Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Антон Терзиев, movies.bg: Open Hearts

$
0
0
Open Hearts

Лекарят Нийлс (Мадс Микелсен) напуска семейство с три деца за да е с два пъти по-младата Сесил (Соня Рихтер), докато приятелят й (Николай Каас) лежи парализиран в неговата болница, след инцидент причинен от съпругата на Нийлс.
Вярна на веруюто – Харесвам пълнокръвните човешки същества и техните житейски проблеми ми се струват най-съществени (казано по повод новия й  In a Better World), Сузане Биер проследява щетите, които една с нищо оригинална злополука причинява отвъд очевидното, поставяйки емоционалните тежести на везна с физическото страдание.

Open Hearts натрапчиво спазва доста от правилата на Догма 95, включително термокам, но е повече от формалистично упражнение. Темата е за отговорността, която носим към чувствата си. Плитки, дълбоки, подарък за един, предателство за друг, чувства противопоставени на лоялността към партньора, към родителския дълг. Изпитание, в което първопричините са субективни и неясни, а последствията са банално реални и болят.


Васил Колев: HackFMI 3 – представянето на отборите

$
0
0

И така, да напиша за представянето на отборите, което продължи 6-7 часа (издържани само заради няколкото чаши Lagavulin).

(списък на отборитеи source код)

Отбор 1 – FMI free time (отборът се състоеше само от един човек – Атанас Керезов, който в момента ми е на върха на класацията за дразнещи хора). Беше започнал система, която да може да се ползва за уговаряне на време за посещение на администрацията (като системата на КАТ), но не беше стигнал до никъде.

Отбор 2 – Old school – бяха написали система за тези, които могат да получават стипендии, да си попълнят данните и да могат да следят къде са в класирането. Не можах да си задам въпросите, че бързо ги изгониха, но се зачудих колко лесно ще е някой да смени IBAN-ите, които се подават, и да получи на хората стипендиите.

Отбор 3 – voltron – тук ми се губи и бележките не казват много, беше някаква система за дарения и следенето на развитието на кампаниите.

Отбор 4 – hackfmi_se – отбелязал съм, че са имали ужасна презентация. WordPress plugin, който да помага на за документите на докторантите, който и се оторизира през СУСИ (което прозвуча като перфектния backdoor да се събират user-и и пароли и да се използват за системата на втория отбор да се сменят IBAN-и).

Отбор 5 – noex1t – plugin за chrome, който може да разпознае encoding-а на даден текст и да го визуализира както трябва да е. Това беше една от малкото сериозни теоретични разработки – ползва речников метод, и може да разпознава дори прекодиран през две кодировки текст (например UTF8, закаран до cp1251 и после пак до UTF8). За това ползваше външен service (за което аз го питах дали не е privacy concern, хората да си пращат части от личната кореспонденция на трети лица, и той отговори, че за до две прекодирания може да го прави от plugin-а и няма да се налага). Човекът до мен имаше въпрос, който не успя да зададе, дали ако има текст на два езика в подаденото нещо, няма да се обърка системата.

Отбор 6 – hack Bulgaria, в който беше и Радорадо – бяха разработили интересна идея, API, чрез което може да се събират задачи (да речем по програмиране) и от тях да се генерират контролни. Към тях имаше мета-данни, та да може да се направи приложение, което приема отговорите и ги проверява. Изглеждаше доста добро и удобно, интересно дали ще намери приложение.

Отбор 7 – СМГ11 (хора от СМГ, 11-ти клас :) ) бяха направили система, която даваше възможност на кандидат-студентите на едно място да видят и сравнят различни специалности в различни университети, доколкото биха им били интересни/полезни. Имаха и система за рейтинги, т.е. можеше да се отбелязва коя специалност е хубава и коя не (по няколко признака). Цялото нещо беше работещо и това беше отбора, за който гласувах с 3 точки.
Питах ги как решават следния проблем – решавам, че някоя специалност е много трудна за влизане, та пускам един ботнет да гласува против нея усилено, хората виждат, че е с нисък рейтинг и се отказват да кандидатстват, което ми дава доста по-голям шанс. Нямаха решение, но ако я пуснат, с удоволствие ще се включа с нещо. Не ми се мисли колко ще ги мразят някои ВУЗ-ове…

Отбор 8 – VPR (на които бях ментор) – бяха направили система за помощ с бърз response, т.е. хората казват “трябва ми помощ за едно контролно утре”, дават краен срок, да речем половин час, след което чакат някой да влезе в системата, да хареса въпроса им и да се свържат. Системата им предлага свързване по някакъв chat в реално време (планираха да направят и видео/аудио разговори, но не им е стигнало времето), както и търсене по тагове на търсещи.
Демонстрираха работеща система, въпреки проблемите с internet-а.

Отбор 9 – full metal team – бяха едно количество деца от ТУЕС, които даже в началото в представянето си доста добре се избъзикаха с всички фирми, които се бяха представили (“имаме много офиси, навсякъде по света…”). За съжаление така и не схванах какво им прави системата, и съм си отбелязал да ги питам, но не стигнах до там.

Отбор 10 – #чичковитечервенотиквениковчета – бяха реализирали една идея по задание от реална организация, сайт за дистрибуция на книги. В общи линии има вариант да се задава търсещите организации (детски домове например) какво търсят, или някой да каже “ей-тука имам тия книги”, или “имам два кашона, дето искам да се отърва от тях” (т.е. конкретно моят случай :) ), и системата да се погрижи да свърже който с когото трябва и да улесни организирането на пренасянето. Ще чакам да кажат къде ще е deploy-ната и ще ги ползвам с удоволствие…

Отбор 11 – Едногор – пак хора от ТУЕС, в общи линии опростен web клиент за youtube, който да може да се ползва и на по-слаби машини. Филтрира реклами, всякаквите глупости от страни и показва само заглавие и самото клипче. Няма и autocomplete (за което хората питаха).
На въпроса “ако си сменят api-то, така че тоя клиент да не работи, т.е. ако тръгнат да го спират той какво ще направи” отговорът беше “това отне ден и половина да се напише, за следващото ще е пак толкова” (и цялата зала ръкопляска).

Отбор 12 – ПодайМонстъраТам – търсачка за къде може да се спортува, в общи линии overlay на карта и географско търсене или такова по думи. Данните вътре те си ги въвеждаха/минаваха някаква модерация.

Отбор 13 – ДГ – беше система за организиране на дарения, базирана на wordpress. Идеята им беше хората през сайта да се уговарят, и даващите получаваха код, чрез който да си изпратят исканите неща. Имаха няколко метода за транспорт.
Питах ги тоя код, който се ползва как го генерират и могат ли 1) да го опростят или 2) да сложат в него някакъв error correction, понеже хората доста грешат, когато преписват.

Отбор 14 – recaro (бях им ментор) в общи линии имаха да решават traveling salesman проблема, но това, което показаха беше най-вече хардуер, който се връзва в колата и показва на шофьора какво има да разтовари, както и праща нагоре колко му е пълен резервоара, така да може от централната система да се следи какво се случва и да се праща към бензиностанция.
Имат възможност да вържат системата към CAN bus-а в колата, както и да сложат сензор в резервоара (ако е много стара), иначе частта в колата беше правена/писана с някакъв PIC18. Като цяло беше недовършен проекта и ми се стори леко странен.

Последва почивка за торта, оправяне на звука, няколко глътки уиски и леко разтъпкване.

Отбор 15 – madeinbg – търсачка за продукти, правени в България. Пак стандартна снабдителна задача, производителите попълват, хората търсят, като има и някакви chat-ове вътре, с които хората могат да задават някакви въпроси и т.н.

Отбор 16 – УТ (обратното на ТУ, понеже са от там) – модулна платформа за всякакви приложения, свързани с благотворителност, заедно с едно примерно, за размяна на дрехи. Питах ги какво им е API-то и как може да се пише нов модул, казаха, че още не е документирано.

Отбор 17 – оркестър без име – бяха направили система за отбелязване по карта на интересни събития, които се случват в момента, например улични музиканти. Даваха възможност да се правят снимки (и в бъдеще – клипчета) и да се качват заедно със събитието, като нямаха идеята за live streaming. Цялото нещо беше хибридно мобилно приложение (т.е. html и js), което беше още по-учудващо (повечето такива неща работят с огромен зор).
За да го демонстрират, си доведоха един младеж с китара на сцената да посвири и да го снимат и качат. Това си беше малко hack в/у журито, нещо от типа на замайване с bells and whistles, и май мина, щото доста хора гласуваха за тях и спечелиха втора награда.

Отбор 18 – Осем – мобилно приложение за дарителски sms-и (които и спечелиха първа награда) – в общи линии агрегатор на всички съществуващи кампании в телефона, като те събират на едно място базата и тя се пресипва на телефона и човек може да си гласува за каквото си хареса (дори да няма internet, така и така гласуването е със sms-и). Оказа се, че на всяка проверка си точат целите данни наново, та ми се искаше да намеря време да им дам идеи как може да си организират синхронизиране само на промените и да пестят доста трафик на потребителите (текущата им база е около 4MB).

Отбор 19 – панда (на които бях ментор) – бяха направили благотворителна система за продаване на content. Създателя на съдържанието го качва, описва го, системата генерира thumb-ове и т.н., след което казва и за кои каузи да отиват парите от продажбите. Имаха реализирани и плащания през един payment процесор.
Имаше въпроси дали пазят кредитни карти (щото се въвеждат на техния сайт) – не, дали правят обработката на content-а в отделен процес/с друг user id – могат, въпрос на deployment, и дали става ясно какви са таксите и къде отиват – може да се expose-не.
Най-учудващото беше, че наистина са успели да го сглобят за два дни, може би трябваше да спечелят повече от трето място :) (вероятно им помогна, че няколко човека от екипа си работят професионално и пишат сериозно)

Отбор 20 – план бе – бяха направили нещо като kickstarter за благотворителност, като интересната част към него беше, че може да се дари обещание за нещо. Идеята на обещанието е, аз казвам – ако някой дари X лева, аз ще му направя курс по програмиране, Александър Тодоров ще му сготви конски кюфтета или нещо такова. Идеята е доста ценна, надявам се да се появи някъде.

Отбор 21 – el romantico, на които бях ментор и които в петък имаха 4 идеи, в събота работеха по пета – бяха направили система за намиране на курсове (т.е. пак снабдителния проблем). Дава се възможност някой да предложи курс, да даде минимален брой хора, които да дойдат, и останалите да се записват. Системата им работеше :) Питахме ги дали имат филтриране по географска локация – казаха, че са го махнали, и нямат също така идея дали курсът в крайна сметка се случва или не.

Отбор 22 – RQ – бяха написали система за резервации в ресторанти и подобни заведения (и не беше ясно дали това има много връзка с благотворителната тематика на hackaton-а). Собствениците на заведения можеха да качват архитектурни скици на заведението си и да обработват заявки за резервации, като поставят хората на определени места. Скиците се работеха като bitmap-и, и резервациите се маркираха просто с правоъгълници, т.е. нямаше анализ и разпознаване на картинки, но бяха докарали пълна работеща система. Нямаха и автоматично разполагане на резервации. Имаха допълнителни бележки към всяка резервация, като metadata как да се разположат хората.

Отбор 23 – парчетата – бяха направили система за следене на заетостта на залите в университета, в общи линии улеснител на учебния отдел, който и работеше. Интересно дали вече няма нещо такова.

Отбор 24 – 42 (на които бях ментор) бяха направили визуализатор на произволни данни в/у карта чрез csv файлове. Ползваха за основа OpenStreetMap. Питахме дали може да комбинират няколко вида данни или да изобразяват функция от два вида (например брой училища на глава от населението за даден регион), нямаха го.
(те имаха доста по-мащабна идея, но явно не бяха успели да я доработят)

Отбор 25 – супер герои – бяха направили “мобилен app за доброта”, в общи линии като контролния дисплей на някой супер герой. Хората подават заявка за помощ през някакъв вариант на приложението, след което всеки докато си върви по улицата може да види къде наблизо има някакви проблеми и да се включи, ако иска. Примерът, който бяха дали е как можем да видим, че някой има проблеми с компютъра и е от нашия вход, и да идем да помогнем.
Планираха да сложат ACK за всеки, който е реших да иде да решава даден проблем, за да не се получава slashdot-ване на някой проблем.
Нямаха добро решение за случая ако някой използваше системата като honeypot, т.е. или да примамва хора, или да гледа къде има пострадали хора и да ходи да лешоядства – казаха, че оставят решението за пускане на заявка за помощ на самите крайни потребители.
Не беше съвсем ясно и какъв точно е target-а на приложението.
(работеше)

Отбор 26 – infinity – бяха написали система за регистрация на басове (облози, не музикалните инструменти, както си помислих в първия момент). В нея просто едната страна описва баса, другата го приема, и чрез системата си го помнят. Питахме ги дали не ги хваща закона за хазарта (което е доста вероятно, и не знаеха), и дали има вече такива приложения (май има, те не знаеха).

Отбор 27 – repl5 (бях им ментор) – бяха направили система за генериране на тестове (от тия, дето печатаме, за да изпитваме студентите). Един от менторите им беше помогнал с написването на разпознаването на изображения, за да може да се проверяват по-лесно тестовете.
Имаше бая въпроси към тях: как валидират генерираните тестове, т.е. как знаят, че не са повторили въпрос, или отговор (щото това винаги е бил първия бъг на всичките генератори, които съм виждал) – ще си напишат тестове към алгоритъма; възможност за повече от един верен отговор – имат; схемата им с табличката за попълване на факултетния номер (5 реда с числата от 0 до 9, и човек на всеки ред отбелязва поредната си цифра от факултетния номер) беше лесна за объркване – имат и друга; какво става, когато човек си коригира отговор на листа – разпознаването би трябвало да се справи (това не го вярвам).
Ще е хубаво най-накрая да има унифицирана система за това, но не е ясно дали ще е тази (иначе работи като приложение директно в browser-а на потребителя, само на javascript и генерира pdf-и, т.е. е доста portable, за разлика от много други, дето сме правили).

Отбор 28 – бащата на Кнут Хамсун (проверих в wikipedia, Педер Педерсен) – бяха направили проста система с QR кодове за информация за статуите из ФМИ, на кого са, какво е направил и т.н..
Оказа се, че те пишат в QR-а директно URL (а самия QR е на лист, залепен за статуята), което значи, че ако подменя листа с някакво друго url, хората ще отварят него. Решението им за в бъдеще е, че ако QR кодът е издълбан на статуята, то няма да работи номера с фалшификацията (а самия код е супер издръжлив на опити за промяна).

Отбор 29 – Оги самотния войн – беше нещо за предизвикателства/challenges, но нямам много бележки по него и не беше особено ясен (и не беше стигнал много далече, основно имаше някаква идея).

Отбор 30 – placeholder – бяха направили lock screen, който показва реклами, от които приходите по принцип да отиват за благотворителност. Единствената ми бележка е “ужасна идея”.

(приемам корекции и допълнения, сигурен съм, че имам доста грешки и пропуски)

Нели Огнянова: Съд на ЕС: Google Spain v AEPD, правото да бъдеш забравен

$
0
0

Днес Съдът на ЕС е оповестил  Решение по дело C-131/12 Google Spain SL, Google Inc./Agencia Española de Protección de Datos, Mario Costeja González.

През 2010  възникна спор между испанския орган за защита на личните данни Agencia Española de Protección de Datosи  Google Spain.  Според органа Google  трябва да заличи определени данни по искане на граждани,  компанията отказва, испанският орган  се обръща към Съда на ЕСс преюдициално запитване.

Отправените до Съда въпроси попадат в три категории.

  • Първата група от въпроси се отнася до териториалното приложно полена правилата на Съюза относно защитата на личните данни.
  • Втората се занимава с въпросите, свързани с правното положение на доставчик на услуги за търсене в интернет с оглед на Директивата и по-специално с оглед на нейнотоприложно поле.
  • Третата се отнася до т.нар.  право да бъдеш забравен и въпроса дали съответните физически лица могат да изискат да не се предоставя достъп чрез търсачка до някои или до всички резултати от търсенето, които са свързани с тях.
  • Независимо от отговорите на предходните въпроси трябва ли да се приложи [Директивата] с оглед на член 8 от [Хартата] в държавата, където се намира центърът на тежестта на конфликта и е възможна по-ефикасна защита на правата на гражданите на Европейския съюз?

Както посочи в заключението си Генералният адвокат (ГА)

всички тези въпроси, които повдигат и важни аспекти във връзка със защитата на основни права, са нови за Съда.Настоящото дело изглежда е първото, по което от Съда се иска да тълкува Директивата по отношение на търсачките в интернет — това е очевидно съществен въпрос пред националните органи за защита на личните данни и съдилищата на държавите членки.

Във връзка с настоящото преюдициално запитване е от значение фактът, че през 1990 г., когато Комисията внася предложението си за Директивата, интернет в съвременния си смисъл на световна мрежа не е съществувал, нито е имало търсачки. Когато Директивата се приема през 1995 г., интернет е в самото си начало и започват да се появяват първите елементарни търсачки, но никой не е можел да предвиди колко дълбоко това ще революционализира света. Днес почти всеки, който има на разположение смартфон или компютър може да се счита, че извършва действия в интернет, към които е възможно да се приложи Директивата.

Съдът приема, че при дейността на търсачките е налице обработванена лични данни по смисъла на директивата и търсачката е администраторна лични данни.

С автоматизираното, постоянно и систематично търсене в интернет лицето, което управлява интернет търсачка, „събира“ данни по смисъла на директивата. Лицето, което управлява интернет търсачката, „извлича“, „записва“ и „организира“ тези данни в рамките на програмите си за индексиране, преди да ги „съхрани“ на сървърите си и евентуално да ги „разкрие“ на ползвателите на търсачката и да им ги „предостави“ под формата на списъци на резултатите. Тези операции, посочени изрично и безусловно в директивата, трябва да се квалифицират като „обработване“, независимо че лицето, което управлява интернет търсачката, ги прилага и към други видове информация, които не са лични данни, без да прави разграничение. Евентуална обща дерогация от прилагането на директивата в подобна хипотеза до голяма степен би лишила тази директива от смисъл.

  • ГА в заключението си обяснява (89-90), че доставчикът не е администратор (с едно изключение 91-93):

доставчикът на услуги за търсене в интернет не може нито фактически, нито юридически да изпълни задълженията на администратор, предвидени в членове 6, 7 и 8 от Директивата, във връзка с личните данни на изходни уеб страници, хоствани на сървъри на трети лица. Следователно разумното тълкуване на Директивата изисква доставчикът на услуги по принцип да не бъде считан за администратор. Противното мнение би довело до несъвместимост на търсачките в интернет със законодателството на ЕС, което според мен е абсурден извод. По-специално, ако доставчиците на услуги за търсене в интернет бъдат счетени за администратори на лични данни на изходни уеб страници на трети лица и ако на тези страници се съдържат „специални категории от данни“ по смисъла на член 8 от Директивата (например лични данни, разкриващи политически идеи или религиозни убеждения или свързани със здравословното състояние или половия живот на физически лица), дейността на доставчика на услуги за търсене в интернет автоматично би станала незаконнапри неспазване на предвидените в този член строги условия за обработване на такива данни.

Съдът приема, че лицето, което управлява интернет търсачката, е администратор на обработването на тези данни по смисъла на директивата, тъй като това лице определя целите и средства на посоченото обработване. В това отношение Съдът отбелязва, че доколкото дейността на интернет търсачка се добавя към дейността на издателите на уебсайтове и може да засегне в значителна степен основните права на личен живот и на защита на личните данни, лицето, което управлява търсачката, трябва да гарантира в рамките на своята отговорност, компетентност и възможности, че дейността му е в съответствие с изискванията на директивата. Само по този начин предвидените в директивата гаранции ще могат да разгърнат цялостното си действие и ще може действително да се осъществи ефикасна и пълна защита на съответните лица (и по-специално на личния им живот).

  • ГА стига до извода, че директивата не предвижда право да бъдеш забравен (111).

Съдът приема, че при определени условия търсачката  е длъжна да заличи от списъка на резултатите, който се показваслед търсене въз основа на име на лице, връзки към уебстраници, които са публикувани от трети лица и съдържат информация относно последното. Аргументация: без посочената търсачка информацията  не би могла, или само трудно би могла, да бъде обединена. По този начин потребителите на интернет могат да изградят повече или по-малко подробен профил на лицата, за които са направили търсене. От друга страна, последиците от вмешателството в правата на лицето се утежняват поради важната роля на интернет и търсачките в него в рамките на модерното общество, тъй като те придават всеобщ характер на информацията, съдържаща се в списъците на резултатите. Според Съда, предвид потенциалната тежест на подобна намеса, то не може да се обоснове единствено с икономическия интерес на лицето, което управлява интернет търсачката, при обработването на данните.

  • Естествено и ГА, и Съдът приемат, че следва да се потърси справедливо равновесие между този интерес и основните права на съответното лице, по-специално правата на зачитане на личния живот и правото на защита на личните данни.

При преценката на подобно искане, направено от съответното лице срещу обработването на данни, извършено от лицето, което управлява интернет търсачка, следва по-специално да се провери дали засегнатото лице има право въпросната информация, отнасяща се до него, да не се свързва повече с името му към настоящия момент посредством списък на резултатите, който се показва след търсене въз основа на неговото име. Ако случаят е такъв, връзките към уебстраниците, съдържащи тази информация, трябва да бъдат заличени от този списък на резултатите, освен ако не са налице конкретни причини, като ролята на посоченото лице в обществения живот, обосноваваща преобладаващ обществен интерес за достъп до въпросната информацияв рамките на подобно търсене.

Накратко, Съдът допуска възможносттаедно лице да се обърне към компания, която управлява търсачка, и да иска заличаванена   връзки към страници, а ако искането не бъде уважено – към съответния надзорен или съдебен орган. Заедно с това Съдът допуска противопоставяне на аргументаза преобладаващ обществен интерес.

Става ли правото на ЕС глобално право с действието си спрямо търсачките:  ГА обсъжда ефектите на подобен абсурден според него извод, но днешното решение на Съда изглежда стъпка именно в тази посока.

FT: Ruling to force big Google rethink: “според първите реакции на юристи решението е изумително, неочаквано и с революционен потенциал”.

Литературата Днес: „Агнес“. А ако нещо се обърка в любовта?

$
0
0

Агнес - Петер Щам

„Агнес“ е от книгите, които оставят следа, без наглед да са нещо особено.

Краткият роман, може би дори новела, на Петер Щам не блести нито с оригинална история, нито с изключителен стил на писане, нито с особена дълбочина на сюжета. Има само два персонажа оплетени в любовна история.

Запознаваме се с неуспял писател на средна възраст, който си изкарва хляба като пише специализирани книги я за локомотиви, я за пури, и с нестандартна млада дама, която познава звездите, не ползва асансьори и изглежда знае да обича.

След запознанството на двамата, както може лесно да се предположи, се разгаря и любовта. Младата Агнес обаче поисква от писателя да се върне към признанието си – и да напише история за нея. А той започва да твори… но се стига до там, че написаното вече контролира живота им.

Без да влизам в детайли ще кажа, че например писателят пише как посещават зоологическата градина, за да отидат там, или пък че гледат съзвездия по късата ѝ рокля на покрива, за да се случи това и в действителността.

А какво ще се случи, ако нещо в сюжета им се обърка?

Така първоначалната трогателна и красива любовна история малко по малко се изродява и се превръща в тежко и мъчително четиво – не само за героите, които го преживяват, но и за читателя, чиято топка в гърлото от средата на книгата започва да става все по-голяма и по-голяма.

Ужасна книга е „Агнес“ – със своите 136 страници се чете наведнъж за около 2 часа. Трудно е да се каже обаче колко отнема съвземането след това. Не я захващайте, ако нямате кураж да стигнете до края. Обещавам – ще ви е трудно.

Ако ти харесват ревютата ми, можеш безплатно да се абонираш за тях. Просто напиши името и мейла си във формата по-долу, ще получиш писмо, с което да потвърдиш абонамента си и готово – всичко ново просто ще идва при теб : )

 

Антония: Гущер на припек

Pippilota Mentolka: Сготви си люляците!

$
0
0
Преди две години, докато търсех нещо съвсем различно из разни американски блогове, попаднах на рецепта, която много ме учуди и изненада: Сироп от люляк Авторката твърдеше, че от люляците в двора си прави прекрасен сироп, по нищо неотстъпващ на бъзовия. … Има още

Никола Балов: Samsung Galaxy S5 Prime щял да излезе в средата на юни на цена около 650 евро

$
0
0
Samsung Galaxy S5 Prime щял да излезе в средата на юни на цена около 650 евро
Слуховете около т.нар. премиум версия на Galaxy S5 не спират. Нова информация от корейските медии сега твърди, че смартфонът ще…

Никола Балов: iOS 8 ще въведе възможност две приложения да разделят екрана на iPad

$
0
0
iOS 8 ще въведе възможност две приложения да разделят екрана на iPad
Една от популярните възможности на таблетите под Android и Windows 8 скоро ще се появи и за iPad. С новата…

Владимир Петков: Only God Forgives

Владимир Петков: Дзааааак

$
0
0

Дзаак

Хей, братле, да ти се намират дребни?

Йовко Ламбрев: Ratio 2014 на 24 май в София

$
0
0

На 24 май 2014 в Sofia Event Center, който се намира в огромния Paradise Center мол в София на бул. “Черни връх”, ще се случи поредното издание на форума за популярна наука Ratio. Програмата е публикувана на сайта на събитието, откъдето също могат и да се закупят билети online.

За съжаление датата не ми е удобна за да мога да присъствам, но ако искате да провокирате рационалното си мислене, да срещнете будни и интересни хора, които търсят отговори и си обясняват света чрез науката и разума си, вярвам че ще намерите доста такива там. Заобикалящата ни посредственост и неадекватната на времето и мястото образователна система за жалост се възпроизвежда мащабно в лицето на хора, които са точно по-същия начин разсинхронизирани с действителността около себе си. А модерният свят има нужда от все по-прагматични, предприемчиви и отворени към новото, експериментите и науката съзнания. Комбинативни, неограничавани от географски разстояния, необременени от предразсъдъци, закостенели разбирания или догми. Четящи, мислещи, търсещи…

Чудесно е, че у нас се случват събития като Ratio и се намират хора, които да ги сбъдват!

"Ratio 2014 на 24 май в София"е публикация от yovko in a nutshellс автор Йовко Ламбрев. Някои права запазени.

provoCAD: Няма ли кой да ги гръмне?

$
0
0

seminaria
Оригинал на снимката в. Дневник (д-р Томов)

Самозабравили се идиоти в действие си играят на строителство. Къде ми е базуката?

Никола Балов: Европейският съд иска Google да премахне резултати от търсачката си

$
0
0
Европейският съд иска Google да премахне резултати от търсачката си
От Google може да бъде поискано да премахне информация, която е "неадекватна", станала е ирелевантна или е прекалено лична за…

Блог Стара София: София преди и сега: Булевард "Витоша" 19

$
0
0

Представителното здание на Министерството на Народното просвещение, 30-те години (източник)

10 януари 1944 г. - англо-американските бомбардировки помитат и тази сграда

Поглед от булеварда към руините на "Царица Йоанна" 19

Липсващата фасада разкрива изглед към опожарена София

След войната на мястото е изградена нова постройка, снимка от наши дни


Боян Юруков: Всичко е спокойно на левия фронт

$
0
0

хомофобски хомосексуални русия предупреждение външно атаки  bylgariq

Ако пътувате в непозната държава, полезно е да погледнете напътствиятана Министерството на външните работи. Те са важни, защото често има рискове и особености на законодателството, за които не знаем.

Вчера забелязах обаче нещо интересно. Ако пътувате за Саудитска Арабия, ще прочетете това:

В Саудитска Арабия особено строго се прилагат нормите на мюсюлманското законодателство – Шариата. Изключително важно е да се зачитат мюсюлманските правила, порядки и забрани.

Забранени са демонстративните прояви на близост между двата пола на обществени места, както и отсядането в хотелите на двойки, които нямат официално сключен брачен съюз. Забранени са и строго се наказват проституирането и хомосексуализмът. В отделни случаи наказанието за неспазване на забраните може да бъде и смъртна присъда.

Тези неща би трябвало да са известни на всеки, но е добре все пак, че са разписани. Интересно е обаче, че при съветите за Русиятакъв текст изцяло липсва. Това ми се струва доста странно предвид хомофобските закони там, крайно строгото им прилагане и дори толерирането на неонацистки наказателни отряди. Напоследък темата попадна във фокуса на медиите покрай евроскептицизма и Украйна, но проблемът съществува отдавна.

Тъй като споменатите две държави налагат аналогични мерки спрямо ЛГБТ, за мен би било логично Външно да ни предупреждава за тях с еднаква тежест. Попитах ги за това и получих следния отговор:

На Интернет-страницата на МВнР, в раздел „Пътувам за…”, дирекция „Ситуационен център” периодично обновява информацията за потенциално опасни за българските граждани държави, градове, туристически и други обекти в чужбина. Към момента няма постъпили сигнали за наличие на заплаха за живота и здравето на хора с „алтернативна сексуалност” и по-специално за инциденти с български граждани, пребиваващи в Руската федерация. Във всеки конкретен случай дипломатическите и консулски представителства на Р България в Русия са в готовност да окажат необходимото съдействие и консулска защита, в рамките на своите правомощия, на българските граждани, които се обърнат към тях. С оглед безпроблемното пребиваване на територията на трети страни, в т.ч. и на Руската федерация, гражданите на Р България следва да спазват действащото законодателството в конкретната държава. За по-подробна информация относно пътувания зад граница можете винаги да се обърнете към дирекция „Ситуационен център” …

Предвид казаното до тук и примерите на хомофобски атаки от последните месеци, не бих казал, че мога да се съглася. Отговориха ми, че следят ситуацията и „към момента не е налице обоснована необходимост от отправяне на предупреждение“ към пътуващите за Русия. Докато навярно изчакват повече и по-шумни инциденти с чужденци, за мен това разминаване в описанието донякъде показва специалното отношение, което институциите ни имат към братушките.


Стойчо Димитров: Украйна на мотор, 2013 (10): Крим: Бахчисарай и Чифут кале

$
0
0

Продължаваме с обиколката из Украйна с мотора на Антон. В първата част стигнахме до Молдова, после влязохме в Украйна и през Болград стигнахме до Одеса, посетихме Катакомбите на Одеса разгледахме центъра на Одеса,  отидохме до Музея за восъчните фигури в Одеса, а така също и на руска баня,  стигнахме до Любимовка на Крим, и Балаклава и  Ялта, а за последно тръгнахме в посока Бахчисарай. Днес ще бъдем в Бахчисарай и ще разгледаме местната крепост Чифут кале.

Приятно четене:

Украйна на мотор

част десета

Крим: Бахчисарай и Чифут кале

 

 

Стигнахме в Бахчисарай към 19:30ч. Ханския дворец беше затворил и тъй като работи до 18:00ч. и го видяхме само от вънка.







На входа обаче една кака ни причака отново и предложи да ни води до скалния град Чифут Кале с джипка тип УАЗ. Цената беше 46лв за цялата джипка почудихме се и решихме да ходим, тя предложи екскурзоводски услуги срещу 30лв, но ние отказахме и завихме, че ще се возим само на горе да разгледаме.





Голям екшън снимал съм на клипчета може да ги видите по на там:



Този младеж беше дребничък и кормилото му бягаше из ръцете хаха.





Тука сме на междинна почивка и оглед на долината в която има много скални градове които са нещо като нашия Перперикон.





Следващата спирка беше един

невероятен каньон,

в който са снимани доста филми. Просто спираща дъха гледка.











Точно до каньона беше

скалният град Чифут Кале

Тука явно вече имаше лек капан защото ни чакаше един младеж на входа който събираше такса ма за какво за някакви камъни и питаме колко 10 лв на човек викаме си, а не тръгваме си като видя, че не подаваме свали на 5лв и ние се навихме.

Средневековый город-крепость Чуфут-Кале, вул. Басенка, Бакхчисарай, Крым, Украйна

 

Реално е като нашия Перперикон – ако няма кой да ти разказва кое какво е, гледаш само камъни.





















Всички снимки тук:

http://www.tonyco.net/pictures/Ukraine/Bakhchysaray_Chifut_Kale_12_06_2013/

Почна да се стъмва и потеглихме обратно на долу с джипката:



Беше пълен мрак като слезнахме долу но никой не беше пипнал моторите. Качихме се и спряхме в центъра на Бахчисарай да хапнем нещо за вечеря. Заведението много приятно с градина много хора и пак маси да ядеш легнал, имаше една свободна и Шидера предложи да легнем на нея хаха само, че с Наско не се навихме щото някак си не ми идва да ми слиза храната в тази поза и за това седнахме на нормална маса. Дойде менюто и почнахме да се чудим какво да изберем от Татарската кухня, до нас на масата седеше един човек и като ни видя какви сме се зачудили ни предложи веднага някаква странна супа и ние се съгласихме но за всеки случай поръчахме и по един шашлик.



Супата се оказа някаква уникална, едно голямо кюфте, половин огромен картоф, огромно парче месо и синя слива за капак Smile беше много вкусна Smile.



След като се навечеряхме зададох на GPS-а координатите на къмпинга Любимовкакойто беше на 30км горе долу от Бахчисарай и подпалихме на там, малко кофти, че замръкнахме но дъжда прецака работата. Прибрахме се и се метнахме на креватите, следващия ден предстоеше голям преход.

Очаквайте продължението

Автор: Антон Конакчиев

Снимки: авторът

 

Други разкази свързани с – на картата:

 

Крим

 

Други разкази свързани с – на картата:

 

Крим

Фитнес блог: 4 методики за по-изчистен корем (II част)

$
0
0

Вече е месец май, и ако още не сте започнали да чистите корема, то по-добре побързайте. След като в предната част на статиятаизяснихме силните и слабите места на класическата ударна методика за орелефяване, както и на ВМ-НВД, днес затваряме поредицата. Тук ще си говорим за въглехидратна и калорийна ротация, както и за периодични гладувания.

Модерните тренировъчни школи, фитнес гурута и нутриционисти се надпреварват да изобретяват системи на хранене, които НЕ забраняват храни. Вместо това всяка храна може да се консумира - стига да се спазват определени количества и тайминг. Звучи чудесно, нали? Е, както се досещате, не всичко е идеално. Тук трябва да изберете дали да сте дисциплинирани и прецизни като в армията, или пък... червата ви да къркорят системно и трайно.

Въглехидратна ротация с палитра от вариации

Това са средни по продължителност режими за калорийна и въглехидратна ротация на седмична основа, в комбинация с разнообразни системи за натоварване на корема и различни кардио схеми. Общото е стремежът да се поддържат ниски инсулинови нива, без това визуално да се отразява на мускулния гликоген и "венозността", т.е. изпъкването на кръвоносните съдове на атлета. За визията - това са обеми и релефност, а за функционалността - запазена силова издръжливост и поддържане на преобладващо саркоплазмена културистична мускулатура. 

Колко време отнема да се изчисти коремът с тази методика?

Това може да го сметнете, като калкулирате разликата от моментно пасивно + активно тегло спрямо същия сбор от новото тегло и нови пропорции. Напипването на "точната схема"за въртене обаче е онзи детайл, който дели сухите калкулации на калорийния баланс от желаната визия в огледалото. Колкото повече опит имате в схемата и я индивидуализирате, толкова повече ще скъсите срока за изчистване. Като цяло това е бавна и сложна система, която не допуска компромиси със загубата на мускулна маса. Препоръчвам я на "стари кучета", които си готвят сами, на "спортни  семейства"с адаптирано меню или хора, плащащи си за фитнес кухня и треньор, както и такива с много свободно време. 

Какъв тип тренировъчно натоварване се прилага към нея?

Тук тренировките могат да бъдат в сплит вариант + кардио, със или без фокус върху коремната преса или от хибриден тип - кръгови + силови + кардио и фокус. Тренировъчният обем ясно се съобразява с количествата въглехидрати, а дозите въглехидрати следхождат обемните тренировки, разпределени през няколко дни. Кросфит методиката на трениране изключително добре си пасва с подобен модел на хранене. 

Какъв тип хранене се следва по време на методиката?

Както написах по-горе, въглехидратните и калорийни зареждания СЛЕДВАТ физическото натоварване, а калориите се струпват в спадаща крива, която започва 2 часа преди и рязко намалява 8 часа след от края на тренировката. В ниско и умерено въглехидратните дни се тренира силово, с HIIT или с монотонно кардио в нисък обем. Протеиновите храни с висок инсулинов индекс се консумират приоритетно само в следтренировъчни хранения. Ако объркате последното - цялата идея за ротация става съмнителна.

В калориен дефицит ли е атлетът? Ако да, за колко дълго и колко често?

И "да", и "не". Това зависи от количеството подкожни мазнини на атлета, преди да навлезе в системата. Не е изключен вариант, при който хилав ектоморф да качва маса в коремния пояс, като "задържа"процента си на подкожни мазнини относително еднакъв, докато качва мускулна маса. Простичко казано, може 3-5 месеца да качвате активно тегло със системата и после да изчистите за 6 седмици. 

Ето повече практическа информация, подчинена на генералната идея на методиката:

Какви рискове носи методиката?

  • Преди всичко - сложна и ангажираща е. Общо взето, ежедневието ви се върти около това "какво"и "по колко"ще ядете (или си имате човек за това). И това, разбира се, във времето, когато не тренирате. 
  • Системата разчита на ритмична прекалкулация на менюто, т.е. на всеки 2 седмици (или по-често) ще променяте порции и съотношения между храни. 
  • Нито може да се "смята наум", нито да се мери "на око". Става дума за индивидуална биоматематика.
  • Липса на разбиране и знание за храната или несъобразяване с индивидуалните поносимости на човека към въглехидрати и мазнини лесно скапва всичко, а често води и до "обратен ефект".

Какви са ползите?

  • Това е система за "максимална форма"или за "максимално вкусно"и "максимално разнообразно", докато подобрявате формата си. 
  • В днешни дни много спортни модели и състезатели по фитнес и културизъм използват именно тази система. "Защо?" - ами писнало им е от варени картофи, ориз, пилешки гърди и риба тон. 

На ентусиастите в методиката - не само успех, но и добър апетит! А сега за следващата...

Методики за периодично гладуване с ударно или бавно изчистване 

Тук обединяваме различни системи за редуване на глад с калории в комбинация с разнообразни програми за развитие на корема "със"или "без"кардио.

Колко време отнема да се изчисти корема с тази методика?

Това може да е както най-бързата (4 седмици), така и относително бавна система за орелефяване (година). Всичко зависи от това какъв седмичен и месечен калориен дефицит сте склонни да поддържате с прием на храна и гладни периоди, спрямо това колко спорт включвате. Естествените мезоморфи, ендо-мезо и мезо-ендоморфи извличат максимална полза от подобна методика, тъй като по-трудно губят мускулна маса. 

Какъв тип тренировъчно натоварване се прилага към нея?

Обикновено 3 до 7 часа спорт седмично са достатъчни. Разковничето на системата е в пасивното сваляне на тегло, заради увеличен и изкуствено "ненамаляващ"енергоразход в покой в продължение на дълги часове калориен дефицит (без храна) в катаболна фаза. В тези периоди без секреция на хормони, свързани със стимули за поддържане на мастната тъкан и при все така постоянен енергоразход - тялото гори мазнини, за да съхрани активното си тегло (кожа, органи и мускулна маса). 

  • В самото начало на системата, за хора с над 25% мазнини може да се мине и само с монотонно кардио. Това прави режима изключително подходящ за новаци, за хора с контузии или за трениращи, решили "просто да починат"за месец от железата. 
  • При слизане под 25-тия процент се започва с 2-4 часа кръгови, сплит или силови тренировки.
  • При слизане под 15-тия процент отиваме към 7 часа спорт седмично и поне 60 часа глад на седмична основа.
  • За някои трениращи с "лоша генетика", чиито мазнини са разположени само по корема или равномерно навсякъде, трябва да се падне под 10% за хубава преса. Това обаче не винаги е "здравословно", особено за жените. 

Какъв тип хранене се следва по време на методиката?

Тук имаме няколко модела спрямо подаването на калории:

  • къси "прозорци"за прием на калории (4 до 6 часа) и всекидневен глад , вижте Воинска диета, Бързи 5.
  • умерени прозорци (8-10 часа мъже, 8-14 часа жени), вижте система Чист прираст.
  • дълги прозорци с храна, последвани от много по-дълги период глад (12-16 часа с храна до 20 до 48 часа без храна) - повече в статия Периодично гладуване, както и някои от ултраортодоксалните течения на Палеолитната диета, които имитират палеоцикъла "глад-събиране-глад-лов-ситост", който се явява периодичен глад и въглехидратна ротация. 
  • умерени прозорци с храна, последвани от умерени до дълги периоди глад (8-12 часа с храна, 20-36 часа без) - в практиката си използвам подобна система.
  • индивидуализиран модел с разнообразни прозорци - това е за хора с нощни смени или много динамичен модел на работа и режим сън-будност.

Добрата новина е, че периодите на глад ВКЛЮЧВАТ времето на сън. Лошата е, че храната (калориите) се струпва винаги в часовете след тренировка и/или в активната част от работния ден на човека. 

Момент, това не е всичко. Според модела на дефиницията прозорец с храна към гладен период има твърди и меки подходи.

  • мек модел - 80% ккал/ денонощие в прозорец с храна и 20% ккал/денонощие гладен период;
  • най-мекият - 50-55% ккал/денонощие с къс прозорец за 7-11 пълни дни спрямо 1-3 пълни дни с 115-125% ккал/денонощие;
  • най-суровият - 100% ккал/денонощие в къс до умерен прозорец за хранене спрямо 0%/денонощие в гладен период за до 48 часа...

Освен това системата позволява кръстоска между въглехидратна ротация и периодично гладуване в синхрон с типа и обема на физическото натоварване. Общото за всички системи, е че гладните периоди са не по-малки от 10 часа/денонощие. 

В калориен дефицит ли е атлетът? Ако да, за колко дълго и колко често?

По-скоро "да", макар че хибридни версии на системата (Чист прираст - Leangain, Ям-не ям и Бързи 5) показват резултати в посока преформиране. Там се наблюдава сравнително бавен мускулен прираст, въпреки изчистването или задържане на общо тегло мазнини спрямо новото тегло на атлета.

Като цяло се търси калориен дефицит на седмична и месечна основа, реализиран в пасивните часове от цикъла за ежедневна физическа активност (физически енергоразход), в синхрон с метаболитните и хормонални промени на ритъма "сън-будност".  

Какви рискове носи методиката?

  • Загуба на мускулна маса - от зле изчислен режим или въпреки перфектно изчислен режим, защото гликогенът си отива сравнително бързо, а с него и водната задръжка в мускулите. Можете да намалите риска с прием на глутамин и BCAA.
  • Витаминен и/или минерален дефицит - компенсира се с прием на витамини и минерали в добавка.
  • Дисбаланс на омега мастните киселини (при дълги прозорци от глад и при тесни на хранене) - компенсира се с прием балансирани омеги + консумация на омега неутрални масла (като зехтин). 
  • Стомашно-чревни проблеми от преяждане - газове, метеоризъм, непълно усвояване на храната при някои хора, киселини - тук ензимите помагат.
  • Стомашно-чревни проблеми от недояждане - гастрити, язви, констипация, лениви черва. Уви, случи ли се - махате режима.
  • Ако масата на плочките ви е изградена на база обеми тренировки, след изчистване ще сте в 2D формат. Компенсирате със силови тренировки за коремния пояс.

Какви са ползите?

  • Бърз режим - всъщност за хора с високи мазнини (40%BF и нагоре) е най-бързото нещо след гладуване с "кленов сироп".
  • Ще ви излезе евтино - на практика махате храната за 1/3 от месеца.
  • Лесно е - готвите по-рядко и по-трудно бъркате с калориите.
  • Практично е - храните се доста по-рядко и имате повече време за хоби, работа, децата, къщата, любовни афери и каквото ви дойде наум.

Можем ли да говорим за най-добра система?

Едва ли... Истината е, че в днешно време човек трябва да бъде гъвкав и да нагажда живота си според работата и семейните си ангажименти. Липсата на гъвкавост може да се компенсира само със свръхдисциплина и организираност. От тази логика идва и деленето на режимите по критерии, отговарящи на вашето ежедневие. 

За гъвкави хора най-добри са периодичното гладуване и ВМ-НВД системите. За организирани и дисциплинирани - класическата ударна система и въглехидратната ротация.

Прочетете и тези полезни материали:
"Strong is the new skinny"
Митове в бодибилдинга: сравнителни снимки "преди"и "след"
Кое е по-важно за отслабването - колко калории ям или какви храни? (част II)
Кое е по-важно за отслабването - брой калории или вид храна? (част I)
Точковата редукция
4 методики за по-изчистен корем (I част)

Мария Илиева, LaMartinia: Миграция: Зорница

$
0
0

Име/псевдоним
Зорница

Възраст
34

Образование, призвание, професия или занимание
Художник, графичен дизайнер

Заминаването
Преди да замина от тук вече имах професия,добра работа, семейство, деца....но и постоянното съмнение, че може би отвъд е по.
Заминахме през 2010. Идеята беше да намерим място, където се живее по-лесно.  Да се преместим докато децата са малки, за да им спестим стреса около учене на нов език, нови приятелства, носталгия и т.н. Големият ми син по това време беше на 2 години и 10 месеца, а малкият на 10 месеца.

Мястото
Лас Палмас де Гран Канария, Испания
Едно много колоритно място. С изключително много емигранти от цял свят. Вечно лято. Вали максимум 10-тина дни в годината и то съвсем за кратко.
Имахме приятел там, който ни подаде ръка.

Нещата, които ме очароваха
Днес, след като съм се върнала, имам чувството че съм била на околосветско пътешествие. Запознах се с много хора от различни държави, континенти и култури. Имаме много различия, но и също толкова общи черти. Хора от Холандия, Германия, Швеция, Швейцария, Финландия, Венецуела, Бразилия, Италия, Сенегал, Словения, Сърбия, Румъния, разбира се Испания и аз от България – работехме всеки ден заедно. Беше купон, но и изкарването на пари не е толкова лесно, колкото всички очаквахме.
Винаги слънчевото време няма как да не те зарежда. Много рядко става адска жега, а и никога не се чудиш какво трябва да облечеш утре. Палмите и плажът са на една ръка разстояние. Сърфът също.
Испанците са сърдечни и добронамерени хора. Разбира се, резервирани в началото, заради изключително многото емигранти които идват и си отиват. Учат те да бъдеш мил и сърдечен. Продачката в магазина се обръща към теб със “скъпа”, “любов моя”... Чак странно ти става. Лигаво и прекалено на моменти, но пък те кара да се усмихваш.

Нещата, с които не успях да свикна
Трудностите
Не успях да свикна с циганията на острова в туристическата му част, където всъщност живееш и работиш. Както вече казах, има хора от цял свят, което обаче си има и отрицателните страни. Близостта на Канарите до Африка, корумпираните полицаи, свикналите с постоянен поток от туристи разглезени хотелиери превръщат мястото в неподдържан комплекс, пренаселен с мароканци, китайци, сенегалци и ниско интелигентни престъпни типове от цяла Европа.
Мръсотията в жилищната част. Както казваше един приятел, ако и в България улиците се чистеха толкова колкото там, щяхме да ходим боси навън. А там просто мноооооооого цапат. Не можах да свикна с купчините от обелки от семки по детските площадки, необезпокояваните пикаещи по пързалките китайчета, дрехите прострени на закачалки по решетките на прозорците... Хлебарките, които са тамошните бездомни кучета по улиците. Даже почти толкова големи.
Наркотиците, които се продават като бонбони навсякъде. Вечно пияните туристи и лесни туристки.
Разбира се, на острова има и райски кътчета - оазиси, достъпни само за богатите.

Какво/кой ми липсваше най-много
Най-много ми липсваха близките и приятелите ми.Семейните събирания и ваканции. Разговорите с хора, които те разбират от половин дума.
Липсвашемизеленото. Липсваше ми много пролетта. А след третата година и дъждътJ
Липсваше ми театърът, галериите, малките барове с музика на живо.  Чувствах се като празен гардероб. Печелиш, харчиш, спиш, ядеш.....това е всичко. Нещо там отвътре липсва през цялото време. И цяла година отделяш парии жадуваш да се прибереш там, откъдето си избягал.

Причината и поводът да се върна
Не исках да бъда там. Това не беше мястото, на което исках да растат децата ми.И не можех да се примиря с пустотата, която чувствах отвътре. Не ми хареса. Взех от това преживяване каквото можах. Днесмога да напиша книга с разкази от реални случки на реални хора. И тя ще бъде много цветна.
Направих го точно сега, защото големият ми син трябва да започне първи клас. Иначе щях да го направя след може би най-много година. Не бих спряла никого да опита. Нито децата си. Но и няма да спестя наникого идругата страна на монетата.

Как реагираха близките/околните, коментарите
Близките и приятелите ми са щастливи, че отново сме близо. Новите ми приятели – всеки път обяснявам „защо?“. Както и всеки път уточнявам, че това е моят избор. Емиграцията не е за мен. Ненамирам смисъла. Виж да пътувам – винаги съм готова. Само кажете къде и кога, и ми дайте 30 минути да си стегна багажа. Но с билет за връщане.

Как се чувствам сега, кое ми липсва
Липсват ми приятелите, които открих там. Пишем си почти всеки ден. Но едва ли някога ще ми липсват толкова, колкото ми липсваха приятелствата от детинство докато бях там.

Там или тук?
Вече знам, че мога и там. Но искам тук!


*Ако имате подобна история и искате да я разкажете, пишете ми на mymartinia@gmail.com. Въпросите: тук

Капитал Блог: ВАС решава до месец за избора на председател на апелативния съд във Варна

$
0
0

Върховният административен съд (ВАС) ще реши до месец дали изборът на председател на Апелативния съд във Варна е законосъобразен. Делото е образувано по жалба на загубилия кандидат – апелативния съдия във Варна Вилиян Петров срещу решението на Висшия съдебен съвет (ВСС) за избор на Ванухи Аракелян за административен ръководител на съда. Дотогава Аракелян бе председател на Варненския окръжен съд (ВОС) два последователни мандата.

Броят на мандатите е едно от основанията в жалбата на...

Никола Балов: Sony очаква загуба през следващата година, въпреки ръста в продажбите на PS и XPERIA

$
0
0
Sony очаква загуба през следващата година, въпреки ръста в продажбите на PS и XPERIA
Sony очаква загуба и през следващата фискална година, приключваща в края на март 2015 г., съобщи компанията във финансовия си…
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>