Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Марина Илиева: Прекестолен – скала, издигаща се на 600 метра над морето

$
0
0

На картата на Скандинавските страни е очертан маршрута на туристическата ми обиколка.

На картата на Скандинавските страни е очертан маршрута на туристическата ми обиколка.

С петлистна детелина (в ляво) е посочено мястото на Прекестолен. Тази забележителна скала се намира в югозападната част на Норвегия, на около 30 кило-метра (по права линия) източно от град Ставангер. Разстоянието между града и скалата е два пъти и половина по-голямо, когато се пътува по шосето.

Авторът на самата скала

Авторът на самата скала

Достигането до умопомрачителната скала Прекестолен съвсем не е лесно. От главния път следва изкачване със завои до надморска височина 270 метра. Там, над красиво планинско езеро, е направен паркинг за автомобилите. През деня той е платен с такса 6 норвежки крони (0,75 евро) на час.

От паркинга следва добре означен 4-километров пешеходен маршрут. Изкачването продължава около 2 часа за среднотрениран пешеходец. Около 1/3 от този маршрут е изключително тежък като се върви по камъни и неравности. Моето изкачване продължи 3 часа, но не защото съм бавен, а защото непрекъснато се отклонявах в страни за да погледна какво се вижда от близките височини.


На едно място попаднах сред полянки с боровинки като си похапнах с удоволствие от тях. После се заблудих сред гъстите храсти и ми трябваше близо половин час докато намеря туристическата пътека. На връщане слязох за час и половина, но се стъмваше и ходенето беше трудно. Накрая, в тъмнината успях три пъти да се подхлъзна и да падна върху камъните, но оцелях.

До паркинка има хотел и малка къщичка, направени в традиционен норвежки стил от дърво и покрив с трева.При тези традиционни сгради дървения под е повдигнат над земята. Покривът е направен като върху дървените летви първо се заковава брезова кора, върху нея се насипва плодородна земя, а отгоре се засажда трева. Тази комбинация осигурява доста добра хидро- и топлоизолация.

По пътя към Прекестолен се преминава през живописни местности, включително и покрай очарователни малки езера.

Пътуването по норвежкото крайбрежие и покрай фиордитее доста емоционално преживяване. Защото фиордите представляват тесни и дълбоки заливи с много разклонения като в повечето случаи шосето следва крайбрежната линия.

Обикновено пътищата са тесни, с много завои и средната скорост на придвижване е 40-50 км/ч. На някои места платното е широко само 3 метра и автомобилите трябва да се изчакват при разминаване. Доста са и тунелите, през които пътят минава под скалите.


По-късите фиорди и техните разклонения се обикалят по шосето. Например, пътува се десетина километра от началото към края на фиорда, а после още толкова в обратна посока. И така, изминавайки двадесетина километра се оказваш на 500 метра от другата страна на фиорда.

По-големите фиорди се пресичат обикновено с фериботи. Просто пътя свършва на кея, пристига ферибота и колите се качват на него. При качването, „кондукторите” събират таксите от автомобилите и от пътниците като ползват специални чанти за парите и билетите. За разстояние от няколко километра средната такса за автомобил и шофьор е около 100 норвежки крони (13 евро).

При пресичането на фиордите с фериботи се разкриват красиви гледки.

Август 2006 година
Автор:Валентин Дрехарски
Снимки:Валентин Дрехарски


Григор Гачев: Опората

$
0
0

Докато пресичах малката уличка, периферното ми зрение мярна отляво силует. Обикновено не би ми направил никакво впечатление, но този път нещо в походката закачи нещо в ума ми. И пак, обикновено не бих се досетил кого ми напомня, но този път паметта услужливо ми сервира спомен отпреди повече от двайсет години. Как вървя през двора на Медицинска академия по пътеката към студентския стол, и по съседната пътека се приближава към стола една колежка от съседен поток.

Завъртях глава най-невъзпитано. Наистина беше тя. Може би наддала няколко килограма за тези години, но безспорно същата. Доближих се и се заколебах – да посмея ли да я повикам? Ами ако съм се припознал? Или нещо друго?…

- Я! Григоре, ти ли си това?

- Аз съм. Какво правиш, как я караш?

- Ами… прибираме се. – Тя кимна към момъка, който вървеше до нея.

Момчето беше на около двайсетина години, едро и яко, но изражението му не се връзваше с фигурата. Беше като на четири-пет годишно дете, щастливо и умилително. Умствено изоставане?

- Имате ли време? Да поседнем пет минутки, да се видим.

- Разбира се. Ей тук има сладкарничка. Ники, искаш ли паста?

- Искам, мамо!… Този чичко кой е?

- Мой приятел. Познаваме се от много години.

- А добър ли е?

- Добър е.

Следващите десетина минути минаха в разговор. Познатата ми беше имала доста повече късмет от мен в медицината. Беше успяла да започне работа почти веднага след завършването в столична поликлиника, беше издържала там над десет години, след това беше постъпила на по-добро място, и т.н… Само дето май в живота не беше толкова щастлива.

- Когато стана на три години, вече беше очевидно, че изостава – кимна тя към Ники. – Баща му предложи да го дадем в дом за деца със забавено развитие, но аз не се съгласих. Не ми даваше сърцето. И после още няколко пъти… Преди десетина години баща му намери начин да иде в САЩ, уж само да изкара някоя пара, но три години не се върна. След това дойде само за да поиска развод. Нямал сили да гледа син дебил. Рекох си – щом няма сили да гледа собственото си дете, не заслужава и да е до мен. Дадох му развод.

Нямах какво да кажа.

- Оттогава се гледаме с Ники. Надали ще повярваш, ама се развива, макар и много бавно. Така и не разбраха каква е точната причина за изоставането му, май не е нищо от типичните. Към момента тестовете му дават около шестгодишна възраст, даже клони към седем, сигурно до две-три години ще я постигне. Вече се облича сам сутрин, съблича се вечер, ходи си до тоалетна както е редно, без дори да ми се обажда. Сеща се сам да облече палто, като го пратя за нещо навън, да вземе чадър, ако навън вали. Пазарува от кварталните магазини, малко му е трудно да смята парите, ама го познават вече и му помагат. Може да си приготви простички неща за ядене даже. Мете и прахосмуче в къщи, подрежда си стаята, простира прането от пералнята, играе на компютърни игри…

- Хм. Браво на момчето. И на теб, добре си го научила.

- Не е като да е здрав умствено, но ме отменя в каквото може, а то не е малко. Благ е, изпълнителен и доброжелателен. Не син, а мечта. – Тя се усмихна. – Учен или директор надали ще стане, но мисля, че до пет-шест години ще понавакса донякъде и в отношенията с хората. Постигне ли го, ще мисля как да може да си изкарва сам хляба, инвалидната пенсия е смешна. Може би като хигиенист някъде, или като общ работник. Уви, няма да съм вечна, да го храня и оправям.

Внезапно ме налегна някаква нечовешка тъга. Това интелигентно, живо и будно момиче беше загробило живота си, за да се грижи за болното си дете. Изобщо не се учудвах, че Ники е благ и разбран момък – сигурно майка му беше успяла да го възпита такъв, с много труд и изобретателност. Неговият път към пригодност за някакъв живот обаче беше за сметка на живота на майка му. И тя не се беше поколебала да изгуби дори семейството си, за да му даде опора. Както всяка истинска майка.

- Мислиш, че не ми е достатъчна опора ли?

Премигах, изненадан от точното попадение до степен да не мога да отговоря.

- Опора ми е, и още как. Не само с това, че ме отменя във всякаква тежка работа. Или времеемка, или скучна. А най-вече с това, че е до мен, че мога да разчитам на него. Ако продължава така, докато ме притисне старостта, той вече ще е на петнайсет-шестнайсет на ум. И то без хормоналните вихри, дето юрват тинейджърите да правят глупости… Ще е на практика вече способен да носи отговорност за себе си. Стигне ли дотам, ще му извоювам документ от колегите от психото, че е дееспособен юридически, и ще го оставя да си господар. На петдесетина все още дори няма да е старец, може би ще може да си намери някое момиче, дето да го приеме. Достатъчно вярност и доброта понякога компенсират пред жените по-слабичкия интелект. Току-виж задундуркам внуче някой ден…

Ники старателно обираше последните трохички паста от чинийката си. С вилицата – майка му наистина се е постарала да го възпита, а очевидно и той възприема. И ми се стори, че в очите му играе някаква искрица любопитство. Слабичка, но все пак издаваща някакъв интелект, някакъв потенциал и жизненост. Нищо чудно надеждите на майка му да не са безпочвени.

Погледнах я крадешком. Вилицата ѝ лежеше в чинийката до забравената половинка паста. Но лицето ѝ грееше от щастие така, че буквално ме стопли отвътре. И си помислих – детето ѝ е наистина огромна опора. Достатъчно голяма, за да я преведе през живота.

И ако надеждата ѝ се сбъдне – да ѝ даде щастие и в старостта.

Никола Балов: Sony Xperia Tablet S ще получи Jelly Bean в края на април - началото на май

$
0
0
Sony Xperia Tablet S ще получи Jelly Bean в края на април - началото на май

Sony Xperia Tablet Sе първият таблет на японците под бранда Xperia и беше представен в края на лятото на 2012 г. Сега компанията съобщи, че планира да актуализира устройството си до Jelly Bean. Това очакваме да се случи в края на април - началото на май.

Актуализацията до Jelly Bean ще започне в края на следващия месец и ще продължи и през май. Освен новата и по-бърза операционна система, тя ще донесе за таблета и решение за проблема с управление на паметта, който понякога кара Xperia Tablet S да се изключва.

Междувременно вече очакваме на пазара наследника на този таблет - модела Sony Xperia Tablet Z

Е, до ъпдейта все още има доста време, но все пак имаме обещание за такъв.

Стойчо Димитров: Ако ви се струва, че…

$
0
0
… тази седмица няма нови пътеписи, това може би се дължи на факта, че съм на басейн без WiFi, а в стаята ме мързи да си пускам лаптопа С други думи: одмор   Изпозлвайте времето, за да изровите пътеписите, които сте изпуснали да прочетете и да напишете и изпратите на stojtscho@яху.ком* тези, които искате да [...]

Никола Балов: Nokia разработва самопрезареждащ се смартфон с безкраен живот в стендбай режим

$
0
0
Nokia разработва самопрезареждащ се смартфон с безкраен живот в стендбай режим

Nokia работи по прототип на смартфон, използващ система за презареждане на батерията далеч от кабели и зарядни, предаде The Guardian. Малката магия се случва, докато телефонът е в стендбай режим, а енергията идва от радиовълните наоколо.

Енергията е достатъчна за вечно поддържане на телефона в стендбай режим

Телевизията, радиото, мобилните телефони - вълните за всички тези технологии са непрекъснато около нас и инженерите от Nokia са решили да ги използват в опит да направят устройство с батерия, която се презарежда сама и вероятно някой ден ще сложи край на зависимостта ни от близост до контакта в стената. Подобен безжичен трансфер на енергия е бил демонстриран от Никола Тесла през 1893 г., а в проекта на финландците е замесена широколентова антена и две интегрални схеми, които улавят, преобразуват и пренасят до батерията капки живот.

Капки, защото за момента при опитите събраната енергия е едва 5 миливата, а краткосрочните планове са 20 миливата. Това няма да ни осигурява презареждане за провеждане на разговори или браузване в мрежата през телефона, но устройството ще получи достатъчно енергия, за да остане в режим на готовност... завинаги. 

По-смелите планове включват събиране на 50 mW, което ще означава, че смартфонът вече ще започне малко по малко да се зарежда - не просто за да поддържа живота си, а да ни позволи и да го използваме по-дълго.

Василена Вълчанова: Twitter-война: Kit Kat срещу Oreo

$
0
0

Преглеждайки различни сайтове през уикенда, вече се бях зачудила за какво да пиша тази седмица, докато вчера не видях една от най-добрите рекламни войни, които съм виждала. Можем да благодарим на @KITKATи @Oreo за това, че ни забавляват, както и за това, че карат феновете си да се чувстват специални.

Свикнали сме да говорим за рекламни войни от типа на сагата между Coca-Cola и Pepsi или Mercedes срещу BMW – там марките се борят с помощта на все по-мащабни инвестиции и доста грандомански послания. За сметка на това, този пример показва, че битката може да се води с малки жестове и по адски забавен начин.

Всичко започва с туит на фен – очевидно, Laura е шокохолик:

 

Дилемата й не остава незабелязана от Kit Kat – когато фен те споменава в Twitter, това може да е началото на един доста забавен диалог. Марката се забавя 2 дни с отговора си, но идеята е повече от чудесна – Kit Kat хвърля ръкавицата и кани Oreo на двубой за сърцето на Laura:

 

Тук решението за контакт е повече от добро – поднесено по забавен начин, в стила на Kit Kat. Независимо от ответната реакция, марката показва желанието си да се хареса на феновете и засвидетелства колко важен за тях е всеки един фен. Всички очакват с интерес отговора на Oreo, който не закъснява:

 

Тук марката отново доказва, че обича забавното и е готова да се бие с Kit Kat на #haveabreak територия. Решението е неконвенционално, с което Oreo печели изненадата на феновете и техните усмивки. Партията на морски шах е приключена с победа и за двете страни – Kit Kat печелят точки за инициативата, а Oreo – за забавния отговор. С малка битка за всеки фен може да се спечели голямата бранд-война.

Постът Twitter-война: Kit Kat срещу Oreoе публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.

Ана Динкова: Пазарска торба от тениска

$
0
0

DSC08857

Нали ви казах, че ще покажа как рециклираме с дъщеря ми с подръчни средства, ето и първият проект: пазарска чанта от тениска.

А ако искате да ми покажете как рециклирате вие – можете да спечелите и подарък, ето подробностите тук.

T-shirt shopping bag

За по-качествен завършен вид може „презрамките“ да се минат на оверлог, в този случай само разтегнахме плата, за да не се вижда кривото рязане. Долната част на торбата е добре да се мине на машина – по възможност с няколко тегела за здравина. Също така преди или след ушиването на торбата може да се нарисува, избродира или зашие някаква декорация – ако се използва дюс тениска.

T-shirt shopping bag

При изработката на тази торба аз направих само шевовете и по-късно с мечо позирахме. Всичко останало (очертаване, рязане и снимки) е дело на Адриана.

T-shirt shopping bag

По този начин оползотворихме една стара моя тениска, която сега се използва за пазарска торба, уплътних малко повече от половин час от времето на хлапето и се забавлявахме доволно, докато „творихме“.

T-shirt shopping bag

Кръстопът: Две премиери на “Уроборос”

$
0
0

Корицата на книгата  Романът на Иво Георгиев “Уроборос” (“Жанет 45″, 2013 г.) в сряда и четвъртък ще има първите си срещи с читателите в Пловдив и София. Пловдивската премиера е насрочена за 27 март 2013 г., от 18:30 часа, в книжарница “Хермес - централ” (ул. “Патриарх Евтимий” №12, ет. 2. Книгата ще представи Ина Иванова. В София - на 28 март 2013 г. (четвъртък), от 18:00 часа, в Barista Coffee and More (ул. “Бачо Киро” №26–30) - книгата ще бъде представена от Силвия Томова.

  ”Има ли решение въпросът за времето? Мистерия ли е то или границите, разделящи епохите, са само привидни, създадени, за да ни отдалечат от очевидните, понякога непоносимо лесни отговори. На тази и на други загадки се опитва да отговори романът на Иво Георгиев. Книгата е шеметна, но и ерудирана. Провокация, в която се преплитат средновековна ерес, любовна авантюра и екзотично пътешествие. “Уроборос” е роман, написан с майсторска лекота.”(Силвия Томова).


Павлина Върбанова: Частен проблем с пълния член (4). Членуване на обособени приложения

$
0
0

В изблик на откровеност ще призная, че от проблемите с пълния/краткия член започна да ми додява. Неслучайно повече от столетие продължаваме да се препираме за това изкуствено правописно правило. Част от поддръжниците му илюстрират неговата необходимост с вестникарски заглавия, впечатляващи със своя, да го наречем, странен словоред – видите ли, ако го нямало пълния член, читателят изобщо нямало да разбере кой кого ухапал или изял. Да погледнем нещата от друг ъгъл – ако го нямаше правилото, журналистите нямаше да го експлоатират безмилостно и словоредът на заглавията щеше да бъде по-естествен.

И тъй като никой нищо не предприема, реших поне аз да направя една малка, съвсем малка стъпка. В Twitter обявих война на пълния член и започнах да употребявам само краткия. Интересно ми е кога ще се появят оплаквания, че някой не е разбрал нещо в моите туитове.

Междувременно в блога се появи един въпрос, поставящ поредния частен проблем с пълния член. Редакторите и коректорите със сигурност са се сблъсквали с такива казуси.

Въпрос от Красимира Георгиева
В изречението Той подписа договор за ролята на Игор – верният помощник на Франкенщайн трябва ли верния да получи пълен член?

А как стои въпросът, ако изречението изглежда така: Игор – верният помощник на Франкенщайн – ще бъде новият герой във филма. Този път пълният член на мястото си ли е, или е излишен?

Моят отговор
Бих искала първо да представя мнението на Вл. Мурдаров по проблема. Анализирайки три примера, подобни на първия, той пише, че обикновено се разсъждава така: “… щом приложението се отнася към допълнението, то също трябва да бъде употребено с непълен член. (…) В същото време се пропуска фактът, че приложението е част от едно цяло изречение… което не е изказано изцяло” [1]. В нашия пример реконструираното изречение би изглеждало така: Игор е верният помощник на Франкенщайн. Според Вл. Мурдаров в този тип конструкции думата трябва да бъде употребена с пълен член.

Ще си позволя да изразя несъгласие с това становище. Ето как разсъждавам аз в няколко пункта.

1. Конкретното изречение е Той подписа договор за ролята на Игор – верния(т) помощник на Франкенщайн. В синтактичен план верния(т) помощник на Франкенщайн е обособено приложение към несъгласувано определение. Ако не е такова, моля да ме поправите. Не виждам никакъв смисъл обособената част да се превръща в пълноценно изречение (да се представя като нещо, каквото тя не е, или като нещо повече, отколкото всъщност е) и едва тогава да се прилага правилото за пълния/краткия член.

Давам си сметка, че обособените части тежнеят към простите изречения, но не са “дорасли” да се превърнат в такива. Макар да се радват на известна интонационна и смислова самостоятелност, те нямат ранг на изречения.

2. В академичната граматика обособените приложения са представени в групи – съобразно тази част на изречението, която поясняват: подлог, пряко допълнение, непряко допълнение, несъгласувано определение и т.н. Даден е следният пример за обособено приложение към пряко допълнение: В зрели години Елин Пелин даде една ценна книга – сборника“Под манастирската лоза” [2].

В нашия пример приложението се отнася към несъгласувано определение (на Игор), което, както и приложението към прякото допълнение, би трябвало да получи кратък член.

3. В спорни/проблемни случаи аз предпочитам да употребявам краткия член. Всъщност така правя услуга на пълния член, защото не го натрапвам там, където май не му е мястото. ;)

Във втория пример, даден от Красимира – Игор – верният помощник на Франкенщайн – ще бъде новият герой във филма, е необходимо да се постави пълен член, защото приложението се отнася към подлога.

А вие как бихте приложили правилото по отношение на първото изречение?

–––––––––––––––––––––––––
[1] Вл. Мурдаров. 99 съвета за българската граматика. С. 2007, 40 – 41.
[2] Граматика на съвременния български книжовен език. Т. 3. Синтаксис. С., БАН, 1983, 231 – 232.

Частен проблем с пълния член (3).Спасителят/Спасителя, “Мислителят”/“Мислителя”


Блог Стара София: Софийските трамваи 1901-1941 година

$
0
0

Статията е публикувана в БИА, списанието на българските инженери и архитекти, брой 5 от 1942 година. 


40 години софийски трамваи

Инж. Т. А. Панев,
н-к отдел Превоз при Д. Т. О.

На 1. януарий 1941. год. се навършиха 40 години от съществуването на Софийските електрически трамваи. На 1. януарий 1901. г. бе открито движението на трамваите в София, а на 1. април същата година бе открита линията за Княжево.

Развитието на трамвайните съобщения в София е тясно свързано с развоя на стопанския и политическия живот на града. Във време на война или стопанска криза винаги е имало едно забавяне в развоя на трамвайното предприятие.

Трамвайното предприятие започва като белгийско концесионно дружество. През време на Общоевропейската война на 1. септемврий 1916. год. Столичната община е взела управлението на трамваите в свои ръце. Подир приключване на войната въпросът за владение трамваите се отнася до арбитражен съд в Париж. След дълги преговори най-после се постига споразумение и от 2. март 1927, г. Столичната община става окончателно собственик на трамвайното предприятие.

В началото развоят на предприятието е бил бавен. Едва към 1910. г. започва едно по-усилено използуване на трамвая като средство за превоз. През годините на световната война 1916 —1918. год. трамваите се налагат като главно превозно средство в столицата и запазват това положение до сега.

След войната има един период от 8—9 години на упадък, защото не се възстановяват своевременно износените части на вагоните и релсовия път. Едва през 1927. г. след като Столичната община окончателно става собственик на предприятието започва наново възходът, като се доставят нови вагони и части за поддържането им, сменява се част от релсовия път, построяват се нови линии, токоизправителни станции и пр.

Следващите данни дават кратък преглед за развоя на предприятието.


Фиг. 1. Сграда на Дирекцията на трамваите и осветлението. Зад нея в двора — техническото отделение.

Фиг. 2. Трамвайно депо Мария Луиза, построено 1900. г. — тухлени зидове и колони, дървен покрив.

Фиг. 3. Трамвайно депо Красно село 1934. г. железобетонна постройка с горно осветление.

1. Релсов път.

През 1901. год. дължината на релсовия път (единична линия) е била кръгло 24 км включително линиите в депото, а през 1940. год. — 80 км.

Отначало са били поставени улейни релси, тип Феникс, за правите части на линиите. Завоите са били с двойни релси. Релсите са били много лек тип, поставени направо върху земята. Връзките между релсите са били с накладки и болтове. Всичко това е било достатъчно за слабото тогавашно движение на малки, леки вагони при малка скорост.

С увеличение на скоростта на влаковете и честотата на движението, както и на теглото на вагоните, се установява, че горното строене не отговаря вече за едно добро движение. След 1913. год. се извършва алуминиево-термитна заварка на релсите в някои части на релсовия път. Общоевропейската война попречила да се въведе за цялата мрежа термитната заварка. Едва през 1928. год. се извършват наново термитни заварки. Последва един нов период на изоставяне на този тип релсови връзки.

През 1923. год. се извършват релсови връзки като се електрозаваряват накладките за релсите. Този начин е по-добър отколкото свързването само с болтове на накладки за релсите, но стои по-долу от връзките по алуминиево-термитен начин. Още през 1939. г. се забелязаха повреди в тоя вид релсови връзки.

Отъ 1939. год. насам релсовите връзки във всички части на релсовия път, които изново се строят, или на които се прави основен ремонт, се правят чрез алуминиево-термитно заваряване, който начин е дал най-добри резултати.

През 1940. год. бе проучен основно въпросът за приложение термитните заварки в релсов пъть с ж. п. релси, поставени върху траверси, какъвто е пътят за Княжево. През настоящата година се започна заварката по алуминиево-термитен начин релсите в няколко участъци на линията за Княжево. Това ще са първите в България термитни заварки на релси от ж. п. тип.

За добрия път е от голямо значение профилът на релсата и основата, върху която тя лежи. Отначало релсите са били от лек тип, около 38 кг/линм. Постепенно се преминава към все по-тежки профили, за да се стигне сега до нормалния германски профил № 4, тежащ 58 кг/лм за пътя в прави участъци и германски профил № 4-а, тежащ 62 кг/лм за кривите.

До около 1930. г. не се е обръщало големо внимание на основата, върху която се полагат релсите. Започват се проучвания и се установява като най-подходяща за нашите условия основа, направена от един пласт около 25 см дебел от едри камъни, върху него 10 см втори пласт трошен чакъл, всичко това добре покрито с пясък и отъпкано с тежък парен валяк. Под основата има дренаж от надупчени глинени тръби, поставени в дебел 30 см пласт от Гречен дренажен чакъл. За подбиване на релсите се употребява трошляк. По този начин се извършват от 1937. г. насам всички нови строежи и основни ремонти на релсовия път.

През 1901. год. релсовият път е бил почти изключително еднолинеен, като за разменяване на колите е имало разменни линии. С развитие на движението, разменните линии са били пречка за увеличението броя на колите и скоростта на пътуването. Постепенно линиите са били удвоени и сега, с малки изключения, за които причината е недостатъчната широчина на улицата, почти цялата мрежа е с двоен коловоз.

Стрелките отначало са били обслужвани от кондукторите на мотрисата. Със засилване на движението е станало необходимо да бъдат поставени стрелочници за обслужване на най-натоварените стрелки, за да не се забави движението. През 1930. год. за първи път се поставя електрическо приспособление за задвижване на стрелката от ватмана чрез тока на мотрисата.

Резултатът е бил задоволителен. Сега в мрежата има 8 стрелки обслужвани електрически от мотрисата.

Фиг. 4. Вътрешност на трамвайното депо Красно село.

Фиг. 5. Токоизправителна станция „Юнак"1933 г.

Фиг. б. Многократно окачване на въздушната трамвайна мрежа по линията София-Княжево.

Фиг. 7. Тежести за автоматично регулиране на въздушната трамвайна мрежа с многократно окачване по линията София—Княжево.


2. Електроснабдяване.

Трамваите в София се движат с прав ток 600 волта.

При откриване на трамвайната служба в София през 1901. г. захранването е ставало от два генератора за прав ток по 275 киловата всеки, задвижвани от парни машини. Тия генератори са били инсталирани на ул. „Веслец"до парната централа на бул. „Мария Луиза".

Презъ 1902. г. тия генератори са били откачени от парните машини и скачени със синхронни мотори за 700 волта. През 1904. и 1906. г. се доставят още две моторгенераторни групи по 400 киловата всяка. Към моторгенераторните групи е имало една буферна акумулаторна батерия за поемане ударите и върховете.

През 1926. г. се доставя първият живачен токоизправител с мощност 400 киловата, 670 ампера при 600 волта. Построява се втора токоизправителят станция в Павлово, дето бива инсталиран този първи живачен токоизправители.

През 1929. г. бива доставен втори живачен токоизправител с мощность 500 киловата 840 ампера, който бива монтиран в станция ,,Веслец".

През 1930. г. се доставя третия живачен токоизправител с мощност 500 киловата 840 ампера монтиран в станция „Павлово".

През 1933. г. бе построена трета токоизправителна станция ,,Юнак"в която се монтира четвъртият живачен токоизправител с мощност 600 киловата 1000 ампера.

През 1935. г. се доставят 2 живачни токоизправителя по 900 киловата 1500 ампера, от които единият бива монтиран в станция ..Веслец", а другият — в станция „Юнак".

През 1939. г. се доставя седми живачен токоизправител с мощност 1200 киловата 2000 ампера, който се монтира в станция „Павлово"на мястото на първия токоизправител, доставен през 1926. год.

Сега в станция „Веслец"е останала от моторгенераторните групи само последната една с мощност 400 киловата, която служи само като резерва и не се използува за редовна служба.

В края на 1940. г. за елктроснабдяването на трамваите има три токоизправителни станции с 6 живачни токоизправители с обща мощност 4600 киловата и 7680 А и една моторгенераторна група с мощность 400 киловата, или общо 5000 киловата срещу една станция през 1901. г. съ обща мощност 550 киловата.

На 6. юний 1941. г. се завърши и даде в служба четвъртата токоизправителна станция „Св. Троица". В нея е поставен демонтираният от ст. Павлово първи живачен токоизправител с мощност 400 киловата 670 ампера.

Поръчани са два нови живачни токоизправителя по 1200 киловата 2000 ампера всеки. Те ще бъдат поставени по един в станциите „Веслец"и ,,Св. Троица"през идната година.

От токоизправителните станции изхождат кабелите, чрез които се храни трамвайната мрежа. Нормалното сечение на кабелите е 300 кв мм, както за положителните, така и за отрицателните кабели.

Въздушната мрежа е разделена на сектори, чрез които се постига по-голяма сигурност и гъвкавост в електроснабдяването. Нормално токоизправителните станции работят самостоятелно всяка в своя район. При нужда е възможно включване в паралел на станциите.

Отначало токовзимателят на трамвайните мотриси е бил тролей с ролка. Едва през 1924. г. се преминава към токовзимател с плъзгач. При токовзимател с ролка тролейната въздушна жица е била с кръгло сечение около 50 квмм. На местата, дето жицата е била окачена на изолаторите, закрепването е ставало чрез запояване, поради което спояване жицата се е отвръщала и скъсванията не са били рядко явление. През 1927. год. се минава към профилирана жица, чието закрепване става чрез затягане с клеми без загряване за запояване. Сечението на тролейната жица е сега 80 и 100 квмм, в зависимост от натоварването на съответния  участък.

Изолацията на тролейната жица е била винаги двойна— първо, чрез носителния изолатор и, второ, чрез изолаторите на опъвателната стоманена жица. До 1929. год. изолацията е била от твърда гума или разни патентовани състави от слюда, азбест, цемент и твърда гума. През 1930. год. се въведоха за изпитание изолатори от стеатит и порцелан. Резултатите бяха много добри. Постепенно бяха заменени всички изолатори с такива с порцеланова или стеатитова изолация. Оъ 1935 год. всички изолатори във въздушната трамвайна мрежа са изключително с стеатитова или порцеланова изолация.

Окачването на въздушната мрежа в града е на стоманени тръбни стълбове или на напречни носителни жици, закрепени чрез розетки върху сградите.

При построяване на трамвайната мрежа в 1901. г. разстоянието между окачванията е било 35—40 м, вследствие на което е имало големи провеси и при голяма скорост на влака токовзимането не е било добро. При премахване на носителните стълбове от средата на улицата се преустроява и окачването на тролейната жица, така че разстоянието между 2 окачвания се намалява на 12-15 метра, с което се постига много добро токовзимане.

Извънградската линия за Княжево бе преустроена през 1931. г. с въздушна мрежа с многократно окачване. Разстоянието между стълбовете е 60 м, а разстоянието между две окачвания е 8 м. Регулирането на тролейната и носителната жици е автоматично при постоянно еднакво опъване чрез тежести. Въпреки голямата скорост до 50 км/час, с която се движат влаковете по тази линия, токовземането е безупречно.


Фиг. 8. Мотриса тип 1901 г. 2x18 KW, ръчна спирачка и спирачка с обратен ток, отворени платформи, тролей. В служба до 1928 г.

Фиг. 9. Четириосна мотриса тип 1909 г. 2x23 KW, затворени платформи, ръчна електрическа и въздушна спирачка, която получава въздух под налягане от стационерна компресорна уредба.

Фиг. 10. Мотриса тип 1912-14. г 2 х 30 KW, ръчна и електрическа спирачка.

Фиг. 11. Мотриса тип 1924 г., 2 х 33 KW, моторен кожух от 2 части, ръчна електрическа и въздушна спирачка, токовзимател лира, буксов компресор.


3. Подвижен състав.

Подвижният състав се е състоял при откриване на движението през 1901. год. от 25 мотриси и 10 реморкета, или общо 35 коли.

В края на 1940. год. подвижният състав се състои от 135 мотриси, 117 реморкета, 22 автобуси и 2 тролейбуса, или общо 276 коли.

а) Вагони.

Първите мотриси са били двуосни, с по 2 мотора по 18 киловата. През 1909. год. се доставят за първи път четириосни мотриси с по 2 мотора по 33 киловата. Мощността на моторите се увеличава постоянно заедно с увеличение скоростта и големината на вагоните. Най-новите мотриси са с по 2 мотора по 59 киловата, а четириосните мотриси, които са поръчани и са в строеж, ще са с по 4 мотора по 50 киловата. Моторната мощност на двуосните мотриси е увеличена от 36 киловата на 108 киловата, а на четириосните — от 66 киловата на 200 киловата.

Доставените до 1924. г. мотори са били двучастни с плъзгащи лагери. От 1927. г. моторите са доставяни едночастни с ролкови лагери.

Първите мотори са имали контролери само за движение, но не и за електрическо спиране. За внезапно спиране се е употребявал обратен ход, което е било много несигурно и свързано с неудобства за ватмана. През 1930. год. се доставят първите контролери за електрическо спиране. През 1937. г. се въвеждат контолери с палци, а през 1938. г. — многостъпални контролери с палци, които са най-усъвършенствуваните и сигурни контролери за сега.

Съпротивленията първоначално са били чугунени, поставени под вагона. От 1935. год. съпротивленията на всички мотриси са поставени над покрива, като почти всичките са спирали от хромникелов тел.

Първите двуосни мотриси са били без возилка. Още през 1909. год. се съзнават предимствата на мотриса с отделна возилка и се доставят 4 мотриси от тоя тип. Поради несполучливо избрана конструкция на возилката и каруцерията, малка моторна мощност, голямо междуосие и пр. тия мотриси се указали неподходящи за София.

Едва през 1938. год. наново се доставят и строят мотриси с отделна возилка, този път обаче добре проучени и с достатъчно мощни мотори и затова дадоха отлични резултати.

Каруцериите на вагоните отначало са били дървени. През 1931. год. се доставят първите мотриси с железен скелет на каруцерията. От 1938. год. насам всички вагони, които се доставят или строят у нас, са с изцяло желязно-стоманена каруцерия.

Спирачките отначало са били само ръчни и електрически с обратен ход. През 1909. год. се въвеждат спирачки със сгъстен въздух тип Липковски, които скоро се изоставят, като неподходящи. Минава се към електрическа спирачка. През 1924. год. се доставят мотриси с директни спирачки със сгъстен въздух, фабрикат Кнор, при които сгъстеният въздух се получава от компресор, поставен на колоосната букса. През 1928. год. се доставят мотриси с индиректно действуваща автоматична въздушна спирачка, фабрикат Кнор. Сгъстеният въздух при тия мотриси се получава от мотор-компресор на мотрисата.

Тъй като спирачката със сгъстен въздух има неудобство, че лесно се провежда през зимата поради замръзване на кондензирана вода в проводите, през 1936. год. се направиха опити и се въведе изключително електрическа спирачка за новите двуосни мотриси, строени в работилницата на Д. Т. О., които са снабдени с безупречни контролери. Сега всички мотриси имат ръчна и електрическа спирачка, а голяма част и въздушна спирачка.

В началото на службата, реморкетата са имали само ръчна спирачка. От друга спирачка не е имало нужда, било защото реморкетата са били малки, леки, било поради малката скорост, с която тогава се е пътувало. Сега повечето реморкета са с въздушна или електрическа спирачка, освен ръчната, каквато има на всички вагони без изключение.

От приложените снимки са видни разните видове вагони, които са били или са сега в служба.

През 1901. год. общата моторна мощност на 25 мотриси е била 200 киловата, а в 1940. год. при 135 мотриси е 11358 киловата.

Фиг. 12, Мотриса тип 1928. г. 2x33 KW, едночастен моторен кожух, ръчна електрическа и въздушна спирачка, моторкомпресор.

Фиг. 13. Четириосна мотриса тип 1928. г. 2 х 49 KW, едночастен моторен кожух, ръчна електрическа и въздушна спирачка, моторкомпресор, дървена  каруцерия.

Фиг. 14. Мотриса тип 1931-33 г. 2 х 45 KW, ръчна електрическа и въздушна спирачка. моторкомпресор, Возилка за окачване моторите, желязна каруцерия.

Фиг. 15 Мотриса тип 1936. г.  построена изцяло в работилницата на Д. Т. О., 2x45 KW,   ръчна и електрическа спирачка, палцов контролер.

б) Автобуси.

Автобусната служба бе открита на 27. април 1935. год. първоначално с 10 бензинови автобуса. През 1939. год. се въвеждат дизелови автобуси, които дават много добри резултати. През 1940. год. се сменяват моторите на 4 бензинови автобуси с дизелови такива. В края на 1940. год службата разполага с 16 дизелови и 6 бензинови или общо 22 автобуса. Моторната мощност на всеки автобус е 100 кс.

в) Тролейбуси.

През февруарий 1941. год. бе открита тролейбусната линия за Горна-Баня, за сега с два тролейбуса. В строеж са други 3 тролейбуса. Моторната мощност на един тролейбус е 116 конски сили. Тази първа в България и на Балканския полуостров тролейбусна линия е описана в списанието БИА брой 6 от 1941. година.

г) Служебни коли.

Службите за поддържане релсовия път и въздушната трамвайна мрежа разполагат с различни специални трамвайни и други коли.

За шлифоване на набраздените релси, с цел да се намали шумът при движението на трамваите, бе построена през 1938. г. в работилницата на Д. Т. О. една мотриса, снабдена с шмиргелови камъни и резервоари за вода. С тази мотриса се постигнаха отлични резултати в борбата за намаляване шума от трамвайното движение.

С електрозаварочни агрегати са снабдени една мотриса и едно реморке.

Обшият брой на служебните вагони възлиза в края на 1940. г. на 4 мотриси и 11 реморкета, или общо на 15 вагона.

Въздушната тролейна мрежа се обслужва от повдигаема до 5,50 м височина стълба-платформа, поставена върху колела.

До 1916. год. тази кола е била теглена с коне, които в последствие са били заменени с волове! Всеки може да си представи колко време се е губило за отстраняване на повреди по мрежата, като се има предвид скоростта на кола, движена с волове. През 1937. год. след окончателно преминаване на предприятието в общински ръце стълбата е била поставена върху автомобилно шаси и веднага се е почувствувала разликата.

В края на 1940. год. службата поддържане на въздушната мрежа разполага с 4 платформи стълби, от които една вагонна, две автомобилни и една електромобилна. Електромобилната стълба е първата акумулаторна кола в България.

За бързото възстановяване на движението при дерайлиране, сблъсквания и нещастни случаи, през 1937. г. се направи в работилницата на Д. Т. О. една инструментална кола върху автомобилно шаси.

Фиг.  16. Мотриса тип  1933.  г. 2х59 KW, ръчна и електрическа спирачка, палцов многостъпален контролер, отделна возилка, стоманена каруцерия с носещи странични ламарини. 

Фиг. 17. Мотриса тип 1939, г. построена изцяло в работилницата на Д. Т. О., 2 х 59 KW ръчна и електрическа спирачка, палцов многостъпален контролер, отделна возилка, стоманена каруцерия с носещи странични ламарини, возилка и каруцерия електрозаварени, пантограф, електрическа светлина и звукова сигнална уредба за тръгване и спиране.

Фиг. 18. Лятно реморке тип 1901. г., ръчна спирачка.

Фиг. 19. Реморке тип 1929, г., ръчна и въздушна спирачка, дървена каруцерия.


д) Развитие на подвижния състав.

Развитието на подвижния състав не е вървяло равномерно съобразно с увеличение броя на превозените пътници. За това неравномерно увеличение са допринесли в първото двадесетилетие двете войни — 1912/13 и 1915/18. г. В периода 1918 —1927. г. причина за изоставяне набавянето на нови коли е неустановеното положение в чие владение ще останат трамваите - концесионер или община.

След 1927. г., когато предприятието става окончателно собственост на Столичната община, се извършват доставки на коли-мотриси, реморкета, автобуси и тролейбуси, но все в незадоволителен размер, неотговарящ на нуждите на движението. Причината е една - липса на достатъчно средства, от която болест страдат всички български общински предприятия. Правилно би било да се сключи един или няколко заема за набавяне подвижен материал, релси и други материали, за да се постави в кратко време в добро състояние цялото предприятие, както това е било направено, например, в много трамвайни предприятия в Италия. Сигурните приходи на трамваите биха позволили лесното и бързо изплащане на заема. Едва през настоящата година се направи първия заем от Б. н. банка и за трамваите се поръчаха за 80,000,000 лева 10 четириосни и 17 двуосни мотриси, 3 тролейбуса, 2 токоизправителя, резервни материали и разни машини за работилницата. Това добро начинание трябва да бъде продължено за да има столицата добре уредени съобщителни средства.

За да се помогне на увеличеното движение, през 1929. г. се направиха в работилницата на Д. Т. О. първите каруцерии на реморкета върху шасита на бракувани мотриси от типа 1901. г. Постепенно работата по направа на каруцерии се подобрява и през 1936. год. се минава към направа на мотриси и реморкета, изработени изцяло — шаси и каруцерия в работилницата на Д. Т. О. Първите вагони са с дървена каруцерия, нитовано шаси. През 1939. г. се изработват вече мотриси и реморкета с желязно-стоманена каруцерия и електрозаварени шасита. До 1935. г. са направени 22 каруцерии върху стари шасита, с което е увеличен броят на реморкетата с 22 вагона. От 1935. г. до 1940. г. са направени върху стари шасита 4 нови каруцерии на четириосни мотриси, които са снабдени с изцяло ново електрическо съоръжение. Направени са с дървени каруцерии следните нови вагони: 6 пътнически мотриси, 3 служебни мотриси, 36 пътнически реморкета и 3 служебни реморкета.

С желязно-стоманени каруцерии и електрозаварени шасита са направени до 1940. г. 7 пътнически мотриси и 3 пътнически реморкета. Благодарение производството на работилницата на Д. Т. О. за периода 1929—1940. г. вагонният състав на Д. Т. О. е увеличен с 20 мотриси и 64 реморкета, или общо с 84 вагона, които всичките са в редовна служба.

Автобусният състав е увеличен с 6 автобуса, чиито желязно-стоманени каруцерии са направени също в работилницата на Д. Т. О. Това са най добрите автобуси на Д. Т. О., с най-здрава и най-лека каруцерия върху солидно шаси с мощен дизелов мотор.

От следващата таблица се вижда как се е развивал подвижният състав на софийските трамваи.



4. Депа.

Подвижният състав на Д. Т. О. е разпределен в 3 депа — две трамвайни и едно автобусно.

Първото трамвайно депо е „Мария Луиза", построено през 1900. год. и впоследствие разширявано няколко пъти. То е с дървен покрив, тясно, тъмно и вече не отговаря на предназначението си.

Второто трамвайно депо е „Красно село". Това е модерна, светла, просторна железобетонна сграда с горно осветление, построено е през 1934 — 35. год.

Автобусното депо се намира в района на трамвайното депо Красно село. То е железобетонна сграда с горно осветление. Построено е през 1932. г. първоначално за трамвайно депо, а след постройката на голямото депо Красно село се използува за автобусите.

В депата се извършват всичките работи по проверка и поддържане колите, както и малките ремонти.

5. Работилница

Работилницата отначало е била малка, служеше само за заменяване на повредени и износени части на вагоните. След като предприятието става общинска собственост, в 1927. г. започва развоят на работилницата, за да достигне сегашното положение да се строят в нея най-модерни мотриси, реморкета и автобусни каруцерии, неотстъпващи на построените такива в големите вагонни и автомобилни фабрики.

Работилницата има следните отдели: конструктивно бюро, отдел за строеж нови вагони, отдел за генерален ремонт на вагони, отдел за ремонт на автомобили, отдел за силовата електрическа уредба на мотрисите, шлосерски отдел, стругарски отдел, ковачница, леярна, моделна към леярната, тенекеджийски отдел, отдел за автогенни заварки, отдел електроспояване и заваряване, отдел за направа електромоторни навивки, отдел за навиване и поправка електромоторите, електроинсталационен отдел, отдел за галваностегия, отдел за въздушните спирачки на вагоните, дърводелски отдел, джамджийски отдел, тапицерски и сарачески отдел, бояджийски отдел, отдел за поддържане акумулаторите, инструментална, отдел за съоръженията по релсовия път. От названието на отдела е видно в общи черти какво се работи в него. Отделно трябва да се упомене, че в работилницата на Д. Т. О. се извършват комплектни поправки на трамвайните електромотори, включително направата на секциите за навиването им. В леярната се изработват всички стоманени, чугунени, бронзови, месингови и други лети части по строежа и поддържането на вагоните и автобусите.

В отдела за съоръженията на релсовия път се строят комплектни стрелки, извършват се техните поправки, правят се всички кръстовини за релсовия път и пр.

Значението на работилницата се почувствува особено през последните две години, когато, вследствие войната в Европа, доставката на много резервни части и материали стана трудна, свързана с големи срокове за доставка, а даже и невъзможна. Въпреки всички тия трудности не само службите по поддържане трамвайното движение непрекъснато извършват своите задължения, но бе възможен и строеж на нови вагони за увеличение подвижния състав.


Фиг. 20. Реморке тип 1935. г, средна платформа, ръчна и въздушна спирачка, желязна каруцерия.

Фиг. 23. Мотриса за шлифоване набраздени трамвайни релси.

Фиг, 22. Реморке тип 1940, г. построено изцяло в работилницата на Д. Т. О., ръчна и електрическа спирачка, желязна електрозаварена каруцерия, електрическа светлинна и звукова сигнална уредба за тръгване и спиране.

Фиг. 21. Реморке тип 1938. г., построено изцяло в работилницата на Д. Т. О., ръчна и електрическа спирачка.

Фиг. 24. Реморке-стълба за поддържане на въздушната трамвайна мрежа.

6. Заключение.

Изгледите за бъдещето развитие на Софийското трамвайно предприятие са отлични. Преди всичко трябва да бъдат задоволени нуждите от достатъчно вагони и линии в самия град. Софийските трамваи не са следвали развоя на града и са останали много години назад. Причините за това забавяне са от различен характер, но най-главната е тази, от която страдат почти всички български държавни или общински технически предприятия — недостатъчни кредити за материали и личен състав. Само при навременно отпущане на необходимите материални средства за задоволяване не само на съществуващата мрежа, но и за развитието й за да отговаря тя на нарастналата Голяма София, ще е възможно да се догони пропуснатото. Вложените средства ще се изплатят в скоро време било от нарастването на приходите, било от економиите в поддържането на колите, които сега се претоварват и бърже износват.

Успоредно със задоволяване нуждите на града трябва да се задоволят и нуждите на близките селища — Враждебна, Драгалевци, Овча купел, Панчарево и други, а също и да се свържат с релсов път кариерите над с. Владая.

Развитието на съобщителните средства трябва да бъде проучено основно, за да се постави в служба най-подходящото такова — трамвай, тролейбус или автобус. Всяко от тия превозни средства има свое право на съществуване, но трябва да бъде употребено на мястото, дето то е подходящо.

Нека се надяваме, че като се има предвид четиридесет годишния опит от експлоатацията на Софийските трамваи, ще се развият правилно в скоро време близкосъобщителните средства на Голяма София.

Фиг. 25. Първите автобуси на Д.Т.О., тип 1935 г., бензинов мотор 100 к.с., дървена каруцерия 

Фиг. 26. Автобус тип 1940. г., дизелов мотор 100 кс желязна каруцерия, построена изцяло в работилницата на Д. Т. О.

Фиг. 27. Тролейбус тип 1940. г., двойноанкерен мотор 82 KW, желязна каруцерия, ръчна, крачна и електрическа спирачка.

Фиг. 28 Електромобилна стълба за поддържане въздушната трамвайна мрежа, акумулаторна батерия 2x80 волта 200 амперчаса.



Аз чета... за вас и с вас: Всяко тяло е кървава книга…

$
0
0

…и Клайв Баркър знае точно къде да го разтвори, за да разкаже най-мрачната и откачена история. Доказа го още с първия том на „Кървави книги”, а сега в ръцете ни е и вторият дългоочакван дяволски сборник.

Отново най-свирепото у човека прави крехката физическа обвивка на пихтия, за да излезе навън и да посее хаос. Петте нови истории са разказани по-динамично и ударно от тези в предишния том, където напрежението се наслагваше пласт по пласт, по-описателно и отмерено. Качеството обаче е все така високо.

Колко кървави са „кървавите книги” този път?

„Ужас” умело изследва страховете - бездната, в която се зараждат, и пукнатините, през които изпълзяват и ни обсебват. Колкото повече се опитваш да избягаш от собствения си ужас, толкова по-бързо и свирепо те настига той накрая. Като че ли никой не е достатъчно смел, за да излезе победител в тази битка.

„Адска надпревара” е история за Дявола, който се опитва да завладее света. Вместо бойно поле имаме благотворителен маратон и участващите в него атлети, като победителят ще предопредели съдбата на човечеството. Сатаната обаче има своите начини да манипулира хората и е готов на всичко, за да помогне на своя демоничен състезател.

„Джаклин Ес – последна воля и завещание” е може би любимият ми разказ от от сборника. Джаклин Ес е героиня, която всяка жена съхранява в най-тъмните и първични дебри на същността си. Нейната отвратителна способност да контролира плътта и да прави мъжете, които я пожелаят, на кървава пихтия я прави едновременно магнетична и отблъскваща.

„Кожите на бащите” е като че ли най-странният разказ в сборника. Тук фантазията на Баркър се изкривява във всякакви форми и размери, за да проследи парада на група невъобразими чудовища през червените пясъци на Аризона. Както обикновено, глупаците са хората, решили да се опълчат срещу тях и да ги избият.

„Нови убийства на улица Морг”, както можете да се досетите от заглавието, е реверанс към един от Големите – Едгар Алан По. Последният разказ е малко по-„нормален” и е примесен с криминални елементи, така че оставя любопитството наострено за следващия том.

Почетете Клайв Баркър преди да заспите. Кървавите приказки за първичното и дълбинното у човека, което рано или късно надделява над всякакви хуманност и морал, ще ви накарат да потръпнете и да се отвратите от това, което се крие не само в мрака навън, но най-вече в мрака вътре във вас. Гарантирам интересни сънища след това.

Ревю за книгата има и при Блажев в „Книголандия”.

Вземи тази книга с отстъпка!





Никола Балов: Samsung Galaxy S IV mini може да използва нов Exynos процесор с 2х2 ядра

$
0
0
Samsung Galaxy S IV mini може да използва нов Exynos процесор с 2х2 ядра

За умалената версия на Galaxy S IV вече става дума няколко пъти, а днес излезе информация, че Samsung подготвя нов чипсет от серията Exynos, който ще използва технологията big.LITTLE и който вероятно ще видим в Galaxy S IV mini

Информация за Exynos 5210 се появи през последните дни, като за чипсета се очаква да е по-слабата версия на този в Galaxy S IV (Exynos 5 Octa). За разлика от процесора на флагмана обаче, новият ще има само четири ядра, които ще работят на смени 2х2, използвайки технологията на ARM big.LITTLE.  

Exynos 5210 би трябвало да използва две процесорни ядра Cortex A7 и две A15, но не се изключва и възможността да се появи просто като двуядрен процесор с ядра А15.

SamMobile предполагат, че чипсетът ще бъде включен в новия смартфон на Samsung - Galaxy S IV mini, който очакваме да се появи в края на пролетта или началото на лятото.

Горичка.bg: Crowd-sourcing: ученици захраниха със слънчева енергия класната си стая

$
0
0
"Истинско чудо мисълта на детето е." Мастър Йода

“Истинско чудо мисълта на детето е.” Мастър Йода. Фотография: от Кикстартър

Какво правят децата в училище е въпрос, на който много трудно може да се даде еднозначен отговор. Според някои недоброжелателни представители на по-възрастното поколение, децата не знаят да правят нищо друго, освен да взимат наркотици, да пият и да пушат, да се бият и дори да псуват. Според други представители на най-младото поколение, децата в училище размахват пръчки, с които превръщат плъхове в чаши, и яздят летящи метли. Към списъка отскоро трябва да добавим и нашата гледна точка – понякога децата в училище събират пари, за да инсталират слънчеви панели, с които да осигурят електроенергията за класната си стая.

Случката се случва в основното училище в Дурам, Северна Каролина. Учениците от един клас решават, че могат да направят нещо повече от това да слушат как традиционните източници на енергия замърсяват атмосферата и изчерпват ресурсите на планетата. А и да дадат пример на по-възрастните си съпланетници как всяка група, която действа сплотено може да постигне резултати, и че малките резултати на много малки групи водят до голям общ успех. И понеже децата (за разлика от политиците, полицаите, монополистите, рекламистите, и изобщо почти всички възрастни) са недобре запознати с явления като алчност, те си поставят за цел да съберат точно толкова пари, колкото са им необходими – 800 долара. Използват интернет платформата за набиране на средства (crowd-sourcing) Кикстартъри за тяхна приятна изненада след изтичане на определеното време в сметката са се събрали с 5000 повече. Със събраните средства децата решават да захранят с чиста енергия и други обекти в общината. А на нас всичко това ни звучи все пак по-близо до вълшебните пръчки и летящите метли, отколкото до “покварената днешна младеж”.

Повече на INHABITAT

Кръстопът: Представяне на “Против Сент Бьов и други есета” от Марсел Пруст

$
0
0

Корицата на книгата  Издателство “Ерго” и Унгарският културен институт ще представят на 28 март (четвъртък), от 18 часа (в УКИ, ул. “Аксаков” №16 ), София) “Против Сент Бьов и други есета” от Марсел Пруст (превод от френски - Юлиан Жилиев, оформител - Иво Рафаилов, „Ерго”, С., 2012). Книгата ще представи Тони Николов. С участието на цигуларя Иван Кръстев.
  ”Може би ще предизвика учудване, че отдавайки малко значение на ума, посветих следващите страници тъкмо на някои от тези забележки, които нашият ум ни подсказва в противоречие с баналностите, които чуваме да се изговарят или които четем. В момент, когато часовете ми може би са преброени (впрочем не са ли всички в такъв момент?), навярно е твърде лекомислено да създавам интелектуална творба. Но, от друга страна, истините на ума, ако и да са по-малко ценни от тези тайни на чувството, за които преди малко говорих, имат също своята стойност. Един писател е повече или по-малко поет. Дори най-големите от нашия век, в несъвършения ни свят, в който шедьоврите на изкуството не са друго, освен потъналите отломки от велики умове, свързаха с една интелигентна нишка скъпоценностите на чувството, където се появяват… И ако някой мисли, че по този важен въпрос разбира най-добрите от своето време, значи се заблуждава; идва момент, когато човек се отърсва от леността си и изпитва нуждата да го каже”. (Марсел Пруст)

Аз чета... за вас и с вас: Британците купували повече книги, но за по-малко пари

$
0
0

Британците са купували повече книги през 2012 в сравнение с предходната година, но същевременно харчат по-малко пари за книги. Това сочат резултатите от маркетингово проучване на водещия доставчик на библиографска информация Bowker, съобщава Publishing Perspectives.

През 2012 във Великобритания са купени 296 милиона книги, докато през 2011 тази цифра е 288 милиона. 11% от продажбите за миналата година, приблизително 32.5 милиона екземпляра, са на електронни книги. Стойността на тези продажби в парични знаци е 125 милиона британски лири, което е над два пъти повече в сравнение с данните от 2011.

По отношение на похарчените пари за книги, резултатите са по-скоро негативни. Британците са похарчили 2.11 милиарда паунда за книги през 2012, докато през 2011 са похарчени 2.14 млрд. С тези резултати се затвърждава отрицателната тенденция за намаляване на похарчените пари за книги, която се наблюдава на Острова от 5 години насам.

Bowker открояват интересна тенденция и при разпространението на книгите. За първи път през 2012 повече книги са били закупени само през онлайн платформи, в сравнение с традиционните книжарници. Все още обаче повече пари са изхарчени в традиционните книжарници, където са продавани и повечето печатни издания. Очаквано 95% от продажбите на електронни книги пък са осъществени онлайн. В изследването обаче се откроява интересна контатация, че когато читателите преминават от печатни към дигитални формати, те преминават също и от традиционните книжарници към онлайн платформи за пазаруване дори на своите печатни книги.

Изследването подчертава, че подаряването на книги остава ключово за продажбите на печатните книги. Електронните книги от друга страна имат пик през третото тримесечие с 12% от пазарния дял в страната, докато този процент намалява до 10% през Q4 именно заради продажбите на повече печатни книги около Коледа.

Не е изненадващо и че се увеличава броят на продажбите онлайн в сравнение с пазаруването лице в лице. Делът на онлайн пазаруването е нарастнал от 36% до 42% за година, а от 2008 се е увеличил двойно.

По отношение на жанровете художествената литература, едновременно печатни издания и е-книги, се продава много повече в сравнение с нехудожествената литература.

Докладът на Bowker затвърждава мнението, че важността на таблетите и мобилните телефони непрекъснато се увеличава за книжната индустрия. Хората, които са купували е-книги, обаче предпочитат да ги четат на отделни четци, отколкото на мултифункционални устройства.


Animal Rescue Sofia: Сали се прибра у дома

$
0
0

26 (2)DSCN5945

Сали беше осиновена от Ник Спина и вече си живее царски в апартамент в Благоевград! Това е прекрасна новина, най-вече защото Сали никак не беше щастлива в приюта. Така е с повечето кучета, които идват от дом.

Сали ни е от “големите”, родена е през 2005г. Дойде при нас лятото на 2012г. Собственичката я бяха изгонили от апартамента, всичко се беше объркало в техния живот и жената се принуди да я остави при нас. Беше отчайващ и трогателен момент, който Сали едва ли ще успее да забрави някога.

Днес Сали вече трупа нови, щастливи спомени от своя хубав живот с Ник. Очакват ги още много, прекрасни години заедно!

Кръстопът: Емануил А. Видински: Три стихотворения

$
0
0


Вечер залепям непознати имена
на вратата на спалнята си
след това си лягам
със сдържано любопитство
под клепките
в очакване някоя нощ
да се разпознаеш
по името
и да влезеш
без да чукаш.



Любовта на чужд език
е като писането

изненадва ме на всеки
ъгъл около устните
който докосвам с пръсти
после потъвам в непознатото тяло
и схрусквам всички
чужди съгласни
с лекотата на смъртта.



присвива ме в слабините
там
където шепотът
се превръща в крясък
където болката не боли
където любовта оставя
знаци по кожата
където всичко е следствие
не причина

Стихотворенията са включени в книгата на Емануил А. Видински “Par Avion” (“Жанет 45″, 2011 г.).

Емануил А. Видински




  Емануил А. Видинскив “Кръстопът”.
  Емануил А. Видински в “Dictum”.

Стефан Иванов: на благовещение

$
0
0

странно ми се струва
че без да е мислено съзнателно
на тази дата и в този ден
днес в тр сфуматоот 19 часа
ще има представление на медея - майка ми
моят (съ)авторски театрален дебют
в който всъщност става дума
и за богородица
и за благата вест която архангел гавраил й носи
става дума и за коприва
не само защото в българия на този ден
по традиция се смята за редно
да се яде и нещо зелено

ето още отзиви и мнения за представлението -
във вестник сега
във вестник труд
във вестник новинар
в капитал лайт
в софия лайв
в една
в суетно
в личен блогна интересен в субективната си крайност автор
в inews

представлението е номинирано и за две награди икар -
за музиката на асен аврамов
и за поддържаща роля на ивайло драгиев
след два дни ще стане ясно дали ще им бъдат връчени награди

Нели Огнянова: Решение на ЕК: държавна помощ за филмопроизводство, несъвместима с вътрешния пазар

$
0
0

В Официален вестник на ЕС:

решение на Европейската комисияотносно държавна помощ, предоставена на филмово студио  Ciudad de la Luz SA, Испания.

Ciudad de la Luz е голям филмов студиен комплекс, разположен непосредствено до Аликанте (Валенсия).   Дружеството Ciudad de la Luz SA е основано през  2000 г. Неговата цел е да провежда необходимите дейности за   строителството, управлението и експлоатацията на аудиовизуалните и кинематографски съоръжения, както и други свързани с тях развлекателни дейности и дейности по настаняване.

Собствеността е   на публична организация, която извършва инвестиционна дейност от името на регионалното правителство на Валенсия,  но доскоро студиото  се управлява от частна компания  срещу възнаграждение на базата на многогодишен договор за управление.

Разследването на ЕК е по жалба за незаконна държавна помощ при публичното финансиране на Ciudad de la Luz и особено   за стимулиране на производството на определени филми.

Стимулите за производството на определени филми са насочени към определени дейности на определено място на базата на неизвестни критерии и по тази причина изглежда, че те не отговарят на правилата, определени в „Съобщение относно филмовата индустрия“ на Комисията.

Анализът потвърждава предположенията.

Според ЕК първоначалният акционерен капитал и внесеният по-късно акционерен капитал в размер на 94 459 719 евро, отредената на Ciudad de la Luz земя  и всякакви стимули, предоставяни на филмопроизводители при условие,  че снимането на филмите се извършва в Ciudad de la Luz, в нарушение на ДФЕС  представляват държавна помощ, която е несъвместима с вътрешния пазар.  Испания възстановява от бенефициента несъвместимата помощ, като сумите за възстановяване се облагат с лихва от датата, на която са предоставени на разположение.


Аз чета... за вас и с вас: Как четеш: Ива Колева

$
0
0

862953 10151484837371764 1241718321 n

Ива е от онези хора, които винаги ти е приятно да срещнеш на улицата или дори само онлайн, защото винаги могат да стоплят деня ти с прекрасни думи или чаровна усмивка. Затова и не се поколебахме да я попитаме "Как четеш"в един от първите пролетни понеделници. Тя е завършила Българска филология в Софийския университет, работи като редактор и коректор, но също така и преподава. Обича да чете и пише и не на последно място обича много театъра.

Какво са книгите за теб?
Книгите за мен са възможност за остров. Да, това е името на обичана от мен книга.
Също са и местенца, в които мога да живея уютно и хубаво, да съм си аз, да се откривам, да ми се случват разни неща, да се огледам, да обикна евентуално.
Книгите ме съпътстват от много мъничка заради родителите ми и са важна, голяма част от живота ми.
Никак не съм убедена, че мога да живея, без да чета.

Коя е книгата, която най-силно ти е повлияла ? Или книгата, която най-силно те е замислила и те е накарала да промениш нещо в живота си ?
Вероятно първата, която ми хрумна сега. „Полубрат"на Ларш Кристенсен. Не посегнах веднага към нея, но тя настоятелно се появяваше в живота ми и аз реших да я послушам. Говоря за нея като за жив човек, да. Тя е жива книга. Много е нежна с читателя, говори му подредено, майсторка е в разказването, в омагьосването също. Всъщност майсторът е Ларш Кристенсен. Удивителен писател. Наскоро прочетох и новата му книга – „Изплъзна ми се от езика". Препоръчвам, моля, да бъдат прочетени и двете. Сега обаче не мога да не кажа нещо, което ме смути много – и двете книги са пълни с правописни и пунктуационни грешки. Това е унизително за таланта на автора, унизително е за тези книги. Наистина ли е нужно да напомням, че трябва да се грижим за езика на книгите? Както се грижат добрите преводачи – същото трябва да е отношението и на редакторите, и на коректорите. Ако ги има.

Похапваш ли, докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти "храна за четене"?
Рядко се случва да похапвам, докато чета. Ако все пак го правя, отговорът ми е: шоколад, череши, малини и портокали.

Какво обичаш да пиеш, докато четеш?
Категорично бяло вино.

Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти от книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?
Направо си ме ужасява. Е, не е като да не съм драскала, де. Но бързо се отучих, защото не ми е уютно да наранявам така книгата.

Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?
Винаги с книгоразделител, а ако нямам, със случайно попаднало ми листче.

Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?
Чета предимно художествена литература.

Eлектронни или хартиени издания? Или и двете?
Не си давам аромата на хартията пък!

Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?
Не, не мога да спра по всяко време. Любимата ми книга е 700 страници – не я оставих, докато не я прочетох цялата. Не мога да спра, ако нещо ме омагьосва, не съм в състояние.

Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът или самият текст те дразни?
Рядко се случва да ме дразни автор или текст, защото грижливо ги подбирам. Ако все пак има нещо нередно, да, оставям настрана. Не зная доколко е правилно, но ако нещо не ме увлече, сякаш спирам да му отделям от вниманието си. Има много книги, които заслужават да бъдат прочетени и обикнати – тях търся. Не се фокусирам върху текстове, които ме объркват, дразнят или ме оставят равнодушна.

Ако в книгата, която четеш главните герои те дразнят, може ли все пак да се нареди сред любимите ти книги?
Разбира се! Някои герои на Милорад Павичнапример ме дразнят и объркват, но самите му книги ме водят в светове, които имам нахалството да нарека близки и съвсем истински.

Какво четеш в момента?
„Кастинг за месия"на Петър Делчев.

Коя е последната книга, която си купи?
„Кастинг за месия"на Петър Делчев.

От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?
Разбира се, че се изкушавам да чета няколко книги наведнъж. Толкова са много!
Но не. Отдавам се истински на една. Другото ми е малко разхвърляно, едно такова разсеяно в много посоки отношение. Не го обичам.

Имаш ли си любимо място/време за четене?
Да, обичам да чета нощем.

Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?
Самостоятелни издания.

Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?
Тези, които вече ви казах – книгите на Ларш Кристенсен. Също Милорад Павич, Маркес, „Покана за екзекуция"на Набоков, непременно Чехов, Уилям Сароян, Борхес, от поетите често препрочитам Иван Динков, Добромир Тонев, Николай Милчев (много са, не искам да изреждам, защото ще пропусна). Но отговорът ми трябва да стане ужасно дълъг. Книгите винаги си отиват при хората, няма страшно.

Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)
Като че ли по жанр.
Както и по признака българска/чужда литература.

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>