Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Боян Юруков: Скимиращите устройства и как да ги забелязваме

$
0
0

Покрай Lipsva се случва да преглеждам сайтовете на полицията за безследно изчезнали. За повечето съм направил скриптове, които автоматично теглят новини, но това не е възможно при всички. Такъв в сайтът на РДВР Бургас. Затова преди месец забелязах една доста интересна новина в бюлетина им. Заради зачестилите случаи на крадене на данни на дебитни карти в Бургас, бяха пуснали подробно описание и снимки как да ги забелязваме. Пълния текст ще намерите под статията, както и на сайта им.

Това е сериозен проблем и с все по-честото използване на т.н. „платмасови пари“, този тип виртуални кражби навлизат и у нас. Изградил съм си навик при теглене на пари винаги да проверявам за скимиращи устройства на типичните места и смятам, че следните снимки ще са ви полезни.

Накратко, скимиращото устройство има за цел да копира данните от картата и да открадне пина ви. Данните са просто серия от цифри и с тях може лесно да се направи дубликат. Това става с миниатюрно четящо устройство. Това копие обаче е безполезно без пина, а да се открадне той е по-трудно. Има три начина за целта – камера монтирана близо до лампата или в някоя ниша, висок човек надничащ през рамото ви или допълнителна клавиатура. На снимките долу ще видите различни модели скимиращи устройства. Имената им не са важни, но запомнете местата където се слагат, за да ги проверявате.

Ако имате съмнения, че картата ви е скимирана, веднага се обадете на банката да я блокира. По-добре да си извадите нова, отколкото да загубите пари. Проверявайте редовно сметката си и какво е теглено от нея и не изхвръляйте бележите от банкомата или при плащане в магазин където и да е – унищожавайте ги. Попитайте банката си дали има брошури с повече съвети.

В Германия и други страни са въвели специални устройства, които да не позволяват да се постави скимиращо устройство. Исках да намеря снимки да ви ги покажа, но се натъкнах на нещо още по-страшно – оказва се, че бандите са направили скимиращо устройство, което се слага върху анти-скимиращото и изглежда по точно същия начин. Изобретателен народ. Ще ги видите на снимките долу. Вижда се и как може да се разпознае. Затова дори да видите въпросното зелено светещо устройство, винаги го дръпнете сило с ръка, за да проверите дали се сваля. Това е сигурен белех и при това, и при горните устройства, защото са залепени само с тиксо.

Надявам се, че не съм ви вкарал много параноя. Тя обаче понякога е полезна – особено като става дума за такива ежедневни неща, за които не се замисляме.

Ето текста на РДВР Бургас. От там може да свалите и оригиналните снимки:

SMS-и от различни банки с предупреждение за блокиране на банковата карта от съображения за сигурност заляха бургазлии в последните дни. Причина за това са опитите за манипулации върху банкомати, разположени на оживени места в града / като освен главните улици, хипермаркети и големи търговски вериги/ манипулации се наблюдават и върху банкомати, разположени в по-затънтени места на Бургас.

Голяма част от “ужилените” още не са разбрали за проблема или предпочитат да не уведомяват полицейските служители по места за регистрирания проблем. С цел да не станем жертва на “наглите измамници” е необходимо всеки един от нас да разбере, че за скимирането на картата му / нерегламентирано снемане на данните и ПИН кода/ са нужни не повече от 30 секунди. На банкомати / може и да са от различен вид/ се монтират : техническо устройство или т.нар. скимер – съдържащ елементи за копиране на данните от магнитната лента и микрокамера за узнаване на ПИН – кода на притежателя на картата.

“Скимера” се поставя като допълнителен елемент върху банкомата, като всяка част от това устройство се позиционира на различни места. Елементите му имат скрита микро-камера, собствено захранване и памет, което дава възможност устройството да работи продължително време. Поставянето му изисква единствено точно фиксиране върху конкретното място на банкомата, като често се използва двойно подлепящо тиксо.

Една част от “скимера” се поставя върху входа на карточетящото устройство /”устата”/ на банкомата, а другата съответно на място от което да има възможност да се наблюдава въвеждането на съответния ПИН код от лицето, ползващо банкомата. Монтирания “Скимер” по никакъв начин не нарушава нормалното функциониране на банкомата. Изработен е от елементи, наподобяващи съответна част на банкомата, които са боядисани в цвят идентичен на фабричния. Това дава възможност да не бъдат забелязвани елементите му и при транзакция / било то : теглене на пари, справка за наличност по картата или друга операция/ да останат неразпознаваеми. “Скимера” има възможност да включва едновременно и двата елемента (2 в 1).

След като се сдобият с данните за платежния инструмент и ПИН кода на титулярите, лицата осъществяващи престъпната дейност, изготвят неистински платежни инструменти и теглят всички средства от банковите карти.
“Скимери” се поставят на почти всички видове банкомати, като най-често срещаните са : NCR, IBM \WINCOR\ и DIEBOLD / това са видове банкомати на различни производители/. Установени са конкретни зони където е възможно да се монтира “Скимер” , показани на следната схема:


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>