Ако проектирах следващата версия на Appple Siri, щях да я направя така, че да се казва Mili. Mili като в „Да, мили“ – тъпичко, но точно. Apple са велики в човешките интерфейси, тяхните устройства може да ги пипаш и да им говориш. Много са близки до човешкото усещане и работата с предметите, но аз бих ги направил не като сетивни вещи, а бих направил устройства, които са като хора. И то от най-мечтаните хора – хора, които си идват с дистанционно. Натискаш бутон и започват да те радват, забавляват и развличат. Досадят ли ти – изчезват на секундата.
Да го наречем емоционален интерфейс. Технологиите са налични. Алгоритмите за разпознаване на емоционалното състояние на говорещия се прилагат при центровете за спешна помощ, гласовата идентификация, детекторите на лъжата и много други. Ето какво ще ги направим.
Представете си емоционалното приложение Mili. Аз бих го проектирал простичко – то ще ви слуша, ще анализира гласа и ще реагира според емоционалното ви състояние. Ако сте тъжни – то ще е разбиращо тъжно, ако сте радостни – то ще е щастливо за вас, ако сте делови – експедитивно. Нищо повече от огледало – просто и съвършено. Mili ще е софтуер, който доставя концентрирано внимание, насочено специално и само за вас. Вие ще сте важните, не то, вие ще сте центъра, не то. Your own, personal Mili! Та-да-да-да-дам!
Feeling’s unknown and you’re all alone
Flesh and bone by the telephone
Lift up the receiver
I’ll make you a believer
Цък и ще получите всичкото разбиране, оценка и признание, което несъвършения околен свят незаслужено ви отказва. Без да се променяте, без да се стараете, без да се напрягате – reach out click Mili. Защо ви е болката от несъвършената човешка емоция, след като технологията може да ви усети по-добре и даде екстракта на реакцията, която ви е нужна? Пълно самозадоволяване на егото. Разбира се, ще има и постоянни обновявания, защото няма начин да се наситим сами на себе си. И то са само срещу 4.99 на месец.