Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Еленко: Galaxy Nexus

$
0
0

Къде сме ние?

Светът на мобилните устройства е раздробен откъм операционни системи и още по-раздробен откъм производители. Към днешна дата има 2 схеми които са узрели и си струват – iPhone (за който не мога да кажа нещо ново) и Android на Google.

Google направиха за телефоните това, което е Windows за компютрите – вездесъща, що-годе отворена (не и безплатна) операционна система.

Всички говорят за 4-та версия на Android – с невкусното странното име Ice Cream Sandwich и за втория смартфон, в който Google участват активно заедно със Samsung – Galaxy Nexus. Субективно, но официално, това е най-добрият Android телефон правен до днес, защото живеем в такива времена, че всичкият хардуер е сходен и добър, но софтуера откроява устройствата. А когато Google прави софтуера, има правото да го сложи пръв на своя телефон.

Ако мога да направя аналогията с Windows – всички лаптопи са горе-долу еднакви, но ако Microsoft направят лаптоп, който да има най-новия Windows, то той ще се открои.

Принципно, ако четете ревюта където цитират мегахерци и ядра, спрете да четете, защото днес е по-важно как се усеща даден телефон, а не с колко мегахерца е под капака. В същия смисъл – не можете да сравнявате скоростта на Android и iPhone и Lumia 800, защото все едно да сравнявате 3 различни коли карани по три различни шосета.

Ето илюстрация на основната разлика между Apple, Google и производителите на телефони:

  • Apple имат цел да правят добри телефони и добър софтуер, с което си създават (затворена, но улеснена) екосистема, за да може хората да са щастливи и да си купуват приложения лесно от тяхната екосистема, която пък се подхранва от продуктите на качествени разработчици, които в замяна получават солидни приходи.
  • Производителите (Samsung, HTC, Motorola) имат цел да пускат нови модели, за да ви продадат хардуера. Тях не ги е грижа да адаптират последния софтуер за стар модел (дори излязъл преди 6 месеца), защото няма да изкарат повече пари от него. Пример за това е как Samsung Galaxy S няма да получи Android 4, въпреки че техническите му характеристики на телефона са актуални. Това е разход за Samsung, който няма да се върне.
  • Google имат за цел повече производители да продават телефони с тяхната операционна система, защото им плащат лиценз. И другата им грижа е хората да ползват техни услуги навсякъде, защото ги опаковат с реклами.
  • Microsoft се събраха с Nokia, за да имат качествен производител на телефони под ръка, в момента се чудят как да направят екосистема от приложения за Windows Phone 7, който впрочем не е лош.

И така – реших да пробвам за първи път какво е да се ползва Android след като дълго време съм ползвал iPhone и съм наясно със Symbian. (Никога не съм ползвал Windows Phone, но бих.)

Преамбюл

След като изгледах този епичен спор на про и анти-Android гурута и доста изчерпателни ревюта ми се прииска да тествам. @chilko бе така добър да направи връзката, а от PR отдела на M-Tel бяха така добри да се свържат с мен и да ми изпратят телефона за тест без условия, за което им благодаря. Nexus-а пристигна в чисто бяла кутия, което ме кара да вярвам, че не ползвам пазарната версия, а прототип.

И преди да ме попитате (защото всички колеги ме питаха) – нямам идея кой продава Nexus, но знам, че е по-скъп от iPhone. И нямам идея кой пуска тези реклами на Nexus по BG телевизията – пълна загадка са и за мен.

Това ревю е направено след 2 седмици постоянна, щателна употреба, без достъп до друг телефон. Всеки ден. Дори си водех бележки. Както трябва да се правят ревютата.

Преди да старта на Nexus

Телефонът е преди всичко един огромен дисплей. 4.65 инча! Толкова голям, че като ходите из града, хората мислят, че сте се прецакали с някъв малък таблет. Интересното е, че не можете да усетите, че е по-голям от iPhone когато е в джоба ви, защото е приятно тънък. Спорно е дали е ергономично да има дисплей по-голям от 3.5″ (размера на iPhone), и след теста съм на мнение, че всичко над 4″ е неудобно (пръстите на човек са къси за кой да е интерфейс) и мога да прогнозирам, че следващия iPhone ще е 4″ екран и инчовата надпревара ще свърши.

Galaxy Nexus е с приятно криво стъкло отпред и изцяло пластмасов гръб, което го прави да изглежда по-евтин от iPhone или Nokia N9 / Lumia 800, a реално не е. Моят беше чисто нов, но съдейки по качеството на пластмасите, това не е джаджа, която ще остарява добре. “Защо да слагат метал и стъкло в телефон – това да не ти е чалга клуб?“ Един колега с по-стар Samsung се пошегува. Но металът и стъклото дават чувство за естетика, а пластмасата – не.

Nexus ползва нормален SIM, затова моята micro SIM, трябва да мине през адаптер от DealExtreme.

Nexus тежи точно колкото iPhone 4, но понеже е по-голям, се усеща като по-лек.

Накратко – въпреки големия размер, това не е проблем при ежедневна употреба. Нещо като BMW X6 – първо се чудиш защо някой изобщо прави такава кола, но като свикнеш да я гледаш по улиците и ти се струва нормална.

Старт и контакти

Телефонът се стартира с анимация, която прилича на севернокорейска манифестация от близкото бъдеще. Джуркат едни механични многоъгълници, а след това блесва един робот, разбира се във всички цветове на дъгата.

Първоначалните инструкции са изключително лесни и понятни, а първата ми приятна изненада е, че превода на български го има и е читав. А аз съм претенциозен на преводи. Има моменти, в които не им е стигнало мястото и можете да видите прекъсвания в изреченията „Осветеност на диспле…“, но за сравнение – iOS и Windows Phone 7 (все още) нямат интерфейс на български, а преводът на Symbian е лингвистична мистерия.

Не влязох в деведесетарския проблем с копиране на контакти от SIM карта, защото на iPhone-а си ползвам Google Contacts и Exchange сървър за синхронизация на поща, контакти и календари. След като въведох Gmail акаунта, всичките ми контакти светнаха с телефони и мейли (и безполезните Google+ профили).

Клавиатура

Въпреки че сте избрали клавиатурата да е в тон със системния език, телефонът пак си пердаши на английски. Не намерих вградена българска клавиатура. След мръхтене в Twitter, @suncho ми каза да си изтегля клавиатурата на sashomasho, като мислех че се шегува за името на продукта, но не. Към днешна дата, този човек е направил най-читавата клавиатура за Android. Ако бях президент, щях да го наградя с медал, защото реално този човек е съвременния български будител, защото десетки българи ползват неговия продукт. Не е БАН.

За разлика от iPhone и другите мобилни операционни системи, Android има предсказване на думите с вграден речник. Но! Българският език е с много представки, наставки и окончания и дългите думи рядко се уцелват, а тази опция има смисъл именно там. Защото имате „интелигентен, интелигентният, интелигентната, интелигентното“. Всички опции не могат да се видят на дисплея, а докато се отсеят точните и да изберете вашата дума, вие вече сте я написали.

С по-голяма клавиатура се пише добре, но не знам защо имам чувството, че понякога Android се бави с клавиатурата. Може да е само при мен.

Луук енд фийл / интерфейс и навигация

В Android 4 водещата тема е визуалният берекет. Стигнете ли края на страница, екранът се облива в мазно синьо. Стигнете ли последен панел при хоризонтална навигация, екранът се извърта, сякаш пръстите ви огъват 2D екрана на телефона в триизмерното пространство.

Имате 7 (седем) начални екрана, които не може да намалите. Аз ползвах бая апове, но имах нужда от 2 екрана. Японската мъдрост гласи, че човек е най-спокоен, когато инструментите отговарят на възможностите му. При мен имаше надскачане и се притеснявах от другите 5 екрана.

Най-голямата загадка за мен са 3-те софтуерни бутона в основата, които са бивши хардуерни – „назад“, „къщичка“ и „мултитаскинг“. Защо правиш софтуерни бутони да емулират хардуерни? Не знам. Може би е традиция. Тези бутони са там през цялото време. Дори когато играте игри. Честно. Дори когато играете игри, тези бутони са там и ако мръднете 0,3 см надясно с палец, вместо да натиснете скок, вие отново сте на home екрана. Играта е загубена.

Бутонът „назад“

Навигацията в интерфейса на Android 4 се крепи на бутона „назад“, като проблемът е, че не винаги връща назад. Понякога връща „нагоре“ като папка в Windows и от там вече няма връщане назад. Ако излезете от приложение (апликация, ап) с бутона „назад“, и попаднете на home екрана, ако натиснете „назад“ да се върнете в приложението, от което сте дошли, бутонът „назад“ не прави нищо, а е активен.

Бутонът „опции“

Понякога е 3 точки, понякога прилича на врътка от радио то 70-те. Не става ясно каква е разликата.

Към началото?

Няма начин как да стигнеш до най-горе на уеб страницата или фийда в дадено приложени. Четеш, четеш, четеш дадена статия, но за да се върнеш към началотото и трябва да скролираш до горе или да я презаредиш.

Търсене

То най-често е долу до 3-те бутона, но като го натиснете се премества горе, за да ви дава резултати, разбира се, под нея.

Като цяло неконсистентността на интерйфейса затруднява. Android наскоро вкараха някакви напътствия за дизайн, които бяха оспорени от топ дизайнерите, но дори да са хубави – не виждам как ще ги наложат сред разработчиците, след като няма контрол над приложенията. В много приложения дори бутоните в диалогов прозорец OK и Cancel са разменени.

Камера

Става да запишеш работно време на магазин и да туитнеш смешна улична обява, но камерата е до никъде сравнена с тази на iPhone 4. А ако е тъмно, все едно нямате камера. Видеото е видео, както на всеки телефон – нищо особено.

Двата шрифта

Бях чувал, че Android има само 3 шрифта. (За сравнение – iOS има 58, Windows Phone 7 ползва красивият Segoe и повечето Windows шрифтове.)

Знаех, че типографите дизайнерите на шрифтове наричат системния шрифт на Android – Roboto с думите франкенфонт, защото е окрал 4 известни шрифта и че Google са направили с DIN това, което направиха Microsoft с Helvetica, а именно – бледото копие наречено Arial. 

Знам, че класически шрифтове като Helvetica и Frutiger е невъзможно да се вкарат в Open Source операционна система…

Но не очаквах, че всички сайтове, които отворите на Android телефон ще бъдат показани с 2 шрифта – Roboto и още един серифен, чието име дори не мога да намеря.

Това е все едно да си купите 2-метров LCD телевизор и всички HD филми на него да са само с 2-ма актьори, при това не най-добрите.

Всички сайтове на мобилния екран изглеждат еднакви сходни.

Android Market и приложенията от трети страни

Android Market прилича на Илиенци. Има богат избор от приложения на ниски цени. Основният проблем е, че има много ментета (Angry каквото-си-искате и Siri for Android), и че няма селекция и защита на потребителя.

Приложенията се изтеглят бързо, и не те занимават с акаунти. Цените са сметнати до стотинката та чак са объркващи – 3,43 лева.

Официалните приложения на големи компании изглеждат като да са правени от Б-отбора от разработчици на производителя. Twitter лагва. Честно – приложение, което се ползва супер много на мобилни устройства се бави като скролваш. А скрола не е 3D огментед риалити врътка, а скрол на малки снимки и текст. Необяснимо.

Ebay е с неконсистентен интерфейс. Като сравните с приложението на iPhone е трудно да повярвате, че двете идват от една и съща компания.

Игрите работят добре, но няма екосистемата на Apple игрите, няма и много известни заглавия, ако не броите Angry Birds. Приятна изненада е, че има стари игри на границата на авторските права, например MAME4Android.

При приложенията може да усетите колко трудно се разработва за Android. Някои бутони са прекалено малки, защото са растерно правени за по-малък екран (например Twitter). Други не изпълват целия екран. Като цяло е дизайн от комитет.

Не знам как много хора хранят мита, че на Android всичко е безплатно. Истината е, че всяко безплатно приложение на Android има същото, но много е много по-добро за iPhone, а най-добрите платени приложения за iPhone нямат аналогия в Android.

Батерия

За телефон с подобен екран, батерията е добра. При честа употреба ми изкарваше не по-малко от ден. А когато ползвам по-малко, дори 2 дни.

Много странно е, че Galaxy Nexus се зарежда изключително бавно през USB. Пълно зареждане ми отне 6 часа. Докато ако го включите през адаптера, е на 100% за час и нещо.

Заключение

Добър телефон ли е Galaxy Nexus – определено да.

По-добър ли е от iPhone 4 / 4 S – определено не.

За кой е предназначен? За хора, които знаят в какво се забъркват. Също така, бих взел по-евтин модел с Android (версия 5.0) на майка ми, например, защото е добре преведен и обяснен на български.

След теста не мога да проумея хората, които се наричат Android фенове. Това е като да си фен на Windows. Windows работи, но стига до там.

***

Ако намирате неточности в това ревю или нещо съм объркал (подозирам че ползвах прототип с Android 4.0.2), драснете ми 1 email или коментар, ще се поправя.

___

† В ревюто ми не включвам бъговете, които предполагам са от не-финалната версия на софтуера – необяснени редовни прекъсвания на телефонни разговори, замръзвания и леко мърляв дисплей.

‡ Личен съвет извън темата. Ако още се лутате в морето от опции за синхронизиране – отделете 1 ден да си прехвърлите телефоните към Google Contacts и ще се преродите.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>