Слънчевата енергия вече е по-евтина от атомната, и това е факт, макар и да не го чувате от политиците.
По света няма атомна централа, която да съществува без държавна подкрепа, на изцяло частни и пазарни начала. Атомната енергия е възможна, единствено ако е субсидирана и ако рискът от авария се поема от държавата, т.е. от нас. Ако застраховката трябваше да бъде реално платена на частен застраховател, то цената на атомните проекти би ги обезсмислила преди много години.
Всичко това прави развитието на нови атомни централи зависимо от политическите настроения. Виждаме го и днес в България. Прави го и безсмислено в случай, че се появи нова технология, която да предлага същата или по-добра цена, но без да е нужна тази държавна подкрепа. И ето, свидетели сме на момента, в който технологиите за добив на слънчева енергия вече са на по-ниска цена от тази от новите атомни централи.
Първият от серия доклади за това събитие излезе още преди две години от американската организация NC Warn. Той бе под името ”Цената на слънчевата и атомната енергия – исторически кръстопът“, със следното просто заключение:
“Слъчевата енергия вече е по-добрата покупка. Атомната енергия означава само риск, а не отплата за данъкоплатците и потребителите.”
А ето и графиката от първата страница на доклада:
След този доклад се случи аварията във Фукушима, която внезапно и съществено още повече оскъпи всички атомни проекти. Междувременно иновациите в технологиите продължават допълнително да водят до трайна тенденция на намаляване на цената на слънчевата енергия. Тези два фактора правят почти невъзможни пазарните инвестиции в нови атомни централи, остават единствено политическите проекти. Не случайно Япония и Германия официално се отказаха да развиват атомна енергия.
В България вървим на обратно. Тук политическият отказ от развитие на ВЕИ и претоплянето на темата за новата атомна мощ, само ни отдалечават от това да сме част от тази световна енергийна революция, водена от Китай, САЩ и Европа. Сметката за това забавяне ще е висока, а ползите са единствено за определени членове на политическото статукво.
-
Повече в статията Nuclear Energy Loses Cost Adventage на NY Times