Вчерашният срив на Facebook освен липса на услугата, доведе и до неправилното или пълно спиране на много външни сайтове, които разчитат на дълбока интеграция с Facebook. Много от разработчиците на такива сайтове не бяха предвидили вариант, в който Facebook може да не е наличен или услугата да е бавна, да изпитва някакви затруднения или да е спряла (дори и само временно).
В Google+ се натъкнах на коментар от рода „уж всеки може да си го инсталира (plugin-a), а кво се оказа?“, когато казах, че неработещите сайтове не работят не по вина на Facebook, a на разработчиците им. Да, инсталирането на приставки е бързо и лесно, не изисква някакви специфични умения и способности, но сериозните сайтове (различни от лични блогове и сайтове) би следвало да не разчитат само на това лесно решение, а да се погрижат сайтът да работи дори когато тази интеграция не е налична.
CSS-tricks дават някакво решение, което не е единственото възможно.
Добрата дългосрочна стратегия за и планиране на развитието на сайта включва този елемент и неговото отстраняване. Ако нямате стратегия как сайтът ви да е непрекъснато релеантен, независимо от бързопроменящата се среда, това може да доведе до отлив на потребители. [Мога да ви помогна да изградите и прилагате своята дългосрочна стратегия. Можете да се свържете се с мен, за да обсъдим подробности.]
Като член на журито на БГ Сайт тази година (в раздел SEO/SMM), точно социалната интеграция ще е едно от основните неща, които ще гледам. Защото сайт, който претендира за сериозност, не трябва да разчита на случайността, за да работи. А посредствените сайтове не бива да бъдат поощрявани и да печелят.