Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Бу: Кърменото бебе

$
0
0

От близо 8 години водя лекции за кърмене, където разбира се, нормалността на кърменето и всички най-разнообразни ползи, които човешките деца получават от човешкото мляко, често са в центъра на вниманието. Понякога човек забравя, че кърмата не е някаква специална супер-храна за богоизбрани, тя е просто храната, предназначена за нашите бебета и е най-нормалният начин те да се хранят, за да растат и да се развиват оптимално. Затова, ето едно просто помощно средство за напомняне :)

(сс) Царството на Бу

На снимката е малкият Николай Нецов, на 7 месеца – той и майка му Десимира Николова имат най-искрените ми благодарности, че се съгласиха да участват в този проект за блога :)
Снимката е правена от Калина Арсова, на която също благодаря от сърце!

Схемата може да бъде свалена и използвана свободно за лични нужди, курсове, обучения и други при следните условия: за некомерсиална употреба, задължително с водните си знаци, при изрично упоменаване на източника (Царството на Бу) и линк (www.missby.wordpress.com),където е приложим.

автор: Бу, ЛЛЛ Лидер, IBCLC, RLC за „Първите седем“, февруари 2012

*****

Разбира се, за всички, които се интересуват от подробности за горните текстове, ето малко повече под формата на линкове:

Апендицит: Много по-малко вероятно е децата, които развиват остър апендицит, да са били кърмени.

Черва: благодарение на майчиното мляко бебетата имат здравословни чревни бактерии, които подпомагат доброто храмосмилане и страдат по-рядко от запек и колики, за разлика от некърмените си връстници.

Храносмилателна система: Изключителното кърмене през първите шест месеца от живота на бебето намалява риска му от хранителни алергии, от гастроинтестинални инфекции и значително намалява риска от улцеративен колит и болест на Крон в зряла възраст.

Уши: Кърмените бебета страдат много по-рядко от ушни инфекции (отит), сравнено с изкуствено хранените бебета.

Емоционално развитие: Кърменето дава отлична възможност на майката и бебето да общуват от рано и ефикасно да се сближат, с много контакт кожа-до-кожа, контакт с очи, глас и докосване, предназначени само за кърменото бебе.

Ендокринна система: кърменето намаля риска от диабет както за бебето, така и за майката.

Очи: бебетата, получавали майчино мляко поне 4 месеца, са с по-остро зрение от некърмените си връстници.

Сърце и кръвоносна система: сърдечният ритъм е по-равномерен при кърмените бебета, а като възрастни ще са с по-ниски нива на холестерол, както и по-рядко ще страдат от високо кръвно налягане.

По-високо IQ: ‘добрият’ холестерол и специалните мастни киселини в кърмата помагат да се подпомогне по-доброто развитие на нервната и мозъчната тъкан.

Имунна система: майчиното мляко стимулира имунната система на бебето да съзрее чрез антителата в нея и по-лесно да се справя с болести и инфекции. Смята се, че кърмените бебета реагират по-добре на ваксините. Кърмените бебета са с по-малък риск от развитие на рак в детска възраст.

Стави и мускули: кърмените бебета страдат по-рядко от ювенилен ревматоиден артрит.

Бъбреци:  майчината кърма съдържа по-малко сол и по-малко протеин и така е по-нежна към бъбреците на бебето.

Бели дробове и дихателна система: кърмените бебета страдат значително по-рядко от респираторни инфекции, по-малко хриптене, за разлика от изкуствено хранените бебета, сред които се наблюдават и по-чести случаи на пневмония и инфлуенца.

Уста: при бебетата, кърмени над година се налага по-рядка ортодонтия и развиват по-добра захапка. Сученето от гърда подпомага по-доброто развитие на лицевите мускули в ранното детство.

Кожа: изключително кърмените поне 4 и повече месеца бебета страдат по-рядко от алергична екзема.

Небце: деликатните промени във вкуса и аромата на майчиното мляко подготвят кърменото бебе за плавен преход към захранването и приема на различни храни.

Отделителна система: кърмените бебета страдат по-рядко от инфекции на отделителната система.

Гърло: при кърмените деца по-рядко се налага отстраняване на сливиците.

За създаването на плаката за кърмене са ползвани идеи от askdrsears.comthealphaparent.com и examiner.com



Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>