Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Таня Петрова: on destroying angels

$
0
0

Когато погледнат надолу, не виждат нищо друго освен плячката си…, виждат една пърхаща, присвиваща се от страх вселена, която не съдържа нищо друго освен тяхната вечеря.
“Доведете труповете” – Хилари Мантел

Army-military-camo-styling-10

Army-military-camo-styling-11

Army-military-camo-styling-2

Army-military-camo-styling-25

Army-military-camo-styling-29

Army-military-camo-styling-30

Army-military-camo-styling-42

Army-military-camo-styling-47

Weekly-inspiration-18

Weekly-inspiration-16

Weekly-inspiration-6

Weekly-inspiration-7


Пейо Попов: Лепкав мрак

$
0
0

Няколко новини ми се свързаха:

Закон о защите чувств верующих
В Русия е приет на първо четене Закон за защита на чувствата на вярващите, който предвижда наказателни мерки като глоба, обществено-полезен труд или до 3 години лишаване от свобода за обида на религиозните чувства на вярващите или за оскверняване на религиозни обекти и предмети. Закон за защита разума на атеистите не се предвижда.

Удалить эти страниц из интернета
А в ЕДИНЫЙ РЕЕСТРдоменных имен, указателей страниц сайтов в сети „Интернет“ и сетевых адресов, позволяющих идентифицировать сайты в сети „Интернет“, содержащие информацию, распространение которой в Российской Федерации запрещено“може да намерите url адреси, които са изключени от мрежата Интернет (исключении указателя страницы сайта в сети „Интернет“). Ако ви е трудно да осмислите какво означава това, ето пример за прилаганепо отношение на Тема Лебедев.

Бихте ли изолирали някои групи от населението в лагери?
Русия е само пример, какво може да стане. Мракобесието е много по-близо, отколкото ни се иска да мислим. Изключително интересни резултати от Изследване на отношението към хомосексуалността, проведено само средстуденти. Примерни въпроси и отговори:

  • Бихте ли изолирали някои групи от населението в лагери? - 66,5% отговарят „Да“
  • Кои групи от населението бихте изолирали в лагери? – Обичайните заподозрени – Роми, хомосексуалните, турците, евреите
  • Бихте ли забранили някоя професия за гейовете и лесбийките? – 61,8% отговарят отговарят утвърдително и най-често желаят забрана за работа с деца.

Спомних си, че талибаните, всъщност, бяха започнали като студентско движение.

Никола Балов: Трейлър на играта Dungeon Hunter 4 - скоро излиза за Android

$
0
0
Трейлър на играта Dungeon Hunter 4 - скоро излиза за Android

Продължението на една от популярните мобилни игри скоро ще може да се изтегли и от Google Play. Dungeon Hunter 4 на Gameloft излезе за iOSпреди два дни, а версията за Android беше забавена, за да "бъдат изчистени всички бъгове"предварително. За да запълнят дните в очакване на премиерата, създателите на играта пуснаха трейлър с части от геймплея.

Екшънът изглежда страхотно и очаквам с интерес да разцъкам играта на по-голям таблет. 

Все още няма точна дата, на която ще излезе Dungeon Hunter 4 за Android, но ще ви държа в течение - би трябвало да е съвсем скоро. Ето и трейлъра:

Литературата Днес: Енигма в изпълнения с мрак фалос на света

$
0
0

Триста литературни богове, навярно никога не съм виждам такава книга… Обяснявам.

„Енигма“ на Антони Казас Рос тръгва по петите на четирима непознати – наглед съвсем различни един от друг, които малко по малко оплитат пътищата си. Това са преподавател по литература със странна книжна обсесия (за нея – по-долу), млада невинна студентка/барманка, асоциална и няма японка и талантлив и арогантен поет, който си изкарва прехраната с мокри поръчки.

Истински ужас, какофония от различни характери, през които през цялото време прозира един общ глас. Не вярвам да видите този глас преди средата на „Енигма“, в началото той едва доловимо шепти, хваща се за една или друга дума и е загадъчен като бледа нощна сянка. Но после –

бог да ви е на помощ, защото проклетията така закрещява, че може да ти пробие тъпанчетата.

Най-големият недостатък на романа са ужасните диалози – като съдържание те са прекрасни и бях очарован от това с каква лекота ми вменяват едно или друго усещане. Формата им обаче е истинско престъпление – звучат толкова неестествено, не на място, че в един момент се зачудих дали тази книга не е писана през XVIII век, въпреки че е позиционирана в наши дни. (Не мисля, че това се дължи на превода обаче, защото останалият текст се лее почти безупречно.)

Най-големият позитив са десетките, стотици енигми, изскачащи зад всеки ъгъл. Казас Рос изненадва непрекъснато – почти във всяка една от главите (които са от 1 до 4 стр., всяка разказана от някого от четиримата герои) се появява изпипано с перфекционистка интелигентност, които се оплита още повече в общото кълбо.

И еротиката.

В „Енигма“ има дяволски много секс от всякакъв вид – не е чудно, че героите са събират в група, наречена „Философи от будоара“ – Маркиз Дьо Сад е толкова пропит в Антони Казас Рос, че не бих подарил тази книга на майка си.

Жоаким, Зое, Наоки и Рикардо нито за миг не излизат от еротизма, всяко тяхно желание е свързано със сексуална страст… но в това няма и капка хедонизъм, защото те се стремят не към частично задоволяване, а към цялостно единение.

„Всъщност точно за това съм си мечтала винаги: да бъда по-скоро стихът, отколкото поетът. Тялото на Зое е стих, вашето тяло е стих, тялото на Рикардо също и сякаш ние четиримата образуваме една поетична правдивост, изразена чрез сексуалността, сътворила едно голямо тяло, в което четири къса намират своята завършена пълнота.“ (Наоки)

Най-странното е, че колкото и да има в изобилие фалоси, пищни гърди, устни върху влажни вагини, езици в ануси, оргазми, голи невръстни момичета, нежни докосвания и брутални прониквания – в нито един момент човек не чувства, че чете порнография, не усеща нищо нередно и не му се иска омерзен да затвори книгата с чувството, че е прекрачил и собствената си морална граница (като в „История на окото“ на Батай например).

„Енигма“ е ерудиран и интелигентен роман за хармонията между единените различни части –

непотребни за никого сами по себе си. Влизайки в цялото те се превръщат в безполов, асексуален андрогин, способен да задоволи сам в себе си всички свои потребности.

„Светът ни е толкова циничен, че и най-дребният порив към хармония, най-дребният идеализъм се приемат за наивност.“ (Жоаким)

Чувствам се длъжен да кажа и няколко думи за книгите – общата черта между четиримата герои е любовта не само към литературата, но и към самите книги. С това е свързана и обсесията на единия от героите, за която по-горе споменах – понякога той полудява, влиза в книжарница и започва да унищожава последните страници от романи на автори, които убиват героите си, защото не може да понесе писателския им егоизъм.

И в крайна сметка историята около четиримата се извива в грандиозно престъпление,

способно да унищожи с размах основите на литературата – за него няма да кажа и думичка, освен че изпитвам почти физическо удоволствие да чета добре написани книги за книги („Сянката на вятъра“на Сафон и разказът „Тльон, Укбар и Tertius Orbis“ на Борхес са ми еталони). В случая – изпитах.

Final summation:Ако с думите си досега не съм ви уведил, че „Енигма“ си струва, прилагам и един последен цитат. Не мисля, че библиофил може да остане безучастен към него.

„Да прекосявам книгите мълчаливо за мен бе изненадващо преживяване. Усещах всеки автор и всеки текст по съвършено органичен начин. Книгите имаха пряко въздействие върху цялото ми същество и от време на време се налагаше да им разменям местата. Една книга се молеше да дойде на масата, за да открие този ден читател. Друга искаше да се върне на рафта и да се претопи в анонимната маса. Някои автори крещяха и не можеха да търпят азбучния ред, искаха определено да се спасят от някое фатално съседство и го заявяваха силно на висок глас. Достатъчно бе човек да се вслуша в книгите, за да разбере, че не може да им налага каквото и да било. Една книга е жив организъм със своите нужди, мечти и изисквания. А често книжарниците и библиотеките приличат на приюти за умиращи, в които са струпани едно върху друго видиотени същества.“ (Жоаким)

П.П. Заглавието на ревюто ми е колаборация от името на книгата и цитат от нея.

Ако ти харесват ревютата ми, можеш безплатно да се абонираш за тях. Просто напиши името и мейла си във формата по-долу, ще получиш писмо, с което да потвърдиш абонамента си и готово – всичко ново просто ще идва при теб : )

 

Никола Балов: BlackBerry се ядосаха на "лъжливи"коментари за слабите продажби на Z10

$
0
0
BlackBerry се ядосаха на

Напоследък доста се говори за BlackBerry Z10и представянето му на пазара, като повечето коментари са по-скоро негативни и според тях първият смартфон с BB10 OS не е сред най-търсените модели. От фирмата за проучвания и инвестиции Detwiler Fenton дори заявиха, че голям брой потребители връщат закупени бройки от Z10, защото не е оправдал очакванията им. Това беше моментът, в който BlackBerry спря да стои настрана и понася критиката мълчаливо - шефът Торстен Хайнс зае позиция и опроверга коментарите в официално съобщение.

"Продажбите на BlackBerry Z10 отговарят на очакванията и данните, които събрахме от нашите партньори оператори и търговци, показват, че потребителите са доволни от своите устройства", казва Хайнс.

Според шефа на BlackBerry процентът на върнатите бройки отговаря или е под очакванията и е съвсем нормален за пазара и всяко различно твърдение е погрешно тълкуване на данните или умишлена манипулация.

Хайнс заявява още, че информацията за извънредно висок процент на върнати бройки от Z10 е абсолютно грешна и вреди на компанията, заради което той иска от съответните органи в САЩ и Канада да бъде извършено незабавно разследване на Detwiler Fenton.

В края на март стана ясно, че доставките на BlackBerry Z10 са прехвърлили 1 милионза около месец.

"Всеки има право на своето мнение за качествата на конкурентните продукти в смартфон индустрията, но когато грешни твърдения умишлено се налагат с цел оказване влияние върху пазара - червената линия вече е прекрачена", завършва изявлението си Хайнс.  

Аз чета... за вас и с вас: Труповете се строяват

$
0
0

Доведете труповете - Хилари Мантел“– Не е необходимо някой да я погубва. Тя сама е виновна за гибелта си. Погуби се сама. Не е възможно да направиш това, което е извършила Ан Болейн, и да доживееш до стари години.”

„Доведете труповете!” е израз, който, според бележката под линия в книгата, е бил използван за призоваването на обвинените в държавна измяна. Извършилите най- тежкото от всички престъпления са били считани за мъртъвци още приживе. Съдът и присъдата са просто формалност за тях. Единствената загадка е дали ще бъдат обесени и изкормени, дали ще бъдат изгорени на клада, или пък кралят ще се смили над тях и ще повика палач от Кале, за да отсече благородните им глави.

Настъпи часът и на тържествуващите вълци.

Хилари Мантел продължава разказа си точно там, където завърши първата част на трилогията за Томас Кромуел – имението на рода Сиймор, Улф Хол. Крал Хенри VIII започва да се отегчава от жената, заради която преобърна историята на Англия с главата надолу. Ан Болейн не може да му осигури мъжки наследник и очите на владетеля започват да търсят друга плът, по-чиста, смирена и невинна. Решено е - бледата и фригидна Джейн Сиймор ще бъде следващата кралица на Англия. Задачата на Кромуел е да отърве своя господар от предишната му изгора, издирвайки предполагаемите ѝ любовници и скалъпвайки срещу тях и Болейн обвинения в прелюбодейство и държавна измяна. Кралският секретар обаче не е забравил унижението, на което е бил подложен предишният му покровител – кардинал Улзи. Томас Кромуел не прощава. Дошло е времето за разплата – хвърчащите глави ще бъдат на онези, които някога са се присмивали на падението на кардинала.

„Доведете труповете” запазва основните характеристики на предшественичката си – множество диалози, интриги и сплетни на корем, но малко реално действие. Втората книга от трилогията на Мантел обаче се чете доста по-лесно и бързо от „Вълци”. Вероятно това се дължи на факта, че вече сме запознати с действащите лица и не е никак трудно отново да се потопим в атмосферата на Англия от XVI в., преходът между първата и втората книга за мен беше неусетен.

Какво се случва с любимеца на авторката – Томас Кромуел? Неговият образ е все така сложен и странно симпатичен, не са го напуснали и спомените за мъртвите му дъщери, чиито привидения от време на време прелитат между страниците с криле от паунови пера. Този път обаче виждаме повече от онази личност, която кара и най-видните благородници да треперят за главите си. Томас Кромуел, който манипулира, поставя ултиматуми, изнудва и заплашва с мъчения онези, които представляват пречка за осъществяването на кроежите му.

„Доведете труповете” ме накара сериозно да се замисля за морето от илюзии и заблуди, в което плува историята, като най-голямата от тях е, че кралете са всемогъщи. Докато гледате внушителния портрет на Хенри VIII, вероятно си мислите за мъж, от когото трябва да се страхувате, мъж, който е жесток, коравосърдечен и могъщ. Истината е обаче, че Хенри VIII е най-вече капризен, суетен и заобиколен от хора, което въртят делата му и го насочват в една или друга посока.

Английският двор е токсична за душата среда, в която всеки се преструва и е готов на всичко, за да се добере до някаква власт. Причината Томас Кромуел да е над всички останали в змийското гнездо и да се издига високо в очите на читателя е, че той тълкува с лекота книгата на лицемерието и умее както да се учи от нея, така и да използва пороците на вълците срещу самите тях. Но дори и този виртуоз на интригите усеща, че времето му настъпва. Когато пада главата на сломената Ан Болейн, Томас Кромуел се опасява, че от зрител на екзекуцията, не след дълго може и да се превърне в пряк участник в нея.

Иска ми се последната книга от трилогията на Мантел, The Mirror and The Light, да е грандиозна и да сложи достоен завършек на тази наистина добра поредица. Смъртта на Томас Кромуел ще е мъчителна, след като сме го опознали по-добре от всеки друг персонаж в романите, но, както добре знаем, историята не прощава никому – нито на героите, нито на мошениците.

Прочетете резервирано към книгата ревю от Христо в „Книголандия”, както и ревюто от Габриела за първия роман от трилогията на Хилари Мантел - Вълци”.

Вземи тази книга с отстъпка!





Еленко: Проучване 2013

$
0
0

С месец закъснение, но по-пълно от всякога!

Ще съм ви изключително благодарен, ако попълните проучването на eenk.com, което по традиция всяка година събира над 1000 респондента. Не сте сигурни в какво се забърквате? Припомнете си резултатите от 2012.

Краен срок – 12 май, ден на избори!

Оги Ковачев: Ocean Initiatives 2013 - първа инициатива за годината

$
0
0
В късния петъчен следобед имахме уговорка за тръгване към морската столица - гр. Варна. Срещата бе в 18:00 часа до столичния парк Заимов. Аз и Ели се срещнахме в очакване на Франк, който се оказа бе запилял портфейла си с всички документи, включително тези за колата. Пийвахме бира на съседна уличка, като в един момент се появи дългоочаквания Нисан (Nissan Qashqai), който в последствие нарекохме Кашка. Автомобила бе осигурен с любезното съдействие на Нисан София. Окомплектовахме багажите, Яни и Калина се присъединиха към групата за пътуването, аз подредих багажа в колата и в 19:15 часа бяхме готови за тръгване. Остана един малък детайл - Макс (лабрадорът на Франк) търсеше компания за уикенда, някой трябваше да се погрижи за него, тъй като в колата нямаше повече пространство. Ели бързо звънна на свои приятелчета, които без колебание приеха да бъдат стопани на четириногия любимец за следващите два дни.


Приключението започна с преценка на възможните маршрути за придвижване, всички превключихме на режим "преизчисление"и обсъдихме предимствата и недостатъците на двете алтернативи - преминаване по магистрала Тракия, Бургас и на север към Варна или преминаване през кратката магистрала Хемус, Велико Търново и към Варна. След бърза обработка на мненията се стигна до единодушното решение за пътуване по царския път - вариант едно. Хванахме Околовръстния път и се качихме на магистралата, като още в началото спряхме за зареждане на гориво. Имаше малки покупки, канелено-медени бисквитки с кисело мляко, кафе и шоколад - девойките без сладко не могат. :)

Вече сме в режим движение - Франк се наслаждава на шофирането на 2.0 дизелов мотор, 4х4 с автоматична трансмисия. Удоволствието да се кара с един крак е неописуемо, независимо че магистралата страда от липса на равни участъци и хубава настилка се намира само в аварийната лента. Но всяко зло за добро - така спазването на ограниченията бе лесна работа, иначе скоростта не се усещаше, педала потъва, а крайпътните картини стават размазани, сякаш рисунката е е с водни бои, които са облени с чаша вода. Аудио системата ни предлагаше другия елемент на приятно изживяване - колекцията музикални дискове разнообразяваше вече притъмнялото небе и "звезди обсипят сводът небесен".

След Велико Търново и Севлиево всички ни почуствахме гладът, който дойде навреме и бе като сигнална лампа на арматурното табло. Отбихме се в крайпътен ресторант със сръбска скара, който за късмет все още имаше жарава от дървени въглища. Хапнахме ароматна плескавица, пийнахме натурална чешмяна вода (сервитьорката с неохота ни наточи една кана, странно защо сме научени водата винаги да я купуваме) и продължихме пътуването си.

Влезнахме във Варна около 1:10 часа, времето бе тихо и приятно, но всички бяхме готови за сън. Аз, Ели и Калина се настанихме в Йо Хо Хостел, а Яни и Франк се отправиха към Сашо, който им бе домакин в първата вечер. Събудихме рецепциониста, настанихме се, освежихме се и всички по леглата, защото ни очаква уикенд пълен с полезни дейности и приятни изживявания. В съседния двор се чуваха препирни между няколко разгонени котарака, но умората надделя и съня приглуши всички възприятия.

Вече е събота, 8:30 часа, а през прозореца се чуват "разговори"между местни гларуси и чайки. Много приятен момент в който човек осъзнава, че морето е на стотина метра, някъде там, зад кооперациите. Отправихме се за близка среща с"голямото синьо", но първо закусихме блажни мекици със сирене в компанията на слънчевите лъчи и група ученици, които изненадващо бяха станали толкова рано в почивния за тях ден. Централния плаж ни приветства със тихият бриз, нулево вълнение и няколко кораба на хоризонта. В началото на разходката ни по плажа се намираха рапани и миди, но в края на ивицата се появиха и най-различни дребни отпадъци. Време беше да се хващаме за работа - намерихме един найлонов чувал, който за броени минути напълнихме със заобикалящите ни боклуци. Получи се добра загрявка за основното почистване.


Прибрахме се в хостела, където вече се събираха нетърпеливите доброволци, изгарящи от желание и емоция да достигнат до прекрасния плаж на Паша Дере. Последните пристигащи от София групи се настаниха и в 12:45 часа се насочихме към сборния пункт за първия ден от Ocean Initiatives 2013. Пътят ни премина през Аспаруховия мост и квартал Галата, стигайки до по-малък тесен път, подминавайки отбивката за хижа Черноморец и стигайки до защитена местност Ракитник. Оставихме колите и с лека разходка през все още не разлистила се гора, но вече с покарала зелена трева, се придвижвахме към плажа, който глухо викаше за помощ: Моля, почистете ме!

Опънахме знамената - Нисан Софияи Surfrider Foundation Europeоцветиха все още бледо оцветената крайморската гора. Бежовите тръстики, растящи в заблатената част на лимана, се поклащаха под натиска на морския полъх. Франк се зае с координацията на почистването - над 54 човека запретнали ръкави, получиха чифт латексови ръкавици и биоразградими чували за отпадъци. Екип на бТВ зорко следеше подготовката и накратко проведе разговори с няколко участници.


След като всички се екипираха и разпръснаха из цялата местност, аз и Поли започнахме да снимаме различни перспективи на акцията. Паралелно със снимането се включихме и в самото почистване на пълни обороти. За броени минути вече запълнените чували започнаха да се връщат в стартовия пункт. Доброволците си задаваха множество въпроси, свързани с причините, поради които всякакви странни предмети и вещи са попаднали на това място и са се превърнали в отпадък. Аз лично за себе си задавах въпроса как може хората да създават огромни количества отпадък и най-вече защо не се замислят когато купуват. Сред находките имаше автомобилни гуми, опаковки от лекарства, дамски принадлежности и детски памперси, множество бутилки от стъкло и полиетилен, луминесцентни лампи и електрически крушки т.н. В инициативата се включи и група французи, представители на Френсккия Културен Институт.


Лека полека около сборния пункт започна да се формира купчина с пълни чували. Всеки участник си бе "харесал"определена територия или кътче, за което старателно се бе погрижил да не остане дори парченце пластмаса. Около лимана се оформиха няколко ядра, като всяко се бе закопало в определено ъгълче и вадеше всякакви находки. Аз, Ели и още 2-3 човека се бяхме настанили в южната част на заблатената част, силно обрасла с тръстика и папур. В основата на растенията се бяха "загнездили"множество бутилки, полиетиленови чашки и чинийки. Опитахме се да извадим максимално количество от посудата, използвайки всякакви пръчки и приспособления.

След почти три часа борба със стихията наречена боклуци постигнахме резултат от общо 114 събрани чувала с разнообразно съдържание. Събрахме се за групова снимка, а във въздуха се чуваше шума на вълните и полъха на вятъра. Следваше момента за организиране на извозване на събраното. От община Варна можеха да осигурят камион едва в идния понеделник и то при условие, че боклука е изнесен на главния път. Франк поразмисли, а в същия момент се появиха момчета от офроуд средите в компанията на едно високо проходимо бъги. Съвсем кооперативно, момчетата предложиха да помогнат с извозването на чувалите до най-близките контейнери, до които реално има достъп за сметосъбиращия камион. Офроуд екипажа, с помощта на няколко доброволци набързо натовариха бъгито за първия си курс - торбите опасаха цялата каросерия, като за укрепване се използваха мрежа и подръчни въжета за да не се загуби товара по трасето. След няколко курса плажа се освободи от събраните торби с отпадъци.


Вечерта се прибрахме с усещането за приятна умора, преминахме през банята и бяхме готови за вечеря и свежа напитка. Антон ни заведе в местната бирария Алба 2, където се отпуснахме на по наливна бира и салата. Направихме разбор на деня и премислихме как ще планираме неделята, предвид очакванията за дъждовно време. Лека по лека компанията започна да се разотива. Останахме аз, Яни и Антон, но така и не продължихме в някой клуб, за да сме в силите си и за втория ден. На път за хостела споделихме мечтите си за пътешествия на далечни ширини, един иска да посети Сан Франциско, друг се е загледал към Виетнам и все хубави идеи. Както обичам да казвам: "Човек сам сбъдва мечтите си!"

Неделната сутрин ни посреща надвиснали облаци и сиво небе. По улиците почти нямаше хора. Ели закуси в хостела, аз си взех мекици отново, а Яни поспа най-дълго и закуската и отпадна. Направихме подобна разходка, но този ден тръгнахме посока север. Около 11:15 часа заръмя ситен дъжд, който бързо ни изпрати, минавайки през Морската градина и прибирайки се в хостела. В 12:30 часа имахме среща с най-големите ентусиасти за участие във втория ден на почистването.

Придвижихме се с 3 коли към плаж Почивка. Аз се екипирах с дъждобран, всички запретнаха ръкави, покрили се от дъжда, сложихме ръкавици и грабнахме чувалите. Морето бе погълнало част от плажа и се придвижихме по скалите към едно малко деренце. Дъжда леко покапваше и след около 45 минути спря. Бяхме се поделили на няколко екипа и всеки си чоплеше каквото си е започнал. Аз се зарових в едни дълбоки храсти и бръшляни, изпод които изникваха торби с боклуци. Постоянно излизаха и излизаха бутилки, стъкла, капачки и т.н. Яни се присъедини към ровенето, а накрая и Поли се включи, тъй като всички други вече бяха приключили, а при нас излизаше ли излизаше. Намерих едно гребло от лодка, което послужи за разриване на почвата и разбутване на бодливите храсталаци.


В крайна сметка се събраха около 20 чувала, като този път събраното оставихме на страни от главния път, така че камиона да може лесно да изнесе боклука. Леко прегладнели, особено тези, които бяха проспали закуската, се отправихме към града и имахме следната дискусия: по кой път да минем - през Търново или през Бургас? Чревоугодничеството наклони везните към втория вариант, карайки ни към ресторант "При Панчо"в село Горица. Имахме 45 минути докато стигнем. Набързо открихме координатите им, за да се уверим че ще ни посрещнат с готвено. И имахме късмет. Поръчахме си готвени манджи, Бургаско пиво, чеснови пърленки, сафрид и само аз - мляко с ориз за десерт. Приятния обяд ни отне около час време, но всичко хубаво си има своя край. Дойде време да потегляме към Столицата.

Дойде дългоочаквания момент за Поли - да подкара Кашка. Очакваха ни около 440 км. С придвижването ни на запад дъжда лека полека се засилваше. Аз се унесох и на моменти усещах че се движим със 160 км/ч, но само километража можеше да потвърди това мое усещане. Магистралата все още не е завършена.

Придвижихме се почти до "Петолъчката", където имаше идея да поспрем и да се раздвижим. Но ни се случи нещо много коварно, за щастие без да стане беля. На около 120 метра преди самото кръстовище и буквално на 15 метра пред колата ни се строполи огромна топола, която блокира движението в двете посоки. Поли адекватно натисна спирачката и колата спря за миг. Зад нас имаше ТИР, който също успя да реагира навреме.

Първата ми реакция бе да се обадя на 112 и да докладвам за случилото се с надеждата движението да не остане блокирано за неопределено време. В същия момент, поглеждайки през прозореца се видяха множество хора, един бе извадил бичкия, а друг цяла моторна резачка. Буквално за 6 минути огромното дърво бе разчленено и отместено от пътя. Неочаквано развилите е събития много ме изненадаха, но силно ме озадачи факта, че такава случка с падащо дърво се случва на мен и Франк за втори път в рамките на 3-4 седмици. А Франк в бързината да се включи в почистването на пътя неусетно изпусна телефона си, който бе намерен по случайност от Ели. При вече планираното ни спиране на бензиностанцията се оказа, че Франк е загубил един малък инструмент. Късмета бе на наша страна и инструмента се намери заедно с писалката от телефона.


Продължихме към втората част на магистралата. Там ни се случи друго приключение. Движим се ние по почти празната магистрала и пред нас един ТИР. Поли решава да го изпреварва, а той изведнъж тръгва към нас. Спирачките ни отново спасиха положението, клаксона ни събуди очевидно заспалия шофьор и ситуацията не излезе от границите на нормалната уплаха, но само толкова.

В София влезнахме в 22:30 часа, но следваше първо да вземем Макс, после оставихме Яни, и накрая бяхме аз и Ели. Всички пристигнехме живи и здрави, заредени с много енергия и положителни емоции. И отново благодарим на Нисан България и на Кашка. след споделените 1100 км.

Никола Балов: HTC One - в България след Великден + подарък Media Link към първите 100 бройки

$
0
0
HTC One - в България след Великден + подарък Media Link към първите 100 бройки

Съвсем скоро на българския пазар очакваме флагманите Samsung Galaxy S IVи HTC One, като за премиерата на втория днес има малко повече детайли. След отлагането на първите доставки в световен мащаб, стана ясно, че One ще бъде в България веднага след почивните дни около Великден, а за първите поръчки ще има и подарък.  

Подобно на Galaxy S IV, операторите и по-конкретно може би VIVACOM ще пуснат форма за предварителни поръчкина HTC One, с която потребителите ще могат да заявят интереса си към устройството. Първите 100, които са се записали и след това купят HTC One, ще получат и подарък към него - HTC Media Link - аксесоар за безжична връзка на смартфона с телевизора.

Media Link се свързва с кабел към телевизора и след това по безжичен начин с телефона, от който можете да прехвърляте съдържание на големия екран. Цената на тази играчка отделно е около 90 евро. 

htc-media-link-hd-slide-02

А "след великденските празници"означава, че HTC One ще може да се купи от 7 май нататък. Цената е около 1350 лв. без договор или 800-900 лв. с подписване. 

Милена Фучеджиева: ако искате да общувате с мен, пригответе си 500 лв. на час като начало;)

$
0
0

вчера имах неприятно преживяване покрай един мой "приятел"тук. резултатът е, че хора, които не ми доставят удоволствие под каквато и да било форма, няма да имат достъп до стената ми:) 
ключовата дума е "удоволствие". става дума за хора, които не познавам, които се държат лошо с мен, които ми се репчат, които крият някаква неприязън към мен, или които имат политически различия с мен. но може дори да става дума и за хора, които са си възпитали децата зле. ако не изпитвам поне малко приятни чувства от евентуалния ми контакт с вас, и с нищо не допринасяте на моя well being, нямате място тук. 
за останалите има фен страница. не се изненадвайте ако сте отфренднат, ще останат само хората с които съм имала някакъв приятен или полезен контакт, дори и да не ги познавам лично, ще запазя всички фучеджиеви, които може да не познавам, но са фучеджиеви, и от там ги третирам като роднини:) ще останат приятелите, както и хора, които аз лично ценя. от там нататък не приемам приятелства от непознати, а при най-малък полъх на враждебност, блокирам. 
времената са такива, че много хора тук са напълно озверели, аз не им понасям, и изпадат в ексесивни състояния, които не водят до нищо добро за никой. 
нямам никакво намерение да правя групички и подгрупички, и да се контролирам какво споделям с едни, и какво с други.
най-общо казано контактът с мен се превръща в привилегия:) засега няма да ви искам пари;) малко груба шега, но при ужасяващите грубост и цинизъм, които ВЛАДЕЯТ в българия в момента, да си беден може да означава, че и пари няма да ти помогнат да си около мен ако не се държиш с уважение и толерантност:)
приятен ден:) а да, може и да ви отфрендна просто защото не сте ми симпатични, без конкретна причина. МРАЗЯ ЛИЦЕМЕРИЕТО, не вас.

Аз чета... за вас и с вас: Нийл Геймън с поредно щуро предизвикателство към своите фенове

$
0
0

Кой каза, че социалните медии не са забавни? И че не могат да са полезни за "говоренето"между авторите и техните фенове? Както винаги, Нийл Геймън е сред хората, които най-често опровергават дори най-беглите мисли в тази насока.

Последният пример е от четвъртък вечер, когато Нийл и съпругата му Аманда Палмър пуснаха поредното предизвикателство за почитателите на фантаста. Двамата вечеряли в нюйорския ресторант Balthazar и тoй започнал да скицира нещо върху салфетка. Аманда обаче успяла да го убеди, вместо да изхвърлят рисунката, да я скрият наблизо и да пуснат местоположението й в Twitter, за да може някой от последователите им в микроблогинг платформата да я открие.

 

Това обаче направили журналистите от американския офис на Guardian, който се намирал на броени метри от мястото на "съкровището". След това те на своя сметка поканили двойката през Twitter да им гостува в петък. Самият Геймън разказва за случката в редакцията на медията.

И ако си мислите, че е лесно да имаш писател на гости в редакцията си, вижте какво се случи с Twitter-потока на @GuardianUS, докато самият Нийл Гемън пускаше новини там в петък следобед.

 

Вера Гоцева: yahoo // kodak funsaver 35 disposable 35mm camera

Мария Илиева, LaMartinia

Кръстопът: Екатерина Григорова: Понякога утрото

$
0
0


Едно парче от гърдите лети с птиците.
Понякога е само вятър.
Друг път черното телце на мравката
го мами в твърдата си решимост да построи
къща.
Понякога среща друго небе и цветовете им
се прегръщат в красива мъглявина –
сякаш стъпки от танц близо и надалече.
Или пък израства градина.
Случва се в тази градина никой да не скърби.
Може да е благословията.


Стихотворението е включено в книгата на Екатерина Григорова “Фарадеев кафез”,“Жанет 45″, 2013 г.).



Екатерина Григорова







  Екатерина Григоровав DICTUM.
  Екатерина Григорова в “Кръстопът”.

Йоана Петрова: SOS – Пълнозърнести гризини и солети със сусам

$
0
0

В рубриката на желанията изглежда този път и аз си изпълних едно мое желание, за което най-после открих рецептата за хрупкави домашни солети, благодарение на пожелателят им Петя. Чудила съм се как да приготвя солети като тези от магазина и не стигах до добри резултати, въпреки че съставките описани на пликчето са достъпни, включително и глазиращият агент (най-често сода каустик), който смятам за ненужен и само за постигане на добър търговски вид. Като оставя настрана използването на битова химия в кулинарията, не по-малко добър външен вид постигнах със сусамови семена и мисля, че са къде-къде по-добрият вариант, отколкото едрите кристали сол, които така или иначе старателно отронвам от солетата. За изпълнението им започнах от откриването на добра рецепта за пълнозърнести гризини, откъдето продължих с реализирането на по-тънки техни варианти, които стават (и остават) по-хрупкави за по-дълго време.

Понеже гризините много ми харесаха ще започна рецептата с тяхната технология, но да се има предвид, че са най-добри за ядене в деня на приготвянето, въпреки че може да издържат до 1 седмица в добре затворена кутия. Солетите излязоха по-издръжливи, предполагам защото са по-тънки и препечени. Който и вариант да избереш не пропускай сусама както в тестото, така и за поръска, освен ако наистина има сериозна причина да се пропусне.

Пълнозърнести гризини и солети със сусам

Адаптирано от nytimes.com

Посочените дози са за 24 броя гризини и над 120 броя солети.

Продукти:

  • 2 чаени лъжици суха мая за хляб
  • 350 мл топла вода
  • 1 чаена лъжица мед
  • 60 мл зехтин
  • 360 г пълнозърнесто пшенично брашно
  • 180 г бяло брашно
  • 30 г сусам
  • 1 1/2 чаена лъжица сол
  • 1 белтък за намазване
  • допълнително сусам за поръсване

В голяма купа се смесват маята, водата и медът. Разбъркват се хубаво и сместа се оставя за 5 минути за да се активира маята. Добавя се зехтинът.

Отделно се смесват двата вида брашно, сусамът и солта. Добавят се към сместа с маята и се замесва тесто. Меси се 1о минути върху леко набрашнен плот докато тестото стане еластично, но да остане съвсем леко лепкаво.

Работният плот се набрашнява леко и тестото се оформя на правоъгълник с приблизителни размери 35×10 см. Покрива се хлабаво със стреч фолио, а отгоре с кухненска кърпа или месал. Оставя се за 1 час или 1 час и 30 минути да втаса. Тестото трябва да удвои обема си.

За гризините:

Фурната се нагрява на 200°C. Подготвят се две тави за печене, които се покриват с хартия за печене.

Както е на плота тестото се разрязва на кръст, така че да се получат четири еднакви правоъгълника. Всеки правоъгълник се разделя на шест равни части. Намазват се с леко разбит белтък и се поръсват със сусам. Взима се една част и се разстила леко с длани (не се прилага силен натиск) върху работния плот, така че да се образува фитил с дължина, колкото е широчината на тавата. Фитилите може леко да се усучат. Подреждат се в едната тава на разстояние един от друг.

Тавата се поставя на средно ниво на фурната и гризините се пекат 15 минути. След това време тавата се завърта на 180 градуса и се слага на най-долното ниво на фурната. Гризините се допичат за още 10 минути. Трябва да придобият златист цвят на повърхността и кафяв загар отдолу.

След като се извадят от фурната се пренасят върху решетка и се оставят да се охладят напълно.

Докато се пече първата тава, се подготвят гризините за втората тава.

За солетите:

Фурната се нагрява на 200°C. Подготвят се две тави за печене, които се покриват с хартия за печене.

От тестото се откъсват топчета, колкото голям лешник. Намазват се с леко разбит белтък и се поръсват със сусам. От топчетата се правят тънки фитили с дебелина около 4 мм. Подреждат се в тава на растояние един от друг.

Тавата се поставя на средно ниво на фурната и солетите се пекат 12 минути. След това време тавата се завърта на 180 градуса и се слага на най-долното ниво на фурната и се допичат за още 6-8 минути.

След като се извадят от фурната се пренасят върху решетка и се оставят да се охладят напълно.

Докато се пече първата тава се подготвят фитили за втората и т.н. докато тестото свърши. Тъй като с това количество тесто процесът отнема време, може да се приготви половин доза от тестото или дори четвърт доза, която ще бъде достатъчна за около 30 броя солети.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

SOS – Пълнозърнести гризини и солети със сусаме публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана


Свилен Милев: nikc.name

$
0
0

Пуснали са домейни .name! Колкото и да не ми се дават 18 лева за глупости, обмислям да преместя този блог на www.nikc.name

драмата е сериозна!!

Милена Фучеджиева: как животните ядат храната си:)))

Милена Фучеджиева: d.e.n.a.

Силвина Фурнаджиева: E-manager в Пловдив – от А до Я за уеб проектите

$
0
0

Миналата седмица имах възможност да присъствам на едно интересно уеб събитие, този път извън София. На 5 и 6 април в Пловдив се проведе E-manager– семинар за собственици на уеб сайтове или за хора и организации, които тепърва ще изграждат своето присъствие онлайн. Събитието беше практически насочено и само в два дни успя да обхване почти всичко от основите на тази на пръв поглед необхватна материя. Ще споделя накратко кой за какво говори, но няма да преразказвам презентациите – ще се спра само на лекторите, които ми направиха особено впечатление и на нещата, които бяха най-полезни или нови за мен.

Майк Рам говори за управление на проекти на E-manager Пловдив

Майк Рам говори за управление на проекти на E-manager Пловдив

Майк Рамзапочна с това, с което всеки би трябвало да стартира уеб проекта си: качественото и добре написано задание, което е основа за успешното управление на всеки проект. Нещо особено важно, което често се забравя на този етап от работата, е да се преценят рисковете и доколкото е възможно, да се предотвратят още на етап планиране и съставяне на задание.

Николай Митев за мобилните приложения

Николай Митев за мобилните приложения

Приложенията за мобилни телефони са “гореща тема” и вече има доста стартиращи компании, които вместо сайтове разработват само приложения за актуалните смартфони и/или таблети. Николай Митевизнесе много полезна презентация за начините да изкарваме пари от мобилни приложения. Той представи различните начини за тяхната монетизация:

  • косвена – самото приложение не носи пари, но подкрепя цялостния имидж на марката и подтиква клиентите да купуват продукти или услуги, напр. дава полезни съвети за тяхното използване;
  • freemium – приложението е безплатно, но потребителят заплаща за някои негови екстри;
  • реклама – съществуват банери на част от екрана, реклами, които се появяват на цял екран между две действия на потребителя в приложението (т.нар. interstitial) и реклами вътре в приложението, като част от опциите или в менюто му;
  • изцяло платени приложения.

Най-ценният за мен съвет на Николай беше рекламата да не дразни и да не прекъсва потребителя посред извършването на някакво действие, а да е разположена например между различните нива на мобилна игра.

Петър Вукадинов за е-магазините

Петър Вукадинов за е-магазините

Петър Вукадинов разби мита, че да продаваш онлайн е лесно и евтино, но даде добри препоръки как все пак да не е толкова страшно. Той разгледа подробно платформата за е-търговия Magentoи нейните възможности. Тя има версия с отворен код, наречена Magento Community Edition, която разполага с повечето функционалности, нужни на един онлайн магазин, а ако потрябва нещо по-специфично, може да се намери плъгин за него – безплатно или на добра цена.

Любомир Любомировговори за копирайтинга или писането на добри текстове за уеб. Основното му послание беше да не се забравя т.нар. call to action – текстът трябва да подтиква потребителя към извършване на някакво действие, като например поръчка, покупка, обаждане и т.н.

Борил Богоев за e-mail маркетинга

Борил Богоев за e-mail маркетинга

Борил Богоевдаде ценни съвети за успешен e-mail маркетинг. Като софтуер за управление на кампании препоръча любимия ми MailChimp. :)Разбира се, стана дума и за спама или по-точно, за трите основни вида e-mail комуникация с комерсиална цел:

  • Opt-out – записвате група нищо неподозиращи хора във вашия e-mail списък и започвате да им изпращате “непоискани търговски съобщения”, в които обяснявате, че сте взели e-mail адресите им от “публичното пространство” и им давате възможност да се отпишат от бюлетина ви, ако той е смутил душевното им спокойствие. Съгласно българското законодателство това не е спам, ако го изпращате до юридически лица, но според вашите потенциални клиенти е такъв и можете по-скоро да ги подразните, отколкото да постигнете сериозен ефект.
  • Opt-in – предварително получавате съгласието на група хора да им изпращате съобщения и пишете само до тях. Това е предпочитаната форма на e-mail маркетинг по света. Можете да наберете адресите на хората, като поставите линк за записване за ваш бюлетин в уеб сайта си и/или като предложите нещо безплатно в замяна на получения адрес, напр. електронна книга или записване в онлайн курс. И в този тип писма трябва да има разяснение защо ги изпращате (получателят може да се е записал при вас отдавна и вече да не си спомня зя това) и възможност за отписване.
  • Спам – като opt-out, но без възможност изтерзаният от вашия “маркетинг” потребител да се отпише от списъка ви. Ако изпращате подобни съобщения, нарушавате закона.

Още нещо важно, което трябва да се има предвид, е, че дори и opt-out писмата, изпратени не до фирми, а до частни лица, могат да бъдат третирани като спам и всяко частно лице, получило “непоискано търговско съобщение” от вас, може да се оплаче в Комисията за защита на потребителите.

Петър Петров в облаците

Петър Петров в облаците

Презентацията на Петър Петров даде примери за облачни решения и как те могат да се използват за по-лесната и евтина работа на една фирма. Той говори например за решение, при което компютрите в един офис са тънки клиенти, свързани към cloud хостинг, който съдържа операционната система и всички данни на потребителя.

Борислав Арапчев забърква SEO съвети

Борислав Арапчев забърква SEO съвети

Борислав Арапчевговори за различни техники за link buildingи даде съвети за естествено изграждане на линкове. Най-добре би било, ако успеете да генерирате meme, който хората да си препращат и към който да пускат линкове в блогове и социални мрежи, защото е готин и им е харесал, а не защото вие сте ги помолили. Прави се доста трудно, но ако успеете да уцелите точната доза от нещо забавно, полезно и свързано с вашия продукт или услуга, ще получите доста качествени входящи линкове, така че си струва да опитате.

Георги Христов дава полезни съвети за Google+ и LinkedIn

Георги Христов дава полезни съвети за Google+ и LinkedIn

Георги Христов, организаторът на семинара, го закри с лекция за Google+ и LinkedIn – две доста подценявани социални мрежи у нас, но популярни в световен мащаб и с потенциал да бъдат много полезни. Най-ценното за мен от неговата презентация беше идеята за лансиране на вашите служители, а не само на една безлична организация: създайте им профили в LinkedIn, посочете ги като автори на съдържание в сайта ви, като свържете техните Google+ профили с вашия сайт. Това ще ви помогне и в SEO, и за фирмения имидж като цяло – все пак при вас работят звезди във вашата област и вие видимо се гордеете с това. Тази лекция ме вдъхнови и за една идея, за която ще пиша скоро – по-точно, когато й дойде времето. :)

Цялостното ми впечатление и преживяване от E-manager Пловдив беше: радост и удовлетворение. Крайно време беше полезни и интересни уеб събития с практическа насоченост и добри лектори да започнат да се случват и извън София. Не успях да присъствам на предишните издания на този семинар в страната, но се надявам, че на следващите ще мога, защото  макар и събитието да беше насочено по-скоро към клиентите на уеб агенциите, а не към уеб специалистите, във всяка от презентациите имаше по нещо полезно и за мен. Сигурна съм, че ще е така и за други колеги.

Аз чета... за вас и с вас: За „Въжеиграч“ на Никола Петров

$
0
0

Прочитам книгата така, както Никола я е писал – в неспокойно, почти невротично движение. Ходя по софийските улици – сградите са сиви, спуснала се е мъгла, наоколо е празно и пусто, няма никакви хора, едните вече са на работа, а другите – все още в леглото.

Аз и книгата се движим по опънатото въже между есента и зимата и студът прониква през дрехите до тялото, както поезията прониква през думите до съзнанието. Взел съм я от едно място и трябва да я съпроводя до друго – защото такива като „това-съобщение-ще-се-самоунищожи-съвсем-бавно“ трябва да се предават тайно от уста на уста, от ръка на ръка, като някакво невидимо братство, обединено от медитирането върху свършеците и началата, от неистовия танц и треперещите ръце.

Дълго съм отлагал тази среща и дълго съм чакал тази книга. Допуши ми се, когато я разгърнах, лицата избледняха, улиците се размиха и вече не бях в София, а в някакъв вечен и невидим град „сто стоманени по-нагоре“ и ходенето постепенно се превърна в маневриране по опънатото въже, а после и в танц, който може да разруши и да сътвори наново света.

Книгата е разделена на два острова.

Уплахът от височината, слизането, движението плавно и надолу изпълва първата част. Пътниците са стигнали прекалено далеч с ожулените чанти и прахта. Поезията е казала неща, които може би не е трябвало да казва, но е късно вече. Съмнението бавно се промъква и разтреперва краката. За да се балансира върху въжето са необходими смелост, увереност, концентрация и сила. Никола ги има.

В основата на втората част е апокалиптичното усещане, което непрестанно разширява и смалява размерите си – от ботуш до комета, светът е пределно крехък и най-малката грешна стъпка ще означава неговия край, макар самият край на книгата да отменя свършека и „поантата“ и да заявява, че няма изглед за добра развръзка или изглед за някаква развръзка въобще.

Представете си едно огромно поле, силно слънце, земята е напукана. По цялото поле, докъдето стига погледът ви, стоят изправени хора. Наоколо няма храна, няма вода, няма нищо друго освен суха пръст и слънчеви лъчи. И хората. Всеки е на своето парче земя и тези парчета бавно и неусетно се раздалечават, дупките в пръстта стават все по-големи и по-черни, зейват все по-тревожно, отварят се бездни на една крачка от всеки от нас, достатъчно е само да пристъпим напред и... Но не. Никой не смее да помръдне. Всички се возят на своите отчуждени парчета земя и чакат нещо да се случи.

Тук се появява Никола и опъва едно въже – това въже е неговата поезия, по което много внимателно, много деликатно, може да достигнем до другия човек и да се опитаме да го разберем. Никола не прави това за себе си – неговото въже не е бягство от неговия остров до съседния, това въже търси начин да балансира между всички, изкушени от поезията и да ги свърже в една мрежа, където общуването най-сетне става възможно, макар и в самота, в мълчание, с книга в ръка. Защото поезията облича в думи и подсказва това, което не може инак да бъде изказано.

Тази поезия е „сто стоманени небета“ по-нагоре от много от нещата, които се пишат в момента, страшно далеч от графоманията, клишето, автотерапията, повторението и зациклянето – стихотворения, написани, защото няма как да не бъдат написани.

Вземи тази книга с отстъпка!





Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>