Днес много сайтове по света протестират срещу американските законопроекти SOPA и PIPA. Какво общо има това с теб?
Тези законопроекти би трябвало да защитават интелектуалната собственост от пиратство. Проблемът, обаче, не е само в това, че може да имаш проблем със свалянето на филми, книги и музика. Проблеми ще имат всички, включително и тези, които никога не са нарушавали авторски права и не си и помислят да ги нарушават. Проблем е и това, че авторските права и с този закон няма да бъдат добре опазени.
Новите закони биха дали на американските власти възможността светкавично да унищожават достъпа до онлайн съдържание – не само като филтрират търсачки и линкове, ами и като спират сайтове, които може да са виновни за това, че някой посетител, например, е оставил в тях коментари, които съдържат връзки към сайтове, за които може да има подозрение, че са свързани с пиратството.
Ако сайтът ви е подозрителен, можете да изгубите възможността да получавате парични трансфери, а ако сте разчитали на приходи от реклами, можете да ги изгубите за миг. Всъщност сайтът ви може и почти да не види бял свят ако не можете да покажете предварително, че имате ресурса да се преборите с пиратите.
В резултат Интернет ще се свие и ще се раздели на няколко части. Което вече не би го правило Интернет в смисъла, в който го разбираме днес.
Стотина известни американски професори по право са заявили позицията си против и са написали подписка. В нея не става въпрос само за „хлъзгави“ неща като етика и права, а за неща осезаеми като твърдостта на монетата и прагматични като печалбите от бизнеса. Накратко – благодарение на тези закони, всеки бизнес свързан по какъвто и да е начин с Интернет може да претърпи сериозни загуби по всяко време и ще бъде в постоянен риск за това.
Filed under: art of living, активизъм, виртуална култура