Дълъг път е изминало човечеството от първите олимпийски игри, провеждани в Древна Гърция от 776 г. пр. н. е. до 393 г. сл. н. е., общо в продължение на 1168 години.
Част от правилата, установени по онова време, в общи линии се спазват и днес.
Спортистите трябвало да тренират в продължение на поне 10 месеца, да бъдат свободни гърци (робите нямали право на участие) и да не са извършвали престъпление.
Месец преди началото на игрите спортистите се събирали на тренировъчен лагер в Илис (Елида), на 57 км от Олимпия, където живеели заедно в непретенциозни условия и се хранели с еднаква храна.
Олимпийските игри продължавали 5 дена и били предназначени единствено за мъжете - жените и робите нямали право дори да ги наблюдават.
Всички участници задължително се състезавали голи, а впоследствие били задължени и да тренират без дрехи. Вероятно защото и съдиите, и зрителите трябвало да се убедят, че участващите в игрите не мамят и всички имат еднакви шансове.
Различни исторически източници потвърждават, че името на първия олимпийски шампион е Короив от Илис. Чак до XIII-тите олимпийски игри през 728 г. участниците се състезавали в една-единствена дисциплина - спринт на 200 метра.
Едва през 720 г. пр. Хр. в програмата на игрите била включена и по-дългата дистанция от два стадия, или около 400 метра. В програмата на следващите олимпийски игри вече се включват и други спортове като хвърлянето на копие или диск.
Най-известното състезание в света, в което атлети от различни спортове вече се състезават не за венец от маслинови клонки, а за златни, сребърни и бронзови медали, все още се провежда на всеки четири години.
Модерните олимпийски игри се подновяват през 1896 г. по идея на Пиер Дьо Кубертен и се провеждат в Атина.
Всички се вълнуват покрай тези състезания - участниците и публиката преживяват всеки радостен и тъжен миг заедно.
Но тази година за първи път гореща тема на разговор станаха и спонсорите на олимпийските игри, които имат право да се наричат "олимпийски спонсор" и да се идентифицират с олимпийската идея.
Някак неадекватно на тази идея стоят имената на фирми като "Coca-Cola" и "McDonalds", популярни с всичко друго, но не и със здравословните качества на продуктите си.
От друга страна олимпиадите се нуждаят от огромен финансов ресурс и е съвсем логично зад едно толкова мащабно събитие да застанат богати и стабилни спонсори.
В крайна сметка никой не вярва, че олимпийските шампиони абсолютно никога не си позволяват хамбургер или количка, когато не тренират, тъй като и те са хора.
Но е важно и никой да не започне да вярва, че за да станеш шампион, са ти необходими именно споменатите продукти, или пък че изобщо не могат да бъдат постигнати рекорди, ако не се хрупат пържени картофки...
Прочетете и тези полезни материали:› Бент преса
› Тренировъчната програма на Херман Гьорнер
› Скок върху кутия
› Водна гимнастика за бременни
› Каатсу
› Двойно бицепсово разтягане от стоеж с опора зад гърба