Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Капитал Блог: За институционализирането на публичния линч

$
0
0

"Ако има кръг "Капитал", това са хората, които искат държавата и обществото да се развиват по определени правила. Винаги съм искал да бъдат създадени правила, които да позволят на предприемачите да създават стойност, да забогатяват те и техните работници, правила, които да дават възможност на хората да успяват. Има и едно друго разбиране за това как се прави бизнес – под масата, с рушвети, с политици, с корупция". Това заяви пред "Нова телевизия"в събота Иво Прокопиев, съсобственик в...


Иван Ралчев: С аромат на кафе

Невена Гюрова: Защо се разцепиха сините

$
0
0
Във фейсбук прочетох от човек, комуто общо взето вярвам, но лично не познавам, че Надето Михайлова поискала да води листата на софийския 23-ти многомандатен избирателен район (23 МИР). А там винаги е водил Костов. "Синьо единство"са искали и други неща на гърба на ДСБ, въпреки че са новосформирана партия. Дори парите, необходими за регистрацията, ги нямат по банкова сметка. На миналите избори по подобен начин СДС се уреди с 10 места в парламента срещу 5 за ДСБ в общата листа на "Синята коалиция". Картинката се изяснява - Иван Костов не е позволил СДС отново да "яхне"ДСБ. Други добавят, че по време на преговорите на Надка й звъннал телефонът, тя излязла навън, за да говори и като се върнала, казала, че преговорите са провалени.  Найо Тицин подозира дългата ръка на ГЕРБ.

Всичко това е в рамките на слуховете, предполагам, че истината е някъде по средата. По повече вярвам на версията на Найо, в нея има повече логика - да бъдат  отказани да гласуват част от десните, а друга част да прелеят към ГЕРБ като единствената дясна антикомунистическа партия. Версията за амбициите на Надка и Мартин издиша - да се откажат от обединение, защото не им дават да "яхнат"отново ДСБ, според мен "издиша". Те ми изглеждат мислещи хора, за да си правят илюзии, че по какъвто и да е друг начин хора от "Синьо единство"могат да влязат в парламента.

Но в двете версии за предизвикалите разделението - "Синьо единство"  или ГЕРБ, е най-лесно да си измият ръцете с Иван Костов, защото вече 13-та година не спира медийното му демонизиране. Политическото също. Човекът, вадил България от двете най-тежки кризи след 1989 г., човекът поставил основите на 10 години траен икономически растеж, човекът, създал предпоставките за влизането ни в ЕС и НАТО и който вече 12 години не е на власт - той продължава да е виновен за всяка глупост, сътворена от последвалите го управляващи. И за по-голямата част от народа очевидно също, след като 12 години е в опозиция. Тук щях да кажа нещо много лошо за народа, но се сетих, че още Петко Славейков го е казал още през 1875 г.:

              Не сме народ 

Не сме народ, не сме народ, а мърша,
хора, дето нищо не щат да вършат.
Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
"Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
И не знаем, не можеме, не щеме
да работим за себе си със време.
Само знаем и можеме, и щеме
един други злобно да се ядеме...
Помежду си лихи, буйни, топорни,
пред други сме тихи, мирни, покорни...
Все нас тъпчат кой отдето завърне,
щот сме туткун, щото не сме кадърни...
Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
а всякому мерамът е развала...

Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
пак ще кажа и с това ще да свърша.

Димитър Лъжов: Врачани във възторг от поет-машинист

$
0
0
Любимата коалиция на народа - Коалиция за България - издига под номер 2 във Врачански район Минчо Мънчев Минчев... Замаяни от новината, гражданите на Града под Околчица се чудят с какво са заслужили високата чест - да им пратят от София поет, че и машинист?!

Васил Колев: 2013-04-07 PA

$
0
0

Боледувам си тихичко (невралгията пак се обади, та стоя на тъмно с прекъсвания да стоя под одеялото и да муча тихо, добре, че имам подходящите болкоуспокоителни) и реших да блогна по един въпрос, който обсъждахме наскоро в лаба.
(така става като не мога да чета – почвам да пиша)

От някакво време ми се иска да имам скриптиране в реалния живот. Има количество скучни действия, които мога да опиша по някакъв начин, но или ме мързи да ги правя, или нямам как. Малко примери:
- тия дни помолих Данчо да ми напазарува храна, щото аз не можех да се покажа на светло от болки в главата;
- за записите от rogueconf мога да обясня какво трябва да се пипне по звука, но ми е болезнено да се занимавам (а като не ме болеше, ме мързеше);
- пак за rogue ми трябваха mini-dv касетки, а имах друга работа и успях да подредя нещата да ги взема по пътя към вкъщи;
- по същата причина – събиране на багаж за някъде;
- има от време на време да се отговаря на тривиални mail-ове, за което обаче скриптирането не върши особено добра работа;
- поддържане на TODO списъци и календари (с което аз се справям много зле).

Изобщо всеки си има такива неща, които не иска да прави, а са нужни (например разни домакински дейности), и за които не пречи да се намери някой да ги върши вместо нас, понеже още няма подходящите роботи.

Та вариантът, до който се стигна беше personal assistant. Даже може да бъде споделен(а) м/у двама/трима човека, и да поддържа базови неща като календари и todo листи и да върши някакви странични дейности. Може даже да има образователен момент (който трябва да измисля по-добре).

Идеята много напомня на “Gentleman’s gentlemen” от едно време от Англия, и се чудя дали има смисъл/приложение при нас, и дали не се опитвам да преборя някакъв симптом, вместо генералния проблем. Може би трябва да ми е ок да се занимавам с всичките странични дейности, знам ли…

Две уточнения:
- идеята да се оженя и да ползвам жената с такава цел я намирам за идиотска;
- PA-то няма да се ползва за сексуални цели.
(щото съм сигурен, че това са първите идеи, които хрумват на повечето четящи тоя блог)

Някакви мисли и мнения по въпроса?

Фитнес блог: Натурални противовъзпалителни добавки (част II)

$
0
0

В първата частразгледахме противовъзпалителните свойства на натурални микроелементи, които са типични за нашата храна. В тази втора част ще обърнем повече фокуса към някои нестандартни микронутриенти като различните видове билки и протеиновите ензими, и ще отговорим на въпроса дали популярните добавки за стави и хрущяли могат да имат изразени противовъзпалителни свойства.

Това са група ензими, които служат за разграждането на белтъчините. Те се съдържат в бактерии, гъби, определени плодове, но са най-концентрирани в животински източници. Протеолитичните ензими в човешкото тяло се отделят от панкреаса, като най-изобилстващите са протеазите.

Голяма част от причинителите на болести са протеини или се поддържат от такива. Вирусите, бактериите, гъбите се защитават с протеини, повечето хранителни алергени са протеини, раковите клетки също се предпазват от белтъчини. Пример за действието на протеолитичните ензими е случаят с циркулиращите имунни комплекси, които представляват свръхголеми молекули и не могат да се разградят напълно в тънките черва.

Източници на такива молекули са млякото, царевицата и пшеницата. Когато попаднат в кръвопотока, те се третират от тялото като нарушители и то активира имунна реакция, която с времето става все по-слаба. След като имунната система загуби способността си да ги унищожи, те се складират и се атакуват като алергени. Това причинява възпаления.

Основните протеолитични ензими могат да бъдат от животински източници – панкреатин, серапептаза (от копринени ларви), от растителни източници – папаин, натокиназа и бромелаин, както и от гъби – Aspergillus melleus, Aspergillus niger и Aspergillus oryzae.

Механизмът им на действие е сложен и комплексен, но като се цяло се свързва с разграждането на белтъчините и изхвърлянето им чрез бъбреците. Особено ефективни като хранителна добавка са протеолитичните ензими, когато се приемат на гладно, понеже тогава преминават през храносмилателния тракт и попадат в кръвта, а оттам в останалите части от тялото. Нужно е да се правят терапии, не по-кратки от месец, като комбинирането на различните типове е препоръчително.

Доказаните полезни качества на протеолитичните ензими като противовъзпалителни са:

  • Регулиране на следоперационни отоци при ставни травми на глезена. В случая ензимът е по-ефективен от поставянето на лед (серапептаза, бромелаин);
  • Потискане на болката чрез блокиране на болкопричиняващи амини от възпалените тъкани (серапептаза);
  • Подобрение на състоянието при 65% от пациенти с карпално-тунелен синдром (серапептаза, бромелаин);
  • Драстично подобрение при лечението на венозни възпаления (повече от 60%) (серапептаза, натокиназа);
  • 85% подобрение при пациенти с възпаление, причинено от уголемяване на гръдните жлези (серапептаза);
  • Ефективността на ензима срещу възпаления на уши, нос и гърло е тествана в мащабно изследване, включващо 193 пациента. След 3-4 дни се отбелязва подобрение на всички симптоми – неутрализиране на локалните възпаления, анти-едемично въздействие и намалена фибринолитична активност (серапептаза);
  • Силна противовъзпалителна активност при отоци на краката, причинени от храни, съдържащи карагенин (серапептаза);
  • Разграждане на фибрин и микротромби (серапептаза, бромелаин и натокиназа)
  • Противодействие на инфекции при рани и ухапвания от насекоми (бромелаин);
  • Подобряване на състоянието при артрит, с ефект, близък до нестероидните противовъзпалителни (бромелаин);
  • Регулиране на болката, отоците и отделянето на слуз при синузит (бромелаин);
  • Регулира възпаленията при ставни травми, тендинит, растежения, навяхвания, възпалени сухожилия и леки мускулни травми (бромелаин)
  • Евентуални противопоказания и странични ефекти:
  • Съществуват регистрирани случаи на пневмонит, причинен от серапептаза;
  • Лица с алергия към ананас могат да изпитат непоносимост при прием на бромелаин;
  • Леки странични ефекти, свързани със стомашен дискомфорт при прием на натокиназа.

Въпреки липсата на каквито и да е сериозни странични ефекти от приема на протеолитични ензими, трябва да се подходи внимателно към дългосрочния им прием, поради което не може да се твърди категорично тяхната безопасност. От друга страна изследванията казват обратното и може да се приеме тяхното предимство пред лекарствените продукти по отношение на негативите за здравето.

Популярни добавки за стави и хрущяли

Едно от най-препоръчваните средства при болки и възпаления в ставите са формули, които включват добавки като глюкозамин, хондроитин, метилсулфонилметан (МСМ) и хиалуронова киселина. Спорен е въпросът относно тяхната усвояемост при орален прием, но част от проучванията показват резултати именно при употреба на капсули или таблетки.

  • Хондроитин сулфат показва определени противовъзпалителни качества при лечението на остеоартрит, като понижава ядрения фактор капа Б в засегната част и подобрява съотношението на анаболизъм и катаболизъм в хрущялната тъкан.Трябва да се отбележи, че неговата противовъзпалителна активност се забелязва на клетъчно ниво, а не в зоните с отоци и подувания;
  • Глюкозаминът също показва умерен противовъзпалителен ефект при лечение на пациенти с артрит или други ревматоидни заболявания. В сравнение с нестероидните лекарства неговата ефективност е в пъти по-ниска, но това се отнася и за токсичността. Лекарствените средства като ибупрофен показват подобрения до втората седмица, но глюкозаминът демонстрира по-качествени резултати след осмата седмица;
  • Метилсулфонилметан, известен още като органична сяра, проявява силни противовъзпалителни качества. Добавката потиска медиаторите на вече споменатия ядрен фактор капа Б и понижава възпалителния отговор. Резултатите от научни изследвания сочат, че МСМ е ефикасно противовъзпалително при остеоартрит, като подобрения се забелязват след 4-тата седмица, но стават най-изразени след 8-тата седмица. Още по-обнадеждаващи са резултатите при комбиниран прием на МСМ с глюкозамин;
  • Хиалуроновата киселина демонстрира обещаващи резултати при лечение на остеоартрит и ставни заболявания, но всички положителни изследвания използват инжекционна форма. Именно затова са нужни по-подробни и по-добре контролирани тестове, за да се потвърдят ползите от добавката при орален прием.

Добавките за стави и хрущяли не се отличават със значително странични ефекти. Най-често срещани са дразненето на стомаха и гастроинтестинални прояви, а глюкозаминът може да предизвика покачване на кръвната захар при чувствителни индивиди.

Билки и други растителни източници

Използването на билки в традиционната медицина датира от хилядолетия и тяхната ефективност срещу заболявания не трябва да се подценява. Все повече науката се обръща към билките и други натурални източници в търсене на силни противовъзпалителни агенти. Поради огромното им разнообразие самите билки могат да се категоризират в зависимост от активните им съставки:

  • Алкалоиди
  • Гликозиди
  • Терпеноиди
  • Смоли
  • Полизахариди
  • Флавоноиди
  • Феноли съединения

Алкалоидитеса основни азотни компоненти, които имат физиологично въздействие в ниски дози. Един от най-обещаващите алкалоиди е тетрандин, извличан от  растението стефания тетрандра (Stephania tetrandra). Тетрандина потиска възпалителните цитокини, липидните медиатори, хистамина и потиска отделянето на туморен некрозен фактор. Той бива особено ефективен при ревматоидни заболявания. Силните свойства на тетрандина се откриват и в друг близък по структура алкалоид – берберин, който се извлича от коренище от коптис (Rhizoma Coptidis) и кисел трън (Berberis Vulgaris). Алкалоиди, които проявяват противовъзпалителни свойства се намират в растения като буксус папилоза (Buxus papillosa), жълт кантарион (Hypericum perfuratum) и сида кордифолия (Sida cordifolia);

Гликозидитеса вещества, при които една молекула захари е свързана с молекула нещо друго. Самите гликозиди могат да се категоризират на множество подвидове, но нас ни интересуват тези с определени свойства. Такъв е салицинът, който се извлича от корана бяла върба (Salix Alba). Той има умерено въздействие върху провъзпалителните цитокини, но отбелязва добри резултати при противодействието на язвената активност. Гликозиди с противовъзпалителен ефект се съдържат още в билки като жълт кантарион (различно вещество от алкалоидите) и див конски кестен (Aesculus hippocastanum), чията активна съставка аесцин показва положителни противовъзпалителни свойства при възпаления на ендотелните клетки на кръвоносните съдове;

Терпеноидитеса голям клас органични химикали, които се съдържат в множество видове билки и представляват прекурсори на растителните стероиди. Терпеноиди с изразен противовъзпалителен ефект се съдържат в цялото семейство Artemisia, към които принадлежи и пелинът. Активните терпеноиди артемизин, артемизинин и артемизолид имат потискащо въздействие към ядрения фактор капа Б, липозахаридите и ефективната продукция на азотен окис.

Обещаващи резултати дават и терпеноидите от семейство Джинджифилови, като най-впечатляващите билки са куркуминът и джинджифилът. Особено силни свойства има куркуминът, който потиска метаболизма на арахидоновата киселина, циклооксигеназата, липоксигеназата, цитокините, ядрения фактор капа Б и подпомага отделянето на стероидни хормони. В едно изследване индийски и американски учени са сравнили противовъзпалителните свойства на куркумин и диклофенак при ревматоиден артрит. Двете средства показват еднакъв спад на болката, но куркуминът отбелязва по-голям спад на общите възпаления в тялото и не проявява страничните ефекти на диклофенака. Противовъзпалителни свойства проявява и джинджифилът, който при дългосрочен прием демонстрира облекчение при артрит и мускулен дискомфорт. Интересно е да се отбележи, че джинджифилът не проявява никакви странични ефекти при употреба, варираща от 3 месеца до 2 години и половина.

Активни противовъзпалителни терпеноиди се съдържат още в билките арника монтана (Arnica Montana) и лавандула (Lavandula multifida).

Смоли, които се извличат от някои билки също проявяват противовъзпалителни качества. Етаноловият екстракт от смола на босвелия (Boswellia serrata) показва силно противодействие на възпаления, предизвикани от карагенин, както и има проявяващи се антиартритни свойства. Това се дължи на потискане на провъзпалителния цитокин левкотриен. В допълнение други изследвания показват, че босвелия потиска не само левкотриена, но и други цитокини, отговорни за възпаления при артрит, което го прави ефективно противовъзпалително срещу конкретното заболяване. Също така е установено, че основните активни съставки в босвелия регулират възпаления и при силни автоимунни заболявания като болест на Крон, язвен колит, ревматоиден артрит и бронхиална астма.

Противовъзпалителни свойства проявяват и смолите от растения като шамфъстък (Pistacia vera), драконова кръв (Sanguis draconis), драцена (Daemonoprops draco) и бор (Pinus densiflora), като последният се използва срещу възпаленията при болестите периодонтит и гингивит.

Полизахаридите са полимерни (дълги) въглехидратни молекули, които са съставна част от някои билки. Популярна билка, която съдържа полизахариди е ехинацея (Echinacea purpurea). Билката е известна още от старите знахари с имуностимулиращите си свойства и способността й да възстановява кожата. Водните фракции, които се добиват от корена на ехинацея, демонстрират силен противовъзпалителен ефект при възпаление на кожата, което се дължи на ехинацин, полизахарид, който се намира в тези фракции. Ехинацея също така инхибира някои провъзпалителните цитокини, дори при прием на малки дози.

Комаруман е полизахарид, който се извлича от билката блатен петолистник (Comarum palustre) и притежава противовъзпалителен ефект при орален прием. Комаруманът понижава отоците до 24 часа след инжектиране на формалин в лапите на плъхове. Освен това клиничните тестове демонстрират и способността му да активира срастването на перитонеалните левкоцити (бели кръвни телца).

Пелинът също показва наличието на полизахариди, които променят функцията на макрофагите и броят на неутрофилите (тип бели кръвни телца) благодарение на сулфатни полизахариди като ксилоза, глюкоза, арабиноза, галактоза и галактозамин.

Флавоноиди или биофлавоноиди са клас второстепенни растителни метаболити, които имат множество положителни качества, едно от които е въздействието върху възпаленията. Популярни флавоноиди като кверцетин, ресвератрол и мирецитин потискат метаболитните процеси, свързани с производството на възпалителния ядрен фактор капа Б. Ресвератролът, който се съдържа в червеното вино потиска активността на ядрения фактор капа Б и може да редуцира смъртността при сърдечни заболявания. Самият ресвератрол има противовъзпалителните си свойства заради регулирането на зависимия от ядрен фактор капа Б синтез на азотен оксид. Кверцетинът от своя страна показва силно противодействие на възпаленията, като регулира отоците от карагенин чрез потискане на цитокина. Свойствата на кверцетина са съпоставими с тези на куркумина при краткосрочен прием от 14 дни, като двете добавки демонстрират по-силен ефект при комбиниран прием, съпоставено със самостоятелен.

Силен и много популярен флавоноид са катехините, които се извличат от екстракта от зелен чай (Camellia Sinensis). Катехините се отличават със силни антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. В сравнителни изследвания EGCG (Епигалокатехин галат), който е най-силният катехин в зеления чай, показва положителни резултати при потискането на ядрения фактор капа Б и други цитокини, редом с куркумин и ресвератрол. Нужно е да се отбележи, че останалите катехини, както и EGCG потиска отделни цитокини и не проявяват пълен противовъзпалителен ефект. Антиоксидантните свойства на EGCG също подпомагат неговата противовъзпалителна функция, като минимизират уврежданията на клетките от оксидантния стрес и намаляват липидната периоксидация.

Флавоноидите кверцетин, олеанолова киселина, кофеин, урсолинова киселина и глизициризинова киселина (сладък корен) показват противовъзпалителен ефект при отоци от възпаления на ушите. Противовъзпалителни свойства демонстрират и флавоноидите в традиционната барбадоска билка цезалпиния (Caesalpinia pulcherrima), популярната билка за лечение на гастроинтестинални проблеми бял равнец (Achillea millefolium) и екстракта от гинко билоба, като последният въздейства върху синтеза на азотен оксид подобно на ресвератрола. Нужно е да се отбележат и потенциалните свойства на мощните антиоксиданти флавоноиди хесперидин и рутин.

Фенолни съединения

Фенолните съединения са неизменна част от флавоноидите, затова някои конкретни вещества могат да се категоризират едновременно като флавоноиди и феноли. Такава е урсолиновата киселина. Именно тя е причината за силните противовъзпалителни свойства на билката бъзак (Sambucus ebulus), която успешно потиска провъзпалителните цитокини и традиционно се използва при състояние като ставни възпаления, ревматични болки и възпалено гърло.

Противовъзпалителни свойства показват и фенолните съединения в билката червен кантарион (Erythraea centaurium), която проявява противовъзпалително и антипиретично действие, и се използва при възпаления на гастроинтестиналния тракт и бъбреците.

Чесънът е друга популярна билка, която съдържа мощни фенолни съединения от класа на сулфурите, които притежават силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Фенолите в чесъна въздействат многопосочно срещу възпалителните процеси. От една страна се потискат клетъчните медиатори, провъзпалителните цитокини и ядрен фактор капа Б. От друга страна чесънът засилва производството на антивъзпалителни цитокини.

Основните активни феноли в чесъна са L-цистеин сулфоксид, тиакремонон и винелдитин. Чесънът се използва успешно при възпаления причинени от артрит, алергии по дихателните пътища, наднормено тегло и възпалителна болест на червата.

Относно безопасността на билките не може да се отговори с ясен отговор, а е нужно да се подходи конкретно и индивидуално. Много от билките нямат странични ефекти. Такива например са куркумин, чесън и джинджифил. Има и такива билки, които проявяват странични ефекти или е непрепоръчителен постоянен прием, като ехинацея и жълт кантарион.

Затова е нужно при избирането на билки като хранителна добавка да се подходи внимателно, с предварителна консултация със специалист по хранителни добавки или лекар и пълно запознаване с качествата и свойствата на билката. Използвани в препоръчителните дози и срокове, и съобразно противопоказанията, тези билки не биха проявили страничните си ефекти.

В заключение може да се каже, че много от натуралните хранителни добавки имат изразен противовъзпалителен ефект, но не може с абсолютна категоричност да се сочат като универсални противовъзпалителни средства.

В голяма част от проучванията конкретни добавки се използват заедно с лекарствени средства, като ползите идват от това, че с времето регулират лекарствата или напълно ги изключват, като продължават успешно лечението. От друга страна, за някои конкретни хранителни добавки, каквото е рибеното масло, се твърди, че е универсален противовъзпалителен агент. Разбира се, това може да е напълно вярно, но използваните ефективни дози далеч надхвърлят умерената консумация от средностатистическия потребител.

Други изключително обещаващи добавки са куркумин и серапептаза, но за да може категорично да се потвърдят техните многостранни противовъзпалителни свойства, са нужни още много проучвания.

Прочетете и тези полезни материали:
Aлфа-липоева киселина (r-ALA)
Разпределение на хранителните добавки през деня
Митове в бодибилдинга: гликогенови резерви и изчерпване
Натурални противовъзпалителни добавки (част I)
Метилкобаламин и аденозилкобаламин
Митове в бодибилдинга: калорийност на BCAA и другите аминокиселини

Никола Балов: Камератест: Нощен кадър със Samsung Galaxy S IV, Sony Xperia Z и HTC One X

$
0
0
Камератест: Нощен кадър със Samsung Galaxy S IV, Sony Xperia Z и HTC One X

Вчера случайно щракнах снимка на тази соларна лампа с телефона за Instagram и понеже такъв кадър е предизвикателство за всеки апарат - реших да го заснема и с още няколко смартфона, които имах подръка. В играта се включиха Samsung Galaxy S IV, Sony Xperia Zи миналогодишният HTC One X. Ето и резултата от всеки от тях...

И трите модела бяха с изключена светкавица и на автоматичен режим, при който най-често снимаме в ежедневието си, тъй като невинаги имаме времето да направим точните настройки в менюто на телефона.  

Това са резултатите, подредени отляво надясно - Samsung Galaxy S IV, Sony Xperia Z, HTC One X. Щракнете върху снимките, за да ги видите в пълен размер.

20130407 212701 DSC 0101 IMAG2398

Резултатът е доста странен за мен, но какво мислите вие - това ли очаквахте?

Ето и 100% приближение с изрезка от кадъра, като последователността на моделите е запазена:

20130407 212701 1

DSC 0101 1

IMAG2398 1

При първа възможност ще повторя теста и с участието на HTC One, но неговата UltraPixel камера вече я тествахме в сравнение на тъмно с HTC One X - в този пост. Там новият модел се доказа като по-добър при снимки в слабо осветени места. 

Григор Гачев: „Тринайсетте цвята на дъгата“

$
0
0

Неведнъж съм споделял възхищението си от Човешката библиотека. А сега имам и нов повод.

(И – да се изфукам – с мъничко моя заслуга в него. :-) )

Става дума за новата им книга (съвместно с Дружеството на българските фантасти „Терра Фантазия“) – „Тринайсетте цвята на дъгата“. Тринайсет разказа от български фантасти – като се започне с имена от калибъра на Величка Настрадинова, мине се през таланти като Любомир П. Николов, Ани Илиева (помните ли Йоан Владимир?) и Янчо Чолаков, та се свърши с (не особено) скромния ви домакин тук. Своя разказ не искам да преценявам, но останалите са великолепна подборка. Достойна за антология на съвременната българска фантастика.

Предлага се както в хартиен, така и в електронен вид. Хартиената е отпечатана е на 100% рециклирана хартия и струва 15 лева (уви, малкият тираж качва жестоко стойността). Електронната е достъпна срещу каквото заплащане решите да отделите (дори нулево, ако оценявате съдържанието на толкова)… Още много за книгата можете да научите отзаписа в блога на Човешката библиотека.

Съдържанието ѝ… С труд се удържам да не започвам да описвам магията на Марта Матева, терзанията на Евтим (патриарх Евтимий, но в един паралелен свят), борбата на Джошуа да опази баланса на астероида си, моралният избор на Ден Сир… Но не искам да разваля най-чудесното в книгата.

Защото ако има нещо по-красиво и вълнуващо от една вълшебна страна, то е усещането, че тя очаква да я откриеш. Че е ей тук, зад ъгъла – заобиколиш ли го, ще я видиш, протегнеш ли ръка, ще я докоснеш.


Блог Стара София: "Оборище" 12: Домът на Георги Семерджиев

$
0
0

Откъс от книгата "Станчо Белковски - архитектурна дейност" (1943 г.)


Къщата Г. С. (Георги Семерджиев), София, „Оборище", е строена през 1932/33 год. Собственикът бе индустриалец и народен представител. Това налагаше тя да задоволява, както обикновените, така и разширените жилищни нужди на семейството, свързани и с общественото положение на главата на семейството.

Сградата лежи на самата улична линия, като вътрешното, южното, лице е обърнато към градината. По тоя начин дневната, столовата и спалните са обърнати към юг и същевременно към обширния двор—градина, по който начин са органически свързани с последната.

Къща Г. С. — София, ул. Оборище. Северна фасада към улицата и западна —  към двора. Изглед от ул. Оборище.

Вън и вътре къщата е по-богато изпълнена.

На фасадите, към улицата и двора, всички архитектурни елементи - корнизи (главен и второстепенен), рамки около прозорци и врати, и цокълната част на призема — са изработени от бучардиран, изкуствен, камък със синкаво-сивкав цвят; плоскостите са измазани с равна хидравлична мазилка, охрено оцветена.

Вътре за декоративна украса са служили: за таваните — гипсова мазилка; за стените — тапети и облицовка с дървени плотове, фурнирани с орех; за вратите в партера — орехов фурнир; за дюшеметата и главното стълбище — дъбов материал; за камината и вътрешността — мраморни облицовки. Кухненските и банските уредби са комплектни и по-изискани.

Главен вход от улицата

Сградата е снабдена с централно, водно отопление, както и с пълни инсталации за топла и студена вода, електрическо осветление и т. н.

Изградена е в два строителни сезона. Проектът и ръководството на сградата се извърши от архит. бюро Ст. Белковски—Ив. Данчов.

Сградата в наши дни, снимка - Любо Иванов



Горичка.bg: Обезлесяването – трагедията на жителите на Пекин

$
0
0
Забраната да се пекат кестени на улицата или затварянето на няколко фабрики няма да помогнат за подобряването на въздуха в китайската столица. Истинският проблем са изсичането на горите и грандиозните иригационни планове. Фотограф: Доминик чрез flickr

Забраната да се пекат кестени на улицата или затварянето на няколко фабрики няма да помогнат за подобряването на въздуха в китайската столица. Истинският проблем са изсичането на горите и грандиозните поливни планове. Фотограф: Доминик чрез flickr

Прочутият китайски смог, който периодично занимава медиите по цял свят изглежда има по-сложен произход отколкото се смяташе досега. Кзън Жу, преподавател по модерна история в университета на Есекс, Великобритания, коментира темата, която за нас е просто любопитен феномен, докато за двайсетте милиона жители на Пекин, е меко казано болезнена. Всяка година, след суровата зима, столицата е буквално засипана с прах. Дотолкова, че хората изкарват пролетта с увити в маски и парцали глави. Основният източник на този прах е пустинята Гоби – естествено природно явление, което обаче, според господин Жу се е разрастнало допълнително “благодарение” на някои не дотам обмислени човешки дейности.

И по-точно – така нареченият Голям скок напред. Става въпрос за един от най-зловещите комунистически експерименти, целящ превръщането на Китай от аграрна страна в индустриална мощ, в рамките на няколко години. Тук няма да се спираме на опустошителните икономически и демографски последици, които могат да се сравняват единствено с пораженията нанесени от Втората световна война, а върху щетите, които тази програма нанася на околната среда. Именно те са най-вероятната причина за особено тежкото положение с въздуха в Пекин – според информацията на Кзън Жу през тези три нещастни години са били унищожени една трета от китайските отворени гори и една пета от затворените. Как ли? Много просто – били са изгорени в стоманолеярните пещи. А какво следва унищожаването на гората? Ерозия и пясъчни бури. Zǎo shàng hǎo!*

Целият коментар на SOUTH CHINA MORNING POST

*zǎo shàng hǎo (китайски) – добро утро

Маркетинг лоКал: Кока Кола, мацка… на кирилица

$
0
0

Може би съм виждал бутилка Кока Кола с лого на кирилица в ранното си детство, но това е толкова далечен спомен, че на уникалното изменяне на един от най-важните бранд атрибути, никога не съм гледал, като на романтична отломка комунизъм. Фрагмент от онзи строй направен от поп-култура плюс капитализъм, където капитализмът се държи, както му приляга – с дългосрочен поглед към икономическа изгода, а комунизмът показва, че на невменяеми пари не трябва да се дават.

След лекото лирично отклонение се обръщам към същината на темата днес – група ентусиасти искат да върнат логото на Кока Кола на кирилица, като съберат поне 10000 фена на ето тази страница.

След събирането им ще се обърнат към Кока Кола България с молба да се направи нещо по въпроса.

Тъй като няма да съм аз, ако не се изкажа (дразнейки повечето случайно попаднали тук), то ще надраскам следните хипотетични импликация от промяната.

На масовия консуматор на Кока Кола вкусът на колата няма му стане по-добър, егото му скришно ще се вдигне от жеста на мастодонта, а носталгията в тези, които помнят, ще прелее от всички брандирани чашки след събиране на нужния брой етикети.

За мен това лого е красиво, стига да е на стъклена бутилка. На PET 2л не вярвам да стои по-добре от настоящото. Освен това, кирилизираното лого е твърде исторически натоварено. То е било нещо, което компанията е направила, за да влезе на пазара, компромис с временен статут, както личи от днешното лого.

Ако се опитаме да погледнем от страната на Кока Кола. Кирилизирането ще дойде с някакви първоначални разходи и крайно неясни бъдещи ползи. Така де, ако не го сменят няма да бъдат изхвърлени от пазара, така че що да се напъват. Най-логичният вариант е направата на ограничени серии около 24-ти май всяка година и това е. За постоянно не ми се струва оправдано.

Но за да се случи някаква промяна, трябва критична маса. Така че, който му се прииска може да удари едно рамо на каузата, пък не щеш ли, вземе да се случи нещо. Натискането на бутона Like е все още безплатно. Аз ще чакам бутона Nautral.

Ана Динкова: Понеделнишки

$
0
0

Значи официално имам пристрастяване към Polyvore! И си правя сетове, като тези в списанията – супер забава, все едно съм на 15 и половина.

rain

И да, знам, че трябва вместо да цъкам сетове да снимам какво нося аз, с какво съм облечена днес, какво ново съм си купила, изпила, изяла и т.н. обаче не се получава – още съм по пижама и жуля поредното кафе. Днес ще е така – имам да се възстановявам от дълъг уикенд и от безсънна нощ прекарана в четене.

Така че – добро утро! И въпреки дъждовното време – не пропускайте да се усмихвате и да бъдете мили с околните.
А аз обещавам, че ще произведа и нещо по-смислено днес – малко по-късно ще ви разкажа за сътрудничеството ми с Microsoft и представянето на Office 365 Home Premium edition.

снимка: anadinkova.polyvore

Ивайло Борисов: Машината на времето

$
0
0

холидейка 2013

Изведнъж се почувствах харабийската 20 години по-назад, когато холидейките за сефте заляха пазара и бяха заместител на 1-2 дневни хранения на фона на задълбочаващата се оскудация. Само че тогава производителят им все още се казваше Ulker. Което по много начини говори за цикличностите в живота и колко всъщност зле са нещата в света. В един по-локален план, толкова скапани и психясали хора по улиците не бях виждал от времето на първите холидейки насам. Не знам дали сте забелязали поголовната деградация в последната година. При следващия цикъл, в който видите холидейки в магазините, ще знаете, че може и по-зле от предишния.

Стойчо Димитров: Хирокития (Кипър)

$
0
0
По пътя за карнавала в Лимасол Юлия ще спре да ни покаже едно от най-древните селища в Кипър и в света. Приятно четене: 

Хирокития (Кипър)

  Началото на постите  преди Великден по традиция се отбелязва с веселие и карнавал, съпътствани с големи дози ядене и пиене, като тук в Кипър най-голям и зрелищен е този в град Лимасол. В неделя сутрин около 9 и 30 тръгваме, за да видим така да се каже събитието на годината и как то е повлияно от икономическата криза, която не подмина и Република Кипър. Насочваме се към югоизточния изход на столицата и продължаваме по магистралата Никозия-Лимасол. Няма никаква вероятност да се отклоните от пътя, защото табелите са в излишък и няма как да се объркате. Пътувайки по магистралата, споделихме със шофьора на групата, че ще пристигнем доста рано и шествието едва ли ще е започнало и тогава той предложи да се посетим  

Хирокития,

  което ни е по път. Съгласихме се без много да му мислим, въпреки че не знаехме какво точно е това място и след около 40 минути се озовахме в красивото селце. Отбивката за което също е невъзможно да пропуснете, отбелязвам това, защото в България много често ми се е случвало да се връщам, защото табелата или липсва или е сложена точно на отбвиката и нямаш време да реагираш, или защото не се вижда добре и т.н. Има доста обширен и удобен паркинг.

Карта на Кипър

Хирокития е най-добре запазеното праисторическо селище в Кипър,

което датира от 7000г.пр.н.е. От 1998 е в  Списъка на световното културно и природно наследство от ЮНЕСКО. Разкопките започват през 1934г. от  кипърския археолог Порфирио Дикео.В продължение на 10 години се правят различни дейности и откритията се публикуват в “Journal of Hellenic Studies”. Усилена работа е имало и в началото на 1970г, но е прекъсната поради Турското нашествие в Кипър. По-късно през 1976 се осъществяват нови разкопки от френска група под ръководството на Alain Le Brun.

 Тази информация аз разбира се научих по-късно, но слизайки от автобуса разбрах, че това място е от голямо значение, щом като е част от ЮНЕСКО. Въпреки почивния ден и хубавото мартенско време, посетители липсваха, което означаваше че можеш спокойно да разгледаш, да се любуваш и  да се снимаш без в кадъра да си хванал и някой непознат турист (изглежда котката реши да изиграе тази роля ;)

Пейка – Хирокития, Кипър

 Хирокития, Кипър

 

Показахме студентските си карти и се запътихме към тези така симпатично изглеждащи къщички. Честно казано от далеч имах чувството че са като картонени гъбки, но приближавайки се, усещаш чара ми. Мястото е спокойно, чисто и много много зелено, а пухкавите бели облачета просто запълваха пейзажа. Подробните информационни табла (на гръцки, английски и френски) ни дадоха много ясна представа къде всъщност се намираме. Споделям и с вас:

[geo_mashup_map]

[geo_mashup_location_info]

„Селището е построено на стръмната напречна стена на хълм, намиращ се на западния бряг на река Марониу на 6км разстояние от морето. Представлява един от най-внушителните примери за ранно заселване на острова.

Хирокития, Кипър

Обитателите на Хирокития

са живеели в овални постройки от които е запазена само долната част, която е от камък. Стените са били от кал, слама и камъни. Покривите са били плоски и изградени от дърво, клони, слама и пръст. Външният им диаметър е между 2, 30м до 9,20м, а вътрешният от 1,40м до 4,80  м. В центъра на постройката се е палело огнище. Заради високо изградения праг, археолозите смятат че постройките са служели и за подслон при наводнения.  Археологическите находки показват, че селището е представлявало множество такива постройки,  които са били разположени около един малък двор в центъра, където се е намирала мелница за смилане на жито.

Погребвали са мъртвите в ями във вътрешността на постройките,

те се запълвали с пръст и са се покривали със слой кал, като по този начин са възстановявали настилката. Гробовете са били индивидуални, мъртвите са поставяни обикновено на дясната си страна. Както в женските, така и в мъжките гробове са поставяни каменни съдове. Друг погребален обичай бил поставянето на необработен или неиздялан камък върху тялото на мъртвия. Вярвали са че по този начин ще попречат на мъртвия да се завърне в света на живите. От откритите скелети стигаме до извода, че жителите са били ниски (около 1.60см мъжете и около 1.50 жените) и умирали на възраст между 25-40години. В повечето случаи са поставяли и предмети от ежедневието, например каменни съдове, огърлици направени от морски черупки, също така и каменни мъниста”. Цялата атмосфера те предразполага да се върнеш години назад и да си представиш как всъщност е изглеждало мястото и какво е било ежедневието на обитателите.

Хирокития, Кипър

 

Хирокития, Кипър

Хирокития, Кипър

Хирокития, Кипър

Хирокития, Кипър

„Жителите са се изхранвали от лов, земеделие, животновъдство, събиране на диви плодове. Предметите с които са си служили са били изработени най-вече от камъни. Намерени са също така много каменни съдове и идоли, които в повечето случаи имат човешки вид.

Селището в Хирокитиа, както и други селища от тази епоха са напуснати внезапно

С течение на времето на това място са се заселили други през новокаменната епоха, когато вече човекът е открил керамичната техника (5000-3900г.п.н.е). От този период за жалост не е успяло да се запази нищо”. В желанието си това място да стане по-разбираемо за посетителя (това със сигурност са постигнали), но също и за запазване на древното селище, Археологическият отдел решава да пресъздаде 5 кръгли постройки. Използвани са традиционни материали и строителни техники. Във вътрешността на постройките са поставени автентични предмети от тогавашната епоха.

Хирокития, Кипър

 

Изкачвайки се по една стръмна, но обезопасена пътека с много маслинови дръвчета около нея, се открива красив изглед на местността. Също от тук добре се вижда коя част от постройката се е запазила до днес.

Хирокития, Кипър

А така изглежда от птичи поглед. След около час разглеждане на комплекса и вече знаещи нещо повече за историята на острова е време да се върнем в реалността и да се отправим към крайната цел за днес…

Хирокития, Кипър

Автор: Юлиана Михайлова

Снимки: авторът

Други разкази, свързани с Кипър – на картата:КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ :)

Невена Гюрова: Андрей Коротаев - Социальная эволюция: факторы, закономерности, тенденции

$
0
0
Ревюто е на руски, защото книгата е на руски и нечетящите руски да не си губят времето да четат. Това, че е на руски, съвсем не значи, че методологията има каквото и да е общо с марксизма :-) Авторът е един от създателите на клиодинамиката - сравнително нова мултидисциплинарна област, фокусирана върху математическото моделиране на историческата динамика. Което обаче не значи, че всички книги на всички учени от тази школа задължително са изпълнени с математика. В тази специално няма и милиграмче математика :-)

Андрей Коротаев - Социальная эволюция: факторы, закономерности, тенденции


Издательство: "Восточная литература"РАН
Год: 2003
Страниц: 287
Формат: PDF
Размер: 2,16 МБ
Качество: хорошее, текст распознан
Язык: русский

Книга российского демографа, социолога, историка, экономиста, футуролога, исламоведа, одного из основоположников клиодинамики, Андрея Витальевича Коротаева посвящена разработке оригинальной теории социокультурной эволюции. Эта теория исходит из того, что имеет смысл говорить не о линиях эволюции, а о непрерывном эволюционном поле. При этом в рамках этого поля мы вовсе не наблюдаем такой ситуации, при которой движение в любом направлении возможно в равной степени. Движение в некоторых направлениях в его рамках оказывается в принципе невозможным, в то время как движение в одном направлении будет менее вероятным, чем в другом.

Ако искате повече подробности и евентуално да я свалите ---> Содержание и даунлоад

Кариери: Не се оставяйте на чуждите стереотипи и рамки

$
0
0

"Пет минути със..."Евгения Пеева, изпълнителен директор на организацията "Заедно в час".

Аз чета... за вас и с вас: „Сестри Палавееви” - измамените камилчета на социалистическия реализъм

$
0
0

„Партизански роман?! Хм, нещо му е станало на Алек Попов”, вероятно са си казали много хора. От плашещите разкази, през съвременните романи, та чак и книга за „героичните подвизи” на две близначки „в бурята на историята”, каквато е именно „Сестри Палавееви”. Всъщност, защо не - всяко време рано или късно трябва да бъде осъзнато. А за партизаните у нас скоро не се е писало нищо художествено, не и след официалния край на нуждата от пропаганда.

В началото на 40-те две близначки от буржоазно семейство, чиито баща е търговец на кожи (който явно дере кожите на бедните пролетарии), решават да се присъединят към „праведната” страна на борбата и да се опълчат срещу капиталистическото и фашисткото зло. Затова изрисуват портрета на Царя на централното стълбище на училището си и „хващат гората”.

И тогава Алек Попов започва с всички възможни средства да осмива онзи период, замесвайки амалгамичка от приключения и идеологически дискусии. И там, някъде в спора, се ражда... смехът. Въпреки че изобщо не е смешно, разбира се, но човешките идеали са някак неприкосновени и нямаме право да се сърдим на никого. В крайна сметка си става ясно кой какво и най-вече кой кого (макар че идеята за сменяне на имената между двете главни героини е директен и звучен шамар върху насилственото заличаване на личността в соц обществото). Идеалите са изоставени на заден план, защото суровостта на реалността ти завира шашка динамит... и те оставя да висиш като комиксов герой в много лоша соц-анимация. Така де, на война като на война.

Определено трябва да кажа, че съм с противоречиви чувства. И не защото книгата е слаба - напротив, интригуваща и динамична е, образите се развиват постепенно, а обратите са невероятно яки. А просто защото някъде в моята глава светва лампичка, че сатирата се прави индиректно, осмиването не трябва да е с лесно различими похвати. Такава ми беше болката и с „Кастинг за месия”на Петър Делчев.

Обаче... иде лято. Ще имате много време за плаж. И точно докато се чудите коя книга да подхванете, така че да не ви напряга много, се сетете за „Сестри Палавееви в бурята на историята”, която освен усещането за истински приключенски роман, ще остави в съзнанието ви и горчив спомен за едни лоши неща, които не е хубаво да се случват отново. Приемете тази книга като ехо от една лоша синоптична прогноза за бурята на историята и се посмейте заедно със самата история.

Ревю за книгата и при Христо в "Книголандия"

Вземи тази книга с отстъпка!





Мартин Попов: Онлайн рекламата през 2012 в цифри

$
0
0

2012-та отдавна си отиде, но така и не остана време за задължителната равносметка. С известно закъснение, теглихме чертата и ето ги резултатите…

Като цяло може да кажем, че изпратихме една вълнуваща и успешна година. Видяха се много оригинални и професионално планирани кампании, с фокус над потребителя, интересни фейсбук приложения, мобилни кампании и иновативни формати. Какво се случва след клика за нас си остава загадка, тъй като не разполагаме с данни за чужди кампании. Изобщо, отчетохме една успешна година – поредна година на растеж за онлайн бранша. Това потвърждава долната графика, на която виждаме броят на кампаниите, засечени през 2012 г. (общо 1149 спрямо 877 през 2011 г.) чрез услугата си онлайн медиа мониторинг. Данните обхващат Premium рекламата в над 130 водещи сайта. Както се вижда, най-сериозен е трендът на фармацевтичните компании, където ръстът достига 77%. Следват обичайните заподозрени – финансовите институции, търговците (в това число търговските вериги и търговци на дребно) и услугите.

Що се отнася до най-предпочитаните рекламни форми, забелязва се сериозен ръст в употребата на по-скъпи, но ефективни формати като branding, half-page, megaboard и rich media, което може само да ни радва. И все пак намираме, че има още много какво да се желае в тази насока. Защото е важна не само рекламната форма, в която ще облечем посланието си, но и самият подход към потребителя. А за съжаление, все още попадаме на floating и др. Rich Media формати без фиксирана честота, онлайн видеа със звук (не по поизкване от страна на посетителя), имитации на pause бутони, водещи към ландинг-пейдж на рекламодателя и пр. Изобщо има какво още да се желае в посока по-приятелски подход към посетителя. Но да минем нататък.

Напълно логично, предвид Европейското първенство по футбол и Олимпийските игри в Лондон, месеците Май и Юни се оказаха доста активни за рекламодателите от всички сектори, като в определени уеб сайтове дори имаше недостиг на рекламен инвентар. Иначе по неписано правило, най-висока активност беше засечена в месеците преди празниците Ноември и Декември, както се вижда на долната графика:

В обобщение, през 2012 г. се случиха много и най-интересни неща. Някои ни харесаха повече, други по-малко. Харесаха ни креативните кампании, както и фактът, че все повече клиенти на Interactive Share заложиха на измерими цели, разбраха необходимостта от специално изработени за целите на кампаниите си landing pages, оказаха ни пълен support. И резултатите не закъсняха. Показателен е фактът, че от общо 6 номинации за конкурса Бг-сайт, с 4 проекта се наредихме сред победителите. Това са Smirnoff Cocktailsи Ела на оглед, с които спечелихме респективно 1-во и 3-то място в категорията цялостна онлайн камапния. Let Your Body Driveи Създай Jivaeri Ципуро, пък ни донесоха 2-ро и 3-то място в категорията App. И най-важното – клиентите останаха доволни.

Сред положителните неща, не може да не отчетем и ръстът до близо 7 % (по данни на IAB Bulgaria при около 4% за 2011) в общия медиен микс. Отделен e въпросът доколко тези 7% са оптимални, при положение, че редица изследвания показват, че алокирането на 10-15% от общия медиен микс онлайн повишава от 2 до 6 пъти познаваемостта на марката и готовността за покупка. В тази насока, не можем да не попитаме защо Интернет остава на дъното по рекламни постъпления, след като със своите 16 часа средноседмичен престой (по представителни данни на MediaScope), отдавна е изпреварил и вестниците, и списанията и радиото взети заедно. Но да завършим оптимистично. Важен е трендът. И търпението! А ние ги имаме в излишък.

Никола Балов: Samsung Galaxy Win е дроид от среден клас с 4.7"дисплей

$
0
0
Samsung Galaxy Win е дроид от среден клас с 4.7

Samsung обяви официално смартфона Galaxy Win, за който вече знаем, че ще се предлага и извън Китай, както се очакваше първоначално. Устройството е дроид от среден клас с Jelly Bean и сравнително голям екран, а цената вероятно ще е достъпна за повече потребители. 

Samsung Galaxy Win разполага с 4.7" WVGA екран, което означава ниска гъстота на пикселите от 199 ppi, но това със сигурност ще се отрази и върху цената му. Моделът има двуядрен процесор на 1.2 GHz, 1 GB RAM, 8 GB вградена памет и microSD слот, а камерата е 5 МР с HD видеозапис и VGA отпред. 

Телефонът използва батерия с капацитет 2000 mAh, тежи 144 грама и е тънък малко под 10 мм. 

Galaxy Win ще излезе на пазара във версия с един и два SIM слота, а цветовете на корпуса ще са сив и бял. Все още нямаме точна цена и дата за премиерата, но ще ви държа в течение. 

Горичка.bg: МВФ: да спрем субсидиите за енергия, за да спрем климатичните изменения

$
0
0
На места по света държавите харчат повече за субсидии, отколкото за здравеопазване и образование, се казва в доклада, наречен Реформа на енергийните субсидии. Фото: МВФ

На места по света държавите харчат повече за субсидии за енергия, отколкото за здравеопазване и образование, се казва в доклада, наречен Реформа на енергийните субсидии. Фото: МВФ

В скорошно изследване, Международният валутен фонд твърди, че глобалните субсидии за енергия възлизат на 1,9 $ трилиона. Същият недолюбван от някои популисти, но безспорно авторитетен орган смята, че ако бъдат отрязани тези субсидии ще има много повече ползи отколкото загуби. На обикновения човек, разбира се му е трудно да възприеме тези “много повече ползи”, понеже имат абстрактен характер – икономически растеж или намалени вредни емисии са думи, които не пълнят хладилник. По-скъпата енергия от друга страна е болезнен проблем, особено при нас, особено в момента.

Ако излезем обаче от локалното, в което сме се втренчили и погледнем малко по-далеч от носа си, можем да стигнем до някои изводи. Например – спирането на субсидиите (почти 500 милиарда изразходвана от правителствата суха пара за понижаване на цената на “фосилните горива”) ще освободи ресурс за инвестиране в изследователска дейност. Нещо повече – виждайки, че този тип енергия е финансово неизгодна, самите компании ще имат мотивация да инвестират в алтернативни технологии. Отделно според изчисленията на МВФ (а те ако не друго, то поне умеят да смятат), икономисването на тези субсидии (2,5 % от световния БВП), ще е равнозначно на 4,2 милиарда тона парникови газове ПО-МАЛКО в атмосферата. И накрая, не трябва да забравяме, че субсидиите, които имат за цел уж да намалят цената за потребителите, реално правят друго. От това намаление, по закона за всеобщата гадост, се възползват най-вече един малък процент богати. На практика субсидиите увеличават разликата между богатите и бедните, а това както и да го погледнем си е по-голям проблем и от цената на тока, особено при нас, особено в момента.

повече на TRIPLE PUNDIT

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>