Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Arhitektura.bg: Къща до яз. Батак - част 6. Инсталации.

$
0
0

Отдавна не съм драсвал ред, а вече е време летните ваканции да поприключат и да се върнем към добрата стара архитектура с всичките й красоти и разочарования. Не, че си почивах през лятото (ако се чудите защо не писах), даже напротив - излезе ми по-нанагорно от обикновено, но оставих вас, уважаемите читатели, да си починете малко от мен и от най-разнообразните казуси и мрънканици, с които ви засипвам през останалата част от годината. Оставих ви да си поемете дъх, за да се приготвите за нова порция “защо”, “откъде накъде” и “ето как” (най-общо казано). И тъй като държа да съм повече позитивен, отколкото негативен по подобие на крокодила, който е повече дълъг, отколкото зелен, ще започна със следващата част на серията за къщата, за чиито проблеми и разрешаването им така любезно вече близо година ви разказвам. В днешната част ще ви светна за някои подробности около някои инсталациите в къщата и различни казуси, които изникваха постоянно, спъваха работния процес и ни навличаха известни неприятности.

00

Първото което трябва да ви кажа е относно план-графика. Всеки строител си прави такъв, за да може лесно да вижда във всеки един момент кое след кое следва, кое се забавя и кое е допълнително. Съответно и да може да каже на инвеститора срок, в който ще приключи обектът. Съвет от мен - ако зависи от вас за някой ваш обект - завишете времето за изпълнение поне с 20%, както и бюджета, особено ако всичко е изпилено с точност до стотинка и с точност до ден, защото не 100, а 110% сигурно е, че ще излязат непредвидени СМР и все някой с нещо ще се забави. Дали с доставки, дали с производство, дали работник ще отсъства.. 2 дена забавяне да има - няма как да се навакса, когато всичко е изчислено с точност. За инсталациите по график бяха заложени по около 10-тина дни - за ОВК десетина дни, за ВиК седмица, за Ел седмица.. Сами се досещате, че това далеч не се изпълни. Да, основното издърпване на кабели и тръби беше сравнително бързо, но това съвсем не означава, че всичко приключи в този срок. Защо? Ето защо:

Ел инсталациите

Често когато се проектира къща, проектантите не си дават много зор, не само архитектите, но и всички останали. Казват си - нищо работа, ще я опаткаме за 5 дни. Точно в това е проблемът. На някои неща не се обръща достатъчно внимание, а би трябвало да е точно обратното - да се влиза в много дълбоки детайли за всяко нещо. За пример ще ви дам сауната в сутерена на къщата, за която беше подадено в началото задание (от фирмата, която щеше да я изпълнява), по което задание ел-инженерът си изготви проекта, но впоследствие кабелите, които бяха предвидени и пуснати до сауната, трябваше да се сменят с по-дебели, защото се оказа, че са недостатъчни. Решението - чисто и просто по-добра стиковка между специалностите и задълбочаване в нещата като за нещо, което ще се изпълни и ще е проблем ако не е проектирано добре, а не като за нещо имагинерно. Друг казус за ел-частта: с течение на работата бяха добавени по желание на инвеститора допълнителни токови кръгове, част от които овреме, а други - след като бяха положени шпакловки. Последва къртене на канали, полагане на кабели и ново шпакловане. Не че всичкото това е кой знае колко адски много работа и забавяне, но те се трупат нещата, чакайте да ви разкажа и за другите инсталации и тогава си вадете изводите.

01

02

03

04

05

06

07

А, и още нещо да не забравя - бъдете готови като дойде моментът да се купуват лампи, контакти, ключове и прочее крайни елементи на инсталцията, да ви кажат “в момента нямаме в наличност, трябва да изчакате месец - месец и половина”. Шах и мат. Ако има други СМР за довършване в този месец и половина - ок, но ако срокът ви изтича след 3 седмици - здравейте неустойки.

ОВК-то (или на прост български Отопление, вентилация и климатизация)

Както може би съм споменал вече, къщата е с термопомпа за отопление през студените месеци, а за климатизация през лятото не е предвидено нищо - достатъчно е да отвориш прозорците и вече е прохладно. За монтаж на термопомпа имайте предвид, че се изисква да е готова цялата тръбна мрежа на ОВ-инсталцията, както и на ВиК инсталацията, за да могат да се проведат необходимите проби. Също така е необходимо да има готови подови настилки, защото в най-честия случай външното и вътрешните тела са доста големи и тежки и стъпват на земята. В нашия случай доставката на термопомпата се забави не със седмици, а с месеци (и то не по вина на доставчика, за поради липса на готовност за монтаж на строежа). На всичкото отгоре когато строителят потвърди, че има готовност и фирмата дойде да си монтира съоръжението, се оказа, че все пак няма пълна готовност и ще трябва да идват втори път за тест и домонтиране на някои неща. Което, разбира се, си е за наша сметка и допълнително бави процеса. Съвет - винаги проверявайте на 100% информацията, която ви дават, защото може да се окаже само 90% вярна, което да ви спъне работата, защото останалите 10% са били решаващи.

08

Пречиствателно съоръжение

Не съм сигурен дали всички са наясно какво точно представлява това. За непросветените - това не е една огромна и безкрайно скъпа инсталация в самостоятелна сграда, а един бидон, който се заравя в земята. Почти като изгребната яма, но тук имаме и компресор + аератор. Компресорът може да е разположен и някъде вътре в къщата, а аераторът е в “бидона”. Този бидон обаче си има технология на полагането. Под него трябва да има филц със определен размер, а по време на полагането му трябва да има багер на обекта. Толкова елементарно звучат всички тези неща, че няма накъде повече, но проблемът идва тогава, когато си подценил елементарното. Багер се оказа, че точно в този ден няма; в София е едно - има огромен избор и ако единия и втория не може, звънкаш на третия, но тук е Цигов Чарк и има САМО един багер, другият просто трябваше да го търсим в продължение на часове от майната си. Същия случай с камина с филц. Отновно проблемът дойде от потвърждението, че има готовност за монтаж на обекта. Оказа се, че няма. Също така отчасти проблемът дойде от това, че трябваше да се прави 3м дълбок изкоп и то частично в скална почва. Отново ще се повторя - проверявайте на 100% информацията, която ви дават. Първият път, когато ми потвърдиха, че изкопът е готов, отидох на място да се уверя и се оказа, че са копнали половин-един метър, стигнали са до скалата (до трудното) и ми викат “да бе, тва е котата, готови сме”. Оказа се, че са гледали някаква друга съвсем нерелевантна кота (примерно някаква кота терен май беше) и трябва да копаят още 2 метра надолу в скалата.

09

10

Дренажи

Бях ви споменал, че не ги бяхме заложили по проект, а директно по време на изпълнението ги направихме - за по-голяма сигурност. От дума на дума и от ден на ден се уговорихме, че ще се сложи дренаж не само от страната на скатните води, а ще се обиколи къщата отвсякъде (и по-добре, стига да има достатъчен бюджет). Само че е важно как точно се изпълняват тези дренажи. Важно е да се изпълнят с тръби с необходимата дебелина, за да не се смакчат, както и да се използва баластра с необходимата големина - от по-голяма долу при тръбата, до по-малка нагоре към повърхността. Също трябва да се оставят ревизии, за да може да се “продухва” дренажът ако се задръсти. Разбира се, строителят ще гледа да спести и да купи по-евтини (съответно по-тънки и слаби тръби), защото това е скрита работа и никога няма да копаеш да проверяваш какво са заложили, освен ако не го хванеш на момента. Е - хванах го на момента. След като няколко пъти бях казал да се смени тръбата и не я бяха сменили, а вече я бяха засипали.

11

12

13

14

15

В заключение ще дам един последен съвет: проверявайте ВСИЧКО (дали не го казах по-нагоре..) - все пак това е вашият продукт; вложете част от себе си, за да се получи. Обещавам в следващата част да ви покажа повече визия, за да се убедите сами, че когато се полагат усилия, резултатът е налице.

Проект: ВБ студио
Проектанти: арх. Бойчо Бойчев и арх. Виктор Чолаков


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>