Това е онзи вездесъщ ден в историята на блога, в който тук се появява тема за деца и майчинство!
И понеже не еднократно е казвано, че хората, които нямаме деца нямаме право да се изказваме по тези въпроси, смятам да дам думата на майки, които познавам лично.
Темата е семейното планиране, което за съжаление почти липсва в България. Липсата му е белег за ниска сексуална култура, а двете заедно са симптоми на развиващите се държави и държавите от третия свят. По правило, колкото по икономически развито е едно общество, толкова по-висока степан на семейно планиране има. Тук може видите данни на Световната здравна организация по въпроса.
Представям ви четири жени, които познавам лично, харесвам и които са планирали децата си.
Марта, майка на Сиана
Как се казваш? – Марта.
С какво се занимаваш? – Работя в дигитална агенция. В личен план – гледам да пътувам колкото мога повече и да прекарвам времето си с хората, които обичам и със занимания, които обичам.
Колко деца имаш? На каква възраст? – Едно момиченце на 2 години
Колко време се познавахте с бащата преди да започнете да се опитвате да заченете? – Запознахме се 3 години преди това и почти толкова време живяхме заедно преди да решим, че искаме да имаме дете.
Правихте ли си изследвания преди да зачеването? – Конкретни изследвания специално за това не сме правили.
Как се пазихте от непланирана бременност? – Известно време пиех противозачатъчни. След това използвахме други средства и начини за предпазване.
Защо е важно семейното планиране? – За мен лично е важно, защото не би следвало децата в живота ни да се получават случайно. Мисля, че такива сериозни неща трябва да се планират, а и е важно да си готов за такава крачка. Най-вече емоционално готов. Разбира се, има и много непланирани деца, които също се оказват желани и се отглеждат с много любов. Но иначе, колкото и да планираш, никога няма да знаеш дали наистина си бил готов, докато не ти се случи. По темата може да се говори много, но аз смятам да я приключа с това, че съм щастлива, че детето ми се появи в най-подходящия за мен момент.
Деси, майка на Димана и Александър
Kак се казваш? – Десислава Бошнакова
С какво се занимаваш? – Издавам книги, преподавам и имам ПР агенция ROI Communication.
Колко деца имаш? – Имам две прекрасни деца – син и дъщеря.
На каква възраст? – Синът ми е на 12, дъщеря ми на 10
Колко време се познавахте с бащата, преди да започнете да се опитвате да заченете? – С бащата на децата ми сме заедно от 20 май 1994 г. Синът ми се роди през 2000 г., а дъщеря ми е с нас от 2002.
Правихте ли си изследвания преди да зачеването? -Да, разбира се.
Как се пазихте от непланирана бременност? – Използвах противозачатъчни.
Защо е важно семейното планиране? – Защото едно дете не би трябвало да идва нежелано на този свят. Това е сериозна отговорност и човек трябва да съзнателно да вземе решение, че е готов да я поеме. Всъщност това е едно от малкото неща на този свят, които са за цял живот
Цвети, майка на Сони
Как се казваш? – Цветелина
С какво се занимаваш? – Последни дни от едногодишна отпуска по майчинство. Иначе управлявам проекти. Предстои да поема проект за производство на дървени пелети.
Колко деца имаш? На каква възраст? – Едно, на 1 година без 10 дни
Колко време се познавахте с бащата преди да започнете да се опитвате да заченете? – 8 години
Правихте ли си изследвания преди да зачеването? – Да, консултирах се с гинеколког още когато решихме, че е моментът за бебе. Последваха изследвания и кратка терапия.
Как се пазихте от непланирана бременост? – С противозачатъчни.
Защо е важно семейното планиране? – В 21-ви век вече можем да планираме семейството, а оттам и живота си. Нека се възползваме.
Ани, майка на Ади
Как се казваш? – Ана Динкова
С какво се занимаваш? – С партньора в живота ми имаме фирма за управление на корпоративна репутация и дигитално присъствие. Активно блогвам – ако това се брои за занимание.
Колко деца имаш? На каква възраст? – Една дъщеря, която след 2 месеца ще навърши 7.
Колко време се познавахте с бащата преди да започнете да се опитвате да заченете? – По-малко от година. При нас нещата се развиха много бързо, заживяхме заедно няколко месеца след като се загаджихме и след няколко месеца обсъдихме вариантите да имаме дете и взаимно взехме решението, че моментът е подходящ. Сега се шегуваме и казваме, че решението да имаме дете е най-успешният ни бизнес план до сега.
Правихте ли си изследвания преди да зачеването? – Да. И двамата – пълни кръвни картини, задължителните тестове за СПИН, Сифилис и т.н., стерилна урина, а аз и някои други изследвания, за да съм сигурна, че съм напълно здрава и във форма за бременност и раждане.
Как се пазихте от непланирана бременост? – Може да се квалифицираме сред най-лоялните клиенти на Дюрекс. Аз не мога да пия хормони/противозачатъчни, а идеята за доброволно поставено чуждо тяло в мен (спирала) не ми допада. Освен това няколко приятелки вече забременяха със спирали.
Защо е важно семейното планиране? – Това е въпрос на отговорност и уважение: на първо място към теб самата, а след това и към партньора ти и към бъдещото ти дете/деца. Защото когато взимаш съзнателното решение да станеш родител се подготвяш по-добре и се настройваш, няма елемента на изненада „ами то така се случи“. И не на последно място – защото е важно да бъдеш във възможно най-добра физическа и здравословна форма, за да можеш да имаш една по-спокойна бременност и да се наслаждаваш повече на майчинството.
Още по темата в блога на Ани.