Днес видях в Блогът за икономика статистика според която средната годишна лихва, която привличат срочните депозити е горе-долу толкова, колкото и инфлацията. Което ще рече, че капиталът заключен в тях не нараства и не носи доходи на вложителите и при малка промяна на баланса, може да започне бързо да ерозира. Това намалява покупателна сила на спестяванията и ги обезсмисля в очите на много хора.
Липсата на спестявания пък от своя страна, ни поставя в много уязвима позиция, не само финансово, но и житейски. Никой не обича живота му да зависи от пари, но пък като ги нямаме – точно това се случва.
6 причини да спестяваме сами за следработни години
Спестявания и кариера
Какъв е изходът? Има много и различни видове инвестиции по принцип. Но в критична и нестабилна икономическа ситуация като сегашната, повечето изискват много време в проучвания и информиране, много усилия да се образоваме в тънкостите на различните инструменти. Затова и срочните депозити са привлекателен вариант. Общо взето всички знаем как функционират и с относително малко време и усилия можем да сме в течение на тенденциите и правилата. Освен това, има и защита на депозитите до определени нива, което не е малко предимство.
Как можем обаче да оптимизираме доходите си от спестявания?
Хората най-често избират кратките срокове, за да могат лесно да теглят пари при нужда. Кратките срокове обаче привличат най-ниска лихва – удобството си има цена. Но с малко планиране може да се постигнат и двета – по-висок доход и наличност по всяко време.
Трябва ви система от депозити, подредени така, че всеки месец или тримесечие според муждите ви да изтича падежа на един от тях.
Започнете с добра спестовна сметка – висока лихва и възможност автоматично да прехвърляте в нея определена сума, тез такси и комисионни и по възможност без дебитна карта прикачена към нея (не за друго, ами като пасивна преграда – ако трябва да отидете до банката, за да изтеглите парите, то ще е за нещо важно, предлолагам). В тази сметка отиват текущите ви спестявания.
Часът на парите: Доброволна парична диета
Часът на парите: Удържайте разходите като „закъснявате” с приходите
Спестете, за да купите
В същото време отворете 3-месечен, 6-месечен, 9-месечен депозит и 12-месечен депозит. Между тях разделете сумата, която държите сега на краткосрочен депозит. Преценете има ли големи плащания/разходи през годината, за които може да ви трябват част от тези пари и ги планирайте в депозит, който изтича в подходящ момент, за да са ви под ръка за плащанията.
Когато изтече 3 месечния депозит, подновете го за 12 месеца и, ако прецените, добавете част от текущите спестявания към него. Повторете същото при падежа на останалите депозити. Така след 12 месеца ще имате 4 депозита, които ще привличат по-висока лихва (= на едногодишен депозит) и в същото време ще имате възможност да добавяте/теглите суми от тях на всеки 3 месеца.
Ако спестявате за дългосрочни цели като пенсия или депозит за жилище, може да направите и втора вълна от депозити за една, две и три+ години, които да подновявате за три годишен период при изтичането им. Така парите ви ще причливат висока лихва, но в същото време всяка година ще имате възможност да преразгледате инвестирането на част от тях и според стуацията да добавите към тях, да ги пренасочите към други възможности или да ги прехвърлите в друга банка при по-добри условия, ако се предлагат такива.
Успех на всички,
Д.
Статия от блога На 'ти' с парите
Часът на парите: Планирайте за по-високи доходи от спестяванията си