Днес пред очите ми мина новина, която вероятно е останала незабелязана за повечето хора. А именно: страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка) са се договорили да търгуват помежду си в националните си валути вместо в долари. Като ключова резервна валута между тях ще бъде китайският юан.
Сигурно и аз нямаше да й обърна внимание, ако не следях внимателно за нея вече от няколко години. От около година преди този запис, който обяснява с какво е интересно подобно развитие и до какво може да доведе.
Русия е най-големият износител на петрол на света. Китай е най-големият вносител, Индия също е сред най-големите. Бразилия и Русия са огромни износители на суровини и потребители на промишлена продукция, Китай и Индия – огромни производители и износители на промишлена продукция, от суровини. Когато опитите за петролно ембарго срещу Иран престанат, независимо по каква причина, вероятно той ще е много добре дошъл в компанията им… Между тези държави се върти поне 15-20% от световната търговия, може би повече. Тя е процес, който се нуждае от количества долари, сравними с тези във вътрешното потребление на САЩ. Ако тези долари станат ненужни, трябва да идат някъде – емитирани са, пуснати са в обръщение, САЩ са купили срещу тях нещо. И това някъде е реално да е вътрешният пазар на САЩ, да си търсят там покритието. Което го няма…
Да си призная, когато го писах, очаквах нещата да станат по-иначе. Китай държи като валутен резерв хиляди милиарди щатски долари, Русия също. Надали ще им се иска доларът внезапно да се превърне в хартийки. Най-малкото защото това ще ги лиши от възможността да притискат САЩ на политическата сцена. И ще даде на САЩ повод да се осъзнаят, да спрат изтичането на бизнеси и работни места и да си оправят търговския баланс. И да се върнат отново като суперсила с вековни традиции в гражданските права и свободи, а те са ключов извор на икономическо, и оттам и на политическо и военно могъщество… Очаквах постепенното поставяне на САЩ под контрол, основно китайски, да стане абсолютно незабелязано за публиката. Очевидно съм сгрешил.
Всъщност, може и да не съм. Лишаването на щатския долар от статута на световна валута няма как да стане без официални договорки като тази, а те не може да бъдат сключени тайно – търгуващите няма как да ги спазват, ако не ги знаят. Но пък нищо чудно да са се случили неща, които не съм очаквал и дори сега не зная или не оценявам напълно. Може би например за аналитиците на Китай и Русия да е станало ясно, че САЩ няма да могат да овладеят търговския си дефицит, и може да се действа по-свободно. Или пък щатското правителство да не се е показало достатъчно послушно, и да му е ред да опита тоягата вместо моркова… Надявам се да го разбера в някой момент.
Убеден съм, че нито Русия, нито Китай имат желанието отведнъж да спрат търговията в долари и да врътнат на САЩ събуждащ шамар. Шамарът най-вероятно ще дойде, но когато вече е късно за събуждане – убеден съм, че това няма да е преди 2020 г., нищо чудно да не е преди и 2025, може да е дори след 2030. Дотогава просто ролята на долара и САЩ в световната икономика ще спада постепенно и неусетно, докато тази на Китай и компания ще расте. И процесът ще се контролира много внимателно да е плавен… Да, винаги може да изскочи нещо неочаквано и да промени хода на нещата. Но очакваното е за мен това.
Как ще повлияе тази ситуация на ЕС, и в частност на България? Дали промененото политическо и икономическо положение няма в някой момент да форсира радикални промени в САЩ? Дали… Много и много интересни въпроси. Но нека са в някой друг запис.