Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Бу: Хепатит Б и кърмене

$
0
0

Възможно ли е да се кърми, ако майката e здрав носител на хепатит Б или дори е болна?

Хепатит Б (HBV) се нарича още серумен хепатит и се разпространява чрез телесни течности, а също чрез заразена храна или по сексуален път. Може да доведе до хронични проблеми с черния дроб и дори да доведе до смърт.

Най-лесният начин хепатит Б да премине от майката към бебето е чрез кръвта, следвана от амниотичната течност (околоплодните води) и вагинални секрети. Хепатит Б е около 100 пъти по-заразен от вируса на HIV. Проучванията показват, че хепатит Б понякога попада в кърмата. Но бебето най-вероятно е било изложено на вируса по време на бременността и раждането. Затова според специалистите, ако бебето се имунизира веднага след раждането, майката може да започне да кърми още след раждането.

Хепатит Б се предава при кръвопреливане, акупунктура, диализа и т.н. но, хепатит Б не се предава при ръкостискане, ползване на общи прибори и целувки.
Според американският Център за контрол и превенция на заразите (еквивалент на българския РЗИ), хепатит Б никога не е бил противопоказание за кърмене дори преди изобретяването на ваксината за хепатит Б. Всички новородени с майки с хепатит Б трябва да получат имуноглобулин за хепатит Б и първа доза от ваксината за хепатит Б в първите 12 часа след раждане. Това вероятно трябва да бъде обсъдено от бъдещата майка в болницата, в която ще ражда, за да има готовност. Според насоките на Център за контрол и превенция на заразите втората доза ваксина се прилага на възраст 1-2 месеца, а третата на 6 м.

Между 9-18 месеца бебето се тества, за да се види дали е позитивно за хепатит Б, ако се е заразило от майчината кръв по време на раждането. Няма нужда да се отлага първото кърмене до след имунизирането, но е от особена важност за зърната да се полагат добри грижи, за да не се разраняват – затова е много важно бебето да засуква добре и при болезненост зърната да се оглеждат внимателно, за да се избегне и предотврати разраняване и рагади, които биха били потенциален източник на кръв и от там – инфекция с HBV. Голяма част от майките кърмят без никога да имат рагади и разранени зърна, тоест това само по себе си не би било проблем за кърменето на бебето. Кърмата се синтезира от кръвта чрез специални клетки в гърдите, но в самата кърма кръв обичайно няма, иначе казано нормално липсва източник на инфекция с хепатит Б, даже когато майката е носител.

За момента нито едно проучване не открива повишен риск от предаване на HBV от заразени майки, които кърмят бебетата си, сравнено с HBV-позитивни майки, които хранят бебетата си изкуствено. Едно проучване, обхващащо 230 бебета, показва, че при кърмените защитните повърхностни антитела са 80.9%, сравнено с 73.2% на изкуствено хранените деца. „Повърхностното антитяло” се формира в отговор на вируса на хепатит Б. Тялото може да прави това антитяло, ако е получило ваксина или ако се е възстановило от инфекция с хепатит Б. Ако тестът за повърхностни антитела за хепатит Б е позитивен, имунната система успешно е развила защитни антитела срещу вирусът на хепатит Б. Това осигурява дългосрочна защита от инфекция с хепатит Б. Хората, които са с позитивен тест за повърхностни антитела, не са инфектирани и не могат да предадат вируса на други.

Според Американската Академия по Педиатрия наличието на инфекция с хепатит Б у майката не е противопоказание за кърмене. Родителите трябва да се погрижат бебето им да получи нужните ваксини по препоръчаната схема. Кърменето не пречи и на имунния отговор на HBV ваксината. Единственото противопоказание за кърмене при майка, позитивна за хепатит Б, е когато тя е на антивирална терапия, тъй като лекарствата могат да попаднат в кърмата, а влиянието им върху бебето все още не е проучено.

По-рано на майките се препоръчваше да не кърмят бебетата си, за да не им предадат вируса с кърмата. Скорошните проучвания показват, че няма разлика в инфектирането между кърмени и некърмени деца. Те еднозначно заключават, че кърменето не допринася за разпространяването на вируса на хепатит Б при съответните имунизации и няма причина майката да не кърми и да лиши детето от важните имунни, хранителни и емоционални важни фактори, които му дава кърменето.

Кърмите или сте бременна? Ако имате притеснения, въпроси или проблеми, можете да позвъните на националния Ла Лече Лига телефон за помощ и подкрепа за кърмене 0888-555-385

Автор: Таня Русева-Бу,  Лече Лига Лидер, IBCLC -
международно сертифициран консултант по лактация
публикувано в Bg-Mamma, 2012


Източници и референции

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21536948
http://archpedi.ama-assn.org/cgi/content/abstract/165/9/837
http://www.cdc.gov/breastfeeding/disease/hepatitis.htm
http://hbvadvocate.org/news/NewsUpdates_pdf/News_Review_2009/HBJ-6.6.pdf
http://www.hepb.org/pdf/understanding_blood_tests.pdf




Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>