Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Никола Балов: Samsung Galaxy Star и Galaxy Pocket Neo са евтини дроиди с Jelly Bean

$
0
0
Samsung Galaxy Star и Galaxy Pocket Neo са евтини дроиди с Jelly Bean

Samsung продължава да засилва позициите си на пазара с купища смартфони под Android OS, които вече малцина успяват да проследят. Новите попълнения в бюджетния клас, които излизат няколко часа преди флагмана Galaxy S IV, са Galaxy Star и Galaxy Pocket Neo, а характерното за тях са компактните размери, опростените функции и Jelly Bean. 

За Galaxy Pocket Neo излезе информация още преди седмица

Samsung Galaxy Star и Galaxy Pocket Neo имат 3-инчови дисплеи с резолюция 320х240 пиксела, 512 МВ RAM, 4 GB вградена памет, 2 МР камери, Wi-Fi, Bluetooth и поддръжка на две SIM карти в DUOS версии. Разликата между двата модела е във възможността на Pocket Neo да работи в 3G мрежи с по-високи интернет скорости, докато Star поддържа само EDGE. Освен това Pocket Neo има процесор на 850 MHz, a за Star все още очакваме детайли, но вероятно е по-скромен.

Би трябвало Galaxy Star да се появи в края на април, а Pocket Neo през месец май. Цените не са ясни, но със сигурност ще са по-джоба на по-широк кръг потребители. 

Смартфоните бяха представени днес от Samsung Африка, а снимките са от Twitter акаунта @liron_segev


Никола Балов: Ъпдейтът до Windows Phone 7.8 за смартфоните Nokia Lumia тръгна отново

$
0
0
Ъпдейтът до Windows Phone 7.8 за смартфоните Nokia Lumia тръгна отново

Актуализацията до Windows Phone 7.8 за смартфоните на Nokia беше пусната още на 30-и януари, а това беше дългоочакван ъпдейт за потребителите, които по-рано разбраха, че няма да получат Windows Phone 8. Открит проблем обаче накара Microsoft да спре ъпдейта и добрата новина е, че от днес той тръгва наново. 

Windows Phone 7.8 е достъпен за моделите Nokia Lumia 610, 710, 800 и 900, като за тях той ще донесе нови размери и цветове за плочките (Live Tiles), нови екстри за заключения екран, както и възможност за споделяне на файлове чрез Bluetooth. 

Проблемът, който беше открит преди няколко дни, беше свързан с плочките, които се оказа, че не актуализират автоматично информацията, която представят на началния екран. Сега бъговете трябва да са оправени и Nokia съобщи, че Windows Phone 7.8 отново се разпространява. 

Ако пристигне при вас - драснете в коментарите...

Никола Балов: Публикуваха сравнение на дисплея в Galaxy S IV с този на Xperia Z и Galaxy S III

$
0
0
Публикуваха сравнение на дисплея в Galaxy S IV с този на Xperia Z и Galaxy S III

Дисплеят на Samsung Galaxy S IV вече без съмнение ще бъде един от акцентите и новите неща в списъка с характеристики на смартфона, а след като разбрахме, че става дума за нов вид AMOLED панел, интересно е да видим как се представя той при сравнение с други модели. Китайски сайт, който днес дори публикува ревю на ранна бройка на S IV, сега пусна и подробна галерия със сравнителни кадри. PHOLED екранът на Samsung Galaxy S IV наистина изглежда впечатляващо.

На снимките по-долу дисплеите са подредени: Sony Xperia Z, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S IV

display galaxy S4 1

display galaxy S4

display 01

 

display 02

Още снимки и информация на китайски за Galaxy S IV има в този сайт, а премиерата ще се състои след по-малко от 4 часа.

Никола Балов: Samsung Galaxy S IV с официален дебют и всичко, което очаквахме

$
0
0
Samsung Galaxy S IV с официален дебют и всичко, което очаквахме

Слухове, снимки, видео и купища изтекла информация предшестваха премиерата на Galaxy S IV - смартфон, който ще бъде сила на пазара през 2013-а. Днес, със среднощна за българите премиера, Samsung най-после представи новото устройство и се оказа, че всичко, което очаквахме за него, е неподправена истина. По-голям дисплей, по-мощен процесор и отново пластмасов корпус са част от акцентите в S IV.

Samsung Galaxy S IV е по-тънък, по-лек и с по-голям екран. Профилът му е 7.9 мм, тежи 130 грама и има 5" Full HD Super AMOLED дисплей. Гъстотата на пикселите е 441 ppi. Корпусът е от поликарбонат, казаха от Samsung, но свалящият се капак отново се огъва, ако съдим от видеата, които се появиха - т.е. пластмасата не е много по-различна. 

GALAXY S 4 Product Image 10

Процесорът е 4+4 ядра на 1.6 GHz, но ще има и пазари, където смартфонът ще бъде с четириядрен процесор на 1.9 GHz. Оперативната памет е 2 GB, има microSD слот под капака за до 64 GB памет, а вградената е 16, 32 или 64 GB.

GALAXY-S-4-Product-Image copy

Камерата прави снимки с максимална резолюция от 13 МР, а отпред има втора с 2 МР резолюция. Поддържа се новата функция Dual Camera, която използва и двете камери, за да заснеме и фотографа в кадрите. Другата новост е Sound&Shot, с чиято помощ се записва глас или звук към снимка. Камерата може да прави 100 снимки за 4 секунди и да наслагва няколко в един кадър, освен това могат да се трият обекти от снимките. Всичко това са функции, които вече видяхме в HTC One. 

GALAXY-S-4-Product-Image

Android е в най-актуалната днес версия 4.2.2 Jelly Bean

В софтуерно отношение очаквахме много и Samsung го достави щедро. Новият Galaxy S IV предлага AirView, но без нужда от стилус - показва контекстно съдържание с доближаване на пръста до дисплея. Освен това апаратът има универсален преводач, който е полезен дори при разговор, но в поддържаните езици все още има доста за попълване, включително нашият. 

Поддържат се очакваните екстри Smart Pause и Smart Scroll. Първата спира гледаното видео на пауза, докато погледът ни се е отместил и го пуска отново, щом го погледнем пак. Скролирането пък пoзволява преминаване нагоре или надолу в имейл или сайт чрез леко движение на китката.

Функцията Air Gesture изглежда най-интересно - с жестове на ръката могат да се контролират функции на смартфона, като например да се сменят песните, да се приема или отказва обаждане. 

Dual Video Call пък позволява видеоразговори, при които предната камера предава към отсрещната страна вашето лице, с задната показва човека или групата приятели срещу вас.

GALAXY S 4 Product Image 9

Батерията е с капацитет 2600 mAh, а интересно е, че Galaxy S IV има сензор за влажността на въздуха и за околната температура. 

Samsung Galaxy S IV излиза на пазара в 155 страни, като разпространението започва в края на април.

"Иновация, която ще подобри ежедневието на хората", г-н Шин, главен изпълнителен директор Samsung Mobile

Никола Балов: Видео: Цялото представяне на Samsung Galaxy S IV

$
0
0
Видео: Цялото представяне на Samsung Galaxy S IV

След като Samsung представи новия си водещ модел при смартфоните за 2013 г., в YouTube се появи моментално и цялата презентация от Radio City Music Hall в Ню Йорк. Шоуто беше мащабно, с много актьори, представящи различни функции на Galaxy S IV, така че ако не сте изгледали премиерата - ето я тук.

Представяне на Samsung Galaxy S IV

Никола Балов: Осемядреният процесор на Samsung Galaxy S IV влиза в производство следващия месец

$
0
0
Осемядреният процесор на Samsung Galaxy S IV влиза в производство следващия месец

След грандиозната премиера и разкриването на Galaxy S IVвчера, стана ясно, че смартфонът на Samsung действително ще е първото устройство с новия чипсет на компанията - Exynos 5 Octa 5410. Въпросният има общо осем ядра, а днес Samsung обяви, че влиза в масово производство от втората половина на 2013 г.

Имайки предвид, че Samsung Galaxy S IV трябва да излезе в края на април, поне на някои пазари, би следвало първите партиди от новия чипсет Exynos да бъдат готови в началото на следващия месец.

А Exynos 5 Octa 5410 има четири мощни процесорни ядра А15, работещи на 1.6 GHz, както и четири спомагателни и по-слаби ядра А7 на 1.2 GHz, които поемат по-леки задачи, така че да се пести енергия. Това е т.нар. технология big.LITTLE, която е обяснена и във видеото по-долу...

Интересно е, че Samsung пише, че Galaxy S IV ще има и версия с четириядрен процесор на 1.9 GHz - възможно е това да е Snapdragon 600, познат от HTC One, но тиктакащ на по-висока честота. Тепърва предстои да разберем коя версия за кои пазари е, но е по-вероятно бройките с Exynos да пристигнат в Европа.

Никола Балов: Първо промо видео на Samsung Galaxy S IV

$
0
0
Първо промо видео на Samsung Galaxy S IV

Samsung бързо успя да качи в мрежата информацията за Galaxy S IV, от която всички фенове се интересуват, включително детайли за характеристиките му, снимки и видео. Сега в YouTube канала на южнокорейците се появи и над 4-минутно видео, което представя детайли за новия смартфон.

За дизайна и изработката, за камерата, дисплея и новите софтуерни функции в Galaxy S IV Samsung разказвабез думи в следващия клип...

Никола Балов: Microsoft е продала 1.5 милиона таблета Surface RT и Surface Pro

$
0
0
Microsoft е продала 1.5 милиона таблета Surface RT и Surface Pro

Microsoft направи неочакван и рискован ход с представянето на своя серия таблети в края на октомври, но няколко месеца по-късно изглежда хардуерните им партньори и на практика конкуренти не е имало от какво да се притесняват. Според информация на Bloomberg устройствата Surface RT и Surface Pro са продадени в тираж 1.5 милиона броя.

Появилият се на пазара още в края на октомври Surface RT е продаден в малко над 1.1 милиона броя, а Surface Pro, който излезе през февруари, е достигнал около 400 000 продажби, споделят източници на Bloomberg. 

IDC: През 2017 г. таблетите с Windows ще държат около 10% пазарен дял

Резултатите не могат да се мерят с тези на популярните от години таблети с Android и iPad и като цяло продажбите на Surface са под очакванията на Microsoft и анализаторите, някои от които прогнозираха 2 милиона продажби само до края на 2012-а.

Въпреки това таблетите Surface са по-скоро демонстрация на възможностите с новия Windows 8/RT, така че преврат на пазара не би могъл да се случи по никакъв начин с високата цена на тези устройства. Освен това около 20 000 продадени устройства на ден не е толкова лош резултат. 


Мария Илиева, LaMartinia: Love is in the air

Аз чета... за вас и с вас: Хуан Пабло Вилялобос: Ако се опита, всеки може да намери своята книга

$
0
0

JPVpredstaviane 2013 03 12 85Хуан Пабло Вилялобос пристигна в България, за да представи първия си роман издаден у нас - "Пир в бърлогата". Изумителната история на малкото момче, син на наркотрафикант, чийто списък с познати хора непрекъснато се променя, заради превръщането на живите в трупове, вече е номиниранa за престижната Guardian First Book Award, както и за Newton First Book Award на Панаира на книгата в Единбург. "Малкият принц на съвремието"спечели и специалната награда на група ученици във Франция, дни преди Хуан Пабло за пръв път да слезе от самолета на летище София. Самият автор споделя, че тази книга е посветена на първородния му син Матео, а вторият му роман "Ако живеехме на нормално място" , непреведен за момента у нас, е специален подарък за дъщеря му.

И въпреки че историята за момчето, което живее затворено в палат и мечтае да има двойка либерийски хипопотами джуджета е безкрайно различна и вълнуваща, реших да посветя срещата ни с Хуан Пабло на четенето. Винаги ми е било интересно какво мисли един писател за читателите си и въобще за четящата част от населението, а неочаквано научих доста странни подробности за родината на Хуан Пабло - Мексико, вижте ги и вие:

Иска ми се да поговорим за четенето. Чух едно Ваше изказване, че правителството не се интересува от проблема с нечетящите в страната (бел. ред. – цитатът е от интервю за „Атрефир” по БНР, в което Хуан Пабло казва „Ние като общество и хората, които управляват това общество трябва да правят целенасочено усилие, за да промотират четенето. Изглежда ми, че правителствата не се интересуват от четенето, защото едно четящо общество става по-критично”). 

Трябва ли правителството да се ангажира с програми, които да насърчават четенето в една страна?

В конкретната ситуация визирах Мексико и проблемът свързан с културата на нечетенето там. Голяма част от мексиканците нямат достъп до образование, култура, изкуства, здравеопазване и добра работа – до нищо. Така че четенето автоматично става достъпно само за средната и елитната класа, но последните не се интересуват от книгите. За тях са важни колите, пътуванията, шампанското и други „важни” неща. Малка част от тях са аристократи, но повечето са мексиканци новобогаташи, които не четат. Основните читатели в Мексико идват от средната класа.

Колко процента е средната класа?

Не съм убеден какво показват последните данни, но беше около 20-30%. Това прави около 30 милиона читатели и въпреки това някои книги се издават в тираж от няколко хиляди, просто защото хората не ги купуват.

Каква е причината – нямат достъп до книгите или цените им са твърде високи?

От една страна, те предпочитат да ходят на кино или да гледат телевизия у дома, да играят на видео игри и да висят във Facebook.От друга – в Мексико имаме проблем и с книжарниците. Книжарниците са много малко на брой, защото това не е добър бизнес. Има трудности и с разпространението на книгите, въпреки че говорим за държави, които са испаноговорящи. Има редица пречки, които стоят пред издателите, когато говорим за разпространението на книгите. И в един момент вместо книгата да струва по-евтино, заради високия тираж, обратно, струва много, много скъпо.

Колко скъпо?JPVpredstaviane 2013 03 12 22

Има издания, които достигат 30-40 евро. Това е много, много висока цена за икономиката на Мексико и е много скъпо за преподавателите в университетите, които работят с тези книги, да не говорим за студентите. Това е невъзможна цена за тях.

А какво се случва с библиотеките? В крайна сметка можеш да си набавиш книгите и оттам.

Да, но библиотечната система в Мексико е много лоша. Няма много библиотеки, въпреки че зависи и от града и щата, в който живееш, но като цяло не са добри. В Испания всичко е супер! Веригата национални библиотеки е страхотна, но в Мексико не е така.

Същото ли е положението в Бразилия?

Да, там само университетските библиотеки са в добро състояние. Но въпреки тези пречки, мисля, че четенето не е въпрос на възможност, а на навик. Ако нямаш общество, което чете, е напълно невъзможно да имаш ново поколение страстни читатели. За мен като баща, най-важното нещо е синът и дъщеря ми да бъдат заобиколени от книгите и да възприемат книгата като нормален предмет. И ако не виждат баща си и майка си да четат всеки ден, винаги заобиколени от книгите, ще бъде невъзможно да станат истински читатели.  Процесът трябва да става естествено.

Ако синът ми Матео направи нещо лошо, аз му казвам „Довечера няма да четеш”. Той трябва да оценява книгата. Затова като му кажа „Няма да четеш довечера”, той се хваща за главата с „О, ужас!” И това е страхотно, защото книгата и четенето се превръщат в нещо специално и скъпо за него.

Как ти се научи да четеш?

JPVpredstaviane 2013 03 12 73У дома имахме много книги. Майка ми четеше и все още продължава да чете много. Тя е недискриминиращ читател, който чете абсолютно всичко. Понякога просто ме влудява! Един ден я видях как мина от Томас Ман към Паулу Коелю. Дочете „Вълшебната планина” и започна някаква книга на Коелю и от това тя се чувства добре. Най-важното за нея е, че ЧЕТЕ. Постепенно и аз започнах да посягам към книгите и да чета.

Мислиш ли, че трябва да слагаме клишета на определени писателите и да отхвърляме автори като Паулу Коелю или Хорхе Букай?

Мисля, че това просто не е литература. Не казвам, че това е лоша книга просто трябва да я разграничаваме от художествената литература. Но със сигурност не вярвам, че читател на Паулу Коелю някой ден ще стане читател на Толстой. Мисля, че консуматорът на такъв тип литература свиква с нейната лекота и после не може да мине на следващата степен към книги, които са по-тежки и сложни.

Няма ли израстване при читателите?

Не вярвам в този процес.

Мисля, че трябва да създаваме навика "четене на стойностна литература"още в детска възраст, а огромна роля и отговорност за това имат училищата. Какво се случва там? В училище децата трябва да бъдат обградени от книгите, но нямам предвид учебници, а художествена литература навсякъде около тях. Това най-много харесвам в училището на моите деца, имат книги навсякъде, но те учат в частно училище, в което има специално отношение към тях. Книгите обаче задължително трябва да ги заобикалят и в училището, и у дома. Трябва да има стратегия на правителството, издателствата, библиотеките и книжарниците, която да засипва децата с огромно количество литература и да прави книгите достъпни навсякъде.

Ако искаме да имаме общество на читатели, трябва да нормализираме взаимоотношенията си книгата. В момента скачаме в двете крайности – или книгите нямат място в живота ми и аз нямам нищо общо с тях или аз обожавам книгите, не мога да живея без тях и задължително искам да напиша книга. Нямаме средно положение. Мисля, че в Мексико има повече писатели, отколкото читатели. Шега е, но подозирам, че не е далеч от истината. Сериозно! Всеки читател иска да бъде писател, защото се заразява от страстта четене дотолкова, че иска да пише. А ние имаме нужда от „нормални читатели”, за да се случи това обаче хората трябва да комуникират с книгите всеки ден.JPVpredstaviane 2013 03 12 66

Чух история за младеж, който записал да учи архитектура, но по време на криза няма толкова проекти, по които да работи и прекъснал, за да запише българска филология. Мислите ли, че икономическата криза ни насочва към четенето?

В момент на криза настъпват добрите времена за всички изкуства – литература, изобразително изкуство, театър и кино, защото обществото също изпада в криза и започва да търси отговори. Хората имат нужда да дискутират причините и е съвсем естествено да отидат в културните центрове, където могат да се опитат да открият какво се случва и как можем да се измъкнем от тази ситуация.

Мисля, че в момента живеем в много интересни времена – всичко е в криза, не само икономиката. Наистина вярвам, че животът ни ще се промени значително в следващите 20 години.

Как ще изглежда книгата след 10-20 години?

Не знам. Тя оставя следи във всеки един исторически момент и е абсолютно невъзможно книгата и литературата просто да изчезнат. Тя ще се променя, но винаги ще остава част от света ни.

JPVpredstaviane 2013 03 12 28Защо има хора, които продължават да не четат?

Защото книгата просто не присъства в техния свят. Тези хора смятат, че книгите принадлежат към друга реалност, вярват, че книгите заобиклят студентите и преподавателите им, критиците и писателите и нямат нищо общо с тях. И аз настоявам, че трябва да подобрим взаимоотношенията на хората с книгите и да премахнем тези бариери. Трябва да разберем, че не всяка книга е подходяща за всеки и трябва да положим усилие да открием точната книга, но ако се опита всеки може да намери СВОЯТА книга.

Не пропускайте да прочетете ревюто на "Пир в бърлогата"от Габи Кожухарова, както и да видитевидео-ревюто на Мила Ташеваза книгата, което заснехме по време на Панаира на книгата през декември. 

Вижте още и отзивите за книгата на Хуан Пабло Вилялобос на Христо Блажев в "Книголандия"Георги в "Книжен Жор'" и  Зори в "Зорините озарения".

Снимките са от представянето на книгата в София на 12 март 2013, фотограф - Павлина Радославова

Димитър Цонев: Коя е Виктория Глас

$
0
0

Вероятно е голямо предизвикателство за коя да е актриса да играе Мария Каласв биографична пиеса за великолепното сопрано. Вероятно е още по-голямо предизвикателство текстът да се окаже не съвсем биографичен и да разглежда Калас от гледна точка на нейната [измислена] дубльорка Виктория Глас. Мисля си, че е значително по-сложно да влезеш в кожата и изиграеш образ, който е винаги в сянка, получава аплодисментите, които са за него, но са адресирани за друг човек. В текст, който изследва превръщането на обикновените хора в звезди…

Това се случва в момента в пловдивския театър, на камерна сцена. Млад и надъхан екип започна днес репетиции на сцена на заглавие, което звучи доста предизвикателно като начинание. Сценичният екип строи отчасти готовия декор, затова набързо спирам до всеки от постановъчния екип, за да разменим по няколко думи.

Пиесата се казва „Глас“, това ще е името и на постановката. Автор е Елена Алексиева, която изглеждаше възхитена, че е част от постановъчния процес, а не изолирана от него. Подобна радост, че тя е наоколо долових и у останалите, което предрича, че приказката „Пази, Боже, да ти се случи да работиш с жив автор!“в случая не важи.

Премиерата ще бъде на 16 април (с предпремиерно представление точно след месец, на 15 април).

Всъщност „Глас“ не е непознат текст – той е бил представян в Пловдив и София от актрисата Ивана Папазова като част от инициатива, наречена „театър на маса“.

Глас
(снимката е от страницата на Галерия Снежанавъв Facebook)

Именно Ивана ме покани да се срещна и запозная с хората, с които работи по спектакъла. Подходих неуверено, почти бях на ръба да се откажа и да не отида, защото не познавах нито текста, нито авторката му, а за режисьора Калин Ангелов само бях чувал (макар и все добри неща), но не познавах и не бях гледал негови работи. Въпреки че много ми се искаше да гледам „Васа Железнова“, която той постави в Търново преди време. Дългия разговор с него оставих за по-късен етап, когато все пак успея да прочета „Глас“, не ми беше интересно да си говорим общи неща, а без да съм си свършил домашното, няма как да се случи интересен диалог. Да, той вероятно и сега можеше и би ми разказл подробности и детайли, но за мен по-интересно на този етап беше общото усещане, нагласата, тръпката от началото…

Заприказвах се с Елена Алексиева, непринудено, без да ѝ тикам диктофон в лицето. По-интересно ми беше в неофициален разговор да науча повече за нея и текста ѝ. „Официалния“ разговор и допълнителни въпроси оставих за пресконференцията или ако се засечем преди това. По-късно разбрах защо ми е било любопитно и приятно да си говорим с нея – оказа се, че е доктор по семиотика, което аз като фен на Еко, надуших някак в начина ѝ на мислене и изразяване.

Всъщност пиесата „Глас“ има интересна история – текстът е създаден за ученичка на Снежина Петрова, която пожелала да изиграе Калас. Оказало се, обаче, че създаденият текст не срещнал приемане и се очаквало да бъде радикално променен, за да напасне на очакванията и представите – нещо, което не е по вкуса на никой [жив] автор, оттам и приказката от по-горе.

Така пиесата остава в оригиналния си вид и в изчакване на своя момент.

Не разбрах точно как е достигнал до Ивана, но следва сцепление между текст и актьор и това е нещото, което впечатлява Калин Ангелов, който предлага да го реализират на сцена. В този екип вече авторът е ОК да прави промени на драматургичната основа, където и ако се налага по искане на режисьора или заради специфики на актьорската игра.

Оттам насетне процедурата е ясна – обсъждания, изследване на образа на Мария Калас, нейните жестове, гледане на нейни изпълнения и анализирането им, следват уроци по пеене, репетиции на маса, за да се стигне до днес, когато е време да се започнат репетиции и на сцена.

Ивана изглеждаше напрегната, но и силно фокусирана върху начинанието си, недотам разговорлива, но весела – как и защо текстът я вълнува, ще ми е любопитно да науча от нея по-нататък, когато спектакълът вече започне да придобива форма, а напрежението започне да отшумява. Със сигурност ще се срещнем отново, за да ми разкаже как вървят репетициите преди напрежението да се върне, засилвано от предстоящата премиера. Нямам абсолютно никакви съмнения в отдадеността ѝ към ролята си – познаваме се, гледал съм я в много и все различни роли, знам как отговорно подхожда към ангажиментите си. Знам че и тук ще успее да ме изненада и да ми предложи истински театър. Нямам търпение за следващата ни среща, вероятно по-дълга и нарочна, за да си говорим повече затова коя е Виктория Глас и за сложността от изиграването на герой, който е сякаш противоположност на суетната актьорска същност.

Оставих ги да репетират на спокойствие, но „Глас“ е начинание, което разбуди любопитството ми, ще следя развитието му и как еволюира от фрагменти текст до изпълнение на сцена. И ще ви държа в течение. Видите ли програмата за април на театъра, бързайте към касата за билети! Ще си струва!

Мария Куманова: момичето и смъртта

$
0
0

Момичето и смърттае новият филм на Йос Стелинг, който получи наградата на София на 17тия София филм фест. дотук с обективността.

преди прожекцията самият Йос ни каза да отворим ръцете и сърцето си и да гледаме филма със сърце. и че няма да ни е необходим мозък. и кой да знае по-добре от него.

получило се е нещо изключително красиво визуално, нещо, което е много ценно, без да има навъртяна сложна история с 350 прескачащи се герои и бързо развиващо се темпо (нищо против, и аз съм фен), спиращи дъха сюжетни обрати или лутане на съзнанието тип “защо така стана сега”. наистина, по време на филма се улавях, че съзнанието ми започва да мисли някакви сюжетни врътки…и това не правеше преживяването ми по-приятно, затова просто се отказах. щом са ми казали да не мисля, ще слушам.

състоянието ми след филма ми напомняше състоянието ми едва след два филма – Кожата, в която живея и Меланхолия. не, не искам да отида на парти, не искам да съм сред хора, дори не искам да обсъдя филма. да, много ще ми е приятно да продължа вечерта си в приятна компания и да не мисля за току-що гледаното (дано/дали и преживяно), както се и получи в крайна сметка, но имам желание и нужда да остана сама с мислите и чувствата си. да обсъдим със съзнанието ми заедно какво му стана сега. да почувстваме заедно със сърцето ми, да решим дали всъщност няма някаква надежда, че може да съществува тая действителност с щипка руски привкус изобщо или отново (не, но хайде помечтай си); едната безценна рокля от Париж вместо двайсетте от разпродажби (сигурно, но кому е нужно); вечна любов, да, по-скоро не, събудих се пет години след като сме се разделили, казват, пял съм тъжни песни, всичките за тебе били…

имах удоволствието да присъствам и на кратката дискусия с режисьора след филма, онзи прекрасен момент, в който всички се правите, че ви е ежедневно и с удоволствие обсъждате бюджети, бъдещи творчески планове на екипа, къде ще пием сега, с кастинг ли бяха избрани актьорите и защо толкова често ползвате тая песен, ебаси, та по въпроса със смъртта Йос каза, че красивите момичета трябва да умрат по някое време, защото я си представи Мерилин Монро на 90. и другият интересен insight, каквито рядко получавам напоследък (не че съм премислила всичко на света, надявам се, и не че се изолирам от нови перспективи, напротив даже, но все така се получава) – изкуството се случва между престъплението и наказанието, войната и мира, момичето и смъртта. самият живот се случва между червеното и черното, старецът и морето, страданието и възторга, врявата и безумството, спирам. а между тях се случват да речем алкохол, лудост и разкази под екстази, но тази концепция е толкова elusive, колкото и самият живот/изкуство, та няма да дълбая повече.

ако не гледаш филма, ще ми е тъжно, но ще те разбера. ако гледаш филма и не го усетиш, ще се зарадвам еготрипно лекичко, че си послушал препоръката ми, но ще ми е тъжно, че никой няма да го усети по същия начин. ако го гледаш и го усетиш, ще ни е тъжно и на двамата.


Никола Балов: Мтел Смарт e новaтa смартфон тарифa на оператора - ето детайлите

$
0
0
Мтел Смарт e новaтa смартфон тарифa на оператора - ето детайлите

Днес Мтел обяви новите си тарифни планове, насочени към потребителите на смартфони. Мтел Смарт се характеризират с повече включени минути към всички оператори, безплатни разговори към група приятели и по-голям брой мегабайти на максимална скорост. Какви са подробностите за новия план и с какво той се различава от Mtel Surf&Talk, вижте по-надолу...

Мтел Смарт 1, 2 и 3 са имената на трите опции според месечната такса, като тя е съответно 24.90 лв., 34.90 лв.и 59.90 лв.на месец.

При Мтел Смарт 1потребителите получават безплатни и неограничени разговори към 5 номера от мрежата на Мтел, 200 минути към всички мрежи в страната и 750 МВ трафик за мобилен интернет на максимална скорост. 

При Мтел Смарт 2абонатът има безплатни и неограничени разговори към 5 номера от мрежата на Мтел, 400 минути към всички мрежи в България и 1000 МВ трафик за мобилен интернет на максимално достижима скорост. 

При Мтел Смарт 3са включени неограничени разговори към 5 номера от мрежата на Мтел, 1000 минути към всички телекоми у нас и 3000 МВ трафик за мобилен интернет на максимална скорост.

mtel smart tarifni planove

Мтел Смарт се предлагат без дългосрочен договор или с такъв, ако се взима и телефон

При трите тарифи скоростта на интернет връзката след изчерпване на включените МВ пада на 64 kbps. Цената на SMS е 14 ст., а цената на минута разговор към коя да е мрежа след изговаряне на включените в пакета е 29 ст., 19 ст. или 9 ст. съответно за Смарт 1, 2 и 3.

Дотук разликите с по-старите тарифи за смартфони Mtel Surf&Talk са в това, че при последните имаше по-малко минути към останалите оператори и повече към всички номера от мрежата на Мтел. С това новите Мтел Смарт са една идея по-универсални и подходящи за хора, които имат разговори към всички телекоми и не могат да преценят с кой оператор говорят най-много. Освен това включените MB на максимална скорост тук са повече, а предимство е и по-ниската цена за минута разговор след изчерпване на включените - за сравнение при Surf&Talk тарифата е 32 или 29 ст./мин., а тук пада до 9 ст./мин.

Мтел Смарт са подходящи за хората, които водят по-дълги разговори с номера към всички оператори в страната.

Има една дребна подробност обаче - при новите планове Мтел Смарт отчитането е на принципа 60/60, което означава, че всяка започната минута се плаща като цяла. За сравнение при Surf&Talk отчитането е 60/1 - т.е. първата минута се брои като цяла, а след това се отчита на секунда. Имайте предвид това, ако планирате преминаване към Мтел Смарт, но също така трябва да знаем, че този род отчитане става популярен при новите тарифи, включващи по-голям брой минути и тези тук не са просто неприятно изключение. 

Никола Балов: Samsung Galaxy S IV излиза в Германия със Snapdragon 600 за 729 евро

$
0
0
Samsung Galaxy S IV излиза в Германия със Snapdragon 600 за 729 евро

Обявеният вчера Samsung Galaxy S IVще има две версии - едната с фирмения осемядрен процесор Exynos 5 Octa 5410 и втора с четириядрения Snapdragon 600 на Qualcomm, познат от HTC One. Смартфонът трябва да се появи на пазара в края на април и докато все още очакваме да научим каква версия ще се предлага у нас, в Германия Samsung официално са обяснили как стоят нещата - потребителите там получават варианта със Snapdragon 600 и цена от 729 евро.

Цената щяла да бъде препоръчителна, така че е възможно и да се предлага от някои магазини при по-добри условия, коментират момчетата от немския сайт BestBoyz.de. Става въпрос за версията с 16 GB вградена памет и LTE поддръжка. 

Същите са попитали Samsung относно осемядрения процесор и дали Galaxy S IV ще се появи и с него, но от компанията са споделили, че за момента не се планира премиерана този модел. 

Междувременно също в Германия цената на конкурентните Sony Xperia Z и HTC One е 629 евро. 

Жюстин Томс: Digitally yours since 1998

$
0
0

като на шега и хоп – тези дни отбелязваме 15 години от започването на нашата дейност – създаване на сайтове и онлайн маркетинг. беше ранната пролет на 1998-ма и вероятно не е за вярване, но сред първите, на които правихме сайтове бяха Институт по Метрология към БАН. помня как с Венци вървяхме в калта пред сградата на Института на 4-ти Километър и прелитаха малки снежинки в мартенския ден. все едно беше вчера.

15 години в бизнеса не е малко. и в живота не е малко.

ще отбелязваме с различни случки тази годишнина. ще споделям по малко и тук. подробности в блога нии във фб на abc


LeeNeeAnn: Човешките ни граници

$
0
0

Всеки от нас знае къде започват човешките му граници – от мен, от Аз, от съм –  и то го знаем още преди да сме можели да си отговорим на въпроса „Кой съм Аз?”.

Очертаването на границите ни започва от момента, в който сме започнали да се заявяваме като човешки същества, още преди да сме се били осъзнали като хора – с бебешкия си плач, с детското дърдорене, с тийнейджърското “блъскане на врати”… и т.н.

Ясно е и какво очертаваме с това заявяване – границите на собствената си личност – мястото, на което се чувстваме „в безопасност” – защитени и обичани.

Къде обаче свършват тези граници? Колко далеч от центъра, в който ние седим, се простират те? Знам, че на тези въпроси повече от нас имат отговор, но замисляли ли сте се как точно сте достигнали до този отговор? Как сте разбрали, че точно до там се простира точно тази граница?

За да научите нещо подобно, е твърде вероятно да са се случили две неща – или някой е нарушил вашите граници или вие сте нарушили неговите, или е било взаимно.

В нарушаването на нечии граници, само по себе си, няма нищо лошо, защото това е единственият начин да разбереш докъде стигат те. Нарушавайки чуждите граници (на търпимост, на толерантност, на обич, на уважение, на изява, на каквото-ви-хрумне), вие научавате докъде се простират те. Научавате също и до къде се простират собствените ви граници…

В нарушаването, както казах, няма нищо лошо – по-важното е как реагираме когато това се случи – как заявяваме „Това е моята граница, не я нарушавай!” и дали се вслушваме в същото послание, идващо от отсрещната страна.

Съвместното съжителство с други човешки същества е едно от най-сложните неща на света. Единственото по-сложно нещо, е това да заявиш и да отстояваш себе си. А единственото по-сложно от това, е да го направиш така, че другия да те разбере ;)

Много станаха сложностите, но ако се огледате, ще видите, че примерите са навсякъде около нас и въпреки, че не обичам да генерализирам, трябва да призная, че на жените им е по-трудно да кажат какво искат, отколкото на мъжете, и от това сем. Пийз вероятно са направили добри пари ;)

Сложно е, при все че става дума за хора на подобна възраст, с подобни интереси, които доброволно са се събрали заедно. Визирам най-вече семейните отношения, макар че същите разсъждения могат да се пренесат и в офиса, в спорта, навсякъде…

И тук идва най-важният въпрос: Питали ли сте се колко е трудно за едно дете на 3-4-5 години да заяви себе си пред вас? Да научи къде се простират вашите граници и докъде стигат неговите собствени? Да се научи как да отстоява своите граници, ненарушавайки вашите? Да се научи как да уважава вашите граници, ненарушавайки своите? И да го направи така, че вие да го разберете?

А сигурни ли сте, че детето ви ви разбира, когато си мислите, че заявявате собствените си граници пред него? А ако се окаже, че не заявявате собствени граници, а само нарушавате чужди?

От това как едно дете опознава човешките граници (свои и чужди), много зависи какъв възрастен ще стане. Ако като дете, границите му са били нарушавани безцеремонно и системно, то той ще стане нещастен младеж с ниско самочувствие, който ще се превърне в нервен, агресивен, вечно недоволен и вечно мрънкащ възрастен, на който все някой друг му е виновен, че нещо не му е наред.

Ако като дете е имал щастието и късметът да расте с родители, които са разбирали неговия език и са го уважавали като личност, то той ще стане точно обратното – усмихнат и лъчезарен младеж с реалистично самочувствие, който ще се превърне в  спокоен и уверен възрастен, който ще оставя у околния свят усещането, че „нещата му се получават от само себе си”.

За жалост, такова нещо като „от само себе си” не съществува – то зависи от нас, родителите.

Ако тази тема ви вълнува, то книгата на Йеспер Юл „Това съм Аз! А ти кой си?” е точно за вас.

Тя е естествено продължение на“Твоето компетентно дете”, но може да се чете и самостоятелно. Полезна е за всички хора, на всякакви възрасти. А за бъдещи родители и за родители с около 2-годишни деца е безценна!  … за децата :)

Петя Кирилова-Грейди: Не я мразете, защото е успяла.

$
0
0

sheryl sandberg time magazine cover

Снощи започнах да чета Lean In на Шерил Сендбъргна Kindle и забелязах, че въпреки че книгата бе публикувана едва преди три дена, вече има цели параграфи, които са highlight-нати повече от 300 пъти. Ясно е, че книгата е промотирана с голямата ПР машина, но според мен не това е причината толкова много хора да са се разприказвали за нея. Няколко приятелки ми се обадиха специално да ме питат дали чета и следя интервютата (следя). А шефката ми, която е VP-Marketing & Communications бе толкова впечатлена от прочетеното… и понеже знае какви са моите убеждения (феминистки)… обсъждахме доста обстойно и в детайли. Толкова дейтайлно, всъщност, че чак се наложи да затворим вратата… Положението е малко… забранено за момчета.

В резюме, за онези от вас, които нямат представа за какво говоря: Шерил Сендбърг е COO на Facebook. Преди няколко години тя изнесе лекция TED Women: Why We have Too Few Women Leaders. Новопубликуваната й книга е разгърнат прочит на същата тема: къде са жените лидери? защо никой не харесва успешните жени? как да постигнем баланс между професионалните успехи и личното удовлетворение? Ако не сте слушали лекцията на TED Women, непременно погледнете. Също така горещо препоръчвам интервюто със Сендбърг (и съпруга й) по 60 Minutesот тази седмица.

На мен лично книгата (или по-точно това, което съм прочела до момента) много ми харесва. Най-вече ми харесва това, че дава доста оптимистични и практични препоръки, които всеки един човек може да приложи на работното си място без значение дали работи в корпоративна или някаква друга среда. Аз лично нямам професионалните амбиции на авторката, но виждам себе си в много от ситуациите, които описва. Една от зачекнатите теми, които към момента ми прави най-силно впечатление е за начините, по които описваме и оценяваме едно и също поведение в зависимост дали говорим за мъж или жена на работното място. Конкретният пример, който дава Сендбърг е за това как много малки момиченца (и по-късно жени) биват обявавани за командвачки. Това носи доста негативи за жените, а когато момчета (и мъже) се държат по аналогичен начин, това поведение са аплодира. Аз лично определено съм страдала от тази си черта и едва след толкова години ми стигнаха силите да си простя и да осъзная, че това да имаш мнение и глас не е повод за срам… Не знам дали ви е интересно да поговорим по тази тема, на мен ми е любима.

Знам че в България в момента други неща ни вълнуват… но според мен е важно и ми хрумна да отворя разговор тук: на български, пречупено през призмата на българските условия. Ясно е, че винаги и навсякъде съществуват институционални и структурни пречки, които правят живота на жените на работното място труден (и понякога доста противен)… Но кои са личните решения, които ни пречат да постигнем професионалния успех, който заслужаваме?

P.S. I missed you. :)


Filed under: кариера

Жюстин Томс, smiling: да дадем на децата си …

$
0
0

IMG_9477

Има само две трайни неща, които можем да се надяваме да дадем на децата си. Едното е корени, другото е криле.
Ходинг Картър

и в тази връзка три публикации от последните дни:

Началник на децата сиот Теодора Димова

Събуждаме се не с имената сиот Елин Рахнев

Тече. Всичко течеот Тишо

Стойчо Димитров: Автостопът на гаргата

$
0
0
Какво може да ѝ се случи на една гарга рошава, тръгнала на автостоп, ще разберем в днешното съботно четиво :)  Приятно четене:   

Автостопът на гаргата

Целуни ме, аз съм шофьор

Отдавна не съм писала за пътуванията ми на стоп, а те бяха доста през последните пет месеца. Имаше интересни, имаше скучни, имаше приятни, имаше и досадно дълги и бавни. Бяха толкова много за толкова кратко време, че вече са ми в мъгла. Но последното ще го помня дълго време. Бях го решила от два дни – във вторник, след работа, хващам стопа, отивам да проведем очи в очи тежък разговор с предсказуем с голяма вероятност край и през нощта се прибирам с рейса. Просто нямаше друга възможност за следващите поне 20дни, предвид зле направената ми програма за този месец, а не можех да издържам повече.  

И така, в 10:30 сутринта вече мятах на изхода на града.

Точно пред мен взеха един „колега“, така че започнах на чисто. Не чаках дълго, но пък ме взеха за 20-тина километра само. Между другото, тук може би трябва да вметна няколко думи за това какво се случва с моя проект „Паноптикум на стопа“. Започна добре и вървя така година и нещо, през което време така или иначе почти не пътувах. През последните пет месеца обаче навъртях доста километри, посъбрах и малко снимки. За жалост тенденцията е все повече хора да ми отказват на молбата да ги снимам, с един, друг или никакъв аргумент. Така стана и при това пътуване – още първият качил ме не се съгласи и на мен ми мина меракът да питам останалите. Така че нямам нито една снимка от това култово пътуване, за което ме е яд, трябваше поне последния да снимам. Но пък там може да имам шанс да се поправя ;) От там пак без да чакам много, ме взе един раздрънкан микробус, на който дори не бях махнала, ама няма да го връщам я. И той за късо разстояние. Остави ме на една бензиностанция, където пак застанах да си опитам късмета. Тук открих, че рома с кóла, който си бях приготвила (за пръв път си вземам пиене, макар много пъти да съм се канила), се е поразлял и в раницата ми мирише на спиртоварна. Отпивах един гълток, за да намаля напрежението в шишето, когато от бензиностанцията ми свирна един малък син камион. Нали съм си недоскив, а и беше далече, реших, че се познава с моя микробусаджия и му обърнах гръб. Спря нова кола, пак за кратко разстояние. С това накъсано пътуване с бавни коли ми отне около час и половина да мина магистралата и

да стигна до разклона за Русе

Надявайки се на повече късмет оттук нататък, отпих нова глътка от Капитана и пак замятах.

Камионите по дефолт не ги спирам,

докато не се закучи стопът за повече от 30 минути. Понякога дори се обръщам леко с гръб към тях, за да е недвусмислено, че не ми се пътува с камион. Но днес явно беше денят на непоисканите услуги и до мен спря същото онова синьо камионче, което беше свирнало по-рано. Вътре – „колегата“, който тръгна минути преди мен още от началото и един ухилен до ушите шофьор.

Автостопът на любовта

  Заляха ме смесени чувства, когато

разбрах, че пътува за София.

Ура, няма да се прекачвам повече! Ужас, с това ще пътувам до утре! Че и отбивка в Габрово се налагаше да има. Колегата беше до Велико Търново и тогава реших – слизам на разклона за Габрово, пък ако камионът свърши с товаренето преди някой да ме е взел, си ме прибира отново. Решено! [geo_mashup   Да, ама не. Колегата упъти шофьорчето, което никога не беше минавало по този маршрут, по един път, който и на мен ми беше непознат – директно за Габрово. Вече бяхме излезли от Търново, докато разбера къде сме на картата и накъде сме тръгнали (щото, нали, географ съм…). Примирих се, че планът ми за по-бързо придвижване отпадна, но честно казано, не се дърпах много, понеже компанията ми беше изключително приятна. Още със самото качване, нещо в мен прещрака и яхнах вълната на майтапа. През цялото време бях изключително бъбрива и остроумна, нещо, което не ми е привично, особено когато целта на пътуването ми е да сложа кръст на любовта си. Имаше нещо в този човек, което ме предразполагаше да забравя всичко това и да се чувствам весела и щастлива. Разговаряхме за какво ли не, разказахме си една торба вицове, а как палаво ме гледаше… :-/ Да, знам как звучи всичко това – като някакво долнопробно клише. Но аз, понеже съм различна и изключителна B-) (и край мен всичките циганки мрат), просто няма да обърна внимание, ако попадна на това клише – тъп простак шофьор, който се прави на интересен, само и само да му пусна.

А тук намерих нешлифован диамант,

с когото обсъдихме шестте жени на Хенри VІІІ, бай Иван – турчина, който е единственият българин в с. Български извóр, Барселона, испанците и езиковите недоразумения, нещата от живота, любовните ни мъки и още куп разнообразни теми, като съвсем подчертано не говорихме за пари, политика и икономически проблеми. Решил човекът, и станал студент в УНСС, ей така, що да не го направи. А ми е набор. Освен това свири прекалено прилично на електрическа китара (гледах клипче), барабани и клавишни и има прекрасни светли очи с пламъче в тях и усмивка, която не слиза от лицето. С две думи – паснахме си като кренвирш и хлебче!

Отбивката в Габрово отне доста повече време

от предвиденото, така че изгубих надежда да стигна преди 19ч, което беше моята цел. Камиончето, наричано галено „Синята лястовица“, направо береше душа по пътя, особено след допълнителното натоварване в града на смеха. Но пък явно бяхме натоварили и част от този смях при нас, понеже продължавахме да си пускаме бъзици, да говорим за какво ли не и да се заливаме от смях. Някак съвсем естествено между нас се прокрадна и сексуалното привличане, а искрите, които прехвърчаха, ставаха все по-пожароопасни. Изкушението да завием в някоя горичка беше голямо, но аз все пак бях тръгнала да върша работа, макар и толкова неприятна, че да не ми се искаше да стигна до целта. А и от някаква криворазбрана моногамност не желаех да обърквам и без това обърканите си отношения с доскорошната ми голяма любов.

Автостопът на любовта

Със стъмването и наближаването на магистралата, искрите ставаха все повече, докато накрая той спря в една отбивка и каза:

„Искаш – не искаш, сега поне ще те поцелувам!“. И го направи.

А аз не се дърпах, даже и от кумова срама. На фона на душевната катастрофа, която се случваше вътре в мен, това беше като балсам. Спрях да мисля за друго, освен за това колко мек е езикът му и колко ми харесва да ме гали по гърдите. Беше толкова приятно за миг поне да се отдалеча от тягостните мисли за това, което предстоеше и да видя отново как някой ме желае и харесва – такава, каквато съм. Не спираше да ми виси като дамоклев меч

разговорът, който бях дошла да проведа

Ако не беше той, вероятно щях да се съглася да прекарам още някой и друг час с пилота на синята лястовица, през което време да се забавлявам с него и въобще да не се сещам за първопричината за моето пътуване, но това щеше да обезсмисли изминаването на 1000км. Вече беше ясно, че няма да успея да стигна преди 19ч, така че ми оставаше само да се надявам, че когато пристигна, ще намеря изстиващата си любов удобно излегната у тях. И така, с огромно нежелание, след размяна на телефони, се разделих с тази нова тръпка, която така неочаквано ме споходи в предвидения да бъде един от най-тъжните ми дни. Само за да открия, че изненадата ми е неуспешна, понеже няма никой в къщи.

Нататък събитията

вече съм ги разказала– всичко приключи за 15-тина минути и то само защото останах малко по-дълго, докато стане време за ранния рейс наобратно. Реакцията на умиращата ми любов беше почти толкова лоша, колкото си представях като най-лош сценарий. Въобще не се стигна до изговаряне на всички неща, които бях обмисляладни наред. Разменихме си по едно изречение „Не мога да продължавам така“ и „Аз също, за това съм тук, да ти го кажа лично“ и това беше. Останалото беше неловко мълчание, неловки дребни приказки на безопасни ежедневни теми и… вратата се затвори зад гърба ми. Странното е, че първото нещо, за което си помислих след като излязох, беше че трябваше да се съглася на неприличното предложение на жизнерадостното шофьрче, което този ден внесе светлина в мрачното ми съществуване. Изкушавах се да му се обадя и да му разкажа какво се случи, но вече беше късно и не исках да му създавам проблеми, като отново се проявя като „досадна и обсебваща“. Но пък на следващия ден той ми се обади. И на по-следващия. След това го добавих към номерата, с които имам безплатни минути. Чуваме се редовно и планираме следващата си среща. Тръпнем и мечтаем. А аз имам двоен келепир, понеже освен другото, той ми помогна да не изпадна в дълбоката дупка, към която се бях запътила – нали клин клин избива. Вместо това чакам изгрева след дългата зима. А той ще дойде, нали е природно явление. Знам какво ще кажете. Но ми е все тая. П.п. Някой усети ли се как ПАК си уредих свалка на 500 км от мен?!   Автор: Гарга РошаваСнимки: предоставени от автораДруги разкази свързани с [geo_mashup_category_name map_cat="313"] – на картата:  [geo_mashup_map height="450" width="570" zoom="auto" map_content="global" map_cat="313" auto_info_open="false" marker_select_highlight="true" marker_select_center="true"]  [geo_mashup_category_name map_cat="313"]

Човешката библиотека: „За змейовете и вампирите, за Марта, за потомството“: Малкото четене (откъс седми)

$
0
0

Приятели, продължаваме (:

Последната книга в поредица „Човешката библиотека“ е романът „За змейовете и вампирите, за Марта, за потомството“ на Величка Настрадинова : второ издание.

По-долу ви предлагаме началото му. А междувременно може да си поръчате електронното издание. Вижте повече тук.

Приятно четене.
откъс първи
откъс втори 
откъс трети
откъс четвърти
откъс пети
откъс шести

~ ~ ~

Но телефонът безмълвстваше и като че ли излъчваше недружелюбие.
– Хайде! Без мистика и отчаяние! – си заповяда Марта и реши, че ще е най-добре да въведе ред в дома си. За тази цел тя събра наличния състав и постанови: – Започвам разследване относно случая с чортелеците. Моля, потърпевшата госпожа Маца Писанска!
– Маца-Бубастис Писанска! – се обади Мария.
– Никой да не ме прекъсва! Госпожо Писанска, доколкото схванах, тъй наречените чортелеци са те оваляли в сажди и са те „напудрили“ посредством китка пера, събрани от оставките на изядена от тебе гургулица.
– Да – потвърди Маца.
– Не мислиш ли, че това е акт на отмъщение? Чортелеците са решили, че ти неправомерно си лишила от живот едно невинно създание.
– Брей!
– Дръж се прилично! Следователно, у чортелеците има някакво чувство за справедливост.
– Ами! По цяла нощ яздят пътуващите котараци, наплюват чехлите на Бояна, та да се пързалят, и гъделичкат краката на Матев, за да му се присънват страшнотии.
– Ооо! Не стига, че тормозят бедните пътуващи котаци, не стига, че искат да препънат добрата ми прислужница, ами безпокоят и любимия ми съпруг! На оръжие! Обявявам Свещена война на чортелеците. Обърнете знамената „на рат“! Напред срещу коварния враг!
– Маменце – плахо се намеси Мария – все пак, как си я представяш тази война?
– Не съвсем като война, по-скоро – като гонение. Не желая никому злото.
– Това, гонението, ще бъде трудно, госпожо – опита да я обезкуражи прислужницата. – Още миналата събота аз опитах със сърп и решето…
– А! Ти си била осведомена! Откога?
– Откак Маца ме нарече „мръхла“.
– И ти не ми се оплака!
– Защо да ти се оплаква, след като е мръхла? Вместо да се целува с водопроводчика, можеше да изпрахосмукачи тавана!
Марта като че не чу дългия апостроф на госпожа Писанска.
– И отдавна ли знаеш, че Маца е проговорила?
– Поне от две седмици.
– И не ми съобщи?!
– За да ме сметнете за луда? Освен това, още като постъпвах на работа при вас, господин Матев, а и съседите, ме предупредиха, че този дом не е като другите, че тук гостуват доктор Беля, Александър С. и дори самата госпожа Вещица, да не броим пък разните извънземни, пратениците на паралелните цивилизации на бъдещето или миналото.
– И ти все пак постъпи?
– Да. Извънредно ми е любопитно. Трябва да ви призная, госпожо Матева, че аз имам образование, което ми позволява да получа по-добра работа. Но предпочитам да се грижа за вас, да живея между добри и интересни хора, да имам възможност да се уча, да наблюдавам странни събития… А що се отнася до водопроводчика, длъжна съм да ви изясня, че той не е това, което се подразбира под понятието „водопроводчик“. Той всъщност почиства каналите на времето и е малко виновен за случилото се тук, защото, без да иска, изтърва нещо от миналото и затова къщата се пренасели с дриади, самодиви, духове и чортелеци.
– Ай-дааа! – съкрушена се просна на дивана малката Матева. – И прислужницата – не у ред! Бояна-Магьосницата!
– Защо „магьосница“?… – скромно поде тя.
– Ами, щом си служиш със сърп и решето… в смисъл – не ги използваш по предназначение, а гониш с тях чортелеци… това са магически действия. Откъде си ги научила?
– Заедно с чортелеците изпопадаха и разни знания от миналото. Аз ги посъбрах… Прецених, че някои са целесъобразни…
– Целесъобразни?! Да гониш някого чрез сърп и решето! – постара се да се „изуми“ малката Матева.
– Според древната рецепта те трябва да бъдат захлупени с решето, това ги омаломощава, после леко се повдига решетото, под него се прокарва сърпът, който отрязва коренчетата, които ги придържат към този свят, и така те се превръщат във валма от прах и косми и могат да бъдат прибрани от прахосмукачката.
– Аз казах ли да изпрахосмукачиш тавана? – напомни Маца.
– Тогава какво ни спира да започнем действия? – рече Марта. – Нали си се снабдила с решето и сърп?
– Амиии… Константин ми препоръча да не правя това.
– Кой Константин?
– Водопроводчикът – натърти Писанска.
– Константин Евр. В славянските страни – Евров. Този, който почиства каналите на времето.
– И точно в моята къща ли намери да ги чисти?
– Ами… нали когато се извика коминочистач, той не сваля комина, а го чисти на място?
– Аха. Пак съм се уредила. Не стига, че установих истината за Великата река на времето, която образува водовъртежи над Бермудския триъгълник, и си въобразих, че съм услужила на света… а то… сега се появили кой знае какви канали, и то, разбира се, точно над фризурата ми. А да ти е известно кой е продупчил тези канали и кого ползват, както се изрази моят син?
– Струва ми се, това са комуникационни канали, а кого ползват, не зная.
– Следователно имаме две задачи. Първо: обезпрашаване на чортелеците. Второ: разузнаване – кой се размотава из тези канали. Трето… трето! Аз довечера ще пея „Стабат матер“, генералната репетиция е в два часа, след двайсет минути трябва да тръгна. Къде е Матьо да ме откара? А вие двете сте задължени да прогоните, отстраните, ако се налага и да погубите скверните чортелеци, щом не са във времето и на мястото си – заповяда Марта и додаде: – Станала съм свирепа напоследък. Не ми подхожда, но не виждам друг изход от създалото се положение. А може би… ще ми запазите едно мъничко чортелече, да му се порадвам, като се върна.
И тя отиде да се преоблече.
Малката Матева нарами котката и каза на прислужницата:
– Хайде, Бояно моме, върла магьоснице, тръгвай да трепем чортелеци. И се радвай, че мама не се сети да се разприказва за един от нейните любими образи – княз Боян Магьосника, синът на блаженопочившия цар Симеон I.
– Някои твърдят, че името му е било Батбаян или Бенеамин. Боян е народната транскрипция…
– Абе, Бояно, ти всъщност откъде си толкова подозрително образована? Какво си учила?
– Народно творчество и народопсихология в исторически план.
– Опа-ла! И колко време го учи?
– Девет семестъра плюс един – за дипломна работа.
– И си заряза специалността и се внедри в нашето семейство? С каква цел?
– Благородна. Такова семейство аз със свещ да диря – няма да открия. А работата ми е лека и приятна, и я върша ей тъй – между другото.
– Кое е другото?
– Спуканите канали на времето, откъдето изпадат чисти бисери. Можеш ли да си представиш какво записах тази сутрин, докато приготвях закуската? – и тя извади от дантелената си престилчица миниатюрна касета и я постави в нещо като видеофон.
Иззад рухнала стена се чу немощен старчески глас:
– Стани, стани, цар Иване!
– Да бе утро,
да бях станал – отпя друг.
– Стани, стани,
цар Иване,
проводи ни
султан Мурад…
– Разбираш ли какво съкровище е това? – се извърна Бояна със светнали очи. – Просяци пеят неизвестна песен за цар Иван Шишман. Най-много – петнайсети век! Жалко, че не се виждат. Какви ли са облеклата им, какви ли са лицата им?
– Че защо не си ги зафиксирала откъм другата страна? – наивно попита Мария.
– Ох, какиното, малкото! Не съобразяваш ли, че това са случайни отломки?
– Добре, че мама не е тук. Щеше да обяви твоите канали за колектори.
– Няма да се засегна. Ти не би ли влязла в колектор, ако знаеш, че на дъното му има рядка скъпоценност?
– Не.
– Аз пък бих се натопила в най-мръсната тиня, за да извадя жезъла на цар Калоян или едничка страница от Йоан Екзарх.
– Ами топи се, щом ти харесва. Но засега да изпълним бойното поръчение – да изметем чортелеците.
– Не се престаравай. Имам идея – намигна Бояна. – Само трябва да оставим тук госпожа Писанска, за да не ù навредим.
– Ха! Загрижила се! – изсумтя Маца и скочи от рамото на Мария. – И без това си имам работа – и тя се насочи към аквариума.
– Какво ще правиш там? – се заинтересува Мария.
– Ще плаша рибките.
– Хубава работа!
– Че що? Да не е лоша? – отвърна Маца и облещи очи срещу безгрижните рибки.
Бояна подръпна малката Матева:
– Остави я. Нищо няма да им направи. Тръгвай, докато не се е появила майка ти.
– И на нея ли ще ù навредим? – заяде се Мария.
– Ще дойде с нас, обзалагам се, и ще си провали репетицията.
И двете момичета заизкачваха стълбите към тавана.
– Лошо я познаваш мама. Тя никога няма да си отложи ангажиментите, дори ако тук нахлуе армия от марсианци.
Бояна отвори вратата на тавана. А там, под средния прозорец, стоеше Марта, хванала две захлупени решета, между които се блъскаше нещо и пищеше:
– Отсам решето, оттам решето. Излаз няма. Човеко, пусни ме, ще те позлатя.
Бояна сне окачения на стената сърп и се разбърза към Марта. А тя викна:
– Не! Ще го умрелиш! А то ми е едно мъничко, живичко чортелече.
– Какво ще го правите, госпожо?
– Ще му се радвам. Толкова е симпатично! Прилича на съселче – и тя издекламира:
„Съсел, съсел, хаирсъз,
я изсъскай – със, със, със!“
Двете момичета смаяни отпуснаха ръце.
– А репетицията? – напомни Мария.
– Какво ù е на репетицията? И без това тръгвам – и Марта понесе захлупените едно в друго решета.
След нея се зачу нещо като мише цвъртене:
– Човеко, човеко, къде носиш детето?
– В операта. Там се чувства вопиюща нужда от чортелеци, които да яздят пътуващите диригенти, да наплюват обувките на смотаните балерини и да гъделичкат дебелите певци, та дано поотслабнат.
– Ами ние…
– Какво вие? Последвайте детенцето. Аз пред вас, вие – по мене, по мене… та в операта. Дори ще ви извозя, ако обещаете да не бърникате из колата на Матьо.
– Обещаваме, обещаваме – отчаяно писнаха гласчетата.
– Тогава – напред!
И тя запя: „Напред, напред, за смелите няма предели“.
Матев закъсня и се наложи чортелеците да бъдат превозени до операта с такси. Мина без инциденти. Само дето шофьорът се дивеше за какво ù са на тази елегантна дама тези захлупени цигански решета, но и той намери обяснение:
„Сигурно им трябват за реквизит в някоя опера.“
А в дома на Матеви се проведе съвещание:
– Това не беше предвидено – поклати глава Бояна.
– Сега какво ще прави Константин?
– Най-много да си премести каналите – лекомислено отвърна Мария.
– Не ми мирише на добро – замисли се Бояна.
И то нямаше как да е на добро, защото в ранния следобед в кабинета на Матев нахлу един страшно разгневен, страшно червенокос и червенобрад човек с исполински ръст и гръмотевичен глас:
– Господин Матев, това не биваше да става!…
– Не ви познавам, господине – хладно отвърна Матев.
– Ще ви се представя – и гигантът втикна ръчището си в ръката на Матев. – Константин Евров. За неславянските страни – Евр. Извинете за безпокойството, но това е нечувано!
– Кое по-точно?
– Жена ви е откраднала чортелеците.
– А те да не би да ви бяха зачислени?
– По-зле! Аз се занимавам с прочистване на каналите…
– Да не би да сте същият водопроводчик, с когото се целува Бояна?
Колосът рухна върху най-близкото кресло.
– Ако държите на дискретността, успокойте се. Деянието ви е забелязано само от нашата котка, но тъй като тя проговори…
– О, богове! – едва не проплака великанът. – Само това липсваше! Не стига, че изтървах самодивите, таласъмите и чортелеците, ами и този провал!
– Кой? – предпазливо рече Матев.
– Значи, има теч не само оттам насам, ами и отсам натам! Котката се е провряла през някоя дупка и някой от бъдещето или миналото си е направил шега – дал ù е дар слово! О, богове! Аз съм унищожен!
– Виждате ми се доста здрав и цял.
– Привидно е – изпъшка грамадният мъж и креслото под него плачевно заскърца. – Аз съм сломен.
– Има ли начин да съберем отломките ви и да ви възстановим?
– Не употребявайте тази дума „отломки“! Настръхвам от нея. Представяте ли си? Четиринайсет години да проправяш канали между времената и изведнъж вместо връзка – изсипват се разни парчетии и задръстват всичко, и се пилеят кой знае къде… Разбирате ли, нашето време е застрашено. Това е все едно в сладководен басейн да нахлуе солена морска вода. Всички обитатели ще изгинат!
– А може ли да има и други мнения по въпроса?
Червенокосият се сепна и като че се замисли:
– Какви например? Кой би могъл да има други възгледи? Аз съм специалистът. Никой друг не се занимава с времето.
– Възможно е и да се заблуждавате. Аз преди двайсет години публикувах нещо по този въпрос. Искате ли да го видите?
И без да дочака съгласие, Матев извади един том от библиотеката, отвори го на съответната страница и дори посочи с пръст:
– Ето, това.
Докато Константин Евр с недоумение четеше творението, писателят Матев се измъкна на пръсти и повика шепнешком дъщеря си и прислужницата.
– Там, в кабинета, стои свръхподозрителен тип. Бояно, ти с него ли се целуваш? Нямам възражения, общо казано – приятен наглед мъж. Но убедена ли си, че е добре с ума? Залисах го да чете младенческите ми разкази, докато намислим дали да позвъним в „Бърза помощ“ или в полицията.
– Тате, защо се занасяш? – се засмя малката Матева. – От три метра личи, че този тип ти е харесал, само че не знаеш какво да правиш с него.
– И какво да правя?
– Налей му едно питие, разберете се като мъже, а в това време мама ще си дойде и…
– … И ще разбърка нещата до възможния предел!
– Не е зле да изчакаме госпожата – се обади Бояна. – Искате ли да ви сервирам по един коктейл?
– За мене – сух джин и нищо повече! – строго и недоволно изрече Матев, поколеба се и добави: – Е, може и малко лед.
Върна се в кабинета и с безпокойство зачака да свърши четенето.
– Но това е художествено произведение! – с възмущение каза Евр.
– Надявам се – да – скромно се съгласи Матев.
– Виждането ви е интересно, но нищо не е подплатено с наука.
– Това са моите възгледи от онзи период. Но не искате ли да се запознаете и с по-новите? Някои идеи са ми подсказани от едно… хайде да го кажем „приключение“ на жена ми из времето.
– Щом настоявате… – унило произнесе червенобрадият.
Матев използва случая, натика под носа му друг том и отвори вратата пред Бояна, която предпазливо бе почукала.
Докато момичето сервираше, Константин уж се вглъби в четенето, но бузите му станаха червени почти колкото брадата му. Матев чукна чашата си в неговата, пожела му „наздраве“ и се измъкна от стаята заедно с Бояна, докато бедният Евр преглъщаше новелата на Матев с помощта на разредения алкохол. А тя беше такава:

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>