Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Милена Фучеджиева: Lana Del Rey - Video Games (Dubstep Remix)


Милена Фучеджиева: ретрочалга:)

Кръстопът: Гергана Панчева: Две стихотворения

$
0
0

Убийство под масата

Всичко се случва спонтанно.
Сервитъорът ловко се плъзва,
дори не го забелязваш.
Промъква се,
шмугва по някой пръст
през праха на светлината.
Прокрадва се по пипала.
(Тук се чува задъхване.)

Приземна реалност.
Приземена през процепи.
През призмата на…
(Тук се чува кашляне.)

Плавно натискаш спусъка.
Само един клавиш
прелита през подземието.
Усмихваш се потайно.
Притаен.
През призмата на…
(Тук някой се задавя.)

И вече няма нищо твое.
Нищо не е и било.
Най-трудно е
да пуснеш всички да си ходят.


***
Няколко речни камъка
гладко
отъркваш в дясната ми буза.
Ласката на дните,
които се изплъзват с бързи крачки.

Вече почти не докосвам земята.
Световният порядък не е на дневен ред.

През пръстите изтича:
очакване, отлагане
омерзение.
Висша естетическа наслада.
Още,
още.
Още!

Хич не съм наясно
дали все още искам
да ставаш
втора чаша за кафе във мивката.



Гергана Панчева
  Гергана Панчева е родена в гр. София през 1987 година. Завършва “Англицистика и американистика” в СУ “Св. Климент Охридски”, специализира в Кьолнския университет. Учи магистратура “Преводач-редактор” и работи като чуждоезиков редактор в издателство. През 2011 и 2012 е сред отличените на конкурса “Веселин Ханчев”. Публикува в интернет издания за литература и периодичния печат. За себе си казва: “Опитвам да мисля за града като метатекст. Все по-често се увличам от теоретичните школи от втората половина на двадесети век, а открай време се нося из литературните тенденции на Модернизма и Постмодернизма”.

Жюстин Томс, smiling: децата рисуват: рецептите на баба

$
0
0

IMG_1471

Денислава, 4 клас, Попово

IMG_1468Серма, 5 клас, Хасково

IMG_1477Виктор, 6 г., Габрово

IMG_1466Победителката в конкурса: Антоанета, 5 клас, Полски Тръмбеш

изумителни рисунки, над 1500, участващи в конкурса “Рецептите на баба” на Националния фестивал “Пъстра трапеза”

за пореден път се убеждавам, че няма основание да се вярва на истериите, че българските деца са глупави, неграмотни, за нищо не стават. напротив. децата ни са чудесни! малко доказателство за това е и този пост.

Диди Бунова, "Готвенето е забавно": Сметанова торта с мус от кайсии и сушени сливи

$
0
0


Идеята за подобна торта възникна още когато стана дума  за сушените кайсии с шоколад. Малко след това  купих част от продуктите.  Измина доста време докато я направя, после  да оформя публикацията. Ето я най-накрая  - нагласена, тествана, одобрена,  снимана.



Така и не се свикнах, когато адаптирам рецепти и правя промени в движение,  да подхождам предпазливо и да  пробвам предварително с малки количества. Имаше няколко критични момента, а тортата  е голяма и въобще не помислих, че ако съм взела грешни решения, може и да не получи желаната форма. На кого ли му се иска  количество  кремовете да се оттекат  свободно по плота около тортата след махането на ринга. Или, най-малкото цялата да се сплеска.  За късмет такова нещо не се случи. Използвах  ринг за сглобяване с височина 8см и като по поръчка се запълни целия точно до ръба, а след махането му, всичко беше повече от идеално....


Въпреки наличието на сметана, тортата е лека, както  казваме обичайно. Дължи се на плодовете и йогурта. Търпи използването на малко количество мед и захар, без да е блудкава. Така я направих аз. От немалкото хора, опитали я, само един (този, който си подслажда кафето, докато лъжичката остане права в чашата :) каза, че би могла да е още малко по-сладка... Но това е лесно за коригиране - всеки може да подслади двата муса и сиропа според собствения си вкус.



Със сушените и консервирани плодове в нея, тортата, определено има есенно-зимен характер. Независимо от закъснението, все още е актуална, макар и на ръба на топлия сезон. Този,  който вече всички чакат с голямо нетърпение. Ще се случи, това е повече от ясно,  заедно с всичката свежест, на която е способен.



Междувременно, какво пречи да кажем довиждане на студеното време по възможно най-лежерния начин, с парче вкусна зимна торта ? Аз съм винаги За, а и обичам лошото време... {толкова, колкото и хубавото} ....

Сметанова торта с мус от кайсии и сушени сливи
за форма с диаметър 26 см

блат:
3 яйца с разделени жълтъци от белтъци
125 г пудра захар
100 г брашно
50 г орехи, запечени и смлени
1 ч.л. бакпулвер
50 г разтопено масло

кайсиев мус със сушени сливи:
300 г кайсии от компот, отцедени
300 г сушени сини сливи, с частично запазена влажност 
1/2 ч.л. канела 
семената от една шушулка ванилия
сока от половин портокал ~ 30 - 50 ml
80 - 100 г  мед
5 г желатин, 1/2 пакетче
200 мл сметана, млечна  ~ 30-35 %

мус с йогурт и сметана:
500 г Активия с праскови и маракуя
сок и настъргана кора от един портокал ( 60-80 мл)
15 г желатин, 1 1/2 пакетче
200 мл сметана,  млечна  ~ 30-35 %

сироп:
80-100 мл  захарен сироп или сок от компота, леко подсладен
сок и настъргана кора от 1 1/2 портокал 
2 сл портокалов ликьор или друга подходяща алкохолна напитка

декорация:
80-100 г мармалад от сини сливи (или конфитюр от сини боровинки)
резени портокал
едри стърготини  бял шоколад или сушени кайсии с бял шоколад и орехи

Белтъците се разбиват на сняг с щипка сол. Добавя се захарта, като се разбива до твърд сняг. Прибавят се жълтъците, един по един. Брашното се пресява с бакпулвера и се разбърква заедно с орехите. Добавя се към белтъчно-жълтъчната маса. Накрая се прибавя и маслото. Сместа се изсипва във форма със свалящ се ринг и диаметър 26см, застлана с хартия за печене. Пече се в загрята на 180 градуса фурна. около20-25 минути или докато пробна клечка излиза суха. Охлажда се върху решетка исе разрязва на две по хоризонтала.

Кайсиите и сушените сливи се пасират заедно с подправките, сока и меда. Ако е необходимо, се подслажда  допълнително с мед или пудра захар на вкус, като се има предвид, че ще се добави и сметана.  Желатина се разтваря в малко вода, след което се втечнява (според указанията на опаковката). Към готовия за работа желатин се прибавят  2 с.л. от пюрето, разбърква се и получената смес се връща към пасираните плодове, като се разбърква добре. Сметаната (добре изстудена) се разбива до твърди върхове Прибавя се внимателно и на части към плодовата смес, като се разбърква  деликатно отдолу нагоре.

Йогурта се разбърква със сока и кората от портокал. Желатина се подготвя по указания на опаковката начин. Към него се прибавят 2 с.л. от млякото и получената смес се връща към останалото мляко, като се разбърква добре. Сметаната се разбива до твърди върхове и се прибавя на части към млечната смес, като се разбърква внимателно отдолу нагоре. ( Kрема може да се остави единствено със сладостта на млякото или допълнително да се подслади с пудра захар самото мляко или сметаната при разбиването )

Ако за сиропиране на блатовете се използва сок от компота, би могло да се подслади леко.
Препоръчвам оехите в блата действително да се запекат, преди смилането.

Сглобяване:
В поднос и ринг за сглобяване на торта с височина минимум 8 см се поставя първия блат и се сиропира добре и равномерно. (Ако ринга е с по-малка височина, може да се прикрепи към него допълнителен борд от по-твърдо фолио) Разпределя се кайсиевия мус. Слага се втория блат, сиропиран от двете страни. Изсипва се сметаново-млечния мус и се заглажда добре. Завива се с фолио за свежо съхранение и се оставя да стегне около 5 часа или през нощта.
С нож с тъпо острие внимателно се отделя  горния ръб на тортата от ринга, след което той се отстранява. Отгоре се разпределя мармалада или конфитюра. Декорира се с шайби портокал и стърготини бял шоколад или кайсии с бял шоколад и орехи.
Добре е преди сервиране тортата да престоява 15-20 минути извън хладилника.

адаптирана рецепта от Lisa Kohen&Baken/2011

Милена Фучеджиева: сериозно? в двора на училището на "6ти септември"? кой е дал разрешение?

Милена Фучеджиева: хахааааааааааа:) поздрав! независимо дали ви харесва или не:)))

Стефан Стоянов: БНТ с номинация за най-добра социална поп-фолк журналистика*

$
0
0

На вниманието на арменския поп, Михаля, МАЗД и ХЕМ**

child with down syndrome posterПо повод на репортажа “Дневният център в Пловдив отвърна на обвиненията в тормоз със същото“, излъчен на 2 април в новините на БНТ.

Сензационният махленско-клюкарски “журналистически” стил е отблъскващ във всичките му прояви. Ефектът от него обаче е един, когато се използва при отразяването на съперничеството между поп-фолк звезди и съвсем друг, когато се използва за отразяване на болезнени социални теми в най-гледаното телевизионно време по финансираната от данъкоплатците държавна БНТ.

Потресен съм от факта, че БНТ намери за подходящо да разкрие самоличността на детето, обект на въпросния репортаж, показвайки го продължително в кадър, както и посочвайки неговото и на майка му име. Преди да ми кажете, че майката е дала съгласие замълчете и помислете по какъв начин това разкриване е в интерес на детето и на семейството му? Ще подобри ли то или ще влоши шансовете му да намери подходяща грижа? Можеше ли историята да се отрази без разкриването на самоличността на предполагаемите потърпевши? Ако да, защо беше разкрита самоличността на детето? Беше ли разкриването на тази самоличност в защита на някакъв обществен интерес? Потресен съм по един изморен начин, защото това продължава да е правилото, а не изключението, и защото на никого не му дреме, съдейки по това, че никой нищо не прави, за да направи такива практики на отразяване изключения.

Потресен съм от и използвания сензационен език, още от самото начало: “След скандалните разкрития за шокиращо насилие върху дете с увреждания в Дневен център в Пловдив…” – това е език, подходящ за вестник Шок, но не и за медия, самонаричаща се “обществена”.

Кога ще се намери журналист, който да зададе въпроса защо детето е в дневен център, а не в училище? Защо децата със синдром на Даун заедно с диагнозата получават и присъда, която ги обрича на сегрегация и дискриминация?

Въпросът, който виси над всички гореизброени въпроси във всички подобни истории на медийно дилетантство при отразяването на новини, засягащи деца е следният – кой, кога и как в България ще насърчи по един категоричен, нетърпящ възражение начин медиите да инвестират в обучение на журналистите, които отразяват истории с деца? С положителни мерки, финансиране, осигуряване на обучение, но и с въвеждане и прилагане на законодателство, което защитава правата на децата при тяхното отразяване в медиите. И който няма да приеме “не” за отговор. Този документ с насоки за журналисти при отразяването на теми, засягащи деца, публикуван от Международната федерация на журналистите е чудесно и лесноразбираемо, практически ориентирано пособие, което мога да препоръчам на всеки, който се интересува от проблема.

И друг важен за темата и контекста ѝ въпрос, който трябва да започнем да задаваме – кога някои от десетките организации, работещи с деца и защитаващи правата им ще започнат да създават атмосфера на нетърпимост към подобно отразяване като открито и своевременно критикуват честите инциденти от такъв характер?

 

Бележки:

* БНТ не притежава такава номинация, но само и единствено защото не е обявена такава награда. А трябва – този труд не бива да остава незабелязан и ненаграден!

** Имената на последните две институции са променени. Всякакви прилики между ДАЗД и МАЗД, както и между СЕМ и ХЕМ са случайни, с изключение на тяхната безполезност. Поради досегашния ми опит от докладване на подобни случаи на ДАЗД, довел единствено до остра загуба на ценно лично време, надеждата ми е, че апелът ми ще бъде чут от институциите на арменския поп и Михаля.

Share


Фитнес блог: Токсичност на плодовата захар (фруктоза)

$
0
0

Няма човек на този свят, който да не обича поне 1-2 вида плодове и да похапва от тях. Кой не иска в горещите летни дни да се разхлажда обилно с диня? Кой не се е сблъсквал с дребните примамливи стафиди, които след една шепа го карат да иска да нагъва още и още? Кой не обожава божествения вкус и аромат на качествения и истински мед? Кой не се е почувствал тонизиран и енергичен след 1-2 банана/резен пъпеш? Да не говорим за изкушенията от типа на подсладените напитки и сиропи. Кое е общото между всичките тези сладки примамки – отговорът е: съдържат фруктоза.

В днешно време е изключително популярна употребата на фруктозата (химическото "огледало"на глюкозата) в диетичното хранене и индустрията (при диабетно болни, спортисти, в хранително-вкусовата промишленост, като помощни вещества във фармацевтичното производство и др.).

В умерени количества фруктозата е приемлив вариант за диабетици и пациенти с непоносимост към другите основни видове захари. В развитите страни дори е широко застъпена т.нар. "Western style diet"– хранене, състоящо се основно от продукти, богати на мазнини, червени меса и захари (подсладени напитки, сиропи, десерти).

По разбираеми причини този начин на хранене търпи подем в последните години – в западните общества консумацията на продукти, подсладени с фруктоза се е увеличила петкратно през миналия век, а за последните две десетилетия тя се е удвоила. Защото е... вкусно!

Похапването на мед или банани например е добър начин за възстановяване на енергийните нива и въглехидратния баланс след активно физическо натоварване при спортисти и хора, извършващи тежък физически труд. В общи линии приемането на фруктоза в различни разновидности изглежда (и в определени случаи и дозировки може да се каже, че е) по-безопасно от рафинираната бяла захар. Но както знаем, всичко е полезно в умерени количества.

Вече сме запознати най-общо с предимствата и недостатъците на този тип захари от горепосочената статия и сега предстои да наблегнем на някои от не особено популярните минуси. Нека се запознаем в детайли с някои важни и неизвестни досега факти относно употребата на фруктоза. Както като заместител на захарта, така и използването й за други цели.

До какви последствия за нашето здраве може да доведе прекомерната консумация на фруктоза?

Трайно забавяне на чернодробния метаболизъм и общо усещане за отпадналост, подобно на това при махмурлук - това е първият и най-често срещан страничен ефект.

Към храненето трябва да се подхожда с внимание. Което може да ни се струва трудно и да ни коства големи усилия в днешното забързано ежедневие, особено след изтощителни тренировки или натоварвания, когато ни идва да изпразним хладилника от съдържание…

По този начин, освирепели и за да утолим въглехидратния глад, нагъваме без мярка плодове/мед, като забравяме, че по-рано през деня сме взели отново от същото и неусетно се пресищаме с плодова захар.

На този етап науката изобилства от изследвания и проучвания за влиянието на фруктозата върху хора и експериментални животни, които като резултат ни илюстрират една богата гама от болестни и "нормални"процеси, изменения и симптоми, проявяващи се върху "опитните зайчета". В специализираната литература и информационна мрежа могат да се намерят неограничен брой резултати от такива опити.

Те обикновено се провеждат с директен или комбиниран прием (напр. със захароза) в различни дози в зависимост от целта. Даже особено често се използва методът на предоставяне или въвеждане на много големи количества фруктоза за определен период в проучваните организми с цел предизвикване на болестни процеси/изменения и оттам доказването им или търсенето на начини за предотвратяването им или за други цели (напр. "Antidiabetic effect of hydroalcholic urticadioica leaf extract in male rats with fructose-induced insulin resistance").

Физиология на захарния метаболизъм

Преди да ви представя по-сериозните опасности и странични ефекти от свръхприема на фруктоза, ще си позволя да отворя една малка скоба от физиологията:

Организмът ни е така устроен, че да понася колебания в стойностите на различни вещества в неговите клетки и телесни течности в точно определени граници. Всяко (дори и минимално) отклонение от тях неминуемо провокира някаква реакция в клетъчното или междуклетъчното пространство с цел постигане на баланс и възстановяване на нормалните нива и съотношение между съответните субстанции.

Това се отнася с особена важност за кръвта. В нея организмът всячески се стреми да поддържа сравнително точни показатели на разнородни по състав и структура молекули: захари; различни по вид, структура и предназначение белтъчини; електролити и соли; газови молекули; комплексни съединения и т.н.  Когато там не може да се постигне "програмираното"равновесие, могат да възникнат рискови последици. Те могат да се усетят слабо от тялото или да бъдат с фатален край.

От друга страна, ако в съответната среда бъдат въведени непривични и непознати за нея "агенти", това също може да доведе до различни по сила и мащаб проявления (дори промени в структурата и функцията на тъканно и органосистемно ниво, дисбаланс, увреждания, болестни състояния). В този смисъл можем да говорим дори за отравяне (токсичност), породено от твърде висок прием на фруктоза.

По същество:

  • Няколко изследвания[1]потвърждават, че високата консумация на фруктоза може да доведе до възникването на чревни интоксикации (натравяне в резултат на бактериална инфекция и отделяни от патогенните бактерии отрови-липополизахариди) и възпаления. Нейният прием се свързва със зараждането на дисбактериоза (унищожаване на полезните чревни бактерии, което благоприятства развитието на болестотворни микроорганизми), както и с повишена чревна пропускливост, т.е. отслабена защита на тъканта срещу вредни микроби и вещества.
  • Високото захранване с фруктоза (конкретно подсладени напитки) и мазнини може не просто да доведе до чернодробни увреждания, но по описания механизъм могат да отключат развитието на неалкохолна стеатозна болест на черния дроб. То благоприятства производството и повишаването на концентрацията на такива липополизахариди и тяхното проникване през различните бариери. [2]Същото изследване показало, че нивата на този тип токсини са много по-високи след прием на фруктоза и при приемащите този тип захар, отколкото при захранване с друг вид захари (глюкоза, захароза или изкуствен подсладител).

До какво могат да доведат тези опасности?

Накратко и опростено:

Отделените от "лошите"бактерии частици се прикрепват към други синтезирани (вследствие механизъм на сложни преобразувания на фруктозата в червата, който все още не е добре изучен) частици, наречени хиломикрони, които им служат за транспорт.

С тяхна помощ те преминават през чревната бариера, оттам попадат в лимфата и се "оттичат"в кръвта. Тук те получават друг "ескорт"от липопротеини и достигат окончателните си цели – различни тъкани на черния дроб. Впоследствие в тях се развиват различни по сложност и степен възпалителни процеси (локални "взривове") провокирани от естествени реакции на имунната система и в крайна сметка може да се достигне до нелеки поражения на хепатоцитите (чернодробните клетки) – могат да се отключат стеатоза, стеатохепатит и фиброза на черния дроб.

Фиг. 1

Токсичност на фруктозата

Фиг. 2

Токсичност на фруктозата

До тези изменения и състояния би могло да се стигне и по други механизми, но отново виновник може да бъде фруктозата.

Установено е, че при вече оформени инсулинова резистентност или диабет II тип вследствие прекомерната употреба на фруктоза е възможно да възникнат нарушения във функционирането на някои неврони и оттам влошаване на дълготрайната памет. Това се получава поради възникналия недостиг на инсулин, защото той играе важна роля при някои неврофизиологични процеси, протичащи в невроните на отговорната за паметта зона на мозъка, наречена Hippocampus (хипокамп - от лат. водно конче)[3].

Фруктозата (за разлика от декстрозата) ускорява развитието на хроничната бъбречна недостатъчност[4]. Изследвания върху третирани с високи дози фруктоза и декстроза животни показват, че при първата тестова група се отчитат наднормени количества серумен белтък в урината и пикочна киселина (тя се свързва и с повишен риск от подагра). Завишени са нивата на креатинин и е забавено неговото освобождаване при захранените с фруктоза индивиди.

Тези показатели обикновено се свързват с бъбречна недостатъчност. При същото проучване е било отчетено и повишаване на кръвното налягане (обичаен симптом при това заболяване). Констатирани са изменения и увреждания на бъбречни клетки у тези животни. Теглото на бъбреците е увеличено.(фиг.3/4)

Токсичност на фруктозата

Фиг. 3

Токсичност на фруктозата

Токсичност на фруктозата

Фиг. 4

Токсичност на фруктозата

 

Съществуват и други случаи на различни поразени органи или влошени функции, но за горепосочените има най-голям брой застъпващи се свидетелства, които са подкрепени с много примери.

Изводът

Изводът от всичко това е, че независимо от по-голямата степен на безвредност в сравнение с обикновената рафинирана захар, рисковете, които могат да се получат от пресищане с фруктоза не са никак за подценяване.

Всъщност рисковете са двойно по-големи, защото в бялата захар съдържанието на фруктоза е 50%. Така че е много важно да си правим сметка, когато посягаме към подсладените напитки или някакви други източници на плодова захар или захар. Особено на фона на нейните "способности"да създава измамно чувство за недохранване и глад.

Прочетете и тези полезни материали:
Хипогликемия
Кафява захар
Как да се предпазим от нитратите
Вредата от нитрати и нитрити
Сезонни плодове и зеленчуци в България
Трюфели от ядки и фурми

Никола Балов: HTC First се появи неофициално - първият телефон с Facebook Home

$
0
0
HTC First се появи неофициално - първият телефон с Facebook Home

На 4 април е големият ден, когато очакваме от Facebook да направи сериозен анонс, свързан с Android. Вече чухме, че социалната мрежа ще покаже преработена версия на интерфейса на платформата, а сега достоверен източник пусна изображение и на първия телефон, който ще я използва - HTC First.

Както се и очакваше, смартфонът е дело на HTC, макар че има доста разлики със стандартните устройства на компанията. Операционната система в HTC First ще бъде фокусирана върху Facebook и ще се нарича Facebook Home. Тя ще дава удобен достъп до всички приложения на социалната мрежа, включително съобщенията, снимките и контактите, а вероятно с натискане на бутона Начало потребителите ще бъдат отвеждани на началната страница на своя Facebook профил. 

Източникът на изображението е популярния с подобни Twitter сензации акаунт @evleaks, като за апарата се вижда, че е с голям тъчскрийн и три бутона под него. Диагоналът на екрана вероятно ще бъде 4.3". 

Никола Балов: 25% от дроидите вече са с Jelly Bean благодарение на малък трик от Google

$
0
0
25% от дроидите вече са с Jelly Bean благодарение на малък трик от Google

Вече всяко четвърто устройство с операционната система Android е с версия Jelly Bean, съобщиха от Google. Това е доста сериозен скок спрямо месец март, когато процентът беше едва 16.5 на сто. За промяната обаче си има дребна причина - Google вече вади статистиката си по различен начин.

Досега информацията се базираше на броя устройства, използвали коя да е от услугите на Google. След промените обаче в статистиката участват само машините, влизали в Google Play.

Е, имайки предвид, че тази информация за разпространението на версиите всъщност е насочена към разработчиците на приложения, Google сякаш имат право да променят правилата. Или поне със сигурност имат изгода да покажат на дивелопърите, че приложенията им имат шанс да бъдат свалени на най-актуалните смартфони и таблети на пазара и съответно ползвани от хора, ангажирани със своето устройство. 

Screen Shot 2013-04-03 at 7.35.38 AM

Така ситуацията днес е следната: 25% са с Jelly Bean, 29.3% с Ice Cream Sandwich и все още цели 39.8 на сто с вече пенсионирания Gingerbread. 

Аз чета... за вас и с вас: Литературна рок група пуска дебютен сингъл

$
0
0

LaText

Чували ли сте за животното „литературна рок група“? Не? И ние не бяхме чували, но скоро попаднахме на LaText, които направо ни изпълниха зажаднелите за хубав рок и хубава литература душици. Те дори са готови с дебютния си сингъл „Любовна херостратегия“ и ще го представят на 4 април от 20 ч. в софийския клуб Maze (ул. „Христо Белчев“ №1) на специален концерт по повод първата си годишнина.

Концертите на LaText са Spoken Word пърформанси, в които стиховете са част от композициите. В групата са Елена Пенева (вокал, синтезатор), Петър Чухов (поезия, глас, китара), Иван С. Вълев (бас, глас) и Гриша Маникатов (барабани).

Заедно с тях на сцената за представянето на новата песен ще бъдат поетите Емануил А. Видински, Камелия Спасова и Иван Ланджев, китаристът Георги Георгиев от група „Остава“, както и румънският поет и пърформър Петер Шрагер. Освен „Любовна херостратегия“ ще прозвучат и най-новите композиции на четворката - „Офталмология на отсъствието“ и „Париж“, както и вече познатият им репертоар, но в нови аранжименти.

До момента LaText има доста на брой самостоятелни концерти, както и участия на различни като профил и съдържание фестивали - пловдивския „Улица Отец Паисий“, „Седмици на четенето“ в София, Малък сезон на ТР „Сфумато“, „София диша“, „София: Поетики“, „Поетични струни“ в Харманли и на фестивала „Улица Нов Живот – 20 години след Димитър Воев“.

И за да започнете деня си с нещо наистина свежо, предлагаме ви да изслушате „Любовна херостратегия“, а дори можете и да си потанцувате!

Стойчо Димитров: Исландия (5 ден – начало): Разказвачът на приказки

$
0
0
Продължаваме с пътуване из Исландия заедно с Гергана. В „нулевия“ ден пристигнахме в Рейкявик, е през първи ден заминахме към Синята лагуна, после поехме към гейзерите и водопадите на Исландия, посетихме известния вулкан Еяфялайокул и близките глетчери, тръгнахме по непреодолимите части на страната, които в крайна сметка преминахмеДнес ще видим какво ще се случи през петия ден от приключението :)

Приятно четене:

Исландия

ден 5 (начало)

Разказвачът на приказки

Малкото рибарско селище е обгърнато от облаци, когато се събуждаме

ИсландияИсландия

    През следващите няколко часа се движим все малко над морско ниво. Облаците ни оставят едва няколко метра поглед над земята, колкото да оголят безкрайните туфести торфища, сякаш рисувани с четка

Исландия

 Исландия

 Исландия

Мистично, тайнствено и приказно

ИсландияИсландия

  Караме по ниски разстлани земи покрай крайбрежието. Планините са се отдръпнали и погледа стига далече в малкия процеп под облаците

Asbyrgi стигаме неочаквано

Ако човек изрично не е тръгнал към това място, може мине покрай него и дори да не заподозре за съществуването му… [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Земята се разтваря изведнъж, неочаквано, разкривайки широка скрита долина, оградена от всички страни от отвесни скални стени. От страни нищо не подсказва за съществуването й; навлизаме навътре

Sleipnir’s footprint 

(sleipnir е осмокракият кон на Один) е фолклорното име, заради формата на каньона, подобна на подкова  

Исландия

В каньона всичко се променя: появява се гора (да видяхте гори някъде до сега?!), вятърът стихва, дори птиците се държат странно – сякаш на това място е невъзможно да се случи нещо лошо. До тези се приближих толкова, че можех да ги пипна

Исландия

На влизане в Asbyrgi термометърът показва 8 градуса. Ръми дъждец. Тръгваме да се разхождаме и не ни напуска усещането, че тук е топло и уютно

ИсландияИсландия

  Покрай отвесните канари, достигащи на места 100м.  

ИсландияИсландияИсландия

 Исландия

Исландия

От високото мерваме езеро в края на каньона

ИсландияИсландия

  Всичко изглежда все едно е било редено, сякаш някой внимателно е обмислял поставянето на всеки камък, засаждането на всяко дръвче, мястото, на което да плува всяка патица

ИсландияИсландияИсландия

 Исландия

Исландия

Asbyrgi e приказка,

северна приказка. ”Последният удобен дом”, само Елронд така е не се показа, макар да ни се струваше, че чувахме песните…

Исландия

  Идните няколко дни ще прекарам в тайни планове как да се върнем на това място и на мястото, което ще достигнем само след половин час нагоре по Jökulsá á Fjöllum   Очаквайте продължението  Автор: Гергана Милушева  Снимки: авторът  Други разкази свързани с Исландия – на картата:  КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ  :)

Григор Гачев: Tubepunk?

$
0
0

Преди двайсетина години излезе романът на Уилиам Гибсън и Брюс Стърлинг „The Difference Engine“ – алтернативна история, в която Чарлз Бабидж довършва и представя пред света първия компютър. Механичен. И научният прогрес и информационната ера стартират в общество с викториански нрави, понесени на крилете на парните и механични технологии.

Така създаденият литературен стил е кръстен стиймпънк и за нула време печели купища почитатели. В Англия е създадено общество на почитателите на стиймпънка, събират се редовно, правят си конвенти – дами с кринолини, кавалери с викториански костюми и прочее. Създават неща като този мотоциклет, тези щуротийки (не пропускайте линка под тях за още!), и още доста в жанра. Ако ви е малко – Гугъл знае още. Апропо, въртят ми се разни идеи и на тема стиймпънков Гугъл…

(За мотоциклета един мой познат заяви: „Продавам си душата за един ден бръмчане из София на това чудо!“ По дяволите, разбирам го…)

Преди няколко дни сънувах нещо подобно… но не същото. Седях на някакъв парапет в огромен старомоден кинотеатър, а на екрана въртяха филм. Страховити компютърни технологии, само че базирани на радиолампи и релета. Сюжетът беше някаква каша от “The Matrix”, “Inception” и още подобни – реален и виртуален светове – но впечатляващото беше обстановката. Вакуумни тръби (включително многодялови), екрани като от четиридесетте години, електронно-ускорителни оръжия (в реалния свят) и аналогии за живота, базирани на работата на електронна лампа (във виртуалния свят), и т.н. Наистина странна атмосфера.

Интересното беше също социалните отношения – като извадени от петдесетте и шейсетте. Борба на две концепции в обществото: тази за врага (ултраконсервативна, вероятно почерпена от маккартизма) и тази за хедонизма (в подозрително хипи-подобен вариант). И, както често става из сънищата ми, така и не можах да си догледам филма. Не че беше кой знае какво художествено произведение, ама обстановката беше рядко зрелище, а и парадигмата беше увлекателна. :)

И си мисля – това пък какъв ли стил трябва да бъде? Определено не е точно стиймпънк, няма как да е без викторианство, парна енергия и механични устройства. В същото време определено е „научна фантастика наопаки“, обърната като атмосфера към миналото, вместо към бъдещето. И определено беше абсолютен пънк – героите си бяха точно отхвърлени от обществото, всеки по свой начин. Единият беше бездомник, другият – луд учен, третата – свита и некомуникативна „стажантка“ в заведението на някаква мадам…

Та, първото име, което ми хрумна, беше tubepunk. (Като в “electron tube”.) Други предложения също са добре дошли.

Както и произведения в жанра. :-)

Блог Стара София: Градската градина в края на XIX век

$
0
0

Представяме три редки фотографии, които ни връщат към зората на столичната Градска градина. На пръв поглед могат да бъдат датирани около 1890-1892 година. 

"Български алманах"от 1892 г. дава следното описание на градината (цитат по "Софийските градини 1878 - 1939"на Иванна Стоянова): "Градската градина, която обнема една повърхност от 29 900 квадратни метра, е заградена с железен грилаж и обиколена с широк тротоар от дялани каменни плочи, е насадена с хубави дървета и разни благоуханни цветя. В нея има няколко изкуствено издигнати височини, а една от които има павилион за музиката, а другата представлява очарователна балканска местност с водопад. Водата се събира в подножието на водопада в един басейн, в който лятно време се пущат риби."

Днешният булевард "Александър I Батенберг"и Двореца, в дъното - улица "Московска"

Поглед над градината към хотел и кафене "България"и Министерството на войната 

Днешната улица "Иван Вазов", бъдещият театър се пада вляво на снимката, а в дясно се вижда къщата на Петко Каравелов на улица "Дякон Игнатий". 

Споена панорама над Градската градина, съставена от трите фотографии.




Антон Терзиев, movies.bg: Kikujiro

$
0
0
Kikujiro

KikujiroОсемгодишно момче расло без майка си, разбира случайно адреса й и тръгва да я търси в далечен град. От самото начало попада на дребен бандит, който от користни подбуди и от скука се съгласява да сподели лятната му ваканция. По пътя срещат множество образи, странни и изгубени, по своему справящи се с живота. Kikujiro (1999)  е пропит с любов и към най-малката "мравка". Комичните гегове на the bigshot Kikujiro-Такеши Китано (director/writer/editor/actor), са непривично милосърдни и трогателни.   Kikujiro---Takeshi-Kitano---Beat-Takeshi---Yusuke-SekiguchiИдват от неосъзнатата му смелост да бъде себе си, по най-различни шарени(нелепи) начини и от това, че бивайки лузър, все пак помага на най-уязвимия - детето. Дори физически, хуморът му е едновременно енигматично-величав, като йероглиф и успокояващо първичен, като черен хляб. Разливащият се над наглед протяжните пейзажи романтичен инструментал на Joe Hisaishi е компресиран от малословен, но прерязващ сърцето диалог. Кинематографски, монтажните решения показват зрялост и завършен почерк. С Kikujiro  Китано не се бои да изглежда сантиментален, "детински" (според някои) и раним.

Нели Огнянова: Aereo, правата, традиционните тв модели

$
0
0

И апелативен съд се произнесе  по спора на  американските телевизии с Aereo.   Компанията  предоставя  на потребителя  индивидуална антена, с помощта на която телевизионните  програми, разпространявани наземно  в областта на Ню Йорк, могат да се гледат онлайн. Телевизиите смятат, че се нарушават права на интелектуална собственост,  и искат от съда мярка срещу Aereo.

 

Решението се окачествява като забележително технически грамотно.  Аereoпредлага  нова алтернатива (a cloud-based DVR service)  за достъп на потребителите до телевизионното съдържание.

Изходът на този спор е важен поне за

  • облачните технологии, доколкото решението  Cablevision вече се прилага последователно в такива случаи;
  • традиционния модел, при който кабелните оператори доставят тв програми до аудиторията, като плащат на телевизиите (макар телевизиите да твърдят, че тези такси са малък дял от техните приходи).

За разлика от Comcast  u останалите кабелни компании, които плащат, Aereo не плаща на телевизиите. Поради което те смятат, че  Апелативният съд даваОК да се крадеи разпространява защитено съдържание.

The Huffington Post  нарича Aereo  cable killer. 

 


Йовко Ламбрев: Love in Venice

Никола Балов: Гласовата навигация в Google Maps вече работи и в България

$
0
0
Гласовата навигация в Google Maps вече работи и в България

Големи новини около Google и услугите им за българските потребители - от компанията обявиха, че гласовата им навигация по картите Google Maps вече е достъпна и в нашата страна. 

За да започнете да ползвате навигацията завой по завой, не е необходим ъпдейт на Google Maps - при намиране на желания адрес имате опция Navigation, която изчислява маршрута и започва да ви напътства. При навигацията се използва интернет през тарифния плат от оператора. 

Google Maps Navigation все още е бета версия, но може да се ползва както под Android (версия 2.2 или по-нова), така и под iOS 5.1 и нагоре. 

Припомням ви, че наскоро Google обнови Maps за България с добавянето на опцията за визуализация на трафика по пътищата, а след това страната ни беше добавена и в услугата Street View.

Мария Куманова: фиданката и опиума

$
0
0

Влетяваш на бегом, присядаш и не се успокояваш, докато не започнеш половинката вино, която кротко те чака. Гледам те и се чудя дали си се променила изцяло или никак. Казвам ти да ме гледаш в очите, когато ми говориш, а ти не можеш. Има нещо, но не разбирам какво е.

Май и ти би гласувала за „изцяло”.

–      Днес, на път към магазина, видях една бабичка с бастун, която се размина с дядо с бастун. Дядото беше супер прегърбен, тъжна история. И бабичката го заговори, че бастуните им били еднакви! Ама ей така го заговори!

–      Да бе, те на тея години страшна романтика въртят. На селото ми из овдовелите хора ако знаеш каква ревност има…

(Всъщност не е село, малък град е, но за историята ще ни послужи и село. Нали самият автор е толкова urban, че селото му е Пловдив.)

–      Даа бе? Моите градски баби сами си седят тука…А дядото отговори, че не са еднакви, защото неговият бил раиран. И я пита бабичката откъде ѝ е нейният. И тя сочи с бастуна „От еей там!”

–      Моят дядо е много вървежен. Само го викат да оправя разни неща. Строителен инженер е.

–      Да дойде до София, да оправи нещо и на моята баба? Пералнята ѝ отказва напоследък. Баба ми е много яка.

(Баба ми наистина е много яка. Готви невероятно, гледа на карти и е жена.)

On a side note, ние с нас се затруднихме, моя дядо и твоята баба ли ще сватосваме…

–      A, не. Много е зает там.

Ами зает е, я. Като твоята баба не се спира. Даже онзи ден го видях в автобуса към селото – носеше една фиданка в торба с пръст. За градинката. Фиданката беше вече на онзи ръб, на който сме и ние в момента (освен очевидния НРБ)  – вече аха-аха да се посадиш и после се сещаш, че и в торбичката ти е добре и веднъж посаден, няма връщане назад. Опираше в тавана на автобуса. Когато садиш фиданка, трябва да помислиш както дали ще има достатъчно слънце, така и къде под нейната сянка ще си пиеш ракията един ден. Ако я поддържаш добре, поливаш редовно и не станеш пряк свидетел на катаклизми, ще ти е опора доживот. В случай, че не предпочетеш живота, в който се издържаш от търговия с опиум, който на тези години все още е блазнещ. Казах ти, че сме на границата.

Садила ли си дърво?


Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>