Отдавна ми се върти в главата една поредица с книги за маркетинг, които си заслужава да прочетете. Започвам с последното четено, което ми направи впечатление, а то е “Партизански маркетинг” на Джей Конрад Левинсън. Когато говорим за герила, говорим за Левинсън – и мисля, че той, като баща на партизанската идея, може най-добре да обясни какво представлява тя. Книгата е полезна както за студенти, които тепърва навлизат в света на маркетинга, така и за специалисти с опит, които вероятно ще открият, че въобще не са били наясно какво всъщност е герила.
Основите
Доста от нещата, които Левинсън казва, вече сме ги чували – но от разстоянието на времето, когато guerilla се ражда идеите със сигурност са изглеждали новаторски. Съществува широко разпространено твърдение, че партизанският маркетинг е насочен само към това да се промотира с малко (или въобще без) инвестиции. Това не е вярно – Левинсън свободно говори и за бюджетогълтащи активности като TV и печатна реклама. Той обаче учи как да ценим маркетинговия бюджет и да го караме да работи за нас в най-пълна степен – това значи да се възползваме от намаления, да търсим бартери и да създаваме партньорства.
Левинсън много обича списъци – затова и книгата се чете толкова лесно. Копието ми вече е осеяно с лепящи отбелезалки и лесно ще се превърне в полезен справочник, към който да се връщате за идеи и детайли. От време на време стилът на Левинсън е малко дразнещ – като всеки маркетолог от старата школа, той обича да пише за “шокиращи” или “изумителни” тайни на маркетинга. Но с други списъци, например с подробното обяснение защо са нужни 20 повторения на посланието за отделния потребител, успява да уцели целта и да предаде ясно идеята си. А ето и какво се случва при 20-те повторения на посланието в ума на потребителя:
- Когато за пръв път човек погледне една реклама, той не я вижда.
- На втория път не я забелязва.
- На третия път разбира за съществуването й.
- На четвъртия път му се струва, че май я е виждал.
- На петия път й хвърля бегъл поглед.
- На шестия път си вирва носа при вида й.
- На седмия път я прочита и възкликва: „Оле, Боже!“
- На осмия път си казва: „Отново това проклето нещо!“
- На деветия път се чуди дали все пак няма някаква стойност.
- На десетия път пита съседа си дали вече я е изпробвал.
- На единайсетия път се пита как рекламодателят ще й избие парите.
- На дванайсетия път му минава през ума, че вероятно е нещо хубаво.
- На тринайсетия път му се струва, че може би има някаква стойност.
- На четиринайсетия път си спомня, че от дълго време е искал подобно нещо.
- На петнайсетия път е раздразнен, че не може да си позволи да го купи.
- На шестнайсетия път си помисля, че един ден ще си го купи.
- На седемнайсетия път си го записва.
- На осемнайсетия път проклина мизерията си.
- На деветнайсетия път внимателно преброява парите си.
- Когато види рекламата за двайсети път, той купува стоката или нарежда на жени си да го направи.
И тъй като са необходими толкова много усилия, за да провокирате покупка чрез маркетинг, то Левинсън съветва първо да си изясните каква е маркетинговата ви позиция. След като си отговорите на въпросите, свързани с това какво представлява марката ви, какви са нейните предимства, реални ли са те и трудни ли са за копиране, вече можете да разпишете своята маркетингова стратегия. За да не изпадате в безсмислени стени от текст, трябва да можете да формулирате стратегията си в 7 изречения:
- Целта на маркетинга – физическото действие, което искате потенциалният ви клиент да предприеме, като например: да щракне върху страница в интернет, да посети магазина ви, да изреже талон за oтстъпка, да позвъни на безплатен номер, да потърси продукта ви, когато пазарува, да го изпробва, да попита специалист за него.
- Как ще постигнете целта си – конкурентните ви предимства и плюсове.
- Целевият ви пазар – или пазари.
- Маркетинговите оръжия, които ще използвате.
- Вашата ниша и позиция наред с представите, които пораждате.
- Идентичността на фирмата ви.
- Бюджетът ви, който трябва да се представи като процент от очакваните ви нетни приходи. През 2006 г. средната американска фирма инвестира 4 % от нетните си приходи в маркетинг.
Подгответе се с такава маркетингова стратегия, за да подчините на нея всичките си решения. Звучи страшно, нали? Затова гледайте да не бъркате!
Средствата
Основна част от книгата (всъщност, трите й основни части) е отделена на различните средства за маркетинг. Левинсън доказва, че е важно първо да обърнете внимание на детайлите – дори да нямате маркетинг бюджет в хилядите, пак можете да се фокусирате върху хубав дизайн на визитки, красиво изработени пликове и правилно написани брошури. Основно внимание се обръща на посланията, като авторът е убеден, че най-важното в маркетинга е формулирането на ясно и убедително съобщение. Навсякъде се среща един и същи мотив за създаването на текстове (този по-долу е изваден от частта за рекламните листовки, акцентът е мой):
- Да отправя ясно и убедително предложение.
- Да съдържа нотка на неотложност.
- Да говори по същество.
- Да казва на евентуалния клиент как следва да постъпи.
- Да се свързва със сегашната ви идентичност.
Независимо от конкретния комуникационен канал, съветите са идентични: създайте ясно и конкретно послание с call to action и брандинг-стойност. Това важи за всичко от рекламните листовки до външната и телевизионната реклама. А Левинсън, както вече отбелязах, не е против скъпите традиционните канали за комуникация – той дава доста добри съвети и за използване на радио, печат, ТВ, но просто показва как може да се търси по-добра цена за тези канали.
Психологията
Може би най-интересните позиции на Левинсън са свързани с психологията на партизанските маркетолози и с психологията на потребителите. Той дели потенциалните клиенти на хора с по-активно ляво или дясно мозъчно полукълбо. Съответно, за първите трябва да се подготвите с цифри, логика, списъци и подробности. Вторите се убеждават по-лесно с изображения, апели към въображението, цветове, ритъм и пространство. Разбира се, за психология може да се говори много – Левинсън обаче дава ясни и кратки съвети за психологическия аспект на продажбите.
Най-важният съвет, който ще намерите в тази книга, е свързан точно с психологията. Той обаче може да бъде приложен и в много по-широк кръг човешки отношения (“продавали” са ми неща така, казвам го като потърпевша ), както и в PR-а, общата комуникация с аудиторията и дори в личната среда. Оставям ви с него като заключение:
Потенциалният клиент не може да вземе решение за покупка, докато не изпита кинестетично усещане за времето след покупката.
___
снимка: pietroizzo
Още по темата: