Сигурна съм, че това го бяхте забравили. Аз също – последното издание на “Топ няколко” е от края на март. Затова преместваме рубриката в събота, когато има повече време за обобщения. Знам, че и вие наваксвате с новините през уикенда, така че сигурно ще е от полза. Запретвам ръкави и днес ще изчистя всички материали, които съм събрала през последните 2 месеца. Ще си говорим за мобилен маркетинг, социални медии, е-магазини, SEO и доверие в рекламата. Да започваме!
- Мобилни: изследване сред британците показва, че 62% от смартфон потребителите не искат да четат коментари и новини от марки в социалните медии. И преди да се хванем за косите и да се самообречем на професионален крах, да погледнем какво се случва на практика. Въпреки че само 23% казват, че искат да комуникират с марки, на практика 43% всъщност взаимодействат с марки. Данните са интересни именно с това, че показват как се различават нагласите от действията.
- Star Wars: споделям този пост най-вече заради geek-щината, но уроците в него са актуални и наистина могат да бъдат приложени към социалните медии. Ще прочетете защо само силата ви не е достатъчна, за да ви спаси, както и от кого трябва да учите уроците по пътя към успеха.
- SEO: тъй като в момента започвам да разучавам SEO малко по-обстойно, харесвам постовете, които ми показват, че имам сериозни пропуски в образованието. Такава е и презентацията за 10-те SEO мита на SEOmoz. Най-важното: съдържание, съдържание, съдържание.
- Магазини: ако търсите какво не е наред в е-магазина ви, KISS metrics ще ви помогнат с някои често пренебрегвани елементи, които пък са жизнено важни за вашите клиенти. Информацията трябва да е точна, ясна и нагледна, за да подпомогне вашите онлайн продажби.
- Социални медии: ето поредната инфографика за демографията и поведението в социалните медии. За мен тук бе интересно разминаването между общия брой потребители и активните месечни посещения – явно голямата потребителска база не е най-важното. Facebook и Pinterest изяждат най-много от времето ни, а социалните медии са женско царство, с изключение на Google+ и LinkedIn.
- Реклама: Nielsen изнесоха данни от тяхното глобално изследване за доверието на потребителите в различни форми на реклама. С най-голямо доверие се ползват препоръките от приятел и онлайн ревютата. Изненадва ме фактът, че дори добре таргетираните контекстуални реклами при търсене и рекламите в социални медии се ползват с много по-ниско доверие, отколкото традиционните рекламни формати офлайн. Явно все още битува схващането, че щом компанията може да си позволи бюджет за телевизионна реклама, то продуктите й са успешни.
- Facebook: Mashable публикуваха нова селекция с добри практики в Timeline представянето на брандове. Деветте съвета са полезни, дори и повечето мениджъри вече да са запознати с тях.
Видеото днес е от TED и касае една от често срещаните страници в интернет – тази с грешка 404. Рени Глийсън говори интересно и с чудесни примери за това как дефектът може да стане ефект, а грешката да провокира усмивка:
Приятен уикенд!
___
снимка: Leo Reynolds
Още по темата: