Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Фитнес блог: Йо-йо ефект и механизми за свръхкомпенсация

$
0
0

Навярно често се чували от ваши близки, а може би се е случвало и на вас малко след приключването на диетата кантарът рязко да скочи нагоре. Гледайки се в огледалото, вие се питате къде изчезнаха резултатите от последните месеци усилени тренировки и лишения от храна. Това е така познатият на всички йо-йо ефект - кошмарът на всички отслабващи. За неговата поява си има причини, които ще разгледаме и ще се научим как да подхождаме правилно, за да не се стига до това положение.

След като разгледахме какво е "икономичен режим"на тялото и какво се случва, когато сме на диета в калориен дефицит, нека обърнем внимание какво се случва след това.

Независимо дали сме били подложени на продължителен глад или сме се придържали към лек калориен дефицит, тялото ни ще реагира по един и същи начин.

В множеството от случаи след приключване на режима за отслабване, доволни (или не) от резултатите, хората се връщат към обичайните си хранителни навици, без да подходят правилно и да вземат под внимание някои важни неща.

Един типичен сценарий

И ето ни и нас. Изминаха няколко месеца, в които бяхме подложени на строга диета, спортувахме ежедневно и в крайна сметка успяхме да свалим мечтаните Х килограма.

Настъпва краят на мъките и първата ни работа е да си направим хранителен подарък. Започваме да ядем каквото ни падне, в колкото се може по-големи количества. По възможност да е колкото се може по-мазничко, понеже тези храни са най-вкусни.

Е, в крайна сметка, какво може да стане? Инсулиновата ни чувствителност се е подобрила, метаболизмът ни работи максимално ефективно (нищо, че е забавен), резервите на тялото са изчерпани и всичко ще отиде за запълване на гликогена и по възможност покачването на мускулната маса.

За съжаление не е точно така и по-долу ще разберем защо.

Нарушаване на хомеостазата

В статията за икономичния режимбегло споменахме, че тялото ни е една много добре балансирана "машина". Този баланс се нарича хомеостаза - състояние на организма, в което той се чувства и работи най-добре.

Мозъкът е центърът на всички операции. Той е шефът на всички останали системи в тялото, а те като добри подчинени постоянно му докладват какво се случва в неговата "фирма".

Когато се подложим на диета с цел отслабване, изниква недостиг на енергия и различите тъкани в тялото сигнализират на мозъка, че трябва да предприеме нещо, ако иска да оцелее. Докладва се, че складираните резерви от енергия започват да намаляват и има нарушение на хомеостазата. Оттук насетне главната цел на мозъка е да направи така, че резервите му от енергия да стигнат за възможно най-дълго време и при първа възможност да върне всичко както си е било.

Лошото в случая е, че тялото може да се адаптира към наднорменото тегло и да бъде в хомеостаза, но за съжаление много трудно може да се адаптира към теглото след като сме отслабнали. Това съвсем не означава, че не можете да отслабнете и да запазите това тегло. Означава, че трябва да се подготвите за дълъг и труден процес, изискващ немалко воля.

Гладът – враг №1

Два много важни хормона отговарят за чувството за ситост – лептинът (хормонът на ситостта) и инсулинът. Повечето от нас са свикнали да свързват инсулина с други функции, но той е свързан и с чувството за ситост. [2,3]

След продължителен калориен дефицит нивото на двата хормона е спаднало и това ни кара да се чувстваме постоянно гладни.

Въпреки че дори еднодневно захранване в калориен баланс или излишък връща тези два хормона в началните си нива, по не напълно обясними причини продължаваме да се чувстваме гладни. Предполага се, че самата система за сигнализация не работи оптимално заради продължителния дефицит.

Свръхкомпенсация и къде отива всичко изядено

В критичен за тялото момент, както след продължително време в калориен дефицит, основната му задача е да запълни отново енергийните резерви и по възможност да се презапаси и за в бъдеще.

Презапасяването се нарича свръхкомпенсация. Организмът го прави с цел да е по-подготвен за бъдещо повтaряне на подобно гладуване, макар за нас това да е просто диета.

Благодарение на подобрената инсулинова чувствителност заради намалялото тегло, възвръщането на изгубените килограми става по-възможно най-ефективен начин.

На първо място метаболизмът ни е максимално ефективен, но и много бавен. Дневният разход на енергия на тялото е нисък и му трябва време, за да се върне в начална позиция. Същевременно способността на тъканите да "всмукват"хранителните вещества от кръвта е силно повишена.

Мастните депа - главна цел на мазнините

За наше съжаление запълването на мастните депа превъзхожда запълването на гликогенните. Рязката поява на преяждане и преминаване в калориен излишък буквално блокира способността на тялото да използва мазнините като източник на енергия. [6]

Предпочитано гориво става глюкозата, а излишните мазнини поети с храната отиват директно в мастните депа. За това отчасти можем да благодарим и на подобрената ни инсулинова чувствителност.

От своя страна мастните клетки имат интересни свойства. Те могат да намаляват по размер, но много рядко и трудно по брой. [8]

Колкото по-малки са станали мастните клетки, толкова по-чувствителни са към свойството на инсулина да блокира "изгарянето"на мазнините и имат много по-лоша способност да отделят вече складираните мастни киселини.

Просто обяснено, това означава, че след като сме отслабнали, мастните ни клетки имат изключителната способност да складират колкото се може повече мазнини и да отпускат за енергия колкото се може по-малко. Тази тяхна способност расте пропорционално с калорийния излишък.

В повечето ситуации ще имаме и "чудесната"възможност да се сдобием и с още на брой, нови мастни клетки. Накрая се стига дотам, че си имаме също толкова големи и пълни мастни клетки, но са малко повече на брой. Т.е., станали сме по-пълни, отколкото сме били преди диетата. [4][10]

Пътят на въглехидратите

Преяждането с въглехидрати също има своите минуси. В началото (евентуално) празните гликогенни депа ще ни спасят, като прибират по-голямата част от глюкозата в кръвта.

При прекаляване обаче се активират гените, отговорни за процес, наречен de novo lipogenesis. Това е процес, в който въглехидратите, вместо да отиват в гликогенните депа, се превръщат в мазнини и се складират в мастните клетки. [11]

Тук можем да добавим, че обратен на този процес не съществува. Складираните мазнини не могат да се превърнат във въглехидрати и каквото отиде в мастните клетки или остава там, или трябва да бъде използвано като енергия. За съжаление както видяхме, при преяждането способността на организма да използва мазнините като енергия е блокирана.

Въглехидратите все пак имат един малък плюс пред мазнините и той е, че при по-големи количества организмът може да увеличи оксидацията им, или с проста думичка "изгарянето"им. [9]

При мазнините това може да стане единствено ако сме на диета с много ниски въглехидрати и не достига глюкоза за енергия.

В резюме

Като кратко обобщение на всичко можем да кажем, че след продължителен калориен дефицит тялото ни се е "препрограмирало"с единствената цел да възвърне изгубеното тегло.

Апетитът ни е много силен и ще се чувстваме сити едва когато си възвърнем изгубеното. Метаболизмът ни е бавен, но максимално ефективен. Подобрената инсулинова чувствителност допринася клетките да могат максимално бързо да поемат хранителните вещества, които поемаме.

Тъй като мазнините притежават по-голяма енергийна стойност и мастните депа нямат "таван"за съхранение, съхраняването им е с приоритет.

Гликогенните депа, макар с известна възможност за разширение, са сравнително ограничени. Биват бързо запълнени от въглехидратите, които сме приели, а след това се активира de novo lipogenesis (процес по създаване на нови мастни киселини) и излишъкът се преобразува в мазнини и се складира отново в мастните депа.

С една дума, рязкото възвръщане на старите ни хранителни навици гарантира появата на йо-йо ефект.

Как да задържим теглото?

След като разгледахме какво и как може да саботира резултатите, време е да предприемем мерки това повече да не се случва.

Първото и най-важно нещо е да се контролирате и да не изпадате в яростни кухненски приключения.

След като сте приключили с диетата и сте постигнали желаните резултати, започнете да увеличавате калориите много бавно. Препоръчително е поне в началото да смятате калориите, които поемате, понеже апетитът може да ви изиграе лоша шега и бързо да попаднете в капана му.

Никога не правете рязък скок. Трябва да дадете достатъчно време време на тялото да подобри работата си. Ако сте спазвали диета 2-3 месеца, дайте си поне месец, месец и половина, през което време бавно и плавно увеличавайте калориите, докато достигнете калорийния си баланс, който трябва да преизчислите след завършване на диетата.

За пример, ако новият ви калориен баланс е 3000 калории, а в края на диетата вие сте се хранили с по 2000 калории дневно, в следващите 4-6 седмици увеличавайте калориите постепенно. Първата седмица се хранете с 2200, втората с 2400 и т.н., докато не достигнете 3000 калории.

След като достигнете калориен баланс, има вероятност все още да чувствате силен глад, сякаш ви е необходима още храна. Това е сигналът от мозъка, който всячески се опитва да върне теглото ви такова, каквото е било преди да отслабнете.

Запомнете, че тялото все още не е в хомеостазата, в която е било. Сега съзнателно и с воля ще трябва да се придържате към това тегло, докато не настъпи моментът, в който организмът ще се адаптира към него.

Докато поддържате калориен баланс, няма особено значение колко въглехидрати и мазнини ядете, но не бива да прекалявате с нито едно от двете. Най-добрият вариант е да практикувате въглехидратна ротация. В тренировъчните дни наблягайте повече на въглехидрати, а в нетренировъчни на мазнините.

Придържайте се към дневните си нужди от протеин. Може да похапвате с една идея повече, тъй като има данни, че помага за поддържането на теглото след отслабване. [5]

Не забравяйте плодовете и зеленчуците. Освен че ще ви снабдяват с ценни витамини и минерали, те са идеални за случаите на внезапен глад. Техният обем и съдържание на фибри бързо ще ви накарат да се почувствате сити.

И на последно място, но не и по важност, продължавайте да спортувате. Направете спорта част от вашия живот.

Освен безбройните ползи за тялото, тренировките ще поддържат метаболизма ви бърз, ще помагат за подобряването на инсулиновата чувствителност и за изпразването на гликогенните депа в мускулите. Така въглехидратите от храната няма да се натрупват и да се складират като мазнини. [7]

Успех!

Прочетете и тези полезни материали:
Икономичен режим на тялото
Холестеролът - добър или лош?
Брус Рандал (част I)
Фактор на ситостта при храните (Fullness Factor)
Определяне на диети чрез процентни съотношения
Пречистващ ден (детоксикация)

Аз чета... за вас и с вас: Непонятният празник на премиерата*

$
0
0

Мария Доневаи Мила Ташеваобичат да ходят на премиери. И ги бива да разкажат защо. Имат основателни, обосновани, убедителни, пленителни причини да го правят. Аз не обичам премиерите! Независимо дали съм в публиката, или съм в качеството си на преводач на книгата, или пък – случи ми се веднъж – съм издател.

Не обичам поради вродената си неспособност да се чувствам добре на обществени места. Тя ми пречи да оценя истинското очарование на събитието – празника, посрещането, пожелаването на добър час. Вместо това поставям – егоистично – себе си в центъра на света. Разумът хладно заявява, че събитието не се случва заради мен, че аз съм просто един от екипа, участник… Сърцето обаче бие до пръсване, вълнува се. Нацупено настоява, че няма какво да кажа на хората, че каквото съм могла, съм го написала.

Това потъване в чуждия свят, характерно за работата на преводача, шизофренното изживяване на авторовите мисли сякаш изчерпва комуникационните ми сили. Лишава ме от необходимост да споделя процесите, колебанията, страстите, развихрили се по време на раждането на новия текст. И ето ме, изпружена неестествено пред хората, толкова притеснена, че само повтарям „няма да ви бавя повече, няма да ви досаждам“, с което карам усмихнатите, добронамерени, влюбени в книгите хора като Мария да се питат защо изобщо са излезли от къщи.

Разбира се, черешката на спичането е разстрелващият ужас, че ще ми бъде зададен въпрос, на който няма да мога да отговоря; че читателят/зрител е толкова навътре в материята, че ще ме закопае (злобар такъв!) и пред целия свят ще лъсне вопиющата ми некомпетентност. Синдромът на измамника – външните фактори сочат, че си се справил, но отвътре всичко ти е в огън.

„Днес е денят, в който всички ще разберат, че не съм толкова умна, колкото си мислят… Днес ще ме изобличат. Днес ще ме изобличат“, беше писала в статия по въпроса Петя Кирилова-Грейди. Точно така се чувствам на премиера. Това е състояние блокиращо, обезкървяващо. Не мога да дишам, притокът на кръв към мозъка ми секва и чувствам главата си като изтръпнал крак.

Ако пък съм от другата страна, в публиката, пак ми е неловко, защото залата е пълна с хора, които полу-познавам, или за които не съм сигурна, че си спомнят, че се познаваме – и в двата случая не знам какво да си говоря с тях и гледам да се изнеса най-скоростно.

С две думи, ходя на премиери само в краен случай. Често се натъжавам, когато преводачът остане невидим – не го забелязват читателите, не го забелязват критиците и журналистите, не го забелязват хората, с които работи в екип…

Невидим. Но всъщност това е състоянието, в което се чувствам уютно – когато съм невидим. Така спокойно, егоистично, в собствен ритъм, си купувам книгата онлайн, говоря си с автора насаме, представям си го. В самота. Обичам самотата.

Празникът на премиерата ми е непонятен.

* Заглавието е на редакцията

Нели Огнянова: Изменения в Закона за радиото и телевизията

$
0
0

С приемането на Закона за публичните финанси (ДВ бр.15/2013) са внесени поредните изменения в Закона за радиото и телевизията.

§ 18. В 6-месечен срок от обнародването на закона в „Държавен вестник“:

2. Министърът на културата да внесе в Министерския съвет проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията за отразяване на произтичащите от този закон промени в частта за фонд „Радио и телевизия“.

§ 67. В Закона за радиото и телевизията (обн., ДВ, бр. 138 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. Член 21 се изменя така:

„Чл. 21. Съветът за електронни медии е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София, чийто председател е първостепенен разпоредител с бюджет.“

2. В чл. 42 ал. 1 се изменя така:

„(1) Българското национално радио и Българската национална телевизия са юридически лица със седалище София, чиито генерални директори са първостепенни разпоредители с бюджет.“

3. В чл. 62:

а) създават се нови т. 9 и 10:

„9. приема промени по бюджета на първостепенния разпоредител с бюджет, включително по бюджетите на второстепенните разпоредители с бюджет;

10. определя разпоредителите с бюджет от по-ниска степен по съответните бюджети;“

б) досегашните т. 9, 10, 11, 12 и 13 стават съответно т. 11, 12, 13, 14 и 15.

4. В чл. 70:

а) в ал. 1 думата „самостоятелен“ се заличава;

б) в ал. 2 думите „или бюджетна сметка за разходи“ се заличават.

 


Събина Панайотова: Dog Rebranding

$
0
0

Вчера гледахме това на TEDxAUBG.

Днес прибирайки се от разходка се разминахме с майка, която каза на детето си: “Виж каква хубава немска овчарка!”. Веднага реагирах (с усмивка!): “Не е немска овчарка, помияр е.”. “Ама как е помияр? Вижте колко е хубав, то му личи, че е гледан.” – каза бабата. “Всъщност няма значение, много е красив.” – заключи накрая.

Винаги държа да се знае, че Вихър е помияри няколко пъти случайни граждани са ми се карали как може да говоря така за собственото си куче.

Държа да се знае, че не знаем коя е майка му, нито кой е баща му. Няма потекло, нямаме идея какви породи има в него (ок, често гадаем, но колкото да се намираме на приказка). Държа да се знае, че е прибран от калта и че не приличаше на нищо като го взех – беше грозен, болен, свит и миришеше лошо. Държа да се знае, не защото така изтъквам някакви мои геройства или постижения. Да, постигнали сме много, но първо този успех не е без помощ – it takes a village, както ме научи Мартин, а и имахме голяма доза късмет. Аз – да ми се падне точно това куче и да срещна помощ, той – да е той. Не знам дали бих имала успех с друго куче, защото не съм dog whisperer.Аз съм просто човек, който винаги се е разбирал по-добре с животи и който в един момент си даде сметка, че е поел отговорност и дори да му се вижда по-голяма от колкото може да поеме, трябва да я поеме, защото от него зависи живот. Буквално. Най-хубавото нещо, което съм правила.

Държа да се знае, че е Вихър е помияр, за да се знае, че всеки може стига да му се даде шанси да се работи с него. Никое от качествата, или недостатъците му, не се дължи на селекция, цена или работа със специалисти. И всеки един помияр, който видите да обикаля казаните до блока ви може има същите заложби, просто не е имал същия късмет.  Забравете за развъдници и развъдчици, не могат да ви гарантират перфектното куче. Перфектното куче си го правите вие с възпитанието и грижите за него.

Помиярите са като картофите в Прусия

Те са мръсни, болни, лаят под терасите ни и никой не ги иска вкъщи. Нормално е. Като си пуснеш телевизора не виждаш рошав помияр във филмите и рекламите, които те убеждават, че с покупката на маргарин (примерно) и твоето семейство може да е перфектно.

Помиярите имат силна нужда от ребрандинг, за да започнем да се движим по-бързо към решаването на проблема с бездомните. Имаме нужда хората да искат да си вземат помияр, да си го кастрират, да го отглеждат в тях на дивана, да го обичат и да се гордеят с това, въпреки че често ще ги гледат странно като си извеждат кучето на разходка.

Как да стане?

С много работа в много посоки. За да станат осиновяванията модерни трябва да ги виждаме по телевизията, да го правят известните, да го правят хората, които са забъркани в проблема.

Къде са известните хора, които осиновяват? Истината е, че има такива, но явно не стига, защото билбордът с Йосиф Сърчаджиев и Готин е страхотен.

Къде са медиите, които показват тези известни хора и рекламират тази им постъпка? Нямам идея. Вие гледали ли сте репортаж за бг звезда осиновител?

Къде са компаниите, които използват помияри, а не лъскави породисти кучета в рекламите си? Само лабрадори, голдъни, бийдъли, мопсове.

Къде е личният пример на хората, от които зависи проблема? Миналата година покрай нещастния случай с проф. Тачков разбрахме, че г-жа Кметицата има некастриран лабрадор (или голдън, вече не помня).

Къде съм аз? И аз не съм свършила много, ако трябва да съм честна. Има нещо, за което си мисля от много време и за което дори имахме среща с Виваком и TEDxBG, но уви нещата не се случиха. Предполагам всяко нещо с времето си.

Истината е, че нещата се подобряват, бавно но мърдат.

Баба Мила вече е в Германия, където има дом, още две кучета, двор и хора за цял живот. :)

Баба Мила вече е в Германия, където има дом, още две кучета, двор и хора за цял живот. :)

 

Мария Куманова: златния ключ

$
0
0

Аа…и да помните, ако някой път евентуално ви се наложи – сребърната врата се отключва със златен ключ!

От онези изрази, които остават в главата ми и дълго прокънтяват, без да знам защо, без дори да ги разбирам…докато един ден нещо не прищрака – без чувството, че правиш гениално прозрение, просто си обясняваш нещо и още едно парченце започва да прави смисъл в цялата схема.

Сребърната врата е всяко предизвикателство.

Златният ключ са уменията, които ще придобиеш и ще използваш, за да го превъзмогнеш.

След като си преминал през вратата, в теб остава какво – именно ключът. Това, с което си се обогатил. Вратата вече няма значение.

Изумявам се колко далече от линейното мислене всъщност е животът и как постоянно те предизвиква да мислиш точно за обратното, за което мислиш. Линейно мислене в смисъла, че ще направиш това и това, за да стане това и това. В този ред на мисли ако нещо ти се изплъзва, значи го търсиш прекалено целенасочено. Тогава то бута с лапички, дере и се измъква живо и здраво от уж умелата ти хватка, а за теб остават драскотините. Изчакай и му позволи да дойде само. Тогава може дори да се гушне при теб и да ти позволи да се наслаждаваш на безкрайната му пухкавост. „Аз сега ще си изчистя съзнанието и няма да мисля за нищо пет минути” – същата глупост. „Няма да мисля за нищо” отново е мисъл. „Няма да мисля за нищо” е сребърният ключ. Сребърен ключ е профилната ти снимка да е ти в компанията на две-три-пет полуголи мацки – „Дали няма да ударя 55 лайка!” – това, което преследваш, по този начин отива все по-далече. Сребърен ключ е „Сега ще обсъдим всичките ми проблеми и после може да се забавляваме”. Сребърен ключ е линейната перспектива, трупането, „само напред и нагоре”…а трябва навсякъде.

Веднъж докоснал златния ключ…виждаш, че нищо друго няма смисъл. Има смисъл сега, защото сега е Огромно, защото вие сте прекалено далече от моето сега, което принципно е на всички, но в момента е мое, без него съм нищо, без мен то е нищо. Прекалено бързо отминаващи сте спрямо вечното сега. Сега не се променя и е винаги едно и също, но всеки път ти предоставя различен аспект от себе си, който да изследваш. От там нататък ти се забавлявай да се губиш в мисли, но колкото и да го мислиш – няма да го промениш.

Ако съм започнала да звуча прекалено трасцендентално, подариха ми албума на 100 кила („Zlato”) с автограф, майка.


Денислав Георгиев: Мили Пикадили, скрийте тези презервативи

$
0
0
Обичам да пазарувам в Пикадили. Когато кварталният Мандарин стана част от веригата се зарадвах. Цялото семейство пазаруваме там, макар да има и други магазини в квартала. Както се казва в една футболна песен – „Мъждукат и други магазинчета разни , мъждукат, но Пикадили блести“. Та, всичко е чудесно.. Но мили Пикадили, защо сте разположили стелажа

Spider Sport: Какво е Високо-Интензивна тренировка

$
0
0

Милко ГеоргиевВсички хора (99.9%) говорещи за Високо-Интензивни тренировки използват грешно този термин. В този материал ще обясня какво е интензивности какво е честота. Накратко, интензивност е степента на натоварване като вложена сила. Вдигането на олимпийски щанги, силовият трибой, спринтът, скокът на дължина са сред най-високо интензивните спортове. Аеробиката и маратонът са Ниско-Интензивни и Високо-Честотни.

Интензивност на тренировката

Под интензивност на физическото натоварване се има предвид степента на мускулното усилие. Когато щангист вдига собствения си рекорд, това е 100% интензивност на натоварване за него на даденото движение. Същото се отнася за личните рекорди на силов трибоец, скачач и спринтьор.

An individual’s physical strength is determined by two factors; the cross-sectional area of muscle fibers recruited to generate force and the intensity of the recruitment.
~Wikipedia

Двата фактора определящи интензивността на усилието са преодоляната съпротива и скоростта на движение при това. Колкото по-високи са тези два фактора – толкова по-висока е интензивността.

Пример: Ако рекордът на силов трибоец на мъртва тягае 300 кг, то когато той прави повторение на 200 кг това са (200/300=0.666) 67% интензивност на натоварването. Ясно е, че единичният макс е 100% интензивност.

Честота на тренировката

Честотата е броят повторения за единица време. Ясно е, че в час по аеробика се правят хиляди повторения (Високо-Честотно), докато щангистът за същото време прави десетки повторения (Ниско-Честотно).

Сила чрез Високата Интензивност

Високо-Интензивната тренировка развива силата. Чрез тежки повторения с интензивност над 85% показваме на тялото, че имаме нужда от повече сила и в същото време развиваме умението си да ангажираме повече мускулни влакна.

Силата е най-важното атлетическо качество. Тренирайте с големи тежести и до 5 повторения; тичайте спринт – почивайте и спринтирайте отново. Това е най-ползотворното трениране – Високо-Интензивно Интервално-Трениране (ВИИТ/HIIT)).

GreenTech-BG: В Хамбург е открита първата наистина „зелена“ сграда

$
0
0


BIQ-House-by-Arup-2-537x357

BIQ House – първата в света сграда, захранвана с енергия от водорасли,вече е открита в Хамбург. Тя е снабдена със специална био-адаптираща се фасада и ще послужи за реално тестване на устойчиво производство на енергия в градски условия, както и за развитието на концепцията за самодостатъчни „живи“ сгради. Зад BIQ House стоят съвместните усилия на международната дизайнерска компания Arup, германската SSC Strategic Science Consultants и австрийската Splitterwerk Architects. Откриването на „живата“ сграда е част от изложението, провеждащо се в Хамбург – International Building Exhibition.

Върху югоизточната и югозападната фасади на сградата са монтирани панели, които представляват стъклени биореактори, съдържащи микроводорасли. Те служат едновременно за топло и шумоизолация и генерират чиста енергия.

Общият брой на панелите-биореактори е 129, всеки с размери 2,5 на 0,7 метра. Те се контролират от център за енергиен мениджмънт, в който се оползотворяват топлината, погълната от слънцето и микроводорослите, след което се съхраняват и използват за нуждите на сградата.

Jan Wurm, ръководител на изследователския екип на Arup за Европа, казва: „Използването на биохимични процеси върху фасадата на една сграда за засенчване и генериране на енергия е едно наистина иновативно решение. То може да се превърне в устойчиво решение за получаване на чиста енергия в градски условия. Ето защо е наистина страхотно да бъде тествано в условията на реалния живот.“

Новината идва след като от Arup обявиха техните предвиждания за бъдещето на градските небостъргачи, а именно че очакват в следващите 40 години те да се превърнат в наистина „живи“ структури, които автоматично реагират на промените в околната среда и нуждите на своите обитатели.

Международната инженерна компания Arup стои зад прочутия център Pompidou, Операта в Сидни и голяма част от сградите, построени за олимпийските игри през 2008 година. Повечето елементи на бъдещите сгради, които те виждат като масови до 2050 година, вече са в процес на разработка – фотоволтаични бои, високоетажни ферми, роботизирано поддържане на сгради, които са изградени на модулен принцип и могат да бъдат трансформирани в процеса на обитаване.

BIQ-House-by-Arup-3-537x357

От Arup считат, че най-съществената промяна в сградите ще бъде именно тяхното превръщане в „живи“ структури, които се адаптират непрекъснато към средата и променят интелигентно своите функции. BIQ House е първата и много важна стъпка в тази посока.

По материали от: dailymail


Милена Фучеджиева: храна за космонавти

$
0
0
имитацията на мол е скучно нещо, лошата имитация на мол е по-скучна и от пирамидата на "луксор"във вегас. в мола не можеш да се държиш безобразно, няма затворени врати, разхождаш се в облак от въображаем аромат на ванилия и пари, купуваш си кокосов крем, жълт и тлъст като масло, той ти помага да се изолираш от действителността, това е максималното безобразие в тези условия. 
кожата ти се отпуска стягайки се попила изкуствена влага.
в пирамидата са се случвали опасни неща, но това не е едно от тях. 
тя е причастието на кича за всеки живял в ел ей. изплезваш език, получаваш екстази. пристигаш във вегас в късно започналата нощ след четиричасово каране от ел ей, с бивше и бъдещо гадже отпред, ти си отзад, бързаш да изпревариш изгрева с тях, в пустинята изгревът е адски бърз, някакви двама мъже на предните седалки. 
там, в пирамидата на клишетата се създава минало което "stays in vegas", за другаде не става. 
мартинитата са гигантски и студени, водка-мартини с много водка, kettel one, не това, което се пие тук, бързото пиене е билет за лифта, връхчетата на пръстите ти са ледени, цигареният дим и студа от климатика са facelift, лицето ти се опъва от възбуда, автоматично затъпяваш от рязкото забързване на времето назад. в синьо-лилавата мъгла си превъзбуден хамелеон, единственият с реални цветове. 
постоянният далечен звън на слот-машините не се чува, но интуицията ти го хваща и в най-звукоизолираната стая, съсък на феята на дънното. 
глупавият вегас те вкарва в негледаем при нормални обстоятелства филм. нормални обстоятелства няма, нито някой "те вкарва", вкарваш се сам в нормалното за момента.
do not judge.
начупените тавани на стаята в пирамидата изобщо не се преструват, че съхраняват за вечността мумиите на любовта. долу, в магазина за сувенири, си купуваш миниатюрно копие на гробницата на тутанкамон, качваш се в стотици еднакви стаи в които стотици двама души се увиват в безкрайно дълги бинтове свързвайки се в ремикс на вечен живот. прекрачват прага на стаята, разпадат се на прах, и прах е бъдещето им. 
третият е в стриптийз клуб, изпил много уискита, отегчен до смърт пъха най-много кинти в прашките на черните момичета с най-големи задници.
малко по-различен сценарии, в ел ей, на холивуд булевард, в огромен warehouse, склад, до който се стига само ако познаваш точните хора. 

черни момчета в огромни якета и джинси крепящи се на коленете им, показват с glow sticks накъде да караш в тъмното. етаж след етаж, по спиралата за паркинга на покрива, после слизаш по стълбите пет етажа надолу, стъпките кънтят, чува се дишането на хората, които вървят с теб, никой не говори, влизаш в зеленото jell-o на светлината в коридора, спираш пред решетка и метален детектор. вътрешностите ти започват да вибрират от басите. 
и така нататък. и не така. и всякак. и не нататък.

да се говори дори и без да се назовават имена, може да бъде разчетено като враждебност. нехаресването не е враждебност, по-скоро ядосана тъга.
когато се говори в телесни понятия, всяка виртуална рана е на един екран разстояние от физическата.
такъв разговор трябва да бъде напуснат незабавно, без отлагане, очният контакт може да се превърне в предателство към планетата.
параноята в този контекст е здравословна колкото грижата вътрешностите ти да не бъдат посещавани от агентите на корпорацията. 
природата не иска да си депресиран от това, че не си звяр, това е нейно решение, променяйки го си навличаш неприятности. зверовете са невинни същества, а ти не си дори и татуировка, а само ваденка върху мускула на вселената. имаш логика и творчески способности, нали. 
глупавото отражение в огледалото ти се извинява. извиняваш се на себе си за всичко не-глупаво, което си пропуснал или скапал. за всичко, което не си, а би искал да бъдеш, заради тъпите ти родители, които не са били сила на злото, а млади и глупави наивници. думата "глупост"е синоним само донякъде на "незнание". 

всеки разбира проблема на хамлет със сянката на баща му. може да не е точно това, което шекспир е имал предвид, няма значение, всичко така или иначе е препрочетено достатъчно много пъти за да не се заблуждава никой, че знае за какво става дума. 

понякога ставаш след като си си легнал и изгледал филм, който трябва да те приспи. рязко ти се отспива, рязко ти се пуши, рязко ти се допива, внезапната енергия е отражение в остър нож.

над софия облаците са напук на имитациите. небето не може да бъде имитирано, не се купува, не се продава, стои навсякъде размятайки облаци, слънца, звезди и ветрове, менейки се с адска скорост, и всяка следваща снимка е различно небе. следващо небе няма. винаги е само.

даже космическа храна си ял/а, сух бяло-бежово-розов сладолед. сух сладолед, чу ли? разпада се в устата като безвкусна целувка. целувките са най-вкусни когато са пресни.
да, целувките се правят от белтък и яйца, както вероятно и сухия "сладолед"за космонавти. и само за космонавти. да си го ядат те, ебаси. 

космос или имитация, това е въпросът:)





Даниела и Михаил: За кой да гласувам от тази пасмина..?

$
0
0

“Добре де, като не гласувам за Бойко, за кого да гласувам? Те и останалите виж ги какви са”

Не мога вече да преброя колко пъти съм чувал този коментар. А даже не съм активен по политически теми, не агитирам никой и гледам да не говоря много-много за избори. А и не включвам изобщо в темата групите зомбирани и изгубилите надежда (или свобода), които продават/принудени са да дадат гласа си, за който там трябва.

Но какво става с обикновените хора, на заплата (не чиновник с портрет на Бойко в кабинета), обикновени хора, самонаети и прочие хора, свързващи някак двата края и които не мечтаят да им опростят сметката от Топлофикация, а искат нормални правила за влизане в детски градини. Но какво искат те от политиците? От партиите?

Всички се намират с недостатъци. Едните са от тройната, другите имат за лидер някой който преди 15 години бил подарил цветущия Балкан, третите лидерката им била по рождение Пръмова. Да му се не види, на последните избори ми казваха, че нямало да гласуват за Прошко Прошков, защото името му било смешно! Безумие някакво…

Все още се чудя как такива хора успяват например кола да си купят. Но явно успяват. Явно са намерили абсолютно идеалната, без никакъв микроскопичен недостатък. А и са се оженили за невероятния човек без никакви недостатъци. И цялата му рода разбира се.

Защото партиите се преценяват именно до последния активист, който бил незнамкаъвси и бил на незнамсикойси баджанак. Не че ако на маса седнат петима приятели ще имат общо мнение по някоя тема, но виж партия с хиляди членове – абсолютно трябва…

Или пък това е обикновено бягство от отговорност – не гласувам за да не поема отговорност? А точно това трябва да се направи, избираш някой (не перфектния, защото такава партия няма), но тази, до която си най-близък и ето после идва важното – интересуваш се какво прави и търсиш отговорност ако не си доволен (вместо да скачаш при новата партия). Но това е демокрация, не е каца с мед за всички, а е само възможност да участваш в управлението. Която ако не ползваш, можеш само на себе си да се сърдиш.
Защото как ще кажеш, ама той депутатина не се интересува от мен, като ти даже не си се опитал да се свържеш с него…

Всяка връзка на “ама то никоя партия не става” с тази, смешна на всеки карикатура, е напълно случайна


Споделете в Twitter | Споделете във Facebook

коментирайте на страницата ->

| | Абонирайте се за нашите публикации по RSSили emailили Facebook

Никола Балов: Samsung Galaxy Note III щял да е с алуминиев корпус заради HTC One

$
0
0
Samsung Galaxy Note III щял да е с алуминиев корпус заради HTC One

Това тук е слух от уикенда, който е доста мътен и ми звучи по-скоро като нечия фантазия, но все пак не пречи да му обърнем внимание, задължително с доза скептицизъм. Според източник на SamMobileкорейският производител обмислял да премине към алуминиев корпус за следващия си смартфон Galaxy Note III. Причината Samsung да се замисли за такъв вариант бил качествената изработка на HTC One, която накарала създателите на серията Galaxy да се "притеснят"за своите устройства и дизайна, който предлагат те. 

Това звучи странно, защото първо означава, че Samsung признават по-слабия дизайн и изработка на Galaxy S IVспрямо конкурентния HTC One. От друга страна тайванците отдавна залагат на по-качествени материали от пластмасовите Galaxy, но това очевидно не им носи никаква полза и Samsung отново доминират пазара. 

HTC One обаче се очертава като един от най-горещите смартфони в историята на HTC и ако моделът успее да върне част от позициите на компанията за сметка на Samsung - тогава този слух със сигурност може да намери почва и да се окаже реалност. 

А Samsung Galaxy Note III би трябвало да бъде представен в края на август на изложението IFA 2013 в Берлин, където миналата година видяхме и премиерата на предшественика му. 

Note III очакваме да предложи 6" Full HD Super AMOLED дисплей, процесор Exynos 5 Octa, 13 МР камера и вероятно Android 5.0 Key Lime Pie. 

И тук идва въпросът дали този слух няма да откаже феновете от покупка на Galaxy S IV, за да изчакат Galaxt Note III в края на лятото?

колаж

Марина Илиева: Фоторепортаж от нос Калиакра

$
0
0

Нос Калиакра е единственото място в България, от където може да се наблюдава залеза, сякаш над морето. Красотата на този природен феномен е запленяваща и може да съперничи на най-известните гледки по света.

Носът (простира се на 2 км навътре в морето) е обявен за археологически и природен резерват.
Червените варовикови скали се извисяват на 70 метра над водата и са приютили гнездата на корморани, а в подножието им не рядко може да се наблюдават делфини.

Останките на древна крепост, реставрирани и добре осветени, ми дават надежда, че и ние можем да използваме културните и исторически дадености, за да привличаме туристи, без да обезобразяваме природата.

Вечер, това е едно от местата, на които човек осъзнава колко е слаб пред мощта на морето, невеж пред мъдростта на природата и беззащитен под гаснещите лъчи на слънцето. Илюзията за властта на човека над Света изчезва с настъпването на тъмнината.

Снимки: Марина Илиева

Никола Балов: WSJ: Microsoft работи по умен часовник

$
0
0
WSJ: Microsoft работи по умен часовник

Умните часовници са гореща тема тази година и въпреки че досега не сме видели нищо от водещите производители, слухове твърдят, че почти няма компания, която да не работи върху такова устройство. Сега източник на The Wall Street Journal набърка в играта и Microsoft, които също подготвяли ръчен часовник с функции на смартфон и сензорен екран.

Според информацията Microsoft е поискала от азиатски компании доставка на различни компоненти за създаване на умен часовник. 

От The Verge припомнят, че още преди десетина години Microsoft натрупа опит с подобни играчки, представяйки SPOT (Smart Personal Object Technology) - технология, която можеше да се вгражда и в ръчни часовници, придавайки им допълнителни функции. Днес тя вече не се поддържа, но изглежда се задава нещо по-добро и актуално на времето ни.

Блог Стара София: Софийските градски гробища

$
0
0

Статията е публикувана в "Столичен общински вестник", бр. 22 от 1932 година.


Софийски градски гробища
ИСТОРИЧЕСКИ БЕЛЕЖКИ

Александър Тацов

До освобождението погребалното дело в София не е било организирано в отделна общинска служба. В турска София трите големи религиозни общини — мохамеданска, християнска и израилтянска за своите погребални нужди си служили със собствени землени участъци около града, изпълнени с безредно разхвърлени гробове

Това са били: турските гробища, християнските гробища и еврейските гробища.  Из всички тия гробища, неоградени и неустроени, свободно скитали псета и добитък. Пренасянето на мъртъвците ставало с носилки, каквито се намирали в енорийските църкви, или с наети обикновени волски кола, а гробокопането се извършвало от наети копачи. Починалите свещенослужители били погребвани в дворовете на църквите, при които свещенодействували. В тия дворове били погребвани и заслужили на града или богати покойници, чиито наследници заплащали на църквата известна сума за това.

След освобождението на София първият общински съвет (10. II — 29. XII.1878 година), който организирал службите при новата градска община, не можал да се освободи от традицията и оставил погребалното дело извън обсега на общинските служби. Пред тоя общински съвет се изпречил само въпросът, къде да се погребват труповете на починалите във „военната болница", за които, разбира се, нямало близки да се грижат и той определил за тия погребения празното място от 25,000 кв. крачки между "Новата махала и реката". Старите гробища продължавали да поглъщат в недрата си мъртъвците от трите вероизповедания.

Вторият общински съвет (30. XII. 1878 г. — 13. IX. 1879 г.) си поставил за задача да разреши погребалния въпрос в Общината, като централизирал гробищата на едно място извън града, парцелирано на участъци за отделните вероизповедания. На 1879 г. тоя общински съвет постановил: 1. Новите градски гробища да бъдат 100 метра „извън града"по двете страни на Цариградското шосе с 3 отделни участъка — по един от мъртъвците от всяко едно вероизповедание, а именно: 100 метра на дясно от шосето за мохамеданите и израилтяните и 100 метра на ляво от същото на покойниците от всички християнски вероизповедания; 2. Новите  гробища да се  оградят с ров и да се построи в тях "часовня" (параклис) и „други потреби за погребението на мъртвите", като направеният разход за това се разхвърли на градското население „на глава"; 3. да се забрани погребението на мъртвите в старите гробища. Това решение на общинския съвет по отношение на избраното место за нови градски гробища било прибързано и не намерило мълчаливото одобрение на градското население. Ето защо, решението от 1879 г. останало само на книга и не било приложено в действие. Отделните вероизповедания продължили да извършват погребенията си в старите гробища, съгласно установената традиция. Новоопределеното място, неоградено, непарцелирано и без параклис, послужило само за погребване на починали във военната болница. Така продължило и през следните 2 години 1880 и 1881.

С разрешаване на погребалния въпрос се заел и петият общински съвет (15.11. 1881 г.— 29 IV. 1883 г.). Понеже в новите гробища били погребани само 5 — 6 трупа на починали в болницата, тоя съвет решил на 8. II. 1882 г. да се закрият централните градски гробища при Цариградското шосе и се преместят на мястото между Циганската махала и Ломското шосе, като се оградят със зид откъм града и с ров около другите страни. Обаче, погребалната рутина се наложила, затова и петият, па дори и шестият общински съвети не могли да приложат в действие решението от 8.II.1882 г. Обаче шестият общински съвет (30. IV. 1883 г. — 9. V. 1884 г.) при гласуване на бюджета за финансовата 1884 г. все направил една крачка напред — за пръв път постановил да се плаща на Общината такса за погребение и да се достави погребална кола за пренос на мъртвите от православно вероизповедание. Отделните вероизповедания продължавали да си служат за погребалните си нужди със старите гробища, из които пак продължавали да скитат псета и добитък. Така, сигурно би продължил и седмият общински съвет (10. V. 1884 г. — 23. IV. 1885 г.), ако в разрешението на погребалния въпрос не се намесило Министерството на вътрешните дела.

Новите градски гробища не били пригодени за заравяне на мъртви и нямало изгледи да бъдат пригодени в едно скоро време, затова Министерството на вътрешните дела настояло пред Столичната община да се извърши в най-скоро време доизкарването на тия гробища и да се започне заравянето на мъртвите в тях. Общинският съвет се принудил да вземе следните решения:

1. Да се парцелират новите гробища.
2. Понеже за иноверците не са нужни специални религиозни съоръжения, да се разпореди за заравяне на мъртъвците им в новите гробища;
3. Понеже за православните още не е построена черквица в новите гробища, каквато трябва да има според православния обичай, до построяването на такава, заравянето на мъртъвците от православно вероизповедание да става в старите християнски гробища;
4. Старите християнски гробища да се оградят със зид и яки дървета.

А в бюджета за финансовата 1885 г. същият общински съвет гласувал сумата 20,000 лв. за Благоустрояване на новите гробища.

Осмият общински съвет (24.IV.1885 г. - 19.X.1886 г.) през 1885 г. решил да се започне веднага строежа на църквата в новите градски гробища, съгласно одобрените планове и сметки. През 1886 г. същият общински съвет възложил на техническото и финансовото отделения при Общината да проучат подробно въпроса за устройството на новите градски гробища.

Деветият общински съвет (20.X.1886 г. — 1.XI.1887 г.) при определяне на новите строителни граници на София постановил през 1886 г, новите градски гробища да влизат в строителната черта.

Техническото и финансовото отделения изготвили своя доклад за устройството на новите гробища, който бил разгледан от десетия общински съвет (2.XI.1887 г. — 24.IX.1890 г.).

През 1883 г. тоя общински съвет: 1. одобрил проекта за централни, градски гробища с отделни участъци за православни, католици, протестанти, турци, цигани, евреи и самоубийци; 2. натоварил техническото отделение да изготви план на гробищата по вероизповедания; 3. решил да се доставят още две погребални коли (катафалки). През 1889 г. същият общински съвет одобрил плана на парцелите по вероизповедания в новите гробища.

Същата година, началникът на санитарното отделение при Столичната община, с рапорт № 41 от 11.II.1889 г. донел на кмета, че действуващите гробища (т. е. старите християнски гробища) не отговаряли на исканите от хигиената условия и изказал мнение, да се забрани заравянето на мъртви в тия гробища. Десетият общински съвет ликвидирал окончателно с погребалния въпрос в българската столица. На 12 февруарий с. г. той решил да се забрани окончателно от април 1889 г. заравянето на мъртви в старите гробища. Така, от тая дата, завещаните от робската епоха гробища в столица София престанали веднъж завинаги да прибират в своите разхвърляни и неустроени гробове покойници. Днес теренът на тия гробища е застроен. В новите централни градски гробища, които почнали да действуват напълно от 1 април 1889 г., била вече построена православна църквица. От 1 април 1889 г. при Столичната община била организирана нова общинска служба - погребална служба:

Погребалните коли били разпределени на 4 разреди:
1. кола от I. р., возена от 4 коня — за нея ще се заплаща такса 50 л.,
2 кола от II. р, возена от 4 коня — за нея ще се заплаща такса 25 л.,
3. кола от III р, возена от 2 коня - за нея ще се заплаща такса 10 л.,
4. кола от IV. р.. возена от 2 коня - за нея няма да се заплаща такса.

Погребалната кола от III разред била същата от II. разред, но возена от 2 вместо 4 коня; колата от IV. р. разред била предназначена само за бедните. Всички погребални коли били 3 на брой и се обслужвали от пожарникари с пожарни коне.

Гробните места били също разпределени на 4 разреда. За тях определили следните такси:
1. за гроб от I. р. такса 20 л.
2. за гроб от II. р. такса 10 л.,
3. за гроб от III. р такса 5 л. и
4. за гроб от IV. р безплатно.

За гробокопачи били назначени двама. За гробокопане установили тия такси:
1. за гробокопане от  I. р. такса 6 л.
2. за гробокопане от II. р такса 4 л.
3. за гробокопане от III. р. такса 2 л.
4. за гробокопане от IV. р безплатно.

Почвата в новите гробища била много глинеста, пропуквала се лесно по дълбочина и пропущала миризма от разложени трупове Това наложило на санитарната власт да заповяда дълбоко копане на гробовете, засипване на погребаните с пръст, която била счуквана.

В изоставените турски гробища е имало надгробни камъни с интересни художествени очертания и надписи, обаче, те всички пропаднали — една част били разграбени от съседните жители, а другата част Столичната община продала на Н. Дишков.

***

От 1889 г. до войните (1912—1913 и 1915— 1918) градските гробища били разширявани и постоянно благоустроявани, снабдени с помещение за канцелария и жилище на работниците, които били често увеличавани, снабдени с водопроводна мрежа и чешми, засадени със сенчести дървета. Обаче през време на войните и периода след тях столичните гробища били занемарени и изпаднали в едно плачевно положение: инвентарът разпилян и в неуредица, помещенията нарушени, водопроводната мрежа и чешмите почупени, алеите потънали в кал, оградата порушена, една част от гробищата натрупана с боклук, а друга буренясала, овощните дървета изсъхнали; самите гробища превърнати в кръстопътища от селяните и добитъка на околните села; денем и нощем селски и градски псета се нахвърлят върху оставената по гробовете храна, а престъпници сноват за кражба на металически изображения и ценности; гробарският персонал зле облечен и недисцинлиниран, се предал на мързел и пиянство; управителят из гробищата ги превърнал на стопански завод за кози, свине и кокошки!

През 1925 г. Столичната община пристъпи бързо и смело към преустройство и разхубавяване на градските гробища: Започна се изработването на окончателен регулационен план на градските гробища, очертаха се и шосираха централните алеи, разшири се водопроводната и светилната мрежи и се построиха нови чешми и резервоари, поставиха се бордюри на алеите и се основно почистиха всички гробища; устрои се цветарник с лехи и топлина за разсад на декоративни растения и цветя и се създаде специална общинска цветарска служба за украса на парковете, алеите и гробовете; засадиха се пирамидални тополи, брези, диви кестени, липи, възрастни иглолистни и широколистни дървета, облагородени овощни дръвчета, декоративни храсти и цветя; изградиха се живи плетове и се поставиха в алеите пейки; на входа за гробищата се издигни масивна и красива порта с павилиони, основно се ремонтира гробищната църква и се построиха нови помещения за канцелария, работилница, казарма, готварница, трапезария, конюшна, салон на бабите, чакален салон, временна морга, погребалните коли и пр.; около църквата и канцеларията се уреди парк. Заведе се строг ред в свещопродавницата, върху внасянето на паметници, бордюри, надгробни знаци и др. в гробищата; установи се определен ред за откупване на гробни места и се ограничиха кражбите в района на гробищата и свещопродавницата. Забрани се просията и продажбата на дреболии в района на гробищата, преминаването през гробищата за към съседните села и пр. Уреди се дезинфекционна служба, която ежедневно дезинфекцира инструментите, с които се работи, а също така дъските, костите и пръстта от разкопаните стари гробове.

Столичните гробища са разпределени в следните участъци: 1. български гробища с черква, 2. католически гробища с малък парк, 3. протестантски гробища, 4. арменски гробища с малка постройка, 5. гробища за руските ветерани, 6.   сръбски   гробища, 7. ромънски гробища, 8. английски гробища, 9. французки и италиански гробища. 10. германски гробища, 11. еврейски гробища с братска могила, 12. мохамедански гробища с барака и малък парк 13. авиаторски гробища, 14. военни гробища с парк, 14. гробища за самоубийци и 15. гробища за некръстени. 

Към 1.1.1928 г. столичните гробища са заемали една площ от 600 декара на стойност 70 милиона лева.

Сегашните гробища се запълват и разширението им може да става само в западна посока — към безжичния телеграф; обаче почвата там е лоша поради плитката подпочвена вода.

От друга страна, гробищата станаха много отдалечени за крайните квартали. Това положение на гробищата повдига въпрос за квартални гробища, който има тепърва да се разрешава.

Днес гробищата в столицата на България са благоустроени и продължават да се благоустрояват и украсяват. Те действително представляват в сърцето на България един голям и красив парк на мъртвите!


МЪРТВОНОСИТЕЛНА КОМАНДА

Мъртвоносителната команда е в миналогодишния си състав — 85 души, поделени в групи: 40 мъртвоносители с 1 старши; 30 гробокопачи и 1 старши, от които едни копаят гробове, погребват, правят равненки, дежурят с дезинфекционната машина, а други са в резерв при повече погребения, като извършват заедно със свободните мъртвоносители и всичката друга работа в района на гробищата: около църквата, сградите, около юзите—добитък, колите, конете и пр. Към командата се числят още: трима вратари, които стоят на трите главни входа, проверяват погребалните книжа, книжата за разни такси и др.; цветарите, които със свободните хора подреждат парковете, цветарника, чистят, садят и пр.; един сарач който поправя хамутите, прави нови такива, поправя и изтърква обущата на командата; стражата от 7 души. която обикаля главно общинските полски имоти и частните, за да ги пази от щети, за които, при неизвестни злосторници плаща общината.

Командата мъртвоносители и част от гробарите живеят на казармени начала, като изпълняват дневни, нощни наряди и дежурства. Живущите в казармата досега получават безплатно осветление, отопление, железен креват и всички се хранят на обща кооперативна кухня. Храната, без хляба, им струва 4-5 лв. дневно. Така се пестят и време, и сили, и средства, а за службата това е от голяма полза. Хляб им се доставя общо, поради което фурната прави отстъпка по 40 ст. на хляб.



Човешката библиотека: В подготовка за „Песента на ханджията“: Малкото четене

$
0
0

Приятели (:

Напомняме, че този април е месец за живи срещи. Последната ни среща преди Фестивала на българското образованиее тази неделя, 21 април– и темата ѝ е „Бъдещото образование – световни прогнози до 2030-а и отвъд“. Нас темата ни вълнува (а прогнозите – плашат и вдъхновяват) наистина много. Заповядайте. :)

Продължаваме със сбъдването на „Песента на ханджията“ (The Innkeeper’s Song) по българските земи.

Целта ни, както обяснихме, е да се продадат поне 700 бройки от готовата книга – електронна или хартиена. 

Как може да ни помогнете?

  1. Предварителни поръчки – с пращане на парички по начините тук: 3 лв. за е-книга или 9 за х-нига.
  2. Разгласа – сред четящите ви приятели. В лични срещи, лични сайтове, блогове, форуми… Интернет да ви е на помощ! :D
  3. Какво още – вие какво друго бихте предложили?

Събраните средства – и мисли – отбелязваме в тази тема. Пишете там (или тук, или в пощата ни) всичко, което ви хрумне.

Слушаме…

~

Из „Песента на ханджията“

Питър С. Бийгъл
Превод: Анна Антонова
Редакция: Калин М. Ненов, Илка Чечова

МАРИНЕША

 

Стана това, че гонех лисицата на дървото – така де, лисицата вече не беше на дървото, понеже междувременно скочи на земята, стрелна ме с поглед и после се изпари между конюшнята и зеленчуковата ми градина. Носех кош с току изпрани дрехи да ги окача на слънце, но просто го пуснах и погнах животното. То ми беше убило кокошката – тя не бе съвсем моя, но аз ѝ дадох името, Сона ѝ виках, и тя винаги ме следваше навсякъде, дори когато не ѝ носех жито. Оная лисица я уби, а аз щях да убия нея, ако можех. Наистина щях.

Само че я нямаше, като заобиколих конюшнята – просто изчезна напълно; трябва да се е върнала по следите си, да се е стрелнала напряко под къпалнята и изшмуглила през дивия къпинак отвъд. На Росет са му казвали и казвали, и казвали да запречва онова място – жабите изскачат и плашат гостите, а веднъж-дваж е идвало и таракки. Росет може да е много приятен, по своему, но просто е безотговорно момче.

Както и да е, постърчах там за момент – пак бясна заради Сона, тя беше толкова добра кокошка – и тогава се сетих за мокрите дрехи и изтичах обратно, надявайки се да не съм изсипала някоя от коша. И не бях, слава богу, поне не нещо, което да пострада от още едно тревно леке, и тъкмо се обръщах към нариловото дърво, където обичам да простирам прането по това време на годината, понеже всичко попива мириса на цветчетата – и изведнъж се появиха те, двама мъже, които изникнаха откъм овощната градина, като да бяха секли право през полята, без въобще да се задържат на пътя. Усъмних се в тях веднагически. Всеки, който не ходи по пътя, ме съмнява.

Бяха дребни, слаби, кафяви мъже, и двамата, облечени в кафяво, и ми изглеждаха почти еднакви, освен че на единия му имаше нещо на устата – само половината му горна устна шаваше, като говореше. Другият имаше сини очи. Уплашиха ме очите му. Не мога да кажа защо.

Стоях съвсем, съвсем неподвижна, преструвайки се, че не съм ги видяла. Това правеше Сона, кокошката ми, когато отгоре кръжеше ястреб. Другите пилета бягаха във всички посоки, писукащи и пищящи, а Сона просто стоеше на едно място, тъй неподвижна, без въобще да поглежда ястреба, нито дори сянката му, замитаща земята. Винаги ѝ бе вършило работа, бедната Сона, та си мислеше, че и занапред ще е тъй.

Е, и на мен не ми свърши работа. Доближиха ме – наистина бяха дребни, не по-високи от мен, и не издаваха звук. Краката им не издаваха, имам предвид. Онзи със сините очи застана точно пред мен, лице в лице, а онзи с шашавата уста застана тъкмо зад рамото ми – не можех да го видя, без да си обърна главата, но го усещах там.

Бяха много учтиви, признавам им го.

(Колко?)


Антон Терзиев, movies.bg: Pi

$
0
0
Pi

Pi-(1998)Завършил докторат на двайсе, Макс Коен е математически гений обсебен от идеята да подчини хаоса на модел, като намери универсалния ключ към сътворението(и стоковата борса) в перфектната комбинация от числа. Едновременно преследван от една страна от тесен кръг просветени хасиди и уолстрийт акули от друга, с помощта на своя силициев "мозък"Евклид, Макс "пържи"  текстове от Тората,  преследвайки закодираното в двеста и шестнайсе цифри име на Бог. Окуражение намира в мистичните достижения на Фибоначи, Леонардо, играта Го, √ 2 + √ 3 = 3,146 на Платон. Халюцинации, прозрения и страдания завихрят спирали, подобно на златното сечение, с което Коен докосва Демиурга. pi-peep Pi (награда за режисьор в Сънданс, награда „Независим Дух” и награда за „най-добър първи сценарий”) e сниман като дневник, чиито рефрен е реминисценция към детството на Коен, когато въпреки родителската забрана гледа право в ослепителното слънце. По-късно любопитството му минава на ниво "Икар", както съчувствено го нарича неговия ментор Mark Margolis. От блестящ учен, той става ренегат нумеролог, настървено натискащ Enter, всеки път когато пуска в ход нова изчислителна схема. piДебютът на Дарън Аронофски (написан от него и титуляра в лентата Sean Gullette) е толкова силен, колкото е Контрол за Нимрод Антал. В прегоряло чернобяло, с изследваща под микроскоп лудия свят на обсесията камера и перфектен тайминг между интелектуалните рефлексии и саундтрак с надъхващи парчета на Афекс Туин, Масив Атак, Орбитъл и Клинт Менсел - екс солист на Pop Will Eat Itself, разсписващ се във всеки филм на Аронофски, "Числото Пи"е пример за това, как с малко пари (60 000 събрани с по сто долара от приятели и близки) може, и се прави независимо авторско кино на световно ниво, повлияло на десетки автори. П. П.
Пи, или по-известният му гръцки символ π, се дефинира като отношението от обиколката на окръжност и диаметъра й – една сравнително проста концепция. Тук обаче се намесва характеристиката му на „нерационално число", което означава, че точната му стойност е практически непознаваема. Компютърни програми са изчислили милиарди цифри след запетайката от Пи, които започват с 3.14159265358979323…, но тъй като няма разпознаваем модел в последователността на цифрите, изчисляването му може да продължи хилядолетия цифра по цифра и никога няма да знаем коя цифра ще се появи след това. Оставени, цифрите на Пи ще продължат своята безсмислена последователност до вечността.
Древните математици намирали концепцията за безкрайното число напълно умопомрачителна. Приемали я като обида към всемогъществото на Бог, тъй като, как би могъл Всевишният да знае всичко, ако съществува число по природа непознаваемо. сп-е Осем
... 3,14 е рожденната дата на Айнщайн, а от миналата година и международен ден на проблематичната математическа константа, формулирана от мнозина като "Кръг - фигура с безкраен брой ъгли".

Горичка.bg: Как да увеличим двойно добивите на храна и да спрем пораженията върху околната среда

$
0
0
Илюстрация: Indra Sakti, Indonesia

Илюстрация: Indra Sakti, Indonesia

Статистиките са прости. Населението на земята се увеличава. В момента около 1 милиард души по света гладуват. В същото време производството на храна е един от основните фактори за прекомерната експлоатация на планетата – заради обезлесяването, заради изтощаването на почвите, заради изразходената вода при поливането, заради вредните емисии и изкуственото наторяване. Картинката не изглежда розова, но решения има. Важното е и да се намери кой да ги чуе и приложи.

Международен изследователски екип в университета в Минесота, ръководен от Джон Фоли, е достигнал до извода, че са необходими пет важни стъпки, с които да се решат едновременно проблемите с изхранването и с вредите, които производството на храна нанася. Ето ги и тях:

  1. Подобряване на добивите от житни култури (по-ефикасно използване на обработваемите земи),
  2. Консумиране на по-малко месо (диетата на средния вегетарианец включва около 130-180 кг зърно годишно, а на месоядците – около 900, предварително сдъвкани и смлени от крави, пилета и прасета),
  3. Намаляване на загубите на храна (тук препоръчваме това интервю),
  4. Спиране изсичането на тропически гори (през 2004, само в Бразилия около 500 000 дребни земеделци са унищожили средно по един хектар гора) и
  5. По-рационално използване на водата и обогатителите.

Повече подробности с карти и графики на SCIENTIFIC AMERICAN

Другата неудобна истина – TED лекция на мистър Фоли:

Кариери: Кариерата ми прилича на управлението на автомобил

$
0
0

"Пет минути със..."Виктор Бачев, Директор на Филиал "Иван Вазов"в Дирекция "Банкиране на дребно".

Огнян Исаев: Денят на ромите - спомен за забравен ужас

$
0
0
Нацистите: „Интеграцията води до расова дисквалификация” “Един циганин стоял на пътя и налагал своето магаре с тояга крещейки: “Стани кон! Стани кон!”. В това време един полицай минал покрай него и му казал: ”Как може да си толкова глупав и да мислиш, че може да превърнеш магаре в кон?” Циганинът отвърнал: ”Е, щом като може да превърнеш циганин в българин, значи със сигурност може и от

Събина Панайотова: #TEDxAUBG

$
0
0
TEDxAUBG снимка с Lumia 820

Всички снимки са правени с Lumia 820 и не са обработвани.

След размисли дали този уикенд да отида на TEDx в Солун или в Истанбул накрая се оказах на TEDxAUBG в Благоевград. Беше ми интересно да видя другият университетски TEDx у нас.

TEDxAUBG се организира само от студенти, доста голяма група, а участниците (както и при TEDxNBU) бяха бивши студенти, преподаватели и гости. Доста пъстра група хора, разбираемо предвид пъстрия кампус на Америакнския.

Bulgaria panorama with Lumia 820

Снимката е правена с Panorame App за Lumia 820

Послушах бялата си Lumia 820 от къде да изляза от София и тя ме изпрати в Люлин. Което разбира се е логично предвид, че тръгвах от Западен парк и че телефонът ми просто няма как да знае, че там ВИНАГИ има ремонти на Околовръстното и съответно задръствания. Иначе на юг всичко беше зелено и разцъфнало, а в планината се виждаше сняг. Доста красиво. Като завършат магистралата ходенето до Гърция наистина ще е лесно и приятно.

Събитието се оказа в чисто новия театър на културния център на Скаптопара. Озовах се там след като питах трима местни как да стигна до общежитията на Американския и двама от тях нямаха идея, третият ми каза до пазара, който е по реката. о.О. Стигнах около 30 секунди преди да затворят вратите на залата.

WP_20130413_011

Театърът на AUBG e доста хубав, въпреки че сцената ми се стори малко малка и имаха разни технически проблеми (предполагам защото си нямат страхотни Цветан Игнатовски). Много ми е трудно просто да гледам TEDx събитие, защото искам или не, виждам проблемите в организацията. Като тоталната липса на WiFi. Намерих около 7 мрежи всичките затворени. Може би съм разглезена от НБУ, където интернетът е на корен. По някаква причина много настояваха и да си изключим телефоните изцяло. Да, TED имат глупавото правило да не дават в залата да светят екрани, но както вече казах според мен това е глупаво и не означава да си изключим телефоните. Ако публиката си изключи телефона, не могат да пиша в Twitter, ако не могат да пишат в Twitter на организаторите им отпада поне 1/3 от отразяването на събитието. Не си изключих телефона въпреки, че ме помолиха публично от сцената. Сори гайс, още не  се е намерила сила да ме спре да туитя, ако сама не преценя така.

WP_20130413_007

Иначе самите презентатори бяха интересни и всички, които чух се вместваха в заглавието  – “Shake up your mind”. Успях да изгледам два панела преди да си тръгна за София. Най-силно ме накара да се замисля Милена Георгиева, която е биолог и се занимава с изследвания на ДНКто. Свикнали сме да мислим, че всичко е в ДНКто и едва ли не пътят ни е предопределен от него. Отказва се че дори ужасно близкото ДНК може да се проявява различно. Но по-важно, всичко което ядем, пием, виждаме и изживяваме не просто влияе на клетката, а дори я променя за поколения напред. Тоест гадният Макдоналдс, боядисаните сокчета, това дали живеем в красива и спокойна среда или в кал, мръсотия и постоянно не ни стигат парите, всъщност предопределяна ДНКто на нашите внуци и правнуци поколения напред. За първи път се замислих дали пък позитивизмът не е правилния избор. Но в крайна сметка се спирам на идеята да се храня добре и да се поддържам балансирана и щастлива в случай, че някой ден все пак по чудо взема, че се възпроизведа.

Още албанско момиче ни разказа за работата си в Сенегал през UNESCO, a Наско Георгиевпробва да убие няколко мита за енергията. Наско, който съм интервюирала за “ентелегентно” преди сигурно 10 години, беше причината да обърна внимание на събитието и като го направих видях, че и Деси ще участва и вече просто нямаше как да не отида. :)  Мисля, че що годе разбрах какво искаше да каже Димитър Татарски, но така и не разбрах точно с какво се занимава НПО-то му. Васил Тучков беше доста интересен, макар и според мен самовлюбен – нормално за артистичните и не само хора успели преди 25. Проектите му със сигурност са заслужават внимание и за разлика от Мудов, чиито talk аз харесах, не е стоял 24 часа с памперс, което му печели точки. Задължително вижте видеото от неговата презентация, когато е готова.

Наистина съжалявам, че не можах да остана за цялото събитие, но ще гледам видеата. А Благоевград между другото е чудесен. Иска ми се да се спускам по-често на там тази година, дори и да го подминавам.

 

 

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>