Продължаваме с великденската поредица на Наталия за Ванкувър и околностите. Днес тя ще ни представи столицата на Британска Колумбия – град Виктория. А ако случайно ви се струва, че сте чели нежщо по въпрода на нашия сайт – вярно е, защото погрешка пуснах първо последната част, а днес публикувам началото (пепел по главата имам вече ;)
Приятно четене:Виктория - едно бленуваното място за живот
остров Ванкувър, Британска Колумбия
На сутринтта шофирайки към Tsawassen - Swartz Bay терминал ни беше трудно да спазим разрешената скорост. Всяка минута беше ценна и от значение. Ще успеем ли да се вредим за следващия ферибот или ще трябва да чакаме с часове за по-следващия. Наближавайки, чувахме съобщения по високоговорителя, че от тук нататък свободните места са под въпрос. Минахме. Пропуснаха ни. Нашата кола беше последната пропусната... Май след минути вдиганаха пак бариерата и пропуснаха още десетина коли след нас, но това беше... Другите за следващия ферибот! Предстоеше ни час и 40 минути път с ферибота до Виктория. Цена в една посока за 3-ма пасажери + автомобил $ 90. Притесненията, бързането, всичко остана зад гърба ни.
Най-после бяхме на ферибота!
Чувала бях много за Виктория, всички казваха колко очарователно място е това. И почти винаги когато някой ми разказваше, долавях нотка на нескрито съжеление, че поради една или друга причина въпросният човек не живее там. А причината не рядко се оказваше - много скъп град, много скъпи имоти. Град намиращ се на остров а не всеки е съгласен да живее на остров с всичките негативи следвщаи от това. Скъпи връзки, скъп транспорт, винаги си зависим от ферибот за да достигнеш континента. Още повече, че Виктория е и столица на нашата провинция Британска Колумбия като government city (столица) винаги самолетните билети са скъпи и стандарта като на всеки столичен град - висок. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Климатът на остров Ванкувър е West Coast Marine (морски-тихоокенски) и именно по-топлото време и меката зима, правеха Виктория място бленувано за живот от мнозина, въпреки изброените негативи по-горе. Скоро щях да се убедя лично, до колко всичко чуто до момента, отговарясше на истината. Тук е прекарал няколко месеца и Дeйвид, но е било в ранните му младежки години. Предпочел е обаче да се върне и завърши университета в един от прерийните градове в сърцето на Канада и....така животът му е тръгнал в съвсем различна посока от Виктория.Беше все още рано сутринтта и много студено, но предпочетохме да излезем и да се насладим на синята гледка вместо да седим в уютния салон за пътници.
С напредване на времето, слънцето най-накрая започна не само да свети а и да топли:):) и на палубата наизлезе голяма и шумна тумба от азиатци. Много пасажери се забавляваха като подаваха храна и гларусите я вземаха директно от ръцете им. Местата на снимката, където водата не е гладка са точно водовъртежите на теченията. Доста коварни и за това по тези места се преминава с много бавна скорост. Ферибота, връщащ се обратно към континента до град Ванкувър. Плаването между хълмовете е вълнуващо преживяване, снимките не пресъздават в пълнота очарованието наоколо.ВИКТОРИЯ. Столицата на провинция Британска Колумбия.
През пролетта на 1778 капитaн Джеймс Кук е първият европеец, който стъпва на тази земя - наречена по-късно Британска Колумбия. Виктория се намира на остров Ванкувар и е официално провъзгласена за град на 2 Август 1862. Животът в малкото градче наброяващо не повече от 450 човека, коренно се променя през 1858 когато е открито злато в континенталната част от Британска Колумбия, по-точно областа Cariboo (Карибу). Стотици авантюристи от Калифорния, Австралия и от много други части на света са доплували до Виктория, където е бил единственият порт и възможност за достигане до земите на континентална Британска Колумбия. От този момент нататък малкото спящо градче се превръща в оживен център. Днес населението на Виктория е около 78 057 души, но с предградията достига над 330 000. Напълно поносимо стълпотворение от хора, бих казала това е моето разбиране за голям, но не пренаселен град. Иделно! За този град се казва, че е повече Англия от самата Англия :) :) Тук живеят много британски пенсионери, поради мекия климат и типично британската атмосфера на града.Сградата на Парламента с кралица Виктория на преден план.
Климатът в този град е изключение за Канада.
Градът е разположен в южния край на остров Ванкувър, но макар че Викторя е с най-топлият климат и най-меката зима за Канада в България е пак по-топло! Пролетта и лятото са много по-топли в България! Само какво приемущество с климат си имаме в БГ :) :) :)Виктория се оказа едно бижу!
Да, наистина едно истинско бижу. Ако мога да се изразя образно почти навсякде в North America градовете са от типа Франкенщайн, т.е градове без човешко лице. Защо?? Начина на живот в тях е на 200% с кола...Градодвете в Северна Америка НЕ са създадени за хора, а за автомобили! Имаше един научно фантастичен разказ публикуван на времето в книга на библиотека "Галактика" и там се разказваше за хора облечени в коли, жените в коли-рокли, мъжете в коли незнам си какво...костюми предполагам...А Викторя!!!...Ахххх че разкошно място за живот!!! Викторя е много на юг. Oтстои на 1000 км на юг от града в които живеем в Канада и все пак е с 5 градуса по-на север да кажем от един много северен град в България като Русе (родният ми град). Изнанадах се, че открих едно място на този континент, в което наистина се влюбих от пръв поглед... Но всъщност като се замисля то пак "това любимо място" не е на този континент :) :) ... This is not on the mainland! This is a island. Градовете разположени на вода - река, езеро, море или окен винаги притежават очарование и притегателна сила за живот.Еmpress Hotel
В този хотел са отcядали много царски величия. Вътре всичко е във викториански стил. Оставихме за после да влезем в хотела. Това е точно мястото (пристанището) от където са отплували златотърсачите-авантюристи за да достигнат континенталната част на Британска Колумбия по време на златната треска. И на всякъде мноооогоиндианско изкуство
Индианците живеещи по тези земи са нямали проблем с намирането на храна като прерийните индианци например, които са гладували постоянно. Навсякде наоколо по западното крайбрежие има риба в изобилие, мек климат с не толкова сурова зима. За това тукашните индианци са имали повече време да творят. И изкуство, много изкуство почти на всякъде където се обърнеш. Само каква удохотвореност придаваха на града, не като да гледаш небостъргачи лишени от душа, типични за повечето централни североамерикански градове.Най-високият Тотем в света.
Цъфтящи дарвета!! Файтоните до късно очакват туристите. Климата тук...аххх климата - колко важно нещо, но го разбрах чак след като заживях в Сибир, ... опс, исках да кажа в Канада :)
Макар. че топлият климат привлича и друг вид заселици. Много бездомници живеят във Виктория. И на всякде, вода, много вода. 25% от питейната вода на планетата земя е в Канада. Още една червена точка за Виктория,