Freedom House публикува годишен индекс 2012 за свободата на медиите. Индексът показва степента на свобода на основата на: правната среда (нормативните атове и как се прилагат), политически влияния и зависимости (цензура); наличието на икономически фактори и ограничения (структура, прозрачност и концентрация на собствеността на медиите и на производствените разходи; поръчково и платено съдържание и др.)
България е на 78 място, заедно с Унгария, в категорията частично свободни медии, като отстъпва от 76 място според индекс 2011 (за 2010 г.)
На фона на динамиката, очертана от горните данни, заслужават анализ два факта:
(1) Според индекса България е била в категорията държави със свободни медии през периода 1999-2002. Това е периодът на въвеждане на хармонизирано законодателство и либерализиране на пазара на електронните медии. От 2003 г. оценката за свободата на медиите е относително устойчива: България устойчиво се определя като частично свободна и заема последно място (сега с Унгария и Румъния) от държавите в ЕС, като за 2011 г. тенденцията е надолу.
(2) Свободата на медиите в България не се влияе позитивно от влизането на България в ЕС. Членството в Съюза не се оказва фактор, който да върне България в зоната на държави с медийна свобода.
Обяснението на този факт не е едноизмерно, но със сигурност има връзка
- с начина, по който се формира медийната политика и се създават и прилагат законите под мощното влияние на олигарсите и
- с начина, по който медии и журналисти не само не се съпротивляват, но търсят и се възползват от късите дистанции с властта.
Например със сигурност се говори за независимост на медиите по време на емблематичните годишни срещи на българските медии :
- Рим 2007 – с откриване от премиера Станишев;
- Мадрид 2008 – с Първанов и премиера Сакскобурготски, с призива на Първанов за единство на власт, бизнес и медии и с представяне на стратегия за развитие на голф туризма в България;
- Бургас-Варна 2009 – с премиера Борисов;
- Виена 2010 – с премиера Борисов, който съобщава, че медиите работят в една прекрасна среда;
- Хага 2011 – с премиера Борисов (Това е една много добра традиция, на която вече за трети път сме заедно), министрите Цветан Цветанов, Трайчо Трайков и др.
- С поглед напред към Букурещ 2012: кой ще открие – предвид традицията?
За единството на власт, бизнес и медии дават 78-то място.
*
Ето какво какво казва Монитор в заглавие : Медиите в България са свободни.
Интересно е къде точно в доклада България е поставена в тази група? Свободата на Монитор да говори за свободата се състои в това да се абстрахира от фактите в източника на информация.
Image may be NSFW.
Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.

Clik here to view.
