Добро утро, драги слушатели! Намираме се на SEO Конференциятаи ще отразим на живо нападението на панди и пингвини в Интер Експо Център.
Днес явно ми се чупи liveblog plugin-a, затова обобщенията ще излизат на цели лекции.
Оги Младенов (@oggin) откри конференцията като на наградите Оскар, смесени с вечерната проверка на армията Радва ме колко спонсори, партньори и лектори има набъркани тук.
Мария Моева за подобряване качеството на търсене
Първа е Мария Моева, която започва от началото – какво са Panda (алгоритъм за качество на търсенето, а не само за дублирано съдържание) и Penguin (уебспам алгоритъм). Ако си мислите, че сте засегнати от Panda или Penguin, първо проверете дали нямате друг технически проблем. Нека и приятел оцени ситуацията, защото ще е по-безпристрастен. Ако сте подобрили нещо по сайта във връзка с един от двата алгоритъма, имайте предвид, че може да отнеме около 6 месеца, докато видите значителни подобрения.
Регистрирайте се в Webmaster Tools, за да знаете дали няма опасност да бъдете санкционирани от Google – те изпращат информация какъв е проблемът със сайта. Когато изпращате молба за преразглеждане, бъдете конкретни: какъв е бил проблемът, какви са били взетите мерки и какъв е резултатът.
Disavow links е инструмент, който в повечето случаи няма нужда да използвате (освен ако не сте получили съобщение за неестествени линкове към сайта си). Важно е файлът да е в правилен формат (.txt) – не качвайте снимки (16% от изпратените файлове). Верният синтаксис е важен, за да се премахнат линковете: линк с http отпред, коментари на нов ред след диез, а ако искате да се откажете от цял домейн, пише се “domain:shadyseo.com”, където “shadyseo.com” е адресът на домейна.
За да ви харесва Google, трябва да направите сайта си достъпен за Googlebot (добър сървър, sitemap в Webmaster Tools), както и лесна и удобна навигация (да няма твърде много нива на йерархия или линковете да са в Java). Можете да създадете Sitemap за всяка част от сайта, за да следите по-лесно каква част е индексирана. Направете “теста на лелята” – ако леля ви може да използва сайта ви, значи навигацията е удобна
Минаваме напред към бъдещето със социалните и мобилните аспектина резултатите. Първо минаваме на Knowledge Graph, който все още е въведен само на няколко езика, но развитието му тепърва предстои. За да сте по-видими както в Knowledge Graph, така и сега, използвайте структурирани данни. Помислете внимателно за какъв тип обект можете да дадете данни на сайта си, а после проверете дали rich snippet-ът се визуализира правилно. Това вече става по-лесно с маркера в Webmaster Tools – там няма нужда да въвеждате HTML код, а само маркирате с мишката и задавате какъв тип съдържание е това. Алгоритъмът се учи и маркира по същия начин всички други страници с такова форматиране. Засега е достъпно само за събития, но нека стискаме палци, че скоро ще се работи по други типове съдържание. И все пак този инструмент е само за начинаещи и маркира съдържанието само за Google – затова, ако можете, използвайте schema.org формати.
Ако някой сайт злоупотребява с rich snippet, можете да го докладвате за спам през специална форма. Ако наистина става дума за спам, Google блокира снипетите. Имайте предвид, че структурираните данни не влияят на сканирането и индексирането на сайта. Също, трябва да имаме предвид, че снипет не се показва при всяко търсене – не се притеснявайте, че някъде не се визуализира снипет.
И последно, да минем на мобилните устройства. Има държави, в които търсенията от мобилни телефони вече надминават по брой търсенията от лаптопи и десктопи. У нас все още не сме на това ниво, но тенденцията на ръст е много голяма. Съответно, добре е да се насочите към адаптивен дизайн (responsive design). Можете да ползвате инструмент на Google, който да ви покаже как се визуализира URL на мобилно устройство и колко бързо се зарежда страницата.
Евгени Йорданов за бъдещето на SEO
Евгени започна ударно с видео на Matt Cuttsи започна с новината, че PageRank всъщност е кръстен на Larry Page. Шегата настрана, започнахме с преглед на SEO-то досега. С пингвина и пандата Google запълва празните места и става все по-умен, за да открива качественото съдържание.
Накратко, всички методи за SEO са в тази пирамида, затова няма да я описвам:
С въвеждането на rich snippet не трябва само да се фокусираме върху позициониране на първо място, а и върху правилно описване на обектите, за да сте по-видими в Google. Отделно, социалните сигнали стават все по-значими за SEO. Google+ влияе на обхождането на сайта, затова можете да пускате линковете си там, когато е необходимо те да се обходят по-бързо.
Ако мислите, че сте били ударени от алгоритъм, можете да ползвате инструмента Panguin, който наслагва графиката на вашия трафик с последните промени в алгоритмите. Ако пък искате да репликирате успеха на друг сайт, който излиза по-напред в резултатите, използвайте Link Detective, който може да ви даде информация за структурата на входящите линкове на конкурентната страница.
Когато създавате съдържание, то трябва да е shareable, за да привлича трафик. За да е адекватно съдържанието от страна на SEO, изберете дали да заложите на broad или long-tail ключови думи, в зависимост от етапа от цикъла на покупка, на който се намира потребителя (тъсене на по-широки термини в началото на цикъла и по-конкретни query-та в края на процеса). Не правете съдържание самоцелно – то трябва да е релевантно към таргет публиката и да ви носи SEO ползи.
Малко за бъдещето. Google има все повече данни за поведението на потребителите – Google Chrome е най-използваният браузър, Google Analytics е най-често използваният инструмент за аналитични данни, а Google Reader и Google RSS дават информация за ново съдържание, а Google+ е неизбежно бъдеще за потребителите – това дава на Google много повече и по-точна информация. Според Евгени важното за Google през 2013 ще бъде качеството на съдържанието, AuthorRank, социалните сигнали, responsive дизайн, локализация на съдържанието. А доброто представяне пред Google води до по-голяма видимост, повече потребители и по-високи продажби.
Васил Тошков за авторството и Google+
Според Васил авторството е една от най-перспективните новости, заедно с микродатата. До момента не знаех, че авторство може да се връзва и със страници на брандове, което прави лекцията още по-интересна. И тук започваме с преглед на историята, която води до авторството и AuthorRank. В момента остават малко авторитетни сайтове и всеки се старае да получава линкове оттам, а скоро ще е по-важно кой е авторът, а не къде е качено. С това Google искат да изтрият “шмекеруването” с SEO и въпреки че в момента Authorship не влияе на SERP, вероятно скоро ще има промяна. Според Васил това вече се случва специално при социалното търсене (когато търсите, след като сте влезли в своя профил)
Минахме през свързването на профил с authorship, за който можете да видите информация тук. Важно е при връзването на профила с rel=author е не само да сложите сайтовете, на които сътрудничите, в профила си в Google+, но и да добавите там профилите си в другите социални медии – така, дори ако не сте активни в Google+, се вижда вашата социална активност в други сайтове и Google знае, че сте истински човек
Предимствата на Authorship са много: появява се снимка в SERP, която увеличава click-through rate, потребителят вече е в центъра, авторството помага срещу кражба на съдържание, дава предимство в Google Knowledge Graph. Интересно е, че ако сме стигнали до публикация на автор през Google, седим известно време на сайта и после се върнем в резултатите на Google, търсачката предлага още материали на същия автор. Така един стандартно негативен сигнал се превръща в позитив.
AuthorRank зависи от това колко хора следят профила, автор ли е на качествено съдържание, в какви сайтове пише, активен ли е в Google+ и ползва ли други услуги на Google (т.е. ясно е, че е истински човек/бранд).
Очакваните промени са свързани с това да се отчита повече от един автор на публикации (за момента се визуализира само първият добавен профил); включване на други социални мрежи, а вероятно и Panda-ъпдейт на база авторство.
Васил препоръчва да ставаме по-активни в Google+, да създаваме качествено съдържание, да ставаме по-активни и да станем авторитетен ресурс, който хората познават и търсят активно.
Иво Илиев и SEO за социални мрежи
След почивка стигам до лекцията на Иво. Според данни 80% от потребителите искат да се свържат с бранд именно чрез Facebook, а не в друга мрежа. Затова е важно да сме там.
Иво обясни какво е Social Graph, как потребителите се свързват през него с други хора и други обекти. Всъщност, SEO за Facebook е оптимизацията на споделеното съдържание в Newsfeed и Timeline, а в бъдеще и за търсенето в Graph Search. За да се случва това, важно е да знаем кое съдържание се пласира добре в Newsfeed, т.е. кое съдържание с какви връзки и между кои обекти има най-висок ранкинг.
Знаем формулата за EdgeRank, която обаче се променя леко през последно време – намалява time decay, т.е. постовете могат да се виждат по-дълго от 2-3 часа от феновете. Също, в последно време Facebook обръща внимание на публичните личности (такива с followers) и лансира повече тяхното съдържание.
Ако искате да стигнете до повече взаимодействия с фенове и да подобрите ранкинга, начинът не е да добавите изкуствено много нови фенове – те ще виждат съдържанието ви, но тъй като не са изградили отношение с бранда, няма да взаимодействат с него. Освен това Facebook приоретизира показване на съдържанието на нови фенове, така че досегашните лоялни фенове може да спрат да виждат вашето съдържание. В резултат на това след около месец рязко спадат цялостно интеракциите на страницата.
EdgeRank се увеличава най-вече с reshare – споделянето увеличава ранкинга двойно повече от харесванията и коментарите. За да си осигурите по-висок ранк, можете да споделяте на страницата и само 2-3 пъти седмично. Старайте се да не споделяте нов пост, преди предишният да е спечелил поне едно взаимодействие. Снимките с 20% текст или повече работят отлично за повишаване на ранкинга, въпреки че не могат да се промотират.
100-250 символа в статуса води до 60% увеличена активност. Статусите-въпроси могат да донесат до 90% увеличение. Тематичното съдържание има по-дълъг time decay и се появява отново след време в Newsfeed-а на потребителите (все още работи по-малко за не-англоезични страници). Снимките продължават да генерират най-много интеракции. Но внимавайте с постовете и тяхната адекватност за аудиторията, както и честотата им – 47% спират да са фенове заради post spam.
Един от митовете е, че фенстраниците печелят, ако промоция има likegate – това не е така, защото работи по същия начин като с изкуственото добавяне на фенове. Възможно е лоялните ви фенове да спрат да виждат съдържанието ви, защото Facebook приоретизира показването му на новите фенове.
Auto-share, както и автоматичните actions, вече почти не се виждат в Newsfeed. Автосподелянето, било то в промоция или на прочетена новина от ваш сайт, вече се крие от Facebook, така че не програмирайте такова автоматично действие.
Graph Search все още е активен за много малко хора, но ето някои от първите съвети за позициониране в него.Ако сте местен бизнес, създайте страница за местен бизнес – тогава потребителите ще могат да ви откриват по локация. Създайте продуктови страници, ако можете да ги поддържате добре – ще се появявате при повече думи за търсене. Подканете феновете да включат страницата в Interests, а служителите – в Work and Education.
Какво ще е бъдещето? Според Иво, със сигурност то е семантично търсене, но не е ясно коя от големите компании ще го предложи първа.
Димитър Димитров за локалното търсене
Предполага се, че мобилното търсене ще надмине desktop-а в САЩ до 2016 година – ето заще е важно да се насочим към локалното търсене (повечето такова търсене се осъществява на телефон).
Основните елементи за локална оптимизация на сайта са: име, адрес, телефон; име на домейна (вашия бранд), titles и headings (H1, H2, H3), meta-тагове, включително гео-тагове, Google Maps код на сайта (embed-ната карта), както и schema.org микроформати. Разбира се, важно е и другото съдържание – текстове, снимки, видеа, графики, мнения на клиенти.
Линк билдинг за локално търсене може да се прави чрез:
- локални директории
- социални мрежи
- сайтове за групово пазаруване
- участие на събития (като лектори или изложители, организатори, т.н.) – поискайте си линк обратно от хората, които пишат за събитието
- форуми и коментари в блогове – въпреки че повечето са nofollow, според Митко също помага
- гост-авторство в авторитетни медии и блогове
- инфографики и друго съдържание, което е shareable
- спонсорства на местни събития, клубове и др.
- бизнес контакти и партньори, приятели и др.
Важно е да правите нещата плавно и премерено – поставете си реалистични очаквания. Изпипвайте детайлите, за да си нямате проблеми със зле програмиран сайт или нещо друго. Следете конкурентите и промените в нишата внимателно и вижте какво можете да копирате ефективно И не мислете как работят алгоритмите на Google – спестете тази енергия за създаване на качествено съдържание.
Постът Liveblog: SEO конференция 2013е публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.