Желанието ни да се включим в консултативния процес по изработване на Културна стратегия на София (2012-2020) "София - творческа столица" е провокирано най-вече от тематичния приоритет „Култура и човешки капитал”.
В своето становище за проекто-вариант на структурата и обхвата на бъдещата стратегия бихме желали да акцентираме върху четенето като културна практика. За прегледност на изложението обединяваме идеята си под надслова „София чете”.
Считаме, че от фундаментално значение за устойчивото развитие на човешкия капитал е популяризирането и информационното задоволяване на ключови културни практики и компетенции като четенето. То, от своя страна, стимулира езиковата култура, активира въображението, усъвършенства абстрактното мислене и развива емоционалността. С други думи, освен пряката си връзка с книгите и други информационни източници, четенето е ключов фактор в мотивацията за (а и качеството на) потребление на културни обекти от всички сфери.
Приоритети, цели и задачи
Целенасоченото и по-силно застъпеното въвличане на четенето в културната политика на столицата би следвало да обедини продукти и услуги, обвързаните с тях браншови организации и институции и не на последно място – частния сектор. Стратегията трябва да бъде насочена от една страна към популяризация, а от друга – към достъпност. Важен акцент е и фактът, че четенето в европейските страни вече не се свързва с изведения от гражданско-образователната традиция на миналия век социален престиж. Днес то трябва да бъде лансирано като източник на удоволствие и страст, като вълнуващо занимание и споделен интерес.
Конкретни инструменти и ресурси за прилагането им
Нужно е създаването на обща платформа (в онлайн и офлайн вариант), която да повиши информираността за практики, свързани с четенето. Към момента в това отношение сериозна роля играе сайтът „Аз чета”, а БГкнига си поставя в краткосрочен план амбицията да се превърне в информационен източник, насочен както към потребители, така и към браншови организации.
По отношение на учениците и младите хора, силно препоръчителни са атрактивни и занимателни извънкласни форми и събития. Въвличането на популярни личности, които да популяризират четенето (подобно на вече реализираната по отношение на спорта идея), също трябва да заеме приоритетно място в стратегията. Четенето трябва да бъде „натрапено” на места, където по неволя човек прекарва повече от предвиденото време - опашки за документи, градски транспорт, места за хранене. Важно е развитието на идеи като летни читални и денонощни библиотеки и всичко подобно, носещо потенциал да превърне града в очарователно и вълнуващо място за всички книжни любители както и в международен европейски център на книгите.
Модели за партньорство между публични и частни субекти
В стратегия с примерно име „София чете” трябва да бъдат заложени програми за партньорство, обединяващи както институционални организации, имащи пряко отношение към четенето (библиотеки, училища и читалища например), така и звена от частния сектор като издателства и книжарници.
Не бива да се забравя също така, че политики, целящи популяризирането на една културна практика, трябва да бъдат насочени най-вече към хора, които са нейни пасивни потребители. За да се гарантира повишаването на тяхното участие в културна практика като четенето, стратегията трябва да е съобразена с начина им на живот и маниери на потребление, които ни отвеждат към молове, кина и други комерсиално насочени центрове, събиращи голям човекопоток.
* Становище на БГкнига ЕАД във връзка с изработването на Културна стратегия на София (2012-2020) "София - творческа столица"