Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Невена Гюрова: Мутромилиционерите ни докараха до самоубийствени жестоки самоубийства. При Живков, при Луканов, при Филип, при Костов, при царя, при Стянишев не е е имало такава безнадеждност. Бойко е първият, който се гордее с това.

$
0
0
Варненецът Племен Горанов, който публично обясни действието си - срещу тимогербаджията Кире Йорданов, кмет по сметка на ологарсите - умря в страшни мъки. А колко още се самозапалиха? Колкото не е и4мало през турско.

500 години под турско българин не се е самозапалил......Е почнаха да се палят в (собтвената ) им държава......Кво става бе.....живееме 100 пъти по зле от по турско под собствената си българска власт......

Днеска човек влезнал с колата си в кметството и я запалил.....ЕВАЛЛА той е герой който вече не може да търпи ДАИАДЖИИ и антинародни закони....

Тия гадове усещат ли че на народа му иде да ги полее с бензин и да запали всичката власт......

Българин да се надигне значи управляващите са го довели до ръбът на скалата....

Те това и турците не са ни причинявали.......Да нема къде да мърдаш Умирай и това е РОБЕ....

Защо се самозапълиха мъжа от Раднево, хората от Аспарухов мост, човека в Габрово?

Вторият случай е от 18 февруари. Тогава друг отчаян от живота млад мъж се запали в центъра на Велико Търново на бул. "България". Той се заля с бензин на пешеходна пътека и се подпали със запалка. Въпреки опитите на случайно минаващ възрастен мъж да го спаси, отчаяният човек по-късно почина. Самозапалилият се обяснил на спасителя си, че го е направил, защото е отчаян от живота.

В тежък токсичен шок се намира 53-годишният мъж, който се самозапали в сградата на Община Раднево във вторник следобедМъжът е баща на пет деца, безработен и социално слаб. Според очевидци, преди да се самозапали, той е споделил отчаянието си от живота.

Близките на Венцислав Асенов са в шок и все още не могат да повярват, че той се е запалил. Пострадалият има 5 деца и 3-ма внуци. Всички в семейството са безработни. Живеят в общинско жилище в Раднево. Според съпругата му той никога не е казвал, че иска да посегне на живота си.





Училище по роботика "Robopartans": Четириногият робот LS3 (AlphaDog) се учи да ходи

$
0
0

alpha-dogПрез Декември 2012 станахме свидетели на поредния тест на четириногата система за артилерийска поддръжка (Legged Squad Support System) или така наречения четириног робот AlphaDog (LS3). Роботът се подчинява на гласовите команди на контролиращ го човек, което ще се окаже доста практично в реални военни условия. LS3 разбира 10 команди, между които „включи се (engine on)“, „изключи се (еngine off)”, „спри (stop)“, “следвай плътно (follow tight)“, която означава да следва точно стъпките на контролиращия го, и “следвай в коридор“, при която роботът следва човекът, който го контролира, но избира най-удобния за себе си път.

LS3 се разработва от Boston Dynamics – проектът им е бил възложен от DARPA на 3 декември 2009. Идеята е да се създаде четириног робот, който самостоятелно ще действа като товарен кон по време на военни операции и ще бъде способен да функционира във всякакъв вид климатични условия и природна среда. Финалната версия на робота ще бъде проектирана така, че да може да носи 180 кг военно оборудване и да маневрира свободно, да функционира тихо и да проучва и преодолява терена.

Досега роботът е бил тестван три пъти. Първия тест на открито беше проведен от DARPA през февруари 2012. Беше планиран и успешно извършен поход през труден терен, който демонстрира всички възможности и функции на LS3. Така че DARPA разкри 18-месечния си план за подобряване и завършване на разработката на робота. Изпълнението му започна миналото лято и доведе до нова демонстрация на 10-ти септември 2012 г. Бяха показани два прототипа на AlphaDog и DARPA тества способността им да ходят и да се движат в тръс, да възприемат заобикалящата ги среда и да изпълняват други действия самостоятелно. Двата робота бяха около 10 пъти по тихи от предишната версия и ходеха по труден терен с 1-3 мили в час, лесно преминаваха в тръс с 5 мили в час и накрая превключваха на режим на тичане по равна повърхност със 7 мили в час.

LS3-AlphaDog

Последният тест (с който започнахме статията) беше проведен в началото на миналия декември – според 18-месечния план трябва да има демонстрации на всеки три месеца във военни бази в различни части на САЩ. Последният тест показ много подобрения и роботът се справя доста по-добре, но има още какво да се направи. Той все още издава ужасни звуци, които със сигурност ще изнервят заобикалящите го войници и има една особена слабост – нестабилен е на хълмове и стръмни територии, което е значителен проблем. DARPA изброява някои от подобренията: стабилност, маневреност, така наречената „Leader Follow“ функция за вземане на решения, по-добро възстановяване след прекатурване, по-прецизно стъпване по трудни терени, възможността да маневрира в градска среда и вече споменатата възможност за възприемане на гласови команди.

Гледайки го, човек не може да не се запита какво ще е бъдещето на военното дело. Роботът изглежда малко страшен и издава ужасни звуци. Още не е достатъчно бърз и стабилен, но представете си финалната версия, оборудвана с картечница и батерия с дълъг живот. Ние ще продължаваме да следим развитието на LS3 и нека се надяваме, че това военно изобретение ще служи за добри цели.

Пейо Попов: Нашите евреи

$
0
0

Беше преди много години, когато излезе „Списъкът на Шиндлер“ и за първи път се разшумя за еврейския въпрос и какво е направила България. Попитах тогава „чичо“ ми Ели Анави как той, като евреин, я оценява глобално тая работа със спасяването на евреите. Нямам идея що за отговор съм очаквал на такъв повърхносто тъп въпрос, породен от коментар във вестник.

Той ми отговори просто: „Спасени са майка ми и баща ми. Ако се беше случило, тях нямаше да ги има. Аз нямаше да съм тук.“Познавам майка му, него, брат му и децата им. Представих си тях всички да ги нямаше. Така разбрах колко е важно, но не е това цялата причина.

Където съм израснал Джамията, римските руини и Стария град са едно до друго в неделима цялост. Около мен винаги е имало арменци, евреи и турци. Като дете нямах идея, че Леон, Едо, Даниел, Харю не са съвсем нормални български имена. Много по-късно разбрах, че те са с нещо различни и това за някой има значение. За мен нямаше и няма и да има – живяли сме, играли сме и сме расли заедно. Каквото съм научил и каквото съм преживял с тях – това съм аз. Те винаги ще са част от мен.

Ако преди 70 години, българското общество не бе успяло да спаси част от себе си, то днес аз нямаше да съм същия. Щях да бъда насилствено лишен от част от себе си и нямаше да съм единствен. Българските евреи са много важна част от нашето общество. Всички ние сме по-добри, защото те днес са сред нас. Ние сме спасили част от себе си. За това е важно.

Невена Гюрова: Микеланджело гениалният

$
0
0
АКО ЧУКЪТ МИ ГРУБ, ЛОМЯЩ ГРАНИТА,
човешки образ бавно му придава,
то Бог го води и го направлява
и с неговата сила той полита.

Че някой дивен горе до насита
и нас, и себе си разхубавява,
а всеки чук от чук се изковава,
у който вечна светлина е скрита.

В ковачницата устремен, замаха
изпълнен с мощ и очертал широка
дъга над нея, в небесата литва.

И неизлени образите щяха
да чакат, ала към оназ висока
ковачница отправям аз молитва.

Кристина Станинска: Spring from my Windows

$
0
0

spring windows 1

Поисках да си нарисувам прозорец, син с бели завески повяващи се от лекия полъх на вятъра, огрян от слънцето преминаващо през разцъфтелите клонки на дърветата. Е, виждате  резултата.  Само, черната чаша малко  не напасва в цялата композиция.

След това го оформих като png рамка, за да мога да си сменям гледките. Примерно с тази:(...)
Прочети още Spring from my Windows (47 words)


CC tin4e for One Krisi On The Web, 2013. | няма коментари | Post tags:

Невена Гюрова: S

Невена Гюрова: Ян Палах - не бива да го забравяме

Мария Куманова: Витоша

$
0
0

рядко ми се случва цитати от филм да прокънтяват в главата ми няколко дни след това. още повече когато филмът е документален и нов и български и откриващ 17тия София филм фест, та, по памет:

“Никой не е седнал на осемхилядник да напише стихотворение.”

“В планината никога нищо не е същото – дали сезонът, времето, компанията…Ходил съм 20 пъти на Мусала и мога да разкажа 20 различни истории.”

“Да строиш огромни курорти под предлог, че развиваш спорта и че е добре за децата е като да казваш, че строиш молове, за да развиваш културата, защото долу във фоайето ще има фотоизложба.”

та филмът е уау не само заради наболялата тема, сърдечно препоръчвам гледането. а иначе – вадете обувките и нагоре.



Денислав Георгиев: Трябва ли да има министър на спорта? #всянка

$
0
0
#всянка е проект на българското twitter общество. За спортен министър там е определена Маги Малеева. Премиер е Иван Бедров, за икономиката отговаря Владимир Каролев и т.н. Много добра инициатива – особено докато очакваме доста странно служебно правителство от Росен Плевнелиев. Вече изразих готовност да помагам на спортното министерство #всянка с идеи и доброволен труд. В

Людмила Слокоски, Salted Lemons: Chocolate cake with strawberries

$
0
0


It's been a while since I wanted to make this cake. It's from GoodFood and everybody that has made it claims it's the best chocolate cake. Last week I could not find my favorite black chocolate, but yesterday I was prepared and ready to go. Unfortunately I discovered that someone has eaten my frozen raspberries, which were left from baking The best-ever chocolate raspberry brownies, only when my cakes were already baking in the oven!
So I waited my cakes to get baked (I found that 15 min are not enough as the GoodFood recipe calls and baked them for 25-30 min), left them to chill and went raspberries hunting. Well, in my favorite shop there were raspberries, fresh, not frozen, but they were so expensive that my heart ached! But there were fresh strawberries - good looking and quite affordable.
So it will be a chocolate cake with strawberries then! And I added some soft cheese filling just to lighten the overall sweetness a little bit :)

Now, when it's made and half eaten, I can say it's very good indeed. Moist, not so sweet, with intense chocolate taste and fresh strawberry aroma. The rose water added perfumes the chocolate and gives the cake evasive scent. The soft cheese filling balance the sweetness with its slightly salty tang. And the veil of powdered sugar gives that extra touch.
And it's easy, very easy to make :)








Chocolate cake with strawberries

225g dark chocolate , 60% cocoa solids
175g butter, chopped
2 tsp rose water
1 tsp instant coffee powder
100g mix of cashews and almonds, finely ground
2 heaped tbsp flour
½ tsp salt
5 eggs
140g caster sugar

for the filling
6 - 8 fresh strawberries
1 pack Philadelphia cheese
4 tbsp strawberry jam

for the glaze and topping

220g dark chocolate , 60% cocoa solids, chopped
160ml cream
12 - 16 fresh strawberries, halved or quartered
icing sugar for dusting




1. Heat oven to 160C. Line the bases of two plumcake tins with baking parchment, butter the walls. Melt the chocolate and butter, leave to cool. Stir in the rose water and coffee powder.

2. In a bowl mix the ground nuts with flour and salt. Whisk the eggs and sugar with an electric stand mixer until pale and doubled in volume. Fold in the cooled chocolate mixture until just combined. Sprinkle over half the flour mixture and fold in, then the other half. The mixture will be rather runny.

3. Divide between the two tins and bake for about 25 - 30 mins until a skewer comes out with a few crumbs attached - the sponges should be slightly undercooked. Cool in tin, then turn out onto a wire rack. Before assembling the cake the sponges (which are more like brownies) should be completely cold.

4. Choose the less perfect of the two, then set it on a serving plate. Cube the strawberries and stir in the cheese. Spread on the base, then top with the jam and with the other cake.

5.  For the glaze, bring the cream to the boil, pour it over the chocolate and whisk until smooth. Leave for a few mins until starting to thicken, then spread over the top and sides to cover. Decorate with strawberries. Chill for up to 24 hrs. Remove from fridge 1 hr before serving, and dust with icing sugar.




От доста време искам да направя тази торта. Рецептата е от GoodFoodи всички, които са я правили, се кълнат, че е страхотна!Миналата седмица не успях да купя любимия си черен шоколад, но тази вече бях подготвена. За съжаление, разбрах, че някой ми е изял замразените малини, които бяха останали от най-доброто шоколадово-малиново брауничак когато блатовете се печаха във фурната. Така че ги изчаках да се изпекат (освен това намирам, че 15 мин, както казва рецептата, не са достатъчни, пекох моите около 25-30 мин), оставих ги да изстиват и тръгнах да търся малини. Е, в любимия ми магазин имаше малини, пресни, но бяха толкова скъпи, че сърцето ме заболя. Но пък имаше също така ягоди, добре изглеждащи и на прилична цена.
Така че, ще стане шоколадова торта с ягоди, явно! Добавих и пълнеж от крем силене, за да олекотя общата сладост поне малко :)

Сега, когато е готова и наполовина изядена, мога да кажа, че е наистина много добра. Влажна, не много сладка, с интензивен шоколадов вкус и свеж ягодов аромат. Розовата вода, която добавих, ароматизира тортата с неуловимо ухание. Пълнежът от крем сирене балансира общата сладост с леко солената си нотка, а воалът от пудра захар добавя финалния щрих. И е лесна, много лесна!





Шоколадова торта с ягоди 

225 г черен шоколад 60%, нарязан
175 г масло, нарязано
2 ч.л. розова вода
1 ч.л. инстантно кафе
100 г смесени кашу и бадеми, смлени
2 препълнени с.л. брашно
 ½ ч.л. сол
5 яйца
240 г кристална захар

за пълнежа 
6-8 пресни ягоди
1 кут. крем сирене филаделфия
4 с.л. сладко от ягоди

за глазура и декорация
220 г черен шоколад, 60%, нарязан
160 г сметана
12-16 пресни ягоди, разполовени или на четвъртини 
пудра захар за поръсване




1. Загрейте фурната на 160C. Застелете с харитя дъната на две правоъгълни форми за кекс с хартия, а стените намажете леко с масло. Разтопете шоколада и маслото и оставете настрана. Добавете розовата вода и кафето, разбъркайте.

2. В купа смесете смлените ядки с брашното и солта. Разбийте яйцата и захарта в купата на стационарен миксер. Добавете охладената шоколадово-маслена смес и обръкайте внимателно. Добавете брашнената смес на два пъти, като объркате внимателно.

3. Разделете сместа между двете форми и изпечете за около 25-30 мин, докато дървено шишче излезе с полепнали по него малко трохи - блатовете трябва да са леко недопечени. Охладете във формите, след което извадете върху решетка. Преди да сглобявате тортата, блатовете (които са по-скоро като браунис) трябва да са напълно изстинали.

4. Изберете по-малко перфектния от двата, сложете го в чиния. Нарежете ягодите на парченца и ги смесете с крем сиренето. Разстелете пълнежа върху блата, отгоре намажете сладкото и покрийте с другия блат.

5. За глазурата кипнете сметаната, и я излейте върху шоколада. Оставете за малко да започне да стяга и намажете отстрани и отгоре върху тортата. Декорирайте с ягодите и охладете. Извадете от хладилника 1 час преди сервиране и поръсете с пудра захар.



Библиотеката: Човекът, който проникна в Аушвиц

$
0
0

Хората, които все още могат да споделят своите преживелици от времето на Втората световна война близо 70 години след края й, със сигурност стават все по-малко и по-малко с всеки изминал ден. Кое би накарало един човек да чака толкова години, за да разкаже своята интригуваща история? Това беше първият въпрос, който си зададох, когато видях тази книга. И въпреки обясненията на автора й, въпросът продължава да не намира отговор.

Британският войник Денис Ейви, участвал във войната срещу Германия и дочакал капитулацията й като военнопленник в Източна Полша, пише своите мемоари едва през 2011 г. Вероятно те биха минали незабелязано за широката общественост, ако не беше един особен момент от тях, дал основание и за заглавието на цялата книга -“Проникване в Аушвиц”. Това вече е нещо друго. Проникване в Аушвиц, при това доброволно, от любопитство? Кой би направил подобно нещо? Денис Ейви твърди, че го е направил. Въпреки съмненията на различни критици, журналисти и историци.

auschwitzСама по себе си “Проникване в Аушвиц”е доста интересно четиво. Авторът разказва изключително подробно за бойния си път, който започва от пясъците на Северна Африка и всъщност свършва именно там. Сраженията срещу италианците приключват, в Африка настъпва Ромел с неговия “Африкански корпус” и за британските войски положението се затяга. Ейви попада в германски плен и е изпратен обратно в Европа. По пътя обаче корабът му е торпилиран от съюзническа подводница – загиват голяма част от пътуващите, предимно новозеландски военнопленници. Младият британец успява да се спаси и да се добере до бреговете на Гърция. Отново е заловен и изпратен в лагер, разположен съвсем близо до Аушвиц III Моновиц, един от няколкото лагера в ужасяващата система, запомнена от историята с името Аушвиц.

Тук британският войник разбира колко щастлив е, че се е родил в англо-саксонска страна. Макар и принудени да работят, англичаните са третирани сравнително добре. Отношението към руските пленници и към евреите е било като към животни. Именно там, трудейки се на новостроящия се завод на индустриалния гигант ИГ “Фарбен”, Ейви с удивление забелязва ходещите скелети в раирани костюми, които като мравки сноват по обекта и работят до пълно изтощение от сутрин до вечер. Усеща и сладникавата миризма на дим, идваща от лагера в далечината. Слуховете витаят наоколо, но за един военнопленник е трудно да разбере нещо повече. У него се заражда безумното желание да проникне в Аушвиц. Самата акция представлява съвсем кратък момент от около 30 страници, в който британецът на два пъти разменя дрехите си с раираните дрипи на еврейски затворник и влиза в лагера за по една нощ. Не научава много повече, отколкото е знаел до този момент, но адреналинът със сигурност е бил впечатляващ.

Последната част на книгата е посветена на следвоенния живот, в който Ейви запазва мълчание за своите премеждия. По собствените му думи – никой не се е интересувал от това. Едва преди няколко години той разкрива какво е извършил и медиите надушват темата. Всъщност книгата е и последствие от разшумялата се история. И макар заглавието й да е преди всичко маркетингов трик (реално половината книга са военновременни спомени, останалата половина – спомени за годините след войната, а страниците, посветени на проникването в Аушвиц – едва около 30), книгата е доста добро четиво и увлича с гледната точка на един британец, който е успял да види от мястото на събитието пусната в действие огромна машина за изтребление на хора, наречена Аушвиц.

Самият той спасява от сигурна смърт един от евреите, като му осигурява голямо количество цигари – стока, по-ценна от злато в лагерите. И неговият разказ, макар и закъснял с около 70 години, идва да напомни на съвременниците за времената, когато човешкият живот е струвал по-малко от една цигара…

Георги Грънчаров

*Книгата бе любезно предоставена на “Библиотеката” от изд. “Skyprint”


Filed under: Военни, Мемоари

Весела Ангелова: Предизборна селф хелп литература

$
0
0

Миглена Кунева била във Варна, за да представи най-новата си творба, озаглавена “31 неща, които ще променят нашия живот”.

Те ги и нещата:

1. Ще започнем широк дебат за приемане на нова конституция, която да гарантира, че онези, които упражняват власт, ще носят отговорност.
– Тук вероятно лирическият герой иска да изтъкне, че според настоящата конституция на онези, които упражняват власт, им е гарантирана безотговорност или нещо подобно.

2. Ще изчистим избирателните списъци от „мъртви души” чрез активна регистрация.
– ОК. Това основно предполага забрана на българите в чужбина да гласуват. Що не го каже направо така каката, а и какво разбира под “пасивна” регистрация?

3. Ще намалим наполовина размера на държавната субсидия за политическите партии.
– И какви са очакваните резултати от това?

4. Ще отменим привилегиите на народните представители - в това число ползването на служебни автомобили, безплатното паркиране и почивните станции.
– Ъхъ, със сигурност, направо повярвах. Освен това ще ги задължим да ходят на работа с градски транспорт или с колело, а в конституцията – тъй и тъй ще правим нова – изрично ще бъде инкриминирано идването на работа и със собствен автомобил, за да е по-яко.

5. Ще гарантираме, че след две години нито едно българско дете няма да чака за детска градина.
– Ашколсун, булка. Сега да обясниш и как точно ще го гарантираш, както и каква точно отговорност според новата си конституция ще носиш, ако и когато се издъниш.

6. Ще увеличим бюджета за образование с най-малко 500 милиона лева.
– Давай, изцяло съм за. Този щедър половин милиард за какво точно ще бъде похарчен или няма значение, то само ще се нареди?

7. Ще стартираме 4-годишна програма, при изпълнението на която във всяко българско училище ще има спортна зала или физкултурен салон.
– Още сме на стъпка седем, а вече почвам да се чувствам окрилена. Спортната зала или физкултурният салон в какъв цвят се предвижда да са издържани според конституцията, дето ще я ковете, или дотам още не сте стигнали в полета на мисълта?

8. Ще удвоим средствата за развитие на масовия спорт.
– Е тука вече ме спечелихте! Ако обещавахте директно безплатна карта за фитнес, още отсега се куквах пред изборната секция, че да не ме превари някой.

9. Ще създадем условия за разкриване на поне 150 000 нови работни места в рамките на две години.
– Тук ще си позволя да критикувам. В един момент го даваме на едро – валят стотици милиони, градят се спортни зали, за всяко дете се предвижда детска градина, дето се вика, а пък новите работни места – само 150 хиляди. Ми не се прави така. По-мащабно трябва. Обещайте минимум по пет работни места на всеки български гражданин, дето да ги връткаме на ротационен принцип, от всяко работно място да вземаме по три средноевропейски заплати и ей тия три неща. Постна работа е стъпка девет, не я одобрявам.

10. Ще улесним инвестициите, като премахнем „данък несигурност” и „такса административен произвол”.
– Еха! Да не пропуснете да го опишете в новата констипа… конституция, пардон.

11. Ще отменим данъка върху лихвите и ще върнем събрания данък на всички, чиито депозити са не по-големи от 5 000 лв.
– Благодаря от името на госпожа Тасева, която си говори с телевизора в апартамента на Боневи, където се е събрал целият вход, за да слуша трепетно за цифровизацията.

12. Ще увеличим поетапно бюджетните заплати, като започнем със заетите в образованието, в здравеопазването и в полицията.
– Опа, забрави армията.

13. Ще улесним достъпа до кредитиране на малки и средни предприятия чрез промяна в приоритетите на Българската банка за развитие.
– Тук вече рязко увеличихме дебита на горещ въздух, очаквам с нетърпение следващата стъпка.

14. Ще създадем програма за нисколихвено кредитиране на млади хора, които искат да се занимават със социално предприемачество.
– А? Това вероятно е пряко следствие от предходната точка…

15. Ще приемем Закон за подпомагане и развитие на българската култура, който да гарантира държавните ангажименти към културата и да улесни инвестирането в културни проекти.
– Това само по себе си не е нещо лошо, само дето не ти вярвам, защото няма и една причина, поради която да ти повярвам и се благодари, че успявам по някакъв начин да се спра дотук, щото ако река да напиша всичко, дето ми напира, можеш да измислиш специална глава в конституцията специално за мен.

16. Ще осигурим безплатен интернет във всички училища, болници, читалища и административни сгради.
– Тука Сергей те надцаква, той пък обещава безплатен интернет за всички.

17. Ще спрем източването на парите от здравни вноски, като забраним те да се използват за друго. Ще въведем електронен здравен паспорт.
– А, почнахме го и здравеопазването.

18. Ще реформираме спешната помощ така, че линейката да идва за не повече от 30 минути във всяка точка на страната.
– Мхм. Добре.

19. Ще възстановим училищното здравеопазване.
– Тук съм за. Ма както казах, не ти вярвам и на една дума.

20. Ще направим безплатни 100% от лекарствата за всички деца до 7-годишна възраст.
– Искаш да изместиш Станишев от ръководната позиция в ПЕС ли, що ли?

21. Ще ограничим корупцията в обществените поръчки, като опростим правилата и изградим електронна система за кандидатстване.
– Направо така ще направите, да. Значи, опростяваме правилата, въвеждаме електронна система и корупцията е капут?

22. Ще въведем тестове за лоялност с детектор на лъжата за ръководителите в митническите и данъчните органи, в МВР и специалните служби.
– БУАХАХАХАХАХАХХАХАХ!!!!!!!!!!! :lol:И врачката на Берлускони ще ги преглежда с Унилсъна вероятно?

23. Ще спазваме правилото, че без полагането на централизиран изпит за прием в държавната администрация, нито едно лице не може да бъде назначавано в администрацията, дори при условията на заместване.
– Като цяло няма лошо, ма искам и там детектор на лъжата и безплатни пуканки за публиката.

24. Ще забраним на администрацията да изисква от гражданите документи, които може да получи по служебен път.
– Тази точка май вече е просто щото трябва да запълним квотата до 31, а?

25. Ще осигурим гражданско участие в държавните регулаторни органи.
– Изцяло подкрепям. Само че може ли да се представлявам сама? Категорично отказвам някакъв урунгел, дето нито го познавам, нито искам да го знам, да се вее из държавните регулаторни органи от гражданската квота.

26. Ще въведем санкции за банки, които съзнателно са допуснали свръхзадлъжнялост на техни клиенти физически лица.
– И няма да има ни една такава банка, защото всички клиенти ще се окажат свръхзадлъжнели несъзнателно, но няма значение. Важни са добрите намерения.

27. Ще задължим всеки монополист автоматично да проверява сметките на потребителите, ако те са по-високи с повече от 10% в сравнение с предходния период.
– Кое, какво? Какъв предходен период? Миналия месец? Миналата година по същото време? И като ги провери и те все пак излязат такива, каквито са били, какво ще стане? И все пак ще си имаме монополисти, ама вие ще ги контролирате?

28. Ще стартираме 15-годишна програма за саниране на всички панелни сгради в страната с европейски средства и със средства от държавния бюджет.
– Що пък само панелните? Калпавото тухлено строителство що тъй го отписахте?

29. Ще намалим наполовина населените места, засегнати от воден режим.
– Това само на мен ли ми звучи зловещо? Надявам се да не използвате химическо, бактериологично или ядрено оръжие, ако обичате, а по възможност преди да пристъпите към тая крута мярка, евакуирайте населението.

30. Ще стартираме мащабна програма за възстановяване на поливното земеделие.
– След предходната стъпка тази не ме впечатлява.

31. Ще изградим и ремонтираме повече пътища от което и да е правителство досега.
– КАКВО??? ПАК ЛИ?!?!?!?! :shock:А толкова добре вървеше дотук!

—————————
Ма сте ми напълзели като едни хлебарки от канализацията… Всеки път като видя мутрата я на Янето, я на Меглена, я на оня Чегеварата, и ми иде да се обадя на службите за дезинсекция и дератизация. Оня лумпен от Мадрид навремето ломотеше за осемстотин дни, духовното му чедо днес пък плещи за 31 стъпки. Де гиди…


Filed under: Из друмищата на Абсурдистан, Политика Tagged: Меглена Кунева, популизъм, предизборна кампания

Събина Панайотова: Открихме сезона

$
0
0

на дългите неделни разходки.

Challenge accepted: поне една снимка, на която и тримата да  гледат в обектива.

Spider Sport: Високите цели се постигат с мотивация и правилен тренировъчен и хранителен режим

$
0
0

Мирослав ШишковЕвгени тренира в SPIDER SPORT от юли 2012 година. Той работи в голяма верига магазини и работата му е доста активна, но въпреки това е страдал от обездвижване и наднормено тегло. Неговата пълна промяна е започнала половин година преди да се присъедини към нас, с кросово бягане 3-4 пъти седмично и самостоятелна силова подготовка. При първото измерване на мазнини обаче се забеляза, че самостоятелната тренировка е дала малък резултат спрямо неговата амбициозна цел – нивото на подкожните му мазнини беше 10%. След прилагането на нашата кондиционна тренировка и корекцията на хранителният му режим в посока ВМ-НВХ, Евгени бързо достигна 6%. Амбициите му са доста високи – да достигане на 5% подкожни мазнини и поддържането им. В тренировъчен план напредъкът е също толкова голям. Постиженията му на всички упражнения се покачват постоянно.

Ще спомена само някои от тях, като тежестите са за 3 серии по 5 повторения:

  • ренегатско гребане – от 15 кг на земя до 35 кг на пейка (по-труден за коремните мускули вариант на гребането)
  • напади – от 20 кг до 60 кг
  • набирания – от невъзможност за една бройка до 4 серии по 5 повторения

Голямото желание за напредък на Евгени ни накара допълнително да утежним и усложним някои от упражненията, което гарантира вече една по-висока степен  на координация и кондиция. За напред се надявам Евгени да постигне всички свои цели, както и такива поставени от мен. Всичко това ще го доведе до целта му – максимално добра физическа форма.

Мишел: А Симона кара колело!

$
0
0

Simona on bicycle

Simona on bicycle

Дъщеря ми Симона е на 13 месеца — на 7-ми март ги навърши.

Много й харесва да бъде на колело, и вече има над 20 километра навъртяни (а караме колела заедно само от няколко дни… две разходки, тоест)!

Аз имам навъртяни километри… още три нулислед числото “20″, ама някой ден Симона може и да ме настигне — и изпревари… ;)

Имам страхотна дъщеря, btw! Май никога не съм го казвал тук, в личното ми кътче в голямата Мрежа.

А дъщеря ми си има страхотна майка. Може би най-добрата, ever!

Всички сме големи късметлии, всъщност… :-)

И аз много ви обичам.


Фитнес блог: Холестеролът - добър или лош?

$
0
0

Вечният враг, холестеролът. Свикнали сме да го класифицираме като добър и лош, опасен и безопасен, но дали е такъв, дали е различен или е просто един и същи агент, чиито различни състояния в организма ни указват за други проблеми?

Какво е холестерол?

Холестерол произлиза от гръцкото холе – жлъчка, стерео – твърд, и ол – химическа наставка за алкохолните съединения. Той е органично съединение, близко до мазнините и основна съставка на редица хормони. Освен хормоните той участва и в синтеза на жлъчни киселини (които изглежда му определят името) и витамин D.

Холестеролът е основна съставка в клетъчните мембрани и определя основната им характеристика – пропускливостта. Като други подобни на него мастни киселини холестеролът се синтезира от прекурсор ацетил СоА. Химически е синтезируем и от други въглеродни предшественици.

Стандартният му синтез в организма от ацетил СоА включва три етапа. Образуването на холестерола и образуването му на производни хормони и жлъчна киселина се регулира от редица проблеми. Организмът на човека има неоспорима нужда от холестерол и го произвежда предимно в черния дроб и жлъчката (доколкото той е част от хормоните, холестеролът се произвежда и в редица жлези).

Опасен ли е холестеролът?

В този случай заключението е ясно. Високите нива на холестерола са опасни, но не по-безопасни са и високите нива на бели кръвни телца. Холестеролът сам по себе си не е врагът.

Холестеролът има едно "лошо"качество, умението да се наслоява. Въпросното качество е сред физиологичните плюсове на организма, но отнесено към висока концентрация в кръвта, то води до наслояване по стените на кръвоносните съдове и трайното им увреждане.

Синтезът на холестерол в клетката е сложен процес с почти 40 стъпки, който започва от ензима HMG – CoA-редуктаза. При човек с телесно тегло около 70 кг и нормален общ синтез на холестерола количеството му е около 1 г (1000 мг) на ден, докато общото телесно съдържимо е около 35 грама, разположени предимно в рамките на мембраните на всички клетки на тялото. Типичен дневен хранителен прием на допълнителен холестерол за жител на САЩ е 200-300 мг.

Холестеролът от храната е естерифициран, а естерифицираният холестерол се абсорбира слабо от храносмилателната система. Тялото компенсира всяко абсорбиране на допълнителен холестерол чрез намаляване на синтеза на холестерол, т.е. има механизъм на саморегулация на процеса. По този начин ефектът на храненето с холестерол върху кръвта е минимален, но това не означава безопасен.

Ударни дози, например внезапен прием на десетки яйчни жълтъци може да доведе до животозастрашаващи състояния, така че експерименти в тази насока не са препоръчителни. Внимание на холестерола в храната следва да обърнат и хора, които по принцип имат проблеми с него, тъй като е ясно, че механизмът за поддръжка на ниски нива на холестерола след прием с храната в техния случай няма да се включи.

Холестеролът в храненето

Холестеролът се приема от организма заедно с храната. На практика холестеролът подлежи на рециклиране в организма. Адсорбира се най–добре от стените на тънките черва. Съдържа се предимно в животинските храни – месо, яйца и прочие, но има растителен аналог.

Растителните фитостероли са рискови, тъй като те се възприемат от организма по същия начин, заменят холестерола в кръвта, имат същия ефект върху кръвоносните съдове, но не се включват в механизма за авторегулиране, т.е. организмът не ги отчита ефективно и не им създава добър баланс. Защитата на организма срещу тях е обикновено обратното им изхвърляне в чревния тракт. Освен това по принцип фитостеролите рядко имат голяма концентрация.

Основни източници на холестерола са мазнините. Различните мазнини обаче влияят по различен начин, като е установено например, че двете форми на холестерола – нисък HDL и висок LDL-холестерол водят до опасност от сърдечно-съдови заболявания. Такъв ефект имат например трансмазнините (маргарин), докато ненаситените мастни киселини имат обратен.

Изследване, проведено в Китай обаче включи и ненадеен източник на промени в холестерола: казеинът от млякото.

Биосинтезата на холестерол за нуждите на организма е пряко  регулирана от нивата на холестерола в кръвта. Това е напълно "оправдано"с оглед на това, че холестеролът като част от клетъчните мембрани и клетъчния транспорт е всъщност косвено звено в хомеостазата.

Най-грубо казано, спадането на холестерола води до улеснено транспортиране на специфичен "наблюдаващ"протеин до апарата на Голджи в клетката, където протеинът се разгражда и активира синтеза на холестерол, докато високите нива пък действат директно инхибиращо на основния образуващ агент.

Точно високите нива са интересни в нашия спорт, защото се оказва, че на практика съществува връзка между спирането на производството на холестерол и намалените нива на енергийния агент аденозинтрифосфат(АТФ). АТФ би могъл да има връзка с тренировките, макар че не е толкова пряка и праволинейна, че бързо да намалява или да се увеличава.

Това означава: налице е авторегулиращ механизъм за нивата на холестерола в организма. Допустимо е да се разсъждава, че при проблемни пациенти този вид авторегулация е нарушена и поради това за тях приемът с храната е по-опасен. Но все пак да не бързаме с изводите.

Холестеролът е слаборазтворим във вода, тъкмо поради това в кръвта се транспортира не разтворен, а като съставка на липопротеини. Има няколко вида липопротеини в кръвта: хиломикроните, множествени липопротеини с ниска плътност (VLDL), междинна плътност (IDL), липопротеини с ниска плътност (LDL) и висока плътност (HDL). Общият холестерол се определя като сума на HDL, LDL и VLDL. Обикновено се измерва само общият холестерол, HDL и триглицеридите.

LDL-молекули са най-големите превозвачи на холестерол в кръвта, като всяка една съдържа около 1500 молекули на холестерол естер.

Холестеролът е чувствителен към окисление и лесно образува окислени деривати, известни като оксистероли. Изглежда организмът използва оксистеролите като допълнителен инхибитор на холестеролния синтез.

Проучванията на холестерола

Ниските нива на холестерола също могат да бъдат рискови. Оказва се, че много от раковоболните на практика поддържат ниски нива на холестерол в кръвта; вероятна причина е може би защитна реакция на организма против екскрецията на тромби (характерното "разпростиране"на тумора в кръвта) и вероятно на ракови агенти в кръвта от самия тумор; допълнително запушване на кръвоносните съдове би могло да бъде фатално и организмът прибягва до нетипична регулация.

Статистически се смята за вярно твърдението, че хора над 50 години, и особено жени с трайно нисък холестерол е по-възможно да умрат от рак или нелечимо психическо заболяване. Второто вероятно е свързано с функцията на холестерола в мембраните, включително и на нервните клетки. Във всеки случай и хипо – и хиперхолестеринемията са по-скоро последващ симптом, носещ нови рискове, отколкото сами по себе си животозастрашаващо състояние, породило по-тежки фази. Те говорят за проблем в организмовото равновесие и е най-добре причината да започне незабавно да се търси.

Какво да кажем за холестерола и храненето? Оказваме се пред крайъгълния камък на съвременната медицина. Холестеролът и връзката му с различни неща, най-вече и най-дискутирана от които е тази с храненето. На практика има огромен брой изследвания и немалък брой разнопосочни заключения.

Може да се каже, че холестеролът е с хиляди изследвания и между тях има обособени минимум две големи противоречащи си групи: тази, че холестеролът от храната не влияе на кръвта, и тази, че влияе, като и двата извода имат модификации, например за различните типове мазнини.

Намаляването на животинските мазнини и увеличаването на растителни мазнини в хранителния режим оказва влияние върху понижаването на холестерола в кръвта, но ефектът е сравнително слаб. За постигането на наистина желан ефект в резултат на храненето според изследователите Рамзи и Джаксън следва да се приложи непривлекателен за повечето хора режим на хранене. Те проучват храненето на някои африкански племена и въпреки че при голяма част от тях основно място в храненето заемат месото и млякото, те са с доста по-нисък холестерол в сравнение със средностатистическия американец.

Подобно проучване е направено и в Израел от д-р Харолд Кан, който изследвал 10 000 мъже държавни служители, сред които имало такива, които консумират големи количества животински продукти, съответно мазнини от тях, и такива, които ги консумирали доста ограничено. Изводът, до който докторът достигнал е, че нивото на холестерола в кръвта няма категорична пряка връзка с консумацията на животински мазнини.

Според друго проучване, направено от д-р Брус Грифин, който подложил на диета група хора за 12 седмици, било доказано, че ежедневната консумация на 2 яйца по никакъв начин не увеличава нивата на лошия холестерол в кръвта. На база проучванията си докторът стигнал до заключението, че наситените мазнини в храната (предимно в сладкиши, преработени меса, бисквити) са по-отговорни за повишаване на холестерола в кръвта, отколкото богати на холестерол храни като яйцата.

Дейвид Дженкинс, ръководител на отделение в клиника в Торонто, заключва, че хранителен режим с избягване или ограничен прием на храни с наситени мазнини е по-малко ефективен за намаляване на лошия холестерол в кръвта в сравнение с хранителен режим, включващ комбинация от определени храни, водещи до търсения ефект. Сред тези храни според Дженкинс попадат овес, ечемик, соя, ядки, растителни масла, пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци. Докторът заявява, че колкото по-близко е храненето ни до такова на вегетарианец, толкова по-добри резултати можем да постигнем в борбата с холестерола.

Според проучвания на изследователи от Университета на Кънектикът ежедневната консумация на няколко яйца не само не може да повиши нивата на лошия холестерол в кръвта, а по-скоро способства за увеличаване на добрия холестерол в кръвта.

Не съществува единно мнение по въпроса за холестерола и атеросклерозата, но на съвременния етап, въпреки че връзката беше силно стресирана от различни учени, както и от някои заинтересовани групи, продължава да се приема, и не без основание, че връзка има, дори и да не е толкова непосредствена, колкото се смяташе в началото, и че диетата е един от начините за естествена помощ в регулирането на проблема.

Проведено от Шекеле и други изследване с висока научна стойност показва наличие на връзка между приема на мазнини от храната, асемблирането на тези мазнини, серумния холестерол и коронарните проблеми на сърцето. Подобни заключения добавят Уотс и колегите му, правейки изследване на пациенти с коронарни проблеми - дори само ограничаващата стандартна нискомазнинна диета средностатистически има ефект в намаляването на холестерола на коронарно болните.

От университета в Осло пък добавят изследване на диета и тютюнопушене на доста голяма група (над 1000 човека), като отбелязват намаляване в холестерола, но отбелязват, че всъщност много малка част от хората от опита реално са спрели да пушат, в повечето случаи просто са намалили цигарите, а понякога не са успели и това.

Изводите

Механизъм за усвояване на мазнини от типа на холестерола от храната съществува, има и механизъм за образуването му, което естествено се осъществява с прием на храни. Така че е рано засега да отрежем потенциална връзка хранене - холестерол като несъществуваща.

Трябва да се има предвид, че между холестерола и храненето съществува както твърде вероятна първична, така и вторична връзка. Медицинските опити показват, че биосинтезът на холестерола се ускорява или забавя в зависимост от режима на хранене. Така че не мисля, че потенциалната, особено пък дългосрочна опасност следва да бъде прескачана с лека ръка.

Има и друг момент. Всички сме чували за смъртни случаи от преяждане, например с яйца. Но холестеролът като всяко нещо в организма си има равновесие. Една е опасността за холестерола от храната при човек с нарушена холестеролна обмяна и регулация и коронарни проблеми, друга - при млад спортист. Напълно възможно е организмът и ензимите да се нагаждат към холестерола, както към всяка друга храна. Т.е., ако от много дълго време ядете холестеролнообразуващи храни, е възможно организмът ви дори да се е нагодил и толерантността му да е по-висока от тази на нормалния, камо ли на болния човек.

Но медицината тук е в ролята на "добрия цар Соломон". Не може да се отрече наличието на някаква връзка между храненето, приема на мазнини и холестерола в кръвта. За всеки е различно, може би, общото обаче е, че за болните този риск вече е неприемлив. Той е статистически и може и да ги отмине, но сърдечните проблеми не минават просто така. Затова медицината препоръчва въздържание в различните случаи.

Дали и вие да се въздържате, нужно ли е - преценете сами, връзката не е пряка, трудно доказуема е и минава през това да се докаже, че холестеролът от храната става опасен холестерол в кръвта и че високият холестерол в кръвта изобщо поврежда и здрави съдове. Въпроси определено има, но и прекалени героизми са най-малкото безсмислени, нали?

И все пак, не се превръщайте в хипохондрици. Действително ефектите на храненето не са животозастрашаващи и не можете да премерите всяка потенциална опасност от храната. Просто предвидете и това, ако сте привърженик на по-големите крайности в спорта.

Прочетете и тези полезни материали:
Хипогликемия
Кафява захар
Опушването като метод за приготвяне на храна
Цикъл на Кребс
Как да се предпазим от нитратите
Консервантите

Блог Стара София: Градините и годините

$
0
0

Репортаж от Матвей Вълев, списание "Сердика", април 1940 година

Градините и годините

Възлязох веднъж на терасата над хотел България. Не броих етажите, през които мина подемникът. Но когато стъпих горе, по-високо от целия град, облегнах се на оградения зид и зашарих с очи по четирите столични посоки, обзеха ме странни чувства.

Едно море от къщи се разлива, догдето погледът стига. Из него, като бойници на военни кораби, се издигат кулите на кооперативните домове. Безброй разкривени върлини, дъски, и кръстове на радиоантени стърчат и крещят, че хората се грижат за ред и красота само за показ пред съседите и минувачите.

Надясно видях зеления правоъгълник на Градската градина, далече наляво се бе проснало тъмното наметало на Борисовата. И никъде се не виждаше друго, освен антени, комини, покриви и сиви одимени калкани.

На юг като мощен бряг на това разбунтувано безредно море, тежеше Витоша.

И спомних си тогава за друг един поглед над София.

Преди много години, във времето между двете войни, за първи път рояк дечурлига тръгнахме за Черни връх. Прекосихме полето направо. Излязохме към Драгалевци. Тогава нямаше туристически хижи, нямаше планински шосета и маркирани пътеки. Планината се въздигаше пред нас мощна и мълчалива, ние отивахме към нея с благоговение.

Верни на тогавашните излетнически схващания на родителите си, бяхме обули най-старите, изпокъсани и навързани с върви и телчета обуща, бяхме облекли пробити панталони и палта, на гърбовете си влачехме тежки раници, от които, под навитите по войнишки стари балтони и одеала, стърчаха дръжки на тигани и се чернееха дъна на тенджери.

По тъмно се довлякохме в Драгалевския манастир. Там пренощувахме и призори потеглихме нагоре, към Черни връх.

Когато новото слънце заля с радостта си безкрайното зелено поле под нас, спряхме се да погледаме града.

За пръв път виждах София от толкова високо място, почти от птичи полет. И колко голяма ми се стори тя!

Виждах ясно булевард Фердинанд, който обикаляше целия тогавашен град, виждах улица Витоша и нейните успоредки. Улиците, наистина, личаха. Но от потъналите в зеленина къщи се виждаха само стрехите. В самия център, в няколкото квартала от голъми и по-сгъстени постройки, светеха под слънцето архитектурните шедьоври на младата хубавица на югоизтока.

— Ето покрива на нашата къща! — извика някой и насочи ръка нататък.

Мнозина успеха да открият покривите и на своите домове в зеленината на далечния  град.

Как друга бе тогава София!

Днешният булевард Фердинанд беше по онова време външна граница на голяма част от града. Около Народното събрание имаше футболни игрища. Пред Военния клуб, на мястото на днешната гиздава градинка, зееха трапища и стърчаха стари разкривени тараби. Реката край Борисовата градина течеше през хаос от калища и боклуци. Самата градина свършваше току зад езерото, отгдето почваше едно разровено и пусто поле, което справедливо носеше екзотичното си име Пустинята. Като някаква тогавашна приказка за днешна София галеха детските ни очи белите колони на оградата на Царската детска градина, в която тогава работници косяха трева и градинари садяха зеле.

А празните места...

През всеки две къщи се зеленееха прочутите софийски празни места. Понякога общината нареждаше, стопаните им да ги оградят и затворят с дъсчени стобори. И те ги ограждаха. Но ние, децата, истинските господари на тогавашния град, разкъртвахме дъските и нахълтвахме в поляните с нашите игри. Стопаните наново ги ограждаха, ние пак разкъртвахме дъските. Стопаните ни гонеха, а ние основавахме дружества и пишехме с варосани букви от човешки бой през стоборите: „Спортен клуб Люлин", „Банда Червения Образ", „Футболен клуб  Бенковски".

Тогава улиците не бяха павирани. На пет минути от центъра на града рядко минаваха файтони. Велосипеди имаха само богаташките синове. Мотоциклети нямаше. Автомобилите бяха събитие.

В празните места играехме от сутрин до вечер туда и топка хилка, джелик и дълги магарета, на билета и на копчета. По улиците издигахме чаркми и целехме с ластици, покрай врабците, изолационните крушки на телефонните жици. Често се мъкнехме от единия край на града до другия, към някой прочут гладък тротоар, дето се състезавахме на ашици или задигахме купешките пумпали на баровчетата.

По улиците и празните места живеехме ние, а възрастните си имаха дворове. Помните ли тогавашните дворове? Нависнали от плод дървета разстилаха мирни сенки из тях. Грижливи момински ръце отглеждаха с безкрайна любов цветята. С гордост прекопаваха мъжете своя имот и живееха с всяка фиданка и всеки храст. В дъното на дворищата, зад малините и френското грозде, бяха оградените с мрежена тел курници, дето тежко пристъпваха кокошки и пуяци. Сред спокойствието и тишината на малките къщи с големите дворове, столичният жител се радваше на истинска почивка. Всичко там бе задушевно и чисто, семейството бе единно и щастливо.

А имаше и други къщи — на банкери, генерали, бивши министри, на стари знатни българи, дето опитната ръка на чеха-градинар създаваше същински чудеса на градинското изкуство. Пътеките в тях бяха украсени със статуйки и фигурки, а в шадраваните, из гърлата на пеликани, на жаби и голи деца, шуртеше студена витошка вода.

Ние, децата, по цели часове висяхме по пармаклъците на тия богати столични дворове и се зверехме, а някъде дълбоко в нас неусетно потрепваха първите струни на чувството ни за красота.

Когато жежкото слънце ни прогонваше от празните места и улиците, ние се сбирахме на рояци и тръгвахме вън от града — напред големите, отзад маляците. Докато тръгнем, и вече бяхме на полето.

Две бяха нашите летни къпални. Едната, за опитните плувци, бе езерото до Александровската болница, отдавна вече пресушено. Другата бяха вирищата на Перловската река. Докато във вировете из полето бяхме напълно свободни, тежки премеждия ни се случваха през първите години на голямата война в езерото при Александровата болница. Къпането там бе забранено и почти всеки ден войнишките патрули ни устройваха засади. О, те не взимаха работата съвсем на сериозно, пък и ние не се колебаехме, щом ни подгонят, да грабнем вързаните дрехи и да търтим голи през полето, следвани от писъците на жените, които отиваха или се връщаха от болницата.

Някои отраснаха и стигнаха в казармата. Бяха между ония бойци от Желязната дивизия, които с калено тяло и несломимо здраве браниха съдбините на България на три фронта.

А календарът отлистяше месеци и години и заедно с купчинката отвърнати листи растяхме и ние. Войната бе свършена, окупационните войски изпратени с пожелание никога вече да се не върнат. Ние изведнъж станахме големи. Но София — тя още за дълго си остана все същата: град на празните места и полета, град без движение, град на дворовете и на децата, които владееха улиците, поляните и околностите.

В Борисовата градина плахо никнеха първите спортни игрища. Те ни се виждаха далече и ние предричахме лошо бъдеще на ония спортни клубове, които бяха почнали да играят там.

Помня още, че по ония години из столичните градини се разхождаха едни съвсем сантиментални студентки, следвани от цели колони обожатели. Как обичаха те цветята! Неделен ден ходеха на излети из полето около София, зад Семинарията, към Драгалевци или по Витоша. И от обич към цветята, те и техните дузини обожатели се връщаха от всяка разходка с грамадни букети, с цели тонове цветя, та да плуват моминските им стаи в благоухание и да изпадат красавиците във възвишено душевно състояние.

О, времената тъй се промениха! Тия сантиментални цветоскубачки станаха учителки, чиновнички, бакалки или просто на просто си останаха стари моми. Но обезцветените уханни поляни на софийските околности и на Витоша още ги помнят!

А после, като по някакъв чуден знак, минаха цели двадесет години и София се преобрази.

От град на празните места и дворове, тя се превърна в град на хищническо разграбване и партизанска строителна политика и стигна до днешния си най-нов вид — град на кооперациите и на строителните блокове.

Там, дето някога денят кънтеше от детски игри и весел здрав смях, дето някога хората в мирна почивка се радваха на своите градини и курници, изникнаха тъмни дупки, паважи, плочници и сандъци за кооперативен боклук. Полето стана също град, а спортните игрища се изнесоха далече навън. Цените на местата, дори и в Герена, в ония блата, дето зиме се пързаляхме на кънки, се вдигнаха по-високо от Айфеловата кула.

И когато днес идем на гости, хората не ни развеждат из градинкитв си и не ни канят в сянката на дворните овошки, а с гордост ни сочат извърнатите към интернираното слънце листа на филидондрите, на фикусите и на кактусите.

— Вижте, моля ви се, какви цветя имаме... Привеждам се през перваза на прозореца и поглеждам тревожно надолу.

Под мене е столичната пропаст. От три страни са равни, безкрайно високи, тъмносиви стени на кооперации, от които бездушно ме гледат стотина прозорци и осемнадесет балкона, откъм четвъртата страна е улицата.

Долу, в дъното на пропастта, виждам малко квадратно дворче. Някой кръчмар е наредил там маси, наковал е скеля от летви и пуснал по тях власините на пълзящи растения. Тясна ивичка трева се точи покрай двете кооперативни стени. Едно дръвче немощно е накривило клони през желязната ограда към улицата.

Пивница и градина.

Седем маси с бели покривки и един келнер, който, облегнат на входната врата, чака гости.

— Това е нашата махленска градинка, там си пием бирата, — обажда се зад мене домакинята.

На мястото на тая кооперация и на тая пивница някога беше една от богаташките къщи, с градина и чех-градинар, с пармаклъци, по които висяхме, за да се любуваме на статуйките и шадравана.

На улицата играят деца.

Двама гимназисти се въртят наоколо с велосипедите си. Едно момиченце тича след шарения си дървен обръч. Две момиченца скачат на въже. Три забавачета са приседнали на бордюра и унесено бъркат с несръчните си пръстчета в корема на тежко ранената кукла.

Откъм съседната улица завива един автомобил, свири и се заковава току до децата.

— Хей, вие! — вика от прозорчето си шофьорът. — Махайте се от пътя, че като сляза ще ви смажа от бой! Не е ли ви срам да играете по улицата, а, хаймани такива!

Децата се отдръпват на тротоара, но щом той отминава, те пак се връщат там. От близката обущарница излиза посивял мъж с дървен калъп в ръката. Обущар е, стар мой познат. Гледа след автомобила и се заканва:

— Хукнали като бесни... Не оставят децата да си поиграят. Ей го на, и друг иде!

Сега пък иде автомобил от долната страна. Той бърза, децата едва успяват да се приберат встрани. Но шофьорът е майстор, той остро завива зад гърбовете им и профучава нататък. Нищо, естествено, не се случва. Само дървеният обръч остана под колелата, стана жертва на движението. Момченцето си го взима и заплаква. Тръгва да го покаже на майка си в отсрещната кооперация.

Не са виновни автомобилите. Градът ни нарасна, улиците са нужни вече за движението. Децата да играят в градините.

И едва сега аз, един от ония столичани, които живеят от десетилетия в града, вървят по улиците му, пият вода, осветляват къщата си с електричество, приспособени са към всички градски удобства, а гледат на всичко през кисели очи, схванах дълбоката промяна на града.

И се зарекох да обиколя града, да я видя не само по плана. Но много дни би трябвало да снова надлъж и нашир по столицата, за да обходя всичките й градини. Всеки излишен ъгъл, всяко спасено от хищните ръце на строежа обществено място бавно, но неотменно се превръща в лехи с трева, цветя и дръвчета, в алейки и площадчета със слънце и пейки. Нявгашните боклучища и трапищата, дето мързеливите столични слугини изхвърляха лешовете на котките и кучетата си, станаха места, в които днес се отбиваме да си починем, да изпием няколко глътки студена вода. Там младите си дават срещи, там децата излизат да се наиграят и се изпекат на хубавото българско слънце.

Съвременният мизантроп не живее в града, той живее и се движи само в една — две негови улици. Отива по тях до учреждението, в което работи, отбива се от тях до кафенето, връща се пак по тях. Той не познава града си. Той не чувствува, че в София вее нов вятър, особен  пролетен вятър — фонът на едно градоустройство, важна част от което са градините, парковете, зелените ивици, залесителните пояси.

Някога имаше празни места и тихи улици, имаше дворове ъ градинки, имаше богаташки къщи с паркове. Те вече изчезват. Ония от тях, които останаха, замениха пармаклъците си с високи зидове, за да не наднича окото на минувача в потайностите на съвременния семеен живот. Но на тяхно място се явяват отворените градини, алеите, ивиците — многочислените зелени петна, които тъй дружелюбно ни поглеждат от квадратчетата на градоустройствения план.

Шуртят в тия кътчета на почивка бистрите струйки на изградени от скулптори чешми. Гордо се оглеждат изсред тяхната зеленина бронзови сърни и елени. Мъдро надзъртат в тях от подставките си към бъдещето на родната земя бюстовете на българските първенци от миналото. Всеки училищен двор се превръща в градина, трамвайните спирки стават малки оазиси сред пустинята от къщи, по широките булеварди просветват ленти от трева, площадите се кичат с цветя, а по-надалеч, там дето някога бяха циганските махли и градските бацилоразвъдни, там днес се ширят разсадници и паркове, в които растат бодро и здраво утрешните граждани и войници.

Едно будно око, като окото на войник на пост, дебне, дали не ще се открие някоя празнина в масата на тежкия град, за да се засеят няколко фиданки, да се отвори едно площадче със сандък с пясък и въртележка, с няколко чисти скамейки и една каменна чешма.

Тежка борба се води, мълчалива борба, чужда и неизвестна за залисания в грижите си гражданин. От нея до нас достигат понякога резолюциите на тъй наречените общограждански събрания и комитети: Долу зелените площи! Долу плана! Долу градините!

Ние сме възрастни и практични хора, но всъщност все още не сме далеч от ония сантиментални госпожици, които унищожаваха цветята на цялата околия от любов към цветята. Затова ние поместваме тия резолюции във вестниците, не се и опитваме да разберем, че засегнати от плана собственици има, но няма пострадали, та не бива да ги подкрепяме в борбата им против градоустроителя дори с мислите си.

Вместо ние несобствениците, ние грамадната част от столичното население, ние жителите на кооперациите, бащите на заключената в стаите и по каменните улици челяд още по-силно да извикаме :

— И ние плащаме данъци, и ние сме жители на тоя град — искаме градини, паркове, залесителни пояси! Град без градини е град без радост, без простор, без въздух. Децата в него стават хилави и уморени!

Увлякох се ... А и може ли човек да остане спокоен, когато надзърне зад кулисите на тая борба?

Стоя в една градинка в центъра на града. Тя изникна на мястото на трапища и търнаци. Някога това място грозеше столицата, сега го украсява.

Гледам каменната чешма, из която шуртят цял кръг струйки. Пия вода. Една слугиня иде с детето, повдига го, то пие, после и слугинята. Един старец, някаква дама със сребърна лисица през раменете, един работник...

Наоколо, сред тъмнозеления райграс, са разперили вейки декоративни дръвчета и храсти. Наоколо са цели лехи от скъпи цветя. На всяко дръвче и храстче, до всяка леха висят малки таблички, в които е вписано името, може би и кръщелното свидетелство и родословието им. Лампите са от матово стъкло, приличат на големи цветове и са майсторски приютени между люляковите китки.

Такива са градините и в градовете от италианските и френски лазурни брегове.

Сядам на една пейка, радвам се на слънцето, радвам се на децата, които шумно играят на въртележката. Някакво самодоволство ме изпълва, че и ние, българите, хората на далечния югоизток, имаме градини, тъй грижливо подредени. И гордост, като знам, че онова, което там, в богатите западноевропейски градове, се върши с много възможности и средства, у нас се постига с малко пари и с много воля и идеализъм.

Минават учениците на някакво провинциално училище. Те се бавят из градинката, разглеждат цветята. Някои отиват да пият вода, други зачитат табличките по дръвчетата и храстите. Учителят се извръща и вика: — Бързайте! имаме толкова неща още да разглеждаме! Не се заплесвайте вие там!

Поглеждам аз забързания учител и си мисля, че той никога не ще научи децата си истински да гледат, защото сам не е научен. Защото минава през един културен паметник на нова България и хока децата да бързате, вместо да ги спре, да ги накара всичко да видят...

В музея тия невръстни гости на столицата учат историята и бита. Пред огнищата на науката и крепостите на нацията те пълнят сърцата си с любов и вяра към своята родина. Пред паметниците те отдават почит на личността и делото. Но в градините на столицата те могат да научат, как с труд и желание човекът и общността украсяват своя живот и осигуряват здравето на бедните българи.

Ето, че край пейката ми минава една двойка - съвсем млади хора. Момъкът говори нещо, съвсем тихо. Момичето руменее, усмихва се, едва се осмелява да вдигне очи. И за да скрие смущението си, то пресяга, откъсва една люлякова вейчица с няколко листа и я върти между пръстите си.

— Госпожице! — извиквам неочаквано аз. Те спират.
— Не мислите ли, че за вашето щастие е допринесла нещо и тая столична градинка, в която вие всеки ден се срещате? Защо й се отблагодарихте тъй жестоко? Какво лошо ви е сторила, та откъснахте това парченце от зелената й премяна?

Момъкът презрително ме пресича:
— Две листа — голяма работа!

— О, млади момко, две листа са нищо, но ако всеки откъсне по една вейчица с две листа, какво ще остане от градините в нашия град? Знаете ли вие, колко труд е вложен във всяко от тия  клончета, колко ум и колко средства?

— Вярно... — смути се още повече девойката. — Извиняваме се...

Извиняват се ... Пред кого? Пред мене — човекът, който преди двайсет години считаше за проява на мъжество да изскубне всички цветя от столичните градини, за да ги поднесе на своята Дулцинея...

И кажи после, че хубавото дело не превъзпитава, че човек не расте заедно с общежитието и общината си!

МАТВЕЙ ВЪЛЕВ



Марина Илиева: Посещение в официалната резиденция на Дядо Коледа в Лапландия – северна Финландия

$
0
0

The official photo with Santa Claus

The official photo with Santa Claus

Официалната резиденция на Дядо Коледа се намира в северна Финландия, в областта Лапландия. Това е туристическо селище, където освен дома на Дядо Коледа има негов пощенски офис, музей на коледните традиции, магазини за сувенири, ресторанти, кафета, детски кът и парк. Този комплекс е разположен на Северната полярна окръжност - мислена линия, северно от която поне един ден през лятото слънцето не залязва (22-ри юни) и поне един ден през зимата (22-ри декември) слънцето не изгрява. Селището се казва Напапиири и е близо до столицата на Лапландия град Рованиеми.

Това е резиденцията на Дядо Коледа

Това е резиденцията на Дядо Коледа

При влизането ме посреща елф (джудже) и през коридора ме въвежда в стаята. Той е облечен точно като джуджетата от детските приказки. На практика елфът е симпатичен 25-годишен младеж – явно мениджърите са помислили и за младите майки, които водят децата си там.

Дядо Коледа ми казва “Добре дошъл” на езика на коренното население Саами, а после и на английски. Кани ме да седна до него и ме пита за името. Като чува Валентин казва, че съм дошъл от Русия. Обяснявам му, че съм от България, но говоря руски. Елфът (джуджето), който е и официалния фотограф на Дядо Коледа, ни снима (не се разрешават снимки със собствен фотоапарат). Седейки до Дядо Коледа виждам на голям екран снимката си с него.

До тук всичко е безплатно. И сега вече елфът ми предлага, ако желая, три варианта на снимката: а) в официална папка за 19 €; б) пет снимки, оформени като коледни картички за 25 €; в) голяма снимка в рамка като картина за 49 €. Изкушението е голямо и си поръчвам първия вариант, който става готов за две минути. Отивам в съседната стая при Снежанка за да си платя и да получа официалната снимка в специална папка. О, разочарование! Нищо общо с представите ми за Снежанка от приказките. Една тлъста Снежанка ме посреща с усмивка. Решавам, че е племенничка на Дядо Коледа – явно се е уредила с “връзки” на тази работа.

Но малко след това, в Пощенския офис на Дядо Коледа, доверието ми в Снежанка се възвръща. Защото там две стройни Снежанки обслужват клиентите. Едната от тях любезно дава съгласие да я снимам и ми благодари за това.

Снежанка от Пощенския офис на Дядо Коледа

Снежанка от Пощенския офис на Дядо Коледа

В Пощенския офис можеш да си избереш коледни картички, да ги надпишеш и да ги дадеш на Снежанка за изпращане. Тя има грижата на Коледа съответните адресанти да ги получат.

По същия начин, като картички можеш да изпратиш твойта снимка с Дядо Коледа – втория вариант, при който си поръчал пет картички за 25 €. Точно за Коледа твоите роднини и приятели ще получат поздравителни картички от теб, на които е официалната ти снимка с Дядо Коледа.


Пощенският офис изпълнява и друга мисия. Всяка година Дядо Коледа получава около един милион писма от цял свят и неговите помощници от Пощенския офис отговорят на половината от тези писма. Важно е всеки жител на планетата да знае, че е получил личен отговор от Дядо Коледа на писмото си до него. Такова внимание би те накарало да посетиш резиденцията в Напапиири, при възможност. А това вече си е сериозен туристически бизнес.

Пощенския офис на Дядо Коледа

Пощенския офис на Дядо Коледа

В креслото на Дядо Коледа в неговата стая в Пощенския му офис

В креслото на Дядо Коледа в неговата стая в Пощенския му офис

Музеят на коледните традиции притежава много интересни експонати, които разказват за зараждането и развитието на тези традиции през годините.
И там има две хубави Снежанки, които обслужват гостите на музея и на магазина за сувенири.

Музея на коледните традиции и магазина за сувенири към него

Музея на коледните традиции и магазина за сувенири към него

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Експонати в музея на коледните традиции

Август 2006 година
Автор:Валентин Дрехарски
Снимки:Валентин Дрехарски

Григор Гачев: Парите като ценност

$
0
0

Често чувам, че най-голямата ценност днес са парите. Казано с немалко горчилка и съжаление.

И мисля, че не е вярно.

(Всъщност, дали е вярно е въпрос на гледна точка. Но различните гледни точки подчертават различни неща и скриват различни. Спрях се на тази не защото е Пътят, Истината и Животът – не е. Просто показва добре нещо важно.)

Парите не са ценност изобщо – или поне не повече от каква да е хартия. Не стават нито за ядене, нито за обличане, нито да си построиш къща от тях. Те са само средството, чрез което улесняваме размяната на други ценности – реалните ценности.

Всеки се нуждае от някои основни ценности. Храна, дрехи, дом. Вода, ток, Интернет… И всеки разполага с някакви ценности. Някои от тях са простички – например повечето хора разполагат с труда и познанията си. Някои са доста сложни – например много инвалиди разполагат със способността да предизвикат състраданието ни, и ако го реализираме, да ни дадат самочувствието да сме по-силни и свестни хора… Ние разменяме ценностите, които имаме, срещу ценностите, които са ни нужни. И парите са „смазката“, „трансмисията“, която улеснява тази размяна.

Този модел на представяне на света може да бъде усложняван и изчистван още много. Да се уточнява как парите ни дават възможност да инвестираме ценности и те да се възвръщат. Как позволяват едни хора да печелят ценности за сметка на ценностите на други. Как вътре в системата на парите те сами по себе си могат да са ценности, но извън нея не са. И т.н… Тук обаче задачата е друга, и е много простичка.

Когато осъзнаем парите като средство, а не като ценност, започваме да си задаваме въпроса кое тогава е ценността. И да виждаме скритото зад парите. Започваме да разбираме много хора мъничко по-добре, и да сме малко по-наясно със света наоколо и какво го движи.

Почваме да разбираме как работникът А всъщност разменя труда си не срещу пари, а срещу прехраната на семейството си. Как олигархът Б всъщност не купува с парите си власт, за да натрупа повече пари – той купува с властта си пари, за да натрупа още повече власт. Как бизнесменът В всъщност печели не пари, а възможност да разгърне бизнеса си още повече, да реализира растеж – или поне да не фалира, да не остане без собствеността си. Как човекът Г спестява не пари, а ценности – храна, дом, ток или вода – за моментите, когато няма да може да предложи труд или познания, за да си ги купи. Как минувачът Д пуска монети в паничката на уличния музикант не за да се лиши от пари, а за да придобие самочувствие и усещане за стойност и сила. Как корупционерът Е краде не абстрактни пари от абстрактната държава, а конкретни ценности – труд или време, храна или вода – от конкретните нас…

А разберем ли истината зад нещата, започваме да сме мъничко по-способни да реагираме на света адекватно. И дори може би да го определяме.

Стойчо Димитров: Как се пишат четивни пътеписи – от Изабела Шопова

$
0
0

Необоходимо ли е да ви представям Изабела Шопова, автор на едни от най-забавните пътеписи в българското пространство :) Съвсем скоро издателство Колибри ще пусне на пазара новата ѝ книга „Самоучител за преднамерено убийство на скуката или как се пишат четивни пътеписи“, която Изабела даде и за публикуване тук при нас :)

Днес ви представям началото на книгата ѝ (още не е излязла в книжен вид), а в края ще сложа и линк, за да можете да я свалите и прочете преди официалната ѝ премиера. Не забравяйте да си я и купите, когато излезе по книжарниците :)

Приятно четене:

Самоучител за преднамерено убийство на скуката

или как се пишат четивни пътеписи

  • Защо пък самоучител?
  • И какво общо има тук убийството?
  • Защо да пишем пътеписи?
  • Да чета ли по-нататък?
  • Кога да пиша? Нямам време!

Защо пък самоучител?

  Аман от самоучители! Не може ли някой просто да ми каже формулата, теоремата, правилото или каквато там е великата тайна на писането и толкоз? Ами, май не може. Първо, коя съм аз, че да давам съвети, правила и формули  на другите? Нали така?! Мога да съветвам само себе си. Да си се съветвам на воля при това. Колкото ми душа иска! И второ, за добро или за зло формулата още се търси, а теоремите са много, но все нещо куца с доказателствата им. Стивън Кинг пък, направо ни застрелва с обезсърчаващото: “Вълшебни тайни на писането няма.“(в „За писането: мемоари на занаята“) и не ни оставя други алтернативи, освен да си спомним максимата, че човек учи най-добре, когато сам си преподава. Така че - да, самоучител. Себесъветник. И самоинструктор.

И какво общо има тук убийството?

  Що за глупости са това?! Тук всеки читател, книжар и издател ще ви опонира и спори, че убийството е много важно нещо в литературата. И никак даже не е глупаво. Криминалетата и мистериите държат първото място в световните продажби на художествена литература с близо 50% , оставяйки научната фантастика, фентъзито и любовния роман далеч назад в класацията да се боричкат за трохите от читателската трапеза.  На убийствата и мистериите дължат рекордните си продажби Дан Браун, Агата Кристи, Артър Конан Дойл, Джоан Роулинг и даже Шекспир. Библията също е пълна с убийства. Кръвожадно племе са значи читателите. И ако искаме да пишем, така че да им е интересно ще ни трябват жертва и хладнокръвно убийство. Щем не щем. Е, и мистерия, и малко фантастика, пък и добра доза сърдечни драми и еротика няма да навредят също, види се. (Последните ми наблюдения показват, че и вампирите хич не са за изхвърляне.) И след като няма как да ни се размине без кръвопролитие, предлагам веднага да се огледаме и да си изберем подходяща жертва, която да влезе в действието още в първа глава, защото според обърнатия наопаки принцип на Станиславски: щом пушката ще гърми в трето действие, то тя трябва да е на стената в първо. Колкото и да ми е жал, трябва да призная (не без доза безпощадност – абсолютно приемлива и даже препоръчителна в случая), че единствена подходяща жертва на убийство в самоучител за писане на пътеписи ми се вижда скуката. Както и да го въртя и да го суча няма по-добри кандидати. Тъй че без повече съмнения и колебания: убийство на скуката! Първа степен. Умишлено, хладнокръвно, преднамерено, безпощадно, с подготовка и замисъл. Някой да има други въпроси? Ако смее.

Защо да пишем пътеписи?

  Не е ли достатъчно само да пътуваме, да се забавляваме, да видим света и шарениите му? Ами Фейсбука за какво е?! Не може ли просто да публикуваме 642 дигитални снимки от мобилния си телефон? Или да "изчуруликаме"в Туитър  140-буквени репортажи от пътешествията си (гарнирани обилно с намигащи, ухилени и изплезени препинателни знаци)? Може, разбира се. Писането на пътеписи съвсем не е задължителен елемент на пътуването. Но е великолепно (и евтино) допълнение, което умножава многократно удоволствието, съхранява  емоцията, удължава магията на пътешествието. Писането на пътеписи, като всеки друг творчески акт e потребност, удоволствие, източник на удовлетворение, средство за комуникация, повод за равносметка, медиум за изява на творческия потенциал. Hачин на живот. Защо рисуваме, пишем поезия, свирим, създаваме кулинарни шедьоври, строим къщи, ремонтираме жилища, правим бижута, карикатури, шием гоблени, майсторим машинарии или се занимаваме с фотография? Ами, затова. Всеки автор на пътеписи има своя индивидуална причина да пише.  За едни преразказването, споделянето на преживяното предоставя възможност за преосмисляне, преоткриване, редактиране, повторно, по-интензивно, синтезирано съпреживяване на приключението. Както сънищата ни позволяват да сортираме и редактираме впечатленията си от деня, да ги класифицираме и структурираме за бъдещо ползване в паметта, така пътеписът предоставя на автора си възможност за преоткриване, анализ, нов прочит, подбор на уникалното, ценното, неповторимото, стойностното, незабравимото от пътуването. За други пътеписането е начин на общуване. Възможност да споделят преживяванията си с близки, приятели, познати (и случайни непознати), да  приобщят  другите към личния си мир. Усещане за принадлежност към приятелска, творческа и културна среда. Удовлетворение от акта на даване, даряване, споделяне на  личното богатство от впечатления и придобити знания. Скромният им личен принос в обществения диалог. Трети  чувстват, че чрез документирането на събитията придават дълготрайност и значимост, съхраняват неповторимостта на настоящето, създават история, оставят следа. Писането е също терапия, когато си отпътувал надалеч (и  си сам, и чужд). Най-ефикасен лек срещу носталгията. И не на последно място (добре де, последно, но не маловажно) - писането и публикуването на пътеписи може да бъде и източник на допълнителни доходи. Каквато и да е индивидуалната ни причина, пътеписането е акт на литературно творчество. И като такъв изисква фокус, амбиция, упорит труд и опасявам се - жертви. Мотивацията за всички тези усилия, убийства и жертви започва с въпроса „Защо пиша?“ Без ясен отговор, без ясно дефинирана цел е трудно да постигнем успех. Лошата новина пак е, че няма формула за правилен отговор. Отговорът е нееднозначен, индивидуален, субективен, различен. Даже да успеем  да го уловим той се променя, изплъзва, еволюира и страхувам се, че да, понякога наистина ни се подиграва открито, иззад поредното лъжливо оправдание, хихика от висотата на отдавно забравено лично мото или ехидно се подхилква от списъка с миналогодишните ни намерения. Ние се променяме, развиваме уменията си, постигаме успехи, поставяме си нови по-високи цели – естествено е мотивацията ни да се променя също. Затова е полезно да си задаваме периодично въпроса „Защо?“. За да можем да променим адекватно стратегиите си за успех според промяната в личната ни дефиниция  за това, в какво се изразява успехът. Самостоятелна работа:
  • Ако вече сте изкушени в писането опитайте се да си отговорите на въпроса „Защо го правя? Какво ми дава писането?“ Ако още не сте се пробвали, но искате да пишете, задайте си въпроса „Защо? Какво искам да постигна?“
Записвайте си отговорите някъде – в тайно тефтерче, заключено в още по-тайно чекмедже, на стената си във Фейсбук  или с ярка боя на стената в спалнята, няма значение къде и как. Важно е само да ги има записани, за да можете  да се връщате към тях винаги, когато (Да, точно така!  - не „ако“, а „когато“.) ви налегне съмнение, умора, неувереност или имате нужда от ново вдъхновение.

Да чета ли по-нататък?

  Никак даже не е е задължително. Препоръчително е само, ако сте опитвали или събирате смелост да опитате да пишете пътеписи.  Ако сте изкушени от словото, вярвате в потребността от самоусъвършенстване и в ползата от споделяне на опита. Ако се интересувате как го правят другите. Ако не ви мързи, нямате нищо по-интересно за правене и само ако имате време да се занимавате с подобни щуротии, разбира се. Прочитането на този текст  в никой случай не гарантира писане на интересни пътеписи. Той е само едно от възможните оръжия на убийството, заговорник в атентата, съветник в конспирацията срещу скуката и еднообразието в пътеписите. Натискането на спусъка, преднамереният акт, елиминирането на досадата и нечетивността в материалите си остават отговорност единствено и само на авторите им.  Да, признавам си, за себе си съм запазила лесната част - подстрекател, провокатор, кибик. Истинската работа остава за теб, скъпи авторе. И кръвта по ръцете. Следващите страници обсъждат различни аспекти на творческия процес и техничeската реализация на пътеписа. Поставят въпроси (но рядко дават отговори), предлагат идеи и методи (но никакви гаранции) за развиване на уменията на пишещия пътеписи, дават примери и цитират мнения на български и световни писатели.  Всяка глава завършва с примерни задания за самостоятелна работа (сори, но това е точно както подозирате – домашно).  На последните страници ще намерите някои интересни  правила и съвети за писане, според писатели като Петко Славейков, Хемингуей, Стивън Кинг (Така де, като ще планираме убийство, да се учим от най-добрите!), както и списък с литературни и електронни източници на информация по темата. Самостоятелна работа:
  • Заредете се с търпение и толерантност –някои от съветите няма да ви харесат. Заредете също батериите на фотоапарата и резервоара на колата – може да ви потрябват. За всеки случай заредете и хладилника – неочаквани гости никога не са изключени и е полезно човек да има мезе под ръка.

 Кога да пиша? Нямам време!

  Писането е умение и като такова трябва да се упражнява редовно. Е, не е задължително да се връщаме пак към ченгелчетата и луличките от учебната тетрадка за първи клас (от друга страна никой още не е доказал убедително, че упражненията в краснопис са противопоказни на добрите пътеписи), но редовното писане е абсолютно задължително. Упражненията от своя страна изискват време. Според Стивън Кинг (в „За писането: мемоари на занаята“ ) ”Време не се намира - то се отделя; ето защо планирането на ежедневните  задачи трябва да включва и време за писане.  Аз например обикновено пиша късно вечер понеже тогава съм най-свободен и най-сам.” (Аз пък пиша рано сутрин, но не за да правя напук на корифея Кинг, т.е. не само, а защото тогава компютърът е свободен и главата ми бистра.) Намирането на време за писане е въпрос преди всичко на дисциплина и умение да се казва "Не". Много пишещи хора признават, че най-големият консуматор на времето им са телевизията и интернета, които е трябвало съзнателно да ограничат (като се оттеглят в стая без телевизор или пишат на хартия, вместо компютър, за да не се изкушават да влязат във Фейсбук). Други смятат, че прекарват твърде много време в телефонни разговори и ежедневни  лични срещи, и са били принудени да си наложат правила и ограничения в общуването (изключвайки телефона вечер или отказвайки покани за кафе и бира в определени дни), за да посветят така спечеленото време на писане. Трети жертват  хобита, домакински задължения или времето за сън. Мартин Идън в едноименния роман на Джек Лондон се опитва да намали часовете отредени за сън под 6 часа в денонощие, за да разполага с повече време за четене и писане, но е принуден да приеме в крайна сметка, че тялото и умът му се нуждаят от почивка, за да са в състояние да функционират. Известни са също случаи, когато творци са жертвали ухо в името на изкуството (Това май няма много връзка с пътеписането, но пък успях да разплискам малко кръв в иначе суховатото четиво – насам кръвожадни читателю!). Каквито и жертви да сме готови да направим, важно е да има все пак баланс в живота ни. Изборът на най-подходящ вариант е личен, зависи от специфичните ни задължения, начин на живот и обстоятелства. Аз например с болка в сърцето се отказвам от миенето на чинии – много ми тежи, ужасно ми е трудно, просто ми се плаче, но няма как, изкуството на пътеписа иска жертви. И балансирам като избягвам също да готвя, пазарувам и принципно не се задържам много вкъщи. (Забелязала съм, че домакинските задължения са пряко свързани с дома, сигурно затова така се наричат.) Което пък на свой ред помага с намирането на време за пътуване. От друга страна Карлсон, който живее на покрива винаги препоръчва „Спокойствие и силна храна.“ Балансът явно е въпрос на гледна точка. Майтапът на страна, каквото и да е индивидуалното ни решение за намиране/ спестяване/ планиране/ осигуряване/отделяне/ посвещаване/открадване  на време за писане, то трябва да се спазва с твърдост и постоянство, иначе пътеписите ще си останат просто още една интересна, но никога недореализирана идея. Самостоятелна работа:
  • Направете анализ на ежедневието си - кое е това, което поглъща един-два часа от живота ви всеки ден, но не ви носи особено удовлетворение? Направете план как да превърнете тези два неудовлетворителни часа във време за писане. Опитайте се да се придържате към плана. Поне два пъти седмично.
 
  • Организирайте си работен кът, по възможност далеч от телевизора, децата и други причинители на разсейване, замъглители на съзнанието и повишители на кръвното ви налягане. Ако не разполагате с пространство, което специално да посветите на писането, работният кът може да е виртуален - просто тетрадка на нощното шкафче до леглото, в която задължително пишете един час вечер преди лягане, или ритуал за писане на кухненската маса всяка сутрин с първото кафе, усамотяване за час-два с лаптопа в любимото ви заведение в събота и неделя. (Аз например в продължение на години успявах да пиша само докато чаках дъщеря ми да излезе от репетициите на Варненския женски хор, от уроци по пиано и аглийски, от тренировки по гимнастика, карате, уиндсърф, училищни футболни мачове, детски рождени дни, сбирки на морските скаути  и каквито там още  спортове, хобита и изкуства практикуват подрастващите – това беше единственото време, когато бях „най-свободна и най-сама“. Защото още не бях узряла за върховната саможертва на отказа от миене на чиини.)
  Цялата книга (2Mb):Самоучител за преднамерено убийство на скуката или как се пишат четивни пътеписи  Автор: Изабела ШоповаСнимки: авторът Други разкази свързани с [geo_mashup_category_name map_cat="366"] – на картата: [geo_mashup_map height="450" width="570" zoom="auto" map_content="global" map_cat="366" auto_info_open="false" marker_select_highlight="true" marker_select_center="true"] [geo_mashup_category_name map_cat="366"]
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>