Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

It Looks Like a Feminist Blog: Продавачи и купувачи

$
0
0

автор: Аманда Маркоти

Ние, поддръжниците на феминизма, обичаме да говорим за двойни стандарти, като особено популярно е противопоставянето „мъж с много партньорки е пич/жена с много партньори е курва“ и всъщност, за него дори често се говори като за Двойният стандарт. Но един от тези двойни стандарти, около който сме склонни да кръжим в дискусиите по въпросите за секса, съгласието за секс, секс индустрията и т.н. е начина, по който съществуващият модел на хетеросексуалност е базиран на модела „той купува/тя продава“. Това е най-очевидно, когато става дума за секс индустрията, където мъжете буквално купуват и жените буквално продават, но според мен предположението, че мъжете избират, а жените са избирани продължава да функионира и в по-либералните кръгове.

(А в кръговете на женомразците, това предположение не е завоалирано със спретнати малки евфемизми и идеологията на свободния пазар ги кара да се жалват, че малолетните момичета не се продават легално). Но, общо взето, не виждам поддръжниците на феминизма да подхващат този проблем директно – освен ако не се казват Twisty Faster– и очевидно тя си говори в една експериментален плоскост, която е интересна и провокира към размисъл, но няма особено отражение върху живота на тези от нас, които не флиртуват с идеята за сепаратизъм.

Определено бих искала да видя този двоен стандарт да се обсъжда по-често като такъв. Мисля, че той е в основата на голяма част на културата на изнасилванетои на страховитите изисквания на така наречените “Добри момчета“™, защото като странично последствие, моделът „жените продават/мъже купуват“ създава убеждението, че мъжете имат изконно право на секс с партньорка. В края на краищата, в нашата икономическа система, стига да имате пари, е нечувано да ви отхвърлят като клиент, често заради законите против дискриминацията. Цената в хетеросексуалната икономика не винаги е парична — говорим за метафорична, не за истинска икономика — затова нека да се замислим над жалбите на така наречените „Добри момчета“ ™. Те са платили цената, обръщали са внимание на жената и са се престрували, че я слушат и сега тя трябва да изпълни своята част от сделката, нали така? Най-интересното е, че тъй като жените се считат за продукт, а мъжете за купувачи, жените съответно стават ресурс, при което в играта влиза аргументът за справедливото разпределение.

Жените, от друга страна, са продавачи в хетеросексуалната икономика. Наша работа е да направим така, че продуктът ни да си заслужава да бъде купен. Ние имаме право на секс с партньор толкова, колкото една компания има право да изтегли всичките си джаджи, ако клиентите не ги купуват.

Съветите, отправяни към двата пола, отговарят на това виждане. Когато жените нямат особен успех с мъжете, стандартния съвет, който им е даван е, да се погледнат и да преценят дали не искат прекалено висока цена за продукта, който предлагат. Оттам нататък съветите са или да подобрят качеството на продукта си, или да смъкнат цената. Разбира се, тъй като американското общество е оптимистично настроено, повечето от съветите насочени към жените, са за повишаване на качеството на продукта.

Но определено ще се намерят и достатъчно такива, които смятат, че жените са прекалено надути и си мислят, че заслужават кой знае какво, т.е. искат твърде висока цена за боклучавия си продукт. Съветите да занижат изискванията си не са чак толкова разпространени, колкото съветите как да се научат да правят по-добри свирки и как да се сдобият с плосък корем, но определено ги има. Предположението, от пазарна гледна точка е, че продавачът трябва да продава, но купувачът не е длъжен да купува. Тоест, в хетеросексуалния модел на връзките, жените често са представяни като отчаяни да накарат мъжът да се подпише на пунктирана линия и да потегли с новата си кола-жена. Мъжете, разбира се, са купувачите и съответно са представени като двоумящи се дали да си похарчат парите. И така, обвързването ни се представя като напрегнати преговори между жена, която се опитва да се отърве от продукта си и мъж, притеснен, че плаща твърде много. Мнозина консерватори предупреждават, че след като жените вече правят секс преди брака, сега е много по-лесно за мъжете изобщо да не купуват, също както би било много по-трудно да се продаде нова кола на запален колоездач.

Съветите по отношение на секса и запознанствата, насочени към мъжете, са повече на тема как да бъдем по-хитър потребител. Книгите и сайтовете за пикапнямат интерес да учат мъжете как да подобрят продукта си, за да искат да го купят повече жени. Сериозно, PUA ръководствата са като ръководства за изгодно купуване на кола – дайте си вид, че имате пари, демонстрирайте пред продавача, че изпълнявате изискванията, за да притежавате автомобил, пазарете се за цената (което тези наръчници ви предлагат да направите, обиждайки жените и надявайки се, че смъквайки самочувствието им, ще ги накарате да смъкнат и цената) и готово. Истинско самоусъвършенстване им е толкова чуждо, колкото предположението, че трябва да имате добър характер или тънка талия, за да си купите кола. Нужно е само да имате пари, кредитен рейтинг и солидна способност да се пазарите.

Това, което предизвиква такива разногласия в дискусиите за хетеросексуалните връзки с по 500 коментара е, когато поддръжниците на феминизма оспорват този модел, въпреки че – отново – смятам, че обикновено само докосваме повърхността на различните проявления на това явление, вместо да го атакуваме пряко. Това беше причината за спорът около Elevatorgate*. В пазарния модел за запознанства на мъжете е позволено грубо да се пазарят, точно като купувачи. Когато им се каже, че това плаши, се обиждат по същия начин, както биха се обидили заради някого, изгонен от автокъща, защото не носи костюм — ей, ама откъде знаеш, че той няма пари! Остави го поне да направи оферта! Причината ние, феминистките, да не обичаме да използваме стратегията „Имам приятел/съпруг“, за да се отървем от досадници е, защото всъщност по този начин казваме, че не сме за продан, понеже някой вече е платил за нас.

И разбира се, причината темите за мъжете, които купуват секс, да бъдат раздухвани до епични пропорции е, че винаги се намират една шепа хора, които да пробутват мита за Горкия Нещастен Клиент , т.е. убеждението, че мъжете, които плащат за сексуални услуги са просто нещастни типове, които не могат да си осигурят секс по нормалният начин и съответно са принудени  — защото на мъжете им се полага секс с партньор  — да плащат за него. Фактът , че жените не си купуват секс, ако не могат да го получат по нормалния начин, въобще не се споменава. В крайна сметка, жените са продавачи, а продавачите не разполагат с правото да продават по начина, по който купувачите имат право да купуват, стига да разполагат с парите. На поддръжниците на феминизма се заявява, че трябва да съчувстваме на предимно митичният Нещастен Клиент (в действителност, повечето клиенти имат съпруги или приятелкии не купуват секс толкова заради удоволствието от самият него, колкото за да се почувстват по-мъжествени, доказвайки си, че могат да се купят и контролират жени), защото както знаем, жените са ресурс и като добри либерали би трябвало да искаме по-справедливо разпределение.

Много от нас, поддръжниците на феминизма онлайн, сме за насърчаването на модел на сексуалността, наречен „ентусиазирано съгласие“ и по мое мнение, един от начините този модел да бъде постигнат е, като отхвърлим пазарния модел на хетеросексуалността. Защото, да се превъплътя за момент в Twisty Faster, ако отредим на мъжете ролята на купувачи и на жените ролята на продавачи, това означава, че се предполага жените да са в постоянно състояние на съгласие, също както галон мляко в магазина е на разположение на всеки, който може да събере 5 долара, за да си го купи. Докато действа пазарния модел на хетеросексуалността, представата, че сексът трябва да бъде взаимен обмен между две личности, няма да е разбираема за повечето хора.

Това, което ме подтикна към тези размисли, беше анализът на Трейси Кларк-Флориза това, кога „грубия секс“, известен още като секс, включващ насилие без ентусиазираното съгласие на партньора, е в реда на нещата. За онези от нас, които не вярват в пазарния модел на хетеросексуалността, отговорът е очевиден: никога. Сексът с човек, който не казва „да“, особено ако се страхува и е под натиск, никога не е ОК. Ако един мъж не може да получи ентусиазирано съгласие за груб секс от равностоен партньор, толкова по-зле за него. Кларк-Флори стига до същото заключение, но е направо покъртително да се види доколко идеята, че на мъжете им се полага секс с партньор, оказва влияе на способността ни да преценим етиката на подобна ситуация.

Какъв е начина грубия (или „брутален“) секс да бъде договорен? Как да го наречем в случай, когато жестокост и доминирането не са желани, но и не е възразено срещу тях? Дали по-агресивният е длъжен да получи разрешението на партньора си, или трябва „пасивния“ партньор да се противопостави, ако не му харесва?

За тези от нас, които не вярват, че на мъжете им се полага секс с партньор, а че секса трябва да бъде взаимен обмен между ентусиазирани партньори, това не са сложни въпроси: 1) Чрез отворена комуникация между двама души, за които безопасността на другия е приоритет. 2) Никога не е ОК и често си е направо изнасилване. 3) Отговорността винаги е на активния партньор. Добре е хората да се защитават, но не е задължително. Този, който настоява за повече, е длъжен да се увери, че не насилва другия.

Всичко това е очевидно, ако не вярвате, че мъжете са купувачи, а жените продавачи. Идеята, че тя е съгласна, стига да не казва „не“, е абсурдна ако я приложим в други социални ситуации. Например, ние каним хората да парти, не им казваме да бъдат еди-къде си по еди-кое си време, очаквайки сами да съберат куража да ни откажат. Не примамваме хората в домовете си под фалшив претекст и не заключваме вратата, настоявайки те да ни се помолят, за да ги пуснем. Не се появяваме неканени в къщите на хората с чанти в ръка и не започваме да се настаняваме, освен ако не ни вдигнат скандал и не ни изхвърлят. Сексът е социална ситуация и трябва да се третира като такава. Но вместо това е смятан за пазарен процес и трябва да се чудим, дали е приемливо да се оказва натиск върху неохотен човек, стига да не се съпротивлява.

Разбира се, хората са пословично некадърни в общуването по време на секс – независимо дали става дума за това, открито да заявяват какво искат или да попитат какво иска партньора им.

Мисля, че това изречение е ясен пример за това, как дори поддръжниците на феминизма могат да прихванат идеята, че на мъжете им се полага секс с партньор. Някои мъже не умеят да преговарят! Трбва да ги съжаляваме! Определено не бива да им казваме, че ако не могат да убедят никого да се съгласи да прави секс с тях доброволно, толкова по-зле за тях, защото това би означавало, че секс с партньор не им се полага по право. Всъщност, Трейси съвсем не казва това. Но импулса да съчувстваме на мъж, който не може да схване идеята, че трябва да получи съгласие, до голяма степен се корени във факта, че не подлагаме на съмнение правото на мъжете да разполагат с времето и вниманието на жените.

Всъщност бих казала, че в моят идеален свят всеки би бил малко нещо продавач и никой не би бил купувач. В действителност, приятелствата вече работят на такъв принцип. Хората не трябва да се чувстват в правото си да разполагат с времето или вниманието на околните и да осъзнаят, че е тяхна отговорност да ги очароват толкова, че да им ги дадат по собствено желание. Смятам, че малко по малко нашата култура се обръща в тази посока и мъжете започват да мислят как да бъдат това, което искат жените, вместо как да платят метафоричния етикет с цената, която им е втълпено да мислят, че виси на всяка жена. Но ни предстои още дълъг път.

Източник


 

*Elevatorgate– на Световния конгрес на атеистите през юни 2011, блогърката Рабека Уотсън говори за сексизма в движението на атеистите. По-късно във видеоблога си тя описва как след речта й и продължителната дискусия с група от участници, един от тях я последвал в асансьора и я поканил в хотелската си стая. Тя обяснява защо това е неуместно и приключва със съвета: „… мъже, не правете така“. В отговор на този клип, Рабека Уотсън получава безброй вулгарни обиди и заплахи за изнасилване и за живота си.

 


Filed under: Сексизъм, Стереотипи, Хетеросексуалност

Никола Балов: 50% повече трафик на висока скорост при договор към Мтел трансфер до края на юни

$
0
0
50% повече трафик на висока скорост при договор към Мтел трансфер до края на юни
Мтел наскоро предложи промоция с 50% повече минути за нов договор към тарифните планове Мтел смарт, а сега ще се…

Жюстин Томс, smiling: спомени от соц-а: обещавам, че повече няма да бягам от час

$
0
0

tabela

завърнах се в спомените си и реших, че няма да е лошо да опиша случки от соц-а, които помня. вероятно мнозина са ги забравили, предвид носталгията и желанието да се върнем в бай-тошово време.

трябва да сме били 10 клас. Капка Курдова се наричаше другарката по химия. беше дребна жена, с тънки устни. строга. използваше често показалката, за да тропа настойчиво или наказва. викаше. със сигурност не беше от любимите учители на никого. а с това и химията ни ставаше доста противна.

щяхме да имаме контролно по химия. последния час в една сряда. страх. но решихме да избягаме. целия клас. някак наистина ни се получи – избягахме всички от час. просто си тръгнахме. не го бяхме правили никога. за отсъствие от час се пишеха неизвинени, викаха се родителите, четеше се конско. някои ги викаха при директора, при повече и в педагогическа стая.

на следващия ден рано в клас влязоха класния ни, другарят Калфов и директорката на училището. всички се изправяхме при влизане на другари в класната стая. дангалаци на по 16-17 години. в престилки момичетата, момчетата с панталон, риза и сако. в онзи неприятно син блудкав цвят. еднакви всички.

“кой даде идеята?!” крещеше класният. “кой?!”. директорката мълчеше и ни гледаше свирепо. той викаше с цяло гърло. бяхме на четвърти етаж на училището. гласът му кънтеше до първия. крещя поне 30 минути. ние мълчахме. “вадете тетрадките!” почти не му беше останал глас. “вадете тетрадките и пишете! всеки по 1000 пъти да напише “обещавам, че повече няма да бягам от час!” и докато ние започваме да пишем ни накараха всеки да стане и да повтори по десет пъти “тържествено обещавам, че повече няма да бягам от час!”. един след друг. 38 ученика.

много ни викаха в училище. и пръчките и други сходни методи бяха често включвани в действие.

и не, не ми говорете колко добре живеехме в соц-а. дори някой да е живял добре, всички (всички) живеехме в пълна несвобода. а това няма как да е добре.

#спомени #соц-а #България #делаидокументи

Никола Балов: Ревю на Samsung Galaxy S5

$
0
0
Ревю на Samsung Galaxy S5
Тази година Samsung промени стратегията си във високия клас смартфони. Акцентът беше преместен от мощния хардуер върху възможностите и потребителското…

Весела Ангелова: Хепи еврогей дей

$
0
0

Тая снимка вече е доста известна. Все пак искам и аз да допринеса с каквото мога за разпространението й.

9mai
Кратък разбор.

Въпреки преобладаващите руски и съветски знамена, действието се развива в българия и участниците в него са Българи. (Не, няма грешки в изречението. Нито граматични, нито фактологични).

Увитото в руско знаме дете, тъпчещо пепелищата на знамето на европедераския съюз, е директна препратка към далечната 1951 г., подробно отразена в тогавашния периодичен печат, откъдето можем да научим как всеки млад комбайнер кове ковчега на западния империализъм. Заради умилителния си поглед дамата в червеното палто (може би баба на невръстния борец срещу фашистка Европа) заслужава целувка от Путин по радиото.

С оглед на все по-влошаващото се психично здраве на нацията очаквам скоро цели села и панелни комплекси да си организират референдуми, да обявят независимост и после да се присъединят към Русия.


Filed under: Из друмищата на Абсурдистан, Психиатрично отделение Tagged: изгаряне на знамето на ЕС, митинг за 9 май

Никола Балов: Версията Active на Galaxy S5 ще има същaтa 16 МР камера и процесор Snapdragon 801

$
0
0
Версията Active на Galaxy S5 ще има същaтa 16 МР камера и процесор Snapdragon 801
Samsung Galaxy S5 Active изглежда се задава на хоризонта. Независимо, че тазгодишният флагман на корейците има защита от прах и…

Владимир Петков: Kalina

Владимир Петков: Springtime Sadness


Жюстин Томс, smiling: Свободата, Санчо …

$
0
0

don20quixoteстуденти писаха (вчера в НБУ) на тема свобода и тук си позволявам да публикувам няколко забележителни или не толкова цитата:

“аз определям свободата като едно от най-важните неща в живота”

“казвайки това, което мисля
доказвам, че не човече, а човек съм”

“и на никого не позволява
за троха
и за капка вода
да му сложат по пътя
юзда”

“свободата е да си щастлив артист
и съдбата ти да бъде бял лист

свободата е да не познаваш завист
и към свободните ненавист”

“аз вярвам, че всеки заслужава да изживее своя живот така, както иска и може”

Владимир Петков: Тъжен помен

Владимир Петков: Веселин

Владимир Петков: Reality Happened

Мария Илиева, LaMartinia: Миграция: Теодора

$
0
0

Име/ Псевдоним
Теодора

Възраст
32

Образование, призвание, професия или занимание
Английска филология, социология и политология. Все още съм в търсене на призванието...  В момента се занимавам с маркетинга и комуникациите на един новостроящ се търговски център.

Заминаването
Заминах през 2000-та година,  след като завърших гимназия.  Причината - в общи линии търсене на по-добра перспектива, по-добро образование и надежда за по-добър живот. Всичко това, в комбинация с приключенския ми дух, бяха достатъчно убедителни причини, за да замина. Приех пътуването като авантюра, като обаче знаех, че ще е много трудно. Аз и семейството ми не бяхме в положение, в което можех да си позволя да се върна, ако не ми хареса животът там, т.е. знаех от самото начало, че ме чака борба :-) Заминах също така убедена, че в Германия ще получа много по-добро образование, от това което бих получила тук.

Мястото
Хановер, Германия. Градът се намира се в северната част на страната, столица на провинция Долна Саксония, с население около 500 000 души.

Нещата, които ме очароваха
На първо място разнообразието и изборът: там има невероятно интересни места и неща, които  да видиш и опиташ, много от които със сигурност, ако бях останала в България, нямаше да имам възможност да видя и изживея. Разбира се, бях очарована от високия стандарт на живот, сравнен с реалността в България през 90-те години, Хановер ми се стори рай - чист, подреден, зелен, красив. В началото също така бях очарована и от мултинационалността на града, от срещите и разговорите с хора от различни държави, култури и религии. Хареса ми много университетът - начин на преподаване, работа в по-малки групи, възможност да мислиш самостоятелно. В рамките на обучението си имах също така възможността да уча една година в университет в Атина, което ме обогати допълнително, не само с владеенето на един допълнителен език, но и с много емоции, запознанства, нови гледни точки  и още по-разширен кръгозор.

Нещата, които не ми харесаха
Времето, дъждът, храната, голяма част от манталитета на германците.

Нещата, с които не можах да свикна
Всички изброени по-горе. Постоянно лошото време определено се отразяваше негативно на настроението ми, немската храна бе ежедневно заменяна от турска или гръцка, а германците, с които за девет години се сприятелих и поддържам  контакт, се броят на пръстите на едната ми ръка.

Трудностите
Липсата на смислени социални контакти, в някои случаи дори самотата.  Чувството, че не съм си на мястото, че се механизирам, че изпускам нещо интересно някъде другаде.

Какво/ кой ми липсваше най-много
Свободата да бъда спонтанна, липсваха ми още семейството и приятелите ми, липсваше ми чувството, че съм си у дома, храната, морето.

Причината/ поводът да се върна
Поводът бе един летен стаж. Три месеца трябваше да живея и работя в София, след което да си се прибера в Хановер и продължа живота си по старому.  Идвайки си тук осъзнах колко по-различен е всъщност животът в София от този, който аз си представях и от който в действителност се страхувах.  Всичко ставаше много бързо, запознавах се с много интересни хора, виждах вълнуващи възможности, изпълвах се с ентусиазъм и енергия - нещо, което вече много ми липсваше в Германия. Започнах работа „временно“ като си мислех, че ей сега ще се разочаровам и ще ми омръзне и ще си се върна в Германия. И да, след около шест месеца се върнах, но за да си събера останалата част от багажа и да се отпиша от регистрите на община Хановер.

Как реагираха близките/ околните, коментарите
Семейството ми се зарадваха разбира се, те винаги са подкрепяли всяко едно мое решение. Нямаше нужда да обяснявам, те сами виждаха, че в София съм по-щастлива, октолкото в Хановер. По–трудно бе с познати, които не знаят или не разбират мотивите ми. По принцип в началото, разказвайки на някого, че съм се завърнала след дълги години в Германия, имах едно такова странно чувство и необходимост да се оправдавам, да изтъквам причини и да убеждавам отсрещния, че съм взела правилното решение. Но това много бързо отмина, тъй като постоянно се запознавах и общувах с толкова много завърнали се, уверени и страшно успешни млади хора, което ми даваше усещането, че не съм толкова „странна“ и нелогична в избора си.

Как се чувствам сега, кое ми липсва
Сега се чувствам у дома си.  Липсват ми някои хора, които обаче редовно виждам, когато се завръщат в България, или с които се срещам на други хубави места в Европа.

Там или тук
И там, и тук и някъде другаде. Зависи от етапа в житейския ми път. В България за момента ми харесва, но мисля, че на един по-късен друг етап от живота ми, може би бих се завърнала в Германия. А за времето между тях бих избрала Италия.

*Ако имате подобна история и искате да я разкажете, пишете ми на mymartinia@gmail.com. Въпросите: тук

Градинко (Динко Господинов): Цензурирай смело — резултати

$
0
0

Наскоро пуснах малък експериментза предвидимостта на цензурата над коментарите в Дневник. Трябваше да се познае кои от 15 коментара са били цензурирани от модератора и кои не. Коментарите не бяха случайни, а подбрани да съдържат противоречив елемент — негативизъм, грубост, предразсъдъци. Такива са коментарите, които модераторът решава дали да цензурира.

Средният резултат от 34 участника беше 49% верни отговори. С други думи, ако коментарът ти съдържа нещо негативно, имаш сходни шансове да предвидиш действията на модератора и хвърлянето на монета. Това потвърждава личния ми опит, в който съм бил санкциониран дори когато особено съм внимавал да спазвам правилата.

Но най-стряскащото беше обяснението от човека, постигнал най-високия резултат (14/15 верни отговори), за това каква тактика е приложил. Оказа се мой приятел и с готовност сподели: “посочвах обратното на това, което аз лично бих избрал“. Разбира се, един човек не е представителна извадка, но и като анекдот е плашещо, когато правилата на системата са огледална противоположност на личните ти.

Любопитно е какъв би бил резултатът в автоматично модериран форум — бих заложил на чувствително по-висока предвидимост в прилагането на правилата без това да сваля качеството на дискусията под нивото на тази в Дневник, примерно. Няма да е първата човешка работа вършена по-добре и без пари от страница код. Но това е моя спекулация.

Никола Балов: LG се завръща към Windows Phone със смартфона Uni8 + снимка

$
0
0
LG се завръща към Windows Phone със смартфона Uni8 + снимка
LG изпусна няколко поколения смартфони с Windows Phone, но изглежда през 2014 г. е време за завръщане и корейците подготвят…

Никола Балов: HTC One M8 очаквано се появи и в електриково синьо

$
0
0
HTC One M8 очаквано се появи и в електриково синьо
С флагмана си тази година HTC изглежда ще покрие всички възможни цветове и дебютът с три варианта беше само началото.…

Стойчо Димитров: Южна Африка – очаквай неочакваното (1): Йоханесбург

$
0
0

Започваме една обиколка из Южна Африка. Наш водач ще бъде Иван, а като за начало трябва да кацнем в Йоханесбург. Приятно четене:

 

 

Южна Африка

Очаквай неочакваното

част първа

Йоханесбург 

 

Полетът, от Ханойдо Йоханесбург, ни отне цяла вечност. В последния момент, точно преди прекачването ни от Хонконг, си проверихме мейла и това ни спаси от логистичен африкански кошмар. На няколко пъти ни се случваше да получим промяна на програмата от местната туристическа компания, затова очаквахме всичко от тях, и имаше защо. В типичен техен стил, просто ни осведомиха за новия план, един ден преди пристигането ни. Определено щеше да е интересно, ако не бяхме проверили. Изненадите продължиха с пълна сила, когато трябваше да си набавим долари, за плащане на последната вноска за планираното сафари, тъй като не приемаха местните „хартийки“. Ние хубаво изтеглихме от банкоматите местна валута, но не можело да си купим долари без бордна карта за излизане от страната. Чудесно, но такава нямаше как да им покажем, защото плана беше да излезем от ЮАР по суша. След известен пазарлък и показване на всички принтирани документи, като доказателство за какво ни трябват парите, успяхме да сменим, но не цялата сума. Не очаквахме подобни „венецуелски“ валутни лупинги в ЮАР, но бързо си научихме урока – очаквай неочакваното. :)

Удачно е първо да споменем какво искахме да видим от Африка и защо точно избраните държави попадаха в нашия план. Определено предпочитахме

да разгледаме „Черна“ Африка,

пред северната част на континента. Всичко, под естествената разделителна линия на Сахара, будеше интерес за нас. Оставаше да изберем между няколко варианта, включващи различни комбинации от маршрути през всички държави в региона. Спряхме се на варианта от ЮАР до Кения през Зимбабве, Ботсвана, Замбия, Малави и Танзания. Решихме, че това е един от най-разнообразните маршрути.

Камионите, с които щяхме да пътуваме, бяха специално пригодени и проектирани за тежкия африкански терен. Имаха всичко, което ти е небходимо – сравнително удобни седалки, резервоар с вода, всякакъв вид посуда, хранителни запаси, палатки, подпалки и резервни части. Туристите в камионите се разделят на няколко групи, които се въртяха, за да може всеки да помага с каквото може в общата работа. Единствено групичката от „яки момчета“ не се сменяше, защото тяхната работа бе да вдигат и пренареждат всичко при всяко спиране. За нас беше един вид екзотика, но подобни машини кръстосват този континент поне от 30 години. Западната туристическа индустрия е основния им пазар, като на него оперират 5-6 големи фирми. Имаше хора от групата, на които родителите им бяха пътували с подобни камиони, докато са били на тяхната възраст. За съжаление, в България подобно пътуване винаги си е било екзотика и ще продължава да бъде.

 Южна АфрикаЮжна АфрикаЮжна Африка

 

Шон, човекът от хостела, който дойде да ни посрещне, се оказа голям пич – беше местен и ни разказа доста за страната. Трябваше да пътува с нас по половината маршрут, заедно с жена си, за да видят как точно работи компанията и как трябва да протичат сафаритата. Бяха работили за подобна компания и като нови в нашата, трябваше да направят един обучителен курс заедно с нашия гайд. По принцип, в тази компания винаги пътуваха трима човека персонал- шофьор, готвач и гайд. В нашия случай щяха да са петима, при наличието на девет туриста, което си беше чисто разхищение на ресурси. Конкуренцията в сектора караше някои от компаниите да минават с двама души персонал, но имаше и само с един. Честно казано, подобен варинат е много рискован, защото трябваше всеки да готви от групата, а повечето туристи бяха невръстни разглезени тийнейджъри. При нас имаше няколко симпатяги от Англия и Австралия, които не бяха мили чинии през живота си, камо ли да си направят нещо за ядене. :)

Шон се беше сблъсквал с

всякакви туристи и предразсъдъци за Африка,

затова реши да ни каже неговата гледна точка по темата. Както и се очакваше, повечето неща, които бяхме чували за ЮАР са преувеличени, но все пак не е лошо да си имаш едно на ум. Градски транспорт почти няма и може да ти отнеме около 5-6часа да пристигнеш от една точка на града до друга, ако решиш да се възползваш от услугите му. Имат нещо като нашите градски маршрутки, които спират при определена комбинация от ръчни знаци, и само ако шофьора прецени да спре, или ако изобщо има свободно място. Човекът, който ги спира трябва да посочи с пръсти кой номер чака и съответно посоката, в която иска да пътува. Имахме възможност да наблюдаваме този феномен на няколко пъти и всеки път имаш чувството, че ръкомахат по един и същи начин, но то изобщо не беше така. Шон ни каза, че той така и не е успял да разбере системата им, което може би се дължеше на факта, че е бял и не му се е налагало да ги ползва. :)

Първото впечатление от

Йоханесбург

е за натоварен трафик, но това можеше да се очаква за град с население около 6млн. души. За да се движиш в града ти трябваше кола, иначе ще ти излезе доста солено удоволствие, ако ползваш таксиметрови услуги. Инфраструктурата беше много добре организирана и се виждаше, че на много места продължаваха да работят и да я разширяват. Всички работници, които срещнахме по пътя, включително обслужващия персонал, бяха негри. Очевидно разделението на труда беше ясно обособено между различните етноси. Виждаха се и доста изпаднали безделници по пътя, които сновяха наоколо или висяха по светофарите. Имаше и такива с табелки, търсещи работа, дрехи или допълнителна помощ, гледка, която не се вижда навсякъде. Шон, очевидно, не се притесняваше от тях и не минаваше на червено, както бяхме чували, за да не стане жертва на обир на светофара. Въпреки това, на нашия въпрос отговори, че има квартали, където наистина трябва да се внимава и подобни кражби са честа практика. Минахме и през гета, и през лъскави квартали. И тук го имаше феномена най – бедния квартал да е разположен до най – богатия.

За расизма

каза, че го има и в двете посоки – както бели срещу черни, така и обратното, но не е по-различно от други държави. За Кейптаун обесняваше, че представлява държава в държавата и там всичко е коренно различно, по – сигурно и безопасно. Разказа ни, че Намибия е любимото му място, защото територията й е почти колкото на Южна Африка, но населението е само около 2млн. жители, за разлика от 50-те млн. в ЮАР. Държавата била пуста на фона на останалите.

В ЮАР имат 11официални езика и населението е толкова шарено и разнородно, че наред с африканските и европейски етноси са се омесили и азиатски. Индийците представляват голям процент от населението. Правителството се опитва да намали проблемите и строи къщи за бедните, които им отдава под наем за смешни пари. Резултатът е, че нещата са се подобрили през последните години, но все още напрежението се усеща между бели и черни, има я и вечната борба между богати и бедни.

Социалното напрежениеняма и как да се избегне, при положение, чесамо белите ( десет процента от населението) плащат някакви данъцив тази държава, докато черните само искат повече привилегии и помощи. Емблематичен е примера с една от новите им магистрали, която по план трябвало да бъде платена, за да се изплати инвестицията. Явно правителството не си е направило добре сметката, защото след яростни протести от местното население се отказват от тази си идея. Дори и да има логика в това искане, все пак показва особена умона гласа и патология, която рано или късно ще рухне, особено след като свършат природните им ресурси.

Дори образованието и здравеопазванетоса програмирани за два различни свята. Ситуацията е същата като във Венецуела – ако си роден беден, не можеш да си позволиш добро образование и следователно ще си останеш беден, защото дори и да имаш потенциал, нямаш възможност да го развиеш. Същото е със здравеопазването, това което се предоставя без пари е на много ниско ниво, а платеното много малък процент от населението, могат да си го позволят.

 Йоханесбург, Южна АфрикаЙоханесбург, Южна Африка

 

 

Един от основните въпроси, които ни притесняваше в Африка, беше относно маларията

Бяхме прочели доста по въпроса, но най-интересната информация получихме тук на място. Доста се двуомяхме дали да си купуваме хапчета, или просто да се предпазваме от ухапвания. Местните гледат на нещата доста по-спокойно и практично. Те я карат по 3-4 пъти в живота си, като стандартен наш грип, като след първия път вече бързо различават симптомите. Според тях, всички смъртни случаи са защото хората са толкова бедни, че нямат възможност да се лекуват изобщо. Ако все пак се заразиш, при навременна реакция няма опастност от фатален край. Никой от тях не пие хапчета за превенция. Те от една страна не те предпазват на 100%, от друга са доста опасни, ако все пак те ухапи малариен комар, защото болеста може да се активира след месеци и ти изобщо няма да очакваш това, докато си в къщи на „сигурно“. Страничните ефекти е по-добре да не ги описваме, защото списъка е много дълъг. Всъщност може да се заразиш, само ако комара, който те ухапе е ухапал болен човек за последните 2-3 часа. Ако е минало повече време между ухапванията, вируса на маларията не може да оцелее в комара. Хубавото е, че бяхме в сухия период, при който риска от малария е още по-нисък. Оказа се, че бяхме единствените, които не пиеха хапчета от цялата група. Гледаха ни доста странно и не ни вярваха в началото, но приеха ,че сме явно сбъркани по темата. Все пак това не го пишеше в луксозните гайдове и социални мрежи, от което мислеха, че няма и друга гледна точка по въпроса. :)

12 Somerset Rd, Johannesburg 2094, South Africa

 

В хостела се запознахме с Бийон – гайда ни за следващите 12дена, както и със Сабина – жената на Шон; и двамата бяха белгийци. Нямахме много време за опознавателни приказки, защото трябваше да потегляме към посолството на Малави. Имахме само два пълни дни, преди да отпътуваме. Наложи ни се да да пристигнем по-рано, за да имаме възможност да си извадим виза за Малави. Оказа се най-проблемното място от всички държави, които вече бяхме посетили.

За повечето африкански държави, визи се вадеха при преминаване на границите,

но Зимбабве и Малави, като най-бедните,бяха с по-специални изисквания.Да не говорим, че и визите им бяха безумно скъпи. Всъщност, най-скъпите които сме вадили. За Зимбабве, пращахме паспортите си до Виена, но не разполагахме с необходимото време за повторно изпращане до посолство на Малави. Разменихме си купища мейли с посолството им в Южна Африка, като често ни препращаха към по-висшестоящи да разрешат този иначе толкова „сложен“ проблем. :)Накрая получихме писмено потвърждение, че ще ни издадат виза, стига да имаме поне 2пълни дни в Йоханесбург.

Посрещнаха ни в една супер мизерна и миризлива чакалня, пълна с всякави екземпляри, които ни гледаха странно. Почакахме малко и накрая ни приеха в още по-долнопробна стая, където консулът се правеше на остроумен и не търпеше възражения за това, кога на нас ни е удобно да си вземем визата. Проблема беше, че повторното ни разкарване до посолството струваше пари, а ние вече нямахме. Шон се съгласи да се помотаме малко, за да изчакаме, докато си получим визите. Явно се смилиха над нас, при това без да им даваме подкуп, което по тези ширини си беше луд късмет. На тръгване, охраната на посолството ни обесняваше как трябва да се насладим на красотата на Малави и да не обръщаме внимание на общото мнение за държавата им. В този момент ми идеше да му тегля една майна, само до неговите бръщолевения ми беше. :)

На връщане към хостела, с Шон минахме да приберем две австралийки от летището. Групата ни се очертаваше да е доста разнородна, вече се бяхме запознали с двама от Нова Зеландия. Живееха в средата на Южния остров и се занимаваха с фермерство – изглеждаха доста грубовати и набити момчета. След като се прибрахме си побъбрихме на спокойствие с Бийон. Живееше тук от 7години и каза, че определено Европа не е за него. Обесняваше как стандартно пътуват по 21дни или повече, в зависимост от тура, и след това почиват по една седмица, в същия хостел, където бяхме отседнали в Йоханесбург. Варираха между храстите, както той наричаше сафарито и хостела. Разказваше, че по-често имат проблеми с пияни туристи, от колкото с животните в саваната.

Следващия ден прекарахме в хостела -

времето се използвше за почистване на камиона, за пазаруване на провизии и запознаване с групата помежду ни. Трябваше отново да свикваме със студа и липсата на отопление. Чудех се, ако тук ми е студено, при условие, че спим на закрито, какво ли ще е като спим в палатката – предстоеше да видим. Проблема беше в нашата екипировка- спалните ни чували не бяха подходящи за тези температури. От една страна нямахме място в багажа, от друга не очаквахме такива температури, но човек си плаща винаги за простотията и наивността.

Бийон обичаше организацията и всички трябваше да се настроим на тази вълна. Направихме списъка с дежурствата и ангажиментите за помагане на Инос (готвача ни) в кухнята, чистенето на камиона, натоварването и свалянето на багажа, палатките, масите и приспособленията за готвене. Само до преди няколко дни се възмущавахме на гледките от местните ресторанти по тротоарите на Ханой- миене на ръце, продукти и чинии в едни и същи легени. Каква ирония, само след броени дни и ние правехме същото, и което е още по – странно, дори вече не ни правеше впечатление. Често се случваше да правим обяд по средата на пътя, в поредния прахоляк или просто на някоя бензиностанция.

В Африка на малко места има течаща вода

и затова обикновено се ползваше водата от специален резервоар на камиона. В три легена се изреждахме всички да мием ръцето си под ред, а в други три се миеха съдовете, както от приготовленията за готвенето, така и чиниите на всеки един от нас, тенджерите и тиганите накрая. Водата не се сменяше, а само се доливаше топла от горе. И още по-странното бе, че за тридесет дни в тези първични условия, липса на хладилник и т.н., при пазаруване един път на няколко дена, никой не се уплака от проблеми със стомаха. Храната беше разкошна – разнообразна и почти здравословна – постоянно си хапвахме супа и салати. А хигиената си беше на ниво, дори често се получаваше да получим лекция от Инос, за това, че някой не си е измил добре чашата или чинията и как застрашава здравето на всички останали. Доста нелепа ситуация на фона на изтънчените западняци – да им чете морал един африканец… :)Още повече ни впечатли и това, че дори при наличие на течаща вода в къмпингите, ние използвахме познатата стара система на миене. Водата се ценеше като специален ресурс и хората знаеха как да я ползват и пазят, а не да я разхищават като нас. Интересно, и без да са учили по 15години, за тях това е факт и не беше нужно да го натякват на децата си, те си го знаеха и сами.

Трябваше да свикваме с ранното ставане, преди или малко след 5, и потеглянето още по тъмно. Целия ни маршрут минаваше през 7 държави и един остров и обхващаше 8000км, разстояние, което трябваше да минем за 32 дена, без да броим отбиването с ферибота до Занзибар и обратно. Предстояха ни дни, в които щяхме да пътуваме по 14 и повече часа, за сметка на други, които трябваше да прекараме на едно и също място. Най – хубавото на ранното ставане е, че имахме възможност да се наслаждаваме на изгрева от прозорците на камиона в коренно различни пеизажи. И не знам дали на нас така ни се стори, но май не можем да сравним африканските изгреви и залези с останалите, които сме виждали по света. На тази географска ширина ни изглеждаше, като някакъв по-специален феномен. Често не успявахме да спим от студ в палатката и предпочитахме да си доспиваме в камиона, не че в него имаше отопление, но поне беше закрит… :)

Очаквайте продължението

Автор: Иван Иванов

Снимки: авторът

 

Други разкази, свързани с ЮАР – на картата:


ЮАР

Йоана Петрова: Ягодови петифури с маточина

$
0
0

От маточина става прекрасен чай. Събирам последните листенца от две останали клонки да си запаря за чаша благоуханна успокояваща напитка. Докато си мислех, че букетът, който си донесох от село ще увехне бързо, той взе че се съживи на втория ден след като още в началото го бях потопила във вода. Обаче толкова невярващо бързо свърши. По-голямата част от него използвах за млечния сос с маточинакъм агнешкото със сумак и за настоящите петифури, в които свежестта надделява над сладостта, а ягодовите аромати са толкова силни, колкото лек и ефирен е десертът.

Ягодови петифури с маточина

Разполагах с доста кисело мляко, затова реших вместо просто да го смеся с ягоди и захар да изцедя известно количество и да го използвам за десерт. Основната причина за него беше маточината, която веднага щом помирисах асоциирах с лек и нежен десерт. Ако беше лято, щях да мисля в пъпешово жълто, ако беше есен – вероятно в къпиново, но пролет е, затова ягодите бяха първата връзка с десерта. Продуктите, с които разполагах ме насочиха към идеята за петифурите и това е една от последните ми успешни рецепти, която започвам от нулата. Сега се досещам, че не съм ти споменала за сладките с чия и фурми, които са най-добрите, които съм правила някога без рецепта, просто извадих няколко продукта от шкафа и ги смесих. По същия начин процедирах и с настоящия десерт, в който няма какво да се обърка, няма печене и може да бъде толкова сладък, колкото сладък пожелаеш да бъде.

Ягодови петифури с маточина

За сладостта ми се иска да поговоря малко, защото като всеки вкус и тя е субективно възприятие. Сладостта в този десерт идва предимно от меда с ягоди на Oh My Sicily, който използвах за него и отчасти от самите ягоди. Количеството на меда или друг подсладител, който евентуално може да се използва не зависи само от личния вкус за по-малко или повече сладко, но и от киселото мляко. Забелязах, че е необходимо да се обърне внимание на това, след като го изцедих, което предвид, че е домашно подквасено имаше сравнително кисел вкус, подчертан още повече след като отделих водата от него. Все пак оставих десерта по-свеж, но допълних с декорация от разбита със захар сметана, без която нищо не би било същото. Ето защо, ако плануваш да пропуснеш сметаната за декорация или предпочиташ да използваш натурална, то ще бъде необходимо в сместа за петифурите да се добави още около 100 грама мед или друг подсладител като агаве или пудра захар, ако предпочиташ, но преди да го направиш опитай сместа преди да я сложиш в хладилника да стяга. Така може да контролираш сладостта, независимо какво цедено мляко и подсладител използваш или колко сладки са ягодите.

Ягодови петифури с маточина

Други забележки нямам, но имам алтернативи за основата. В настоящата рецепта тя се състои от смлени бисквити, ядки, какаово масло и мед, но би могло да се приготви само с бисквити и краве масло, подобно на основа за чийзкейкили само с ядки, които да се смелят със сушени плодове, при което би се получила смес подобна на плодовите бонбони. Рецептата е изключително гъвкава за интерпретации с налични продукти и желани вкусове и текстури. Ето нещо, върху което може да импровизираш.

Ягодови петифури с маточина

Ягодови петифури с маточина

Посочените дози са за 25 броя петифури.

За основата:

  • 140 г обикновени бисквити или грахам крекери
  • 60 г бадеми
  • 50 г какаово масло, разтопено
  • 2 супени лъжици мед с ягоди
  • 1-2 супени лъжици вода

За ягодовата смес:

  • 600 г ягоди, почистени от дръжките
  • 10 големи листа прясна маточина (8-10 грама)
  • 400 г цедено кисело мляко
  • 100 г мед с ягоди
  • 200 мл животинска сметана 35%
  • 1 ванилова шушулка
  • 15 г желатин на прах
  • 30 мл студена вода

За декорация:

  • 200 мл животинска сметана 35%, много добре охладена
  • 50 г пресята пудра захар
  • дребни ягоди
  • пресни листа маточина

Подготвя се квадратна форма с подвижни стени със страни 23 см. Дъното на формата се покрива с хартия за печене.

Приготвяне на основата

За основата в кухненски робот се смилат фино бисквитите и бадемите. Добавят се разтопеното какаово масло и медът.

Приготвяне на основата

Разбиват се отново докато сместа се овлажни добре и когато се притисне с пръсти се слепва. Ако е необходимо се добавя малко вода и се разбива отново.

Сместа за основата

Сместа се изсипва в подготвената форма.

Основата на петифурите

Разпределя се равномерно по дъното на формата и се притиска плътно с пръсти. Оставя се в хладилника докато се приготви ягодовата смес.

За ягодовата смес желатинът се залива с водата и се оставя да набъбне.

Ваниловата шушулка се разделя на две подължина с остър нож и семенцата се остъргват. Смесват се със сметаната и се загряват на умерен огън докато сметаната заври. Когато заври се отстранява от огъня и се оставя настрана за 2-3 минути. Прецежда се и към нея се добавя накиснатия желатин. Разбърква се докато желатинът се разтопи. Ако сметаната изстине бързо и желатинът не може да се разтопи в нея, сместа се връща на много слаб огън като се внимава да не заври, а най-безопасно би било да се загрее на водна баня.

Ягоди и маточина

Ягодите и маточината се смесват в блендера на кухнески робот.

Смлените ягоди и маточина

Смилат се гладко.

Готовата ягодова смес се изсипва върху основата

Цеденото мляко се разбива с меда. Към него се добавят последователно ягодовата смес и сметаната с желатина. Всичко се разбърква хубаво и се изсипва върху охладената основа. Оставя се в хладилник за минимум 4 часа или най-добре за една нощ.

За да се отстрани формата, внимателно се минава по ръба с остър нож и подвижните страни се махат. Квадратът се нарязва на 5 ленти по дължина и 5 ленти по широчина, така че да се образуват 25 петифури.

За декорация сметаната се разбива с миксер докато стегне. Тогава върху нея се пресява пудрата захар (която вече е пресята един път) и се разбива отново за няколко секунди. Сметаната се изсипва в сладкарски пош с накрайник затворена звезда. Щприцоват се рози върху всяка петуфура. Гарнират се с цели или половинки ягоди и пресни листа маточина.

Ягодови петифури с маточина

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Ягодови петифури с маточинае публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Никола Балов: Официална премиера на супердостъпния Motorola Moto E, ще струва около 200 лв.

$
0
0
Официална премиера на супердостъпния Motorola Moto E, ще струва около 200 лв.
Moto E официално е факт. Един от най-достъпните смартфони на пазара днес дебютира на специално събитие в Индия, защото тъкмо…

Никола Балов: Официално тийзър видео за LG G3

$
0
0
Официално тийзър видео за LG G3
LG обяви, че на 27 май ще представи в Лондон новия си флагман LG G3, като за него знаем почти…
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live