Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Явор Иванов: Пресъздаване на database jobs

$
0
0

Това ми се наложи да го правя наскоро и искам да си запиша скриптовете за бъдеща употреба. Целта ми беше да дропна избрани job-ове и да ги създам с друг потребител. Но може да се направи и при всяка нужда от промяна.

За стандартните dbms_job използвах следния скрипт:

create or replace function get_dbms_job_ddl(v_job in number) return varchar2 is
  v_tmp varchar2(4000);
begin
	dbms_ijob.full_export(v_job, v_tmp);
	return v_tmp;
end;
/

select 'dbms_ijob.remove(' || job || ');'
  from dba_jobs
 where log_user = 'OLDUSER';

select replace(get_dbms_job_ddl(job), '''OLDUSER''', '''NEWUSER''')
  from dba_jobs
 where log_user = 'OLDUSER';

Ако има job-ове с по-дълъг WHAT, може да се наложи използването на CLOBвместо varchar2(4000). Оставям тази промяна на любопитния читател ;-)
Също така REPLACE-а може да счупи нещо, така че внимавайте какво копирате.

За DBMS_SCHEDULER jobs използвах (внимание! Изиска допълнителна обработка. Прочети до края):

select 'exec DBMS_SCHEDULER.drop_job (job_name => ''' || owner || '.' || job_name || ''');'
  from dba_scheduler_jobs
 where job_creator = 'OLDUSER';

select dbms_metadata.get_ddl('PROCOBJ', job_name, owner)
  from dba_scheduler_jobs
 where job_creator = 'OLDUSER';

Като цяло DBMS_METADATAне се справя много блестящо. Първо типа на обекта е невероятното ‘PROCOBJ’ (PROCedural OBJect), което звучи като някаква набързо скалъпена кръпка. Освен това направи някакви безумни кавички, които след това с replace-нах за да изглежда по-добре. А най-тъпото е, че изобщо не се усети да сложи owner при създаването на job-а, та трябваше да го лепя на ръка.
Но все пак свърши грубата работа.


Никола Балов: LG Optimus L7 и Optimus 4X HD получават Jelly Bean и в България

$
0
0
LG Optimus L7 и Optimus 4X HD получават Jelly Bean и в България

LG официално обяви, че смартфоните Optimus L7и Optimus 4X HD вече получават ъпдейт до Jelly Bean и в България. Добрата новина идва около месец, след като стана ясно, че двете устройства ще получат актуализацията. 

Ъпдейтът ще донесе версия Android 4.1.2 Jelly Bean и вече можете да проверите дали не е пристигнала и за вашата бройка.

Не е ясно дали ще има актуализация нататък до Android 4.2.2 Jelly Bean, но много потребители не очакваха и преход до Jelly Bean. Най-ценното, което новата версия трябва да донесе за двата модела, е по-пъргава работа - основна характеристика на Jelly Bean. 

Аз чета... за вас и с вас: Таблетите изпреварват е-четците

$
0
0

За пръв път мултифункционалните таблети изпреварват е-четците като предпочитано устройство за четене на електронни книги. Това показва последното издание на проучването на Book Industry Study Group (BISG) за отношението на потребителите към четенето на е-книги, съобщава Publishers’ Weekly.

Резултатите сочат, че 44% от читателите на е-книги предпочитат таблет, сравнено с 37% при проучването през август 2012 г. В същото време процентът на тези, които предпочитат електронния четец, е спаднал от 49% на 42%. 

От BISG смятат, че тази тенденция ще се запази, тъй като делът на читателите, които възнамеряват да си купят е-четец, е спаднал преч последната година. За сметка на това делът на тези с намерения за купуване на таблет е останал непроменен - около 37%.

„Преминаването към таблети стана много бързо, подобно на толкова други промени в потреблението на е-книги”, пояснява зам.-изпълнителният директор на компанията Анджела Боул. „Текущото проучване дава възможност на компаниите в книжния бизнес да изпреварват тенденциите още при появата им”, допълва тя.

Изследването на потребителското отношение към четенето на е-книги се провежда текущо от ноември 2009 г. и обхваща навиците и предпочитанията на читатели на печатни книги, които са закупили е-книга или е-четец през последната година. Цитираното последно проучване на BISG е проведено в периода 6-21 февруари 2013 г. сред 1014 потребители на е-книги.

Стойчо Димитров: Гибралтар… и отвъд (3): Марбея, Испания

$
0
0
Продължаваме с разказа на Атанас за Гибралтар и околностите му – вече се качихме на Скалата, после обиколихме самия Гибралтар и близката Ла Линея, а днес ще отидем до испанската Марбея, която е наблизо.Приятно четене: 

Марбея

Част 3 на разказа:

Гибралтар... и отвъд

Един ден реших да изпълня обещанието дадено към себе си при пристигането ми в  Гибралтар и да си направя разходка до Марбея. Посещението на курорта имаше един вид символично значение за мен, тъй като на предишната ми работа Марбея се беше превърнало в нарицателно име за уникално място. Това стана, след като веднъж колега обясняваше колко е хубаво там, но беше прекъснат от друг със станалия след това култов лаф: „К`ва Марбея, бе, чуйек? Аз съм бил във Вегас!“. Не се мъчете да намерите някакъв смисъл в това. То си е наша, малка закачка и тук е момента да вметна едно: „Евала, Митак, голям си!“. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Марбея, ИспанияБлагодарение на мекия си климат, Марбея развива целогодишен туризъм[/caption] И така, в една от малкото сутрини, в които станах рано, отидох до Ла Линея, където

хванах автобуса за Марбея

(знам, че е по-правилно да се каже Марбейя, но нека не си кълчим езика прекалено). Пътят вече ми беше познат отпреди, но това не ми попречи да се радвам отново на хубавите гледки към морето. Малко преди обед (пътят е около час и половина) вече бях в една от перлите на Коста дел Сол. Единственото, което знаех за Марбея беше, че през 90-те години името на града стоеше на фланелките на любимия ми испански футболен отбор – Атлетико Мадрид, а президентът на клуба – Хесус Хил, тогава беше кмет на курортното градче. Още при пристигането, от автобуса, видях едно от 40-те голф игрища, с които Марбея е особено популярен. В миналото, редовен техен посетител е Шон Конъри. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Яхти – Марбея, ИспанияЯхтите в морето са нормална гледка за района[/caption]  

Къщи тук имат още холивудските актьори

Долф Лундгрен и Антонио Бандерас, който е роден в недалечния Малага. Автобусът ме остави на автогарата, която се намира в самия край на града, в непосредствена близост до квартал с множество бели къщи. Напомнят на домовете, които могат да се видят по гръцките острови. Нищо чудно да са издигнати по времето на Хесус Хил, за когато се твърди, че в Марбея са построени незаконно над 30 000къщи. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Плаж – Марбея, ИспанияЕдин от 24-те плажа на Марбея[/caption]

    Градът е втори по население (140 000 души) в провинция Малага

и осми по численост в Андалусия. Благодарение на мекия си климат, поддържа целогодишен туризъм. Популярна дестинация е сред туристите от Скандинавия, Великобритания, Ирландия, Германия, както и от Саудитска Арабия, ОАЕ и САЩ. Марбея е забележителен с присъствието на много аристократи, знаменитости и богати хора, които предпочитат да отмарят там. Освен това, градът е важна спирка на много круизи, а в марината са закотвени коя от коя по-луксозни яхти. Разполага с 24 плажа, разположени върху дълга 27 км крайбрежна ивица. Много точки от града пък предоставят прекрасна гледка, както към морето, така и към близко разположените планини на север. [geo_mashup_map] [geo_mashup_location_info]

   Марбея може да се счита за древен град,

тъй като е основан от финикийците още през седми век преди Христа. По-късно е бил населяван от римляни, вестготи и нормани, преди маврите да се настанят тук през десети век от новата ера. Те дават на града името Марбил-ла, след като преди това се е казвал Салдуба (Град на солта). Арбаският период продължава пет века, след което градът преминава в ръцете на Кралство Кастилия. Следват години на възход, свързани с култивирането на захарната тръстика, а по-късно – добив на желязна руда и въглища от близките планини. Индустрията обаче запада и населението е принудено да се върне към фермерството и риболова като начини за изкарване на прехраната. Кризата в селското стопанство и болестта филоксера, която ударя лозята, нанасят нов удар на местната икономика, допринасяйки за увеличаване на бедността и глада в района през 19-ти век. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Плаж – Марбея, ИспанияСтъпки в пясъка[/caption]

   В първите десетилетия на 20-ти век Марбея е малко село,

в което населението е разделено на малка група олигарси и няколкостотин работници, а средна класа практически няма. Нещата се променят след Втората Световна война, когато принц Алфонсо фон Хоенлох-Лангенбург (пробвайте да му кажете името след три големи уискита!) купува земя, върху която строи

„Марбея Клуб“ – хотел, в който започват да отсядат филмови звезди, бизнесмени и благородници

от добре познати фамилии като Бисмарк, Ротшилд, Метерних, Тисен-Борнемиса и др. Това придава нов облик на града, който става предпочитан за почивка сред социалния елит на Европа. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Плаж – Марбея, ИспанияНа море през октомври[/caption] През 70-те години в Марбея пристига за пръв път кралят на Саудитска Арабия Фахд, който, оттогава до смъртта си през 2005година, е редовен посетител на курорта. Антуражът му пръска понякога милиони петродолари на ден, а част от него е и, тогава все още неизвестният, Осама бин Ладен. През 90-те години и първата декада на новия век всички кметове, които са заставали начело на града, са съдени за финансови злоупотреби. В това число и Хесус Хил за това, че е отклонявал незаконно обществени средства към бюджета на Атлетико Мадрид. Явно кражбите са били огромни, тъй като през 2006-та година курортът е близо до немислимото – фалит! Стига се и до разпускане на градския съвет от испанското правителство – мярка, която се предприема за пръв път в съвременната история на страната. Днес нещата вече са стабилизирани, а скорошно проучване сочи Марбея като градът с най-добри условия за живот в цяла Андалусия. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Марбея, ИспанияДнес Марбея е с най-добри условия за живот в Андалусия[/caption] Бях си предвидил около шест часа за

разглеждане на Марбея

и от автогарата поех надолу, към брега на морето. Пътьом минах през тесните улички на Стария град, който си оставих за по-обстойно разглеждане за по-късно. Първо ми се ходеше на плаж.

   На крайбрежната алея беше пъстро

Имаше хора от всякакви националности. Беше октомври, но времето беше прекрасно и всички бяха по къс ръкав. Пекох се повече от два часа. За това време, релаксът ми беше нарушен само веднъж от тайландка, която искаше да ми прави масаж директно на плажа. След въпросителното „Маса-a-a-a-ж?“, зададено с писклив глас и повдигнати вежди, отговорът ми: „Не, благодаря“ явно не бе приет, тъй като напористата тайландка клекна и започна да ми мачка врата, опитвайки се да ми внуши, че съм напрегнат и все пак имам нужда от масаж. Разбирайки, че при мен няма да я огрее, се нацупи и отиде да си търси друга жертва. Малко по-късно, мъжът от възрастната двойка, които ми бяха съседи по хавлия, я викна и чух тарифата – 30евро на час. Възрастният мъж пожела масаж само за половин час, а тайландката сияеше от щастие и се смееше на всичко, което й каже. И аз обичам масажи, но не и навън, и от човек, за когото дори не знаеш дали някога е учил за това. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Квакери – Марбея, ИспанияКвакерите[/caption] След като си починах хубаво на плажа, се върнах на крайбрежната алея. Вниманието ми беше привлечено от голяма група възрастни хора, които танцуваха под звуците на духов оркестър. Оказа се, че

в Марбея има събор на квакери

от цяла Европа. Видях групи от Холандия и Швеция, като повечето хора бяха в пенсионна възраст. Беше ми едновременно весело и тъжно да ги наблюдавам как се забавляват. Сетих се за нашите пенсионери, които на преклонна възраст не могат да си позволят като западните си „колеги“ да се радват на живота, а са принудени да водят борба за оцеляване.   Реших, че е време

да си разведря настроението с малко тапас

Едно от заведенията покрай крайбрежната улица предлагаше промоция – тапас за едно евро. Взех няколко различни вида и си похапнах с чаша бяло вино върху една бъчва. Точно това представляваха масите на заведението – изправени бъчви. Колорит! [caption id="" align="aligncenter" width="603"]Старият град на Марбея, ИспанияУличките на Стария град[/caption] Накрая ми остана да обиколя

Стария град

Той включва някогашните стени на града и два от старите квартали – Баро Алто – разпрострян на север, и Баро Нуебо – на изток. Много е живописно по тесните улички, а и цветно, тъй като от стените и покривите на къщите висят увивни растения и цветя. След кратка разходка стигнах до

своеобразния център  - Plaza de los Naranjos (Площадът на Портокалите)

Името му идва от портокаловите дръвчета, които растат на него. От момента на създаването си, Пласа де лос Наранхос се превръща в център на градския живот, а около него са построени най-забележителните обществени сгради и множество от типичните за Марбея бели къщи. Днес площадчето е чудесно място за почивка и за чаша (а защо не и кана) сангрия под портокаловите дръвчета. [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Площадът на Портокалите - Plaza de los Naranjos – Марбея, ИспанияПлощадът на Портокалите - Plaza de los Naranjos[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Площадът на Портокалите - Plaza de los Naranjos – Марбея, ИспанияПласа де лос Наранхос се превръща в своеобразен център на Марбея със създаването си през 15-ти век[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Марбея, ИспанияМожете да поседите на сянка под портокаловите дръвчета[/caption] [caption id="" align="aligncenter" width="585"]Марбея, ИспанияПортокалите бяха още зелени[/caption] В непосредствена близост до Площада на Портокалите се намира

статуята на Сан Бернабе (Свети Варнава) –

един от Седемдесетте Апостоли, който е почитан като закрилник на Марбея. Приживе, Свети Варнава проповядва заедно с Апостол Павел в Рим. Животът му приключва в родния Кипър, където бил пребит с камъни от противници на християнството, поради което е провъзгласен за мъченик. В Стария град има няколко католически църкви. Успях обаче да видя само Санта Мария де ла Енкарнасион отвън. Маврите също са оставили своя отпечатък тук. Има замък от арабския период, оттогава са и отбранителните стени. [caption id="" align="aligncenter" width="603"]Свети Варнава – Марбея, ИспанияСан Бернабе (Свети Варнава) е закрилникът на Марбея[/caption] Неусетно дойде време да кажа „Чао“ на Марбея, тъй като трябваше да бързам за автобуса за Ла Линея. Не ми остана време да се разходя по Златния път – дълъг над 6 км участък между Марбея и Пуерто Банус. На него се намират най-хубавите вили и къщи в района, в това число и резиденцията на крал Фахд. Ако Вие имате време, когато сте там, разходете се и кажете как е. В Пуерто Банус пък може да видите много лускозни яхти, автомобили, а кой знае – може и някоя знаменитост. В последната част ще прекосим Средиземно море с ферибот, за да стъпим на африканския бряг. До скоро!     Очаквайте продължениетоАвтор: Атанас СтратиевСнимки: авторътДруги разкази свързани с Другата Испания – на картата:КЛИКАЙТЕ НА ЗАГАЛВИЕТО ЗА ПОДРОБНОСТИ :)

Кариери: Внимание: обратна връзка

$
0
0

Кога и защо е по-добре да си замълчите.

Стефан Иванов: гърдев и хамлет в холивуд и още нещо

$
0
0

явор гърдев ще режисира и филмова версия на хамлет
така поне твърди профилът му в imdb

единственият обявен участник от екипа
освен режисьора и сценариста
емайкъл батън

друга подробност е евентуалният бюджет -
десет милиона долара

тезей
вторият му режисьорски проект
продължава да е в предпродукционна фаза

смятам
поне към този момент
за далеч по-ценен факта
че с гърдев ще има открит клас
който ще се случи в понеделник в младежкия театър
предният беше на галин стоев
а вчера друг режисьор - ани васева
изнесе лекцияв гьоте институт за модерен и съвременен танц

редно е разговорите със зрителите да зачестят
а заедно с тях
и смисленото публично говорене и писане за култура

Стефан Иванов: паветата на улица иван асен

Стефан Иванов: прекрасни съвети

$
0
0

вчера вечерта изгледах два клипа
легнах си доволен

- честни и открити думи
изречени от пати смит към младите
но и не само към тях
тя наистина е голяма
възхищавамй се

- том йорк и найджъл годрич
отговарятв продължение на седемнайсет минути
на любовни и други пролетни въпроси
зададени от тийнейджърки


Стефан Иванов: лалета

$
0
0

фрагмент от стихотворението лалетана силвия плат -

въздухът беше спокоен преди да нахлуят -
полъх, затишие, полъх, затишие, леки безшумни вълни.
лалетата в миг, като силен шум, го запълниха.
около тях сега шурти и блика въздух, както около някоя
потопена, ръждива машина шурти и блика вода.
те влачат подире си моите мисли, които преди,
необвързани с нищо, щастливо лудуваха или притихваха някъде.
стените сякаш също се стоплят.
лалетата трябва да бъдат в клетка като свирепи животни.
те се разтварят, същински тигрови челюсти.
чувствам сърцето си ту да разтваря, ту да затваря
своята аленолистна чашка от обич към мен.

Аз чета... за вас и с вас: Дигитален живот за книгите на Рей Бредбъри

$
0
0

16 от книгите на Рей Бредбъри, който почина през юни 2012 на 91 години, ще бъдат издадени за първи път като e-книги в САЩ, съобщава сайтът Mediabistro, цитирайки дългогодишния издател на известния писател Уилям Мороу.

Сред книгите, които ще заживеят за първи път легално като електронни издания, са "Вино от глухарчета", "Чувствам, че идва нещо зло", "Илюстрираният човек"и "Гробище за лунатици".

"Цялото семейство Бредбъри е развълнувано от решението творбите на татко да бъдат най-после достъпни за всички – традиционните читатели на хартиени книги и новите поколения от читатели на електронни устройства ... Изключително сме доволни от факта, че дигиталните издания на книгите на Бредбъри ще бъдат достъпни както чрез библиотеки, така и чрез електронни книжарници, имайки предвид, че Рей Бредбъри винаги е бил запален защитник на нашата (американската, бел. ред) библиотечна система", коментира дъщерята на писателя Александра Бредбъри.

Самият Бредбъри беше скептик по отношение на книгите и многократно е заявявал, че за него "те нямат бъдеще, защото не са книги. Е-книгите миришат на изгоряло гориво". Докато е жив, единствено през 2011 склонява да издаде в електронен вариант и то само в САЩ най-известната си книга "451 градуса по Фаренхайт".

По-рано през годината HarperCollins издадоха в електронен формат 3 от най-известните книги на Бредбъри и във Великобритания - "451 градуса по Фаренхайт", "Марсиански хроники"и "Илюстрираният човек", а правата за издаване в електронен и хартиен вариант на още 22 заглавия са купени.

Прочетете още за Рей Бредбъри в рубриката "Големите"

Не пропускайте да прочетете и ревютата на "Вино от глухарчета"и "Сбогом, лято"

Нели Огнянова: Присъединяването на ЕС към Конвенцията за правата на човека

$
0
0

Процедурата, насочена към присъединяването на ЕС към Европейската конвенция  за правата на човека (предвидено в чл.6.2 ДЕС) напредва.

Публикуван е  проект за споразумение от 5 април т.г.

Вече се говори за прилагането на чл.218.11 ДФЕС (искане на предварително становище на Съда на ЕС).

ECHR Blog


Училище по роботика "Robopartans": Moon 2.0 – Кой пръв ще изпрати робот на Луната?

$
0
0

Фондацията X Prize се стреми да насърчи и подпомогне младите изобретатели по особено интересен начин – чрез състезанието Google Lunar X Prize. Награден фонд от 30 милиона щатски долара ще бъде разпределен между първите три екипа, които успешно приземят на лунната повърхност робот, който да се придвижи поне 500 метра и да изпрати видео, изображения и данни обратно на Земята.

Според официалните правила, голямата награда е на стойност 20 милиона долара. С цел да стимулират участниците към по-експедитивна работа, организаторите са регламентирали, че ако правителствен проект проведе успешно проучване на Луната (което се очаква да се случи до края на 2013 г.) преди някой от екипите да „кацне“ на повърхността ѝ, първата награда ще бъде променена на 15 милиона долара.

Вторият екип, който изпълни успешно всички задачи, ще получи 5 милиона долара. 4 милиона са предвидени за тези екипи, които изпълнят специфични задачи, като например роботите им да работят през нощта, да се придвижат повече от 5 километра, да открият вода или да се приземят успешно близо до мястото, където е кацнал Аполо или до други интересни точки от лунната повърхност. И накрая, 1 милион долара ще получи екипът, който положи най-много усилия да популяризира пъстротата и разнообразието в областта на космическите проучвания.

Крайният срок за заявяване на участие беше 31 декември 2010 г. От първоначално регистриралите се 33 екипа, 7 вече са се отказали от участие, а други са се обединили и работят заедно за постигането на крайната цел. В екипите участват учени от над 40 държави, като в най-големият от тях – Synergy Moon, са се обединили специалисти от 37 държави, нахъсани да построят най-добрия робот и да се приземят първи на Луната. Надяваме се, че ще видим това да се случи преди края на 2015 година, когато състезанието приключва, освен ако всички награди не бъдат раздадени преди този срок.

Важна точка от условията за участие в Google Lunar X Prize e над 90 процента от финансирането на екипите да идва от частни източници – клиенти, инвеститори, спонсори и дарители. Организаторите обаче насърчават участниците да търсят правителствено спонсориране, стига то да е под формата на разумно заплащате за данни и услуги, които роботът ще предостави след кацането си на Луната.

Част от целите на състезанието е да подбуди у децата и младежите интерес към математиката, науката, технологиите и инженерството и да развие въображението им. По тази причина организаторите са създали специален портал с образователни ресурси, забавни проекти, уроци, видеоклипове и състезания за ученици и учители.

Но защо точно Луната? Организаторите отговарят и на този въпрос. Според тях учените и специалистите досега са доказали, че Луната е идеална платформа за изследване на Земята, а също и Слънчевата система и Вселената. Според тях чрез изследване на Луната може да се научи много за формирането на нашата планета. Освен това, на Луната има все още недокоснати източници на полезни изкопаеми, които могат да подобрят живота на Земята и да подпомогнат разпространяването на присъствието на човечеството извън орбитата ѝ.

 

Още информация за проекта можете да намерите тук: www.googlelunarxprize.org
kursove-po-robotika

Нели Огнянова: Съд на ЕС:организации за колективно управление на права и конкуренция

$
0
0

Стана известно решение на Общия съд по дело T-442/08 CISAC/Комисияи др. То частично потвърждава и частично отменя решение на ЕК.

С решение от 16 юли 2008 г.  Комисията забранява на 24 европейски сдружения за колективно управление  да ограничават конкуренцията, по-специално като  забранява:

  • клаузите за членство: клаузи, които ограничават възможността на авторите да избират свободно сдруженията за колективно управление, в които да членуват,
  • клаузите за изключителност: клаузи, които гарантират на всяко сдружение за колективно управление пълна териториална защита на територията, на която е установено, срещу други сдружения за колективно управление по отношение на лицензирането на търговските потребители,
  • съществуващата съгласувана практика, установена между сдруженията за колективно управление на авторски права, чрез която всички дружества за колективно управление ограничават в реципрочните споразумения за представителство правото за лицензиране на техния каталог на територията на другото сдружение за колективно управление по споразумението.

Повечето от засегнатите сдружения и CISAC обжалват решението на Комисията пред Общия  съд. Международната конфедерация на сдруженията на авторите и композиторите (CISAC) е неправителствена организация с нестопанска цел, която представлява сдруженията за колективно управление на авторски права, свързани по-специално с музикалните произведения, в над сто страни.

Общият съд отхвърля жалбите в частта, в която се иска отмяна на решението на Комисията относно клаузите за членство и за изключителност.

Относно последната част, в която се установява съгласуваната практика, Съдът приема, че ЕК не е представила достатъчно доказателства и отменя решението на ЕК.


Точица - блог за образование без принуда: Сдружение "Див рошков"

$
0
0
Те водят ботанически кръжок в училището на дъщеря ми; не през цялата година, днес са за втори път и без малко да ги пропуснем. Явно въобще някак съм ги пропуснала досега, защото са имали и други акции, които са ми точно на сърце, обаче...
Като например изработването на висяща градинка за подправки. Или засаждането на цветя на стъпалата на стара пързалка в разнебитена междублокова градинка (като нашата, като нашата!)
Или... правенето на кокедами с децата, на което умирам от яд, че не съм присъствала (не че, хм, десетгодишните особено държат майките им да се мотаят наоколо... ех...)
Много ми харесват :) Разгледайте и вие снимките им във Фб :) А аз ще чакам Ането да се захване с партизанско градинарстване :)
https://www.facebook.com/divroshkov/photos_stream



Animal Rescue Sofia: От любов към кучетата и виното

$
0
0

Така се казваше чудесното ни винено соаре през февруари 2011– много ни се смяха тогава, че двете неща не са свързани, а ето, че са!

Благодарим на Елена Нейкова и всички наши нови приятели от enosiasti.bg– за храната и за разходките!

DSC03049

Миналият уикенд веселата група донесе чували с храна и много радост на кучетата, очакваме ги с нетърпение и този!

ВИЖТЕ КАК БЛОГЪТ НА ЕНОСИАСТИ РАЗКАЗА ЗА АРС

1_Enosiasti_Animal_Rescue_Sofia

Този уикенд се очертава разкошно време, а кучетата вече нетърпеливо надничат зад ъгъла в очакване на любимите си доброволци. Добре дошли!!!

4_Enosiasti_Kauza

 

Чудите се кога ще е следващото ни парти?

Претоварени сме – не ни остава нужното време за организиране на парти, а знаем как, че и ни се иска!  Трябват ни ентусиазирани, отговорни, опитни приятели, които да помагат в процеса. Искате да се включите? Пишете ни!


Антон Терзиев, movies.bg: Johnny Handsome

$
0
0
Johnny Handsome

johnny handsomeJohnny Handsome на Уолтър Хил е класически хит от биографията на Мики Рурк (ролята преди него недалновидно отказват Пачино и Дефо, съмнявайки се че лентата ще надскочи B-movie нивото).  johnny handsomeСюжетът е един от шестте основни въобще в киното. Фрийк с пожизнен статут на аутсайдер, отмъщава на когото трябва, с високо вдигната глава и въпреки всичко. А за челно разбиване в стената не знам да има по-подходяща глава от тази на великолепния сър Еди Кук. Покрай лицево-челюстната трансформация на Джони дейно участие взимат Форест Уитакър, Ланс Хенриксен (който все бъркам с Джон Хърт), Елън Баркин и Елизабет Макгавърн, от чиито сълзи навремето подгизна онази задна седалка в Once Upon a Time in America.

Нели Огнянова: TTIP, културното изключение, аудиовизията

$
0
0

Идва TTIP,  Transatlantic Trade and Investment Partnership.

Новата абревиaтура, за която ще се говори.

Според ЕК основните посоки на преговорите за свободна търговия ЕС – САЩ са договорени. Комисарят Де Гухт информира Европейския парламент.

Има съобщение на работната група на високо равнище, от което  се виждаприблизителен обхват на преговорите.  Включително например  интелектуална собственост.

В Европа някои ръководители на държави вече взеха отношение към TTIP.  Като приема, че подобно споразумение може да е от полза за растежа в ЕС, президентът на Франция изразява позиция, че има въпроси, които не подлежат на преговори.

Такъв въпрос е културното изключение.  Правилата за свободна търговия  не се отнасят до аудиовизията  – изключението е договорено с цел защита на културното многообразие и  културната идентичност и насърчаване на европейските аудиовизуални произведения. Културното изключение позволява на държавите от ЕС да налагат ограничения върху вноса на културни продукти.

Франция  не би желала TTIP да засегне културното изключение   – вж  NYT с цитати.

Комисарят Де Гухт се е произнесъл, че TTIP не застрашава с нищо културния сектор, но в проекта за резолюция на една от комисиите на ЕП от 19 март има изричен текст, че

 споразумението не следва да крие риск за културното и езиковото многообразие на Съюза.


Нели Огнянова: Унгария: политическа реклама само в обществените медии

$
0
0

Днес заместник-председателката на ЕК Нели Крус вТуитър: ЕК изразява загриженост  във връзка с несвършващите конституционни поправки в Унгария.

Ето една причина:

През  януари 2013 г.   Конституционният съд на Унгария обявява за противоконституционен текст в Изборния закон, според който

в течение   на кампанията  политически реклами могат да бъдат  публикувани само в обществените медии.

Веднага  след това Четвъртата поправка на Конституцията включва разпоредба, според която

в течение на кампанията политически реклами могат да бъдат публикувани само в обществените медии.

Доколкото става ясно от медиите, предложението е направено от депутат в зала.


Кръстопът: Камелия Спасова: Агатон, авторът на трагедии

$
0
0


Подпря се Агатон на кленова тояжка
и нито чуваше как риби без глави,
но прясно осолени, и нарове, смокини,
още грозде и вина, се мятаха околовръст
в поток от хора, и нито знаеше,
че наближава пладне и някъде го чака
вече един хитон да бъде свлечен.

Той виждаше пред себе си,
че кораби горят и бяс обхванал е света,
така че няма накъде да се обърнеш
и да се обърнеш, назад е само ад
и щом така стоят нещата,
а мечовете вече цели са в страст
и ето колко много враг
до враг – приземни епопеи –
дълго, дълго вървиш напред
или сечеш глави, сечеш ръце, крака
разделяш тялото и част
по част редиш парчетата
и час по час нови те затрупват.

Пазарът вдигаше платната си
и с нарове, вина и риба
обсипваше на Хелиос подноса.
И само Агатон, добрият грък, пиян по слава,
редеше част по част трагедията –
дар за празник на Дионис
и меч в очаквания агон.
Така се случи, че въпросният хитон
остана с очаквания неочистени облечен:

иглата стягаше драпериите на времето о рамото ѝ.


Камелия Спасова


  Камелия Спасовав “Кръстопът”.
  Камелия Спасова в DICTUM.

Жюстин Томс, smiling: ру на Ким Тхуи

$
0
0

ru

Ким Тхуи ме хвана леко за ръката, приятелски, нежно и ме поведе из ситните си истории, на своя живот, на Виетнам, които ме натъжиха и разплакаха. спомени от “онази част от историята, която не ще намери място в класните стаи”. идването на “новата власт”, жестокостите, нереалностите, които тя води със себе си, бягството, оцеляването, проговарянето наново, в новия свят. тих разказ, въпреки виковете, нежно разказан, въпреки бруталните сцени, пълен с любов, със семейство, с топлота и живот.

“войната и мирът вероятно са приятели, които си играят с нас, както им е угодно”

“родителите ми често ни казват, че няма да могат да ни оставят пари в наследство, но какво от това, след като вече са ни завещали богатствата на паметта си, които ни позволяват да доловим красотата на грозд глициния, деликатността на някоя дума, силата на очарованието. И още по-важно – подарили са ни крара, които да ни носят към безкрая на мечтите ни”

от всички книги, които изчетох за соц-а и прехода, за пътя от онова време в това, сякаш тази най-силно, най-дълбоко ме достигна. искрено я препоръчвам.

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>