Завършваме с разходката на Янита из Рим. Досега с нея се рахзодихме край Площада на Републиката, Олимпийския стадион и площад Венеция, разгледахме Колизеума и базиликата Сан Клементе. Част от тази разходка беше и посещението на Ватикана. За последно се разхождахме край площад Навона в града.
Днес от площад Навона ще прошетаме към площад Дел Пополо
Приятно четене:
Пътуване из Рим:
от площад „Навона” до площад „Дел Пополо”
Недалеч от площад „Навона” се намира прословутият Пантеон или Мавзолеят на Агрипа. От Рiazza Navona пресичайки оживената улица Corso del Rinascimento и следвайки Via degli Staderari по цялото й протежение, за около 15 минути стигнахме до Piazza della Rotonda и до Пантеона.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Пантеонът, Рим"]
[/caption]
Площадът пред
Пантеона
е винаги оживен, шумен, пренаселен с хора, които предпочитат да организират срещи тук из многобройните кафенета или пицарии, в които пък обслужването е малко по- скъпо от обичайниото. Ето го:
Площадът пред Пантеона
Построен малко преди новата ера, през цялата си история Пантеонът е използван като храм. Цяло чудо е, че конструкцията му през хилядолетията се е запазила напълно във вида, който е имала през древността. (В това ме убеди 3D филм за древен Рим, възстановяващ чрез компютърна програма вида на града по археологическите му останки).
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Пантеонът, Рим"]
[/caption]
Във вътрешността на сградата всеки посетител с любопитство поглежда първо към купола, от който струи светлина през единствен около 10 метра в диаметър „прозорец”. Този отвор е и единственото т. нар. вентилационно съоръжение. Не трябва да се остава с впечатление, че Пантеонът не е добре осветен или проветрен, точно обратното, което всъщност е и архитектурна загадка за съвремието. И още нещо любопитно: дори да вали проливен дъжд, през този отвор нито една капка вода не прониква във вътрешността на сградата.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Пантеонът, Рим"]
[/caption]
В Пантеона са погребани италианските крале Виктор Емануил Втори- Padre della Patria (Бащата на Родината) и Умберто Първи. Тук са положени и тленните останки на италианският ренесансов художник и архитект Рафаело.
Пантеонът
В околностите на Пантеона може да се види Храмът на Адриан. От този храм са останали само няколко колони, които в древността са били представителна лицева част на внушителната постройка, а днес са част от фасадата на друга по-нова сграда.
[caption id="" align="aligncenter" width="403" caption="Храмът на Адриан, Рим"]
[/caption]
В близост до Пантеона на Агрипа може да се види триумфалната колона на Марк Аврелий, издигната на едноименния площад Piazza Colonna.
[caption id="" align="aligncenter" width="578" caption="Колона на Марк Аврелий, Рим"]
[/caption]
Оттук нататък маршрутът ми е само за любители на дългите преходи пеша. И въпреки безпощадното италианско слънце, въпреки жегата и всички рискове от нея, за които отделяха по минута време във всяка новинарска емисия- скитането беше възможно само през август, защото тогава за всички е времето за отпуск. Липсата на сянка от дърво по улиците ми причиняваше чак болка. Странни хора са били древните римляни- да обичат камъка толкова много, че да нямат очи за живината на природата около тях. Ето защо се разтваряхме в хладната прегръдка на всеки парк, през който със Санти минавахме пътьом: пауза за кафе, за оглед качеството на снимките или за избиране на нов маршрут. Разходката по Via del Tritone ни отведе до още едно любимо и емблематично за туристите място в Рим-
Fontana di Trevi
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Фонтанът ди Треви, Рим"]
[/caption]
Фонтанът ди Треви е най-големият бароков фонтан в Рим. Бях учудена защо го наричат фонтан. По терасовидното му разположение и каскадите, по които се стича водата, повече прилича на малък водопад. Наистина се открива трудно в лабиринта от малки и тесни павирани улички, макар че звукът от падащата вода се чува отдалеч.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Фонтанът ди Треви, Рим"]
[/caption]
Скулптурите на фонтана изобразяват митологичният Океан в колесница с впрегнати коне. Тези скулптури са част от пищната фасадна украса на Palazzo Poli, дворецът лицевата част на който всъщност е самият фонтан. Оттук нататък започва всеизвестната и по- важна социална митология за фонтана- романтичната.
[caption id="" align="aligncenter" width="605" caption="Фонтанът ди Треви, Рим"]
[/caption]
Да, малцина са посетителите, които се интересуват от скулптури или класическа митология. Тук хората прииждат, за да хвърлят гърбом през рамо монета във водите на фонтана и да пълнят хазната на общината. Според градската легенда всеки, който е направил това, отново се връща в Рим, но в друго време. В истинността на поверието вероятно вярват само романтиците, за които мястото е специално и заради намиращата се в близост до фонтана църква „Св. Викентий и Св. Анастасий“, чиято ограда е олтар за т. нар. Ритуал на заключената любов. По подобие на Мостът Милвио и тук застрашително висят заключени катинари, ключовете на които са хвърлени във фонтана, предполагам след изричане на някакво любовно заклинание.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Фонтанът ди Треви, Рим"]
[/caption]
Площадът пред Fontana di Trevi изобилства и от ентусиасти- актьори, които се опитват да бъдат забавни и се снимат с туристите за дребни пари. Уж с развлекателна цел. И аз се снимах с някакъв, който каза на странен италиански език, че бил от България, ама като го заговорих на български език – изчезна и се сля с тълпата. Май нито дума от "родния" си език не знаеше, което никак не ме учуди, защото приличаше на българин толкова, колкото аз на нигерийка например.
[caption id="" align="aligncenter" width="467" caption="Фонтанът ди Треви, Рим"]
[/caption]
В близост до фонтана се намира и един от най- популярните ресторанти в Рим- известният „La Rampa”. Според мен, Фонтанът ди Треви е най- красив нощем. Водата с цвят на аквамарин тогава е осветена от призрачна и ефирна светлина, около която пак най- много се роят влюбени двойки. (И кога фонтанът е най- неприветлив, мога да ви подшушна: напролет, когато се източва водата за ежегодното почистване на дъното от наноси, тиня и монети... планини от монети, които замитат в ъглите му и които общината в Рим използва за различни цели).
Fontana di Trevi, панорама
От Fontana di Trevi обратно по Via del Tritone се върнахме до всеизвестната улица Via del Corso.
[geo_mashup_map zoom="10"]
[geo_mashup_location_info]
Следването на улицата в северна посока отвежда до най- големият площад в италианската столица-
Piazza del Popolo
Разстоянието обаче е голямо за пешеходен преход. И въпреки това е предизвикателство, защото винаги има какво да се разгледа пътьом.
[caption id="" align="aligncenter" width="600" caption="Рим"]
[/caption]
[caption id="" align="aligncenter" width="576" caption="Рим"]
[/caption]
Дори витрините, от които понякога наднича детството, припомняйки любими приказни герои. В този случай- дървената кукла Пинокио, реклама на магазинче за сувенири от дърво.
[caption id="" align="aligncenter" width="598" caption="Рим"]
[/caption]
Piazza del Popolo в древността е бил страховито място. Всички пътници, които са влизали в Рим през северната порта на града са се озовавали на този площад на възмездието, защото тук до преди около 2 века са се извършвали публичните екзекуции на осъдените на смърт. В наши дни няма и следа от тази отколешна страховитост.
[caption id="" align="aligncenter" width="648" caption="Площад "Дел Пополо", Рим"]
[/caption]
В наши дни страховитата слава на площада е забравена и той е важно място за срещи или за организиране на многобройни политически или културни събития.
[caption id="" align="aligncenter" width="615" caption="Площад "Дел Пополо", Рим"]
[/caption]
В средата на площад „Дел Пополо” се издига висок египетски обелиск, който е като събирателна точка на всички посоки.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Площад "Дел Пополо", Рим"]
[/caption]
Източно от площада има стъпала, които отвеждат към прочутите градини на Villa Borghese:
Панорама Вила Боргезе, Рим- 1
Панорама Вила Боргезе, Рим- 2
Панорама Вила Боргезе, Рим- 3
На север улица Via Flaminia ще ви отведе до еднименният стадион и до Тибър. В античността този път е бил важен, защото е бил свързващ севера през северната римска порта с юга. В южна посока от площада започват няколко от най- големите и оживени улици в италианската столица: Via del Corso, която отвежда към
площад „Венеция” и
Колизеума, а Via del Babuino – до
Испанските стъпала на площад „Испания”.
Панорама Испанските стъпала, Рим
В южната част на площад „Дел Пополо” се намират и известните църкви близнаци: две еднакви по архитектура сгради.
[caption id="" align="aligncenter" width="630" caption="Площад "Дел Пополо", Рим"]
[/caption]
Ето и една възможност да се разгледа панорамно Piazza del Popolo:
Тук избирам да бъде краят на моята приказка за Рим. Всъщност, „краищата на приказките не принадлежат на нас, разказвачите, доколкото изобщо приказките имат край. Често ние, ласкаейки се от мисълта, че имаме власт над приказката, я оприличаваме на себе си. Но това, което поднасяме е просто отрязък от една обща история- само нашата история. Разказах ви своите истории с надеждата, че и в по- късни дни никой, с когото съм ги списвала, няма да бъде забравен. Допишете ме, ако не днес, то непременно скоро. С вашата история и емоция. Защото личната история е най- големият флирт на човека с времето. Защото личната историят е тайната на живота в движение”. Който го преживее- ще види. С благодарност, с обич и с усмивка за всички приятели- скитници, с които споделях своята история тогава: Санти, Мира, Оги и Грета.
[caption id="" align="aligncenter" width="467" caption="Площад "Дел Пополо", Рим"]
[/caption]
[caption id="" align="aligncenter" width="504" caption="Рим"]
[/caption]
Край
Автор: Янита Николова
Снимки: авторът
Други разкази свързани с Рим – на картата: