Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Стойчо Димитров: Пътуване до нос Калиакра

$
0
0

Хладничко ли ви е? А за морето – мечтаете ли си? :)Днес Янита ще ни води на може би единственото място в китната ни родина, от което можете да снимате морски залези  – Калиакра :)

Приятно четене:

Пътуване до нос Калиакра

 

Калиакра е мястото, на което се срещат синевата, легендите и ветровете. Толкова хипнотично син хоризонт няма другаде в България. Цветовете на скалите са преплели пръсти така, както четиридесетте девойки косите си, преди да потънат в синята прегръдка на морето завинаги.

 

 

kaliakra01

 

kaliakra02

 

kaliakra03

 

Калиакра

е мястото, което зарежда с енергията на вековните истории: от стъпките на Свети Никола, през артефактите останали от тракийските и римските заселници, средновековната слава на битки по суша и вода.

 

 

kaliakra04

 

kaliakra05

Калиакра, 9660, България

 

 

kaliakra06

 

 

Калиакра – най-източната точка на България,

изкусително красиво парче земя, в синьото на очите на която се стрелкат лястовици и танцуват делфини. Земя, която омагьосва и влюбва и която придърпва интереса на посетителя към себе си с шума на морето и с шума на думите, с които оживяват легендите.

 

 

kaliakra07

 

kaliakra08

 

kaliakra09

 

 

Една от легендите

разказва за създаването на нос Калиакра; за това, как покровителят на моряците Свети Никола с молитва и с надежда за спасение бягал от приближаващите го преследвачи. А сам Бог, дочул горещите му молитви, удължавал земята под краката му, за да успее да избяга. Светецът бил заловен и посечен, но така с Божията благодат се е образувала тази скалиста ивица земя, прорязала дълбоко морето. Носът, наподобяващ полуостров, е вдаден на 2км навътре в морето. В наши дни мястото е определено за природен и археологически резерват (през 1941година) и е един от Стоте национални туристически обекта.

 

kaliakra010

 

kaliakra011

 

На лобното място на Свети Никола днес има изграден параклис, символизиращ гроба му. Храмът е реставриран през 1993година.

 

 

kaliakra012

 

 

kaliakra013

 

 

Калиакра е дълъг и тесен скалист нос, намиращ се на българското северно черноморско крайбрежие, в най-югоизточната част на Добруджанското плато. Отвесни, стръмни и страховити червеникави скали се извисяват на 70 метра над морето. Прибойните вълни са издълбали в подножието им пещери, ниши, подмоли и арки, до които може да се стигне само откъм морето. Множеството подводни скали са резултат на силната абразия.

 

kaliakra014

 

kaliakra015

 

kaliakra016

 

 

По цялото протежение на тази двукилометрова тясна ивица земя има много природни пещери, които приличат на стаи. От последната „стая“ в скалите се открива сводест прозорец над шеметна пропаст, в която вълните на Черно море с шумен плясък се разбиват около балваните, натрупани под най-тесния издатък на планинския нос. Тази част е наречена „врата на четиридесетте моми“. Друга легенда разказва за гибелта на тези четиридесет моми.

 

 

kaliakra017

 

kaliakra018

 

 

Преди много време османските поробители успяват да завладеят крайморските селища на България. Те ограбват и плячкосват всичко, което срещат по пътя си за завладяване на нови територии чужда земя. Пленяват и четиридесет девойки, избраници от най-красивите, които срещали.

Османците

отвеждат пленничките на връх нос Калиакра и ги затварят в последната пещера, като оставят стража, която да ги пази откъм входа. С настъпването на вечерта, те ще празнуват, ще напалят буйни огньове и ще предадат хубавиците на своите най-изявени войни, като награда за храбростта им.

 

kaliakra019

 

 kaliakra020

Девойките, събрани от различни български села не се познават, но общата зла съдба ги сближава като сестри. Те цял ден обмислят начин да се спасят от участта, която ги очаква. Най-смелата от тях им разкрива пътя, чрез който да спасят честта си, като посочва прозореца в скалата и казава: „Там е спасението; татам, морето ще ни прибере.” Решават и за да не се откаже някоя от тях, заплитат плитките си една за друга. По залез слънце те се изправят на ръба на скалата, в две редици като ято жерави; и с разперени ръце като крила литнали към синята прегръдка на морето.

kaliakra021

kaliakra022

Освен богат на фолклор и предания,

нос Калиакра е и с богата историческа биография

Най–ранните поселения на това място датират от 4век пр. Хр. , когато областта е била населявана от тракийското племе Тиризи. Те дават първото име на носа – Тиризис.

kaliakra023

kaliakra024

Античният географ Страбон, описва Калиакра, като казва, че тук се намира столицата на цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски и управител на Тракия. Пещерите в скалите той ползвал за трезори, в които складирал заграбените по време на походите срещу Персия съкровища. В елинистичната епоха по-навътре към сушата е построена крепостна стена, висока около 10 метра, а в римско време тракийската крепост е разширена, като се оформя и античен град.

kaliakra025

kaliakra026

kaliakra027

През 5-6век, според Хиерокъл, крепостта (вече под името Акре Кастелиум или просто Акра – нос) придобива значението на укрепено ядро срещу прииждащите варварски племена и е един от 15-те града на провинция Скития. През 513година край Калиакра се разразява битка между възстаналия военачалник Виталиан и Византийския император Анастасий I.

Векове по- късно, на 31юли 1791 година, край нос Калиакра се разразява друга една битка, известна като най-голямата битка в Черно море. Руската ескадрила, водена от контраадмирал Ушаков разбива многократно превъзхождащата го турска армада на Хюсеин Паша и с тази победа завършва Руско – турската война от 1787 – 1791година. За случилото се напомня една паметна плоча и един мемориал.

kaliakra028

kaliakra029

Накъдето и да се обърнеш, всеки един камък по тази ивица земя разказва някаква история, която вятърът отнася надалеч. На всяка педя почти има павилион за сувенири и продавачи, сгушени в дебелите си зимни якета дори в най- големите летни жеги. И наистина, вятърът тук е много силен. По хлъзгавите камъни на път за музея и ресторанта почти може да те отнесе. И въпреки охранителните парапети, които опасват ръбовете на скалите, си е тревожно придвижването за неопитни посетители. Учудих се, как до сега всички павилиони и сувенири не са полетяли към безкрайната синя морска шир на хоризонта, която се забелязва още от село Българево по пътя за нос Калиакра.

kaliakra030

Най-голям разцвет Калиакра изживява през втората половина на 14 век, когато е столица на Карвунското княжество (деспотство) на българските владетели Балик и Добротица. То обхваща североизточните български земи, откъснати от централната власт. На името на Добротица е наречена и областта Добруджа, което е турското произношение на името му. Писмени сведения говорят за мощен средновековен град, в който владетеля сече собствени монети и превръща крепостта в църковно средище. Днес на носа има останки от крепостните стени, съхранени са още част от водопровода, баните и резиденцията на княза. Деспотите на Калиакра първи от родните владетели започват изграждането на военноморски флот. Галерите на Добротица участват в успешни бойни операции в Черно море. През 1393-1394 година Карвунското княжество става едно от последните български владения, които попадат под османско владение.

kaliakra031

kaliakra032

През 1402 г. влашкият войвода Мирча Стари завзема земите около Калиакра, но по-късно същата година отново е окупирана от османските войски. През 1444 година до нос Калиакра спрели рицарските войски на полският и унгарски крал Владислав III Варненчик в похода си срещу Османската империя. В старите турски законници Калиакра се споменава като пристанище с митница Килагра или Челигра бурун.

kaliakra033

kaliakra034

Най-ранно датираната западноевропейска карта, в която се споменава съвременното наименование Калиакра е тази на италианеца Петрус Весконте от 1318година. В други италиански карти и съчинения от 14век носа се описва и като Capo Calacriaили Calacria. Немския оръженосец Ханс Шилтбергер описва носа като Калацерка, като има предвид трите стени на Калиакренската крепост. В състава на Българския Военноморски флот от Първата световна война се е числял миночистачен катер с името „Калацерка“. На този нос по време на османското владичество е имало и дервишки манастир, за който се твърдяло че съхранява мощите на турския светец Саръ Султук.

kaliakra035

kaliakra036

В наши дни заливът, образуван от нос Калиакра, представлява много добро убежище при буря за минаващите оттук кораби. На носа има музей, ресторант, морски фар, морска радиолокационна станция, метеорологична станция и параклис. До нос Калиакра може да отидете от Каварна, следвайки пътя за село Българево, който минава през селото и отвежда до Калиакра.

 

undefined
 

Автор: Янита Николова

Снимки: авторът 

 

Други разкази свързани с Черно море – на картата:

 Черно море


Блог Стара София: Новата загадка

$
0
0

Познавате ли някогашна София? Къде е правена снимката?



Йоана Петрова: Новата Захер

$
0
0

Понеже никой не знае рецептата за торта Захер, не знам дали изобщо е правилно да я наричаме така, но да кажем, че много съм се постарала да направя този Захер възможно най-близък до Захер, но и да притежава малко повече от характеристики на съвременния вкус. Точно преди четири години направих публикация за торта Захер, която ми харесва. Два месеца по-късно ядох торта Захер в сладкарницата на хотел Захери установих, че тортата е много по-суха, с много по-сладка глазура, но опитвайки от нея сред обстановката на виенския салон в центъра на Виена и придружена с истинско виенско кафе, критиките ми се смекчиха дотолкова, че да замлъкна за момент и да се отдам на удоволствието от поредната шоколадова хапка с поредната глътка сметаново кафе насред тихия говор на хората, отишли там да правят същото.

Новата Захер

Разбира се, от Виена си купих няколко кулинарни книги, една от които е на виенския шеф готвач Плахута. С все още останал на небцето вкус от виенския Захер, приготвих рецептата за Захер на Плахута, която отбелязах като успешна и най-много доближаваща се до това, което опитах във Виена. Въпреки, че се заканих да направя нова публикация за Захер, четири години по-късно аз все още не бях направила обновяването ѝ. Обратът и решението, че това най-накрая трябва да се случи дойде от желанието на Яна, която иска да зарадва съпруга си с вкусна и сочна торта Захер, чиято глазура да не бъде твърда и приготвена с маргарин. Не знам откъде маргаринът в влязъл в рецептите за Захер, но това, което знам със сигурност, е че тортата наистина е суха. Точно поради тази причина се сервира с разбита сметана и кафе.

Първата ми публикация за Захер започвам с изречението

В днешно време експериментирането в кухнята не е нищо друго освен комбинация от практически знания, върху вече утвърдени техники.

Точно това смятам да направя сега със Захер. И така, използвайки рецептата на Плахута, приготвих малко по-сочна торта, като увеличих съвсем малко количествата на маслото и шоколада в блата. За да бъда сигурна, че блатът, съдържащ вече повече мазнини ще се надигне, използвах самонабухващо брашно. За тези, които не са запознати с техниката за приготвяне на блата на Захер, уточнявам – в него не се съдържа набухвател, а обемът му се постига чрез внимателно разбъркване на разбити на сняг белтъци в смес от масло, захар, шоколад и жълтъци и печене в по-слаба фурна от обикновено за по-дълго време. Ура! Открихме причината за сухия блат. Дори той да става готов преди да изтече установеното време, ако се извади по-рано от фурната спада бързо и необратимо. Ето защо му трябва по-дълго време във фурната, за да може всичко, което се е надигнало да се задържи на това ниво дори и след като изстине. Техниката се оказа трудна за някои, затова смятам, че този вариант на Захер е добре дошъл за тях.

Новата Захер

Глазурата е смес от захарен сироп и шоколад, които се оставят да врат докато достигнат определени градуси, а после много бързо трябва да се нанесе върху тортата и да се остави да стегне. Плахута темперира глазурата преди да я нанесе върху тортата, което я прави много трудна за работа, защото много бързо стяга (едва ли не докато се разпределя върху тортата), корекции след това не могат да се правят, а и самата глазура става толкова твърда, че може да се смуче като бонбон. Затова пропускам стъпката с темперирането. Ако предпочиташ по-мека и лесна за приготвяне шоколадова глазура, препоръчвам моя любим вариант, в който се смесват и разтопяват равни количества краве масло и натурален шоколад. Може да видиш примерна рецепта в поста за шоколадови кексчета с джинджифил и сладко от портокали. Тази глазура чудесно се вписва върху по-стегнатия блат, макар и вече да се избяга от концепцията на Захер. Но точно това му е хубавото на експеримента – може да получиш това, за което говори твоят вкус и ничий друг.

Новата Захер

Захер

Рецептата е адаптирана с леки промени от книгата Plachutta – Best of Viennese Cuisine

За торта с диаметър 21 см или 8-10 порции.

За блата:

  • 6 яйца, разделени жълтъци от белтъци, със стайна температура
  • 150 г натурален шоколад 60%, нарязан на ситно
  • 150 г меко масло
  • 1 чаена лъжица ванилена захар
  • 80 г пудра захар, пресята
  • щипка сол
  • 120 г фина кристална захар
  • 130 г самонабухващо брашно
  • 200 г конфитюр от кайсии

За глазурата:

  • 150 г фина кристална захар
  • 60 мл вода
  • 120 г натурален шоколад 60%, нарязан на ситно
  • 1-2 капки неутрално на вкус олио като олио от гроздови семена или рафинирано слънчогледово олио

Фурната се нагрява на 170ºC. Подготвя се форма за печене с диаметър 21 см. Стените и дъното на формата се намазват с малко растителна мазнина. Дъното се покрива с кръг хартия за печене в същия диаметър и също се намазва с малко мазнина.

За блата шоколадът се разтопява на водна баня. В купа се смесват маслото, разтопения шоколад, ванилената захар и пудрата захар. Разбиват се с миксер докато сместа стане еднородна и пухкава. Един по един се добавят жълтъците като след всяко добавяне сместа се разбива хубаво с миксер. След като се сложи и последният жълтък сместа се разбива с миксера докато стане пухкава и леко изсветлее.

Белтъците се разбиват с щипка сол докато станат обемни. При непрекъснато разбиване на висока скорост с миксера към тях по малко се добавя от кристалната захар. Разбиването продължава докато белтъците се сгъстят, станат устойчиви и лъскави. Добавят се към шооладовата смес на три пъти като внимателно се разбърква с шпатула.

Накрая в сместа се пресява брашното и се разбърква внимателно с шпатула докато сместа стане гладка и без бучки. Изсипва се в подготвената форма, заглажда се на повърхността и се слага да се пече в предварително нагрятата фурна за 55 минути.

След като блатът се извади от фурната се оставя за 5 минути и тогава се освобождава от формата. Оставя се върху решетка докато изстине напълно.

Изстиналият блат се срязва на две части по хоризонтал. Двете части се слепват със 100 грама от конфитюра. Останалият конфитюр се разпределя по повърхността и стените на тортата. Тортата се поставя върху решетка, под която има тава или друг подходящ съд.

За глазурата захарта и водата се смесват в тенджерка и се слагат на умерен огън. Разбъркват се докато захарта се разтопи и сместа заври. Когато заври в нея се добавя шоколадът и се разбърква докато се разтопи. Бъркането се преустановява и глазурата се вари докато достигне 109ºC. Маха се от котлона и се прецежда през цедка (може да има неразтворени частици от шоколада). Добавят се 1-2 капки олио и се разбърква за кратко. Глазурата се изсипва в средата на тортата и бързо се разпределя по периферията ѝ, така че да попадне и върху стените и да ги покрие. Тортата се оставя така докато се стече излишната глазура. След това се прибира в хладилник и се съхранява добре покрита (в кутия) до една седмица.

И понеже съм на виенска тема, напомням на всички, че предстои курс за виенска кухня на 23 ноември, неделя. Един ден посветен на Виена с нейните типични ястия идващи от различни култури по време на Австро-унгарската империя. На курса ще приготвим:

Пастички Естерхази

Пастички Естерхази – още една сладка емблема на виенските сладкарници.

Кайзершмарн

Кайзершмарн – бъркани палачинки, които най-често се сервират със сладко или компот от сини сливи. Коледните пазари във Виена изобилстват с тях, но защо да не си ги приготвим по всяко време на годината за късните неделни закуски.

Салата от краставици със заквасена

Виенска салата от краставици и заквасена сметана, от която ще научиш как дресингът да не се разводнява и да остане с плътна текстура и концентриран вкус.

Картофена салата с маринована хери

Картофена салата с маринована херинга и червено цвекло – богата на съставки типички за виенската кухня, една от които е майонезата, която ще приготвим сами.

Шпецле със сирена

Шпецле – виенската прясна паста, за която не е необходимо месене и разточване. След като я приготвим ще я запечем с карамелизиран лук и няколко вида сирене.

Виенски шницел

И разбира се, виенски шницел. Ще обсъдим кое месо е подходящо за него и ще научиш как се постига въздушна панировка с хрупкава коричка.

В края на курса ще опитаме всичко, което сме приготвили с чаша вино. Запиши се!Очаквам те! :-)

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Новата Захере публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Жюстин Томс, smiling: Дигиталните ни деца. Четиво и покана само за смели родители.

$
0
0

Screenshot-30

Вече няколко пъти съм писала и говорила на конференции и сбирки за това, че никак, ама никак не бива да спиваме децата си от дигиталните технологии, нито да имаме страхове, свързани с това. Е, чувам веднага мъмренията от задните редове – ами те по 8 часа пред компютъра стоят, стават агресивни … Ами естествено, то и голям човек ако стои 8 часа пред компютъра ще се изгърби, ще му се зачервят очите и ще стане агресивен. Вечер в градския транспорт малко ли такива срещаме?! :)

И все пак – има начини децата ни нито да са лишени от досег и дори достатъчно опитност с технологиите и дигиталните джаджи, и да са добре, без да се прекалява. За личния ми опит с това и за начините как да го постигнем – ще разкажа на уникалното DigitalKidz на 1 ноември. Подробности и регистрация само още няколко дена тук.
Браво за главният човек на събитието – Ивелина!

Никола Балов: OFFlimits #4: Sony бургер фламбе

$
0
0
OFFlimits #4: Sony бургер фламбе
След като през лятото забърках леден коктейл с Xperia Z2, а няколко месеца по-рано таблетът на Sony ми помогна в…

Марина Илиева: Снимки от едно пътуване до остров Мавриций

$
0
0

Остров Мавриций може да се похвали с най-впечатляващите природни дадености, които един екзотичен остров може да притежава.

Мавриций

През януари 2012 Мавриций е обявен за Водеща островна дестинация за трети пореден път. Островът е награден и с приза “Най-добрия плаж на света” по време на Световните туристически награди.

Мавриций

Остров Мавриций притежава множество естествени природни забележителности, мек тропически климат, тихи и топли води, заслужено описвани като “невероятни” красиви плажове и приятелски настроени жители, както и добре изградени и отлично поддържани хотели.

Нова година в Мавриций

Младо нагънат, в резултат от усилена вулканична дейност, Мавриций е остров на острите форми и високите планински върхове, изпълнен с гъста джунгла от палми, която покрива върховете и се спуска до долините, прорязани от синята нишка на десетки извори и потоци.
Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Крайбрежието на остров Мавриций притежава над 150 километра плажни ивици от бял пясък, а изумрудено сините му лагуни са обградени от великолепната бариера на третия по големина коралов риф във света.

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Виждате галерия с неподправени снимки от едно пътешествие до Мавриций:

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

Мавриций

МаврицийРазгледайте офертата на АлександърТур за Нова година на Мавриций
Снимки:Румен Найденов

Кариери: Петъчен виц: Скъпа, уволниха ме

$
0
0

Изпращайте любимите си смешки на karieri@karieri.bg. Ние обещаваме да ги публикуваме, за да развеселим повече хора.

Ана Динкова: Около 40

$
0
0

Повечето ми приятелки са ми връстнички или +/– 4-5 години – така че сме около 40-те (аз съм на 38, почти). Казвам това като предисловие на следната теза, изказана от любима жена, която пожела да остане анонимна. Тезата е следната (цитирам по спомен):

„40 е велика възраст – можеш да флиртуваш/излизаш/спиш с най-широк възрастов диапазон – практически от 20 до 60. Плюс е, ако годините не ти личат, в добра форма си и най-вече със самочувствие и с чувство за хумор. Младите мъже ги привличаш с интелект, опит и спокойствие, което повечето млади жени още не са придобили, за по-възрастните мъже си все още в категорията по-млада жена и жена трофей.“

Имаше и още, но не го помня. Финалът беше нещо в духа на: 40-те е като награда от Олимпиада – имаш всички предпоставки да получиш всичко, което искаш, стига само да решиш да се състезаваш.


Фитнес блог: 6 начина да избегнем преяждането с лоша храна в офиса

$
0
0

Офисът е мястото, където лесно и неусетно може да се преяде с лоша храна – геврек на закуска, солетки между храненията, вафла "за отскок"и т.н. За щастие, с малко повече желание и организация има начини здравословното меню да се намести в работния ден.

За съжаление много хора работят пред бюра в офиси. За съжаление, защото това от една страна се отразява неблагоприятно върху опорно-двигателната система (и не само), а от друга – върху здравословното хранене.

За щастие, обаче, има начини, чрез които негативните ефекти да бъдат контрирани. Достатъчно е малко повече желание, организация и създаване на нови навици.

Когато стане дума за хранителните навици в офиса, много по-често това се асоциира с цял ден гладуване, отколкото с цял ден преяждане.

Е, вторият вариант нито е мит, нито е рядкост и днес ще стане дума именно за него – как да избегнем преяждането в офиса, и то -прекаляването с нездравословни храни.

Домашна храна? Добре дошла е тя!

Често срещана причина, заради която се прекалява с лошата и нездравословна храна в офиса, е липсата на по-добри алтернативи.

Представете си следната ситуация: чакат ви безброй много задачи, за да достигнете личната си дневна цел, а без нея рискувате да получите по-малко възнаграждение под формата на месечен бонус. Огладнявате, а наблизо няма нищо друго, освен автомата за закуски в кафето. Пускате стотинките и грабвате вафлата.

Стоп!Нека изтрием последното изречение.

Та – огладнявате, наблизо няма нищо друго, освен автомата с вафли в кафето. Нямате време да отидете по-далеч. И тогава... бъркате в раницата си и изваждате домашно приготвената си храна.

Звучи добре, нали?

Предимства на домашната храна в офиса

  • Удобство – храната ви е на една ръка разстояние.
  • Вкус – имате възможността да приготвите ястията си по ваш вкус до най-малката подробност. Бонус – може да следите и състава: какво точно ще сложите и в какви количества, че дори и начина на приготвяне.
  • Разнообразие – ще може да ядете най-различни неща по време на работа, а не – на закуска геврече, на обяд салата, следобед солети, а на вечеря всичко, до което се докопате. И така всеки ден.
  • Грижа – грижа за себе си и за тялото. Има много истина в думите, че ние сме това, което ядем.
  • По-добра работоспособност – качествената храна носи много позитиви за тялото. Ако се храните с домашно приготвена и здравословна храна, ще бъдете много по-работоспособни и енергични, отколкото ако прекалявате с баничките и кроасаните в офиса.
  • Ситост – качествената храна, която съдържа основните макронутриенти и носи полезни калории на тялото, е засищаща. Няма да имате нужда от честото похапване на солети или бисквити, защото няма да усещате такъв глад.
  • Спестявате пари – ако си носите храната от вкъщи, ще спестите пари. Не ми вярвате? Предизвиквам ви да опитате.

Каква храна да изберем?

Изборът на домашна храна за офиса се определя от техническото оборудване. Ако работодателят ви е предоставил кухня, в която да има хладилник – може да пренесете в кутии каквото си поискате. Ако хладилникът е лукс на работното ви място, факторите, по които би трябвало да се ръководите, са:

  • по-дълга трайност;
  • удобна за пренасяне и ядене (да не се разлива от кутиите);
  • засищаща и с висока хранителна стойност – да съдържа всички необходими макронутриенти;
  • компактна;
  • с по-ниско съдържание на вода.

"Какво ще кажат хората?"

Все още се срещат мнения, че да носиш домашна храна е срамно. Дори не знам защо се разпростира това сравнение. Това не е срамно, а е достойно за уважение и пример. Особено в съвременния свят, където трансмазнините и храните с консерванти дебнат от всеки ъгъл.

Не яжте пред бюрото

Най-сигурният начин да преядете с лоша храна е когато се храните пред бюрото и компютъра. Използвайте почивките си точно по предназначение – разходете се и хапнете.

Ако ядете, докато работите, рискувате да загубите представа какво точно сте погълнали. Часовете се нижат, а ръката ви посяга към близкото пликче/кутия и т.н., докато не напипате... празното дъно.

Между другото, тази точка важи дори и за домашната храна. Седнете на спокойно място и се съсредоточете върху храната си. Не се разсейвайте с нищо друго и яжте бавно. Обърнете внимание на съветите за бавното хранене, защото то има много повече позитиви, отколкото смятате. 

Пийте повече вода

Често в офиса се прекалява с кафе, сокове, безалкохолни напитки, но не и с вода. Ако сте от тези хора, при които водата почти липсва, е хубаво да си изградите нови навици. Водата ще ви хидратира и ще помогне за оптималното протичане на много процеси в тялото. Подсигурете си я винаги – в чантата, върху бюрото и т.н.

Внимавайте с кого ядете

За да не преядете с лоша храна, избирайте внимателно компанията си.

Има хора, които обичат "junk food", но има и такива, които предпочитат да седнат някъде и да хапнат нещо хранително и полезно.

Вие към кои ще се присъедините?

А може би ще бъдете катализаторът към по-добро за целия офис.

Хапнете преди дълга работна среща

Ако ви предстои наистина дълга работна среща, или отивате с колегите на място, където знаете, че ще има големи табли с изкущаващи сладки редом до кафето, хапнете нещо малко, но качествено преди това. Така ще се заситите и шансът да прекалите с по-лошата храна е минимален.

Без стрес към прогрес

Често, когато хората са подложени на стрес, посягат към храната, сякаш тя ще оправи проблемите. Много по-вероятно е това емоционално хранене да бъде от захар, пържено, тестено и т.н.

Моето предложение, ако имате труден работен казус, е да се разсеете за момент. Станете от бюрото за 5-10 минути. Разходете се на свеж въздух. Може би това ще помогне за по-лесното намиране на решение.

В бонус – ще окаже благоприятно влияние на схванатите ви от седене мускули и болежки в ставите. В тази точка ще спомена, че движението е от изключителна важност по принцип, но когато работата е седяща, значението му става дори още по-голямо.

Откривате ли себе си в някоя от горните точки?

Ако отговорът ви е положителен и имате желание за промяна към по-добро – направете я. Започнете от днес!

А след това споделете с нас как ви се е отразило това.

Прочетете и тези полезни материали:
Лептин и грелин
Прием на течности по време на хранене
Какво да НЕ правим във фитнеса
Хлорела
Ядете ли салата два пъти на ден?
Как да намалим захарта

Огнян Исаев: Свиквайте с ромите във властта, но не и с имитациите им

$
0
0
На една нарочна среща в един провинциален град с един от преподавателите ми по журналистика съвсем случайно разнищихме следизборната ситуация у нас и възможните добри изходи пред България. Неговите впечатления са, че ромите се договарят с политиците предизборно за краткосрочни ползи в рамките на предизборните им кампании. Искат от тях да свършат нещо за квартала им, за семейството им, за тях

Никола Балов: Идва краят на високите неустойки при предсрочно прекратяване на договор с оператор

$
0
0
Идва краят на високите неустойки при предсрочно прекратяване на договор с оператор
Едно от най-неприятните условия в договорите на мобилните оператори е задължението на абоната да изплати всички оставащи месечни такси при…

Антония: Ранно куче – рано лае

$
0
0

Хората се будят по трети петли, ние – по първи кучета. Някъде около 3 сутринта глутницата бездомници от изоставената къща почва да джафка, скимти, вие… и така поне половин час.

На другия ден гледаш света през полуотворени очи и всичко е сиво, сиво. По кучешки.

Тихомир Димитров: Всевиждащото око на пепелянката

$
0
0

1

Става дума за смартфона на Allview – Viper i. Преди време бях написал ревю за таблет от същата марка. И останах приятно изненадан. Брандът не е много познат у нас. След тествани един таблет и един смартфон вече съм убеден, че заема доста прилично място при съотношението между качество и цена в своя потребителски клас. Разбира се, няма да успея да убедя един iPhone маниак да си купи „окото на пепелянката”, пък и нямам достатъчно технически познания, за да го сторя. Това е едно изцяло потребителско ревю на пълен лаик. Освен това, със зомбита трудно се спори, а още по-трудно се спори с fashion victims без икономическо образование, за които брандовете имат статута на икони. Единственото, което мога да им кажа е, че плащат 3-4 пъти повече не за 3-4 пъти по-добър дивайс, а за 3-4 пъти по-висок рекламен бюджет. Сещате се, че няма как да е за сметка на производителя, нали?

Наближават скорпионските рождени дни, а веднага след тях и Коледа, та, ако сте решили да изпъкнете, подарявайки смартфон, ето ви чудесен начин хем да не си ощетите бюджета, хем да не ви псуват след това. Дори мисля, че ще останат доволни от подаръка. Но да се върнем към смартфона:

4

Първо, телефончето е доста елегантно. Стандартният цвят на капака е черен, което мен ме устройва напълно, а за мацките има разнообразие от бял, син, жълт и розов цвят. Олекотената конструкция е с вътрешна рамка от магнезий, чиято цел е да увеличи здравината, без това да е за сметка на теглото (143 грама). Има 4,7 инчов тъчскрийн дисплей. Корпусът е достатъчно тънък, за да изглежда красиво. Сега нямам линийка да го измеря, нито успях да открия дебелината в продуктовите описания (защото ме мързеше), но е точно колкото цигара Davidoff. :)

3

Някои критикуват леко изпъкналата задна камера (осем мегапиксела), а на мен тя ми стои идеално. Въпрос на вкус към дизайна. Прави чудесни снимки и видео, но… само през деня. Естествено, това е нормално за почти всеки смартфон. Нощните кадри са, как да кажа, задоволителни… Тоест, няма на замени джобната ви сапунерка, да не говорим за огромния ви полу-професионален фотоапарат. Носете си и тях в багажа, когато ходите на екскурзия. За всеки случай…

Телефончето идва с добри гумени цилиндрични слушалки – от тези, които се пъхат в ушите и почистват ушната кал, обаче карат всички звуци от околния свят да изчезнат. И значително увеличават удоволствието от мултимедията.

Предната камера е само два мегапиксела – достатъчно е за селфита и за видео разговори (поддържа 3G video calling). „Окото на пепелянката” е въоръжено с мощен фенер, който още не съм проверил за колко време стопява батерията. По-важното е, че върши чудесна работа в тъмното. И през деня. Без него, например, днес нямаше да мога да разбера дали котката е направила беля под леглото или не… Има вграден компас, освен задължителните GPS навигация, гео-тагинг, Гугъл карти и прочие… Не знам дали само мен ме радват такива детски нещица, но фенерчето и компасът са ми любимите екстри в това устройство. За по-малките деца има и няколко готови инсталирани игри.

Като стана дума за батерия, цял ден мултимедийни забавления не успяха да я изтощят. Предполагам, че ако смартфонът се използва по предназначение, а именно: за текстови съобщения, интернет и телефония, няма да има нужда да се зарежда всеки ден. Но това само времето ще покаже. Още е прекалено нов.

Върви под Android 4.2.2 Jellybean. Знам, че тук мненията са крайно противоположни – има си маниаци, има си и порицатели на операционната система. Това, което необремененият потребител (като мен) иска е устройство, което да включи и да започне да използва веднага, то да има целия необходим софтуер за целта и командите му да се изпълняват незабавно. Получих ги трите неща.

Сега, предполагам, че ако бях спец щеше да има за какво да се хвана, ама не съм, пък и паметта на устройството още е празна. Също така предполагам, че напълването й няма да е проблем. CPU-то е четириядрено (1,3 GHz), с 1 GB RAM. Забавлявам се от мисълта, че в джоба си нося процесор с капацитет многократно по-голям от този на изчислителния център, където ни водиха като пионерчета и ни обясняваха, че цялата тази сграда отсреща е „супер компютър”. Има осем гигабайтова флаш памет с възможност за допълнителна карта от още 32 гигабайта (смартфонът, а не изчислителният център). Работи с две сим карти.

Екранът е достатъчно ярък, за да не става невидим в хубав, слънчев ден. Пристига с допълнително защитно фолио, което някои не намират за необходимо да поставят, но още с отговарянето на първото телефонно обаждане, докато закусвах в кварталната баничарница, разбрах, че е задължително. Порових из нета и видях, че някои намират резолюцията на дисплея от 960 по 540 мегапиксела за незадоволителна. Всъщност, спецовете изтъкват това като основен и единствен недостатък на модела. Според един от тях „картината не е много рязка и цветовете не са много наситени, ако ги наблюдавате от близо”. Същото ревю, обаче, намира телефона за „хубав и евтин”, дори така е озаглавена видео презентацията, която можете да гледате във Вибокса, за да се сдобиете с по-професионални впечатления от моите.

2

Едно от предимствата е, че тапетите, темите за дизайна и ефектите са много приятни – хващат окото и са разнообразни. Ако добавим и възможността за смяна на капаците с различен цвят, можете всеки ден да си създавате усещането, че сте с нов телефон, използвайки добре познатата функционалност на стария, без да ви се налага да свиквате с нови менюта и прочие технологични изненади. Приятелките ви кифли със сигурност ще са очаровани – още повече, че така получавате смартфон, който да отговаря и на настроението ви, и на маникюра, и на ботушките или педикюра, в зависимост от сезона, в който се хвалите с хубавия си и евтин смартфон. Естествено, няма да казвате, че е евтин, на кого му пука, ще наблягате само на това, че е хубав! :)

И така, стигнахме до най-важният въпрос – въпросът за цената.

В момента се предлага на промоция за 275 лв от DUALSIM

Тихомир Димитров 


Диди Бунова, "Готвенето е забавно": пожелахте да хапнете # 3 / морковен кейк

$
0
0



Първото нещо, което ми се иска да направя, когато има черни смокини на пазара. Толкова ми харесва комбинацията, 
че  не съм го пробвала по друг начин. С плодов топинг към глазурата от крем сирене се усеща по-богат и  по-лек като вкус.


 Колкото и да е странно, морковения кейк асоциирам повече със смокините, отколкото със самите моркови. 
Независимо, обаче, от условния рефлекс, който съм си създала, мисля тази зима да не го забравям 
веднага след изчезването на смокините, а да го повиша в ранг висока и стройна торта
От известно време обмислям какъв точно крем да използвам. Ясно е, че ще стане вкусна,
защото тестото е сполучливо - ароматно и не много сухо. Остава и другите елементи да се изяснят.
А сегашният вариант е идеална добавка към есенния чай или кафе.
 

Пожелавам на всички приятни почивни дни, а на празнуващите Димитровден -  хубави емоции! Този ден, с който идва зимата, според старите поверия, ми е много на сърце. Харесвам и нея, и есента. 
Всяка има своето очарование и първото нещо, което се сещам, стане ли дума за тях, е уют и топлина, а не неудобствата и затрудненията, които причиняват. Предстоят ни едни от най-любимите моменти и празници...




рецепта и разрез - тук

Никола Балов: LG G3 може да получи ъпдейт до Android 5.0 Lollipop преди края на 2014 г.

$
0
0
LG G3 може да получи ъпдейт до Android 5.0 Lollipop преди края на 2014 г.
LG G3 със сигурност е едно от устройствата, които ще получат ъпдейт до наскоро обявения Android 5.0 Lollipop, но потребителите…

Иван Ланджев: За крехкостта на хармонията

$
0
0
Едно интервю, което ми взеха за сайта sever.bg по повод гостуването във Велико Търново преди няколко дни (заедно с поета Владислав Христов). Срещата с читателите там беше много приятна, а този разговор препечатвам от оригиналната му публикация - тук

Какво е мансардата в книгата "Ние според мансардата”?

"Ние според мансардата” е заглавие, взето от едно стихотворение вътре в книгата. Предварително нямах идея то да бъде титул за цялата книга, защото в самото стихотворение спектърът е по-стеснен. Там под "ние” се има предвид "аз и тя”. Но ми хрумна да разширя този контекст и, изнесено като общо заглавие, вече под "ние” се има предвид "всички ние”.

Мансардата е тази особена гледна точка, която всеки от нас притежава, личната ти наблюдателна кула. Странен сбор на време и пространство, хронотоп, който е едновременно личен за всеки и общ, доколкото всички го имаме. Да обобщим така – личната наблюдателна кула на всеки от нас е мансардата. В този смисъл всеки е живял или живее в мансарда, иска или не.

Кои са моралните ценности в днешното общество според теб? В някои отпроизведенията се говори за изневярата, за отказа от мечти, примирение...

Това е твърде сложен въпрос за мен, не съм морален съдник. Не мисля, че изобщо задачата на пишещия и на създаващия каквото и да било изкуство е в същността си задача от морално естество. Можеш да видиш дадени обществени язви, които съществуват, да ги посочиш, но не можеш да предложиш рецепта, по която да се лекуват. Помоему да се дават по този евтин и буквален начин рецепти е привилегия на лошата литература. И ако кажа, че живеем във време на морален декаданс, няма да съм особено оригинален, защото на практика всяко време е такова. Пишещият критикува собственото си време по необходимост, защото е длъжен да вижда какво не е наред. Тоест, това е водещото – да наблюдаваш. За предпочитане с някаква изострена чувствителност към нещата. Донякъде тази позиция, от мансардата, позволява това. Опитвам се да разбирам нещата, преди да ги съдя. Трудно е. Един от спасителните варианти е, през дистанцията на времето, да им се смееш.

И какво всъщност разбираш, наблюдавайки?

Една от темите в книгата е невъзможността за реална комуникация между хората – и между две личности, и между големи групи от хора. Тази счупена комуникация, тази покъртителна невъзможност да се разберем. Тя е едновременно красива и много тъжна. А ако тези текстове имат някаква крайна цел спрямо читателя, то тя би била тази – четящият да си каже "Случвало ми се е същото, да, точно така е. И тук е казано с верните думи.”

Направи ми впечатление, че геометрия, числа и архитектура присъстват в цялата книга. Успява ли математиката да носи тежестта на поезията, или пък я изгражда в книгата ти?

За мен самия бяха изненада и архитектурните алюзии, и математическите препратки, не зная откъде са се взели. Аз не съм математик, винаги съм се занимавал с думи, с език. А ако има някаква близост, не толкова с аритметиката, колкото с геометрията и логиката, това е може би, защото съм бил шахматист. Математиката ми е интересна не като наука, а като философия и дори като естетика. Хармонията ме впечатлява. Тя е и в основата на музиката, знаем, че нещата са свързани и няма как да е иначе. А да речем, първата ми книга е пълна с шахматни препратки. В тази има няколко математически, защото числото ми е интересно преди всичко с това – че е нещо изчистено откъм значение. Съвсем ясно е какво е (хайде, тук да оставим настрана ирационалните числа, че става сложно, казах ти, не съм математик). В числото има честност, която думата много често не притежава, изплъзва й се, може да се манипулира. На разни места в книгата говоря за това: "Думите само обиждат с имена нещата” и др.

Което потвърждава, че математиката е в основата на всичко...

Е... мен ме вълнува по-скоро проблемът за хармонията – колко крехко нещо е тя, как изглежда много добре и правилно, но времето я кара да ерозира, да се разваля. Времето разваля всичко неизменно. Стихосбирката се занимава с това, как времето и пространството правят каквото си искат с нас. И ние нямаме какво да им противопоставим.

И в реалния живот ли наричаш нещата с истинските им имена, честно, открито, както го правят числата?

Аз не умея много добре да живея /смее се/. Точно този проблем за разбирането с околните, това, за което говоря в стихотворенията... те са плод на по-дълго размишление и там нещата са казани по-добре. А в живота въобще не мога да се справям така – например когато говоря с хората, на които наистина държа. Нямам проблем да говоря пред големи групи от хора, проблемът е в частния диалог, личното общуване с някого, за когото ти пука. Там вече е много сложно да кажеш това, което искаш да кажеш. Вероятно на всички хора им е трудно. И това определено е проблем, в който си струва да се разровиш.

Книгата е разделена на три части: "Скосявания”,”Интериорни решения” и "Сводове”. Къде се пресичат те в човешките взаимоотношения?

В структурата на книгата има заложено едно, да го наречем "епическо"намерение, такова помоему има дори в лирическите произведения, неизбежно е, човек, ще не ще, разказва нещо. Някой си изминава един път, от точка А до точка Б. В конкретния случай... скосяванията са неговото лично пространство, вътре в мансардата, преди останалия свят. После – интериорните решения са споделянето на пространството с другите, щастието, самото събитие на любовта и, в по-голяма степен, нейното разваляне след това, разпадането. Третата част е инспирирана от различни пътувания – из България и по света, те ми се случиха през тези 4 години, в които писах книгата. Пътуващият вече се отправя навън в един съвсем разширен смисъл, движението и промяната се манифестират и чисто географски.

Какво е да си творец у нас, трудно ли се бори конкуренцията?

Писането не го възприемам като състезание, аз работя върху себе си и собствения си критерий на читател и писател, т.е. опитвам се да ставам по-добър от себе си. Когато прочета нещо хубаво от колеги, се радвам, става ми приятно. Не членувам в никакви съюзи, групи, клики. Не съм имал в творческия си път никакви връзки, напротив ставало е точно обратното. Правил съм нещата сам и ако впоследствие някой ми е помагал, то е, защото първо е харесал текстовете ми, за което съм наистина благодарен. Познанствата идват след написаното, а не обратното. Мисля, че така е правилно.

Докторант по руска литература си, кой от руските поети е "твоят човек”? А от българските?

В Русия харесвам някои от поетите от Сребърния век, не всички – най-вече Манделщам, Ахматова, Цветаева, Пастернак... А вече по-късно – Йосиф Бродски ми е много любим и важен. В някакъв смисъл основополагащ.
Англоезичните ми влияния са много и от съвсем ранна възраст, дълго е за изреждане. Що се отнася до български любими поети, ето няколко ключови за мен – Константин Павлов, Георги Рупчев, Биньо Иванов, Иван Методиев... Това са имена, които са ми повлияли особено силно. Също и редакторът на книгата ми – Иван Теофилов, с когото имах огромното щастие и късмет да работя. Благодарен съм му, че прояви този интерес към книгата и ми подаде ръка.

Кой е Иван Ланджев извън поета?

Някакви неща за мен просто така ли? /смее се/... Ами... напоследък преподавам в Софийския университет, където пиша дисертация за Лев Толстой. Иначе, работя като сценарист вече от доста време... май повече от 6 години. Пиша есета, коментари за различни медии от време на време – понякога имаш такава нужда, да казваш нещата направо. Публицистиката ми харесва именно заради тази нужда. А като дете – сериозно се занимавах с шахмат, състезавах се и прочие. После се отказах – но продължавам да следя големите турнири, запален фен съм. Шахматът не е спрял да ме изумява.

Относно хобита – изкушен съм от хубава музика, патологичен меломан. С други пишещи приятели се събираме да свирим често. Някои от тях са виртуозни музиканти. Рядко говорим за литература, когато се събираме, какво има да се говори всъщност? Та, да – музиката и пътуванията са ми обсесия. В добрия смисъл на думата, ако има такъв.

Росица Тодорова: Добре ли е детето да расте с домашен любимец?

$
0
0

Имам идея - нова рубрика или тематични постове под заглавието  "Вселенска мъдрост от детските площадки".Защото детските площадки са място с висока концентрация на оригинални детски и още по-оригинални мамински и бабински възгледи за живота. И незапомнянето им, незаписването им и несподелянето им си е истинско престъпление. Та... ще обмисля идеята по-внимателно.

Преди няколко дни на площадката.
- Къде е вашият котарак?
- О, пратихме го временно, за 3 години, при прабабата.
- Временно за 3 години??!!
- Да, докато детето порасне.


Според мен, щом е узрял за идеята детете, човек е и достатъчно разумен да знае, че животното не е заплаха за новороденото. И не само не е заплаха. То ще го научи на много неща, и най-вече на любов.


Добре ли е детето да расте с домашен любимец? Какво трябва да направи семейството преди да вземе решението? Какъв трябва да е ангажиментът на детето? Има ли животни и породи, които са по-подходящи за съжителство с деца? Как да търсим хармония в характерите? Как могат домашните любимци да помогнат на децата в развитието им? Какви мерки да предприемем, за да гарантираме здравето на всички?

Отговор на тези и още въпроси могат да получат всички желаещи по време на безплатните консултации със специалисти в съвместния проект на Центъра за терапия на комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в НБУ и PETS&U Децата и домашните любимци.Целта е експерти от различни области да помогнат както на родителите, така и на децата да направят информиран и отговорен избор.

Първата от серия консултации ще се проведе на 26 октомври (неделя) от 13.30 до 16.30 часа в центъра на PETS&U на бул. Черни връх 25. Желаещите ще могат да получат отговор на въпросите си от Евгения Даскалова, клиничен психолог от Център за комуникативни и емоционално-поведенчески нарушения в детска възраст към Нов български университет, д-р Стефан Стефанов и д-р Десислава Данева, ветеринарни лекари от PETS&U и Гергана Цончева, специалист по модификация на поведението на кучето от международната организация UNITED K9 PROFESSIONALS.

Елена Владимирова: We walk

$
0
0
Минава шест и излизам от офиса. Вече започна да се стъмва по-рано и е сумрак, за което помага и запушеното небе. Вървя с телефона в ръка и съм си пуснала We Walk на The Ting Tings. Не на слушалки, а на speaker, така че музиката се носи около мен, а не влиза директно в главата ми. Някак си мисля, че that's how theme songs are supposed to work. В другата ръка държа чадъра, макар че не вали, просто облакът е слязъл и се дезинтегрира над главата ми. Водата е на прах и залепва по кожата и влиза в дробовете. Вървя и ботушите ми тропат в такт с музиката. Около мен не минава почти никой - петък вечер е и хората отдавна са се изнесли от офисите. Няма престараване, научили са се, че има по-важни неща от работата. Вървя си в почти призрачната мокра вечер и мога да не спирам до утре. Обувките ми тракат, и всяка стъпка ме води по-навътре в собствените ми мисли.

Вървя. Тръгнах. Тръгнах си. Тръгнах си от проблемите, от трудностите, от кофти средата, от липсата на перспектива. Вървя. Тръгнах си от дома си, от приятелите си, от най-близкия си човек. Те са още там и ме разбират и се радват, че тръгнах. Че вървя.

Не спирам, не гледам назад. Вървя. Вървим. Не заедно, но в една посока. We walk. Не мога да спра, нямам право да спирам. Мъчно ми е за много хора, липсват ми много неща, мъчно ми е, че животът ми там върви без мен. Но животът ми тук подтичва и ме дърпа напред без да пита. И продължавам. Вървя. С надеждата, че ще получа нещата, които не съм успяла да постигна - поради една или друга причина - там откъдето тръгнах. We've got the choice if it all goes wrong. We walk.

Аз съм Джони Walker, аз съм първия човек на Луната, аз съм откривателя на Амстердам. Стъпвам с увереността на бургаско гъзарче в нови адидаски, а пулсът ми е на 5та скорост, защото всяка стъпка ме води към нещо ново и непознато. Не гледам назад, не се чудя what if, имам свободата да се движа. И вървя.


Никола Балов: Sony може да представи 12-инчов таблет със стилус в началото на 2015 г.

$
0
0
Sony може да представи 12-инчов таблет със стилус в началото на 2015 г.
След като на IFA 2014 Sony представи първия си 8-инчов таблет с Android, сега се задава модел с 12-инчов диагонал,…

Мария Илиева, LaMartinia: Мис Слънчице

$
0
0
 

Миналата година по същото време Матеа П. влезе в живота ни. Малко, бяло, нежно и усмихнато бебе, което всички чакахме с голямо нетърпение и любов. Второто дете очевидно се отглежда доста по-спокойно, на моменти дори небрежно, но много по-осъзнато и с удоволствие. Няма го неловкото притеснение на първия път, нито смешния патос от това да си чисто нов родител. С второто дете наваксваш моментите, които си прекарал в опасения и въпроса "Дали действаме по правилния начин?". Просто защото правилен начин няма. 

Малкото новородено Матеа вече пътува наравно с нас, реагира и комуникира, участва във всичко, което правим със завидна дискретност и зрялост. Може би защото иска да се внедри възможно най-бързо. А може би защото има най-любящата и грижовна сестра на света. "Мамо, какво щяхме да правим без нашето сладко Матейчи?!". Да, какво щяхме да правим наистина...

Миналата година по същото време беше слънчево и топло, тази година вали обилен сняг. За една година се променят толкова много неща. 

Честит рожден ден, М.! ♡♡♡
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live




Latest Images