Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Димитър Цонев: Концепцията „Приятел на приятел“ и Facebook

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Facebook logo

Въобще не беше изненада за мен да прочета, че концепцията „Приятел на приятел“ не работи много добре във Facebook. Не сработва както трябва и при мен.

Като част от предишни мои работи, познавам и съм имал контакт с много от най-известните, популярни, нашумели актьори, актриси и режисьори. С много от тях сме приятели във Facebook. Преди време бяха повече, но много от тях изтрих, други ме изтриха – интересите ни, така или иначе, в по-голямата си част, са различни. А и хората се променят… Познавам и сред приятелите ми има и други известни лица (някои са си откровени гъзове!). Много от тях не са дотам компютърно грамотни, много от тях не познават в детайли как функционира Facebook. Дори имам приятел, който има повече от един профил, за да може да обслужва всичките си над 7000 приятели. За него концепцията за страниците е твърде далечна, че дори да се замисли за мигриране. Всички тези мои приятели, или поне по-голямата част от тях, искат да имат публика. Затова се възползват от известността си и купищата покани за приятелство, които получават. Сприятеляват се с всички.

Покрай тях и аз твърде често получавам покани за приятелство от напълно непознати – които никога не съм срещал преди, а и вероятно никога няма да срещна. Единственото общо между нас са тези известни общи приятели (понякога, за цвят, сме харесали и по някоя-друга от най-известните страници).

Извън Facebook, ако се срещнем с тях, вероятно ще ни е забавно, ще си прекараме добре, ще имаме (поне за едно известно време) за какво да си говорим – да речем за театър, за преживяването, за любими пиеси, за любими актьори и актриси, за някое-друго режисьорско решение и пр. Но ако сме приятели във Facebook, това никога не се случва. Вече съм го изпробвал – ставаме приятели и… край! комуникацията спира дотук. И така, фактът, че имаме няколко (в някои случаи – повече от 50) общи приятели не означава, че трябва да станем приятели. Не, не трябва.

През последните години, когато интересите ми се отклониха от театъра и се насочиха около Интернет и социалните медии, по-често споделям неща за тях. Все още харесвам театъра, все още ходя понякога да гледам някое представление, случва се дори да споделя нещичко за театър, но това е само една малка част от интересите и активността ми във Facebook. Или в други социални медии.

Харесвам си социалния граф и се стремя да си го поддържам максимално чист, като включвам само приятели, които наистина познавам от реалния свят. Facebook никога не е бил проектиран да бъде каталог на всичките ни познанства. Нито пък е бил проектиран да бъде сайт за запознанства и откриване и осъществяване на нови приятелства. Социалният граф не работи така.

За да се случи това, Facebook трябва да въведе в употреба поне още един граф – граф за интереси.

Преди време, социалната мрежа chime.in въведе интересна концепция, чрез която не се налага да се затрупва потребителят с всички споделяния от приятелите му, а само нещата от тях, които го интересуват (напр. само споделянията за английска литература. Без смешни картинки, без какво е обядвал… единствено и само нещата, свързани с английската литература.) Това позволява на потребителите да имат по-голям контрол и да проектират по-добре контактите си – не само да посочват, че са свързани с един или друг потребител (обявявайки се за приятелство), но и да описват по какъв начин точно са свързани – общи интереси, общи харесвани неща…

Един такъв граф, когато и ако бъде имплементиран във Facebook, ще позволи на потребителите по-свободно да приемат нови приятелства от непознати, приятели на приятели. Тогава терминът „приятел на приятел“ ще може да бъде приложим и да работи както е в реалния свят. Но докато това се случи, новото приятелство би било само източник на непотребни споделени информации и спам, социални игри и т.н.

А във времето, когато започваме да усещаме все по-осезаемо претрупването с информация, с която трябва да се справим, при умората от всички социални неща, които ни заобикалят, при все по-нарастващата необходимост от филтриране и кураторство на информационния поток, добавянето на още излишен шум не е сред нещата, които са за препоръчване.

Image may be NSFW.
Clik here to view.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>