с 4х4, най-добре паркирайте на 100 метра от къщи :)В селата по планинските склонове често има проблем със стръмни улици, особено зимата или като текнат калните реки. Може пътят до селото да е чудесен, но ако вътре положението е зле/сложно, помислете как ще пътувате в трудните сезони.

Ако по пътя до селото има покритие със StreetView – използвайте го за да видите как е бил пътя в друг климатичен сезон (особено ако има избор на есен-зима). Ще видите и дали има подобрение спрямо предишното състояние – дали общината оправя пътя или е зарязан.

И накрая…

Ако сте стигнали до тук, изчитайки всичко, явно сте твърдо решени да си купите парцел :)Поздравления! Твърдата и непоколебима решимост е едно от най-важните условия за успех!

Тази статия би могла да бъде безкрайна. Може би някой ден ще я допиша, може би ще остане така, за да си припомняме след 20 години какво ни е минало през главата.

Надявам се, че тези 4000+ думи ще са полезни за някого. Със сигурност знам, че на нас щеше да ни е много полезно, ако бях намерил такова писание в началото на нашето търсене.

И да знаете – желанието да живот „на село“ не е края, то е само началото на едно голямо приключение!

Послепис

Реших да добавя няколко думи за нашите търсения. Първоначално целта ни беше минимум 800 квм двор, за предпочитане декар. Като еталон ползвахме градината на дядо и баба в Каблешково, която е толкова. Ввинаги е полезно да имате за пример имот, който познавате, за по-реална представа за размера.

В този двор искахме да разположим двуетажна къща с малка основа (60-70 квм макс), овощна градина с прилежаща ливада, зеленчукова градина и зона за извращения – така галено наричаме всякаквите експерименти, които искаме да си правим (строене с естествени материали, водни култури, горска градина и тн.)

Покрай София, обаче, цените на имотите са доста по-високи от възможностите ни. Ако парите не са ви проблем, за 90 Е/квм можете да си купите в Горна Баня или Бистрица, а за 120 Е/квм – в Бояна, а това все пак е само на 8 км от еНДеКато на културата! (цените са от 2013 г.)

Гледали сме обяви в Елешница, Желява, Кремиковци, Локорско, вилните зони на Нови Искър, Владо Тричков, Кътина, Доброславци, Балша, Житен, Драговищица, Градец, Царичина, Опицвет, Храбърско, Белица, Хераково, Пролеша, Гурмазово, Пожарево, Клисура, Бучино, Владая, Мърчаево, Рударци. Където е болд– там се били лично да оглеждаме.

Обмисляхме Боснек, Бистрица, Лозен, селата около Перник/Радомир и все такива по-далечни дестинации, спрямо отправната точка, която е жк Лагера в София. Дори и схема с апартамент в Дупница (много са евтини) + градина в близките села (много са евтини). Но разстоянието ни отказа.

Доста дълго време се бяхме фокусирали в Кътина – само там се видяли сигурно 10 различни парцела и сме говорили с много народ. Самото село много ни хареса, Нови Искър е на 5 км с градини и училище и магазини и тн, природата е чудесна, въздуха, не се вижда София, рейс и маршрутка на половин час… За съжаление трите финални опции бяха сложни – едната трудно достъпна и скъпа в пълния си блясък, другата без лесна опция за вода и с доста денивелация, а последната – между много високи къщи.

Понеже не ни свърта, при една разходка на запад от София отивахме към Хераково и случайно минахме по път, който не ми е познат. Така се озовахме в края на до тогава неизвестната ни махала Бобен… и веднага си намерихме мястото. И те така.


Капитал Блог: Да ви имам проблемите…

$
0
0

Преди няколко седмици правораздавателната система на родопското градче Момчилград се прочу в цяла България. Поводът - 23 годишният Д.О.Б. получи тримесечена ефективна присъда за кражбата на 11 броя сурови кебапчета, четири броя изпечени кебапчета, 13 броя изпечени кюфтета, три броя айрян "Родопски"в кофички по 300 гр. и един брой шарена сол "Елис"в шише 30 гр. всичко на обща стойност 11 лева и 44 стотинки от павилион в града. Всъщност Д., който е многократно осъждан, сам беше сключил...

Жюстин Томс, smiling: Тестове за депутати – предложение

$
0
0

IMG_3821

лежерен списък тестове, които да минава всеки кандидат-депутат:
- български език за 4-ти клас, поне;
- литература за 8-ми клас, например;
- история на България;
- спорт (по избор, норматив за 6-ти клас);
- психотест;
- тест за алкохолна зависимост;
- тест за наркотици.
и резултатите да се известяват публично седмица преди изборите

Голямата снимка, Дневник: Най-добрите снимки на Дневник за август

Никола Балов: Новите устройства Sony XPERIA ще получат още по-високо ниво на защита от вода

$
0
0
Новите устройства Sony XPERIA ще получат още по-високо ниво на защита от вода
На IFA 2014 след 2 дни Sony ще проведе своето специално събитие, където очакваме премиерата на няколко нови устройства от…

Стойчо Димитров: Галилея, Галилея (4): Пкиин

$
0
0

Продължаваме с пътеписа на Галина за израелската об;аст Галилея – вече бяхме в Рош ханикра,  Монфори индустриалния парк Тефен, а днсе сме в Пкиин.

Приятно четене:

 

 

Пкиин

част четвърта на

Галилея, Галилея

 

 

 

Тръгвайки от динамична Хайфа на серията екскурзии, аз, като примерен турист, загрижен за непременното разширяване на духовния си кръгозор, единствено се страхувах да не загубя ценно време в път. Затова и само по предварително проучен маршрут, експедитивно и последователно покорявах обектите си – разкопки, крепости, древни синагоги, църкви, джамии, музеи и галерии. Бях щастлива, че имам тази възможност и живеех с върховното усещане, че съм на гребена на вълната, че успявам да видя и опозная всичко, което ме интересува.

И ето, бродейки по безкрайните пътища на Галилея,

влизам в Пкиин

Тук обаче, противно на навика си, реших да изоставя времето и неговите циферблатни измерения и да потъна в това тихо провинциално село, където животът далеч не страда от липса на духовност и скоростта на битието е друга. Щастлива съм, че мога, без да бързам и без да гледам часовника, спокойно да се потопя в тесните каменни, напечени от слънцето улички и да се любувам на непретенциозната, но запазила душата на строителите южняшка архитектура. Тук, за да мине кола трябва да и отстъпиш пътя, като плътно се прилепиш към стената. Къщите са вкопани в хълма, а всяка улица е своеобразна тераса с парапет от другия край – стръмна и тясна, но своя си, любима на всеки човек – зрънце от толкова разнородния етнически състав на Пкиин. Бях и в дома на баба Джамиля и още веднъж вдъхнах омайния аромат на нейните лечебни сапуни.

Пкиин е едно удивително спокойно село с мирно смесено население от четири религии – друзи, мюсюлмани, християни и евреи. Кой казва, че религиите трябва да воюват помежду си за надмощие? Господ е един и всички го обичат под различно име!

В Израел, където войната не е стихвала през всичките години от неговото основаване до сега, примерът за съвместно мирно съществуване е точно Пкиин. Разбира се, съвсем не е било така през хилядолетнтата история на селото. Тук, на съседни улици, разделящи радиално кварталите, видях да се издигат две християнски гръцки църкви – православна и католическа; синагога от ХVІІІвек, в която са се запазили стените на още по-древна синагога отХVІвек, украсена с изображенията на менора, шофар (ритуален рог), лулав и строг (ритуални растения за празника Сукот). Високо се издига минарето на мюсюлманска джамия. Недалеч от друзката джамия – хилве, която според традицията е без минаре, видях да се развява и знамето на друзите – червено, жълто, синьо, бяло със зелен триъгълник.

 Друзи, Израел

 

Историята на Пкиин

е покъртителна, както и шеметно променящата се история на цялата Галилейска долина. Независимо от превратностите на времето и преминаващите оттук владетели, завоеватели, войни, тук еврейското присъствие не е прекъсвано от времената на хасмонеите – 164г. преди новата ера. И сега в Пкиин живее семейство Зинати, което води родословното си дърво от времето на Втория Храм. Името на селото е споменато в Талмуда от ІVвек под различни названия – Пека, Пака, а в книгата „Зохар” – Пкиин. В началото на Хвек първите иноверци, заселили се тук, били друзите, а през Х – ХІвек – християните и мюсюлманите. След това еврейското население било унищожено с последователните усилия на кръстоносците и мюсюлманите. Два века, докато траело господството на кръстоносците по тези земи, Галилея е „прочиствана” от евреи, а след края на владичеството им започва нова вълна на заселване, която достига върха си в началото на ХVІвек. Тогава тук бил центърът на друзкото царство на Баха ел-Дин, с разцвет през ХVІІІвек, а в края на века друг бедуински управник – Дахр ел-Омар, отново спомага за притока на евреи в тези райони. По това време Горна Галилея става един от най-важните центрове за производство на коприна, понеже великият път на коприната от Китай бил вече затворен. И досега тук се отглеждат много черничеви дървета.

 Друзи, Израел

 

През ХІХвек еврейското население в Горна Галилея и конкретно в Пкиин отново било избито почти до корен от арабите мюсюлмани – вече поради териториални претенции. След отминаването на този нов негативен тласък за кой ли път евреите се върнали и наново животът продължил в старото си русло. Имало еврейски училища – отделни за момчета и за момичета, няколко синагоги и микве. Хората се занимавали с привичните си дела – учели, лекували, търгували, обработвали земята, създавали семейства, отглеждали децата си, погребвали мъртъвците си. Живеели.

Пкиин, Израел

Съвременното селище Пкиин е вторично основано през 1955 г. по призива на правителството за заселване на Галилея. Сега Пкиин и околностите му са обект на интерес от страна на родолюбиви туристи и религиозни поклонници. Карти, диплянки, екскурзоводи напътстват любознателните посетители из поредица забележителности от древни времена. Открита е крепост от времето на цар Соломон. Освен това според древни предания тук е гробът на един голям праведник – раби Ошайа, един от най–изявените философи и тълкуватели на Тора от епохата на Талмуд –ІVвек.

Но това, което прави Пкиин сега известен и място за активно поклонничество, е, че тук в пещера е живял и работил един от основоположниците на Кабала – древноеврейското мистично учение– раби Шимон Бар-Йохай. Той бил един от любимите ученици на друг светец – раби Акива и един от петдесетте посветени от него в длъжност „равин”, най-високата длъжност в синагогата. Тук, в Пкиин, Бар Йохай в продължение на дванадесет години е писал книгата „Зохар”– основната съставка на Кабала. Тук той се е крил заедно със сина си Елиезер от римляните, когато, след разрушаването на Втория Храм, те забранили еврейското вероизповедание и жестоко преследвали всички носители на религията и тълкуватели на Тора.

Пкиин, Израел

Гробницата на Шимон Бар-Йохай с характерните за всяка синагога два входа – за жени вдясно и за мъже вляво

 

 

 

 

Сега тесните лъкатушни улички на селото водят до един обособен център – извора, откъдето раби Шимон и синът му пили вода през всичките дванадесет години на заточение. Сега той се пада в друзката част на Пкиин. Напливът на поклонници е най-голям по време на жизнерадостния пролетен празник Лаг ба-Омер. Недалеч от селото се намират също древните гробове на други двама философи на юдаизма – раби Иегошуа Бен-Ханания и раби Йосе от Пкиин. Впоследствие традицията за почитане на тези гробове била иззета от мюсюлманите като лобно място на арабски шейхове. Любопитно е да се знае какво показват археологическите изследвания: практически под всеки гроб на арабски шейх на територията на днешен Израел има по-древно еврейско погребение.

Мозайка – Пкиин, Израел

Мозайка с обредни растения и менора за празника Лаг ба-Оме

 

 

През 1972година група ерусалимски студенти историци основават в Пкиин клон на институт с цел изучаване и възраждане на еврейската община. По тяхна инициатива била също реконструирана древна синагога, чиито руини датират отІІвек. Сега в синагогата се пазят няколко свитъци на Тора, на възраст, както се предполага, повече от 1000 години. Бях там – дискретно край древните стени е издигната новата сграда. Зад стъклени витрини зорко се пази светинята. Луминисцентно осветление, скромни скамейки и десетки паметни плочки с имената на древните родове и сегашните редовни богомолци от селото.

 

(((((((((())))))))))

 

 

Всъщност в Пкиин живеят най-много

друзи

Затова нека отворя голяма скоба и разкажа за един малоизвестен народ с почти неизвестно вероизповедание. И така, какъв народ са друзите и защо учението им като арабски клон на мюсюлманската религия, е обвито в много тайнственост и мистика?

В знаменития си роман „Махалото на Фуко” Умберто Еко говори за „ужасната секта на друзите” и твърди, че е трудно да се намери друго религиозно движение, с което да са свързани толкова отвратителни и вледеняващи душата поверия. Авторите на многобройни изследвания от ХІХвек утвърждават, че това е затворена, зловеща и кървава секта, че на своите тайни сбирки друзите устройват оргии и разговорът им се състои от загадъчни фрази – символи, непонятни на никого, освен на тях самите. Освен това те имат тайни връзки с франк масоните, които наричат „съединени приятели” и „ливански повелители”.

Днес вече няма кой да повярва на тези крайни изказвания, макар че друзите и до днес са едно от най-уникалните и мистични религиозни течения. Този народ е един неповторим, запазил се непроменен къс от далечното минало, жив отзвук на потъналите в древността традиции и разновидности на монотеистичната ислямска култура, жив опит да се съчетаят мистичното и рационалното.

Знае се точно, че друзите се появяват на арената на историята през 1009година от новата ера, когато от основното течение на исляма в Египет се отделя цяла секта. Каква е причината? По това време там управлява династията на Фатимидите. Те били привърженици на направлението „ислямия” – едно от най-мистичните сред мюсюлманските течения, в което имала влияние и гръцката философия. Това било едно странно и противоречиво време за Фатимидския халифат и негов изразител се явил ЕлХаким беар Алла.

На 17-годишна възраст той се провъзгласил за имам, тоест, съгласно теологията на исляма, пратеник на Месията. Още в началото се отнасял твърде предизвикателно към ислямските традиции – позволявал си странни изяви, често противоречащи на общоприетите: сядал на магарето отзад напред, не подстригвал косите си, не режел ноктите си, не сменял дрехите си и проповядвал собствени идеи, които по-голяма част от хората не възприемали.

През 1009година този фанатичен халиф нападнал Ерусалим и разрушил до основи най-голямата християнска светиня – Божи Гроб. Впоследствие това била една от причините за кръстоносните походи от Европа.

По отношение на своите разбирания за управлението, Ел Хаким се стремил към справедливост и разцвет:: с огън и меч се опитвал да изкорени користолюбието, безпътния живот и всеобщия дух на разюзданост, пронизващ египетското общество в самото начало на второто хилядолетие. Неговото царстване било странна смес от безгранично самовластие и духовно извращение. С еднакъв ентусиазъм той поощрявал науката, живописта и изкуството, строил в столицата Кайро библиотеки, музеи, университети, болници и джамии, съдействал за развитието на търговията и подпомагал бедните. От друга страна, той изгонил жените от двореца и даже от улиците, като им забранил да излизат от дома, преследвал търговията с алкохол, забранил обществените бани, избивал кучетата и котките по улиците. Ел Хаким е известен в историята като халиф мислител и пуритан, който открито изказвал презрение към парите и едновременно с това покровителствал всичко, отнасящо се до религиозното извисяване.

Един от ревностните последователи на идеите му бил Хамза Бен-Али – персийски мистик и интелектуалец. Роден в края на първото хилядолетие, през 985г., той на 20-годишна възраст пристигнал в Кайро и много скоро станал фаворит в двора на могъщия монарх. Бил тотално завладян от мисълта да претвори в ислямската религия всичко положително от мирогледа на Ел Хаким. Така той създал ново духовно течение и бил провъзгласен за пръв имам. Новата религия на Хамза култивирала скромност, отричане от земните блага и социална справедливост. Тя станала алтернатива на атмосферата на разврат и духовно разложение, царстваща в халифата. В душите на правоверните тези идеи попаднали на благодатна почва и започнали да се разпространяват с необичайна бързина – отначало в Египет, а после и по целия ислямски свят.

Но, както често се случва, разложението започнало отвътре. Амбициозният последовател на Хамза – Наштакин Ел-Дарци,използвал идеите му за самоиздигане и разделил движението. Когато учениците на Ел Хаким и Хамза се избавили от узурпатора, било вече късно – култът на Ел Дарци пуснал дълбоки корени сред привържениците на движението и им дал име „друзи”.

Смъртта на Ел Хаким нанесла окончателен удар на друзите. Приемникът на престола не бил склонен да поощрява религиозните странности и общината на друзите била подложена на репресии. Скоро тя се превърнала в третирана и гонена секта по целия Близък Изток – от Египет до Сирия. Положението се влошило, когато в преследване на еретиците мюсюлманските управници се обединили с Византия и организирали тотален геноцид над друзите. Отделянето от исляма станало твърде бързо, мнозина се присъединили към сектата, но много скоро „вратата” се затворила и приемът на нови членове бил прекратен. Това е причината за тяхната потайна и непопулярна религия.

Друз може да се родиш, но не и да станеш!

Друзи, ИзраелДрузи, Израел

 

Така през вековете друзите винаги са се оказвали преследвано малцинство, живеейки в своето изключително затворено консервативно общество, в което практически не са известни смесени бракове.

В края наХVІІвек Баха Ел-Динприел кардинално решение: събрал остатъците от разбитите друзки общини и ги разселил в уединените и труднодостъпни села на Южен Ливан, Сирия и Галилея. На планината Кармел, недалеч от днешна Хайфа, основал град Усафия. Главните принципи на религията им станали достояние само на избрани и били даже неизвестни на болшинството друзи. Това тяхно тайно учение, достъпно само за посветените, било причина за пораждане на митове, които усилили всеобщата неприязън и даже враждебност и на мюсюлмани и на християни. Бедуините, маронитите и останалите секти разказвали мрачни истории за своите съседи друзи на европейските пътешественици мисионери. А те, с различна степен на скептицизъм, после им придавали гласност. Понякога в ръцете на западни изследователи попадали друзки свещени текстове, чиито закодирано съдържание и алегории европейците така и не могли да разшифроват. Така кошмарните истории за друзките сектанти продължавали да шестват из просветена Европа, та досега.

И днес в Ливан е религиозният център и висшата религиозна школа на друзите, а те наричат себе си „деца на знаещите”и се считат отделен народ с отделна религия. Още в самото начало на емиграционните вълни на евреите преди 100 – 150 години друзите защитават първите заселници и установяват приятелски взаимоотношения с тях. Помагат на партизанското движение по време на английския мандат и крият преследваните. Това са друзи–ционисти. В централна Галилея, обаче, селата им са по-близо до арабските и още се помнят жестоките войни между съседни друзки и арабски села, а това създава сложни взаимоотношения. През 1956 година друзкият шейх Амин Тариф, приет единодушно от всички друзки клонове, подписва документ за принадлежносттана друзите към израелската нацияи за задължителна военна служба в армията на страната. Така в границите на Израел друзите получават своя религиозна автономия и родина.

 

Свещеници – самаряни

Свещеници – самаряни

 

Откакто век векува, та досега Галилейската долина е убежище, любвеобилен и благ дом за почти всички религиозни и национални малцинства в Израел. Те са две трети от общото население. Освен друзите, тук живеят и маронитите, чийто център също е в Ливан; самаряните с основен град Шомрон (Самария); има черкези– мюсюлмани, бежанци от Кавказ преди два века. А край Ако е концентрирана сектата на бахаите, възникнала в Иран през ХІХвек. Еврейското присъствие в Галилея е само една трета, но това е достатъчно, за да бъде разковниче на особената, одухотворена от красотата на горите и морето атмосфера тук, обезпечаваща с много бдителност, усилия и твърда ръка мир и равноправие на жителите на тази райска долина.

Бахайски храм – Пкиин, Израел

Бахайските градини и храм в Хайфа

Бахайските градини и храм в Хайфа

 

Очаквайте просължението

Автор: Галина Тодорова

Снимки: авторът

 

Други разкази свързани с Израел – на картата:

Израел

Никола Балов: Samsung ще излъчва премиерата на Galaxy Note 4 в YouTube + нов тийзър

$
0
0
Samsung ще излъчва премиерата на Galaxy Note 4 в YouTube + нов тийзър
Премиерата на Galaxy Note 4 ще се състои само след 2 дни - на 3 септември в специално събитие от…

Библиотеката: Запознайте се с Ягодка

$
0
0

yagodkaВ Библиотеката често ви разказваме за детски книги, било то приказки, романи, даже приказки-игри. Много от тях харесваме истински и препоръчваме на нашите читатели, сред които има родители, учители, библиотекари или директори на детски градини. Аудиторията, която се интересува от публикациите за детска литература, е голяма и активна, затова с удоволствие представяме нови автори (било то български или чуждестранни). Днес е ред на авторката Щефани Дале, която е една от тези всестранно надарени личности, в състояние да те омагьосат не с вълшебна пръчица, с таланта си! Нейният дебют в България е „Ягодовата фея Ягодка“ – една книжка-бижу, в която ти се иска да заживееш!

Когато говорим за детски книжки, преди да стигнем до историята, винаги се спираме на самото книжно тяло. „Ягодка“ е КРАСИВО издание – не само заради твърдите си корици и графично оформление, но и заради неповторимите илюстрации! Сладката Ягодкаи нейните приятелчета са нарисувани от ръката на авторката и в този случай не използвам тези думи, за да изразя майсторството на написаното: Щефани Далее както автор, така и художник на книгата!

yagodka2

В света на Ягодкае пъстро и изпълнено с приключения! В книжката са разказани 12 истории, в които феята трябва да помогне за разрешаването на някакъв любопитен проблем, при това – влагайки цялата си изобретателност и мъдрост. Макар да е фея, тя рядко прибягва до вълшебната си пръчица, а по-скоро разчита на идеите и на приятелите си. Историите с Ягодкаса жизнерадостни и в същото време разглеждат важни въпроси като приятелството, измамата и трудолюбието. Далеима способността да покаже красивото в не толкова положителните герои, като не пропуска да отбележи и някои слабости на своите феи.

Щефани Далее от тези автори, които пишат за деца, но го правят, вслушвайки се в детето в себе си. Ягодкапък, макар и все още една малка плодова фея, е надарена с мъдростта на възрастния, който разбира другите и знае как да подходи така, че да направи света по-светъл и добър. За читателя е отредено истинското удоволствие да се докосне до нещо, изпипано до такова съвършенство, че единственото, което му остава, е да чака следващите книжки на Щефанида видя бял свят и в нашата родина. ;)

Не мога да си представя по-хубав подарък, който да сложите към новите тетрадки и учебници в чантата на вашето дете, като му подскажете, че макар и да навлиза в света на възрастните и от него да се очаква да е по-отговорно, винаги трябва да има място и за малко вълшебство!

Девора

 


Filed under: Детски

Марина Илиева: От Олимпийска ривиера през езерото Керкини до Мелник

$
0
0

Като любители на динамичната почивка този уикенд решихме да направим едно опознавателно минаване през Гърция и по-специално така наречената Олимпийска ривиера. Без конкретни планове и очаквания. Трябваше да стигнем до Солун петък вечерта и там да пренощуваме. Няма да се спирам на пътуването до там. Късно вечерта направихме една разходка из осветения и шумен град. Въпреки късния час беше горещо и влажно. Хората се разхождаха по улиците и пълнеха заведенията. Имаше увеселителни кораби предлагащи кратки разходки за по питие навътре в морето. Палубите бяха красиво осветени. Смехове изпълваха пространството. Хареса ни нощният Солун.

Събота сутринта поехме по магистралата за Атина. Много хубав и бърз начин за придвижване. Има такси, но те са съвсем символични. На една отбивка решихме да се отклоним и да минаваме от градче в градче покрай морето. Да разгледаме и да си изберем място за плаж. Така се озовахме в Makrygialos. Веднага поехме към морето. Плажът беше много тесен, но се усещаше тази гръцка атмосфера с характерните чадъри, симпатични кафенца до плажа. Ненатрапчива музика.

Гърция, Makrygialos

Гърция, Makrygialos

Гърция, Makrygialos

В единия край на плажа имаше понтонен мост, по който се стигаше до дървен кей насред морето. Беше интересно усещане да се разходиш по клатушкащото се при всяка стъпка съоръжение.

Самият плаж започваше от един почти вертикален нос.

Гърция, Makrygialos

Поразгледахме и решихме, че това не е нашето място. Качихме се в колата и продължихме. След градчето видяхме една позапусната панорамна площадка и спряхме за няколко снимки. От тази площадка се откриваше красива гледка към залива.

Гърция

Гърция

Следващият плаж беше доста по-голям, но на него имаше купчини със събрани водорасли. Нямаше плажуващи хора. Изненада ни криволичещият кей.

Гърция

ГърцияСледващото градче беше Aliki. Минахме покрай него и се озовахме до пристанище с много закотвени лодки. И тук не ни привлече нещо интересно, затова - напред към неизвестното.

Гърция

Пътят се отдалечи от морето и от двете ни страни се ширнаха ниви , които въпреки жегата поливаха с пръскачки. Явно в тези райони се грижат добре за своите посеви.

Гърция

Вече напичаше много сериозно. Следващото градче беше Korinos. Тук извадихме кърпите и се метнахме на плажа. Ивицата беше широка с бял фин пясък. Редуваха се зони с чадъри и шезлонги и свободни площи за хора със свои чадъри. Имаше много кафета по плажа. Водата беше плитка и топла. Имаше малки медузки. Изкарахме няколко часа в излежаване и често влизане в морето.


В един момент не можехме повече да издържаме на жегата и поехме надолу към Paralia. Преди самия град спряхме на Palmira beach. Тук ни хареса най-много и съжалихме, че избързахме с мястото ни за плажуване. Плажът беше с много хубав пясък. Имаше мрежи за плажен волейбол. Звучеше хубава музика. Предлагаха се разходки с пиратски кораб. Имаше много приятна атмосфера. А и се рекламираше DJ парти същата вечер в заведението. Лека полека оборудваха малка сцена с микрофони, ефектно осветление и явно се подготвяха за нощното парти.

Гърция

Гърция

Гърция

След като се порадвахме от дълбока сянка на гледката поехме към града. Идвала съм тук преди няколко години и ме беше поразила църквата, която е построена до самия плаж. Целият град е пълен с магазини за сувенири, кафета, ресторанти. Има кожени дрехи, бижутерия, чанти, обувки….Много стока.

Към края на града плажната ивица стана много тясна, като голяма част от нея беше в сянката на сградите. Пообиколихме и накупихме сувенири. Плажът беше претъпкан от курортисти, като те лежаха доста плътно един до друг – явно гръцки начин за нови запознанства и приятни приказки с непознати.

Гърция

Гърция

Гърция

Ставаше вече късен следобед, а жегата продължаваше да ни мъчи. Затова решихме да се насочим към планините и по по-заобиколен и нестандартен път да се върнем в Солун. Надявахме се там да се разхладим.

Минахме през Katerini и поспряхме само за снимане на една църква, пред която се озовахме. Цялата светеше огряна от слънцето. Катерини се оказа по-голям град, от колкото очаквахме. Пътят явно минаваше през целия град и така имахме възможността поне през колата да видим част от него.

Гърция

От тук нататък минавахме през малки селца, на които ми беше невъзможно да запомня имената. Изкачвания и завои. На едно изкачване пред колата мина костенурка. Изплаши се и така и не посмя да се покаже от корубата. Преместихме я в тревата и продължихме.

Гърция, костенурка

През големи красоти минахме и изпратихме деня и аз не знам точно къде. Носеше се много приятен аромат . По нашите планини не съм усещала такова нещо. Така и не разбрахме какво растение беше причината за това.

Залезът си го биваше.

Гърция

Към 22 часа температурата беше 28 градуса. Ние още карахме из планините в пълен мрак. Рядко се разминавахме с други коли. След един остър завой на пътя изненадващо видяхме кацнала сова, която ни гледаше невъзмутимо и дори не се помести от пътя. Накрая успяхме безаварийно да стигнем до Солун и да отморим.

На следващата сутрин решихме, че сме доста прегорели и не сме за плаж. Затова се отправихме към езерото Kerkinis. В него гнездят над 300 вида птици. Могат да се видят пеликани, корморани, чапли и други защитени видове. Зададохме като точка селото Керкини и не знаехме дали това е подходящо място за наблюдение. Езерото е голямо. Тръгнахме на късмет. Без проблеми стигнахме селцето и поехме към езерото. По пътя пак се натъкнахме на костенурка.

Гърция, костенурка

Бяхме попаднали в един позаблатен край на езерото. Имаше плуващи бели пеликани. Чапли прелитаха. Зарадвахме се, защото нямахме представа дали ще видим интересни представители на птичия свят. Хора изобщо нямаше и се отдадохме на дебнене на птиците. Да отбележа, че около пътищата в Гърция има много смокинови дръвчета, на които имаше много вкусни зрели смокини. Е, не се сдържахме и си откъснахме няколко.

Гърция, езерото Киркини

Гърция, езерото Киркини

Гърция, езерото Киркини

Гърция, езерото Киркини

Гърция, езерото Киркини

Покай водата имаше и огромни миди.

Гърция, езерото Киркини

Гърция, езерото Киркини

Пак ни подгони слънцето и решихме да потегляме към границата. На излизане от селото видяхме този сокол, гледащ надменно от високо.

Гърция, сокол

Беше обедно време и не чакахме много на Кулата. Отправихме се към Петрич. Там решихме да се отклоним и да видим едно място, което харесахме преди няколко години. С едни стари и красиви дървета. Близо до село Струмешница.

България, близо до село Струмешница

България, близо до село Струмешница

България, близо до село Струмешница

Много хора си бяха направили пикник под дебелите сенки на дърветата. Водата ромолеше успокояващо. Поседяхме и ние на това излъчващо спокойствие място. За съжаление във водата имаше доста следи от пикници – пластмасови шишета, чашки, кофички от кисело мляко. Дано се научим, че природата трябва да се пази.

Преценихме, че има време за още една спирка по пътя. Отдавна не бяхме минавали към Мелник. Поехме натам през красиви хълмове.

България

България

България, Мелник

България, Мелник

България, Мелник

България, Мелник

България, Мелник

Там имаше групи туристи – дочухме унгарска реч, имаше и български групи. Пред всяка къща буквално се предлагаха вина. На много места и дегустация. В тази жега не бяхме настроени за винен туризъм. Само разгледахме. Ние идвахме от морето, но се зарихме в пясък по уличките на Мелник. Поне петсантиметров пепеляк имаше над калдъръма. Това беше неприятно преживяване.

Определено не си починахме, но успяхме да видим много красиви места и от Гърция и от нас.
Лекичко изминахме останалия път и уморени, позагорели , но доволни от преживяното се прибрахме у дома. Утрешният ден щеше да ни вкара в обичайното ежедневие на делника.

Автор: Елза Градева
Снимки:Елза и Павел

Кариери: Бъдете смели, добри и верни приятели

$
0
0

"Пет минути със..."Николай Михайлов , един от основателите и главен редактор на мрежата за дизайнери CGArt.bg

Никола Балов: Moto X+1 ще има бутон на задния панел + още детайли

$
0
0
Moto X+1 ще има бутон на задния панел + още детайли
Motorola подготвя наследника на Moto X, който вече се е появявал няколко пъти, но с днешната порция снимки получаваме нова…

Мария Илиева, LaMartinia: Професионалната ресторантска критика - какво точно представлява и защо я няма в България?

$
0
0
От доста време ме тормози този въпрос: защо в България няма професионална ресторантска критика? Тук нямам предвид нито платени хвалебствени PR ревюта, нито лаишки упражнения по темата от типа "Миии, не ми хареса покривката."А някой строго специализиран, подготвен нишов специалист, който умело жонглира с красиви термини, виртуозно окастря недостатъците и елегантно очертава достойнствата на нашенските ресторанти. Рязък и критичен, без да стига до грубост и хулене, критикуващ градивно, без да осмива, притежаващ аристократичен сарказъм, в съчетание с плавен изказ. Да увлича и в същото време да информира. Да помага дискретно на ресторантьорите да открият своето място и да се задържат достойно на него, да насочва клиентите към това, което търсят, без да изпитват грандиозни фрустрации. Като човек обичащ храната и новите градски места, с удоволствие бих чела подобни ревюта, вярвам, че не само аз. Тъй като не съм професионалист в областта, помолих Яна Петкова, изтъкнат винен специалист и ресторантьор с богат опит (Скарабари Grape Central), да сподели своето виждане по темата. 

_________________________________________________________________________________


Професионалната ресторантска критика - какво точно представлява и защо я няма в България?

от Яна Петкова

Никога няма да забравя разговора, на който станах свидетел в един софийски ресторант преди известно време. Клиентите са от т. нар. интелектуален елит, вечно недоволен от това, което може да му се сервира в България поради простия факт, че не е Италия. От друга страна, в Италия им изливат помии на главата под формата на храна и обслужване, но те търпят защото е Италия (и си го изкарват на хората в България). Главното действащо лице е приятелката на говорещ със силен източнобългарски акцент режисьор, на има-няма 25 години, но вече обиграна in the ways of the world. Поръчала си е шоколадов мус за десерт, който е изяла без остатък, но явно нещо я гложди и пита „Как го правите този ваш мус?”. Изброяват се ингредиентите, тя пита ама, нямало ли мляко; не, няма и тогава идва откровението: „Чудех се защо нещо вкусът ми е странен, а то защото няма мляко. Ще ви дам моята рецепта, става страхотно пухкаво!” На въпроса дали все пак мусът й е харесал, отговорът е „Да, но моята рецепта е по-добра.”
Каква е нейната рецепта да оставим настрана. Самата идея, че тя решава, че има право да я определя като по-добра и да поучава други, след като е видно, че тя нито е готвач, нито -ресторантски мениджър е перверзна и ни води директно до темата на тази статия - що е то професионална ресторантска критика, кой би трябвало да я упражнява и защо тя не съществува в България? 
България прескача от купонно-столовия модел на хранене по време на комунизма към дивото изобилие от кръчми само с една огромна крачка и съответно не познава ресторантската критика от 70-те и 80-те години на миналия век - стабилна, градивна и обществено значима. Преди повече от двайсет години, когато светът на ресторантите не познава кулинарните блогъри и тяхното чувство за безнаказаност, пишещите за храна са хора с образование журналистическо или с непознатото у нас „Food science”, които работят за влиятелни медии. (Food science прилага основни науки и техники с цел изучаване на физичната, химичната и биохимичната природа на храните и принципите на тяхната обработка). С други думи, човекът, който идва да оцени ресторанта е наясно с техники, начини на обработка, основни рецепти и има тренирани небце и око, които да оценят изпълнението, баланса и външния вид на ястията.
Освен, че са наясно с предмета си на оценяване и се подготвят много добре преди да оценят един ресторант, практиката на критиците е била да предоставят на готвача или собственика на ресторанта възможност да прочете рецензията преди публикуването й и съответно да отговори на въпроси или да изясни детайли. Действие високо морално и етично и когато знаеш за какво говориш - водещо до разногласия може би, но никога до скандали или обиди. Защото мнението ти е обосновано, а не защото така си го яла при баба си, в Италия или в някой твой сън. А ако мнението ти е обосновано, всеки един можещ и знаещ човек от другата страна ще го приеме. Това е смисълът на градивната критика.
Тези времена са отминали, нещо повече – демократичният интернет позволява на всеки, който може да сготви нещо що-годе прилично и още по-добре да го снима, да дава мнение за ресторанти или готвачи, без да разполага с почти никакви теоретични или практически знания за продукти, процеси, техники на приготвяне и т. н. Известно време работа в кухнята на ресторант би се отразило добре на всички кулинарни блогъри. Главните проблеми на българските кулинарни блогъри и пишещите за храна са два:
- принципно ниското им кулинарно ниво, което не им пречи да публикуват яхния от зелен фасул с кисело мляко - и аз обичам зелен фасул, но нали идеята на фууд блогърството е да ми покаже нещо красиво, иновативно или супер хитро? - и което им позволява лесно да се възторгват от елементарни европейски класики, за които техните колеги по света отдавна са забравили, като паста с тиквички и скариди, например.
- вторият им проблем, и той е не само местен, е безнаказаността, за която вече стана дума и изкушението да сринеш някого с думи. Безнаказаност, защото всеки с различно мнение просто бива блокиран, а що касае словесното малтретиране - в Западна Европа, където хората от малки биват учени да ядат с нож и вилица това става със сараказъм, тук - със селко провикване и груби думи, но есенцията е една: НЕ СЕ ПРАВИ ТАКА! Аргументи, аргументи и пак аргументи, въздържаност и стил - това трябва да са отличителните черти на всеки уважаващ себе си пишещ за храна.
Още няколко подробности от местния хабитат:
- в България, като все пак доста бедна държава, мерило за благоденствие е възможността да се храниш изобилно и със скъпи продукти и да пътуваш. Определена прослойка от обществото, за съжаление иначе с липсващо възпитание и доста ниска обща култура, прави това активно за сметка на много по-голямата част от населението и съответно смята, че е нейно задължение да осветли по-малко ощастливените. Проблемът е, че тя не прави разлика между братовчедката от село и ресторанта и би трябвало да запази опитите си за кулинарно просветление за първата;
- нека не забравяме също така, че икономиката на България през последните две десетилетия е грохнала до състояние на пълно съсипване и дори и някой да реши да завърши нещо толкова екзотично като Food Science, ако няма да работи за някой напластяващ банички концерн, надали би могъл да се изхранва от това. Не виждам коя е медията, която ще заплати на кулинарен или винен критик такъв хонорар за седмичната му, или дори ежедневна колонка, че това да е основният му източник на доходи. Медиите са сериозна причина професионалната ресторантска критика да не съществува у нас - със своето изключително ниско ниво на журналистика, те принизяват целенасочено хората, които пишат за храна и начина, по който го правят - или с цел реклама, или с цел оплюване.
На пръв поглед ситуацията изглежда сложна, но не е безизходна. Бонусът за мен като ресторантьор е, че вече я познавам от главната си професия - тази на винен дегустатор и критик. Когато преди повече десет години се появих сред винените кръгове у нас, предизвиках провинциално възмущение, че нямам право да се изказвам ‘щот не съм енолог. След година-две се подочу за това, което съм завършила – професия със също толкова аморфни очертания в главата на българина, колкото и Food science – и духовете се успокоиха. Станах част от екип, който на/прави много за развитието на виното у нас и съм горда с това. Към момента даже има хора, които вървят по академичните ми стъпки и на които желая успех от все сърце, защото те биха могли да бъдат от огромна полза за бранша. 
Казват, че добрата храна апелира в равни части към ума и сърцето. В момента, в който собствениците на ресторанти и готвачи у нас го разберат и са готови за неуморна работа и съответните материални и емоционални жертви, тогава ситуацията ще се промени и яхниите със зелен боб мигом ще изчезнат.






Никола Балов: Новият тарифен план smartbob предлага 500 МВ трафик и 300 минути за 9.90 лв.

$
0
0
Новият тарифен план smartbob предлага 500 МВ трафик и 300 минути за 9.90 лв.
Подбрандът на Мтел bob пуска нов тарифен план, с който за първи път ще предложи на клиентите си включен трафик…

Никола Балов: 50% отстъпка от таксата за първата година при 24-месечен договор за услуги от VIVACOM

$
0
0
50% отстъпка от таксата за първата година при 24-месечен договор за услуги от VIVACOM
През септември VIVACOM празнува 5-ия рожден ден на бранда си и от днес започва с промоционалните оферти. Телекомът предлага 50%…

Антония Антонова, "Зеле": хипноза


Жюстин Томс, smiling: И на 40, като на 30 – всеки има изисквания към теб

$
0
0

10464114_756488927741588_7415191552794880396_n

В последните дни няколко души писаха за очакванията на обществото към хората на 30. Ами, да си кажем честно – очакванията и към тези на 40 не са по-различни.

Истината е, че обществото винаги има очаквания към теб. И мрънка, като не отговаряш на тях.

Първо – “да слушкаш”, разбирай да не пречиш на никого, да “папкаш” и “спинкаш” и мълчиш по възможност.
После след 7 – да учиш, разбирай да зубриш, пак без да пречиш на никого, в този случай вече освен на родители и на учители и да мълчиш по възможност.
После след 18 – да учиш или да работиш, но пак без да пречиш на никого. Да работиш или да учиш “нещо нормално”.
После след 30 вече трябва да си женен / омъжена и по възможност с дете. Дори да е с цената на компромиси. Нищо, че в 70% от семействата у нас има домашно насилие.
После след 40 и нагоре си вървиш “по нормалния път”.
На 65 се пенсионираш. И после да си тих отново до края си.

Да си “в рамките на нормалното” е очакването на обществото да си в калъпа. Да си тих. Да си еднакъв с всички останали. Да не мислиш. Да не пречиш. Да си “нормален” означава вероятно за повечето хора
да не си вегетарианец,
да не си хомосексуален,
да не си с твърде къса коса ако си жена,
да не си с дълга коса ако си мъж,
да живееш и по възможност да имаш брак с някой от другия пол, ама задължително,
да имаш между 1 до максимум 2 деца, ама задължително, без деца или с 3 вече си извън нормалността,
да гледаш телевизия и консумираш всичкия буламач на масовите медии,
да мрънкаш под нос,
да виниш всеки друг за собственото си нещастие,
да не си щастлив,
да не вдишаш шум,
да не правиш проблеми,
да не протестираш.

Да си “нормален” означава вероятно
да си клише
да си шмекер
да “ги разбираш тия работи”
да си все на “някого човек”
да не се усмихваш дори и без повод
да не си себе си
да не си непримирим
да не си различен
да си комформист
да се подчиняваш.

Е, всеки избира за себе си.
Всеки може да избира за себе си.
Всеки е свободен да избира за себе си.

и Събина писа за общественият договор на 30+

Никола Балов: Детайли за новите устройства на Sony, очаквани на IFA 2014

$
0
0
Детайли за новите устройства на Sony, очаквани на IFA 2014
Sony подготвя едно от най-пищните си събития на голямо изложение на тазгодишното IFA 2014 и само след два дни ще…

Никола Балов: nextrend #3: Над 60% одобряват смартфоните с големи дисплеи, но под 10 на сто използват фаблет

$
0
0
nextrend #3: Над 60% одобряват смартфоните с големи дисплеи, но под 10 на сто използват фаблет
Въпросът с размера на дисплея вълнува всички ни като потребители и оказва сериозно влияние върху избора на нов смартфон. Неизбежно…

Стойчо Димитров: Пътуване до замъка Твикел, Холандия (2)

$
0
0

 Днес ви представям втората част от пътуването на Янита до холандския замък Твикел, която започнахме миналия път.

Приятно четене:

Пътуване до замъка Твикел, Холандия

втора част

На касата ще ви предоставят и карта на имението с обозначени в нея 22обекта, които могат да бъдат видяни по време на вашата хаотична разходка из огромните зелени площи на имението, която се извършва само пеша. Велосипеди или други превозни средства в парковете и градините не се допускат.

Замък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, Холандия

 

Стопаните на замъка са помислили за уморените гости. В постройка точно срещу замъка (която в миналото е била оранжерия) има малко кафене, масите на които са разположени така, че да се открива широка панорама към замъка, градината с фонтана и канала около замъка, в чиято хладна прегръдка са отпуснали весла стари лодки. Препоръчвам мястото не само заради тази гледка.

Замък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, Холандия

 

В сградата има и галерия, чиято временна експозиция от картини или скулптури може да бъде разгледана безплатно.

Замък Твикел, Холандия

 

Както вече казах, в миналото тази постройка е била дворцова оранжерия. И за да не бъде забравяно това и до днес около постройката има овощна градина от мандаринови дръвчета, които ухаят омагьосващо силно.

Замък Твикел, Холандия

 

Сред зеленината се издига сламена градинска къща, която не се използва по предназначение, просто атракция на брега на езерото, пред която цъфтят лилии и се извисяват папури. Усещането за време сред тази райска красота се стопява. Обикалях из хипнотично зеления свят и все повече се изгубвах в тихата му безкрайност. Във въздуха се носеше тръпчивия аромат на прясно окосена трева.

Погледната откъм брега, водата приличаше на седефено небе, което непрекъснато се менеше от светлината, от лекия ветрец, който рисуваше по него концентрични окръжности или от бавно и грациозно плуващите из езерото лебеди.

Замък Твикел, Холандия

 

 

Част от градините е и розариумът; градина, изградена в наше време върху ливада, която в миналото се е ползвала за езда. Интересни метални постройки се издигат като стражи от двете страни на входа към розариума. Наричат ги Броеницата, не зная защо. Не е ясно и каква функция изпълняват. Розариумът представлява две дълги лехи с различни видове рози, ограден от гориста местност.

Замък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, Холандия

 

Малко преди розариума, в една обширна оградена площ, е мястото обитавано от животни. Те са част от собствеността на имението и в проспектите са т.нар. фауна. Животните са само сърни и елени, чието количество не надвишава 30на брой. Достъпът до тях е ограничен и е нежелателно приближаването отвъд оградата, с която е опасана цялата ливада, която обитават.

Замък Твикел, Холандия

 

Kasteel Twickel, Twickelerlaan 7, 7495 Ambt Delden, Нидерландия

Скитането из пределите на имението в друга посока, отвежда до езерото, над което има няколко достъпни за посетители мостове. Единият се протяга към каменни стъпала, които отвеждат до хълм, на върха на който е построена белокаменна ротонда. А другият отвежда до ливада, в края на която се намира червеникава, вероятно наблюдателна кула. Тази кула е определено архитектурен шедьовър, заради пищната си орнаментика. Вижда се още от градчето Делден и е като опознавателен знак за замъка Твикел.

Замък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, Холандия

 

Около имението се намират няколко ферми (за домашни животни, за коне и за зърно), които са също собственост към имението. Разпознават се лесно по цветовете, с които имението бележи всяка своя постройка, а именно бели капаци на прозорците, оградени с черен кант. Черно и бяло- това са цветовете на Твикел.

Замък Твикел, ХоландияЗамък Твикел, Холандия

 

Част от производството в тези ферми може да бъде закупена от магазин, който е изграден на входа на замъка. Наред със сувенирите, картичките и книгите за замъка се продават вино, мед и пчелни продукти, яйца, плодове, компоти, конфитюри, които носят запазената марка производство на Твикел.

Замък Твикел, Холандия

 

Важно за онези, които искат да разгледат имението, е работното време. Градините и парковете са отворени за посетители от м. Май до м. Октомври от 11.00до 17.00часа в дните от вторник до събота включително. Със същото работно време за периода е и магазинът, но в периода от м. Ноември до м. Април е отворен от 11.00 до 16.00 часа. Около замъка Твикел има голям паркинг за автомобили с такса 1 евро за ползването му. Таксата е една и съща, без значение от времето престой. Паркингът за велосипеди и мотопеди е безплатен. Препоръчвам делничните дни за посещение, защото тогава е по- спокойно. През уикендите тук прииждат повече хора, както и във времето на отпуските през юли и август.

Край

 

Автор: Янита Николова

Снимки: авторът 

 

Други разкази свързани с Холандия – на картата:

 Холандия

 

Никола Балов: Sony Xperia Z3 Compact ще се предлага в страхотни нови цветове

$
0
0
Sony Xperia Z3 Compact ще се предлага в страхотни нови цветове
Утре следобяд ще се проведе официалното събитие на Sony за IFA 2014, а на него очакваме куп нови устройства, за…
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live




Latest Images