„Всяко състезание е съпътствано с истории.“
– К. Митов
За този отбор такива не липсват и ще е удоволствие да ги споделя часове след като се прибрахме. Миналата година не отделих време да напиша как си прекарах на състезанието в Полша с KaSAPin40, за което съжалих щом реших да работя с отбор от Варна.
Казвам се Александър и съм ментор на отбора от Варна заедно с Пламен. Събрахме ученици от различни групи по роботика от Robopartans-Варна и заедно с тях отделихме много, наистина много, от времето си в подготовка за състезанието в София.
Знаех че сме нови, и без опит, но исках да се представим силно. Не бих заделил няколкостотин часа от живота си за „участие“.
Най-трудното беше с проекта и там ни беше най-неизвестно. В блога на най-добрият ментор от минало състезание прочетох тезата: „проектът първи, другото после. Нека на децата да им е интересно и ще работят по проекта„
Измислихме си решение на проблем, на което можем да направим и прототип за да впечатлим всички и децата бяха супер щастливи да измислят и построят прототип от LEGO и да го съживят с програмиране. После вече ги тормозихме с измисляне на сценарии, превеждане на английски, подготовка на слайд-шоу и наизустяване на репликите до гладкост и мелодичност на изразяването.
Преди състезанието бях зад граница. В петък се събудих в Берлин, сутринта бях във Виена, на обяд си бях във Варна и вечерта автобуса ме докара до София.
Пламен пътува с отбора във влака и на слизане си забравили двата лаптопа за програмирането на роботите във купето. След час си ги намериха.
Вечерта в хотела програмирахме до 1ч и конвертирахме по-нов клип за презентацията, който до 2ч беше в Google Documents Presentation, записахме си линк за презентацията и спахме до 6:30.
Започнахме деня на състезанието със щафетно тичане на игрището на хотела и отидохме на време в залата. До първото ни изпитание програмирахме робота да решава моста и проверявахме останалите програми. Веднъж дори робота се качи и запази баланс на моста.
Преди проверката на работа в екип ни подсказаха, че трябва да имаме име на робота за техническото интервю и състезателите си кръстиха робота – Хамелеон, по логото ни. Тренирахме и импровизирани отборни игри с балони.
Вътрешна информация: Едната е подаване на балон в кръг от Х души, като балона се подава на всеки N-ти, където Х се дели на N с остатък за да може балона да мине през всички.
Във втората трябваше балона да се задържи във въздуха като всеки играч има право на едно докосване и не може да повтаря, докато не минат всички други.
Тренирахме работа в екип при всеки удобен случай, защото във времето на подготовка си личеше, че учениците не се познават и не работят като смазана машинка. Поради което влязох в залата за оценяване с опасения.
Съдиите се запознаха с състезателите и историята на името на отбора и показаха задачата.
„Имаме килимче със светла и тъмна страна. Всички трябва да стъпят на килимчето, което с постлано на пода със светлата си страна нагоре и без да стъпват по никакъв начин извън килимчето да го обърнат с тъмната страна нагоре. Не може да се подпирате с ръце на пода, но може ако сте залитнали да се подпрете с ръка и да се изправите.“
Имаха три минути за подготовка на стратегия и пет минути за да опитат решение.
През трите минути експериментираха с играта, излязоха и щом се събраха отново на килимчето съдията им каза че петте им минути текат.
Още нямам теория как може да се реши тази задача, понеже всеки опит да се прегъне килимчето води до по-малка площ, на която може да се стои стъпил.
Но децата бяха много ентусиазирани, а аз мислено се поздравих за физ-зарядката сутринта.
В един момент Евгени залитна да пада извън границите на килимчето. Поне двама души го сграбчиха и го задържаха да не пристъпи навън. От там нататък вече сияех, няма по-ясен сигнал за отборен дух.
По думите на Евгени, щом са го върнали видял килимчето и как може да решат задачата и казал на останалите. След малко се чуха възгласи от тях, че са много близо, да запазят спокойствие и баланс и ще стане. И наистина успяха да го направят! Ментори и родители избухнахме в овации.
После имаше дискусия за тази играта и по програмирането на робота. Веднъж състезателите в влязоха в противоречие по между си, а след неубеден едносричен отговор на въпрос от съдия направих такава гримаса за гърба на състезателите, че съдиите ми дадоха думата. Зададох същия въпрос с други думи с желанието да помогна на отбора да даде нов отговор. Този път убедено дадоха обратният едносричен отговор.
Излязохме страшно доволни от залата. За мен едно от по-тежките изпитания мина: отборът успя да се покаже като екип и това ми стопли сърцето.
Отидохме да се подготвяме за нашето тайно оръжие – представянето на проекта.
(следва продължение)