В брой 105 на Държавен вестник от 29.12.2011 е публикуван обновеният Закон за електронните съобщения (виж и тук), който въвежда редица промени по отношения на договорите ни с мобилните оператори. Тези промени влизат в сила за новите договори от 20 декември 2011, включително, а до 29 февруари 2012 всички общи условия на мобилните оператори трябва да бъдат променени и оповестени.
Глава 14-та “Защита на интересите на крайните потребители” съдържа текстовете, които защитават абонатите от недобронамерените търговски практики, които целят да ни държат вързани към един оператор и техните широко тълкувани условия. Ето и някои от промените:
СРОК НА ДОГОВОРИТЕ
0 < срок < 2 години
Договорите могат да бъдат сключвани и за срок по-малък от една година, но не и по-дълъг от две години.
До 7 дни без неустойка
Новите договори с оператор могат да се разтрогнат в рамките на 7 дни от сключването им, без да се дължат неустойки от абоната. Изключение правят договори, при които се получават крайни устройства (напр. мобилни апарати, модеми, рутери, телевизори, компютърна техника).
Безсрочен с 1-месечно предизвестие
При изтичане срока на договора той става безсрочен при същите условия, като абонатът може да го прекрати с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки.
Операторът уведомява абоната за изтичане на договора му поне 30 дни по-рано.
ОБЩИ УСЛОВИЯ
В Общите условия трябва да бъдат посочени условията и реда за прекратяване на договора при желание от абоната.
Когато Общите условия се изменят, операторът е задължен да уведоми за изменението поне 30 дни преди влизането им в сила. При несъгласие с Общите условия, когато се инициират от оператора (а не например от Комисията за регулиране на съобщенията), абонатът да може да прекрати договора си в срок от 30 дни от влизането им в сила, без да държи неустойки.
КРЕДИТЕН ЛИМИТ
Съобщение при достигане на кредитен лимит
Операторът е задължен (чл. 198, ал. 1, т. 7) да предостави безплатно информация за нетипичен трафик или прекомерно потребление с цел самостоятелно наблюдение и контрол на разходите от страна на потребителя.
Нека запознатите, експертите и юристите определят по-добре дали абонатът може сам да определи кредитния си лимит и какво гласи обновеният закон по този въпрос. Към настоящия момент кредитният лимит не представлява “услуга”, а мярка, която операторите взимат срещу лоши платци и неразрешено потребление, без да са задължени от закона да уведомяват абоната за превишаването му. Прочете повече тук. С решения 342 до 344 от 31 март 2011 обаче Комисията задължава трите мобилни оператора да уведомяват абоната при достигане кредитния лимит.