Продължаваме по стъпките на Крали Марко в района на Прилеп (Македония). Цветан вече ни показа самия Прилеп, както и Зрзе, а днес ще тръгнем към манастира Трескавец
Приятно четене:
Прилеп
част трета:Трескавец
Така се вижда манастира Трескавец ,,Пресвета Богородица ‘’ от Златовръх,най- високият връх, 1422м край Прилеп.
Някога монасите са монтирали златна топка в форма на ябълка за гръмоотвод на върха. Турците май я откраднали и оттогава трещи при всяка буря, та ето ти – Трескавец. Трябва да си доста изтрещял за да се изкачиш догоре. Пътя -10 км е много лош меко казано ,стръмен с голями ями. Още по-недостъпен става след пороен дъжд.Ямите стават още по дълбоки и трябва някой да ги зарие отново.Дори нашите домакини от Прилеп не се бяха качвали. Манастирът като магнит привлича хипнотично чужденци- авантюристи и поклоници. Нарамила раница срещнахме една японка по пътя сама ,а по късно и двама германци. Изходен пункт е новото гробище ,до които може да се стигне с градския автобус или с такси за 5 евро .После пеша 2 часа или с джип нагоре според табелата. [geo_mashup_map zoom="10"] [geo_mashup_location_info]За връщане има по къса пътека- за час надолу ,обезопасена с въжета в скалите до манастира Вароша. След като вчера си взехме пая -два часа по баира за Зрзе решихме да не се правим на интересни и да приемем офертата на Гоце. Поканихме и нашите домакини. Останахме изненадани, когато Гоце се появи с зелен военен джип УАЗ.
Подарък от Българската армия за Македония ! Подскачайки на всяка голяма дупка ,здраво се бях хванал с едната ръка ,а с другата снимах.След час друсане на бъбреците се показа гордият и дивен Трескавец. Съветската машина не се изложи и ни изкара догоре –бавно и славно.
Жилищното крило е въстановявано след два пожара с доброволен труд и материали от упоритите жители на Прилеп и Вароша,вярващи в благодатта на това свято място.
Главния външен вход на църквата.
[caption id="" align="aligncenter" width="661" caption="Главният външен вход на църквата."][/caption] Богородица над входа . [caption id="" align="aligncenter" width="661" caption="Богородица над входа"][/caption] Ктиторът - сръбският крал Стефан Душан ,завладял Прилеп и Трескавец през 1334 г . е издал хрисовул,,по примера на древните царе-гръцки и български,които преди мене владееха тези земи..”. [caption id="" align="aligncenter" width="650" caption="Стефан Душан"][/caption] Детайл от античен християнски храм вграден в стените на църквата. [caption id="" align="aligncenter" width="650" caption="Детайл от античен християнски храм вграден в стените на църквата."][/caption] Българска плоча на дарители. [caption id="" align="aligncenter" width="602" caption="Българска плоча на дарители."][/caption] Сръбска плоча на дарители. [caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Сръбска плоча на дарители"][/caption] Ктитор или спонсор. Крали Марко?Надписът е заличен. [caption id="" align="aligncenter" width="625" caption="Крали Марко?"][/caption] Пристроеното крило, като прозореца е зазидан след земетресение. [caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Зазиданият прозорец"][/caption] Мъченици за вярата.Легендата за Трескавец, записана от Димитър Талев, разказва за избитите до крак монаси от турците и драмата на султанката Мара... [caption id="" align="aligncenter" width="649" caption="Мъченици"][/caption] А в долния десен ъгъл на прозореца е вградена пушката на турчина, целил се в пеещия дякон, но ангел му отместил ръката, та улучил крилото на дървената птичка на амвона... Частично почистените участъци показват великолепието на фреските. [caption id="" align="aligncenter" width="591" caption="Св.Княз Борис Покръстител"][/caption] Може би след като се почисти добре слоя, ще разпознаем младия цар Борис Покръстител, който се е венчал тук според преданието ?! Очаквайте продължението Автор: Цветан Димитров Снимки: авторът Други разкази свързани с Другата Македония – на картата: