Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Никола Балов: Duracell представи преносимите си USB зарядни в България

$
0
0
Duracell представи преносимите си USB зарядни в България

Много пъти в блога съм споменавал преносимите USB зарядни като едни от най-важните аксесоари за смартфоните, особено с всички нови модели, при които няма възможност за смяна на батерията. У нас вече се продават и два модела на Duracell, които във вторник вечерта бяха официално представени в България пред медии от изключително приятната Гери Турийскаи мен.

В комплекта влизат microUSB и miniUSB накрайници

Вчера в “Първо по Дарик”показахме и разказахме за тези играчки, но ето и малко повече детайли за тях...

Първото зарядно има капацитет 1150 mAhи по спецификации е достатъчно да зареди смартфон с до 3 часа време за разговори. Всъщност, ако имате някой от актуалните телефони с голяма батерия, тази играчка ще я запълни приблизително наполовина.

Другата играчка на Duracell е малко по-голяма и има капацитет 1800 mAh, а производителят обещава до 5 часа допълнително време за разговори. Тук е интересно, че можете да зареждате това зарядно директно в контакта, докато по-малкото се презарежда с USB кабел от компютър. По-големият модел има и два USB порта, така че могат да се захранват едновременно две устройства.

Могат да се презареждат устройства като смартфони, таблети, камери, слушалки, плейъри, включително играчките на Apple, но при тях се ползва собственият им кабел.

Лично аз харесвам повече малкото, защото е най-дребното зарядно от този тип, което съм виждал, а това позволява да се носи навсякъде. Капацитетът и в двата случая не е достатъчен, за да презареди напълно батерията на повечето мобилни устройства, но и идеята е да сте сигурни, че имате резервна енергия в джоба и при извънредни ситуации няма да останете без заряд.

Цените са съответно 39.98 лв. и 59.96 лв. и са препоръчителни, така че в различните магазини може да варират. 


Аз чета... за вас и с вас: Бизнес етикет - сега, тук... и по света

$
0
0

Знаеш ли, прочетох тази книга за пръв път преди 5 години. Тогава всичко започваше и исках да съм добре подготвен, каквото и да стане. Прочетох я, осмислих (надявам се и да съм усвоил) и се получи следното ревю за „Бизнес етикет” на Кристина Крънчева. И през цялото това време от края на 2008-а насам в различни ситуации си спомням части от прочетеното, притеснявайки се колко много вероятно пропускам. Но всичко си дойде на мястото в момента, в който Христо ме помоли за съвет дали Изток-Запад да започне работа по новото, допълнено издание на книгата - „Да, да, ДА!”, идеше ми да изкрещя.

И ето ни на финалната права - стилна и събрана корица, много познание и опит за ужасяващо специфична област, описани в 340 страници. Наръчник. Сборник с правила. Четиво за преди всяка важна стъпка от бизнес живота на един (на-път-да-бъде-)успял човек. Наречи го както искаш, но трябва да имаш тази книга в библиотеката си.

И казвам „трябва да имаш” с 100-процентова увереност, защото тук социалният статус и възрастта нямат значение, а въпросите, на които се отговаря в книгата, са задавани от хора от цялата страна от съвсем различни сфери на дейност. И да, попитах лично - реални питанки от реални хора са. 

Структурата на книгата е адски важна - обуславя възможността да четеш бавно, последователно или според случая и на колкото големи порции желаеш/ти е нужно. Етикет в офиса, етикет по телефона, етикет по време на бизнес среща, етикет на кореспонденцията - телефонна или писмена. Как да подбираме и поднасяме подаръци, как да се държим на масата, как да се обличаме подходящо за различните покани, които получаваме...

Дотук добре - всичко това имаше и в първото издание на „Бизнес етикет”. Кристина Крънчева обаче е направила най-логичното, предвид широко отворилите се врати за родния бизнес през последните 5 години - включила е цяла отделна глава за бизнес привичките в различните държави. Англия, Франция, Германия, Австрия, Китай, Бразилия и още доста страни - един цял свят на международните бизнес отношения. Вярно, някои неща се повтарят, но какво по-чудесно от това - след като веднъж си прочел всичко, после да се връщаш само по конкретен повод (пожелавам на всеки да му се наложи да прочете как трябва да прави бизнес в толкова много страни :).

След второто прочитане съм доста по-спокоен. Отдавна съм се научил, че жените са равнопоставени на мъжете, когато става въпрос за бизнес отношения, а доста от другите важни правила и умения затвърдих. Ако искаш, да се изпитваме?

Вземи тази книга с отстъпка!





Човешката библиотека: „Непоискано добро II“: Малкото четене (откъс втори)

$
0
0

Приятели, продължаваме (:

Следващата книга в поредица „Човешката библиотека“ ще бъде втората част на „Непоискано добро от казанлъшкия клуб „Светлини сред сенките“.

По-долу ви предлагаме откъс от нея. А междувременно може да ни помогнете, като ни пишете (до 13 април):

– дали ще искате хартиени бройки от романа и колко.

– и дали искате да ви включим в По-желалите – читателите, които вярват, че „Непоискано добро II“ заслужава да излезе.

Приятно четене. (:

(Откъс първи)

~

– Спрете! Спрете… ще дойда. Спрете!

Кериан приближи Кийра в гръб. Закова се точно зад нея и тя трепна.

– Спрете…

Гласът на Етиен звучеше продрано. Беше онзи глас, другият, който познаваха отскоро. Кериан загърна коженото си яке. В коридора беше хладно. Вратата, която ги делеше от каютата на Етиен, му заприлича на леден блок.

– Става все по-зле, нали? – Кериан плъзна погледа си по дългия врат на Кийра. Тя отново се беше подстригала много късо.

– Това те устройва, предполагам? – Кийра се извърна към него и повдигна вежда.

– Напълно.

– Стига, Кериан! Толкова време издържахме. Открихме толкова много. Само той може да убеждава така. Да ни задържи заедно.

– Не може да спи, а когато успее, се случва това. – Кериан я изгледа гневно. – Цената да имаме сигурно убежище.

– Той я плаща – ядоса се и Кийра. – Винаги си показвал, че не ти пука. Какво се промени сега?

– Пак ли има кошмари? – Мая се появи безшумно.

Гласът ù ги стресна. Тя се закова на пръсти, както пристъпяше към каютата на Етиен.

– Сложих му гривни и на краката – каза Кийра, избягвайки очите на Кериан. – Говорихме си, докато заспи, и веднага го вързах за леглото. Сега няма да се нарани. Той го приема. Всичко, което предложих.

– Борец за свобода, който спи вързан. – Кериан им обърна гръб. Искаше да се отпусне в своето легло и да се опита да не мисли.

– Ален легна ли си? Днес дежури Кийра, нали? – Мая се затича след него. – Почакай!

Той спря, без да се обръща.

– Какво има? Какво мислиш, че… – Мая протегна ръце към лицето му, но се спря. – Кериан, вече не мога да те разбера. Не говорим. Когато решиш да кажеш нещо… толкова си груб, саркастичен. На кого си ядосан? Етиен приема това.

– Кошмарите нощем.

– Да, той каза, че може да се справи.

– Знае ли с какво има да се справя? А ти?!

Кериан влезе в каютата си. Тя остана на вратата.

– Не ме ли искаш вече?

– Не става въпрос за теб и мен. Влизай! – Той я изчака и седна на леглото. – Вече не знам какво искам. Няма какво да си кажем, затова не говорим. Бяхме шестима. Един умря.

– Инцидент.

– Умря, а втори е на път да се побърка.

Тя разшири очи.

– Нещата не са каквито ги виждаш. Вярваш на Етиен, той казва, че ще се оправи, и ти го приемаш за истина. Той няма да се оправи, Мая! Ще стане по-зле и ще ни повлече след себе си.

– Не е заразно.

– Напротив.

Тя седна до него.

– Етиен беше вирусоносител от самото начало. Още от „Дуел“! Дори и преди това е бил. – Кериан се изтегна, изпъна крака и сложи ръце под главата си. – Той няма какво да губи, също като тези хора на Земята. Ор, старецът Йоан, Тони. Абсолютни неудачници. Аутсайдери. Кой друг тръгва да прави революции?

– Помогнаха ни. Без тях нямаше да можеш да влезеш в системата.

– Мина много време. Вече не изглеждаме като на снимките, ако изобщо пазят снимки. – Кериан говореше на себе си. – Сега е моментът да „загинем“ и да „възкръснем“.

– Ти наистина го искаш, нали? – Мая стана от леглото. – Искаш да се разделим. Не, не говоря за нас. Искаш групата да се разпадне. Кошмарите на Етиен са твой съюзник.

– Искам това да свърши! – Кериан затвори очи. – Когато спасим момичето, ще се върнем на Земята. Ще продадем кораба в Ливан и аз ще взема моя дял. Мога да им подаря по една нова самоличност за довиждане.

– Защо?! Как ще продължим без теб? – изплака Мая.

– Не съм казал, че искам да продължите. – Той се усмихна криво. – Последен опит да вразумя Етиен.

Мая закри очи и си тръгна. Кериан се обърна към стената. Спомни си думите на Тони Виола – тийнейджъра с коса като каска от Втората световна война.

„Разбивам кодове на ключалки. Практически мога да премина през всяка врата, но сам не е интересно. Имам нужда от Етиен… от тях, за да намеря смисъла.“

– Нуждата да бъдеш воден – промърмори Кериан. – Човекът така и не успя да излезе от стадото.

Arhitektura.bg: Строителна закачка

$
0
0

1

Пита се в задачата: по кои точно норми е проектирана, ситуирана, че даже и се изпълнява в момента тази сграда? ЗУТ? Не мисля. Наредба 7? Пак не. Единственото логично обяснение, което мога да дам за това, което се вижда на снимките е, че съществуващата сграда може би навремето е построена в нарушение, а сега новата постройка се строи на калкан, без да се съобразява със завареното положение. Някой може ли изобщо да направи по-логично предположение по силата на кой точно закон този строеж никне “на една ръка разстояние” от съществуващия блок и как аджеба се е сдобил с разрешение? Най-вероятно никой. Защото този строеж е един добър пример за това, че в добрата стара София всичко си е по старому. Да му мислят тия хора, дето живеят в апартаменти с гледка към строежа (на югозпад). Нямам просто какво повече да добавя, оставам безмълвен пред величието на този нестандартен градоустройствен изказ.

2

3

4

Който не вярва на очите си, може да види тази творба на столичната улица “Ами Буе”.

Стойчо Димитров: Шираз – столицата на поетите Хафез и Саади (Иран) (1)

$
0
0
Да направим едно кръгче до Иран,а? Днес Цветан ще ни води до град Шираз – столицата на велики персийски поети. Приятно четене:   

Шираз – столицата на поетите Хафез и Саади

част първа

 Шираз, Иран

Отпивайки от ширазкото вино, си спомням за аромата на райските градини и за великите персийски поети от този град. Ще се опитам да дръпна булото на предразсъдъците за Иран и да разкажа със снимки за това до което се докоснах и мен ме трогна с думите на поета Хафез: Шираз е моят град – свят извор с устни, приказен рубин.Аз съм част нищожна от него, прашинка някаква, каприз.Ах, толкова очи красиви съм посрещнал в този град,че струва ми се и без вино се люшкам като кипарис.04:00 рм. Ден втори.Вече сме уморени от горещината и величието на древните столици Пасаргаде и Персеполис, ние дремем и се полюшваме във вана, мечтаейки да си отдъхнем под някоя дебела сянка в Шираз..

 Шираз, Иран

Слава на Алаха са възкликвали пътниците, след като се преминали през планината Загрос и прохода на Великия Алах и са видели от портата Коран великолепната панорама на средновековния град.

 Шираз, Иран

    Това е главната северна врата на Шираз. Има вид на триумфална арка с голям вход по средата и два по малки за пешеходци отстрани. По скоро е портал(порта), защото няма врати. Това съоръжение е скромно украсено( за разлика от това в Скопие) с няколко растителни орнамента и перила на покрива. Над главната арка има специално помещение в което се съхранява Коран и което е дало името на

Портата Коран (Darvaze Quran)

 Легендата гласи, че Карим хан построил на входа/изхода на града порта, с читалня отгоре, където всеки тръгващ на пътешествие или благополучно завършвайки го, можел спокойно да се помоли и да прочете отново любимите си пасажи от корана. Тези, който (като нас) не желаели да четат, все пак получавали своята порция благословия, защото преминавали под сянката на свещената книга на мюсюлманите. Май тук не се спирал и поета Хафез, защото той е хафъз (знаел корана наизуст).

  Шираз, Иран

    Земетресенията силно повредили портата и в 1937 година старинният коран бил пренесен в музея Парс (казват, че те били два, а единия от тях бил откраднат през 2003) а портата била фактически разрушена. Днешната порта била възстановена през 1949година с парите на търговеца Хюсеин Игар и горе в стаичката положили копие на оригиналния коран. До 1970година пътят минавал през портата, но увеличения трафик бил отведен встрани и тя се превърнала в пешеходен вход, водещ също към мавзолея на дервиша Хаджи Кермани. От горе блика бурен поток, който още в древността е каптиран в подземен канал за напояване. Всички бързаме да се спуснем надолу по течението към града.

 Университетът – Шираз, Иран

Отминаваме покрай модерната сграда на ректората на Ширазкия университет и спираме на булевард Хафез пред градината

Джахан нама (Jahan –nama

Слизаме в края на града само ние, като решихме с карта в ръка да се стигнем до центъра пеша където е нашият хотел. Купуваме си сладолед. Вкусен е, а и входът е безплатен.

Градина Джахан нама (Jahan –nama)  – Шираз, Иран

Зад каменната ограда е скрита ухаещата цветна градина.

 Градина Джахан нама (Jahan –nama) – Шираз, Иран

В центъра има фонтан от който в четирите посоки тръгват водни пътеки. Това е много стара градина от 9 век, построена за приемане на гости от управителя на Самарканд и наскоро реставрирана. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info] Тя е била изградена съгласно философския трактат на Молла – Садра за”Съществените движения”. В него се казва, че няма промяна(движение) по повърхността на нещата без промяна(движение на водата) в тяхната същност, или всяка промяна на повърхността показва промяна на същността. Тази архитектурна концепция е намерила своя апогей в шедьовъра на ширазките майстори – Тадж Махал в Индия.

 Градина Джахан нама (Jahan –nama) – Шираз, Иран

Днес изсъхналият вековен дънер е придобил нова същност – човек.

 Градина Джахан нама (Jahan –nama) – Шираз, Иран

Влюбената двойка вляво сигурно знае стиховете на родения тук през 1330 година поет Хафез. Той като чирак във фурната се влюбил в девойката Шах Набат, на която посветил повечето от своите лирични произведения – газели:

 Поетът Хафез – Шираз, Иран

На красивото туркинче от Шираз,да ме стрелне с палави очи,Бухара, Самарканд, ще му даря,за кадифето на луничката и дори. Виночерпецо, налей,нека чашата прелей, че ги няма в раяна Мусалла росните цветяи не пеят речните води. Мусалла? – това е любимата градина на Хафез, където е неговия мавзолей.

 Фурна – Шираз, Иран

    На излизане се спряхме пред фурната на Хафез и си взехме една пърленка с топено сирене и ким. Ммм..

 Национална библиотека – Шираз, Иран

Това е

Националната библиотека в Шираз,

после пресичаме още един парк и завиваме по бул.Голестан, съгласно сателитната снимка която ни служи за ориентация. Местните карти за нас бяха нечетливи изпъстрени с заврънкулки на фарси. Благодаря на американските шпионски сателити за точната информация!

 На улицата – Шираз, Иран

  Глухонемият човек с помощта на канарчето ни извади късмет. А студентките ни преведоха, че нашето иранско приключение ще приключи щастливо и ни упътиха, че търсената от нас Мусалла е зад дувара. Наредихме се на опашката пред касата за

мавзолея на Хафез,

който за разлика от нашия мавзолей на Г.Димитров беше платен – 3000 реала! Защо? Защото той е най известния поет на Изтока. Или с други думи казано, какъвто е Пушкин за руснаците или Гьоте за немците, това е Хафез – „Принцът на персийската поезия” за Иран, Таджикистан и Узбекистан.

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

В мемориалния комплекс влизат библиотека, чайна, книжарница и малко гробище и розовата градина Мусалла. Освен с любовната си лирика той е известен с протестните химни срещу завземането на Шираз в 1333. Тогава за малко му се наложило да напусне любимия си град и да намери убежище в Исфахан. После по покана на шаха се връща и остава до края на живота си в 1390 когато почива на 60 години.

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

Хафез бил придворен поет,

но и суфи член на техния орден Тарикат. Това обяснява формата на купола над гроба му, която има форма на шапката на дервиш.

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

    Осемте колони подържат медния купол с прецизна геометрична мозайка от гледжосани плочки. Павильонът е проектиран и изграден през 1935 година от френският архитект и археолог Андре Годард.

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

Хората се приближават бавно с почит към гроба...

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

и докосват с ръка мраморната плоча изписана калиграфски със стихове му от времето на Карим хан (през 1773).

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

И установили контакт с древния си прародител, сядат и рецитират неговите стихове. Посмъртният сборник от стихове на Хафез е”Диван”. Когато днешния иранец има проблеми и трудности и не знае как да постъпи, той разгръща книгата на Хафиз и намира в нея отговори на всички въпроси. Затова във всеки дом в Иран освен”Коран” има и”Диван”.

Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

Най точно се счита гадаенето на гроба на поета, когато книгата се отваря на случайна страница след молитвата.

Авторите – Шираз, Иран

Тук в чайната вкусихме от местния специалитет – фалоде (Paloodeh). Това е оризово фиде залято с подсладена ледена вода (шербет) с портокалов аромат. Много свежо! Тук нямаше проблем да се запали и цигара с кафето.

 Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

Свечерява се и въпреки, че сме в гробище, аурата тук е много светла и приятна.

Мавзолей на поета Хафез – Шираз, Иран

Ажурните арки на беседките, ароматът на розите, алеите осветените от луната, мъждукащите фенери и пърхащите светулки над прекрасните цветя и на теб ти се струва, че самия въздух е пропит от поезия. На нас вече не ни трябва преводач от фарси за да разберем стиховете, които нашепват хората около нас, че са за нещо възвишено и прекрасно. Тръгваме си, а хората продължават да идват.

 Техническия факултет на Ширазкия университет – Шираз, Иран

Минаваме покрай

Техническия факултет на Ширазкия университет,

където се преподава само на английски. Учебниците и компютърните програми са най- съвременните американски и са евтини. Не е учудващо, че днес Иран има маймуна космонавт, която върви по стъпките на американската астронавтка от ирански произход – Ануше Ансари (AnoushehAnsari). Няма дискотеки, барове, няма го и известното Ширазко вино, а наоколо има стадиони и университети. Има едно друго общество от усмихнати и гостоприемни хора, които тачат своите романтични поети. Не мога да си представя същото поклонение у нас пред гроба на Яворов например и затова им се възхищавам. А къде са брадатите фанатици на Аятолаха, заканващи на Запада с автомати в ръка? Имахме обосновано предположение, че можем да ги срещнем в свещените шиитски храмове. Очаквайте продължениетоАвтор: Цветан ДимитровСнимки: авторът  Други разкази свързани с Иран – на картата:КЛИКАЙТЕ НА ЗАГЛАВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ :)

Кариери: Кариерата ми прилича на... масов маратон по склона към Черни връх

$
0
0

"Пет минути със..."Александър Дурчев, управител на All Channels Communication Group.

Невена Гюрова: Икономическата депресия, или в какво ни набута Дянковчето

$
0
0
По повод на икономическата депресия, в която ни набута очилатият социопатсъвършено излишно и съвършено изкуствено очилатият социопат, реших, че е добре да пусна книгата на нобеловия лауреат Пол Кругман "Завръщането на икономиката на депресията и кризата от 2008 г."Само за англочетящи. Подробности и линк за даунлоуд --> тук


Василена Вълчанова: Всичко остава в Интернет

$
0
0

paris sad

Знаем, че Google помни всичко и няма как да ни се размине, ако напишем нещо онлайн. Често обаче забравяме това, докато не се появи интересен казус, който да ни го напомни. Такава история днес идва от Великобритания, а главно действащо лице е 17-годишната Парис Браун.

Накратко, Парис е била избрана между 164 кандидата за позицията Teen Crime Commissioner. Тази официална роля я прави представител на тийнейджърите в полицията на Кент и й дава възможност да включи доста важен пост в CV-то си. Отделно, тя ще получава годишна заплата от 15 000 паунда, което са си чудни джобни за момиче в Кент. Очевидно, изборът между всички кандидати не е бил лесен и комисар Анн Барнс, която завежда полицията в Кент казва, че е избрала момичето, защото тя е “уверена и добре изразяваща се млада жена”.

Дотук със стандартната стълбица на успеха, защото сега на сцената се появява Twitter. Журналисти са стигнали до профила на младата Парис в микроблогинг платформата и откриват доста фрапиращи нейни изказвания:

twitter paris

Въпреки че някои от туитовете са направени още преди 3 години, когато момичето е било едва на 14, това не намалява вината й пред бтитанската общественост и много данъкоплатци не са съгласни пари от техния джоб да отиват за заплата на млада расистка и хомофобка, която редовно се напива и говори открито за секс преди да е станала пълнолетна. Затова момичето официално напусна дадения й пост и се извини публично за думите си. Поредното доказателство, че трябва да се мисли, преди да се туити.

Внимавай какво пишеш

Днес клавиатурата е по-силна от меча, но трябва и да се използва още по-внимателно. Много ми допада максимата, че ако не си готов да отговаряш за нещо в съда или да го видиш на първа страница в национален вестник, по-добре е да не го пишеш черно на бяло, а още по-малко онлайн. Точно това се случва с Парис – тя трябва да отговаря за думите си от първите страници на Daily Mailи други големи медии.

Твърде тежка присъда?

И все пак не мога да не се замисля дали това не е твърде тежка присъда за младото момиче. Да, казала е доста неприятни неща, но в определени държави дори обвиненията срещу малолетни се изчистват от досието им при навършване на пълнолетие. Каква е давността на казаното в Интернет? И въобще, трябва ли да се взима толкова насериозно нещо, което така или иначе всички британски тийнейджъри правят и говорят, просто не всички използват Twitter за него?

Какво е вашето мнение?

Постът Всичко остава в Интернете публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.


Бу: Истината за бебешките пюрета – какво има в бурканчетата

$
0
0

Reblogged from ЗА БЛИЗНАЦИТЕ:

Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post
  • Click to visit the original post

Една изключително интересна статия за бебешките пюрета от сайта The Alpha Parent , която ще накара много родители да се замислят съвсем сериозно с какво храним децата си. Дължим превода на Милена Чолакова, Мартина Найденова, Милена Недялкова, Нели Атанасова, Ели Христова, Миряна Машева, Деница Косева - няколко майки които се обединиха, за да помогнат на "За близнаците"тази публикация да стане реалност и на български.

Read more… 529 more words

Интересна статия за готовите бебешки храни. Тези от вас, които са били на лекцията ми за бебешкото хранене, са виждали и примери от продаваните тук каши и пюрета и съставките им.

Мария Илиева, LaMartinia: Един от ОНЕЗИ дни

$
0
0
Взимам те от детска рано, отиваме на концерт. Само двете, по женски.
Пристигаме час по-рано. Изненадващо, обикновено винаги закъсняваме. Последно обърках часа на кукления театър и влязохме почти в края на постановката. 
В двора на радиото има малък параклис и красиви нови пейки. Сядаме на най-слънчевата. Все едно с фуния върху нас се излива енергия, от онази, космическата. Вадиш новото си списание и разглеждаш съсредоточено, все едно четеш. Приличаш ми на голяма, така вглъбена и спокойна, случва се рядко.
Две по-малки деца приближават, започват да пипат списанието и да се смеят. Питаш ме защо повтарят едно и също. Не знам, малки са, остави ги. До нас друго дете се дере жестоко повече от 15 минути. Майката захапва нервно цигара и се обажда почти с крясъци на бащата. Мяташ снизходителни и възмутени погледи, все едно и ти не правиш така. Припомням ти последния случай. Толкова е грозно, казваш. Да, но го правиш.
Идва време да влизаме. Впечатлена си от сградата на радиото - коридори, фоайета, студио 1, цялото в дървена ламперия и висящи от тавана микрофони. Около 100 пъти питаш кога ще започне, нервничиш. Гладна си, така и не се научих да нося храна в чантата. Обяснявам, че концертът не е кино и тук не се вади храна. За момент се улисваш и забравяш. Сядаш в мен, за да виждаш по-добре.
Концертът е страхотен - джаз музиканти, детски хор, момичета пеят с впечатляващи гласове, причудливи инструменти, великолепен звук. Гладна съм, припомняш. Ами ще почакаш, сега сме на концерт. Вече не ми приличаш на голяма. Изпускаш си микроскопичното пластмасово бебе и пролазваш три реда пред нас. Ако го изпуснеш още веднъж, няма да има нужда да чистят.
Харесва ли ти музиката? Да, искам пак да дойдем, обаче да сме обядвали преди това. Обещавам. В тази детска не ви ли хранят?
Изморена си и преставаш да мърдаш постоянно, отпускаш се в мен и те стискам силно. Момиче на около 10 запява Руфинка под съпровод на кавал. Идва ми да ревна, напоследък рева за щяло и нещяло, вече си свикнала.
Последна песен, ръкопляскания, тръгваме хванати за ръка. Навън е светло, мирише на окосена трева и прах.
Вадиш пластмасовия си детски фотоапарат и снимаш бял цъфнал храст. Нямаш лента, казвам. Нищо, много е красиво, отговаряш.
Купуваме солети и ги изяждаме заедно, вкусни са.
 
Един от ОНЕЗИ дни, в които всичко има смисъл и вкус. Дори солетите.

Аз чета... за вас и с вас: Литературен четвъртък - какво да изберем?

$
0
0

Пак е четвъртък и издателите сякаш по традиция са решили да затруднят максимално с избора на литературно събитие, което читателите да посетят тази вечер.

В Унгарския културен институт (ул. Аксаков №16) от 18:30 часа проф. д-р Пламен Дойнов ще представи "Фарадеев кафез"от Екатерина Григорова (Жанет 45). На прочетените стихове ще акомпанират Йосиф Герджиков (пиано) и Кристиян Гайдаров (флейта).

Акцентът на вечерта е чакан вече няколко години - новият роман на Алек Попов. Представянето на „Сестри Палавееви в бурята на историята“ (Сиела) съвсем културно, а може би и доста революционно, ще бъде в галерия Credo Bonum (ул. Славянска №2). Характерно за сатиричния стил на книгата, „позивът“ гарантира, че гостите на представянето все пак ще могат да си тръгнат след края му, защото „легални[те] дейци… след изпълнението на задачата се връщат пак на мястото си, продължавайки своята конкретна работа“.

Отново точно в 19 часа в зала „Мати-Д“ (в малкото НДК) със специалното участие на Петко Бочаров ще бъде представен сборникът „Глас незаглушен“ (Сиела), включващ оригиналните текстове на над 150 радиопредавания, извъчвани по BBC в периода на 1955-60 г. Авторът на текстовете Дянко Сотиров е български юрист, впоследствие дипломат, а след 1946 г. и политически емигрант. Редакторът на книгата Мариета Станкова ще разкаже повече за процеса на създаването на книгата.

Интересни книжни събития днес ще има и извън столицата:

Още в 16.00 ч в Ловеч малки и големи почитатели на народните приказки ще могат да се срещнат с фолклориста Лозинка Йорданова. Срещата с нея ще бъде в Детския отдел на Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев".

В Пловдив от 18.00 ч в Първо студио на Радио Пловдив (ул. Дондуков 2) журналистката Людмила Сугарева ще представи книгата си "Срещи в ефира".

Книжна ще бъде четвъртък вечер и в Бургас, където от 18.30 ч в Камерна зала на Драматичен театър "Адриана Будевска"ще бъде представен сборника "Разкази"на Людмил Тодоров. 

Никола Балов: Samsung Galaxy Mega с официална премиера - излизат още през май

$
0
0
Samsung Galaxy Mega с официална премиера - излизат още през май

Вчера за пореден път стана дума за Galaxy Mega - новата серия смартфони на Samsung, които днес вече официално са факт. Корейците решиха да не чакат повече и ни представиха двата модела Galaxy Mega 5.8 и Galaxy Mega 6.3 още днес. Ето какво предлагат те, а на пазара ги очаквайте в началото на следващия месец - май. 

Samsung Galaxy Mega 5.8, точно както се очакваше, има 5.8" qHD TFT дисплей (960х540 пиксела), двуядрен процесор на 1.4 GHz, 1.5 GB RAM, 8 GB вградена памет + microSD слот, 8 МР основна камер + 1.9 МР отпред, 9 мм тънък корпус, 182 грама тегло и батерия с капацитет 2600 mAh. 

Samsung Galaxy Mega 6.3 пък ще предлага 6.3" HD TFT екран (1280х720 пиксела), двуядрен процесор на 1.7 GHz, 1.5 GB RAM, 8/16 GB вградена памет + microSD слот и същите 8 и 1.9 МР камери. Корпусът на телефона е тънък 8 мм и тежи 199 грама, а батерията е 3200 mAh.

mega-631

Двата модела ще вървят под Android 4.2 Jelly Bean и ще предлагат доста от екстрите, познати в Samsung Galaxy S IV - Group Play, Air View, Multi Windows, Pop Up Play, Story Album и други.

Очакваме двата смартфона на пазара в Европа още в началото на месец май, но цените ще бъдат обявени допълнително.

Димитър Цонев: Номинации за Аскеер 2013

$
0
0

През годините наградите Аскеер винаги са били някак по-престижните, по-желаните и с по-голяма тежест награди за театрално изкуство у нас. Икар винаги са ми изглеждали като „защото трябва да ги има“… За толкова години Аскеерите някак по-точно улавяха пулса на българския театър и отсяваха по-точно най-добрите през годината (с изключение на миналата, когато незнайно защо журито беше решило да отсвири варненския театър, който пък имаше изключително силен сезон и репертоар!). По традиция, сред номинираните не попадат и заглавия и творци от състава на Театър „Българска армия” (а може би трябва, защото сред тях също има много добри, а журито не е само от театъра, че да е пристрастно)..

Наградите тази година ще отидат за спектакли, чиято премиера е била в периода от 15 април 2012 г. до 10 април 2013 г. Тази година номинациите за Аскеер ми изглеждат странни. Не знам дали и какво са гледали от журито и по какви критерии са избирали номинираните, но оставам с усещането, че има нещо сбъркано. И за първа година Икарите ще са по-смислената награда.

Следват номинациите, заедно с фаворитите ми. Като цяло ми се струва тъпо наблъксването в категориите на недотам ярки заглавия, за да може „Хамлет“ на Явор Гърдев да е безспорен фаворит. Също така се чудя защо не направят категория „Ляхова, Тороманов и Шурелов“ и на ротационен принцип всяка година да им дават награда, че да може и други сценографи и костюмографи да видим…

Водеща мъжка роля

  1. Герасим Георгиев – Героза ролята на Ганьо Балкански в „Господин Балкански“ от Георги Данаилов, постановка Бина Харалампиева, Младежки театър „Николай Бинев“
  2. Леонид Йовчевза ролята на Хамлет в „Хамлет“ от Уилям Шекспир, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
  3. Марин Яневза ролята на Филипо, Стефан Мавродиевза ролята на Николо и Илия Добревза ролята на Пепино в „Търси се стар клоун“ от Матей Вишниек, постановка Ивайло Христов, Народен театър „Иван Вазов“

Леонид йовчев, няма съмнение. Не защото не заслужава наградата за ролята, а защото останалите бледнеят.

Водеща женска роля

  1. Елена Азаловаза ролята на Мария Гаралда в „Карнавал“ от Жорди Галсеран, постановка Петър Денчев, Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора
  2. Жорета Николоваза ролята на Нанси в „Морски пейзаж“ от Едуард Олби, постановка Петър Денчев, Народен театър „Иван Вазов“
  3. Илка Зафироваза ролята на Елизабет Лоу в „Когато дъждът спря да вали“ от Андрю Бовел, постановка Зорница София, Малък градски театър „Зад канала“

Странно, но нямам фаворит. Може би Илка Зафирова, въпреки че не съм гледал тази ѝ роля, но пък Илка е страхотна актриса, така че нямам съмнения, че се е справила безупречно.

Поддържаща мъжка роля

  1. Атанас Атанасовза ролята на Труман в „Хората от Оз“ на Яна Борисова, постановка Галин Стоев, Театър 199 „Валентин Стойчев“
  2. Вежен Велчовскиза ролята на Абдел в „Летище“ по пиесата „Светулки“ от Тена Щивичич, постановка Владимир Люцканов, Младежки театър „Николай Бинев“
  3. Павлин Петруновза ролята на Гунчо в „Духът на поета“ от Стефан Цанев, постановка Маргарита Младенова, Народен театър „Иван Вазов“

Пас.

Поддържаща женска роля

  1. Даниела Виктороваза ролята на Тереза в „Паметта на водата“ от Шийла Стивънсън, постановка Стоян Радев, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  2. Ивана Папазоваза ролята на Шут на Лир в „Крал Лир“ от Уилям Шекспир, постановка Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
  3. Станка Калчеваза ролята на Корделия Егерман в „Часът на вълците“ по мотиви от „Из живота на марионетките“ на Ингмар Бергман, постановка Десислава Шпатова, Младежки театър „Николай Бинев“

Ей това ми е много интересна категория. Искам и трите да спечелят! Или поне първите две! (тайничко май Ивана ми е фаворит)

Изгряваща звезда

  1. Васил ДуевДани за ролите на Свалячът и Сексистът в „Самотни персонажи“ от Васил Дуев, постановка Васил Дуев, Театрална работилница „Сфумато“
  2. Гергана Плетньоваза ролята на Соня във „Вуйчо Ваньо“ от Антон Павлович Чехов, постановка Пламен Марков, Театрално-музикален продуцентски център – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  3. Димитър Живковза ролите на г-н Димитров, Здравко, Бабата, Взводния, Снайпера, Анна, Йоцко, Веси, Баце Мише, Спас Певеца, Стрина Милетка в „Живак“ (Авторски моноспектакъл) от Димитър Живков, постановка Димитър Стефанов, Продуцентска къща „Креди Арте“

Да сложиш Гергана Плетньова в тази категория е обидно. Не само заслужава да спечели, ами ако може – да ѝ връчат два аскеер-а.

Режисура

  1. Ивайло Христовза „Търси се стар клоун“ от Матей Вишниек, Народен театър „Иван Вазов“
  2. Неда Соколовсказа „Майките“, авторски вербатим спектакъл, Студио за документален театър „Vox populi“
  3. Явор Гърдевза „Хамлет“ от Уилям Шекспир, Народен театър „Иван Вазов“

Някакви съмнения, че Явор Гърдев ще вземе награда? Не би трябвало да имате…

Сценография

  1. Даниела Олег Ляхова, Никола Тороманови Венелин Шуреловза „Хамлет“ от Уилям Шекспир, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
  2. Елена Ивановаза „Летище“ по пиесата „Светулки“ от Тена Щивичич, постановка Владимир Люцканов, Младежки театър „Николай Бинев“
  3. Петя Боюковаза „Очите на другите“ от Иван Димитров, постановка Марий Росен, Народен театър „Иван Вазов“

Пак за „Хамлет“, въпреки че личното ми предпочитание е Елена Иванова.

Костюмография

  1. Даниела Олег Ляхова, Никола Тороманов и Венелин Шуреловза „Хамлет“ от Уилям Шекспир, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
  2. Петя Боюковаза „Очите на другите“ от Иван Димитров, постановка Марий Росен, Народен Театър „Иван Вазов“
  3. Юлиян Табаковза „Идиот 2012“ по Фьодор Михайлович Достоевски, постановка Десислава Шпатова, Народен театър „Иван Вазов“

Пфф… айде, пак „Хамлет“, мир да има…

Театрална музика

  1. Асен Аврамовза „Медея – майка ми“ от Иван Добчев в съавторство със Стефан Иванов, постановка Иван Добчев и Маргарита Младенова, Театрална работилница „Сфумато“
  2. Антоний Дончевза „Ричард ІІІ“ по Уилям Шекспир, постановка Стефан Москов, Народен театър „Иван Вазов“
  3. Мартин Каровза „Скачай!“ от Здрава Каменова и Мартин Каров, постановка Калин Ангелов, Театър „София“

Скачай!

Най-добро представление

  1. „Майките“, авторски вербатим спектакъл, постановка Неда Соколовска, Студио за документален театър „Vox populi“
  2. „Търси се стар клоун“от Матей Вишниек, постановка Ивайло Христов, Народен театър „Иван Вазов“
  3. „Хамлет“от Уилям Шекспир, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

така и така сме тръгнали да даваме на „Хамлет“, поне да е навсякъде… ще има мат’рял после медиите да пишат заглавия…

Съвременна българска драматургия

  1. „Терапевтът“ от Елена Алексиева (Народен театър „Иван Вазов“, постановка Крис Шарков, 16 ноември 2012 г.)
  2. „Една седмица страсти“ от Любен Босилков (Драматичен театър „Гео Милев“ – Стара Загора, постановка Ивелин Керанов, 25 март 2013 г.)
  3. „Зазиданите“ от Ясен Василев (Младежки театър „Николай Бинев“, постановка Тея Сугарева, 8 октомври 2012 г.)

Тази година Академия „Аскеер“ присъди Специална награда Почетен „АСКЕЕР 2013“ за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство на проф. дфн Александър Шурбановза превода на четирите високи трагедии на Шекспир – „Хамлет“, „Отело“, „Крал Лир“ и „Макбет“

Академия „Аскеер“ удостоява с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство „АСКЕЕР 2013“ актрисата Емилия Радева.

На номинираните – честито, церемонията е на 23 май и ще я дават по телевизора! За радост – на живо.

Никола Балов: GLOBUL минава на още по-зелено с нова фотоволтаична инсталация

$
0
0
GLOBUL минава на още по-зелено с нова фотоволтаична инсталация

Днес GLOBUL представи завършения си проект за изграждане на фотоволтаична инсталация в центъра си за контрол и управление на мрежата в София, с която операторът ще произвежда "зелена"енергия за осветлението в сградата. Свежозеленото лого май току-що стана една идея по-ярко. 

Инсталацията се състои от 60 соларни панела, разположени върху покрива на сградата, а също и около нея под формата на хай-тек дървета. През нощта част от неизразходваната енергия ще се използва за LED осветление на въпросните "дървета", така че ако минавате покрай Бизнес парка в Младост след залез - не се чудете, не е извънземно нашествие.

GLOBUL очаква за една година да бъдат произведени минимум 7300 kWh електроенергия, но след планирана оптимизация прогнозите са за два пъти по-голям капацитет. "Зелената"енергия може да се ползва за захранването на над 600 енергоспестяващи крушки с мощност 23 W. 

От оператора припомниха, че използват фотоволтаични панели още от 2008 г., като за миналата година са инсталирани такива на близо 40% от базовите станции.

GLOBUL PV Trees at Night

Стефан Иванов: не само икономика

$
0
0

откъс от текстна джорджо агамбен:

Тази Европа, която иска да съществува върху една изключително икономическа основа, загърбвайки всички действителни родствени връзки между формите на култура, на религия, на начин на живот, постоянно показва цялата си чупливост и нетрайност – и преди всичко в икономически план.

В последно време така нареченото единство обвини различията и може да се види до какво се свеждат нещата: на мнозинството от по-бедните да се наложат интересите на малцинството на най-богатите, които в повечето случаи съвпадат с интересите на една едничка нация, която нищо в съвременната история не позволява да смятаме за пример. Не само че няма никакъв смисъл да се иска от един грък или от един италианец да живеят като един германец; но дори това да би било възможно, то ще доведе до изчезването на едно културно наследство, което преди всичко се състои в една форма на живот. А когато едно политическо обединение предпочита да не зачита формите на живот, то не само е обречено да не просъществува, но, както блестящо го показва Европа, то не успява дори да се конституира като такова.


Стефан Иванов: welcome to the machine

Училище по роботика "Robopartans": Загуба на данни в Майнкрафт сървъра

$
0
0

rbpMCServerПреди няколко часа ми се обадиха ученици играещи на сървъра със сигнал, че “Четвъртия ни етаж от вчера го няма, сякаш сървъра се е рестартирал. Сега къщата ни пак е на два етажа.” За съжаление се оказа напълно вярно – няколко часа от живота на децата инвестирани във виртуалния ни свят са били изгубени. Нямаше какво да се направи за случилото се, но предприехме действия да намалим удара в случай на бъдещ срив: Всеки ден в 6ч сутринта се прави резервно копие на света и се записва от коя дата е копието. Инцидентите е трудно да се предотвратят, но поне ще можем да върнем възможно най-скорошния запис на света. MinecraftHouseСлучаят е крайно неприятен, но идва да покаже, че човек не бива да се отъждествява с постиженията си във един виртуален свят, който може да изчезне при “спиране на тока”. Което ми напомня за случая със играта RestaurantCityвъв Фейсбук: Играта е типичната игра от социална мрежа – влизаш периодично, събираш съставки за рецепти, разменяш съставки с приятели и разширяваш ресторанта си. Не бързайте да я търсите. Играта, и всичко около нея беше напълно изтрито през лятото на 2012. Не съм играл, но познавам хора които се чувстват ограбени от решението на собствениците на играта – отделили са от времето, може би и от парите си, и изведнъж – празен екран. Така, че играйте, забавлявайте се, но и помнете че това са пискели и винаги е добре да отделяте време и на реалния свят. Постигайте резултати, които могат да се пипнат на живо. Вашият майнкрафт администратор.

Александър Колевски: Как се развиках на майка си...

$
0
0

Странно е.
Точно тя ме заведе на лекар по повод моя гастрит и ме заведев една болница.
Отиваме ние при един прекрасен човек, който ни казва, че изследванията ми са добре. Всичко е наред и мога да влезна в казарма.
Никога не подценявайте, майките си мили ми читатели.
Излизаме ние от болницата, аз съм довонно недоволен, защото най - вероятно ще служа на Родината си 2 години....
И се сещам.
Споменът.
Като дете имах много проблеми с гърлото, най - общо казано,  и един случай от воденето ми до  Военна болница и Джон Майкъсън, ужасяващо стар приятел на баща ми, майка ми е с мен преглед и след това...
Тя ми каза
ела сега ще ти покажа нещо.
Тихо сама както тя си може.
Вървиме си ние от Военна към Петте кюшета.
Обръща ме надясно и ми казва това е Медицинска Академия.
Жълта арка.
Подминаваме и една циганка, стара най - вероятно пацент ми каза...
Историята е истинска.
Може да я потвърди един човек, а той няма да излъже.
Циганката ми каза, че един ден ще работя ..."под арката ".
Мадре мио, чудя се как да ти се извиня.
Помниш ли циганката?
Аз да и това, че бях с теб тогава.

Стефан Иванов: фалшификаторите

$
0
0

преди няколко седмици
се изненадах да прочетапесен XII
на езра паунд на български
но сериозният поет
ми достави по-голямо удоволствие

три параграфа за фалшифицирането и писателите:

Тук опираме до въпроса за неморалността на лошото изкуство. Лошото изкуство е неточното изкуство. Това е изкуство, което фалшифицира докладите си. Ако някой учен фалшифицира своя доклад, нарочно или от небрежност, ние го смятаме или за престъпник или за лош учен, в зависимост от величината на провинението, и съответно или го наказваме или го презираме.

Ако е фалшифицирал докладите в родилно отделение, за да запази поста си или за да се сдобие с повишение и блага от градската управа, може и да мине незабелязан. Ако откаже да фалшифицира доклади, може да загуби финансови облаги, но във всеки един от случаите, неговата пошлост или неговата смелост ще бъдат забелязани само от малцина. Въпреки това, на никого не би му хрумнало да води спор по такъв случай. Неспециалистът бързо би разбрал дали докторът заслужава похвала или порицание.

Ако един писател фалшифицира доклада си за човешката природа, за своята собствена природа, за идеала си за съвършенство, за идеала си за това, онова или нещо друго, за бога, ако бог съществува, за животворната сила, за естеството на доброто и злото, ако доброто и злото съществуват, за силата на вярата или съмнението си в това или онова, за степента на радост или страдание, които изпитва; ако писателят фалшифицира докладите си по тези въпроси или каквито и да било други неща, за да се пригоди към вкуса на своето време, към правилата на суверена или удобството на заварен морален код, то този писател лъже. Ако лъже нарочно, от желание да лъже, ако лъже от лекомислие, от мързел, от страх, от каквато и да е небрежност, той лъже, независимо от всичко, и би трябвало да бъде наказан или презрян в зависимост от величината на неговото провинение. Провинението му не е различно от това на доктора и в зависимост от позицията му и естеството на неговата лъжа, той е отговорен за бъдещи актове на потисничество и недоразумения. Дори и лъжите му да бъдат известни само на малцина, или истиността на казаното от него да се знае само от малцина. Дори и да мине без порицание за едното и без похвала за другото. Дори и да бъде наказан съответно за своето престъпление или само от презрението на тези, запознати с престъплението му. И вероятно е долност по-скоро, отколкото престъпление. Но може би няма нищо по-лошо от това да знаеш, че си долен пес и да знаеш, че някой друг, дори един единствен човек, също го знае.

Невена Гюрова: Малко повече мозък няма да ви е в излишък, г-да журналисти

$
0
0

Или по-високо билото, майстори


В някой от жълтите вестници, гордо величачещи се като "свободни и независими медии", видях заглавие "Социалната политика остава за след 2016 година". Брилянтно балансирана обективна новина! Хем ни информира, че ще го духаме още 4 години, хем ни обещава, че след това нямало да е така. Махам настрана лъжите на управляващите. Всички допреди ГРОБ лъжеха лъжеха, но в рамките на приличното. Шебеците - къде от умствената си недоразвитост, къде от милицонерската си наглост, лъжеха така безобразно, та дори чичо от село се усещаше, че го пращат за зелен хайвер.В случая ми е интересна дълбоката тъпота на журналистите. Те пускат бюджетна прогноза за следващите 4 години, подадена им от служебния финансов министър (отделен е въпросът, доколко е компетентен да прави прогнози , тъй като действащият финансов министър от управляващото пправителство може са прави прогнози, но карай...).

Да се върнем към журналистите, които преписват информацията, подадена от министерството на финансите, като демонстрират "свободата си, обективността си и независимостта си"в заглавието. Вместо да напишат аналитично-критична статия, базирана на самата тъпота, индиректно заложена в подадената информация - че социалната политика е нещо съвсем отделно, независимо от икономическата политика.

Алоу, шебеците и медийните ви слугинчета! Не може да нямате поне един-двама, знаещи немски, да ви преведат програмите на немските десни - тази на ХДС, и тази на ХСС относно дясното виждане за социалното. Разбирам ви , че сте потресени от "новината", че ХДС и ХСС са отделни партии, всяка със своя програма. Но още по-потресени ще бъдете, като ви кажа, че големите и тежки реформи на пазара на труда, коиго сега правят гърците, испанците, ирландците - изобщо всичките PIIGS + прибалтийските бивши съветски републики - Латвия, Литва и Естония. Та тия тежки реформи в Германия ги направи още през 2004 г. социалдемократът Герхард Шрьодер, когато беше канцлер. Далеч преди да се развилнее кризата 2007- 2009. Анализаторите смятат, че тези реформи на пазара на труда, орязвайки до някаква степен социалните придобвки, облекчиха бизнеса, който пък увеличи работните места.. Поради което Германия почти не усети Голямата криза от 2007-2009. Малкото, което Гервания усети от кризата 2007-2009, бе външен резултат - от партньорите й в еврозоната.

У нас е важно преди всичко да се облекчи дребният бизнес, който  създава най-много работни места. Най-важното за него е да се премахне идиотската данъчна дискриминация,  според която едноличният търговец  (ЕТ) плаща корпоративен данък 15%, а  всичките ООД-та и АД-та - корпоративен данък, ама плосък - 10 %.

А за целия бизнес, не само за дребния, ще подейства като допинг премахването на административно-данъчният тормоз - да се намалят излишните регулации, за които се губят седмици или или месеци; ДДС да се връща максимум до 30 дена; данъчна ревизия да се прави до 2 пъти в година до 30 дена максимум; да се се намалят излишните регулации, за които се губят седмици или месеци; данъчна ревизия да се прави до 2 пъти в година до 30 дена максимум .

Така че малко повече мозък няма да ви е излишен, госпойци и господа (там, където сте останали за цвят) журналисти. За да мислите върху информацията, която ви подават от държавните ведомство, а не само да я преписвате едно към едно, свеждайки мисловната си дейност до какво по-"свободно и независимо"заглавие да сложите.


Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>