Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

LeeNeeAnn: От българското по-хубаво няма

$
0
0

В края на август в Гърция (Халкидики, Касандра, Ханиоти) се проведе международен фолклорен фестивал.

Въпреки, че претендираше да бъде международен, фестивалът беше по-скоро балкански – имаше представители от България, Гърция, Турция, Сърбия и Румъния. Вероятността да съм пропуснала някого е много малка.

Участниците бяха подбрани по странен за мен принцип. Или по-точно: така и не разбрах какъв е бил принципът – групите бяха от най-различна възраст и ниво – имаше всякакви – от аматьори възрастни, през детски ансамбли до професионалисти възрастни. Не мога да кажа, че това е някакъв проблем, особено за зрителите, на които се дава възможност да видят повече неща, но ако аз организирах, бих събрала по-еднородни участници.

Фестивалът се провеждаше за първа година и този факт беше виден от километри – нито един детайл на организацията не беше както трябва – слаби микрофони, гарнирани с яки внезапни микрофонии, объркани музики и представяния, закъснения със започването, изгаснал ток и прекратяване на изявите. Пускаха възрастните да играят първи (в 21.00 ч.), а децата накрая (към 23.00 ч.), ако издържат… Деца имаше само от България: „Ромбана” от Ямбол и „Божурчета” от Божурище. Най-малките бяха на 6-7 годинки.

Първата вечер, „Божурчета”-та така и не дочакаха да играят (изгасна тока на сцената и прекратиха изявите за вечерта). Беше ми тъжно за тях и отидох отзад, за да ги поздравя и окуража. Те споделиха, че фестивалът е започнал в 12.00 ч. на обяд и са в носии от тогава – дефилирали са от съседното село до това въпросното (Ханиоти) и след това са зачакали. Вечерята им (ангажимент на организаторите) пристигна в 23.00 ч. и не беше смислена.

Споделям с вас видяното като зрител, не за да мрънкам, а за да разберете следващата ми мисъл…

От друга страна: питали ли сте се защо българите (малки и големи) са толкова добри в народните танци? (да не кажа „най-добрите”!) Аз съм се питала и мисля, че някъде в края на август намерих един възможен отговор: защото от малки се бъхтят по зле организирани фестивали, стоят прави с часове, а после излизат и обират точките на публиката с един замах!

Тези деца, когато станат на по 20 години, ще са видели от прашния свят повече дори от своите родители и тепърва от тях ще излезнат великолепни професионалисти и вероятно по-добри хора! Сигурна съм, че подобен род несгоди ги сплотяват, мобилизират и нахъсват.

Гледах всички групи и въпреки, че сравнението между деца и професионалисти не е много адекватно, смея да твърдя, че българчетата бяха най-добрите.

Продължавам да си разсъждавам по темата и умът ми забива и в една друга посока: другите участници бяха поставени в сходни условия, но когато излезнаха на сцената, на тях им личеше, че преживяват несгода.

Това означава ли, че в другите държави има по-добри условия за развитие и подкрепа на местния фолклор и култура и подобен род
неприятности демобилизират и демотивират танцьорите им?

Това означава ли, че при нас условията продължават да са трудни? Това ли ни прави по-добри? Това е парадокс: ако „положението с културата” се оправи, ансамблите ни ще спрат да са толкова добри, така ли? Ако е така, то „Нека се мъчат” звучи като добро пожелание…

Това ли е „несломимият български дух”?

Обърках се…

Къде е изходът/отговорът/решението/истината според вас?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>