Този въпрос е част от рубриката “5 отговора от практици“. Тя е форма на колективно блогване с цел създаването на общност от професионалисти по маркетинг, които да се допълват в даването на експертни практически съвети. Всеки вторник в нея ще се представя не само моето мнение, но и на още четирима доказали се с познанията и практиката си блогъри, коментиращи значими казуси от областта на дигиталния маркетинг. Повече за проекта можете да научите на представящата го страница.
Дигиталният маркетинг се развива толкова бързо, че дори не знам какво да си пожелая. Ако същият въпрос беше зададен преди година, надали някой щеше да си пожелае и половината неща, които видяхме през 2012 – нови платформи, креативни кампании и едно (макар и съвсем малко) по-зряло отношение на рекламодателите и (макар и съвсем малка) готовност да опитат нови смели идеи.
Като всяка дама, която е казала, че не знае какъв подарък иска, сега ще започна да си противореча и ще стана малко по-конкретна. За 2012 година си пожелавам:
- да отделяме повече средства за онлайн кампании (отнасям това към колегите от вътрешни маркетингови отдели).
- да се концентрираме не само върху голи цифри на трафик, фенове или последователи.
- да използваме „out-of-the-box” идеи, които обаче не са усложнени до лудост.
- да се случват повече обучителни събития, които са задължителни за убеждаване на мениджъри и клиенти в силата на дигиталния маркетинг.
- разработчиците да измислят поне още няколко нови платформи за българските потребители, които да се задържат в тях за дълго благодарение на богата функционалност и интересно съдържание.
- българските потребители да използват още по-активно платформи като Twitter или Foursquare, за да има смисъл за рекламодателите да създават кампании в тази среда.
И на последно място, да се случат поне още няколко позитивни промени, които сега не можем да предвидим!
Блог: http://vasvalch.com/
Евгени Йорданов
Пожелавам ни много нови и успешни проекти, много доволни клиенти и колеги. Защото реално за мен колкото са важни клиентите, толкова са важни и колегите, с които работим. Без тях надали бихме успели да реализираме всичко, което правим толкова успешно за същите тези клиенти. Като цяло за развитието на бранша през 2012 очаквам много нови неща от Google+, при това повечето – най-вероятно тотална изненада. Колкото до другия голям играч на сцената – Facebook, от него изненадите не са толкова изненади, а логични ходове, които предприемат. Това разбира се, не отменя факта, че това са иновации, които ги няма никъде другаде по света, така че не бива да се омаловажават, независимо колко предвидими са те или не. Развитие все повече към един по-социален и интерактивен Web 3.0. Доста нови услуги виждам да излизат, не само в чуждестранен, но и в чисто български план, които да подобрят ситуацията, която наблюдаваме в последните години – WebClub, Slides.bg, Събитие.бг, SocialEvo и други. А в личен план си пожелавам да не свършва света през 2012 година
Блог: http://seoptimizacia.com/
Пожелавам си много интересни маркетинг кампании в социалните мрежи. Да са по-планирани, а не в последния момент и да са с развитие на сценария си във времето. Пожелавам си да се използват повече дигитални социални канали за маркетинг и реклама на брандовете.
Много се надявам да имаме възможност да прочетем повече case-studies, статистики и оценки на проведени дигитални кампании на национално или регионално ниво. Също така, пожелавам си още повече специализираност и колективност в работата по дигиталните кампании.
Не на последно място пожелавам на всички приятели, с които работихме и продължаваме да работим, да са здрави и положително настроени, да постигат все повече и повече през новата година и да продължат да спомагат за развитието на дигиталния бизнес и комуникация с професионалните си качества и опит.
Блог: www.ivosiliev.com
За съжаление няма причина за някакъв особен оптимизъм по отношение развитието на дигиталния маркетинг и уеб бизнеса в България като цяло. Ако сравним изминалата година с 2010-та, истината е, че почти нищо не се е променило – почти същите основни играчи на пазара, пъблишъри, уеб агенции, рекламодатели, почти същите рекламни обеми, с приблизително същото минимално увеличение. ..
Уви, и през тази година така очаквания и предвиждания от мнозина бум на онлайн рекламата и дигиталния маркетинг като цяло не се случи.
По-големите компании, поради консерватизма си, инерцията, некомпетентността и нежеланието на техните маркетинг мениджъри да опознаят съвременните тенденции в професията си, все още не желаят да влагат по-солидни бюджети в интернет кампании. Свикнали да работят с традиционните медии, дори когато правят нещо онлайн, те се опитват да прилагат същия закостенял бизнес модел и там, което е концептуална грешка.
Вече някъде споделих, че за 2012 г. очаквам малко по-отчетлив ръст на инвестициите в сферата на уеб рекламата и дигиталния бизнес, като дисплей рекламата ще си остане водеща, но ще бъде обогатена от навлизането на новите поколения банери и rich media формати; ще се насочат повече средства и към по-атрактивни маркетингови кампании в социалните мрежи, ще се обърне някакво внимание и на мобилния маркетинг и различните гейминг апликации с маркетингове цел.
Вече в много страни по света бюджетите, отделяни за дигитални маркетингови кампании, са на второ място като дял след тези, насочени към телевизията. Искрено се надявам следващата година в България да се забележи поне някакъв тренд в тази посока.
Пожелавам си и да видя повече креативност – и по отношения дизайна и уеб разработките, и в самите маркетингови стратегии – като идея и изпълнение.
И още нещо важно като тенденция – през 2012 г. все повече маркетолози ще започнат да осъзнават, че имат нужда и от технически познания в областта на интернет, все повече ПР и рекламни експерти ще разберат, че им е необходимо и определено ниво на дигитална компетентност, и съответно, не малка част от IT – специалистите, уеб девелопърите и интернет консултантите ще стигнат до извода, че за да са конкурентноспособни на пазара, задължително трябва да се образоват и в сферата на интегрираните маркетингови комуникации. Тези, характерни в световен мащаб, процеси на конвергенция на хоризинтално и на вертикално ниво по отношение уеб бизнеса и дигиталния маркетинг ще започнат да се усещат и у нас. Ако не през 2012 г., то поне със сигурност през 2013-та.
И в заключение бих искал да споделя прогнозите на 34 от водещите световни експерти в сферата на дигиталния маркетинг за очакваните от тях тенденции в бизнеса през 2012 г. – синтезирани в една съвсем нова е-книга от Брайън Солис.
Блог: http://www.borisloukanov.com/
Аз си пожелавам преди всичко все повече смелост да се прилагат новите инструменти и технологии за иновативен маркетинг. Колкото повече новости се появят през следващата година(а такива безспорно ще има много), толкова по-добре. Казвам смелост, без да уточнявам от кого, тъй като тя е необходима на всички – не само клиентите, но и за преодоляването на предразсъдъците и привидните пречки в мисленето на креативните отдели. Винаги съм поставял на първо място за успеха на една маркетингова комуникация нейната провокативност и куража на екипа, които я създава. Мисля, че през 2011 беше направена голяма крачка за преодоляването на страха към онлайн социалните канали за комуникация и на дигиталният маркетинг все повече се гледа с много надежди за достигане до ключови аудитории. Основен фактор за това смятам, че е работата на всички колеги в бранша – имаше няколко десетки силни примера за ефективни кампании на нашия пазар, компаниите най-сетне успяха да видят колко значима дигиталната комуникация чрез собствените си усилия или напредъка на конкурентите им, а и за по-малко от година се организираха около 10 големи семинара и конференции за дигитален маркетинг, които бяха проведени на високо ниво и с практическа насоченост.
По-конкретните ми надежди спрямо развитието на дигиталната комуникация в България са:
- Да се наложат масово повече социални медии. Засега активно се използват единствено Facebook и каналите за видеосподеляне(и форумите, но те вече са по-скоро преходна форма). Надявам се да има повече силни и таргетирани блогове, Twitter и Foursquare да се наложат, а Google+ да се оптимизира така, че да предложи действителни предимства пред Facebook, които да са видими и от обикновения потребител;
- Пазарът да става все по-образован и по-взискателен към подходите в общуването онлайн;
- Да се появят повече добре оптимизирани инструменти за следене на онлайн репутация, които да работят и с кирилица безупречно;
- Да се развият обективни класации, конкурси и организации, които да оценяват и поощряват професионалните подходи в дигиталната комуникация;
- Българските медии за новини и кампании в дигиталния сегмент да се развиват и да стават все по-професионални;
- Рекламодателите да разберат, че за много бизнес сегменти онлайн рекламата и инвестицията в маркетингово кампании е в пъти по-ефективна от традиционен маркетинг;
- Да се развият български проекти за социални мрежи и канали, които да достигнат сериозно разпространение и извън рамките на страната ни;
- Български кампании да станат известни в цял свят с иновативния си подход и постигнатите резултати.
Снимка: AllDayIWalk
Вижте всички текстове от рубриката “5 отговора от практици”!
•••
Ако имате въпроси към някое от изразените мнения или допълнителни въпроси по темата – ще се радваме да ги зададете в коментарите. Под позицията на всеки от практиците има и линкове към неговите контакти и блог, за да осъществите лесна връзка, ако желаете да се консултирате с него лично.