Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Училище по роботика "Robopartans": Творец от страната на изгряващите роботи

$
0
0

И така.

Още от моите „важни“ въпроси:

Как да държите саморайски меч и да замахнете с него така, че да потушите противника си?
Как да се държите ако случайно попаднете на събитие свързано с манга културата?

Днес искам да ви разкажа за Антоанета Михайлова, Мастър Тони, преподавател в Робопартанс и междувременно програмист. През ръцете на Тони са минали не малко ученици. Тя ще е отговорна и за част от бъдещия графичен облик на Робопартанс. Със страст към предприемачеството и рисуването Тони има няколко проекта зад гърба си. Все още виждам телефони със стикери произведени от започнатия от нея, Екатерина и още няколко човека проект за напълно индивидуални лепящи се стикери за телефони. А с професионалния си опит като програмист в няколко фирми определено има на какво да научи учениците. В периодите, в които не може да поема групи някой от родителите често ми се обаждат да питат, кога ще е следващата група на Тони :)


Разбира ли Антоанета Михайлова от роботика и информационни технологии? – Тони се е справяла с предизвикателства при интегриране и управление на малки и големи софтуерни системи. А опитът и с технологичното предприемачество й дава добър поглед не само върху технологичната част, а и върху общата картина.

На колко събития в България свързани с манга културата е участвала Тони? – на всичките. Един от първите големи фенове. Разказвала ми е как в началото, преди много години, са се събирали в хижи, някакви зали и какво ли още не. Просто защото са фенове. Просто заради идеята, за да бъдат заедно, да споделят ентусиазма си, да разговарят повече за част от културата на страната на изгряващите роботи. Да си фен, да вярваш, да си запален е нещо, което не се среща често. Или поне аз не го срещам често. Разказвала ми е как за няколко години са превърнали събитието от кратка сбирка на 20-30 човека до фестивал в два дни, посещаван от хиляди, заплащащи дори такса вход, за да се покрие наемът на помещението. Тони бе манга фен, преди това да се превърне в нещо готино, което хиляди правят. Дори успя и мен да ме заведе на един от фестивалите.

От кога започва летоброенето? – вие ще кажете от януари и вероятно ще сте прави за голям част от хората. Но веднъж Тони започна годината от септември, като нарисува календар започващ от, да да, от септември. Това добави още една капка към големия смут с обърканите календари на планетата Земя. Предоставям ви някой от творенията й. Разгледайте и другите - http://fantasiq.deviantart.com/gallery/

Може ли Антоанета Михайлова да мотивират момичета да участват в състезание по роботика? – може! Защо в техническите науки има малко момичета е труден въпрос. И аз нямам точен отговор. Затова „натоварих“ Тони с не леката задача да събере в отбора си по роботика повечето от момичетата в Robopartans и да участва на състезанието FIRST LEGO League 2011 в София. И не малка част от тях останаха до края и наистина участваха в състезанието. Догодина се надявам да имаме цял отбор само от момичета…

Малко хора осъзнават, че „специалистите по информационни технологии“ не се различаваме много от художници и творци. Просто на нас често ни се налага да вършим и бояджийска работа и изключителността на нашия труд го разбират още по-малко хора отколкото хората разбиращи Пикасо. За да преподава информационни технологии, един преподавател трябва да бъде творец сам по себе си. Изключително полезно е също така да си запален и с ентусиазъм, като например към саморайските мечове, кимоната и манга културата.

Иска ми се да има повече такива преподаватели.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>