Живакът се гмурка под нулата и ние се скриваме в топлите си къщи. Снегът е покрил всичко и наоколо няма много живот. Една част от животните е избягала надалеч, към по-топли земи; други са се потопили дълбоко на дъната на реките, езерата и блатата. Много птици, някои прилепи и дори пеперудата монарх, са отлетели на юг, за да избягат от студа. Змии пътуват десетки километри, за да се съберат със събратята си в сравнително топли подземни пещери. Жаби копаят дупки на дълбочина до един метър, където се заравят. Много дребни животни като саламандрите и стоножките се спускат да търсят убежище от леда в дълбоките тунели на мишки или къртици. Много жаби и костенурки също търсят топлината на водната среда, където температурата се задържа между 4 и 0 градуса. Калинките се събират на пълчища и се крият в сухи и сравнително топли кухини. Някои насекоми, като водните кончета например, пък прекарват зимата като водни ларви и се появяват в откритото пространство едва, когато тревата си подаде носа от размекнатата земя. А на дървото пред прозореца стърчат два мънички синигера и накокошинено и съсредоточено се опитват да се стоплят.
Врабчетата, синият и големият синигер са най-честите посетители на хранилките в града
Студеното време, комбинирано с много сняг и лед, е не просто неприятно за птиците, но и опасно за живота им. Голяма част от хранителните им запаси са покрити с дебел пласт лед и сняг. Нещастниците, които остават около нас през зимата, са се приспособили към лошите условия – виждате ги навсякъде, накокошинени и прилични на пухени топчета. Някои птици могат да забавят метаболизма си, като по този начин намаляват количеството храна, от което се нуждаят. Но въпреки това суровата зима взима своето от птичките като убива много от тях с глад и мраз.
Хранилките за птици са лесни за измайсторяване – можете да си направите хранилка от всяка празна пластмасова бутилка, или да си купите в големите зоомагазини и цветарници. Семенцата и няколкото бучки мас от вашия заден двор може би ще са единственото, което много птички могат да намерят през страшните времена на студената зима. Нека хранилките да са няколко – няма да повярвате колко много птици могат да се съберат само при вас. Източникът на храна ще дойде като манна небесна на дребосъците – синигери, врабчета, чинки, пък и на по-големите нахалници като косове, свраки и сойки. Особено чинките и косовете, които се движат на ята, може да населят околните дървета и, умиращи от глад, да изпразват хранилките час по час.
Мас/масло, сурови ядки, сурова кайма – пълни със скъпоценни калории
Не забравяйте маста – тя е един от най-големите помощници на птичките през зимата. Предоставя им много енергия и им помага да се стоплят. Перата на дребосъците също имат нужда от мазнина, за да са плътни. Добър източник на мазнини са суровите ядки – например фъстъците. А суровата кайма е просто добре дошла, за червеите от рибарските магазини вече да не говорим. Като слагате всичко това в хранилките, не забравяйте, че то би било прилична храна за скитащите котки, които са не по-малко гладни и премръзнали от птичките и биха изяли с удоволствие и самите тях. Така че трябва да гледате да слагате хранилките така, че да не създавате опасност за хранещите се пилци.
Сигурно всеки ден ви се налага да изхвърляте стар хляб, недоядени филии или поне трохите от масата – не ги хвърляйте. Те могат да означават още един ден живот за някое прегладняло врабче.
Ако наблизо имате кълвачи, чинки или черешарки, можете да нахраните дори тях. Тук нещата са малко по-сложни. Нужни са ви няколко шишарки, които да завържете за дървото, добре намазани с фъстъчено масло, което тези птици обожават. В краен случай можете да мажете фъстъченото масло направо по дървесната кора, те ще си го вземат оттам. Никога обаче не им давайте само фъстъчено масло – една хубава каша от корнфлейкс, мюзли, семенца и фъстъчено масло е незаменима, тъй като лепкавата консистенция на маслото може да запуши гърлата на някои птички.
Когато слагате поилки – сложете една паничка обърната наопаки в купата с вода. Така птичките могат да стъпят на нея и да пият по-лесно
И не забравяйте водата! Макар и да има много сняг наоколо, всички източници на вода са замръзнали, задължително сипвайте топла (но не вряла) вода в плитки купички поне два пъти през деня, за да могат дребосъците да пият преди да е замръзнала.
Добра стратегия е хранилките да се пълнят няколко часа преди залез слънце, за да може енергията, която птиците ще получат, да им помогне за през нощта. Но все пак, ако на перваза се наредят цяла компания синигери и ви гледат въпросително – не ги карайте да чакат.
Един ден без храна може да погуби малките пилета, тъй като техния бесен метаболизъм ги поставя пред условието храна или смърт. Когато едно толкова малко същество трябва да произвежда топлина в среда, чиято температура е по-ниска с цели 30 градуса от неговата собствена, калориите се горят без никакво пестене.
Няма нищо по-обезкуражаващо от това да закачиш цяло кило сурови фъстъци на дървото и да гледаш цял ден как се поклащат самотно цял ден, без никой да им обърне внимание. Не се притеснявайте – обикновено на птиците им трябват няколко дни преди да намерят вашата хранилка.
Това е ръчно направената хранилка на Ина Генчева - намерили я за 3 дни
ХРАНИЛКА ОТ БУТИЛКА
Не е никак трудно да се направи хранилка от всяко двулитрово пластмасово шише. Шишето трябва да се измие хубаво и да се махнат всички етикети. Дъното му ще е горнището на хранилката. Направете две малки дупки в дъното на шишето и прокарайте тел през тях, за да направите халкичка, която ще бъде закачалката. Залепете дупчиците с изолирбанд, за да не влиза вода при семенцата и да ги разваля. Четири пръста над капачката направете две дупчици една срещу друга, през които да можете трудно да прекарате клечица от китайски ресторант или друга пръчка, дебела горе-долу колкото молив. Същите кацалки могат да се направят още четири пръста нагоре, и още четири. Ниско над тях направете също толкова малки дупчици, през които птичките ще си взимат семенца. Направете дупките според семената, които ще сипвате в хранилката – разбира се, няма да са еднакви за просо и слънчоглед.
Качена снимка
ГОЛЕМИТЕ НАТРАПНИЦИ
Понякога се случва да искате да нахраните синигерчетата, а сойките да пристигат и шумно и нагло да изяждат на няколко хапки цялата мас, с която синигерчетата биха се хранили една седмица. Сложете наблизо хранилка с гранулирана кучешка или котешка храна – любимо зимно ядене за гаргите, сварките, сойките и дори за косовете. Когато големите птици свикнат с нея, постепенно започнете да я отдалечавате. Но не по много, просто от клон на клон, все по-далече от хранилката за дребосъците, докато големите спрат да проверяват тяхната и свикнат да ходят само на своята хранилка. Друг вариант е да използвате такава хранилка, на която големите птици и да искат не могат да кацнат. Но винаги, когато имате големи и гладни разбойници наоколо, те ще разгонват пиленцата, дори да не могат да им вземат храната.
ПАДНАЛИ В СНЕГА
В най-студените нощи не е рядкост да се натъкнем на премръзнало и паднало на земята птиче. За съжаление, колкото и да ни се иска, можем да направим твърде малко за тези нещастни същества. Разбира се, проблемът е студът, но дори да ги стоплим, вече получените увреждания и най-вече фактът, че човек ги пипа, си казват своето. Разбира се, човек трябва да има наистина кораво сърце, за да остави такова птиче на замръзналата земя. Като го вземете, гледайте да не го пипате и натискате с пръсти, увийте го в нещо съвсем леко и не го мачкайте. Когато го занесете вкъщи го сложете в затъмнена кутия, застлана с нещо меко и топло. Не го слагайте в най-топлата стая, напротив, защото рискувате температурен шок. Сложете го на сравнително хладно място, където няма течение, шумове и светлина. Покрийте кутията с нещо, така, че да може да влиза въздух, и му сложете вътре в една капачка от буркан малко размекнат хляб с масло – едва ли ще яде, но защо да не пробвате. Дръжте го така поне 12 часа без да го безпокоите и ако тогава е живо, бързо звънете в местния зоопарк, за да определите какво е пилето и как можете да му помогнете.
Още полезни съвети ще намерите на сайта на БДЗП