Този въпрос е част от рубриката “5 отговора от практици“. Тя е форма на колективно блогване с цел създаването на общност от професионалисти по маркетинг, които да се допълват в даването на експертни практически съвети. Всеки вторник в нея ще се представя не само моето мнение, но и на още четирима доказали се с познанията и практиката си блогъри, коментиращи значими казуси от областта на дигиталния маркетинг. Повече за проекта можете да научите на представящата го страница.
По същество комуникацията не се е променила откакто свят светува. Единствената разлика е в изразните средства – ако преди една гримаса, жестикулация или интонация ни даваше представа какъв е диалогът, днес нещата са повече виртуализирани като… емотиконки например. Доскоро комуникационните средства бяха “осакатени” във Facebook до три действия: споделяне, харесване и препоръчване. След конференцията F8 екипът на Зукърбърг започна усилена работа по изцяло нова концепция на платформата, която е един нов етап от дигиталната комуникация между хората в Интернет.
Така от мрежа на споделянето Facebook би трябвало да евоюлира в мрежата на взаимодействията. И това започна първо с нововъведенията около статусите – можем да кажем къде сме, какво правим, с кой сме и да покажем снимка или видео в един статус. Сега се появи т.нар. “Дневник” или “Timeline”, който “обрисува” всичко, което сме споделили от живота си, откакто сме във Facebook. Тази информация може да бъде допълвана и обновявана по всяко време – това са спомените ни и всичко, което днес и сега ни се случва и искаме определена група да го знае.
В тази връзка Facebook намериха нови способи, чрез които хората да споделят и да се изразяват виртуално. Възхищавам се на тяхната проницателност – отрано мислят за предполагаемия Web3.0 – на мобилните комуникации и приложения. Истината е, че ние искаме да сме все по-мобилни и потоците от информация, които получаваме от близки хора, да са организирани в леснодостъпна йерархия за нас. Facebook се опитва да направи точно това в момента. Бъдещето ще покаже дали тези опити ще са успешни.
Наскоро ме питаха подобен въпрос: “Как Timeline профилите ще променят нещата”. Пошегувах се, че в бъдеще полицаите и детективите няма да се наложи да задават въпроса: “Къде бяхте на еди-коя-си дата в еди-колко-си часа?”
Блог: www.ivosiliev.com
Накратко – едва ли ще я променят особено. Дизайнът на профилите в социалната мрежа бе променян на няколко пъти поне, откакто аз съм в нея. И това не се е отразявало пряко на самата комуникация. В случая функционалностите, засягащи самия начин на комуникация, си остават почти същите (като изключим обогатяването на privacy settings и някои малки промени при опциите за споделянето на съдържание).
Разбира се, сигурен съм, че из целия Фейсбук за кой ли път ще се нададе кански вой срещу новите профили, ще се създадат десетки страници от рода „Фейсбук да върне старите профили” „Мразя новия Фейсбук таймлайн” и т.н. – както е ставало винаги, когато от компанията са правили някакви по-значими промени. Естествено, само няколко месеца по-късно почти никой няма да си спомня за предишния дизайн и всички прекрасно ще се справят с новите визия и функционалности, срещу които са протестирали. Между другото, голяма част от подобни „протестни” страници не се появяват спонтанно, а се създават от „предприемчиви” колеги, които по много лесен начин трупат фенове, като впоследствие ги „монетизират” (колкото и да са непрофесионални и неетични подобни техники).
За мен е по-интересно какво ще е решението на Фейсбук за бъдещия дизайн на бранд страниците – дали ще е с таймлайн, подобен на профилите, какви нови функционалности и аналитични инструменти ще бъдат добавени и как те биха могли да подобрят още повече комуникацията с потребителите.
Що се отнася до новите профили с таймлайн, мисля си, че “cover photos” например предоставят нелоша възможност да служат и като един вид ефектни рекламни банери (въпреки че не са clickable). Опцията пък “highlite story”също може да се използва за създаване на по-високо ниво на visibility на определени линкове или послания.
По-скоро обаче ме притеснява близката перспектива в развитието на Фейсбук, че с преминаването към новия Open Graph, през следващата година комуникацията в социалната мрежа може да се изроди в какафония от статуси, линкове, снимки, аудио, видео и всякакви досадни app-генерирани социални обекти, свързани с това кой какво точно прави в дадения момент, каква музика слуша, какво чете, какво готви на обeд или пие вечер, и при това без реално потребителят, самият той да е споделил всичко това. При такова високо ниво на шума в една комуникационна среда, посланията много трудно стигат до тези, за които са предназначени. Което ще има вероятно и негативен ефект върху ефективността на маркетинговите кампании..
Но все пак си мисля, че от Фейсбук няма да допуснат да се случи подобен хаос и ще намерят необходимия баланс. Те и затова са толкова големи и успешни – защото непрекъснато се развиват и умеят да се учат от грешките си. А де не забравяме и че са пред IPO в 2012 г.
Блог: http://www.borisloukanov.com/
При всяка иновация наблюдаваме повече или по-малко сходна реакция от страна на аудиторията във Facebook. В началото всички са недоволни от промените и отвсякъде се надават викове за бойкот на мрежата, триене на профили и прочие. След това настава паниката, свързана с видимостта на информация и стари постове – което до голяма степен е нормално, тъй като потребителите са свикнали да споделят определена информация с определени хора, а повечето нямат достатъчно подробна информация за ограничаване на видимостта на информацията.
Оттук нататък потребителите постепенно свикват с новия дизайн и се възползват от него. За момента не сме достигнали тази интересна фаза и тепърва ще видим повече заигравки като креативно използване на Cover Photo или игра с уголемяването на важни истории в Timeline. С времето и налагането на дизайна новия стил на Facebook ще промени комуникацията. Ето основните плюсове на Timeline:
- По-голямо разнообразие с новите контекстуални действия: потребителите вече правят много повече от Like-ване – те четат, слушат, тичат… По-богатите възможности на Open Graph ще разнообразят news feed-овете и ще привличат повече внимание;
- Повече споделяне: с използването на автоматични приложения потребителите ще споделят все повече. Прост пример е четенето на вестници: преди рядко научавах какво четат приятелите ми, но с приложенията на Guardian или Washington Post всичко е изведено наяве.
- За марките: с тези нововъведения марките стават по-интересни – те са не просто обект на харесване, а източник на нови действия. Това ги прави по-гъвкави в онлайн средата, а носи и повече трафик към тяхното основно „онлайн убежище“.
- Двупосочно взаимодействие: досега основният начин за споделяне във Facebook беше от страна на потребителя – той трябваше да хареса или сподели нещо към своите приятели. В Timeline обаче марките ще са нов двигател на споделянето като с Open Graph могат да бъдат активна страна – създаването на приложение ще им позволи да са по-видими във Facebook-средата.
Всичко това ще се случи постепенно, но наченките вече са видими. Разбира се, времето ще покаже най-добре какво друго ще измислят потребителите.
Блог: http://vasvalch.com/
Евгени Йорданов
Надали ще променят комуникацията като цяло. По-скоро от Фейсбук искат профилите им да се диференцират от всички други профилни визии, които има по другите платформи, било то социални или не. Това, което по-скоро ще се промени в комуникацията е, че ще се задълбочи още повече воайорството във Фейсбук. То, че е движеща сила за развитието на самата платформа, си е истина, но все пак. Ние писахме малко по тази тематика тук, ако на някой му е интересно да прочете повече, може да го направи там. От гледна точка на бизнеса, това, което ще е една идея по-положително, е възможността за разполагане на допълнителни кутийки с activity-та върху определени онлайн ресурси. Можете да разгледате блога на Иво, който също пише в тази рубрика. В сайдбара му е представен точно такъв бутон – Add to Timeline. Тествайте го и си вижте timeline-ите какво ще им се добави там. Ще ми е интересно да чуя и вашето мнение по този въпрос. Като всяка промяна и тази ще предизвика много негативни коментари и действия. Около 85% от потребителите, които са свикнали с даден продукт и/или услуга въобще не искат да минават на друга (чужда) и/или по-нова версия. Така, че тепърва се очаква да се видят реакциите на хората от 1-ви януари. Комуникацията като цяло не се очаква да претърпи сериозни промени, особено на ниво потребител-потребител.
Повече за Евгени Йорданов
Блог: http://seoptimizacia.com/
От гледна точка на комуникацията чрез самия дизайн на новите профили, определено въвеждането на Cover Photo е най-съществената промяна. Върху нея се поставя голямо ударение, тъй като на практика е много по-голяма от профилната снимка и дава много повече пространство за личен брандинг от досега допустимото. До известна степен новите профили изместват центъра на вниманието от визията и мислите на определена личност към нейните възприятия и начин на живот – посланията и визията, чрез които се представяме, топ темите, които избираме да подчертаем(highlight), действията, които извършваме, местата, които посещаваме и т.н. Наистина ключовата дума за промените за мен е лайфстайл. Всички сме звезди в ежедневния сериал на живота ни и timeline-ът е медията, чрез която го излъчваме в детайли по собствена преценка. Вече не сме режисьори и сценаристи единствено на живота си офлайн, но и трябва да отделяме все повече специално внимание на онлайн живота си и имиджа ни там, защото често се случва виртуалният ни сериал да изглежда като кофти ремикс на реалния. Както и обратното.
За мен потъването в детайлите от човешката история е логичен и очакван ход, но и малко притеснителен. Струва ми се малко прекалено предстоящото автоматично споделяне на извършвани действия, което е сериозно навлизане в личното пространство и трудно ще се осъзнае от повечето потребители. На второ място е заплахата от сериозен спам на съдържанието – Facebook вече веднъж успя да пребори този основен проблем за всяка онлайн среда с цената на няколко години и десетки оптимизации. Сега са на път да си отбележат автогол, ако не преценят достатъчно трезво ситуацията.
Говорейки за поставянето на фокус все повече върху начина на живот на отделните хора, искам да отбележа и още една предстояща тенденция. Мисля, че комуникаията ще се промени в посока показност, лицемерие и маниерно поведение. Човешкото его винаги се е зареждало предимно от завистта на околните, което означава, че в среда, където всеки споделя предпочитанията си и стила си на живот, почти всички ще се стремят съзнателно или не към демонстрация на по-висок стандарт. Ще има хора, които посещават определени заведения, само за да го споделят, ще четат медии, които би трябвало да четат(а не реално интересните им)… т.е. ще губим все повече време и ресурси, за да демонстрираме образ, който не ни съответства, вместо да живеем реалния живот, който ни носи радост.
За финал искам да честитя новите профили на жълтите медии. С тях те удариха истински джакпот от налична и потенциална информация за известните личности през следващата година. Може вече да удвоят съдържанието си с клюки и интриги.
ВНИМАНИЕ!
От днес всички читатели имат право да задават въпроси към участниците и всяка седмица някой от тези въпроси ще се превръща в тема за следващата седмица. Първото издание с въпрос от “публиката” ще бъде представено на 2 януари.
Вижте всички текстове от рубриката “5 отговора от практици”!
•••
Ако имате въпроси към някое от изразените мнения или допълнителни въпроси по темата – ще се радваме да ги зададете в коментарите. Под позицията на всеки от практиците има и линкове към неговите контакти и блог, за да осъществите лесна връзка, ако желаете да се консултирате с него лично.
Очаквайте следващото издание на рубриката на 27 декември!