ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, международно търговско споразумение за борба с фалшифицирането) – засяга България пряко.
На 1 октомври 2011 споразумението е открито за подписване и подписано от осем държави: Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мароко, Нова Зеландия, САЩ и Сингапур. Ще бъде открито за подписване до 1 май 2013. Ще влезе в сила след ратифициране от шест държави.
Правителството на България е одобрило решение за присъединяване към АСТА през ноември 2011.
Що се отнася до ЕС, решението на Съвета на ЕС вече е факт, за който свидетелстват две изречения в прессъобщението от 16 декември 2011 (стр.43) - за заседанието на Съвета по земеделие и рибарство.
Подкрепата на правителствата на държавите от ЕС не е достатъчна, споразумението трябва да бъде одобрено и от Европейския парламент. ЕП отказа да публикува становището на правната служба на ЕП относно АСТА с мотива, че това би представлявало сериозна намеса в ратификационния процес.
Така или иначе, членовете на ЕП предстои да решат съдбата на присъединяването на ЕС към АСТА.
Утре, 24 януари, АСТА ще се гледа в комисията по развитие (DEVE) на ЕП.
*
EDRI, неправителствена организация за защита на цифровите права в Европа, е подготвила коментари за ACTA, които имат за цел да обяснят на гражданите и на членовете на ЕП ефектите на АСТА от гледна точка на цифровите права:
- ACTA and its Impact on Fundamental Rights (16.01.2012)
- ACTA – Criminal Sanctions (17.01.2012)
- ACTA – Innovation and Competition (18.01.2012)
- ACTA and its Impact on the EU’s International Relations (19.01.2012)
- ACTA and its Safeguards (20.01.2012)
Кампанията се води активно и от други европейски неправителствени организации.
Досие (от laquadrature du net)
Формите на съпротива в Полша срещу насроченото за 26 ян. подписване