Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Боян Юруков: Колко българи има в Германия?

$
0
0

Дават се доста различни цифри за това колко българи има в чужбина. Някои говорят за милион, други – за пет. Да установим колко наши сънародници има в Германия е сложно поради три фактора:

  • Немците не са правили истинско преброяване от 20 години, а се осланят на адресна регистрация и статистическа вероятност
  • В официалната статистика не се съобщава родината или етноса на хората с немски паспорт
  • В Германия има ужасно много българи без регистрация или постоянна работа
  • Накратко:

    Поне 101000 българи
    20% женени за немци
    За 7 г. 5500 взели немско
    Средно 10.5 г. до гражданство

    Все пак е възможно да направим някаква обща преценка по докладите за регистрираните чужденци в Германия и приелите немско гражданство. Данните, които обобщих, може да свалите като PDF и в OpenOffice формат. Обхващат периода 2003-2010, като съм добавил някои цифри за 2011-та. Ето няколко мои графики и изводи от тях.

    студени статистика провинции консулство емиграция германия външно бон opendata data  bylgariq Натисни снимката за по-голям размер

    Тук виждате разпределението на българите по провинции. В черно и червено е бройката за 2010-та и 2011-та, а в жълто е колко българи има на всеки 10000 жители. Забелязва се, че в Бремен има повече от 28 наши сънародници на всеки 10000 души – в пъти повече от останалите провинции. Най-много българи има в Нордрайн-Вестфалия, която е най-гъсто населена и развита. Доста малко българи има в източна Германия. По-нататък ще видите данните и върху карта.

    студени статистика провинции консулство емиграция германия външно бон opendata data  bylgariq Натисни снимката за по-голям размер

    Това е графиката на увеличението на българите тук през годините. Забележете, че долната граница е 35000. Тъмно синьата лента е сумарният брой взели немско гражданство от началното на 2003-та насам. Този доклад е единственият начин да знаем колко българи има с двойно гражданство. За жалост, не открих данни за преди 2003-та. Забелязва се, че през последните години силно се засилва имиграцията към Германия. Придобиването на гражданство е възможно след 7 или 8 години постоянно пребиваване и също се засилва в последните години.

    студени статистика провинции консулство емиграция германия външно бон opendata data  bylgariq Натисни снимката за по-голям размер

    Тук виждате възрастовото и полово разпределение на българите в Германия. Средно жените спрямо мъжете са 60 към 40, което варира в различни провинции. Забелязва се пика на хора между 25 и 40 годишни, т.е. в най-активната трудова възраст. Очаквах, че ще има много хора между 18 и 25, но изглежда студентите са сравнително малко спрямо тези, които рабоят на постоянно. Забелязва се и че жените около 30-те са повече от мъжете, но си смеят местата около 40-те.

    В таблицата с данните може също така да видите каква част от българите са неженени женени и разведени. Забелязва се, че 10% от женените мъже са женени за немска гражданска, докато при жените, това са 30%. Интересен факт също така е, че 2.41% от българите без немски паспорт са родени в Германия. Това вероятно са най-вече семейства, които все още нямат немско гражданство и не са могли да го предадат на децата си. В таблицата ще намерите и разбивка на българското население в някои градове от западна Германия, както и списък с някои от сдруженията и българските училища. Забелязва се, че във Frankfurt има почи 3400 българи.

    студени статистика провинции консулство емиграция германия външно бон opendata data  bylgariq студени статистика провинции консулство емиграция германия външно бон opendata data  bylgariq Натисни снимките за по-голям размер

    На последните две графики може да видите географското разпределение на данните от първата и втората графика. Ето тук ги има в динамичен вид. Вижда се абсолютната бройка на българите по области, както и броят взели немско гражданство през 2010-ра съотнесен към абсолютната бройка. Така се вижда нагледно къде има най-много българи и къде най-бързат да вземат немски паспорт.

    В лявата графика съм отбелязал в червено областите, за които отговаря консулството в Бон. Самите консулства са отбелязани със звезди, за да се ориентирате за разстоянията. Причината за това е, че през юли това консулство ще бъде затворено и имотите ще бъдат разпродадени. Вижда се ясно, че до сега се е справяло с повече българи, отколкото останалите две взети заедно. При това не включваме сезонните работници и хората с двойно гражданство, които по груби сметки са дори още повече в тези богати провинции.

    По официална информация има планове за отваряне на консулска служба и дипломатическо представителство във Frankfurt. В това има логика, защото Бон вече не е столица на Германия, а Франкфурт е сериозен финансов център с много българи в региона. За целта обаче трябва да се купи нова сграда и да се минат ред формалности. Безуспешно се опитах да науча от Външно как върви тази процедура и какви са сроковете. Единствено Николай Младенов ми отговори в Twitter, че е са абсолютно невярни слуховете достугнали до мен, че процедурата е блокирана и няма да има консулство в скоро време.

    Независимо каква е истината, факт е, че поне известно време западна Германия ще остане без консулство. На картата горе се вижда доста ясно какви са разстоянията до тези в Берлин и Мюнхен. Имам неофициална информация, че справка за българите в Германия от немската държава не е искана до сега, което изначава, че Външно не може да направи преценка за демографията, разпределението, нуждите на емиграцията ни тук и натовареността на представителствата. Това до някъде обяснява ниската оценка (дипломатично казано) на повечето ни съграждани в Германия (и зад граница въобще) за отношението и работата на консулствата, агенцията и Външно.


    Важно уточнение за данните:
    За 2011-та имам само общата бройка на българите в Германия. Въз основа на нея съм изчислил разпределението по провинции и българите взели немско гражданство, като съм запазил отношението от 2010-та. Така данните не са точни, но дават представа за тенденцията. Очаква се, че през 2011-та доста повече българи ще имат двойно гражданство, отколкото зададените в таблицата. Напомням отново, че в изборените данни не се включват всички българи взели немски паспорт, сезонните работници и пребиваващите нелегално.

    Тъй като ме дразнеха нещо първите графики, направих първата и третата наново. Първата е по-ясна, а третата – по-точна. Ето старите две тук и тук.


    Viewing all articles
    Browse latest Browse all 33007

    Trending Articles



    <script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>