Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Поли Василева: Най-добрият начин да възстановиш

$
0
0

загубената енергия, похабените нерви и всички произтичащи от това последствия.

Няма да говоря за почивка в смисъл не правя нищо, вися пред телевизора или спя. Така може да възстановите, но понякога не особено качествено, а понякога и недостатъчно. Независимо от какво естество е натрупаната умора и напрежение.

Тук ще става въпрос за възстановяване след спортни занимания.  Защото по презумпция приемаме, че най-доброто възстановяване след емоционално, психическо натоварване е именно спортът.

Надявам се за всички нас е ясно, че добрата форма и доброто здраве се поддържат с редуване на фази на натоварване и на възстановяване. Без качествена почивка е невъзможно постигането на красива и оформена фигура, стегнати мускули и здраво тяло (в което да живее нашия здрав дух).

Хващам се на бас, че поне половината от вас вече си мислят за масаж и СПА процедури. И много правилно. Но всичко по реда си.

Досега съм писала единствено за стречинга и само съм загатвала за активната почивка като средство за по-бързо възстановяване след спортно натоварване. В тази графа можем да добавим и добрия сън, както и качествената, в достатъчно количество храна. А заглавието на графата е: “Средства за краткосрочно възстановяване на мускулния тонус”.

Ако, обаче, тренирате редовно от по-дълго време, имате натрупана умора или искате да стимулирате възстановителните процеси в тялото си, ви трябва и още нещо.

Ето дойдохме до масажите и СПА процедурите. Надявам се не съм подложила търпението ви на изпитание.

Масаж

massage.jpgЗабравете за лекото погалване, което може да ви приспи. Масажът след спортни натоварвания трябва да е дълбок, понякога болезнен. Но целта му е буквално да изцеди умората от мускулите ви. Този енергичен масаж ще възстанови нивото на кислород в мускулните тъкани чрез подобреното кръвообръщение и ще ускори процесите на възстановяване на мускулите след умората от физическото натоварване. Друга полза от него е, че увеличава гъвкавостта, като успокоява натоварените стави. В спортният възстановителен масаж се използват техники от пасивния стречинг, точковия и лимфния масаж. Но най-често използваните са: Шведски масаж (масаж с натиск върху главните мускули и кости, при който се следва посоката, в която кръвта се връща към сърцето) и Шиатцу (японска техника на масаж чрез натиск с пръсти, лакти, длани, колене и дори стъпала по енергийните меридиани с цел подобряване протичането на енергията в тялото).

Освен вече споменатите ползи, спортният масаж намалява кръвното налягане и пулса, подобрява лимфното обръщение и намалява болките в мускулите.

thai6-port.jpgОтделно място ще отделя на тайландскаия масаж. Това е съчетание от точков масаж, мануална терапия и пасивен стречинг. Не се използва масажно олио и масажирания е напълно облечен. Този вид масаж релаксира тялото и в същото време го енергизира. Някои казват, че да ти направят тайландски масаж е като да правиш йога без да полагаш усилия. Това е защото терапевтът използва дланите, ръцете, лактите, коленете и стъпалата си, за да движи масажирания в подобни на йога разтягания. Особено внимание се обръща на гръбначния стълб.

В сравнение със спортния масаж, допълнителните ефекти, които тайландския масаж носи са: увеличаване на гъвкавостта и подвижността на ставите и стимулирането на вътрешните органи.

Масаж и спорт: можете да си направите масаж почти веднага след тренировка - поемете малко въздух, пийте малко вода, изкъпете се и сте готови за масаж. Но можете да си направите масаж и в ден, свободен от спорт. Не планирайте повече тренировки в същия ден след масажа - мускулите ви ще са отпуснати, цялото ви тяло ще е настороено за релакс.

Сауна

sauna.jpgСауната е малка дървена кабина, в която температурата на въздуха е между 70 до 100 градуса по Целзий. Въздухът е сух. И когато влезеш, в първия момент горещия, сух въздух “спира дъха” ти. След няколко вдишвания вече се свиква. По-добре е да полегнете на дървените пейки и скоро, след като сте се отпуснали, ще усетите как започвате да се потите, а тялото ви олеква. Не очаквайте да отслабнете. Сауната хубаво ще ви изпоти, с потта ще се освбодите от натрупаните токсини и от част от водата в организам ви, но така няма да се стопят мазнините ви.

Много хора смятат, че ползвайки сауна отслабват. Това в дългосрочен план може да се приеме за истина доколкото сауните (не само традиционната) ускоряват метаболизма и подобряват работата на сърцето ви. Но моментното потене изхвърля вода от органзима ви. А тя много лесно се възстановява с поемане на течости.

Отслабването оставете на други методи, а на сауната разчитайте да  отпусне мускулите ви, да подобри кръвообръщението, имунната система, храносмилането ви, както и работата на бъбреците и черния дроб,  да ви избави от вируси, паразити и бактерии.

За какво трябва да внимавате:

  • сауната изсушава кожата и трябва да се погрижите за нея след ползване;
  • сауната понижава кръвното налягане, ако сте с и без това ниско кръвно, ползвайте сауната внимателно;
  • ако имате проблем със сърдечно-съдовата или нервната система, по-добре да избягвате сауната;
  • ако сте бременна или под 12 години, избягвайте сауната, докато не се възстановите след раждането или след като навършите подходящата възраст. Това важи и за парната баня и за инфрачервената сауна.

Как се ползва сауната: на няколко сесии от по 5 до 15 мин, които се редуват с хладен душ и кратка почивка, най-добре в легнало или полулегнало положение.

Сауната и спортът са прекрасна комбинация, стига да спазвате някои правила. Не се отпускайте в горещата кабина веднага след тренировка, починете си, пийите вода, изкъпете се с хладка вода. Някои препоръчват да изчакате поне 15 мин. след тренировката, преди да влезете в сауната. Бъдете наистина внимателни, защото и тренировките и горещата сауна натоварват сърцето, като го карат да работи по-бързо и по-интензивно.

Парна баня

steam_bath.jpgВ парната баня е значително по-хладно, доколкото може да се каже такова нещо за температура от 45 до 55 градуса по Целзий. Обаче пък влажността на въздуха е 100 %. Влизането в парната баня не е такъв шок, както в сауната, а и престоя в това влажно помещение е значително по-лесно за понасяне. И по мое мнение по-приятно. Особено ако е придружено с ароматерапия и chill out музика.

Дори и да оставим приятните усещания в парната баня, тя носи доста ползи за тялото ни. А както знаем здравия дух живее в здраво тяло. Няма да повтарям аналогичните ползи от парната баня и сауната, но определено ще добавя и страхотния ефект, който влажната баня има върху кожата - не я изсушава, отваря порите, прочиства я от токсините. След процедура с парна баня, кожата ви е със сияен и здрав вид. Ако към нея добавим ароматни масла, ще получим страхотна форма на ароматерапия.

Нека да обърнем внимание на влиянието на парната баня след тренировъчна сесия. Можете да използвате парната баня за отпускане на мускулните тъкани чрез топлината. При мускулна треска и леки мускулни травми, също можете да оставите парната баня да ви помогне.

Правилата и начините за ползване на парната баня  са същите както и при сауната.

Противопоказания за използване:

  • от бременни жени или лица под 12 години;
  • хора със сърдечно-съдови проблеми, с диабет, хепатит, епилепсия, анемия, наскоро прекаран инсулт, с разширени капиляри.
  • сега като чета гореизброените, ако страдате от сериозен здравословен проблем, по-добре се консултирайте с лекар, преди да използвате парната баня. А също и сауна - традиционна или инфрачервена.

Парната баня се ползва като сауната, макар че почивките между сесиите може да са по-кратки.

Инфрачервена кабина

infrared.jpgИли инфрачервена сауна. При този вид сауна се използват инфрачервените лъчи (логично), които директно затоплят тялото, а не пространството. За вас това означава, че дишането ви няма да бъде затруднено от пари или висока температура. Топлината от инфрачервената сауна е суха. Тя прониква в човешкото тяло на дълбочина от 2 до 10 мм. Ефектът от този вид сауна е както при останалите. Разликата идва от начина, по който се постига този ефект.Така че отново ще говорим за:

  • осовбождаване от вредни натрупани токсини, замърсявания и метали;
  • намаляване на болката и напрежението в мускулите;
  • засилено кръвообръщение;
  • укрепване на сърдечно-съдовата система.

Някои хора твърдят, че инфрачервената сауна стимулира горенето на калории. Дори и да са прави, по-добре изгорете излишните калории в спортната зала, а после възстановете в сауната.

 Инфрачервена кабина и спорт: ползвайте кабината след тренировка, душ и кратка почивка или в ден, в който нямате тренировка. Спазвайте ограниченията и предпазните мерки, както и при традиционната сауна.

 

Хидромасаж

hydromassage.jpg

Хидромасажът, както личи от името му, се извършва във вода. При това топла вода. С помощта на водна струя или с мануални техники. И в двата случая се постига отпускане на тъканите и мускулите в дълбочина, каквато не може да се постигне по друг начин. Този вид масаж е е дин от най-популярните и практикувани видове масаж.

Какво можете да очкавате като ефект от водния масаж:

  • отпуска мускулите, намалява мускулните болки и напрежение, възстановява уморените мускули;
  • засилва кръвообръщението;
  • намалява кръвното налягане;
  • помага за излекуването на спортни или трудови травми;
  • облекчава дискомфорта, свързан с бременността. Тук трябва да се има предвид, че водата не бива да е гореща!;
  • освобождава тялото от натрупаните токсини;
  • помага в пост-оперативната рехабилитация;
  • дава усещане за спокойствие и благосъстояние; намлява нивото на стрес.

Има много методи на хидромасаж, например подводен мануален масаж, водноструен масаж, воден масаж с високо налягане, душ Виши.

Воден масаж и спорт: важат същите условия както и при масажите без вода.

В този списък мога да добавя и балнеолечението с минерални води, таласотерапията (лечение с морска вода) и калолечението. Но доколкото те все пак са лечения, то е по-добре да се провеждат след консултация и под наблюдението на лекар-терапевт.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>