За началото на тази седмица бях планирала две публикации с рецепти за супи, но тя не започна никак добре и си отиде желанието ми за писане. След няколкото по-меки и леко изкарани сезона изглежда отвикнахме и позабравихме колко люта и сурова може да бъде понякога зимата... и колко важна е добрата организация и подготовка, за да се контролира поне това, което ни е по възможностите. Тъй-като естеството на днешните рецепти ме връща назад в миналото, замислих се как хората са приемали тогава студените зими с близо метър сняг в двора и страховити виелици. Дали са ругаели времето или са били по-смирени в това, което им е отредила природата, а може би по-малко и от двете ....
Едно е ясно, независимо дали годината се е случила добра или не толкова, събраната реколта е била грижливо подреждана в зимници, долапи ... въобще всяко нещо е било обработено и съхранено, както си му е реда в очакване на студеното време ... На огнището или печката често е къкрел бобец, а опърлените сухи люти чушлета са му придавали неповторим аромат.
Чорбата от червена леща и булгур е традиционна за съседните ориенталски държави. Тук присъства в един по-фин вариант като крем супа. Булгура се съчетава много добре с лещата и придава нужната плътност на супата. А опушения червен пипер е част от ароматното олио, с което я гарнираме, или пък него си го поръсваме допълнително....
Втората ми рецепта е от българската национална кухня. В оригинал баницата е постна, с предварително запечени на сач кори, пълнежа е само с булгур и спанак ( или лапад). Пече се на плочата на печката, като се обръща по средата на печенето. Хареса ми този вариант - със и без добавка на сирене. Направих я и вита, със заливка, също беше вкусна. Плънката търпи всякакви вариации на продуктите и количеството им съобразно собствения вкус.
На финала искам да анонсирам стартирането на най-новото кулинарно училище, което е факт от 6 февруари. Програмата му предвижда както цялостен курс от 12 посещения, така и единични сесии с определена тематика. Гид в необятното пътешествие из тайните на кулинарията е професионалния готвач Виктор Арнаудов. Електроуреди, съдове, подправки - всичко е подредено и в бойна готовност за подвизи всякакви...
Крем супа от червена леща и булгур
100 г червена леща
70 г булгур
1 глава лук, нарязан на ситно
3 скилидки чесън
1 сл доматено пюре
1 1 /2 чл червен пипер
сол и черен пипер
суха мащерка
2 сл зехтин
Лука се запържва, добавят се нарязаният чесън и стритата мащерка, след това червения пипер и доматеното пюре. Разбърква се 2-3 пъти и се долива 750 мл горещ зеленчуков бульон (или вода). Добавя се булгура, оставя се да заври и след 5 минути се слага лещата, сол и черен пипер. Ястието къкри 15-ина минути, след което се пасира. Супата се поднася гореща, гарнирана с гъсто кисело мляко и ароматно олио.
Ароматно олио - загряват се 5-6 сл зехтин с 40 г масло, прибавят се 2 чл сух джоджен и 1 чл червен пипер на прах(сладък или лют, опушен или не), разбърква се докато се разтопи маслото и се дръпва от котлона.
Баница с булгур и спанак
200 г кори дърпани на сач
80-100 г булгур
250-300 г спанак
100-150 г сирене
100-150 мл олио
масло за намазване на тавата
1 скилидка чесън
сол и черен пипер
сух джоджен
Булгура се измива добре, сварява се за 20 минути и се отцежда. Измития и нарязан спанак се задушава с чесъна в част от олиото, докато омекне, добавя се булгура и 1-2 сл вода, подправя се със сол, пипер и джоджен и се отстранява от котлона.
Корите може предварително да се разрежат на две, в зависимост от големината на съда, в който ще се налагат. Покриват се с влажна кърпа. В намазана с масло тава се редуват кори, поръсени с олио и част от плънката ( корите леко се надиплят, ако са по-големи). завършва се с кора, поръсва се с олио и се слага да се пече в загрята на 180 градуса фурна. След като се зачерви добре, с помощта на друга тава или метален поднос се обръща, за да се запече и от другата страна ( ако е нужно, се поръсва с малко мазнина или се намазва с масло). Поднася се топла, с кисело мляко или айрян.
За голяма вита баница, удвоете продуктите. Навийте корите на руло, като предварително ги поръсите с олио и плънка ( корите, дърпани на сач дръжте под влажна кърпа, след като са извадени от пакета). Завивайте рулата от външния диаметър към центъра на тавата ( намазана с масло). Когато приключите, поръсете баницата с малко олио, запечете за 10-ина минути в загрята до 180 градуса фурна, извадете и залейте с предварително подготвена заливка от 120 мл прясно мляко, 40 г стопено масло, 1 сл брашно и щипка сол. Допечете баницата до златиста коричка.
В този вариант можете да пропуснете добавяне на сирене в плънката, а да поръсите 80-100г от него върху баницата преди да я залеете с млечно-яйчената смес. Всичко зависи от това дали харесвате и искате да усещате само плътния специфичен вкус на булгура и спанака или предпочитате да са обогатени с този на сиренето.