Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Аз чета... за вас и с вас: Без "Пулицър" за художествена литература тази година

$
0
0

И най-добрата художествена книга за 2011 година в САЩ е... няма как да знаем. За пръв път от 35 години насам американските романисти останаха без награда "Пулицър", след като бордът, който определя наградените, сметна, че никой от номинираните не заслужава отличието.

Денис Джонсън, Карън Ръсел и покойният Дейвид Фостър Уолъс бяха във финалната селекция за най-престижната американска награда за литература, но за изненада дори на номиниращото жури в категорията победител не бе излъчен. Трите заглавия бяха подбрани от общо 341 предложения от романиста Майкъл Кънингам и критиците Морийн Коригън и Сюзън Ларсон.

"Никоя от книгите не получи мнозинство от гласовете в борда, затова след дълго обсъждане решихме да не връчваме награда в тази категория", обяснява пред Асошиейтид прес Сид Гислър, администратор на наградите Пулицър. "Факторите това да се случи са много и ние не обсъждаме в детайли дали да има награда или не", допълва още той.

"Решението да не се връчва награда за художествена литература е само и единствено на борда, който присъжда наградите", лаконична в коментара си е председателят на журито за категорията Сюзан Ларсон. Реакцията на друг от номиниращите Морийн Коригън пък е още по-недвусмислена - "Честно казано, яд ме е от името на тримата финалисти", казва тя, цитирана от сайта The Daily Beast.

Общо 11 пъти в историята на наградите "Пулицър" неин носител в категорията за художествена литература не е определян, припомня The Daily Beast. За последно това се случва през 1977, когато според регламента журито избира три книги, като посочва една от тях за свой фаворит. Тогава обаче "A River Runs Through It" на Норман Маклийн не се струва достатъчно убедителна на борда и никой не получава награда в категорията.

Тази година призът за нехудожествена литература отиде при "The Swerve: How the World Became Modern" ("Отклонението: Как светът стана модерен") на Стивън Грийнблат, а като най-добра поетична книга бе определена "Life on Mars" ("Живот на Марс") на Трейси Смит.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 33007

Trending Articles